מסלולים, אטרקציות ובילויים ברמת הגולן והסביבה


Save on your hotel - www.hotelscombined.com

רמת הגולן היא אזור בצפון-מזרח ארץ ישראל. רמת הגולן היא השטח שישראל כבשה מסוריה במלחמת ששת הימים, והוחל עליו החוק הישראלי ב-1981 בחקיקת חוק רמת הגולן. שטח זה כולל כשני שלישים מרמת הגולן הגאולוגית, וכן את חלקו הישראלי של החרמון. לקוח מויקיפדיה.

מסלולי טיול ברמת הגולן

מסלול טיול בנחל ג'ילבון

מסלול טיול בנחל הזאכי 

מסלול טיול בנחל עורבים

סיורים באתרי הנצחה בגולן

מסלול שביל הגולן, מצפון לדרום

שלושה מסלולי טיול בנחל זוויתן

סיור בירדן ההררי ומצד עתרת

שלושה מסלולי טיול בנחל ומפל סער

מסלול טיול מנחל קדש עד למצודת ישע

שלושה מסלולי טיול בשמורת נחל אל על

ארבעה מסלולי טיול בשמורת טבע גמלא

מסלול טיול במג'רסה (שפך נחל דליות) בגמלא

ספרים\מדריכים למסלולי טיול מומלצים בישראל

מסלולי טיול בבריכת המשושים ובנחל המשושים

מסלול טיול לבית הכנסת העתיק בחרבת עין נשוט

מסלול טיול באפיק נחל עין גב ופארק תלמודי בקצרין

הרבה סיפורים מלויים את חיו של סלים שופי, שהחל את דרכו הביטחונית בגיל 16 מספיק שאציין את אנשי רמי המעלה מהצמרת הפוליטית הביטחונית, שהשתתפו בלווייתו בשנת 2012 בגיל 82 בהשתתפות האלוף דיין וראש השב"כ לשעבר חברו לסיירת דיכטר, על מנת שנבין מעט על פועלו של האדם שחבר למדינת ישראל כאשר עוד קרטעה במעלה הקמתה.

מהמעט שניתן לספר על סלים, שנולד בכפר מגדל שמס, כאשר עדיין הייתה תחת ריבונות סורית, היא פעילותו המבורכת להברחת יהודים מסוריה לישראל, בין היתר גם השלוב של אומץ ליבו הרב בפעילות ביטחונית שאין לפרטה.

בהמשך לפעילותו גם לאחר מלחמת השחרור עבר סלים שופי להתגורר בארצנו על מנת להגן עליו ועל משפחתו, מעט אור לפעילותו הינם הספור הידוע על הקצין הדרוזי בסיירת מטכ"ל, שחלק מחייו בילה מעבר לגבול הסורי במשימות בדד ובמשימות שהשתיקה יפה להם.

קשר מהאגדות המודיעין, קשור לחילוצו של ראש הממשלה של היום וצוותו ממורדות החרמון בעת שחזרו מעבר לגבול ממשימת מודיעין, בתקופת מלחמת יום כיפור, את הסיפורים הנלחשים לעברו הביטחוני לא רצה סלים לספר לאף אחד, מרבית סודותיו ועברו חולקים כיום את קברו, בהזכרה למותו שנערכה כחודשיים לאחר מותו הגיע ראש הממשלה וחלק כבוד לחברו ליחידה במשפט  אחי אתה.  אחי לנשק.  אחי לנצח, באותה עת ספד לו גם שר הביטחון ברק. 

לאחר המלחמה חזר סלים שופי לרמת הגולן, בכפרו קיבל לידיו את רכושו שנעזב על ידו בעת שעבר להתגורר בישראל, על אדמותיו בנה את בייתו בפאתי מגדל שמס, כפר הולדתו מעל לברכת רם שאותה כה אהב, ביתו הפתוח וחבריו הרבים בזכות אישיותו ופועלו הביאו זרם מבקרים לביתו החדש וישיבה רוגעת ביינות לעצי הפרי וחצרו שמקיפים את בייתו.

ביתו שהפך בהמשך, גם לבית קפה ומסעדה בקומת הקרקע, וחנות למיצים טבעיים, דוכני פירות העונה בביתן הסמוך, בנוסף בנה שירותיים למבקרי המסעדה ובית הקפה.

לאחר חזרתו לביתו במגדל שמס, נבחר סלים כראש מועצת הכפר ובזכות קשריו האמיצים עם צמרת המדינה הצליח להביא את הקדמה לכפר ולרמת הגולן בזכות חיבורה לרשת החשמל, המים ושאר השירותיים המוניציפאליים הנדרשים.

את בייתו של אביו והמסורת של האירוח הדרוזי המושתתים על כבוד, גאווה ואירוח בסבר פנים, מפעיל בנו בדרך רוחו של אביו.

 

בית הכנסת ומעיין דיר עזיז – מעין כנף 

בשמו העברי מעין עין כנף המעיין ממוקם ברמת הגולן

איך להגיע:  נוסעים מכוון טבריה בצידה המזרחי של הכנרת על כביש 92, עד צומת מעלה גמלא בכביש 869 לאורך תשע קילומטר, פונים ימינה בכביש העולה לכוון ישוב כנף, נכנסים לישוב ועוברים אותו, לכוון אזור התעשייה, יש לפנות שמאלה, בכביש ישר, פונים ימנה בפניה, יורדים ימינה לשביל עפר עביר לרכבים, המסומן בסימון שחור, ממשיכים כשני קילומטר עד לחניה, ליד החניה של המעין לשרידי בית כנסת עתיק יש לעלות מעט וממולו למעין והבוסתן, יש לרדת במדרגות הבנויות מאדני עץ. 

 

דרך נוספת להגיע לשער הרפתות לפני הישוב, יש מחלת הפה והטלפיים לכן נדרש מעבר בבריכת שטיפה לגלגלי הרכב, לאחר המעבר בשער ממשיכים ישר ולאחר מאתיים מטר עוברים שער בקר, לא לשכוח לסגרו לאחר המעבר, אוטובוסים : יש לקרוא לאנשי הרפת שיפתחו את השער השני שמיועד למעבר אוטובוסים, ממשיכים כשני קילומטר בשביל עפר עד לחנייה מעל למעיין.

הכניסה למעיין ללא תשלום, ניתן לבקר במעיין משעות הזריחה עד לשקיעה. 

על חורבות הכפר הסורי הנטוש דיר עזיז, הוקם הישוב החדש כנף, שרידי הכפר הערבי דיר עזיז נבנו על שרידי כפר יהודי מזרעת כנף, הישוב היהודי מזרעת כנף, שימש כישוב יהודי מתקופת התלמוד שכלל בית כנסת ובית בד בקרבת מקום ואת המעיין,

על פי החפירות שנעשו במקום בשנות התשעים משערים שבית הכנסת נבנה במאה השישית לספירה, הדבר המעניין שנתגלה כי בקיר הדרומי היא גומחת התפילה והקשתות בשרידי הקיר הדרומי הפונות  לכוון ירושלים, באום בית הכנסת שתי שורות עמודים שתמכו בגג המבנה ובניהם שרידי ספסלי התפילה לאורך הקירות וקיימות גם שרידים של מדרגות לכוון הקומה השנייה של המבנה.

בפינה השמאלית של המבנה שרידי בימה ששימשה כך משערים לארון הקודש, על הבימה נחקקה כתובת ביוונית שבה ניתן לראות את המילה יהודה ואת המספר 295 שמסמן על פי ההשערות את מניין השנים  לחורבן בית המקדש, כתובת זאת נלקחה למוזיאון קצרין ואיננה כיום בשרידי בית הכנסת. 

 

תחילת הסיור מהחניה הדרך מתפצלת לשתי אפשרויות : 

לאחר חניית הרכב מעל למעין, חוזרים כארבעים מטר, ומתחילים לטפס בשביל עפר ובמדרגות החצובות בין עצי השיזף – הדומים המלאים בפרי יוני 2011, עליה קצרה של מעט ממאה מטר, מגיעים לשרידי בית הכנסת ונכנסים אליו לאחר שעולים בשתי מדרגות, לשרידי שער הכניסה לאחר המעבר במבואת הכניסה ישירות לאולם התפילה, בקיר האחורי שורת ספסלי אבן או המדרגות לקומה השנייה, מקום טוב לישיבה וקבל הסברים או סתם לשבת וליהנות מהרוח הקלה המנשבת ומפיגה במעט את החום.

 

על רצפת בית הכנסת העתיק מוטלים או ניצבים, שרידי שתי שורות עמודי התמיכה העגולים ובסיסי העמודים, ששימשו לגג בית הכנסת וחילקו את בית אולם התפילה לשלושה חלקים, מחוץ לקירות בית הכנסת מוטלים אבנים ושרידים נוספים של המבנה כולל שוקת מים עגולה כמו חצי חבית, אבל החלק שנתגלה לאחרונה מוטל מעל למדרגות בחלד השני של בית הכנסת הוא חלק מכרכוב הכניסה שהיה מעל לשער הכניסה ועליו חרוט פרח בסגנון יווני, כאשר יוצאים מחוץ לקומה השנייה לשדה מאחור מבחינים בשרידים נוספים בגלי האבנים המקיפים את בית הכנסת, ואפילו צמח מטה אהרון שגמר את מחזור הטבע.

על הקיר המערבי שנשאר ברובו שלם והמורכב מאבני בזלת שחורה, קיימת שורה של אבני שפה הבולטים לכוון בית הכנסת כעין כרכוב פנימי על הקיר שרידי טיח שכיסו אותו, משערים שבית הכנסת נהרס ברעידות האדמה בשנת 749 לספירה  וננטש, בבחינת שרידי שער הכניסה מתברר כי הדלת למבנה נפתחה כלפי פנים, אני משער על מנת שניתן יהיה לסגרה מבפנים כנגד חדירה, בעת החפירות במקום נמצאו מטבעות זהב . 

שיפוץ בית הכנסת וחשיפת ממצאים נוספים נעשה בידי ילדי בית הספר מהסביבה, וקיימת תחרות בין בתי הספר על כמות השיפוץ במתחם בית הכנסת כעבודת פרויקט שימור אתרים בגולן 

לאחר הסיור בבית הכנסת חוזרים ופונים מערבה בשביל המטפס לשרידי בית הבד, הממוקם בקצה הישוב לפני השטחים המעובדים של הישוב, אזור בית הבד משמש גם הוא כמרפסת תצפית לכוון נחל אפיק, מושב רמות ומתחם לביאה, כדי להגיע למעיין יש לחזור באותה הדרך חזרה.

בכניסה למתחם מעיין דיר עזיז או בשמו הישראלי מעין כנף, ניצב שלט שכתוב עליו פסגת גן עדן שהוצב בידי חבריו של אשי נוביק שנפל במלחמת לבנון השנייה בכפר דבל  והשאיר אישה ושתי בנות אוסנת ואוסי, אמו של אשי נוביק פירל נוביק טיילת ידועה בנופי ארצנו אשר העניקה לבנה את אהבת המולדת, משמאל לשלט עמדת  שעדיין פועלת בלחיצת כפתור, המספרת את תולדות המקום והסברים על הנוף והנחלים מסביב. 

 אל בריכת האגירה מהבטון המשמשת לרחצה כבריכה, מוליכה שורת מדרגות מאדני רכבות ומעקה לתמיכה ליורדים, נוביק לפני מותו היה מנהל חוף דוגה המאוחד שכלל את חוף דוגית, חוף רמת הגולן והלונה גל. 

מעיין כנף, מורכב מאיסוף מים של מעיינות שכבה הנובעים לאורך כול השנה והנאגרים בבריכת אכסון מבטון, ליד בריכת האיסוף ממוקמים מנועים לשאיבת המים שהינם מעט מלוחים, עודפי מים אלו מוזרמים בצינור שסופו מזרים מים בסילון לתוך בריכת בטון פתוחה המשמשת לרחצה, המים מוזרמים לבריכה לאורך כול השנה. 

מסביב לבריכה נטעו חבריו של נוביק בוסתן עצי זית, רימונים ותאנים, ומשוכות צבר מקומי ועצים המשמשים לצל, ממש ליד הבריכה מתנוסס עץ איקליפטוס ענק שעל ענפיו תלויות מספר נדנדות, ברחבת הבוסתן ממוקמים פינות ישיבה ומשפחות נוטות אוהלים ומתמקמות לשהייה וחופשה במקום. 

כאשר יורדים מאחורי הבוסתן למרפסת התצפית מוצאים בה ספסלי נדנדה ומראה נוף משגע של הכנרת מבעד לשפך נחל כנף בחלקו הדרום מזרחי של המעיין עצי האיקליפטוסים והבוסתן מסביב מאפשרים חניית מנוחה ופיקניק, כמו כן ניתן לרחוץ בבריכת האגירה, אך הרחצה היא על אחריות המבקרים אין שרותי הצלה. מעל לבריכה מרפסת מעליה משמשת כמרפסת תצפית לכוון הכנרת, כולל הצמחייה הירוקה במדרונות של נחל אל על.

 

מבצר קלעת נמרוד 

כניסה בתשלום, חניה למרגלות המקום, אורכו של הסיור כשעתיים

איך להגיע:  : נוסעים צפונה בכביש 90.  מיד לאחר שחוצים את קריית שמונה, פונים מזרחה לכביש 99.  לאחר כ-15 קילומטר פונים שמאלה לכביש 989, וממשיכים עוד מספר קילומטרים עד לכניסה לאתר, ביקור בכל השנה, סיורי משפחה, ילדים, אין נגישות לנכים, אין מתקנים לפיקניק

קלעת סוביבה או צובייבה בשמו הערבי הוקם כמבצר פשוט בתחילה, בידי המלך אלעזיז עותמן ששימש כמושל הבניאס בשנת 1228 לספירה ובכספו של שליט דמשק מעטם עיסא, המבצר הוקם על מנת לחסום מעבר של צבא פרדריך השני הצלבני בדרכו מעכו לדמשק.

המתחם המבוצר ממוקם בגובה 815 מטר מעל גובה פני הים שטחו של המבצר כשלושים ושלושה דונם, במרחק כשלושה קילומטר מנווה אטיב למרגלות החרמון, בחלקו הצפוני ממוקם נחל גובתה ובחלקו הדרומי משתפל לכוון ואדי א נקיב, בחלקו המערבי המדרון כלפי שמורת הבניאס, בחלקו המזרחי פונה לכוון שלוחת החרמון, כיום המקום משמש כגן לאומי, מספר פרשנויות לשמו יש הטוענים כי שמו נגזר מהמילה הערבית צביב שפירושו מצוק, או צביבה שפירושו המזנקת על הצייד. 

מעט על שרידי המבנה המבוצר, הוא נבנה באורך של קרוב לארבע מאות מטר ורוחבו בין שישים מטר עד מאה וחמישים מטר בנקודות הרחבות שלו על פי אופן המבנה של השלוחה שעלייה נבנה, המתחם הוקף בחומות ושובצו בו מגדלים, מיקומם וכמותם נקבעה על פי חשיבות ההגנה שלהם תוך שימוש במכשולים שהטבע סיפק כמו מצוקים ומתלולים שבהם נקבע מגדל אחד אל מול אגפו הדרומי ששם נבנו כעשרה מגדלי שמירה. 

ברחבת חניית הרכבים כיום בצמוד לחומה המערבית מוקמו ארבעה מגדלים מבוצרים במיוחד להגנת אותה חומה, בחלקו המזרחי של המתחם הוקם מגדל העוז שנחשב כמבצר בתוך מבצר ושתפקידו היה לאסוף את שרידי הלוחמים במקום מבוצר אחרון, מגדל זה ניצב בחלק גבוהה מעל למתחם ושולט על החומות והמגדלים האחרים במתחם. 

בחפירות שנעשו במגדל העוז נתגלו אולמות, חדרים למגורים ובריכה לאיסוף ואגירת מים, בנוסף לארבעת מדגלי השמירה הניצבים בכול פינה של מגדל העוז, הפתח עצמו מוגן בידי מערכת של שלושה שערים מבוצרים המוצבים בחלק הצפון מערבי של מגדל העוז.

בתקופת פעילותו של המבצר הוא נחלק מבחינה אדמיניסטרטיבית לשני חלקים :

בחלק המוגבה של המתחם ניצב מגדל העוז והמבנים מתחתיו והכניסה ששימשה אותו ניצבה בחומה הדרומית והגן עליה מגדל שמירה שאת שרידיו ההרוסים ניתן לראות.

החלק השני שהיה נמוך ממגדל העוז בחלקו המערבי של המתחם שימש כמחסני וממגורות המזון והציוד של המתחם, מאגרי המים והמבנים אשר שימשו את בעלי החיים בעיקר האורוות, למחלק המערבי שימשו שני שערים מוגני מגדלי שמירה, אחד בחומה הדרומית והשני בחומה המערבית 

שנים רבות סברו שהמבצר נבנה בידי הצלבנים, אך כול המחקרים שנעשו בשנים האחרונות עקב  זעום שהיה על המקום, בממצאים נתגלו העובדות כי המבצר הוקם בידי האיוביים ובהמשך שודרג בידי הממלוכים, ניתן לראות שריד לתקופה האיובית בשער הצפון מערבי והמגדל הצמוד שעליו חקוקה הכתובת בערבית משנת 1230, לזכרו של השליט האיובי אל עזיז עותמן, האבנים היוצרות את הקשת השער, לא התמוטטו ברעידת האדמה ונותרו במקומם.

בתחילה המבצר האיובי הפשוט נכבש בידי המונגולים כאשר כבשו את האזור והמבצר בשנת 1260 וחודשיים לאחר מכן  נערך באזור עין חרוד קרב בעין גאלות, כנגד15000 לוחמים מונגולים והשולטאן בייברס  מביס אותם גם כנקמה על השבי שחווה בידיהם ומכירתו כעבד למצרים בהיותו צעיר, בקרב הזה השתמש בייברס בירי מתותחים. 

לאחר שכבש את קלעת נמרוד הסולטאן בייברס, שודרג המבצר  ונבנה כמתחם מבוצר גדול בידי סגנו של בייברס ביליכ, כהוכחה לכיבושו נמצא בחפירות בשנת 1998 אבן שעליה חקוק סמלו של בייברס הברדלס שכיום נוטים לחשוב שזה אריה על פי הרעמה וציצית השערות בסוף הזנב ובנוסף כתובת בערבית החקוקה משנת 1275 שבה מופיע שיר הלל לפועלו של בייברס, כתובת זאת נתגלתה כך משערים במבנה אשר שימש את סגנו של בייברס ביליכ.   

ברחבה אשר לפני שער הכניסה הצפון מערבי, הורחב בידי מפקד המבצר ביליכ, מגדל שער הכניסה, ומשרידי המבנה שנהרס ברעידת האדמה ניתן לראות שרידי מבנה בן שתי קומות ופתח ברצפת המבנה שהוליכה לבור מים, מבור המים הוליך פיר להעלאת המים לקומה השנייה, כמו כן נתגלה מעבר סתרים, שאפשר יציאה מחוץ לחומות המבצר הצפוניות בעת הצורך. 

בשנת 1260 החל בייברס בלחימה עיקשת לגרש את הצלבנים מארץ ישראל בישראל והערים הצלבניות נופלות אחת אחת בידיו פרט לעיר עכו שנכבשה בשנת 1291 בידי יורשו, את הערים שנפלו הוא הורס במיוחד את אלו שלאורך קו החוף. 

לאחר תבוסת הצלבנים, ירד קרנו של המתחם המבוצר מכיוון שלא נדרש באותה תקופה להגן על הדרך צפונה מפניהם, המתחם המבוצר קבל מעמד של ממשל עצמאי לסביבתו, תפקידו החדש מהמאה ה 15 היה ככלא למורדי הממלוכים בעיקר מבני האצולה, ובמאה ה 16 כאשר הגיעו העותומנים ירדה גדולתו לחלוטין והוא ננטש לאורך מאות שנים ושיש כמקום מקלט ומנוחה לעוברי אורח.

הרכב מתחם מבצר קלעת נמרוד כולל :

כאשר נכנסים מבעד לשער הצפוני בדרך השרות, למבצר עוברים מצד שמאל על כתובות בערבית, ושיר ההלל לביבס ורואים את סמלו המסחרי של בייברס פסל האריה, הפסל השני נשדד בידי הצרפתים והועבר לצרפת בעת שלטונם באזור, ממולו שריד המגדל הדרום מערבי שממנו נשקף נוף הגליל מבעד לחרכי הירי שנוספו בימי הממלוכים ואולם שיורדים אליו במדרגות.

שרידי תעלות מים שנראים בקושי היו אחראיות להזרמת המים לבור המים הגדול, אורכו כעשרים וחימשה מטר, רוחבו כתשעה מטר וגובהו 7 מטר, הגישה לבור המים, הייתה במערכת מדרגות שירדו לתוך הבאר משביל השרות, כיום מערכת מדרגות אלו בחלקו האחורי של בור המים, כיוון שבקיר הבור המזרחי פרצו רועי צאן פרצה, המאפשרת כניסה לבור מתוך אולם המגדל הדרום מערבי, בקיר הפרצה מצד מזרח החיצוני של הבור, ממוקם סביל מים שניזון ממימי בור המים, סביל זה שופץ בידי הממלוכים בשנת 1240, משם נכנסים לאולם ענק שצמודה אליו מרפסת תצפית כלפי נוף הגליל. 

בהמשך הדרך כלפי מגדל העוז, נמצא המגדל היפה שצורתו חצי עיגול מחוץ לחומה ותוכו מבנה מתומן, ומעליו תקרה מקומרת הנתמכת במרכז בעמוד עגול שבסופו התמך הגג הקמור, חלק מתקרה זאת נהרסה בהפצצת חיל האוויר במלחמת ששת הימים כיוון שקציני תצפית רוסיים, תצפתו על כוחות צהל וכוונו את הארטילריה הסורית כנגד כוחותינו, בבדיחות הדעת אני טוען שדיירי המקום רצו להביט בכוכבים בשעות הלילה.

בהמשך לכוון מגדל העוז חולפים על פני שרידי החפיר הפנימי, גשר העץ מעליו ונכנסים למתחם מגדל העוז שניצב על גבעה שולטת מעל למבצר התחתון, מבצר עצמאי ששימש כמקום מגורי המושלים ושמטרתו לנקז את המגנים, כאשר ייפול חלקו התחתון של המבצר בעת הלחימה, מסביב לחומת מגדל העוז נבנו ארבעה מגדלים בכול אחת מפינות חומת מגדל העוז, נמצאים בו גם שרידי אולמות טקסים ומגורים, בריכות מים לעת מצור

בנוסף נמצא במקום מגדל הצפוני ששימש במאה ה  15 כבית סוהר לנסיכים מתמרדים, במגדל אולם מרכזי ומערכת מדרגות המוליכה לראש המגדל המשמש כנקודת תצפית הן לחלק השני של המבצר והן לכול האזור המקיף את קלעת נמרוד.

  

מוזיאון לעתיקות הגולן

כתובת  העיר קצרין בגולן

הכניסה בתשלום 

המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 08:00-17:00, בימי שישי בשעות 08:00-15:00, בשבת ובחגים בשעות 10:00-16:00.

טלפון לתאום 04-6961350

המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא ממצאים ארכיאולוגיים שנחשפו בחפירות במקום,, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה  והפעלה לבני נוער ומבוגרים, במוצגים והרעיון העומד מאחוריו, במקום ניתן להתבונן ולחוות את החיים במקום, על פי השחזור והמבנים והכלים אשר נתגלו במקום, חומר הגלם העיקרי לכלי הבית הייתה אבן הבזלת, המוזיאון גן פסלים מאבני הבזלת, ומוצגים ארכיאולוגיים מגמלא מלפני אלפים שנים.

  

תל סאקי

לתל סאקי כינויים נוספים כמו התל המושקה או אולי תל המשקה בפרשנות אחרת לכינוי, התל שהחל כתל געשי ישן מימי השבר סורי אפריקאי, שימש את צהל עד מלחמת יום כיפור כעמדת תצפית ומכם בשלוש עמדות שונות על מרומי התל בחלקו המזרחי, מטרתם של עמדות תצפית אלו היו להתריע על מנת למנוע חדירת מחבלים בוואדי של נחל א רקד, אך לקראת יום כיפור הוצבו התצפיות לעברת  על הארטילריה הסורית מאחור. 

ישנן סברות כי מתחת לתל קיימים מעברי מי תהום המספקים מים לצמחיה לאורך רוב ימי השנה לצמחיה במדרונות התל בינות לסלעי הבזלת, בקיץ הצמחייה משנה את צבעה לצהוב וקוצים חוגגים במדרונות, סבירות נוספת לכינויו של התל כתל המשקה בהשערות כי כי נחפרו בעבר תעלות השקיה לגידולים במדרונותיו ובסביבתו.

תל סאקי הבזלתי מתרומם לגובה של 494 מטר, הוא ממוקם כחצי קילומטר מהכביש הראשי החוצה את רמת הגולן, בסביבת שלושה קילומטר מהישוב רמת מגשימים בקטע הכביש בין חמת גדר לצומת רפיד.  ולמעשה הוא מרוחק מהגבול הסורי בצדו המערבי כקילומטר ושלוש מאות  מטר בקו אווירי מגדר המערכת.

כיוון שהעמדות המייצדיות על התל לא יועדו כעמדות לחימה אלא לתצפית בעיקר בלילה ולכן לא בוצר התל, לא נחפרו בו מחפורות ולא נחפרה גם תעלת לחימה שקישרה בין העמדות, כמו כן בין מלחמת ששת הימים למלחמת יום כיפור לא הונחו שדות מוקשים וגדר מסביבו.

כלקח מהלחימה בתל במלחמת יום כיפור, הוקם על התל מוצב לזמן חרום שייתפס בידי כוחות צהל בעת מלחמה עתידית, כמו כן שופרו אמצעי הלחימה בשדות מוקשים מסביבו והוקמה גדרות הגנה, בעת שנחפר בונקרים ללחימה  והגנה חדשים הוצא מן הקרקע תא בונקר הלחימה הישן והוצב לפני שער הכניסה למוצב על מנת להמחיש כיצד הצטופפו 24 אנשים בבונקר בעת הלחימה בתל.

כאשר מבקרים בתל המשמש לסיור ומורשת קרב תל סאקי במלחמת יום כיפור, מגיעים לבונקר הלוחמים שהפך לפינת הנצחה ללוחמים שנפלו על הגנתו ולחיילים הנוספים שלחמו בסביבתו, על מנת לחבור לכוח הנצור במרומי התל בעת הלחימה. 

מעט על קרב הלחימה והעקשנות של החיילים שהגנו על תל סאקי, כיוון ששלוש העמדות בתל יועדו לתצפית, נשלחו בששה באוקטובר 1973 כוח מגדוד הנחל מוצנח, זחלם נהג מילואים וחמשה לוחמים כאשר מטרת הצבתם, הייתה לאתר כוחות סוריים וארטילריה סורית בעת המעבר בגבול ולדווח לאחור. 

כוח התצפית הגיע לתל סאקי בסביבות הצהרים, בשעה 14:00 בשישי ביוני, נחתה אש ארטילרית כבדה על התל כולל פגזי זרחן וחנם, על מנת לתגבר הגיעו כששה טנקים לעזור בלחימה, בשתי כיתות טנקים מחטיבות השריון של הרמה, שלושה טנקים מחטיבה שבע ומחטיבה 188.

מיד בבוקר המלחמה הראשון בשביעי לאוקטובר, כותרו הכוחות על התל בידי כוחות שריון ורגלים סוריות, בעת שזרמו למרגלות התל לכוון כיבוש מרכז הרמה, ניסיונות לכבוש את התל בידי הסוריים באותה עת לא צלח, באותה עת בעקבות פקודת נסיגה, נעשו גם ניסיונות של החיילים בתל לסגת בעזרת חלק מהטנקים שהיו בתל אך הניסיון כשל והטנקים נפגעו.

בשלב הזה, בשביעי בחודש החל גדוד  50, של הנחל המוצנח אשר שיגר את אנשי התצפית בתחילת הקרב, בניסיון לחלצם, ניסיון זה נעשה בעזרת שני נגמשים, שנשלחו לחלץ את אנשיהם, הנגמש הראשון נתקל במארב ועלה מיד באש ואנשיו שנותרו בחיים קפצו החוצה ונהרגו בחלקם מיד או נפצעו. 

בהמשך מהלך החילוץ, הנגמש השני הצליח בעזרת ירי מקלע להגיע כמעט עד שער הכניסה, ומשאזלה בו התחמושת, החל להידרדר לאחור החיילים שזינקו החוצה ניסו להסתער ולהילחם בכוח שארב להם, אך רובם פרט לארבעה חיילים נהרגו והניסיון השני לחלץ את האנשים בתל סאקי כשל.  

בשביעי לחודש הצליח אחד החיילים בלילה בשעה 20:00 בבונקר הלוחמים, לדווח למפקדת הגדוד, כי הם נצורים, פצועים וחיים, ידיעה זאת שימחה את הגדוד לאחר שאיבדו תקווה לחייהם בתל סאקי ובכול הלילה, עודדו מפקדי הגדוד את הנצורים כי החילוץ  קרוב, שיחות אלו עודדו אותם ונתנו להם תקווה מחודשת.

בערבו של  השביעי באוקטובר, יתרת הלוחמים שנותרו בחיים על התל לאחר שאזלה התחמושת, נכנסו  לבונקר הלוחמים ביחד עם הפצועים, כיוון שהיו ללא מים ואוכל התגנבו שני חיילים לאחד מהטנקים הנטושים והביאו מים ומנת קרב לחלקה בין האנשים בבונקר הלוחמים, למעשה הסורים שלטו מבחוץ על התל והשליכו רימונים וירו מדי פעם לפתחי הבונקרים, אך לא ניסו להיכנס לבונקרים, לאחר זריקת הרימונים לתוך בונקר הלוחמים, קבל הוראה השריונאי יצחק נגר קר, מידי מפקדו הפצוע, לצאת אל הסורים ולשכנעם כי רק הוא נותר בחיים כיוון שהיה לבוש סרבל שריון סברו הסורים כי בידם טייס כיוון שאחד ממטוסינו הופל באזור, הם האמינו כי הוא הטייס ועזבו את הבונקר ולקחו אותו בשבי. 

בנתק בין הכוחות שלחמו בתל הצנחנים ואנשי השריון והכוח שניסה לחלצם, כאשר נותרו מהכוח של החילוץ, ארבעה לוחמים שלושה פצועים וחייל בריא הם הסתתרו במיצדית המזרחית, לאחר שהגיעו אליו בטיפוס על המדרון המזרחי מהנגמש שנפגע, כשאר הסתתרו במיצדית  הם החליטו, כי בלילה בין השביעי לשמיני, ינסו לחלץ את עצמם רגלית, לכוון כוחות צהל ואכן כך עשו, בשלב הזה והסורים שלטו למעשה גם בחלקו המזרחי של התל מבחוץ ופרט להשלכת רימונים וירי מדי פעם לא ניסו לטהר את הבונקרים. 

לאחר שהסורים שלטו בחלקו החיצוני של התל, ביום השמיני באוקטובר, הגיעו כוח סיור מחטיבת מוסא פלד ומגד הגדוד יה יה ואנשיו וחברו לכוח הנצור בתל סאקי, לאחר החבירה הוברר כי בהגנת התל ובניסיונות החילוץ נהרגו 35 לוחמים מגדוד הנחל המוצנח ומכוחות השריון שחברו לכוח בתחילת הקרב ומבין לוחמי התל נותרו בחיים 28 לוחמים רובם פצועים. 

הלחימה העיקשת מתל סאקי בכוח הסורי הפולש, שיבשו את מהלכי הקרב הסורי בחשבם כי בתל סאקי מרוכז כוח גדול, מצב זה הכריח אותם לעצור ולפצל את כוח הלחמה שלהם לכיבוש התל, מספר פגיעות של מארבים מכוח גדוד הנחל המוצנח בתחילת הקרב גם הוא הוסיף למבוכה הסורית בחשבם כי הם נתקלים בכוחות מתוגברים על ציר הלחימה וגרם להם להיעצר בכיבוש עוד ישובים ברמת הגולן.

 

תל פאחר – כיום מצפה גולני

איך להגיע:  בנסיעה מהכביש המזרחי היוצא מקריית שמונה מגיעים לצומת המצודות והכביש המוליך לשמורת הבניאס, ממשיכים עוד מעט לאחר המעבר על פני השמורה ומגיעים לצומת דרכים שבה שילוט לדרך ימנית, המכוון את המבקרים לכוון מצפה גולני הנקרא מוצב תל פאחר., ממשיכים בדרך חולפים על פני מספר מוצבים סורים ישנים ומגיעים לחניון בכניסה למצפה גולני ולאתר ההנצחה.

מוצב תל פאחר שבשמו הערבי נקרא תל פאר, שימש כיעד לכיבושו בידי חטיבת גולני ובמיוחד גדוד מספר 12, הלחימה לכובשו החלה שלושה ימים לאחר תחילת מלחמת ששת הימים, המוצב נבנה על שרידי ישוב מתקופת הברונזה ומתקופת הברזל, בשנת 2005 נערכה במקום חפירות ארכיאולוגיות ונמצאו חרסים מהתקופה ההלניסטית

גבעת תל פאר הממוקמת בצפון רמת הגולן, ואשר ממנה ניתן להשקיף ולתצפת היטב על עמק החולה שנפרש מתחתיו, מכיוון שכזאת היא הסורים הקימו בתל פאחר מוצב צבאי, שעמד ממש על גבול של ישראלי סורי עד שנת 1967.  

מוצב תל פאחר היה אחד משרשרת מוצבים שישבו בין הכפר והמוצב זעורה לישראל מעל לציר הנפט

בקו נכללו המוצבים : בורג בביל, תל עזזיאת, חריאת, וחירבת א-סודה.  ממערבה לתל פאחר, מעבר לדרך הפטרולים, ניצב  המוצב הקדמי הידוע  תל עזזיאת, שהיה קוץ בתחת, כמוצב הסורי העיקרי באזור אשר שלט הן בתצפית והן בפתיחה באש על צפון עמק החולה והישובים. 

המוצב נבנה בידי הסורים כמוצב פלוגתי המחולק לשתי כיפות ואוכף ביניהם, כאשר הכיפה הצפונית שהייתה מעט גבוהה יותר שלטה על הכיפה התחתונה הדרומית, בנוסף נבנו בשטח המוצב שבעת בונקרים מבוטנים ושלוש תעלות קשר ומחילות מעגליות בקווי גובה שונים שחיברו את הכיפות והבונקרים, לתגבור הוסיפו שדות מוקשים, גדרות ומכשולים מסביב, וכמובן יחידות ארטילריות שונות גם. 

תוכנית הקרב הישראלית כללה לנסות ולכבוש את המוצב מהאגף ומאחור ולצורך זה קיבל הכוח הרגלי מספר טנקים ונגמשים להסיעם לנקודת ההסתערות, בעת ההתקדמות לכביש הנפט לא הצליחו השריון והזחל"מים להגיע אליו, כיוון  שבדרך לתל פאחר נעשתה טעות בניווט, ובמקום להגיע מציר הנפט אל עורפו של המוצב, הגיעו לוחמי הגדוד אל מרגלות המוצב ולגדרות ושדות המוקשים ומרביתם של הטנקים והזחל"מים  נפגעו בדרך ליעד.

בשלב הזה החליט המגד לבצע הסתערות רגלית, הכוח פוצל ליחידות משנה שלכול אחת הוטלה משימת כיבוש, בעת הקרב נפגעו מרבית מפקדי הכוח כולל המגד ומספר מפקדי פלוגות, בשלב הזה החלו חוליות עצמאיות של חיילים לנהל קרבות פרטיים בתעלות הקשר ולאחר מאמץ נכבש החלק הדרומי של מוצב תל פאחר.

כשמפקדת החטיבה הבינה שישנה בעיה היא ארגנה כוח נוסף לעזרה שכלל את הסמח"ט וכוך של פלוגות שסיימו את כיבוש תל עזזית ולכוח זה צורפו גם חיילי הסיירת, אך שהגיע הכוח החדש המשיכו חייל גדוד 12 בלחימה עיקשת על החלק הצפוני של המוצב ויכלו לו, בלחימה נהרגו 34 מחיילי הגדוד, כאשר להמחשת הקרב הקשה שני חללים מהכוח הלוחם קבלו את אות הגבורה על לחימתם, דוד שירזי על שנשכב על הגדר ואפשר לחיילים לעבור על גבו עד שנהרג ואפרים יצחקיאן שנפל לאחר שמצא עצמו בודד בלחימה באחת התעלות והמשיך עד שנהרג גם הוא.

בית המכס העליון

לכל אלו העולים לרמת הגולן דרך כביש מס` 91, צומת בית המכס העליון הוא עבורם רק נקודת ציון. אך מהו אותו מבנה נטוש הנקרא בית המכס העליון?

זה בית המכס שימש בעבר תחנת גבול בין סוריה לארץ ישראל. המבנה הוקם על ידי הצרפתים על קו הגבול שבין שטח המנדטורי הבריטי (ארץ ישראל) לצרפתי (סוריה ולבנון). בית המכס הוקם על דרך שהייתה עורק תחבורה חשוב בין שתי שטחי המנדט, ואשר חיברה את חיפה לדמשק.

בית המכס מתחלק לשתיים, האחת בית המכס העליון ו-בית המכס התחתון (הנמצא ממש לאחר מעבר גשר בנות יעקוב לכיוון רמת הגולן). בתחילה שימש בית המכס התחתון כנקודת מעבר, ועם בנייתו של בית המכס העליון עברה הפעילות למבנה זה.

בית המכס שימש נקודת מעבר ומקום לבדיקת מטעני העוברים והשבים מתחום המנדט הצרפתי לתחום המנדט הבריטי.

אגב, גם לבריטי היה בית המכס באזור, בית המכס הבריטי היה ממוקם בראש-פינה, מול המשטרה כיום.

 

קצת היסטוריה:

במלחמת העולם השנייה שימש הציר את כוחות הברית בדרכם ממצרים לעירק.

במלחמת השחרור שימש בית המכס את הצבא הסורי כבסיס צבאי ואשר ממנו יצאו להתקפות על המושבה משמר הירדן. מאוחר יותר נבנה כאן מוצב צבאי חזק, שנכבש על ידי צה"ל במלחמת ששת הימים.

במלחמת יום הכיפורים עם פרוץ המלחמה, כוחות סורים אשר פרצו לרמת הגולן, ורצו להגיע לעמק החולה, הצליחו להגיע רק כוחות החלוץ של הצבא הסורי עד לבית המכס העליון וכאן הם נהדפו.

 

האסון בבית המכס העליון

ישנו אסון טרגי שקרה במלחמת ששת הימים והוא לא התפרסם באמצעי התקשורת ועד היום מעטים יודעים על לאסון. האסון עלה לכותרות שוב בשנת 2008 תחת הכותרת "תעלומת העצמות בגולן". בעת ששני נערים שטיילו באזור נכנסו לאחד מהבונקרים הסוריים שבאזור ומצאו שם עצמות אדם, אלו סיפרו על המקרה למורה שלהם וזה הגיע עם הנערים למקום ואכן התברר שמדובר בעצמות אדם והזעיק את המשטרה.

האסון שקרה הוא, שחמישה ימים לאחר הסיום הרשמי של מלחמת ששת הימים בתאריך 15/06/67 חיילי פלוגת טירונים מפלוגה ד` של גדוד 13 של גולני (גדוד גדעון) שעסקו בסריקת השטח באזור בית המכס העליון נכנסו לבונקר ממולכד וכל החיילים שהיו בבונקר ובסביבתו נהרגו. באסון נהרגו 11 חיילים, 9 מהם הובאו למנוחות בקבר אחים בחלקה הצבאית בנהריה ו-2 הובאו למנוחות בקרית שאול והר הרצל.

צה"ל שניצח בשלוש חזיתות, שכבש את חצי האי סיני, הגדה המערבית והרמה הסורית בשישה ימים, לא הצליח להתמודד עם אסון בית המכס העליון. העלים אותו מהציבור וממשפחות הנופלים, ולא מצא את הדרך הנאותה להנציח את זכר החיילים שנפלו.

שמותיהם של אחד עשר חיילי צה"ל שנפלו באסון בית המכס העליון , הופיעו משום מה על מצבת הנופלים בתל פאחר".

נקודת הפליאומגנטיזם

אזור צפון רמת הגולן

כניסה חופשית

איך להגיע: בנסיעה על כביש 959, לכוון צומת מרום הגולן, הנקודה ממוקמת 2 קילומטר ממזרח לצומת ווסט הנקראת היום צומת האמיר.

ביקור בכל השנה, משפחה, ילדים, אין נגישות לנכים, אין מתקנים לפיקניק.

 הצפיפות אינה גדולה בימי השבוע, בשבתות וחגים קצת יותר, התופעה נקראת היפוך כוון הצפון, תופעה גיאולוגית אשר בה בשימוש במצפן מראה המחט את כוון הדרום במקום הצפון, התופעה קשורה למבנה סלעי הבזלת ולהתפרצות הפעילות של הרי הגעש הקדומים באזור, קיים לוח להסבר התופעה במקום, הקטע הדרומי במסלול המעגלי ממחיש במיוחד את התופעה,

 

מרכז המבקרים בית הבד

שייך תצפית כפר נחום המשמש כמקום גידול עצי זית ברמת הגולן.

איך להגיע:  : עולים על כביש מספר 91 ועוברים על גשר בנות יעקב וממשיכים לצומת בית-המכס על כביש 888.  בצומת פונים ימינה, ועוברים את העיר קצרין ולאחר כ-2 קילומטר  פונים שמאלה לאזור התעשייה של העיר.

כתובת  אזור התעשייה רמת הגולן צמוד למרכז המבקרים קסם גולן.

הכניסה בתשלום – גישה לנכים

המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 09:00-17:00, בימי שישי בשעות 09:00-15:00, בשבת סגור.

טלפון לתאום 04-6850023, 04-6850021

המבנה ממוקם בבניין ישן בנוי אבני בזלת, בסגנון מבנה ערבי מקומי, הסיור מתחיל בהתבוננות במפעל בעל מיכון מודרני לכבישת שמן, ניתן ללמוד על תהליך הפקת השמן, ללמוד על סוגי הזיתים המשמשים ליצור השמן, ובפרט הסוגים המשמשים ליצור השמן בבית הבד הזה, לאחר צפייה בסרט המתאר את הפקת השמן, ניתן להתנסות בטעימות ולרכוש את תוצרת המפעל בחנות המפעל,

המפעל אף מייצר מוצרים המשמשים לטיפולי גוף ויופי וטיפוח אישי, על טהרת החומרים הטבעיים, בחלל המבואה רחב הידיים, בית קפה ומסעדה חלבית צמחונית העומדים לרשות המבקרים ובקומת הגלריה מסעדה בשרית כשרה בהשגחת רבנות קצרין המשרתת בעיקר קבוצות.

 

כפר האמנים מתחם צומת ווסט

צומת אמיר על ציר הנפט בגולן

בנסיעה על כביש מספר 90, בצומת מחניים פונים לכביש מספר 91  ונוסעים לכוון רמת הגולן, עד צומת נפח כיום בשמו צומת השריון, בצומת פונים על פי השילוט לכוון מסעדה בכביש 978 לכוון צומת ווסט כששה קילומטר.

מתחם התיירות בצומת ווסט נבנה על שטח המחנה הסורי הנטוש ששופץ בשנת 2011, עמדו היזמים והמועצה האזורית של הגולן שחברו והקימו את המתחם והתקנאו בחלק המרכזי של הרמה שכולל את כפר האמנים אמינם ומרכז התיירות קסם הגולן בקצרין, מעבר לקנאה נדרשה תעוזה וכיסים עמוקים ליצירת יש מאין, בלקיחת מחנה סורי נטוש לשפץ את מבניו, להקים מבנים חדשים ולפתוח את מרכז התיירות צומת אמיר- ווסט.

בכניסה למתחם המסודרת והנרחבת מגיעים מכיכר צומת ווסט, המתחם בנוי מהאות העברית חת, כאשר החנייה בראשה, לפני התיירות האוכל והעסקים.  מבנה השירותים המרווח והנקי למרות הקבוצות הגדולות המגיעות באוטובוסים ובהסעות השונות.

בתחום הקולינריה, מפציע בית הקפה הנקרא קפה של טעם, שמגיש גם ארוחות קלות חלביות, עוגות וקישים חבל"ז למי שהדרך איננה אצה, גלי התיירים שועטים למתחם התבלינים (קסם התבלינים) החנות השמאלית האחרונה, לחובבי החלבה לסוגיה, תבלינים צבעוניים, טבליות שוקולדים סוריים עטופים אחד אחד בטעמים שונים במשקל, שקבלו את שמם מהמתרחש בסוריה  העכשווית ונקראים שוקולדים של המהפכה.

את השוקולדים מייבא סוחר מנצרת דרך ירדן, אשר מוכר אותם למרכזי תיירות ובעיקר בנצרת.

המשך הביקור הינו בביתני האומנות הזעירה, קרמיקה, ציור, פיסול, תכשיטים ומוצרים מעץ בקיצור מוקד משיכה תיירותי למזדמן לאזור או שהוא בדרכו לרמת הגולן, חביב וידידותי למבקר, המחירים לא זולים במיוחד, לא לשכוח לידע את מנהל הבנק לפני הביקור והלגימה החופשית. 

 

פארק הפסלים בפארק מאגר עורבים 

ממש ממול למרכז התיירותי ממוקם פארק מאגר עורבים, שבו ממוקם פארק הפסלים, פסלים אלו הוצבו לזכרו של אסף רז בן המושב שעל, פארק מאגר העורבים, הוקם בשיתוף פעולה של קק"ל ומועצת הגולן, שמו של הפארק נבע ממאגר העורבים הסמוך. יש ומחנים את רכבם בנקודה החניה ומתחילים לסייר מסביב. 

פארק הפסלים בפארק העורבים, הממוקם בין חורשת איקליפטוסים ומרוצף בשביליו באספלט, הינו פארק במסלול סיבובי המשובץ בפסלי בזלת, חלקם של הפסלים השתמשו בגושי סלע גדולים, חלקם של הפסלים הם אומנות מופשטת פיגורטיבית חלקם דמויות גרוטסקיות וחלקם חציבה ליצירת תבליטים בגושי הסלע.

חלקם של האמנים משחקים בגווני השכבות ביצירתם במיוחד בעת יצירת תבליטים, כאשר ביצירה משתמשים הן בתבליט והן בשקע שנחצב, בבחינת שקע והיפוכו, חלק מהאומנים יצרו שילבום של אבנים כמו רוגמים, חלקם על בסיס וחלקם יוצא מן האדמה, יש אפילו אומנים שהדביקו חלקי מוזיקה צבעונית על היצירות בבחינת הוספת עדי לפסל.

הפסלים משובצים בשני צדדיו של המסלול הסיבובי. מומלץ לביקור בסיור מעגלי של זמן קצר.

 

בסמוך לפארק הפסלים ישנו שרידי ארמון הקיץ של האמיר אל פאעור

האמיר בן השבט ערב אל פודל חי במאה התשע עשר, שבטו של האמיר עסק במסחר על צומת הדרכים ללבנון וסוריה ומכאן שהיה אמיד ובזכות גודלו גם נחשב לשבט גדול, בני השבט חיו מסביב לצומת ווסט, אך ברכושם היו אדמות באזור עמק החולה, לרווחתו של האמיר נבנה ארמון קיץ זה שבו היה מבלה האמיר ובני משפחתו.

הליכה לארמון

יציאה לכוון שרידי האמון הינה בחלק המזרחי של מגרש המשחקים לילדים, הבשיל המוליך לשרידי חצר ביתו שהיה בעברו בן שתי קומות הבנוי מאבני בזלת הגולן ובינם פסי חיבור לבנים, מעבר למבנה הארמון ניתן לראות שרידי שלוש חצרות שנבנו לצרכי במבנה, אחת כמקום אכסון בעלי החיים, אל החצר השנייה הגיעו מוזמני ואורחי הארמון וחצר השלישית שימשה את האמיר ובני ביתו.

הארמון עבר שיפוץ חלקי, לרגל הקמת מתחם התיירות של צומת אמיר-ווסט, על מנת לשלבו בסיורים עם מתחם התיירות, נעשה גם ניסיון לשחזר את זרימת המים מנקודת נביעת המעיינות מעבר לכביש, לאיסוף הנעשה כיום למאגר הסמוך, מים אלו מגיעים מהמעיינות עין איברהים וכמובן מעיין עין בלאט בדרכם למאגר דרך הארמון, מאגר העורבים הגדול בנוסף ממוקם בקרבה לחלק הצפוני של הארמון. 

 

מפל רסיסים 

כניסה ללא תשלום וחניה

כיצד מגיעים נסיעה בכביש 99 מקריית שמונה למסעדה בגולן, לאחר מעבר הצומת שני קילומטר מערבה, מפל רסיסים ממוקם  כקילומטר ממזרח ל גשר הידידות בכביש העולה לעין קיניה

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום, אין גישה לנכים.

נרד מגשר הידידות ונפנה מזרחה (ימינה).  נלך לאורך הגדה הדרומית של הנחל בשביל המסומן ירוק.  לאחר כק"מ נגיע אל מפל רסיסים שגובהו 25 מטר.  בימות החורף המים במפל נופלים בכוח כה רב ורסיסים מתנפצים על הסלעים עד שנדמה שירטיבו גם את העומדים בתצפית.

מעבר לכביש ניתן להמשיך במעלה הנחל עד למפלו הגדול והמרשים ביותר – מפל רסיסים, שזכה לכינויו תודות לכל אותם רסיסי מים הניתזים ממנו לכל עבר.
כדאי לקחת בחשבון שהשביל בקטע זה אינו נוח ובימים הגשומים אף מצריך טיפוס על סלעים חלקלקים.
מראה המפל, הנופל מגובה רב, מרשים ושווה כל החלקה או מעידה בדרך אליו.  מהמפל יש לחזור חזרה לגשר הידידות בשביל בו הגענו.

נקודת תצפית על המפל, ניתן לרדת בשביל עד בריכה, הממוקמת בתחתית המפל, אתר נופש מסודר, במקום נמצאים פינות ומתקנים למנוחה, דשאים, שולחנות וספסלים לפיקניקים, מתקני משחק לילדים, מי שתייה, שירותים כימיים, מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות, צמחיה וטבע, תצפית נוף.

 

המפל הלבן ושמורת אל על ליד אליעד

המפל הלבן ושמורת אל על ליד  אליעד

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים למפלים.

כיצד מגיעים בנסיעה בכביש דרום מספר 98, לחניון בכניסה למושב אליעד, חניון נוסף באזור הנקרא  חניון המפלים במושב אבני איתן.  החניון ממוקם בקצה הצפוני של המושב.  בשבת ובחג אין להיכנס ליישוב ולחניון ברכב אך ניתן לעקפו. 

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום.

שמורת נחל אל על כוללת נחל איתן אשר במהלך זרימתו עובר במפל הלבן ובמפל השחור, נחל אל על שוכן בין המושבים אלי עד ואבני איתן

תחילת הטיול בחניון הממוקם בכניסה למושב אלי עד הממוקם כחמש מאות מטר מהכביש,, לתוך שביל המסומן בצבע אדום דרך מטע זיתים, וליד חורבות הכפר אל על, חוצים נחל היבש ברב השנה, ומגיעים לתצפית על מפל המכונה המפל הירוק משום הצמחייה הרבה הצומחת בו, מפל זה פעיל רק בחורף, ממשיכים דרך מטע הזיתים וחוצים מספר ערוצי נחל קטנים.

בנקודה זאת מתפצל השביל הראשי, לשביל היורד לבריכה של המפל הלבן במדרגות הבנויות מבולי עץ, מסומן בשחור, המפל הלבן קיבל את שמו מבוהק הסלע  הגירי הלבן מעליו הוא זורם, גובה המפל כארבע עשר מטר בקרקעית בריכת האגירה  סלעים רבים ואסור לקפוץ לתוכה, הטבילה או הרחצה באחריות המטייל, לאחר הביקור בבריכה חוזרים באותה הדרך,

ניתן להמשיך למפל השחור כאשר שבים לראש המפל בנקודת תחילת הירידה, ולא חוזרים לחניון, בשביל המסומן באדום והחוצה אפיק, מגיעים למפל השחור, שקיבל את שמו מסלעי הגרניט השחורים הנמצאים מתחת למימי המפל, מים אלו נאספים בבריכת אגירה בטרם ימשיכו בדרכם, פינת חמד למנוחה וטבילה, לחזור יש לחזור לשביל המסומן באדום ולטפס לחניון,

השמורה היא אתר נופש מסודר, במקום נמצאים פינות ומתקנים למנוחה, דשאים, שולחנות וספסלים לפיקניקים, מתקני משחק לילדים, מי שתייה, שירותים כימיים, מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות, צמחיה וטבע, תצפית נוף.

 

מפל עיט

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים כיצד מגיעים בנסיעה בכביש דרום מספר 98, לחניון בכניסה למושב אליעד, ממשיכים לחניון נוסף חניון המפלים במושב אבני איתן.  החניון ממוקם בקצה הצפוני של המושב.  בשבת ובחג אין להיכנס ליישוב ולחניון ברכב אך ניתן לעקפו. 

ממשיכים על הציר  המפלים כביש 808 ולאחר ארבע קילומטר מהמפגש עם כביש 87, כקילומטר לאחר מושב אניעם, עוצרים בחניון מפל העיט.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

למפל עוצרים ומחנים ומתחילים במסלול מסודר, המוביל מהחניה לנקודת התצפית על המפל, זהו מסלול מעגלי פשוט וחמוד, כאשר רוצים להתקרב מהתצפית יש לרדת מהצד השמאלי מתחת לגשרון ומתקרבים לתחתית המפל.

כאשר רוצים לבקר בנחל עיט עולים על כביש 87 המתחיל בצומת קצרין לכוון אלוני הבשן כאשר עוברים כשנים וחצי קילומטרים פונים ימינה לצומת המפלים, לאחר נסיעה של כשלושה קילומטר  ומאתים מטר עוצרים בחניון מצד ימין, והולכים מעט על כביש לכוון התצפית מעל לנחל.

 

מפל דבורה – דבוריה

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים נוסעים לכוון צומת בית המכס העליון בכביש 888, בצומת פונים ימינה לכביש 91 עד צומת נשוט, שני קילומטר לאחר הצומת, במפגש עם מחנה ברק, בצדו השמאלי של הכביש, שילוט בשלט בצבע חום המורה לכוון נחל הג'ילבון, בשלט פונים שוב שמאלה לדרך עפר, וסימון לבן אדום מורה על הדרך הנכונה לחניה בחניון בריכת הקצינים, לקראת ההליכה למפל דבוריה ומפל הג'ילבון,

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום.

למפל מגיעים לאחר שמחנים את הרכב בחניון של נחל ג'ילבון, ממשיכים בשביל היורד למפל כעשרים דקות, ניתן לטבול במימיו,

מפל דבוריה הינו המפל העליון שנמצא בנחל ג'ילבון, בשמורת ג'ילבון, המפל נופל מגובה 10 מטר, וברוב ימות השנה זורמים מים דרכו,

דרך נוספת להגעה

חנייה בחניון עווינת א-שמלייה, לוקחים את המסלול האדום, אחרי 600 מטר יורדים בשביל לנחל ג'ילבון, במפגש עם המסלול המסומן בכחול ניתן לעמוד ולצפות על מפל דבוריה בנפילתו לבריכה, ממשיכים במסלול לעבר חורבות הכפר הערבי דבוריה, כאשר חוצים את הנחל ועוברים בצמחיה רבה, מהחורבה המסלול מחזיר את המטייל לנקודת ההתחלה החנייה.

 

מפל בזלת

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים נסיעה בכביש 98 עד לשילוט, מחנים את הרכב

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

לפני ההליכה לנחל דליות ומפל הבזלת ניתן להגיע לנקודת תצפית הממוקמת 150 מטר דרומית לחניון, מנקודה  הסגורה קמעה זאת ניתן לראות את מצודת גמלא, לאחר התצפית, פונים דרומה לשביל מפלי דליות, סימון אדום, לאחר הליכה ואורך של כשני קילומטר בשביל מגיעים למפל בזלת, הנופל מנחל בזלת בחיבורו לנחל דליות, צופים במפל וממשיכים, במדרון השביל עד ערוצו של נחל בזלת, ויש לחצותו, ולעלות מצידה של החצייה לכוון נחל דליות, ממשיכים דרומה לנקודת תצפית נוספת וחוזרים באותה הדרך לחניון

 

נחל סער

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים

כיצד מגיעים מכביש מספר 99 המוליך מקריית שמונה לכפר הדרוזי מסעדה,, ליד סימן הקילומטר ה  19, פונים לכיוון כפר עין קניה.  לאחר כקילומטר מגיעים לגשר הידידות

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

אורכו של נחל סהר בערך 11 קילומטר, ובסופו נשפך לנחל החרמון הנקרא גם הבנייאס, הוא פעיל בעיקר בחורף ובאביב, אך אינו זורם בחודשי הקיץ, כיוון שמימיו נשאבים בתחילת דרכו למערכת המים הארצית.

לנחל מגיעים לאחר שחנינו ליד גשר הידידות, הנמצא בסמוך לכניסה לכפר קניה, המסלול חולף בתוך ערוץ הנחל, מכוון צפון למערב, סמן לתחילת המסלול היא תחנת הקמח העתיקה, ובהמשך הליכה ליד מים ובתוכם תוך חציית צמחיה ופריחה בעיקר באביב, בדרכנו נפגוש בירידות קלות של מים מעיין מפלים קטנים ובריכות מים שנאגרו בדרך, סיום המסלול בגשר סער ובנקודת התצפית למפל סער.

 

מפל סער

כניסה ללא תשלום וחניה, גישה לנכים לנקודת התצפית

כיצד מגיעים מפל סער צמוד ממערב לגשר סער בכביש העולה לנווה אטיב, המפל נמצא על כביש המוביל למבצר נמרוד, ליד גשר סער בכביש, בכביש מקריית שמונה מספר 99 עוברים כארבע עשר וחצי קילומטר מחנים את הרכב באזור המסעדה וחוצים בזהירות את הכביש.

האתר פתוח בכל השבוע בכול שעות היום.

גובהו של מפל סער 23 מטר, מפל סער נמצא מזרחית לבניאס, שביל קצר מוליך מהחניה למצפור, המפל פועל בחורף כתוצאה מזרימת מים מנחל חרמון  והמגיעים גם לנחל סער וממנו זורמים מימי הגשמים למפל רסיסים ואחר למפל סער, בקיץ מפל זה יבש.

במצפה קיימת טיילת העוברת במספר תצפיות על המפל ומפלונים נוספים.

אין רוחצים במפל סער, התבוננות מהגשר שנמתח מעליו מספקת הצצה מעולה בימי החורף למפל מרשים בעוצמתו, שני מסלולים יוצאים מהמפל מלווים בשילוט, המצפור מהווה נקודת תצפית על שני מפלים המתנקזים לשתי בריכות וממשיכים בדרכם, מנקודת התצפית יורדים ועולים בשביל עם מדרגות המסומן בירוק מעל למפלים חולפים על פני גשרון העץ, עולים לנקודת התצפית השנייה המשקיפה על חלקו התחתון של נחל סער.

מכאן ניתן להמשיך במסלול שאורכו כארבעה קילומטר לכוון גשר הידידות, או ניתן לחזור לרכבים להמשיך עוד כקילומטר על הכביש לכוון עין קינייה עד לחניון גשר הידידות, לרדת ולהתבונן. 

 

חורשת חזורי, נבי חזורי

אתר ההנצחה לנופלי סיירת אגוז ברמת הגולן

חניון על שם איש הקקל נחמן אלכסנדרון שמורה   

כניסה חופשית

איך להגיע:  :בכביש 99 המוליך מקריית שמונה, ליד מפל סער פנייה שמאלה לכביש 989, עוברים את הכניסה לקלעת נמרוד, אחרי קילומטר מגיעים לחורשת חזורי,

ביקור בכל השנה, חניון, משפחה, ילדים, יש  נגישות לנכים, יש מתקנים לפיקניק, קיים מסלול הליכה רגלי מסומן במקום,

כניסה חופשית  

 בסיסי : הצפיפות אינה גדולה בימי השבוע, בשבתות וחגים קצת יותר, חורשה אשר בה נטועים קרוב ל  80 אלונים מראשית המאה ה 19 ליד נחל חזורי, הם נשתמרו כי על פי המסורת אין לגדוע עצים ליד קברי צדיקים, במרכזה קבר השייח הדרוזי עותמאן אל חזורי אשר על פי המסורת היה אדם שהטיף כנגד סכסוכים ומלחמות,, הקבר ממוקם במרכז החורשה בתוך בית תפילה, מסביב לקברו עוד מספר קברים של נכבדים בעדה הדרוזית, המקום נחשב לקדוש לעדה הדרוזית.

במקום הוקם חניון על שם איש הקקל נחמן אלכסנדרון,

ליד החורשה על הגבעה, ממוקמת אנדרטת ואתר ההנצחה לחללי סיירת אגוז, לזכרם של ארבעה לוחמים אשר נפלו בשנת 1969, בקצה החניון שלט עץ המציין את מקום האנדרטה, וסיפור היחידה אשר לחמה במחבלים בנתיבי כניסתם לישראל מגבול הצפון.

 

עמק הבכא, צפון רמת הגולן

אנדרטת עוז 

כניסה חופשית

איך להגיע:  : בנסיעה על כביש 98 במרחק 3 קילומטר לאחר מעבר צומת בראון, ממש בכניסה לקיבוץ אל רום ולאחר שחלפנו על פני הר אביטל ובנטל, פונים לכוון מזרח ובהתפצלות הכבישים ממשיכים במסלול הצפוני עד אשר מגיעים לאנדרטת העוז ולחניון.

ביקור בכל השנה מסלול מעגלי, משפחה, ילדים, יש נגישות לנכים, אין מתקנים לפיקניק,

 בסיסי : הצפיפות אינה גדולה בימי השבוע, בשבתות וחגים קצת יותר, האנדרטה הוקמה לזכר 76 חללי הקרב בלחימה של גדוד 77, והכוחות המסופחים אליו, לעצירת ובלימת חדירת הכוחות הסורים במלחמת יום כיפור.

גדוד 77 מחטיבה 7, וכוח מחטיבה 188, הצליחו לבלום את הכוח הסורי ביום הקרבות הראשון במלחמת יום כיפור בעמק הבכא, לולא בלימה זאת, היו מצליחים הסורים לחדור למערב הגולן והרמה הייתה נופלת.

 

גלגל הרפאים

כניסה בחינם

גלי האבנים בצורת 3 מעגלי אבנים, ממוקם שלושה קילומטר דרומית למושב יונתן, או שנים וחצי קילומטר צפונית מזרח לצומת דליות ברמת הגולן.

האתר נמצא במרכז שטח אימונים צהלי, ולכן מותר לבקר בו רק בשבתות כאשר האימונים מפסיקים.

האתר אינו גבוה, ואינו בולט מעל פני השטח במיוחד, הוא נחשב למומנט מגליתי, ולידו שרידי ישוב קדום מתקופת הברונזה, האתר הינו יחידה אחת המחולקת לשלושה מעגלים המקיפים זה את זה, במרכז האתר תל אבנים אשר גובהו בין 5 – 6  מטר, חלק מן המעגלים מושלם ובחלקם אינן מושלמות, היקף המעגל החיצוני כחצי קילומטר שקוטרו כ  160 מטר, גילו של האתר על פי הערכות מהתקופה הכלכותית והוא בן 4000-5000 שנה.

בסוף שנת 2010 התפרסם מחקר חדש המשנה את התאוריות לגבי מהות ותפקיד המקום, כיום טוענים החוקרים כי הגלגל הינו למעשה קבר מהודר של אדם עשיר כדוגמה הפירמידות במצרים, על פי בדיקות פחמניות של אבנים ועפר מהאתר נתגלה כי האתר נבנה לפני חמשת אלפים ושש מאות שנה.

 

עין דבשה –דיבשה וטחונת דרבשייה

איך מגיעים לעין דברבשייה, מגיעים בנסיעה על כביש 918 בין הישובים גדות לגונן הכניסה בין נקודת סימון הקילומטרים 24 ל 25, מחנים את הרכב חוצים את הכביש ועוברים בשביל להולכי הרגל בקרבה לגשר, בהגיענו לשביל, פותחים וסוגרים את גדר הבקר ולאחר מכן הולכים כעשר דקות עד למעין. אורך המסלול מעט מעל לקילומטר. 

עד שנת 1967 שכן באזור הכפר הערבי דיבשה ולידו מחנה צבא סורי על רכס ההר, ממזרח ומעל למעיין המים עין דרבשייה, ממש מתחת למעיין ממוקמת טחנת הקמח דרבשייה אשר ניצלה את המים מהמעיין להפעלת מנגנוני הטחנה ולסובב את אבני הרחיים לטחינת תבואה, תחנת דרבשייה הנוכחית והמבנה הם מתקופת השלטון העותומאני. 

ההליכה והטיפוס למעיין שמימיו נובעים בכול השנה, אורכת כעשר דקות, מסלול ההליכה כולל מעבר בהליכה במים רדודים על פני אבנים וסלעים בקרקעית הזרימה, כאשר משני צדדי הזרימה שיחים בעיקר שיחי פטל וצמחיה אופיינית לגדות נחלים, ניתן גם לפלס דרך בינות לשיחי הפטל בדרך לטחנה.

שרידי מבנה התחנה ואבן הרחיים התחתונה השתמרו במצב טוב עד היום בזכותם של מתנדבים הנקראים שומרי הנחל ולפועלם ניצב שלט במסלול,, ניתן להיכנס לחדרים התחתונים בעלי הקמרונות של שני החדרים במבנה ולהתבונן בגלגל השיניים אשר סובב את גלגלי הכפות שחוברו לצירים שסובבו את אבני הרחיים העליונות הנקראות אבן הרכב, בקומה העליונה היו שתי מערכות טחינה באולם אחד, תחנת הקמח הזאת שימשה את תושבי הכפר הערבי לטחינת יבולם, בסביבת תחנה זאת היו עוד תחנות קמח מונעות בכוח המים. 

זרם המים הגיע מתעלה מעל לתחנה שאורכה 20 מטר וזרמו בנפילת המים דרך הארובות ישירות לגלגלי הכפות, בעת שמתבוננים מעל תעלת ההולכה של המים לתוך התחנה, מבינים כי עין דרבשייה מורכב ממספר נביעות. 

ניתן לעלות לתעלת הולכת המים ולשבת למנוחה קצרה המהדרין טובלים את רגליהם במים הצוננים, בעונת הפרי ניתן למצוא תאנים וענבים שצומחים ליד מבנה התחנה, וכמובן בפרי הפטל הגדל חופשי חופשי על שיחי הפטל הרבים באזור ולאורך הדרך למעיין, ניתן להמשיך קמעה ולראות את זרימת המים המתנקזת לתעלת ההולכה.

לאחר המנוחה יורדים בגרם מדרגות אל ערוץ הנחל ועם הזרימה חוזרים לחניית הרכבים.

 

מצפה אופיר

כניסה חופשית

איך מגיעים בנסיעה מצידה המזרחי של הכנרת, נוסעים עד צומת כורסי, פונים ימינה לכביש 789, לכוון קבוץ אפיק, ממשיכים עד ב סימון הכביש מספר 9, פונים לדרך עפר וממשיכים על פי השילוט למצפה.  וסימון שבילים כחול.

אביו של אופיר אשר ברשותו חברה לסיורי גיפים ברמה, הקים את האתר לזכרו של בנו בן ה 16 שנפטר, המצפור הוקם וניטעו בו 16 עצי זית, אחד לכל שנה מחייו של הבן, האתר הוקם על מצוק מעל לכנרת בגובה 450 מטר, בדרום הגולן, ליד המצפה חורשת אלונים, חרובים ואלות.

במקום שולחנות פיקניק וספסלים מאבן, פחי אשפה, ונוף נפלא לכוון הכנרת, טבריה והאזור. ניתן לערוך סיורים במעגל מסביב למצפה.

 

מצפה לשלום בגולן

ממוקם מעט מדרום לקיבוץ כפר חרוב, ממוקם על המצוק הדרומי של רמת הגולן,

איך מגיעים :  דרך סלולה יוצאת מכביש 98 מערבה, כ-500 מטרים מדרום לכפר חרוב.

אתר נופש מסודר, במקום נמצאים פינות ומתקנים למנוחה, דשאים, שולחנות וספסלים לפיקניקים, מתקני משחק לילדים, מי שתייה, שירותיים כימיים, מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות, צמחיה וטבע, תצפית נוף, מזנון וחנות מזכרות. ספסלי ישיבה לצפייה בנוף. במקום צימרים מעץ  לחופשה.

 

מצפה הנשרים

כניסה וחניה בתשלום.  שביל הנשרים מאפשר מעבר לעגלות נכים ועגלות ילדים, במסלולי ההליכה.

כיצד מגיעים נוסעים ממזרח הכנרת על כביש שמספרו 92, בצומת מעלה גמלא עולים לכוון הגולן, ממשיכים עד צומת דליות, ממשיכים שני קילומטר צפונה עד שנתקלים בשילוט מכוון לשמורה.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום.

ממגרש החניה של שמורת גמלא הולכים על שביל הנקרא שביל הנשרים שאורכו כשבע מאות מטרים, המסומן בצבע לבן ירוק לבן, השביל הוא מעגלי החוזר לחניון, לאחר כמאתיים מטר מגיעים לנקודת התצפית הראשונה הצופה על שרידיה העתיקים של העיר גמלא  וערוץ נחל דליות, המצפור כולל תבליטים המסבירים על האזור, משם ממשיכים עוד  מאות מטרים ומגיעים למצפור על קיני הקינון של נשרי הגולן, המצפור  הבנוי אבן ממוקם מעל אחת ממושבת הקינון, מושבה זאת מצולמת והתמונות מועברות למסך המותקן במצפור, במצפור ניתן לקבל הסברים ללהקה הנחקרת באזור.

אפשר לחזור לחניון וללכת לצפייה בנקודת התצפית על מפל גמלא הנחשב למפל הגבוה בגולן.

שמורת גמלא היא אתר מסודר, במקום נמצאים פינות ומתקנים למנוחה, שולחנות וספסלים לפיקניקים, ברזיות, שירותים כימיים, בית קפה וחנות מזכרות, מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות, צמחיה וטבע, תצפית נוף.

 

מצפה כנף בגולן

כניסה ללא תשלום, חניה, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים בנסיעה בכביש 92 עד לצומת יהודייה, ממשיכים כשנים וחצי קילומטר עד צומת גמלא, עוברים לכביש 869 ונכנסים לישוב, חוצים אותו לכוון דרום.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

מתחילים ללכת לאחר חניית הרכבים באזור חוות ההודים, יורדים במסלול שצבעו כחול לכוון דרום, חוצים את נחל שפמנון, ומחפשים בהמשך את המסלול השחור המעלה את המטייל לכוון מזרח לחרבת כנף, עוצרים ליהנות מהנוף, ממשיכים מזרחה דרך מטעי הצבר עד השער האחורי של הישוב כנף וחוזרים לרכב, אין צמחיה הנותנת צל בטיול, הצטיידו במים.

 

מצפה מפל פרע

הכניסה חינם

איך להגיע:  בכביש המוליך לקבוץ שניר ישנה חניית עפר לצד הדרך, חונים הולכים דקה ועומדים מעל למצוק הצופה אל ערוץ נחל החרמון ולמפל פרע. 

נקודת תצפית מעולה לימי החורף וירידת הגשמים ברמת הגולן, נקודת תצפית זאת מאפשרת בימי ראות טובה תצפית לעבר החרמון המושלג בעיקר בחורף, כאשר מביטים בחורף ובאביב לתחתית הערוץ ניתן לראות את זרימת המים בערוץ ורעש נפילת המים לתוך הזרם מהמפל הגבוה, כול זאת מבעד לצמחיה רבה הצומחת על מדרונות הערוץ ובתוכו.

נחל פרע הינו נחל אכזב, מתחבר לנחל חרמון בחלקו הדרומי, כיוון שבמהלך זרימתו שאינה גדולה במיוחד, הוא לא חצב בזרימתו ערוץ עמוק, נותר החלק המעניין של זרימתו בזכות חיבורו לנחל חרמון  במפל הנופל ממרומי המצוק, לתוך נחל חרמון, רעש זרימת מימי נחל החרמון, מתערבבים ברעש המים במפל, המתנפצים למימי הנחל, למעשה המפל וזרימת נחל פרע היא קצרה לאחר הגשמים אך ניתן לראות לחלוחית מים קבועה במפל בזכות מימי מעיין קטן הממשיך להרטיב את קיר המפל.

 

יער האיילים

אזור צפון רמת הגולן

כתובת : בכניסה לישוב אודם בצפון רמת הגולן,

איך להגיע: כביש 978.

טלפון לתאום : 050-5229450 או 04-6837771

פתוח בימים א-ה ושבת, בשעות 09:00-17:00, בקיץ עד השעה 18:00, בימי שישי וחג פתוח בשעות 09:00-14:00,

ביקור בכל השנה, משפחה, ילדים, אין נגישות לנכים, יש מתקנים לפיקניק, צל, מים,

כניסה בתשלום

הצפיפות אינה גדולה בימי השבוע, בשבתות וחגים קצת יותר, מומלץ לביקור ילדים, ביער אוסף בעלי חיים ואיילים שהובאו מארצות שונות, במקום נערכות פעילויות שונות לילדים, האיילים גדלים במכלאות, הכרטיס כולל ליטוף חיות, ורכיבה על סוסי פוני ללא תשלום נוסף, סיור מודרך בין החיות, בריכות לעופות מים, סדנאות להכרת השופר מקרני האיילים,

ניתן ללון במקום בקמפינג להקמת אוהלים, בחודשים אפריל-ספטמבר. מקבלים חשמל, תאורה, מקלחות, מקרר משותף.

 

שבשבות טורבינות ליצור חשמל בהר רסן

בקור ללא תשלום

איך להגיע:  כאשר נוסעים בכביש מספר 98, השבשבות ממוקמות 5 קילומטר מדרום קבוץ עין זיוון, שילוט מכוון לכוון חוות השבשבות, בדרך משובשת קמעה, העולה להר, לאחר נסיעה של קילומטר מתגלה השבשבת הראשונה, זה המקום לחנות ולערוך סיור רגלי.

10 עמודי ענק הצבועים בצבעים אדום לבן, משמשות באמצעות הכנפיים המסתובבות שלהם  השבשבות להפעלת טורבינות ליצור חשמל, אורך מוטות הכנפיים הם 36 מטר, השבשבות עומדות בטור הוקמו בשנת 1993, זרם החשמל שנוצר מועבר במערכת צינורות תת קרקעית ללא זיהום האוויר והסביבה.

 

דיר קרוח שמורת גמלא

כניסה ללא תשלום חניה בחניון שמורת גמלא, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים נוסעים ממזרח הכנרת על כביש שמספרו 92, בצומת מעלה גמלא עולים לכוון הגולן, ממשיכים עד צומת דליות, ממשיכים שני קילומטר צפונה עד שנתקלים בשילוט מכוון לשמורה,

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

ממגרש החניה של שמורת גמלא פונים מערבה  בהליכה, לכוון שרידי הכפר העתיק דיר קרוח אשר משערים כי היה כפר נוצרי, בין שרידי הכפר כנסייה שנבנתה בשנת 1500 לספירה, הכנסייה בנויה בסגנון בניה קדום המתאים לגולן, מעל משקוף הכניסה חרוט המשפט, האל של גריגוריוס, הושע ורחם אמן, בנוסף ניתן להבחין בשרידי בית בד אשר חלקים ממנו נשתמרו, בכפר ממוקם גם בנין בעל קשתות פנימיות ואשר מכונה הבית הביזנטי, על משקוף הכניסה חרוט צלב, ליד המבנים חורשת איקליפטוסים המאפשרת לערוך פיקניק בה על שולחנות וספסלים.

 

חרבת עין נשוט בגולן

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים נוסעים לכוון עין זיוון, בבית המכס העליון פונים לקצרין, עד צומת נשוט, אחרי שני קילומטר מצומת נשוט נפגוש את צומת קדמת צבי, ממשיכים לישוב קדמת צבי ולאחר שנעבור אותו נגיע למגרש חניה בכביש קצרין  כ 1350 מטר מצומת קצרין, מחנים את הרכב.

מתחילים ללכת לכוון דרום מזרח, תוך חציה של נחל יובל והמשושים, כ 300 מטר מהחציה של הנחל, נמצא מעין עין נשוט וחורבות בית כנסת מהמאה החמישית הנחשב לקטן ברמת הגולן, בית בד עתיק ושרידים של בתי בד נוספים בחורבות הכפר, לאחר שיטוט במקום חזרה באותה הדרך, אורך המסלול  כקילומטר וחצי, קיים שילוט של רשות הטבע.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום, מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות, צמחיה וטבע, תצפית נוף.

 

שמורת יער הר אודם והגובה הגדולה

כניסה חופשית 

נמצאת בצפון רמת הגולן מזרחית מהכפר  עין קנייה, מערבית מהכפר בוקעתא, דרומית מהכפר מסעדה. השמורה נמצאת בתחום נחל סער משני צדדיו.
איך להגיע:  נוסעים לכוון מושב אדום, ליד הישוב פונים ימינה, לשביל מפותל נוסעים כקילומטר וחצי, מחנים והולכים לאורך שביל המסומן בכחול.

ביקור בכל השנה, משפחה, ילדים, אין נגישות לנכים, אין מתקנים לפיקניק.

הצפיפות אינה גדולה בימי השבוע, בשבתות וחגים קצת יותר, שמו של ההר בערבית תל אל אחמר שפירושו ההר האדום, השמורה היא היער הגדול ברמת הגולן, בשמורה חורש מסוגים שונים ומתאפיין בתופעות גיאולוגיות געשיות

כעשרים מטר צפונית לכניסה לאודם מתחיל הסימון השחור לגובה הגדולה.

17 בורות בעלי קירות ניצבים ואשר קוטרם נע בין 30-200 מטר, הבור הגדול נקרא הגובה הגדולה והכניסה מכפר מסעדה, או  כעשרים מטר צפונית לכניסה לאודם מתחיל הסימון השחור לגובה הגדולה. בבורות לא נאגר בהם מים.

 

שמורה ומעיין באב אל הווא – שער הרוחות

אזור צפון רמת הגולן

השמורה בשמה העברי בריכת בראון

כתובת : ליד קבוץ מרום גולן  

איך להגיע: לכוון צומת בראון כביש 98, בין צומת בנטל לצומת

ביקור בכל השנה, משפחה, ילדים, אין נגישות לנכים, אין מתקנים לפיקניק.

כניסה חופשית  

 הצפיפות אינה גדולה בימי השבוע, בשבתות וחגים קצת יותר, במקום שרידים ארכיאולוגיים מתקופת הברונזה עד התקופה הביזנטית, במקום שמורת טבע מגודרת, אשר במרכזה בריכת מים גדולה אשר סלעי הבזלת חסמו את היציאה ממנה, מים במרבית השנה, בבריכה צמחי מים, הבריכה ממוקמת למרגלות שרידי הכפר הערבי  באב אל-הווא.  והר הגעש הכבוי ששמו בערבית תל אל ברם שפרושו ההר הלולייני, גובהו 1055 מטר, מיקומו 3 קילומטר מצפון להתיישבות מרום הגולן.

 

שמורת הבניאס והמפל והגשר התלוי

נחל הבניאס נקרא גם נחל החרמון אין רחצה בשמורה על מנת לא לפגוע בדגי החוף

כניסה לשמורה  בתשלום קיימת חניה, כרטיס החניה של השמורה תקף לחניון המפל, גישה לנכים לאזור בריכות השמורה.

טלפון לתאום ביקור בשמורה   04-6902577   במפל  6950272 -04

כיצד מגיעים למעיינות הבניאס ולשמורה נוסעים על כביש קריית שמונה לכוון מסעדה בכביש 99, ואז לפנות שמאלה לכוון קבוץ שניר ושמורת הבניאס.

על מנת להגיע למפל נוסעים על כביש קריית שמונה לכוון מסעדה בכביש 99, כקילומטר  לפני קיבוץ שניר מוביל שילוט למפל.

השמורה פתוחה  בכל השבוע בשעות 08:00-17:00 בימי שישי ובחודשי החורף נסגרת השמורה בשעה 16:00.

נחל הבניאס או בשמו השני נחל חרמון, נחשב לנחל המזרחי במדינת ישראל ומימיו מהווים רבע מכמות המים הנכנסים לירדן, בנוסף מגיעים מים הן ממעיינות תת קרקעיים, שמימיהם נאספים ממי הגשמים  והפשרת שלגים, רובם של המים נאספים מתחת למערת הבניאס, זרימתו של הנחל היא בשיפוע רב, ומימיו גרמו בדרכם לחציבה של הסלעים וליצירת קניון, אשר בו מפלים וזרימת מים רבים.

הגדול במפליו של נחל הבניאס הוא : מפל הבניאס שגובהו 10 מטר, והוא בחלקו נסתר, האטרקציה החדשה בשמורה הוא הגשר התלוי, בנייתו של הגשר התלוי, לוותה במחלוקת עם אנשי שמורות הטבע בנושא שמירתו של  הטבע ומניע לפגיעה בו, הגשר התלוי ממוקם מעל מים הזורמים, מעל לצמחייה על גדות הנחל, וישנם חלקים בשביל הגשר אשר יורדים בינות לעצי הדולב והאלון  וצמחיית נטף הנחלים, ובסך הכול המעבר מעל שביל הגשר מהווה חוויה מיוחדת באזור שלא היה נגיש ללכת בו, בעת שהולכים על גשר העץ, מתברר כי לא נפגע נוף הנחל או נפגעו גדותיו, כיוון שהוא בנוי בקניון בזלת מרשים, מעל ולציידי הנחל החרמון  הזורם ומהווה גם נקודת תצפית למצודת קלעת נמרוד  בסופו ממרפסת התצפית שמעל למפל.  

השביל המהווה את הגשר בנוי מפלדה שעליהם מחוברים לוחות עץ וכול זאת תלוי על קיר המצוק המערבי של נחל החרמון בשיתוף אדריכלי נוף, ובטיפול בחיות הבר אשר התגוררו במקום, כיוון ההליכה הוא מכוון דרום לצפון כנגד זרימת המים ולצורך הגעה אל הגשר נסלל שביל חדש היוצא מנקודת התצפית של מחניון המפל.

סיור בשמורה מתחיל במעיין הבניאס הנובע בחוזקה מתוך הסלע ומנקז לכמה בריכות, למערה מטפסים על מדרגות חצובות, ליד המערה, חמשה חללים חצובים כגומחות תפילה, המצביעים כי בעבר שימש כמקדש של האל פאן, בתוך המערה שרידיו של מקדש שבנה המלך הורדוס, באם נמשיך במעלה מדרגות נוסף נגיע לקברו של הקדוש הדרוזי נבי חאדר.

שתי דרכים להגעה למפל הבניאס :

דרך אחת, יש להגיע לחניון מפל הבניאס ולרדת על פי הסימונים למפל ולחזור לחניון,

בהליכה הנמשכת כשעתיים לכוון מפל הבניאס, על השביל המסומן, השביל לכוון המפל, מתחיל בשמורה  ולאחר כמאתיים מטר חוצים נחל בנקודה שמתחת לגשר הרומאי וממשיכים לכוון תחנת הקמח מטרוף  המשוחזרת, והפועלת בעזרת זרימת המים והכוונתם לגלגל המניע את התחנה, ולתחנת ההידרואלקטרית.

בטחנת הקמח ניתן לרכוש פיתה דרוזית עם גבינת לבנה, ממשיכים על פי השילוט כארבע מאות מטר לכוון בריכת הקצינים אשר בה נפרץ חור באחד מקירותיה, על מנת לאפשר למים לזרום ואף הוקמה חוות גידול לדגי הפורל הישראלי, הנקראים חפף ארצישראלי. 

מנקודה זאת ניתן להמשיך לכוון המפל בדרך שעורכת כשעה וסיומה בחניון המפל, או לחזור לנקודת היציאה בשמורה בחזרה של 200 מטר לכוון שביל מסומן המוליך לכוון הארמון והחניון.

דרך נוספת המצריכה להקפיץ את הרכבים מחניון השמורה לחניון המפל, היציאה מהשמורה מוליכה לשביל לפי הסימונים.

בדרך שעוברת בסבך ומים עד לתחתית המפל ועליה לחניון המפל.

החניון של שמורת הבניאס, הוא אתר נופש מסודר, במקום נמצאים פינות ומתקנים למנוחה, דשאים, שולחנות וספסלים לפיקניקים, מתקני משחק לילדים, מי שתייה, שירותים כימיים, מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות, צמחיה וטבע, תצפית נוף.

 

חניון שמורת נחל שניר –נקרא גם אל חצבני 

הכניסה בתשלום

איך מגיעים :   כביש 99 לכוון קיבוץ גושרים, 300   מטר אחרי מסעדת דג על הדן  כביש פונים שמאלה בדרך עפר עד לחניה.  

טלפון לתאום ומחירים : 04-6950064 

אפשרות לאוכל ושתייהבמזנון, מקבלים מפת המקום בקניית הכרטיסים,

פתוח בקיץ בשעות 08:00-17, בחורף בשעות 08:00-16:00, פתוח בכל השנה אך לא מומלץ בחורף גשום, מחשש לשיטפונות.

אורך המסלול הסיבובי 2. 5  קילומטר רחצה והפעלה, שימוש במתקנים, חיפוי לשמש, פינות ישיבה, אזור לשיזוף, טבילה בבריכות בתחילת הדרך, ניתן להלך במים במספר נקודות בהמשך, ניתן להגיע גם 200 מטר דרומה, אזור פראי וללא תשלום באחריות המבקר.

בשמורה מזנון, שולחנות לפיקניק, תחנת, חניון מסודר ביום, בריכות לטבילה קלה, מותאם בחלקו לנכים. 

 

בריכת הקצינים עין חילו ומפל הבניאס

כניסה אינה בתשלום נגישות לנכים קלים.

כיצד מגיעים בנסיעה  מזרחית לקיבוץ שניר על כביש 99 ישנה ירידה דרומה למפל הבניאס, קיים שילוט הכוונה.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום.

אורכו של המסלול כקילומטר, ממגרש החניה נתקדם כחמישים מטר, נגיע לגשר מעל לבניאס  ונחצה אותו, זרימת המים גדולה עקב מפגש המים מנחל הבניאס ונחל סער, לאחר עשרות מטרים מגיעים לבריכת הקצינים עין חילו, אשר הוקמה בצורה מלאכותית ואגרה את המים מנביעת עין חילו לבריכה לצורך רחצת הקצינים, ממשיכים וחוצים מחדש לכוון מזרח וממשיכים לאורך השביל לצד גדות הנחל, בדרך חוצים אמת מים ושרידי תחנות קמח מהעבר.

בהמשך נפגוש דרך עפר החוצה את השביל ואשר מתחתיה צינור להובלת נפט מסעודיה לצידון בעבר. לאחר 350 מטר בערך נגיע לנקודה אשר משמשת לתצפית על המפל, ניתן לרדת עד לתחתית המפל בשביל יורד ולחזור לנקודת התצפית, מכאן מובילה שורת מדרגות חצובות לכוון נקודת תצפית נוספת מעל מצוק גדות הנחל, ניתן להתרשם מהנוף תוך התבוננות במפות על לוחות צפייה שקיימים במצפה, לסיום חזרה למגרש החניה.

 

בריכת קצינים עין עלמין שליד בית המכס העליון

הבריכה במעיין אל-עלמיין

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים נסיעה בכביש 888 העולה לגולן, מצומת בית המכס לצומת בית ציידא, עוברים את הכפר חד נס, נוסעים כ 7 קילומטר חולפים על בסיס צבאי, כמאה מטר, משמאל ועד להגעה למכלאות חוות בקר ושם פונים שמאלה לשביל עפר נוסעים כשני קילומטר בכביש העפר עד להגעה לבריכת הקצינים, ישנן מדרגות שמובילות הישר לבריכה.

או כמה עשרות מטרים לפני צומת בית המכס העליון הצרפתי יוצאים לשביל שמאלה ומיד ימינה, 200 מטר ואתם בבריכה.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום.

הבריכה במעיין אל-עלמיין, עומקה פחות משני מטרים, ויש קטעים רדודים יותר, המים מגיעים לבריכה מצינור מים, הם צלולים וזכים, קרקעיתו מלאה סלעים, אין לקפוץ, בדרך כלל צפוף ומלא במקום, האתר טופל ונוקה. 

מתחת לנביעה בנו הסורים בריכה מלבנית תחת צילם של עצי איקליפטוס, ליד הבריכה מקום מוצל לעריכת פיקניק, עומקה של הבריכה כמטר וחצי.

 

בריכת קצינים שעל נחל חרמון

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים חניון האיקליפטוס, סמוך לקיבוץ שדה נחמיה

האתר פתוח בכל השבוע

למעשה, מרגע שרשות שמורות הטבע שברו את קיר המחסום לכוון הנחל, אשר אגר את המים ויצר בריכה, אין יותר בריכה הנקראת בריכת הקצינים, כתוצאה משבירת הקיר ומניעת איסוף המים כבריכה, יצרה רשות שמורת הטבע מקום גידול לדג הסלמון הישראלי, אשר אמור כאחיו בעולם לעלות במורד הזרם על מנת להטיל את ביציו לצורך רבייה,

חלקו התחתון של ערוץ הנחל מאפשר טיול במימיו של הנחל, ניתן גם לשחות לטבול בחלקיו העמוקים יותר.

 

בריכת קצינים שליד גשר הפקק

או בשמה השני  בריכת הקצינים בגלבון

סוף נחל ה'ג'ילבון

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים.

כיצד מגיעים נוסעים בכביש כביש גדות גונן, חוצים את גשר הפקק, פונים שמאלה לדרך עפר, הפונה ימינה ומגיעים לחניה ליד גדר, ממשיכים רגלית בשביל מסומן אדום, לאורך השביל המסומן באדום, לאורך צינור המים, מגיעים לשרידי תחנת קמח, עולים לאורך הצינור עד בריכת הקצינים.

כיצד מגיעים בנסיעה מצומת בית המכס לכיוון פארק הירדן  עוברים לדרך עפר המוליכה לבריכת הקצינים בגלבון,

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

בריכת מים שנבנתה בידי אדם, ואשר שימשה את קציני הצבא הסורי לרחצה, המים לבריכה מגיעים מנחל ג'ילבון, בדרך לבריכה עוברים בקשתות נוטפות מים, בגשרים ובשרידי תחנות קמח ישנות, סבך צמחיה

גשר הפקק מכונה על שם הפקק הוולקני אשר נוצר ברעידות האדמה בגולן, ומורכב מסלעים שחסמו את זרימת המים לכוון בקעת החולה,

 

אזור צפון רמת הגולן

הבריכה בבקעת מאן   

כניסה ללא תמורה

הבקעה ממוקמת לצד הכביש המוליך ממגדל שאמס לחרמון.

ביקור בכל השנה, משפחה, ילדים, אין נגישות לנכים, אין מתקנים לפיקניק. 

הצפיפות אינה גדולה בימי השבוע, בשבתות וחגים קצת יותר, הבריכה במרכז הבקעה, קוטרה של הבריכה  כ 100 מטר, הבריכה משמשת בעיקר להשקיית עדרי צאן, הבריכה נוצרה מהמסת סלעים, מימיה הנאספים מנחל ערער,

 

בריכת רם באזור צפון רמת הגולן

כתובת : בכביש לחרמון ליד הכפר הדרוזי מסעדה.
ביקור בכל השנה, משפחה, ילדים, אין נגישות לנכים, אין מתקנים לפיקניק. 
כניסה חופשית  

לצערנו כפי הנראה עקב שאיבת יתר לגידולים החקלאיים, בעיקר מטעי תפוחים שהוגדלו בכמויות אדירות ירד מפלס המים בבריכה מעומק שהיה בעבר 13 מטר ירד המפלס לעומק במרכז של פחות ממטר ושטחו של האגם צומצם בצורה משמעותית  בעונות שאינן חורף, כיום בעונות הקיץ מצטמצם שטחה והדגה החייה בתוך בריכת רם פשוט מתה במספרים רבים.

הצפיפות של המבקרים אינה גדולה בימי השבוע, בשבתות וחגים קצת יותר, בריכה ממוקמת בצפון רמת הגולן, ליד הכפר מסעדה, משמשת כמאגר מי גשמים לצרכי השקיה למרות שכיום ידוע שחלק מהמים מגיע מנביעות תת קרקעיות של מעיינות, למטעי התפוחים של תושביה הדרוזים של רמת הגולן, ולגידולים החקלאיים של תושבי רמת הגולן היהודיים, בשמה הערבי של הבריכה הפיילה, שפרושה  הקערה.
ליד הבריכה שתי אנדרטאות  זיכרון לחיילי צהל שנפלו באזור.

 

זוויתן עליון והמפל

כניסה בתשלום

אין גישה לנכים. הכניסה לנחל זוויתן עליון ותחתון בתשלום בחניון יהודייה

כיצד מגיעים: מחניון יהודייה לחניון א שייח חסין.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום, בחניון יהודייה יש שירותים ומקום מנוחה, חנות מזכרות ובית קפה,

סיור לכוון מפל המים של הזוויתן נמשך בין שעתים לשלוש, המסלול מסומן בצבעי כחול, ישנו גם שלט המפנה למסלול  נחל זויתן עליון, דרך  עפר  מסולעת לשרידי הכפר שיח  חוסיין, ולגדות הנחל ליד חורשת האקליפטוסים, יורדים אל הערוץ  במדרגות חצובות, במסלול מסומן שחור, כאן לוקחים את המסלול האדום הצפוני המוליך אל המפל והבריכה מתחתיו, בדרך לכוון המפל עוברים בתוך צמחיה רבה ומגוונת, הדרך המסומנת בשחור עוברת בתוך קירות בזלת מעוצבים כפי שהטבע עיצבם בצורות של מחומשים, משושים ומצולעים. ובמעבר עוברים על פני בריכות מים,

הבריכה למרגלות המפל עומקה כשמונה מטר, צריך להיזהר לא להחליק, ליד המפל מרפסת תצפית להיזהר, החזרה באותו המסלול לרכב. 

 

מפל הזוויתן

נקרא גם מפל הנחושת

כניסה ללא תשלום וחניה, אין גישה לנכים.

 כיצד מגיעים:  מחניון יהודייה לחניון א שייח חסין.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

המפל נשפך מגובה 28 מטר, המים הנשפכים נאספים בשתי בריכות, עמוקות וגדולות יחסית, מהתצפית למפל יורד שביל לבריכות הכולל גם סולם לירידה.  ניתן לרחוץ בבריכות אך זה מסוכן ולמיטיבי שחייה.

סיור לכוון מפל המים של הזוויתן נמשך בין שעתים לשלוש, המסלול מסומן בצבעי כחול, דרך  עפר  מסולעת לשרידי הכפר שיח  חוסיין, ולגדות הנחל ליד חורשת האקליפטוסים, יורדים אל הערוץ  במסלול מסומן שחור, כאן לוקחים את המסלול האדום הצפוני המוליך אל המפל והבריכה מתחתיו, בדרך לכוון המפל עוברים בתוך צמחיה רבה ומגוונת, הדרך עוברת בתוך קירות בזלת מעוצבים כפי שהטבע עיצבם בצורות של מחומשים, משושים ומצולעים.

הבריכה למרגלות המפל עומקה כשמונה מטר, צריך להיזהר לא להחליק, ליד המפל מרפסת תצפית להיזהר, החזרה באותו המסלול לרכב. 

 

 

נחל משושים – בריכת המשושים

כניסה ללא תשלום 

 כיצד מגיעים:  מכביש 888 פונים מזרחה בסימון הדרך של הקילומטר 11-12, יורדים וממשיכים לנסוע כ-5 קילומטר עד שנעצרים.

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

 לבריכה ולנחל מגיעים בהליכה רגלית בדרך המסומנת בסימון אדום, מעל לנחל עד אשר נפגש לאחר שני קילומטר בערך, במסלול ירוק היורד בערוץ הנחל לכוון התהוות המים אך אם נמשיך בהמשך ההליכה במסלול האדום ונרד  באפיק הנחל, נמשיך בנחל עד הבריכה המפורסמת ואשר משמשת לרחצה וטבילה.

שמה של הבריכה נובע ממבנה הקירות המצולעים שנוצרו משינויים שחלו בעת ובעונה את ויצרו את הצורה שעל שמה נקראת הבריכה והנחל.

 

מרכז המבקרים יקבי רמת הגולן

סיורים בתשלום

איך להגיע:  : עולים על כביש מספר 91 ועוברים על גשר בנות יעקב וממשיכים לצומת בית-המכס על כביש 888.  בצומת פונים ימינה, ועוברים את העיר קצרין ולאחר כ-2 קילומטר  פונים שמאלה לאזור התעשייה של העיר.

טלפון לתאום קבוצות ויחידים 04-6968435 

המרכז פתוח בימי א – 8:30-17:00, בימי ב- ה- 8:30-18:30 יום ו 08:30-13:30  . 

 ניתן לסייר ולבקר במרכז המבקרים של יקב יינות הגולן, להתבונן, בתהליכי יצור היין, ניתן לרכוש יינות, אביזרי לשימוש ביין ומזכרות.

הסיור מתחיל באולם תצוגה מוזיאוני, המתאר את דרך יצור היין מהעבר להווה, בצפייה בסרטון קצר, לאחר מכן מבקרים באולם חביות האחסנה, בהמשך הסיור ביקור באולמות היצור, וסיפור היין וסודותיו, בסיום נערכות טעימות, וביקור בחנות המפעל אשר בו ניתנת האפשרות לקנות מתוצרת היקב.

 

מרכז מבקרים יקב פלטר

היקב בעין זיוון בצפון הגולן 

טלפון לתאום ביקור 052-8666384

כניסה ללא תשלום  

יקב משפחתי המייצר יינות לפי הליכים שיובאו מאוסטרליה, המבוססת על עירוב מספר זני יין ליצור יין אחד, הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר את דרך יצור היין, סוגי הגפנים באזור, מהבציר עד לביקוק, צורת האחסנה עד ההבשלה, לאחר בסיור וההסברים ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום, ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום.

 

 

מרכז מבקרים יקבי בזלת הגולן

היקב פתוח בימים א – שישי בשעות 09:00-15:00, בשבת סגור.

המרכז ממוקם בקדמת צבי בגולן

טלפון לתאום 04-6965010, 050-8485010

כניסה ללא תשלום 

היקב הוקם בשנת 1999, ביקב מעבדה משוכללת הכוללת מכשיר ייחודי לבדיקת רמת הגופרית ביין.  
סמוך ליקב נמצא צריף מרכז המבקרים בו ניתן לטעום את יינות היקב ואף לרכשם.
בסופי שבוע פתוח יקב בזלת הגולן לביקורי חובבי יין המגיעים מכל הארץ.

 

מרכז מבקרים החיים המתוקים

מפעל בוטיק לייצור שוקולד, קונפיטורות וליקרים

המפעל ממוקם בעין זיוון בגולן

איך להגיע: מצומת גולני לצומת עמיעד, להמשיך צפונה דרך ראש פינה לצומת מחניים, לפנות לכביש 91 ולנסוע עד הקיבוץ כ 31 קילומטר,

טלפון לתאום 04-6993622, 2179528-054

כניסה ללא תשלום 

פתוח בימים א – ה בשעות 9-17, בימי שישי וערבי חג בשעות 9-15, סגור בשבת

מרכז שהוקם בידי השוקולטיירית קרינה ציפלינסקי.  בנוסף לפרלינים מייצרים שם גם קונפיטורות וליקרים על בסיס שוקולד.

  

חוות הבוקרים ברמת הגולן

כתובת: בקבוץ מרום הגולן

כניסה ללא תשלום, סיורים, הדרכה ורכיבה בתשלום,

טלפון לתאום 04-6960267, 057-8514497

האתר פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-17:00, בימי שישי בשעות 10:00-15:00 ביום שבת פתוח בשעות 10:00-116:00 

חוות סוסים, טרקטורונים, ורכבי שטח לסיורים בסביבה, עריכת תצפיות שונות על נופי הגולן ומורדותיו, בפינת החיי ניתן לילדים ללטף ולהאכיל את החיות, מסלולי טבע קלים ואתגריים, כמו כן בחווה ניתן ללמוד על חיי הבוקרים ושטחי המרעה הטבעי של הבקר לבשר.

 

חוות הבוקרים ברמת הגולן

כתובת: בקבוץ מרום הגולן

כניסה ללא תשלום, סיורים, הדרכה ורכיבה בתשלום,

טלפון לתאום 04-6960267, 057-8514497

האתר פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-17:00, בימי שישי בשעות 10:00-15:00 ביום שבת פתוח בשעות 10:00-116:00

חוות סוסים, טרקטורונים, ורכבי שטח לסיורים בסביבה, עריכת תצפיות שונות על נופי הגולן ומורדותיו, בפינת החיי ניתן לילדים ללטף ולהאכיל את החיות, מסלולי טבע קלים ואתגריים, כמו כן בחווה ניתן ללמוד על חיי הבוקרים ושטחי המרעה הטבעי של הבקר לבשר.

 

מרכז מבקרים לימונטו

מפעל בוטיק. הכל על הלימון

המרכז ממוקם בגבעת יואב בגולן

טלפון לתאום 052-2258418, 04-6600104 

כניסה ללא תשלום 

האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום

במרכז הנאה והמושקע, מייצרים מוצרים שונים מלימונים: לימונדה, ליקרים בטעמים שונים, ריבות ומוצרים נוספים, במרכז המבקרים מוקרן סרט, יצור המוצרים נערך בשתי תקופות בשנה כאשר  פירות לימון מבשילים, במרכז ניתן להזמין ארוחות חלביות, סוגי  קפה איטלקי, מתוקים  קינוחים במסגרת הסיור ניתן לקבל טעימות מהמוצרים ולרכוש אותם.   

 

קבוץ גשור בית בד ארץ גשור

בית הבד ממוקם באזור רמת הגולן

הכניסה ללא תשלום, סיור והדרכה בתשלום.

כתובת:  קיבוץ גשור רמת הגולן

איך להגיע: בנסיעה מטבריה בכביש המקיף את הכנרת ממזרח עד העלייה הראשונה לכוון הגולן פניה ימינה, והמשך על פי השילוט.

טלפון לתאום 04-6764169

שעות פתיחה בכל ימות השבוע בשעות 10:00-16:00

 

בית הבד מהווה מרכז איסוף לפרי הזית ולייצור שמנים ומוצרים נוספים, המקום משמש כמרכז מבקרים להנחלת תרבות השמן, מקורותיו, זניו והארומה האופיינית לכל זן, מתהליך הנטיעה, שיטות המסיק, תהליך העברתו לבית הבד, תהליך  היצור  של השמן מפרי הזית, .  עד לתהליך ביקוקו בבקבוק או בפחיות, והכנתו למכירה.

בימי המסיק ניתן להצטרף לעבודה וליהנות מחוויה שונה לאנשים שאינם עוסקים בחקלאות.

לאחר גמר הסיור, ניתן לערוך טעימות ולרכוש שמנים טבעיים, ומוצרים נוספים המופקים בערכי יצור מסורתיים ובשיטות שהיו נהוגות בעבר.

 

מרכז מבקרים יקב מאור

היקב ממוקם במושב רמות בדרום הגולן 

היקב פתוח בכל השבוע בשעות 11:00-19:00,

טלפון לתאום ביקור 052-8515079

כניסה ללא תשלום  

היקב המשפחתי הוקם בשנת 2003, בידי משפחת מאור, הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר  את דרך יצור היין, סוגי  הגפנים באזור, מהבציר עד לביקוק, צורת האחסנה עד ההבשלה, לאחר בסיור וההסברים במעבדה ובחדר החביות, ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום, ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום. 

 

מרכז מבקרים יקב עין נשוט

היקב ממוקם בקדמת צבי בגולן

טלפון לתאום ביקור 052-8805026, 052-2791457

כניסה בתשלום

היקב מוקף בעצי פרי, הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר את דרך יצור היין, סוגי הגפנים באזור, מהבציר עד לביקוק, צורת האחסנה עד ההבשלה, לאחר בסיור וההסברים ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום, ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום.  פינת ליטוף לילדים, מסעדה, חנות תכשיטים.

 

מרכז מבקרים יקב בשן

היקב ממוקם ב ממוקם במושב אבני איתן שבדרום רמת הגולן, על דרך הגישה למפל השחור שבנחל אל-על בדרום הגולן 

טלפון לתאום ביקור 054-4603213, 057-7691124

כניסה ללא תשלום 

היקב הוקם בשנת 2004, הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר את דרך יצור היין, סוגי הגפנים באזור, מהבציר עד לביקוק, צורת האחסנה עד ההבשלה, לאחר בסיור וההסברים ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום, ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום. 

  

מרכז המבקרים בית הבד

שייך תצפית כפר נחום המשמש כמקום גידול עצי זית ברמת הגולן.

איך להגיע:  : עולים על כביש מספר 91 ועוברים על גשר בנות יעקב וממשיכים לצומת בית-המכס על כביש 888.  בצומת פונים ימינה, ועוברים את העיר קצרין ולאחר כ-2 קילומטר  פונים שמאלה לאזור התעשייה של העיר.

כתובת  אזור התעשייה רמת הגולן צמוד למרכז המבקרים קסם גולן.

הכניסה בתשלום – גישה לנכים

המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 09:00-17:00, בימי שישי בשעות 09:00-15:00, בשבת סגור.

טלפון לתאום 04-6850023, 04-6850021

המבנה ממוקם בבניין ישן בנוי אבני בזלת, בסגנון מבנה ערבי מקומי, הסיור מתחיל בהתבוננות במפעל בעל מיכון מודרני לכבישת שמן, ניתן ללמוד על תהליך הפקת השמן, ללמוד על סוגי הזיתים המשמשים ליצור השמן, ובפרט הסוגים המשמשים ליצור השמן בבית הבד הזה, לאחר צפייה בסרט המתאר את הפקת השמן, ניתן להתנסות בטעימות ולרכוש את תוצרת המפעל בחנות המפעל,

המפעל אף מייצר מוצרים המשמשים לטיפולי גוף ויופי וטיפוח אישי, על טהרת החומרים הטבעיים, בחלל המבואה רחב הידיים, בית קפה ומסעדה חלבית צמחונית העומדים לרשות המבקרים ובקומת הגלריה מסעדה בשרית כשרה בהשגחת רבנות קצרין המשרתת בעיקר קבוצות.

 

מרכז מבקרים חוות בל עופרי

מרכז המבקרים כולל: בית קפה מסעדה חלבית, יקב , בית בד, פינת ליטוף לטף של בעלי כנף, סדנאות ויטרז'ים, גלריית לתכשיטים.

בית הבד ממוקם באזור מושב קדמת צבי, רמת הגולן

הכניסה ללא תשלום, סיור והדרכה בתשלום.

כתובת:  הישוב קדמת צבי

איך להגיע: בנסיעה צפונה לכוון העיר קצרין, בצומת אחת לאחר העיר קצרין, פונים ימינה, לפני שער הישוב לפנות שמאלה על פי השילוט בל עפרי.

טלפון לתאום 052-8805026, 04-6850417

שעות פתיחה יש לתאם לפני הביקור כולל הזמנה ארוחות.

 

כל מבקר או קבוצה הבאים בשערי החווה מקבלים סיור מודרך במתחם התיירות שנבנה בעמל רב ובמשך שנים רבות.  הסיור אורך בין 20 דקות לשעה על פי מידת ההתעניינות של המבקרים.

הסיור כולל הסבר על העקרונות האקולוגיים והאידיאולוגיים שהנחו את בעלי המקום במהלך הבנייה.  כל המבנים באתר נבנו מפסולת בניין וממוצרים שאחרים השליכו, הסדנאות מתקיימות בכל עונת הבציר, הנמשכת מאמצע יולי עד חודש אוקטובר, והכנת היין בכל השלבים – החל מבציר הענבים בכרם של ענבי שיראז; ודריכת הענבים בגת בעזרת הרגליים – בדיוק כמו פעם.  

בית הבד מהווה מרכז איסוף לפרי הזית ולייצור שמנים ומוצרים נוספים, המקום משמש כמרכז מבקרים להנחלת תרבות השמן, מקורותיו, זניו והארומה האופיינית לכל זן, מתהליך הנטיעה, שיטות המסיק, תהליך העברתו לבית הבד, תהליך היצור של השמן מפרי הזית, .  עד לתהליך ביקוקו בבקבוק או בפחיות, והכנתו למכירה.

בימי המסיק ניתן להצטרף לעבודה וליהנות מחוויה שונה לאנשים שאינם עוסקים בחקלאות.

לאחר גמר הסיור, ניתן לערוך טעימות ולרכוש שמנים טבעיים, ומוצרים נוספים המופקים בערכי יצור מסורתיים ובשיטות שהיו נהוגות בעבר.  

 

מרכז מבקרים בית הבד של טויסטר

מפעל ליצור שמן

המרכז ממוקם בגבעת יואב בגולן

טלפון לתאום 04-6763403, 052-3261767

כניסה ללא תשלום 

 כיצד מגיעים:  

האתר פתוח בכל השבוע בשעות 10:00-17:00, בשבת סגור. 

מרכז המבקרים ליצור שמן מזיתים, במהלך הסיור המודרך מבקר האורך בדרך הזית עד יצורו וביקוקו בבקבוק, הסברים על זני הזית המשמשים את בית הבד, לסיום נערכות טעימות לסוגי השמנים, ניתן לרכוש את תוצרת המקום בחנות המרכז. תוך לגימת קפה וטעימת עוגיות.

  

גבעת יואב בית בד זית שמן הגולן

בית הבד ממוקם באזור רמת הגולן

הכניסה ללא תשלום, סיור והדרכה בתשלום.

כתובת:  משק טוייסטר, בגבעת יואב

איך להגיע: בכביש העולה מהכנרת לגולן, בצידה המזרחי של הכנרת.

טלפון לתאום 04-6763403, 052-3261767 052-8700553

שעות פתיחה בימים א-ה בשעות 09:00-18:00, ביום שישי בשעות 09:00-15:00.

בית הבד מודרני, מהווה מרכז איסוף לפרי הזית ולייצור שמנים ומוצרים נוספים, המקום משמש כמרכז מבקרים להנחלת תרבות השמן, מקורותיו, זניו והארומה האופיינית לכל זן, מתהליך הנטיעה, שיטות המסיק, תהליך העברתו לבית הבד, תהליך  היצור  של השמן מפרי הזית.  עד לתהליך ביקוקו בבקבוק או בפחיות, והכנתו למכירה.

בימי המסיק ניתן להצטרף לעבודה וליהנות מחוויה שונה לאנשים שאינם עוסקים בחקלאות.

לאחר גמר הסיור, ניתן לערוך טעימות ולרכוש שמנים טבעיים, ומוצרים נוספים המופקים בערכי יצור מסורתיים ובשיטות שהיו נהוגות בעבר וללגום כוס קפה.

 

מרכז מבקרים יקב שאטו גולן

היקב ממוקם באליעד בגולן 

 כיצד מגיעים:  נוסעים על כביש 92 במזרח הכנרת, עד צומת סומך, פונים ועולים בכביש 789 עד לצומת פיק, פונים שמאלה לאחר נסיעה של 3-4 קילומטר מגיעים למושב.

היקב פתוח בכל השבוע יש לתאם ביקור.

טלפון לתאום ביקור 04-6600026, 0505413816

כניסה ללא תשלום 

היקב נפתח בשנת 1999, הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר את דרך יצור היין, סוגי הגפנים באזור, מהבציר עד לביקוק, צורת האחסנה עד ההבשלה, לאחר בסיור וההסברים ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום, ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום.  ביקב מייצרים את היינות קברנה סוביניון, מרלו, סירה, קברנה פרנק וסוביניון בלאן.

  

פארק סלוקיה ומרכז המבקרים של מי עדן

אחת מנקודות החן שברמת הגולן היא ללא ספק מעיינות עדן – עין עלמיא (סלוקיה), זהו פארק מאוד נחמד שהוקם וטופח לרווחת הקהל ע"י חברת "מי עדן" בשיתוף מ.א גולן.

מי המעיין זורמים ישירות בצינור בכוח הגרביטציה (מעיין סלוקייה הוא הגבוה במעיינות ישראל. גובהו, כ-445 מטר מעל פני הים, מי המעיין נמצאים גבוה יותר מהמפעל) ישירות אל מפעל "מי עדן" העוברים סינון ולמילוי הבקבוקים.

 

קצת רקע היסטורי:

באזור הסלוקיה ככל הנראה היה ישוב יהודי מימי בית שני, שהקביל לקיומה של הישוב גמלא. הישוב סלוקיה מוזכר בכתביו של יוסף בין מתתיהו, מפקד המרד בגליל שנלחם ברומאים, כאחד הישובים בגולן שהתבצרו לקראת המאבק ברומאים.

"וסילקיה בקרבת יאור סמך ורוחב היאור… עד דפני ושם ארץ מעיינות מים…"

(מלחמות, ד`, א`, א`, חיי יוסף לז`).

 –

נערכו במקום מספר חפירות שמראים על ההתיישבות באתר בתקופות שונות. סמוך למעיין מצפון נמצאו שרידי מבנים מהתקופה הרומית וחרסים מתקופת הברונזה הקדומה והתיכונה ומהתקופה ההלניסטית והרומית הקדומה.

 

 

סיורים בתשלום – נגישות לנכים

המעיין נמצא בין נחל יהודיה לנחל זוויתן.

 איך להגיע למי עדן: עולים על כביש מספר 91 ועוברים על גשר בנות יעקב וממשיכים לצומת בית-המכס על כביש 888.  בצומת פונים ימינה, ועוברים את העיר קצרין ולאחר כ-2 קילומטר  פונים שמאלה לאזור התעשייה של העיר.

או

איך להגיע למעינות סלוקיה: נוסעים בכביש מס` 87 מצומת יהודיה לכיוון לקצרין עד לצומת קצביה/קצרין, ממשיכים ישר כ-300 מטר לפנות ימינה עפ"י השילוט שמוביל לפארק מעיינות עדן – עינות סלוקיה .

טלפון לתאום בקור במי עדן 04-6962825 / 04-6961050 שלוחה 236

מי עדן פתוח בימים א – ה 8:00 – 17:00, ביום שישי וערבי חג 8:00 – 13:00.  סיור אחרון כשעה לפני הסגירה 

 

הכניסה לפארק דרך השער שמול לחנייה, דרך השביל עד שמגיעים למדשאות הצמודות לבריכת המעיין. המסלול באתר הוא מסלול מעגלי והביקור באתר מתאים מאוד למשפחות עם ילדים קטנים, ניתן להקיף את כל הפארק בשבילי ההליכה מבזלת לאורך הפארק, מדובר במסלול הליכה שעובר לאורך בריכות לא עמוקות עם מפלים קטנים בין עצי אקליפטוס, עד שמגיעים לאזור הנביעה של המעיין.

כאמור חלק ממי המעיין זורמים באופן טבעי ומתנקזים אל הבריכות וחלקם זורם ישירות אל מפעל "מי עדן".

השביל חזרה עובר בסמוך למבנים ישנים מאבני בזלת – אלו הם שרידיו של הכפר הסורי "קצביה" ששכן במקום עד שנת 1967 וניצל את מי המעיין.

הפארק מטופח מאוד ויש בו צמחייה יפה והרבה וסרטנים בבריכות. מומלץ לעשות מנוחה קצרה במקום והוא מתאים מאוד לאלו שמחפשים פרק זמן של רגיעה. מומלץ להקדיש למקום כשעה ואף יותר.

 

בחודשי הקיץ בימי שישי אחה"צ נערכים במעיינות קבלות שבת עם מופעי מוסיקה לכל המשפחה (ניתן להתעדכן באתר חברת "מי עדן" או באתר תיירות גולן.

 

ניתן לבקר במפעל "מי עדן" שם תוכלו ליהנות מסיור מודרך במרכז המבקרים בו יוצגו יוסברו לכם על כל השלבים בייצור מילוי בקבוקי המים. המפעל נמצא באזור התעשייה של קצרין כ-5 דקות נסיעה מפארק סלוקיה.

הסיור מאפשר הצצה למפעל מים מינרלים מהגדולים בישראל, תחילת הסיור הוא בנקודת נביעת המים במעיין סלוקיה, המרוחק 4 קילומטר מן המפעל, הסברים להזרמתם למפעל בכח הגרביטציה, בהמשך הסיור מגיעים למפעל מודרני ליצור בקבוקי המים ולמילואם, תהליך הבקרה, האריזה והאחסנה.

את הסיור מתחילים בצפייה בסרט הממחיש את תהליך הייצור, ולאחר מכן, נערך הסיור במרפסת אשר לה קירות זכוכית מעל לקו הייצור, וצפייה בתהליך היצור, הסיור מסתיים בחנות המפעל ובלגימת מי עדן מבקבוק המחולק במקום.

לצעירים מתקיימת פעילות יצירתית הכוללת צביעה, משחקי מחשב בעולם המים, ויצירה חווייתית המותאמת לעולם הילדים.  

 

הפליז של דרורית

חנות הבגדים ממוקמת בקבוץ מרום הגולן.

טלפון לתאום 6960145 – 04 , 5719987 – 050 

בחנות נמכרים בגדים אשר המוטיב העיקרי הוא יצורם מבד הפליז, במקום נמכרים, בגדי ילדים, שכמיות, וסטים, שמיכות, אוברולים, מעילים, הכל בעיצוב אופנתי, חלק מהמוצרים נתפר בשני גוונים משני צדדיו דבר המאפשר ללבוש משני הצדדים, ניתן להזמין דוגמאות ייחודיות שישלחו ללקוח.  

 

דרך הפרי רמת הגולן

האתר ממוקם ליד קבוץ מרום הגולן 

איך להגיע: מצומת מחניים, נוסעים בכביש 91 עד צומת אביטל, פונים שמאלה לעבר קיבוץ מרום גולן, בית האריזה נמצא 500 מטר אחרי שער הקיבוץ לכיוון צפונה בצד שמאל

הכניסה בתשלום, סיורים מודרכים בתאום.

טלפון לתאום 04-6961988 שלוחה מס 5 050-5333267

המקום פתוח בימים א – ה בשעות 10:00-17:00, ביום שישי בשעות 10:0013:00, ביום שבת סגור.

בית האריזה מאגד שבעה ישובים בגולן, כמה מגדלים פרטיים וכמה ישובים בגלילהמגדלים פירות.

סיור בבית אריזה גדול לאריזת פירות, אשר עיקרו קליטת תפוחי עץ אריזתם והכנסתם בקירור, הסיור כולל הסברים לדרך גידולו של הפרי מהנטיעה עד להבשלת הפרי, אריזתו, אכסונו בבתי הקירור, ועד לשווקו, סיור ההדרכה כוללת הסברים כיצד משמרים פירות בקירור, לאורך זמן רב, מסלול מכונות המיון לפירות לפי גדלים, שיטות האריזה והמיון.

במקום קיימת חנות מפעל למכירת פירות. דבש, מזכרות ומוצרי קוסמטיקה.  במקום מופעלת מסעדה לקבוצות ולבודדים בתאום מראש.

  

מרכז מבקרים כפר אמנים במושב אניעם

איך מגיעים נוסעים על הציר המפלים כביש 808 ולאחר קילומטר מהמפגש עם כביש 87 מגיעים לכניסה של כפר האמנים בכניסה למושב אניעם.

כניסה חופשית.

מדרחוב בסגנון אירופאי עם מספר לא גדול של גלריות מעניינות, חנות מזכרות וקיוסק, ברחוב שתי מסעדות כשרות שאינן פתוחות בשבת.  

 

מסעדות ברמת הגולן

מסעדת פסנתר, כתובת  כפר האמנים אניעם ברמת הגולן, טלפון  04-6821855 054-5842286, המסעדה פתוחהבימים א-ה בשעות 11:00 עד האחרון, ביום שישי עד שעה לפני כניסת שבת, בשבת סגור, מחיר בינוני עד יקר, אוכל ים תיכוני של דגים, פסטות וסלטים, פיצות ושקשוקות.

מסעדת שרולה כשרה, כתובת  מפל סהר רמת הגולן, טלפון   04-6903377 050-4211007, מחיר בינוני עד יקר, מנות הבית הן חלקי פרות מזן שרולה, בבישול ובצליה על האש, לחמים באפיה במקום, משקאות כולל יינות.

מסעדת אביבה זנדנברג לא כשר, כתובת קבוץ עין זיוון, סגנון איטלקי טלפון  לתאום הזמנות  6993660 -04, 0507962080, מחיר בינוני עד יקר, ארוחות בסלון הבית, בשלנית בסגנון ביתי.

מסעדת בטי ונחי מבשלים, כתובת הישוב רמות ברמת הגולן, טלפון 04-6732889 052-3564464, המסעדה פתוחה בכל השבוע בשעות הערב, סגור בימי שלישי ומוצש, מחיר בינוני עד יקר, הארוחה כוללת עשרים מנות שכל אחת בזכות עצמה, בשרים, דגים, מרקים ובישול עממי ישראלי.

מסעדת ביסטרו בר קוואלה, כתובת  מושב רמות, טלפון 6795095 – 04, המסעדה פתוחה בכל יום מהשעה 19:00 עד השעות הקטנות של הלילה.  מחיר בינוני עד יקר, ערב רומנטי עם נרות ומוזיקה, תפריט בשרים, סלטים ולחם הבית.

מסעדת בל עפרי, כתובת  הישוב קדמת צבי, טלפון  052-8805026 052-2791457  מחיר בינוני עד יקר, ארוחות חלביות, גבינות, זיתים ריבות ולחם תוצרת עצמאית, ארוחות בשריות, בירות יקב ומרתף משקאות.

מסעדת המטבח של קאפי, כתובת הישוב אודם, טלפון  04-6837736.0542600410  מחיר בינוני עד יקר, מבחר התבשיל הפרסי האתני.

מסעדת בוסתן המשושים, כתובת  הישוב חד נס, טלפון  04-6731464, 052-4358407, מחיר בינוני עד יקר, סגנון יווני ומזרח אסיה.

מסעדת חווה, כתובת  מושב רמות, טלפון  04-6797097, המסעדה פתוחה בימים  חמישי ושישי  בשעות  18:00- 23:00 , שבת 13:00- 22:00, מחיר בינוני עד יקר.

המסעדה מבשלת בקדירות ברזל, בשרים, סלטים, ארוחות ים תיכוניות מסוגננות,

מסעדת ופאב ביר-א-שגום, כתובת  גבעת יואב, טלפון  04-6762021, המסעדה פתוחה בכל יום מהשעה 19:00 עד אחרון הסועדים, מחיר בינוני עד יקר, המסעדה מתמחה בארוחות דגים ובשר.

פאב רנצוס לא כשר, כתובת קצה המצוק בישוב גמלא, טלפון  5402650-. 054, המסעדה פתוחה בסופי השבוע משעה 21:00 עד מאוחר בלילה, מחיר בינוני עד יקר, בפאב מגישים לחמים, פיתות, חומוס, מרקים ומאפי פאי, ממוקם בחוות סוסים, פאב מחופה עץ עם אח עצים.

 

מרכז רמת הגולן
כתובת: ת. ד. 175, חוצות הגולן, קצרין 12900
טלפון04-6962885  
פקס   04-6963630
דואל [email protected] org. il 
אתר אינטרנט http://tour. golan. org. il/
שעות פתיחה: ימים ראשון – חמישי בשעות 8:30-17:00, יום שישי: 8:30-13:30

מקומות לינה ברמת הגולן

יעדים ברמת הגולן

יישובים

 

עיירות

 

שדות תעופה

 

יעדים פופולריים

אזורי תיירות

 

אתרים דתיים

 

אתרים תיירותיים

 

לאן ללכת

 

מוסדות

 

קרוב לרמת הגולן

ערים

 

יישובים

 

עיירות

 
 

 


מילות חיפוש האחרונות שהשתמשו כדי להגיע לדף זה

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים גנים ופארקים בישראל הרים, גבעות ועמקים בישראל יערות וחורשות בישראל לינות מומלצות מעיינות, נחלים ונהרות בישראל מצפורים בישראל שמורות טבע בישראל תופעות טבע בישראל אטרקציות, אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, בילויים, גבעות ועמקים בישראל, גנים ופארקים בישראל, הרים, יערות וחורשות בישראל, לינות, מעיינות, מצפורים בישראל, נחלים ונהרות בישראל, רמת הגולן, שמורות טבע בישראל, תופעות טבע בישראל

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים