חופשה מדברית רוחנית ב “אשרם במדבר” – שיטים.


Save on your hotel - hotelscombined.co.il

כתבה: לילה חפר

חיבוק זו לא מילה גסה

חופשה מדברית רוחנית ב “אשרם במדבר” – שיטים.

קורה ואדם מתעייף מחייו. קורה והוא עומד בצומת ואינו יודע לאיזה כיוון לפנות. ולפעמים הוא צריך פשוט קצת לשבת במקום שבו הכול פתוח ואפשר לנשום עמוק.

מאז ומתמיד נחשב המדבר מקום טוב להתבודדות. נזירים ונביאים יצאו אליו לתקופות ארוכות, לנקות את עצמם מרעשי העיר כדי לשמוע את קול האלוהים בבהירות.  מי ששכב אי-פעם במדבר בלילה אל מול אין ספור כוכבים מכיר את השקט הקמאי ואת רוחב הנשימה של המדבר.

בתוך האין סוף רחב היריעה מסתתר נווה-מדבר ירוק ששם לו למטרה להיות עיר מקלט לכל מי שצריך פסק זמן, בין אם ללילה ובין אם לשנה.

אשרם? במדבר?

“אשרם במדבר”  שוכן במקום בו הייתה היאחזות נח”ל בשם שיטים.  האדמה שייכת לקיבוץ סמר וכשפורקה ההיאחזות הם חיפשו שותפים חדשים. אל ההיאחזות הנטושה הגיעה קבוצת צעירים, תלמידים של המורה ההודי אושו. הם חלמו להקים אשרם, משמע בית ספר, שיהווה מרכז לתרגול עבודתו הפסיכולוגית והרוחנית של אושו ולא פחות חשוב שיהווה מקום לתרגל חיי שותפות וקהילה.

הקבוצה והמקום עברו כמה גלגולים והיום מנוהל האשרם כעסק לכל דבר ועניין ע”י שני סניאסים (תלמידים בסנסקריט, של אושו במקרה הזה) בשנות הארבעים לחייהם: עוטצב שרפמן המנהל הטכני ושרדהה נצר מנהל התוכן. אבל בניגוד לכל מרכז סדנאות אחר האשרם הוא גם בית לקהילה בת כ-20 איש ויש יחסים מרתקים בין מנהלי האשרם (עוטצב גם גר באשרם) לקהילת האשרם. המקום מתנהל בשיח דיאלוגי מלא אך יחד עם זאת זכות הוטו נמצאת בידיהם של עוטצב ושרדהה.

האשרם הוא בית הארחה רוחני וצמחוני שנמצא באמצע שום מקום קסום בערבה בין צומת ציחור לצומת שיזפון. מי שנכנס בשערי האשרם מופתע כמה ירוק המקום. יש בו ברכות דגים, ברכות רחצה, פסלים סביבתיים וחדרים נעימים וממוזגים. מי שמגיע לאשרם לאירוח מלא נהנה משלש ארוחות צמחוניות טעימות ומגוונות. המתארחים יכולים ללון בחדרים, באוהלים או במאהל משותף לבחירתם.

האשרם הוא מרכז סדנאות פעיל ועד אמצע 2015 כל סופי השבוע בו תפוסים. הסדנאות והפסטיבלים באשרם מגוונים מאוד, סדנאות תנועה, כתיבה, פסטיבלים למשפחות וכמובן הרבה סדנאות תהליכיות מבית היוצר של אושו שמועברות ע”י מורים מכל העולם.

שוחחתי עם שרדהה נצר, מנהל התוכן, על אופי המבקרים במקום ועל הקהל אליהם הם פונים.

שרדהה מספר שהאשרם הוא קודם כל מקום של ריפוי. אל האשרם מגיעים אנשים שרוצים לקחת תקופה של חופש ממרוץ החיים. הם מוזמנים לנפוש באשרם בתשלום או לחלופין להצטרף לתוכנית בשם

Womp- working meditation program

הוומפים מתקבלים כחלק מהקהילה שגרה באשרם, הם מוזמנים לשני מעגלי שיח ביום בבוקר, אז מחלקים את העבודה ומתכננים את היום שיבוא, ובסוף יום העבודה אז מתחלקים בחוויות על היום שהיה. כל תושבי האשרם והאורחים מוזמנים לקחת חלק בשתי מדיטציות ביום שלקוחות מהלימוד של אושו ומעולם היוגה.

“העולם שבחוץ רץ כל-כך מהר, אנשים נמצאים בהישרדות. במדבר הכל קורה יותר לאט. אנחנו מנסים להכניס מודעות לכל מה שאנחנו עושים כאן. אנשים מגיעים לכאן לקחת הפסקה, לפעמים של שבוע לפעמים של שנה. כל מי שבא הופך מיד לחלק מהמעגל. אין אצלנו מעמדות או חשיבות לוותק. אנשים מגשימים כאן חלומות, בנקאים שהופכים לטבחים. מורים שהופכים לגננים. אנחנו מלווים אנשים בתהליכים האישיים שלהם ומזמינים אותם לחגוג את החיים” שרדהה מחייך כשהוא מדבר על היצירתיות שפורצת מאנשים במדבר, במקום שבו מותר לחלום, מותר לשחק ומותר לטעות.

לך, לך למדבר…וטייל בשביל ישראל.

האשרמיסטים בשביל ישראל  נושאים בתואר המכובד “מלאכי שביל ישראל”. הם מציעים לינה תמורת סכום סמלי לטיילים בשביל.

האשרם ממוקם במפגש בין הערבה לנגב הדרומי, במישור חיון, בין רכס מנוחה וגבעות חמדה מנוחה ונחל קצב. האזור מתאפיין בשכבות צור כהה על גבעות בהירות של קירטון, ומנוקד עצי שיטה באפיקי הנחלים. באזור עוברים מסלולי טיול רבים לג’יפים בנחלים ציחור, פארן, צניפים, גירזי, ורדית וברק, ולכיוון הגבול המערבי באזור הר כרכום. האשרם הוא נקודת מוצא נוחה למסלולים אלה, כמו גם לאתרי הערבה – דרך ג’יפים מובילה לערבה דרך נחל שיטה ונחל יהל.

אז בין אם אתם רוצים נקודת מוצא ירוקה ומפנקת לטיול מדברי ובין אם אתם מחפשים מקום מחבק לנוח בו לזמן ארוך או קצר אתם מוזמנים להגיע אל “אשרם במדבר”. בן-גוריון היה מחייך אל מול הברכות, הירוק והעומדים על הראש. ובאמת, כל מי שנכנס אל האשרם נראה מחוייך יותר ומפוייס יותר כבר אחרי התה הראשון. אז בואו, באהבה. שרדהה מבטיח שיחכו לכם כאן. לתושבי המדבר יש סבלנות.

כתבות ורשמים ,

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים