מסלולי טיול של יום בזלצבורג למבוגרים ולילדים

 Roberto Ferrari מפליקר לפי רשיון Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic 

 –

 ערכה והגהה לשונית:עינת מנדלבאום

מסלול יום אחד בזלצבורג למבוגרים

מסלול טיול זה הוא מסלול קליל, נעים ולא ארוך אשר מתאים לחצי יום. במהלכו נגיע ממצודה וטירה עתיקה, דרך מעוזי התרבות של זלצבורג שהם הקתדרלה וביתו של מוצרט- הבית בו גר מאז גיל 17 ועד שעזב את ביתו ונקנח בארמון יפהפה עם גנים סביבו- ארמון מיראבל.

 

מצודת זלצבורג

נתחיל את המסלול במצודת זלצבורג המרשימה. המצודה ממוקמת על גבעת זלצבורג וחולשת על כל העיר העתיקה. זוהי מצודה אשר בנייתה ארכה שנים רבות. הבניה החלה בשנת 1077 כך שהיא בת קרוב ל- 1000 שנה. זו נחשבת אחת המצודות מתקופת ימי הביניים הגדולות והמרשימות ביותר באירופה. המבנה הראשון נבנה בפקודתם של הארכיבישופים שהנהיגו את האזור מבחינת הכנסיה ובראשם הארכיבישוף גבהארד פון. המבנה היה מוקף חומות עץ וזאת במטרה להגן על המקום מפני האימפריה הרומית. חומות ומגדלים נוספו למצודה במהלך השנים בהדרגה אך במאות 15-16  נעשתה הרחבה משמעותית של המצודה והיה לה גם חלק במלחמת האיכרים, כאשר איכרים גרמנים שמרדו ניסו לגרש את הארכיבישוף שחי בה באותה תקופה אך ללא הצלחה. עם כל הבניות וההרחבות והאקשן הרב סביב המצודה, בנייתה המלאה ארכה כ- 600 שנה! במאה ה- 19 הוקם רכבל אשר הפך את הגישה אליה לנוחה יותר. בסוף המאה ה- 19 שימשה המצודה ככלא לאסירים איטלקיים. רק במאה ה- 20 השכילו להבין את הפוטנציאל התיירותי הרב שבה והיא הפכה לאתר תיירותי מרכזי בעיר. כבר במהלך העליה ברכבל ניתן להתרשם מהיופי של הטירה ומהנוף המקסים המתגלה ככל שעולים בגובה. המבקרים במצודה עצמה זוכים להציץ לחיי הנסיכים, לראות את המבנים והחדרים היפים בהם חיו. החדרים מלאים בקישוטי זהב עדינים המעידים על הפאר של המקום. במצודה ישנו גם מוזיאון מצודה המאפשר לצלול לעומק ולהכיר טוב יותר את חיי הנסיכים באותה תקופה וזאת באמצעות כלי אוכל, ריהוט, לבוש, כלי מלחמה ועוד חפצים ומסמכים המאפשר להכיר טוב יותר את חיי השגרה של הקיסרות האוסטרו הונגרית רבת העוצמה.

שעות פתיחה: אוקטובר- מרץ: 9:30-17:00, אפריל- ספטמבר: 9:00-18:00

כניסה : בעלות

הנחה לילדים: יש

כתובת: איגנץ-Harrer-Straße 79, 5020 זלצבורג

זמן סיור במקום: כשעתיים

 

קתדרלת זלצבורג

קתדרלת זלצבורג היא הקתדרלה הגדולה ביותר באוסטריה כולה. כאשר נכנסים לתוכה נדהמים מן החלל העצום שלה. המבנה המרשים שלה בנוי בסגנון הבארוק, והכיפה וצריחיה של הכנסיה מהווים חלק חשוב מתמונת נופה של העיר. כשהיא בחברה טובה, ממוקמת קתדרלת זלצבורג לצידם של כנסיית סנט פיטר וארמון רזידנץ. את הקתדרלה החלו לבנות בשנת 767 על שרידיה שלך עיר רומית שהיתה במקום. זוהי בעצם לא קתדרלה אחת אלא ערימה של קתדרלות שנבנו זו על גבי הריסותיה של האחרת. בשנת 1180 לערך נהרסה הכנסיה משריפה שפרצה בעקבות מכת ברק ורק לאחר 10 שנים החלו שוב בבנייתה. כ- 400 שנה לאחר מכן שוב נחרבה הקתדרלה בעקבות שריפה. רק בשנת 1628 עמדה הקתדרלה על תילה מחדש כשנוסף לה הרבה פאר. אחת האטרקציות המשמעותיות בקתדרלה מלבד המבנה המפואר שלה הוא אמבט הטבילה שבה. זה אמבט הטבילה שבו הוטבל מוצרט בכבודו ובעצמו. מוצרט ניגן במשך שנים בעוגב הכנסיה והלחין בה יצירות רבות של מוזיקה ליטורגית. העוגב שישנו בכנסיה הוא עצום מימדים הכולל כ- 4000 צינורות. הדבר אינו מפתיע בהתחשב בגודלה העצום של הכנסיה ובכמות הרבה של המתפללים בה שיכול להגיע גם לעשרת אלפים איש. חזית הכנסיה עשויה שיש ובה מוצב פסל של מריה שנבנה ב- 1771. המבנה בנוי בשילוב של עמודים וקשתות המעוטרים בגילופים. הקתדרלה כוללת שבעה פעמונים, חלקם בגודל ענק ושניים מהם היו במקום מאז בניית הכנסיה. כאשר פעמוני הכנסיה מצלצלים הצלצול נשמע בחלקים נכבדים מהעיר אם לא בכולה.

כתובת: 1 Domplatz, 5020 זלצבורג

כניסה: חינם

 

בית מוצרט

כעת, כאשר הגענו ממש אל גדת נהר הזלצאך, זה הזמן לבקר בבית בו גר מוצרט מגיל 17 ועד לזמן בו עזב את זלצבורג לטובת העיר הגדולה, ממש כפי שעושים היום אלה המעוניינים לפתח את הקריירה שלהם בתחום המוזיקה… בית זה נמצא ב- Makart platz בצפון העיר, ממש על גדת הנהר וזהו מקום ראוי לבקר בו לפני שאנו עוברים לגדה השניה של הנהר בדרך אל התחנה הבאה במסלול. במוזיאון שמעוצב כחדר גדול ניתן למצוא דיוקנאות של מוצרט כילד וכבוגר, אם כי מראהו כבוגר לא ידוע בוודאות. בנוסף ניתן למצוא גם את מפת מסעותיו של מוצרט ברחבי אירופה. אם עושים סיכום ניתן לראות כי למעלה משלוש שנים מתוך 35 שנותיו (הספק לא רע היה למוצרט בהתחשב בעובדה שחי בסך הכל 35 שנים) בילה במסעות ברחבי אירופה. בחדר המגורים הגדול נהגו בני משפחתו של מוצרט לשבת ולנגן. גם האב היה מוזיקאי ולכן התעקש על כך שמוצרט ילמד נגינה כבר מגיל שלוש. בנוסף להכרתו של מוצרט יותר לעומק, בית מגוריו של מוצרט הוא בית בורגני טיפוסי בן שמונה חדרים אשר ניתן ללמוד ממנו כיצד חיה משפחה בורגנית במאה ה- 18. המקום אשר הוכרז כמוזיאון בשנת 1996 כולל ריהוט וחפצים אופייניים לאותה תקופה המשמרים אוירה מיוחדת במקום.

כתובת: Makartplatz 8

שעות פתיחה: כל יום 09:00-17:30, יולי אוגוסט פתוח עד 20:00

כניסה: בעלות

הנחה לילדים: יש

 

ארמון וגני מיראבל

גני מיראבל הם גנים קסומים אשר נמצאים מעברו הצפוני של נהר הזלצאך ובשבילם בהחלט שווה לעבור את הנהר. ארמון מיראבל נבנה בשנת 1606 על ידי הארכיבישוף וולף דיטריך שרצה להביע את אהבתו לאהובתו שלומית (סלומה) אלט. סיפור האהבה הסבוך הזה יצר אמנם ארמון וגנים יפהפיים אך נגמר לא טוב: וולף דיטריך הושלך לכלא ואהובתו הוגלתה עם ילדיה אל מחוץ לאוסטריה כאשר אחיו של וולף דיטריך ירש את מקומו. אז שונה גם שם הארמון לארמון מיראבל שפירושו הוא נוף יפה. אכן גני הארמון הם מלאי יופי בסגנון בארוקי. הגנים מלאים פרחים מטופחים המסודרים בסדר מופתי, יש בהם פסלים, מזרקות, מבוך שיחים ושיחים מפוסלים בשלל צורות. מעבר ליופי, הגנים הפכו למפורסמים מאוד בזכות מספר סצינות שצולמו במקום מתוך הסרט "צלילי המוזיקה". גני הארמון הוקמו בסוף המאה ה- 17 ואחת המזרקות המפורסמות בגנים היא מזרקת פגסוס שהוקמה ב- 1913. לא רק הסרט "צלילי המוזיקה" צולם במקום אלא נשמעים בו לאורך השנים צלילי מוזיקה אחרים: מוצרט ניגן במשך שנים באולם השיש המפואר שבארמון ומדי שנה נערך בגנים פסטיבל המוזיקה המפורסם של זלצבורג. המקום משמש גם כבית העיריה של זלצבורג.

כתובת: 4 Mirabellplatz, 5020 זלצבורג

עלות כניסה: חינם

שעות פתיחה: ימים שני- חמישי: 04:00-08:00 שישי: 08:00-14:30

 

מסלול טיול בזלצבורג. עם ילדים

זלצבורג היא עיר קסומה אשר תספק הנאות רבות גם לילדים. הארמונות, המוזיאונים שחלקם יסקרנו מאוד גם את הילדים. גם הילדים יהנו לטייל בעיר העתיקה, לחצות אותה ברגל, לשבת באחד מבתי הקפה שלה או לעצור באחת מחנויות השוקולד המוכרות שוקולד משובח. כאן יגלו הילדים היכן הומצא שוקולד מוצרט והיכן הומצא גם מוצרט עצמו… זהו מסלול המציג חלק מן הדברים שניתן לעשות בעיר עם ילדים.

מוזיאון ההיסטוריה של הטבע (Museum of Natural Histoty)

מוזיאון ההיסטוריה של הטבע כולל 80 אולמות בהם ניתן לראות את הגיוון והעושר הרב שמציג לנו הטבע ואת התהליכים השונים שהתרחשו עם השנים בתחומי הטבע השונים: גיאולוגיה- התהליכים השונים שעבר כדור הארץ. במוזיאון ניתן לראות סלעים שונים אשר נוצרו בעקבות התפרצויות געשיות, התחממות הסלעים והתקררותם. ישנו אוסף עצום בתחום הזואולוגיה, והביולוגיה, ישנו אולם המוקדש כולו לחקר החלל ועוד. במוזיאון תוכלו לשוטט לראות אבני חן מרשימות, גושי מלח גדולים מהסביבה, אבני קריסטל עצומות בגודלן.  ישנה תערוכה המציגה דגמים של שלדי דינוזאורים אשר אחריה תוכלו לגשת ולראות את אוספי הענק של בעלי חיים החל מהקדומים ביותר, כולל כוכבי הסרט "עידן הקרח" ועד בעלי החיים שישנם היום: יונקים, ציפורים, זוחלים ועוד. מעבר לאוסף הענק, המוזיאון בחר להקדיש מקום מיוחד לשני סוגי בעלי חיים: הזוחלים ועולם הים. במקום ישנה בריכה ענקית בה שוחים בין היתר כרישים- אחד מסוגי הדגים העתיקים וגם המרשימים ביותר שישנם ושלל דגים צבעוניים, סוסוני ים, חתולי ים ועוד. ניתן לראות גם האכלה של הכרישים מדי יום ב- 10:30. מקום מיוחד נוסף ניתן לבעלי החיים היבשתיים העתיקים ביותר- הזוחלים. ישנו במקום גן חיות המוקדש כולו לזוחלים. מעבר לבעלי החיים, המוזיאון מקדיש מקום לכל הנוגע לקשר שבין האדם והטבע- התפתחות הטכנולוגיה וכיצד היא משתלבת עם הטבע. באולם החלל תוכלו לראות ממש בגודל טבעי כיצד נראתה הנחיתה הראשונה על הירח. המוזיאון מותאם לילדים, יש באפשרותם לנסות, לגעת ולבחון את המוצגים השונים, ישנן גם פעילויות מודרכות במיוחד בשבילם.

כתובת: Museumsplatz 5, 5020 Salzburg

שעות פתיחה: כל יום, 09:00-17:00

כניסה: בעלות

הנחה לילדים: יש (וגם לסטודנטים)

 

מוזיאון הצעצועים (Spielzeugmuseum)

לא רחוק ממוזיאון ההיסטוריה של הטבע נמצא מוזיאון הצעצועים. זהו אמנם מוזיאון לא גדול או מרשים כמו מוזיאון ההיסטוריה של הטבע אך לילדים הוא בהחלט אטרקציה חביבה. ניתן לראות בו אוספים של רכבות, בובות ודובונים ושלל משחקים עם ניחוח נוסטלגי. המוזיאון מסודר על פי אזורים. ישנו חדר המיוחד לגולות ובו אוספים רבים של גולות וניתן לבנות גם מסלולים לגולות ולשחק, ישנם חדרי קוביות ובהם קוביות עץ של פעם, חדר עם כלי עבודה, קסדות או בימבות המתאים לחובבי בוב  הבנאי וחבריו. בקומה השניה ישנן תצוגות של חדרי מיניאטורות הכוללים ריהוט קטנטן, מטבחים זעירים על כל כלי האוכל שבהם, ואיך אפשר בלי בובות? בקומה השניה ישנו גם מבחר של בובות ועגלות- הילדות הקטנות וגם הילדות הגדולות יקחו להן מיד בובה ויכנסו למשחק. באותה קומה ישנה תערוכה של צעצועים מסין (לא אלה שעליהם כתוב Made in China שעל מנת לראות אותם אין צורך ללכת למוזיאון… אלא צעצועים סיניים מסורתיים). זהו מוזיאון מתוק אשר את הגדולים מחזיר במכונת זמן אל ילדותם ולקטנים מאפשר בין היתר להתנסות בצעצועים בהם שיחקו הוריהם. במקום ישנן, איך לא, משחקיה וחנות צעצועים… ראו הוזהרתם…

כתובת: 2, Bürgerspitalgasse

שעות פתיחה: ימים שני- ראשון, 09:00-17:00

כניסה: בעלות

הנחה לילדים: יש

מוזיאון כלי נגינה (Historic Musical Instruments)

מוזיאון כלי הנגינה הוא ממש שכן של מוזיאון הצעצועים. שניהם קומפקטים יחסית ולכן מומלץ לבקר בשניהם. שני המוזיאונים נמצאים במבנה בו היה בעבר בית החולים האזרחי. במיוחד אם אתם או ילדיכם מנגנים ואוהבים מוזיקה, המוזיאון הלא גדול הזה בוודאי ירתק אתכם. הוא כולל בתוכו כלי נגינה מגוונים ועתיקים מימי הרנסנס ועד כלים חדשים יותר : כלי נשיפה, מיתר, הקשה ועוד. במקום תוכלו לראות כלים שהיום כבר לא נמצאים בשימוש כמו הצ'מבלו- מאבותיו של הפסנתר, במקום ישנו גם הפסנתר ממנו יצאו לראשונה מיטב היצירות המוזיקליות- הפסנתר של מוצרט. במקום ישנו גם הקלאוויקורד- אף הוא מאבות הפסנתר אך עתיק אפילו מהצ'מבלו שהיה שייך לאחותו של מוצרט.כאן תפגשו את הלירה דה בראצ'ו- כלי קשת מתקופת הרנסאנס הדומה לכינור, הרדי גרדי- כלי נגינה בעל שם וגם מראה משעשע אשר המנגן בו מסובב ידית וכך מפיק צלילים ועוד. במקום ישנם גם מופעים לילדים ומופעים בכלל.

כתובת: 2, Bürgerspitalgasse

שעות פתיחה: שלישי-ראשון, 09:00-17:00. בחודשים יולי- אוגוסט ודצמבר פתוח גם בשני.

הנחה לילדים: יש

קתדרלת זלצבורג (Zalsburg Cathedral)

קתדרלת זלצבורג היא הקתדרלה הגדולה ביותר באוסטריה כולה. כאשר נכנסים לתוכה נדהמים מן החלל העצום שלה. המבנה המרשים שלה בנוי בסגנון הבארוק, והכיפה וצריחיה של הכנסיה מהווים חלק חשוב מתמונת נופה של העיר. כשהיא בחברה טובה, ממוקמת קתדרלת זלצבורג לצידם של כנסיית סנט פיטר וארמון רזידנץ. את הקתדרלה החלו לבנות בשנת 767 על שרידיה שלך עיר רומית שהיתה במקום. זוהי בעצם לא קתדרלה אחת אלא ערימה של קתדרלות שנבנו זו על גבי הריסותיה של האחרת. בשנת 1180 לערך נהרסה הכנסיה משריפה שפרצה בעקבות מכת ברק ורק לאחר 10 שנים החלו שוב בבנייתה. כ- 400 שנה לאחר מכן שוב נחרבה הקתדרלה בעקבות שריפה. רק בשנת 1628 עמדה הקתדרלה על תילה מחדש כשנוסף לה הרבה פאר. אחת האטרקציות המשמעותיות בקתדרלה מלבד המבנה המפואר שלה הוא אמבט הטבילה שבה. זה אמבט הטבילה שבו הוטבל מוצרט בכבודו ובעצמו. מוצרט ניגן במשך שנים בעוגב הכנסיה והלחין בה יצירות רבות של מוזיקה ליטורגית. העוגב שישנו בכנסיה הוא עצום מימדים הכולל כ- 4000 צינורות. הדבר אינו מפתיע בהתחשב בגודלה העצום של הכנסיה ובכמות הרבה של המתפללים בה שיכול להגיע גם לעשרת אלפים איש. חזית הכנסיה עשויה שיש ובה מוצב פסל של מריה שנבנה ב- 1771. המבנה בנוי בשילוב של עמודים וקשתות המעוטרים בגילופים. הקתדרלה כוללת שבעה פעמונים, חלקם בגודל ענק ושניים מהם היו במקום מאז בניית הכנסיה. כאשר פעמוני הכנסיה מצלצלים הצלצול נשמע בחלקים נכבדים מהעיר אם לא בכולה.

כתובת: 1 Domplatz, 5020 זלצבורג

כניסה: בעלות

כניסה: חינם

מצודת זלצבורג (HohenSalsburg Fortress)

נתחיל את המסלול במצודת זלצבורג המרשימה. המצודה ממוקמת על גבעת זלצבורג וחולשת על כל העיר העתיקה. זוהי מצודה אשר בנייתה ארכה שנים רבות. הבניה החלה בשנת 1077 כך שהיא בת קרוב ל- 1000 שנה. זו נחשבת אחת המצודות מתקופת ימי הביניים הגדולות והמרשימות ביותר באירופה. המבנה הראשון נבנה בפקודתם של הארכיבישופים שהנהיגו את האזור מבחינת הכנסיה ובראשם הארכיבישוף גבהארד פון. המבנה היה מוקף חומות עץ וזאת במטרה להגן על המקום מפני האימפריה הרומית. חומות ומגדלים נוספו למצודה במהלך השנים בהדרגה אך במאות 15-16  נעשתה הרחבה משמעותית של המצודה והיה לה גם חלק במלחמת האיכרים, כאשר איכרים גרמנים שמרדו ניסו לגרש את הארכיבישוף שחי בה באותה תקופה אך ללא הצלחה. עם כל הבניות וההרחבות והאקשן הרב סביב המצודה, בנייתה המלאה ארכה כ- 600 שנה! במאה ה- 19 הוקם רכבל אשר הפך את הגישה אליה לנוחה יותר. בסוף המאה ה- 19 שימשה המצודה ככלא לאסירים איטלקיים. רק במאה ה- 20 השכילו להבין את הפוטנציאל התיירותי הרב שבה והיא הפכה לאתר תיירותי מרכזי בעיר. כבר במהלך העליה ברכבל ניתן להתרשם מהיופי של הטירה ומהנוף המקסים המתגלה ככל שעולים בגובה. המבקרים במצודה עצמה זוכים להציץ לחיי הנסיכים, לראות את המבנים והחדרים היפים בהם חיו. החדרים מלאים בקישוטי זהב עדינים המעידים על הפאר של המקום. במצודה ישנו גם מוזיאון מצודה המאפשר לצלול לעומק ולהכיר טוב יותר את חיי הנסיכים באותה תקופה וזאת באמצעות כלי אוכל, ריהוט, לבוש, כלי מלחמה ועוד חפצים ומסמכים המאפשר להכיר טוב יותר את חיי השגרה של הקיסרות האוסטרו הונגרית רבת העוצמה.

שעות פתיחה: אוקטובר- מרץ: 9:30-17:00, אפריל- ספטמבר: 9:00-18:00

כניסה: בעלות

הנחה לילדים: יש

כתובת: איגנץ-Harrer-Straße 79, 5020 זלצבורג

זמן סיור במקום: כשעתיים

השוואת מחירי לינה בזלצבורג:

 

אוסטריה אטרקציות בתשלום בעולם אטרקציות מומלצות בחינם בעולם אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים זלצבורג מסלול טיול ליום שלם מסלולי אתנוגרפיה ואומנות מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול קווי מסלולי טיול תרבויות מסלולים ויומני טיול מומלצים, מהעולם מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו"ל מקומות קדושים לנוצרים בעולם זלצבורג, זלצבורג לילדים, זלצבורג למבוגרים, טיול בזלצבורג, מסלול טיוול

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים