זאב בן אריה המדריך לטיולי תרבות

זאב בן אריה גדל בבית של חוקרי ארץ ישראל מוערכים על ברכיהם של יגאל ידין, זאב וילנאי ואבי יונה. כשבגר, בחר להעמיק את חקר אל בני הדתות השונות החיות בארץ- ובעיקר אל הזרמים המיסטיים שלהם, וכהמשך לחקור זרמים אלו ברחבי העולם, ובעיקר העולם הקרוב אלינו. את הידע הוא מעניק למטיילים איתו, ומקפיד לשלב התנסויות עומק, וכל זאת כדי לעודד הבנה ושלום בין בני תרבויות ועמים שונים.

זאב בן אריה הוא מדריך ומרצה מבוקש (אסכולות, מכון מגיד, מכון אבשלום, משרד התיירות) המתמחה בנושא תרבויות ובעיקר בתחום הדתי והדתי המיסטי של תרבויות. הוא עורך טיולים המבוססים על מחקר רוחני המתחקים על עקבותיהם של מורים רוחניים. הטיולים (כמו גם ספריו) עוקבים בדריכות אחר דתות שונות בעולם, תרבויותיהם, טקסיהם, ובעיקר דרכם להתחבר אל האלוהים. הוא מכוון את טיוליו כך שהמטיילים יוכלו ללמוד מקרוב את המהלכים והטקסיים על משמעותיהם המיסטיות, תוך כדי שהות והשתתפות ודיאלוג עם המשתתפים. בין סיוריו בישראל:
מסתרי בית המקדש, אור מיסטי בירושלים (מעקב אחר זרמים מיסטים בנצרות), הכרת דרווישים בגליל ויישובים רוחניים בגליל. בשנים האחרונות הרחיב בן-אריה את המעגל והוא יוצא עם קבוצות נבחרות של מטיילים לקהילות רוחניות ברחבי העולם (איטליה, בלקן, תורכיה ועוד..), כולל השתתפות בפסטיבלים סופיים ברחבי העולם, קהילה נוספת אליה הוא לוקח את המטיילים היא "האחווה הלבנה האוניברסאלית" במדינות הבלקן. תנועה אותה הקים פטר דנוב, שהשפיע על אחד מהמורים הרוחניים הותיקים בארץ, שלמה קאלו.
זאב גם מרצה על מסעות אלו והופיע בטלוויזיה וברדיו. בשנת 2010 הוזמן בן-אריה לעבור חניכה כדרוויש מחולל, והתקבל למסדר הסופי בטקס מיוחד, שנערך בתורכיה.
זאב בן אריה נולד בירושלים ב- 1961. הוא גדל בבית אוהב ארץ ותרבות כבנם של חתן פרס ישראל בתחום ידיעת הארץ ורקטור האוניברסיטה העברית, לשעבר, פרופ' אמריטוס יהושע בן-אריה, ושרה בן-אריה ארכיאולוגית בכירה ברשות העתיקות, שהייתה אחראית על שימור המגילות הגנוזות.
זאב מעיד על עצמו כמי שגדל על ברכיהם של חוקרי הארץ וארכיאולוגים בכירים כמו יגאל ידין, אבי יונה וזאב וילנאי. מגיל צעיר הסתובב בעיר העתיקה וביקש להכיר את סודות תושביה, מגיל צעיר השתתף בחוגי סיור, ולאחר הצבא המשיך לטייל ולחקור בעצמו, בעיקר כאוטו-דידקט, אך הוא גם משלים בימים אלו תואר בהיסטוריה.
"חשוב לי שהישראלים היהודים יכירו את הזרמים המיסטיים של האסלאם והנצרות. זרמים אלו שואפים לידיעת העצמי כדרך להגיע להתגלות אלוהית, הם שוחרי שלום. אני מאמין שהכרות הדדית של תרבויות ודתות, יכולה להוביל להבנה בין אנשים ולשלום", הוא אומר.

ועוד הוא אומר: "ארץ ישראל היא מעין מיקרוקוסמוס של התרבות המערבית כולה, כל התרבויות החשובות היו כאן: רומאים, יוונים, כנענים, מצרים, ביזנטים, מוסלמים, צלבנים…. כל הדתות הגדולות התחילו כאן: יהדות,  נצרות, אסלאם, בהאים, דרוזים… וגם כיום ישראל היא פסיפס של עדות ואמונות וניתן למצוא בה עולמות רבים.
בישראל יש עושר רב של נופים וטבע, אך גם של מבנים מיוחדים, מקדשים, אוצרות אומנות, אנשים, קהילות רוחניות ומורשת תרבותית שחלקה לא מוכר לקהל הרחב. בטיולי תרבויות אנו מנסים לגלות את המקומות, האנשים, והמסורות התרבותיות הללו, כחלק מחיפוש אחר זהות ישראלית, וגם אחר מסורת ההומניזם הכלל אנושית."

ספריו

  • אור מיסטי בבלקן, מסע בעקבות נצרות אחרת, 112 עמודים, אריאל (הוצאת ספרים) ירושלים 2011.
  • זאוויה, סיפורו של מסדר סופי שאזליה יאשרוטיה בישראל, 119 עמ', הוצאת אריאל י-ם 2011.
  • אור על גבי אור, מסע בעקבות הסופים, הספר נכתב בשיתוף עם ע'סאן מנסארה, 280 עמ', הוצאת ענבר, ד. מורן 2006.

מילות חיפוש האחרונות שהשתמשו כדי להגיע לדף זהמדריך טיולים בחו"ל מומלצי האתר, בישראל מומלצי האתר, בעולם מומלצים בתיירות מורה דרך בישראל מרצה תיירותי בישראל, בעולם, זאב בן אריה, טיולים, מדריך טיולים, מדריך טיולים מוסמך ומומלץ בחו"ל, מומלצי האתר, מומלצים בתיירות, מורה דרך מוסמך ומומלץ בישראל, מעלה צביה, מרצה תיירותי מומלץ, תרבויות

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים