חוות אלנבי חוגגת 100 שנה ומתחדשת

חוות אלנבי לשימור


100 שנים בדיוק אחרי שהונחה אבן הפינה של המבנה "חוות אלנבי" היוקרתי שבנצר סירני, הוכרז המכלול כולו לשימור בתמ"א 35. החווה תפקדה בתחילת המאה הקודמת כפנימייה ועם השנים הוסבה למחנות צבאיים ואף למפקדתו של הגנרל הבריטי אלנבי. "מטרת השימור היא הבטחת המשך קיומם של מבנים הנושאים ערכים תרבותיים, היסטוריים וארכיטקטוניים והוא דרוש  גם בשל תחושת היציבות וההמשכיות ההיסטורית שלנו כעם." כך לפי טל בן נון האחראית על מחוז מרכז במועצה לשימור אתרים בישראל.

"במרוצת המאות האחרונות, התרחשו תהליכים חשובים בתולדות הארץ והיישוב. אשר יצרו מסגרות חברתיות שהשפיעו על המראה של היישובים שקמו בארץ ישראל", כך מספרת בן נון ומוסיפה: "המועצה לשימור מבנים לא מכריזה סתם על מקום לשימור, הוא חייב להיכנס לאחד מהקריטריונים האוניברסאליים, בעלי ערך אדריכלי, אתר בעל חשיבות לאומית ומקומית שהם חלק מההיסטוריה של היישוב או התרחש בהם אירוע היסטורי ברמה הלאומית מה שבהחלט קיים בחוות אלנבי, דבר שיאמר לזכותם של האנשים שמטפלים בו".

"מבני האבן של חוות אלנבי הוקמו בשנת 1912 ושימשו כפנימייה ובית ספר חקלאי", מספרת רביב קורץ, מנכ"ל ובעלי חוות אלנבי. "במשך כ- 40 שנים נוהלו על ידי משפחת שפון הגרמנית. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה נסגרה הפנימייה, החווה הפכה למחנה טורקי- גרמני ועם כניסת הצבא הבריטי לארץ בשנת 1917 נסוגו כוחות הגרמנים ושפון עימם והמקום הפך למפקדתו של גנרל אלנבי שם אירח לעיתים תכופות את ידידו חיים וייצמן שלימים הפך לנשיא הראשון של מדינת ישראל. בשנת 1921 חזר שפון לארץ והפעיל מחדש את בית היתומים בחווה תחת הפיקוד הבריטי ובית הספר החקלאי נפתח מחדש. ב-1935 שפון פרש לגמלאות והשאיר את החווה בידי בנו שניהל אותה עד 1939 שנה בה גורשו כל הגרמנים מהארץ. הבריטים חכרו את החווה לערבי בשם דג'אני מיפו שהחזיק בה עד 1948. ב- 20 ביוני 1948 הגיעה קבוצת ניצולי שואה ממחנה בוכנוואלד והקימה במקום את קיבוץ בוכנוולאד שלימים שינה את שמו לנצר סרני ע"ש הצנחן אנצו סרני. עם בניית מבני הקיבוץ של היום מבני החווה שימשו את בית הספר של הקיבוץ ואת בית הילדים עד שנת 2005.

העבר קם לתחייה

"בית אלנבי נבנה בסגנון אדריכלי גרמני טמפלרי שאפיין את תחילת המאה ה- 19", מסבירה קורץ. "בנייתו נעשתה מאבני כורכר מקומיות בשיטה ייחודית שנחשפה בזמן השיפוץ. ניתן לראות בבית קירות שהושארו חשופים בכדי להציג את חומרי הבנייה".

הקומות העליונות נבנו על ידי הבריטים עם תחילת מלחמת העולם ה-1 (1917), מאבני סילקט אדומות,  אך תוך שמירה עיצובית של הבניין. "במהלך עבודת השימור והשחזור בבית אלנבי, בליווי המועצה לשימור אתרים, שופצו לחלוטין כל הרצפות, החלונות, הפרזולים, התריסים והדלתות", מסבירה קורץ. "כחלק מהחשיפה של קירות המבנה נתגלו בו ציורי קיר מיוחדים שצוירו בתחילת המאה הקודמת על ידי האומן שאייר את בתיׂשרונה בתל אביב, ציורים שנתגלו בשרונה נמצאים גם בית אלנבי", אומרת טל בן נון האחראית על מחוז מרכז במועצה לשימור אתרים בישראל, "בהמשך נחשפו גם ציורי תיקרה שחלקם הארי שוחזר".  "במרתף שמשמש כיום לאחסון יין, ניתן לחוות את סגנון הבניה היפהפה מ-1850, סגנונם של הבדואים שבנו אותו, וכן מערכת מחילות שאפיינה את מרתפי הטמפלרים. הריהוט העתיק שנמצא בבית אלנבי גורם למבקרים להרגשת אותנטיות אמיתית כאילו והם נכנסים לבית אלנבי בתחילת המאה הקודמת", מוסיפה קורץ. 

המבנה בימים אלו עובר תהליכי קבלה כמבנה לשימור בוועדה הארצית לאחר שאושר בוועדה המקומית. מטרת השימור היא הבטחת המשך קיומם של מבנים הנושאים ערכים תרבותיים, היסטוריים וארכיטקטוניים והוא דרוש  גם בשל תחושת היציבות וההמשכיות ההיסטורית שלנו כעם. השימור מתקיים במסגרת תמ"א 35, תכנית כוללת לשימור שטחים חקלאיים במדינת ישראל (לפי אתר משרד הפנים). התכנית מטרתה לשמר את השטחים הירוקים של מדינת ישראל, תוך התמקדות בארבעה אזורים מרכזיים.

"באזורינו קיימים מתחמים ומבנים בעלי ערכים היסטוריים, תרבותיים, אדריכליים ונופים הראויים לשימור", אומרת קורץ. ואליה מצטרפת בן נון: "רבים מהם נכללים בתמ"א 35 ברשימת המכלולים העירוניים לשימור במחוז מרכז, בניהם רמלה, לוד, נס ציונה, בני עטרות ונצר סירני וכך הגענו למצוא את המבנה של חוות אלנבי היושב על אדמות חוות שפון האגדית. בחוות אלנבי הצליחו למצוא את האיזון שבין פיתוח לבין שמירה על מורשת העבר ואת השילוב הנכון שבניהם. אם נצליח לעשות זאת למבנים נוספים הדבר יתרום להתחדשות, ימנע אובדן אתרים היסטוריים ותרבותיים ויאפשר שימור המורשת הבנויה". 

 


מילות חיפוש האחרונות שהשתמשו כדי להגיע לדף זה

הודעות תיירותיות לעיתונות ,

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים
כתבות אחרונות