אנדרטת הטייסים התורכיים
ב אזור עמק הירדן על כביש מס` 92 לפני הכניסה לקיבוץ האון נמצא שלט של יד זיכרון לזכר "הטייסים התורכיים" (The Turkish Pilots).

 

הסיפור מאחורי האנדרטה

לפני מלחמת העולם הראשונה שלט אז בארץ השלטון העות`מאני. הטורקים באותם ימים רק הקימו את חיל אוויר החדש שלהם בין השנה והשלטונות רצו להפגין את הישגיו.

תוכנית הטיסה הייתה ששני מטוסים צבאיים מסוג לואי בלריו Bleirot Xi (זה הוא מטוס בריטי חד כנפי) היו אמורים לטוס מעל שמי האימפריה העות`מאנית מקושטא (איסטנבול), לבירות, דמשק, סמרה (האון), ירושלים, קהיר ואלכסנדריה. המסע כונה בשם "מסע קהיר" ושם המטוס היה "העזרה הלאומית".

 

כתב: אלי מערבי, מהגולן

 

לוחות הזמנים של מסלול הטיסה:

8.2.1914 המריא המטוס מאיסטנבול

24.2.1914 נחת בדמשק.

27.2.1914 בדרכו לירושלים ,התרסק למרגלות הגולן ב"סמרה" סמוך לקיבוץ האון.

 

יש לציין שהטיסה המתוכננת מעל שמי ארץ ישראל הייתה בתוכנית להיות הטיסה השנייה מאז ומעולם.

 

ב- 24 בפברואר של שנת 1914 הטיסה יצאה לדרכה מדמשק, אך לא הגיעה ליעדה, האווירון של הצבא הטורקי התרסק בסמרה (אזור האון של היום) בסמוך לתחנת סומך (צמח).

מושל טבריה חצה את הכנרת בסירה ומצא את שרידי המטוס וגופות הטייסים, ואלה הועברו ברכבת מיוחדת מתחנת הרכבת סמח`. משם הועברו החללים להלוויה ממלכתית ליפו ומשם הובאו לקבורה לדמשק סמוך לקבר צלאח א דין.

לאחר ההלוויה הממלכתית הורה שר הצבא העות`מאני אנוור פאשה על הקמתה של האנדרטה לזכר הטייסים במקום ההתרסקות. בחודש מאי 1914 הוקמה האנדרטה.

על האנדרטה מופיעה כתובת בטורקית באותיות ערביות: "פאתיחה (פרק א` בקוראן) לנשמותיהם של החללים יזבאשי (סרן) פתחי ביי ומולאזם אוול (סג"מ) צאדיק ביי אשר נפלו בנקודה זו בגלל חילופי הרוח שקרתה כשטסו מאיסטנבול למצרים למטרה עליונה של הצבא העות`מאני"

בתאריך 12.6.2001 נחתה בארץ בבסיס חיל האוויר בחצרים משלחת של חיל האוויר התורכי. הם התקבלו על ידי מפקד הבסיס תא"ל יוחנן לוקר וראש עיריית באר שבע מר יעקב טרנר.

המשלחת באה במסגרת "כנפי הזהב" – פרויקט המשחזר את הטיסה הראשונה של העותומאניים ב-1914.

כיצד מגיעים לאנדרטה:

מצומת צמח לכיוון קיבוץ האון על כביש מס` 92, (בין קיבוץ האון לקיבוץ עין גב, מיד לאחר תחנת הדלק דור) כ-200 מ` בצידו המזרחי (ימין) של הכביש ישנו שלט המורה על כניסה לאנדרטה, יש לנסוע בדרך העפר בין מטעי הבננות על להגעה לאנדרטה (יש סימון שבילים, לבן ירוק לבן).


מילות חיפוש האחרונות שהשתמשו כדי להגיע לדף זה

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות בעלי ענין בישראל אטרקציות מומלצות אטרקציות מומלצות בישראל הנצחה ומורשת בישראל , , , , , , , , , , , , ,

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים
כתבות אחרונות