סיור בצרפת, בזעיר-אנפין. לילדים ובעיקר למבוגרים

 

 

כתב וערך: אביטל ענבר ( מומחה צרפת )

בדרום-מערב פאריס, כ-40 ק”מ מעיר הבירה, שוכן פארק שעשועים יוצא דופן, ששמו “France Miniature”, צרפת בזעיר אנפין.

הפארק, ששטחו הכולל 5 הקטאר, משחזר את מפת צרפת – מפת תבליט, כמובן. ההרים מתנשאים לרום של כמה מטרים, ומגיעים לשיאם באלפים: תשעה מטרים. מעבר לחופים, משטחי מים מסמלים את הים ואת האוקיאנוס. בעמקים זורמים הנהרות.

מפת צרפת זו גם אינה נטולת חיים: רכבות חולפות ביעף, על האוטוסטראדות מתנהלת התנועה, ספינות שטות על תעלות וימים

כל אלה משמשים רקע נאות להצגת 160 מהמונומנטים הבולטים ביותר בצרפת ומהמאפיינים ביותר את ההיסטוריה שלה ואת תרבותה, כולם בקנה מידה של 1/30. לא רק הסמלים ושכיות החמדה שכולם מכירים, כמו האייפל, שער הניצחון, הקונקורד, לא רק טירות בצורות וארמונות, קאתדראלות, כנסייות ומנזרים, ואתרים ארכיאולוגיים, אלא גם כפרים וחוות, המשקפים כל אחד סגנון אזורי שונה, הישגים הנדסיים יוצאי-דופן מתקופות שונות, כמו הסטאד דה פראנס החדיש, סכר באלפים וגשר מימי הרומאים, וכמה תחנות רכבת ברחבי צרפת.

כל אחד מהמבנים הוא דגם מזוערר מדויק, יצירת מופת שבבנייתה הושקעו אלפי שעות עבודה, פרוסות על-פני חודשיים לפחות ולעיתים שנה שלמה – ומאות אלפי פרנקים. מגדל אייפל, למשל, עלה מיליון פרנק. ההשקעה הכוללת בפארק היא בסדר גודל של מאות מיליוני פרנקים.

ארמון אנוואליד – מוזיאון צבאי וקבר נאפוליאון

ארמון אנוואליד – מוזיאון צבאי וקבר נאפוליאון

פגעי מזג האוויר – השמש, הגשם, הברד, השלג, הקרות, הרוחות והסערות – עושים שמות במונומנטים החשופים. חומרי הבנייה מסורתיים, לבנים ורעפים, נפגעים בקלות. חומרי פי.וי.סי. עמידים יותר, אבל גילופם ועיבודם קשה יותר. כך שהמבנים זקוקים לתחזוקה שוטפת, לשיפוצים בלתי פוסקים, ובאין בררה – לבנייה מחדש. צוות של שבעה בוני דגמים עמל על כך כל ימות השנה.

הפארק שבו משובצים המונומנטים שופע צמחיה, הנוטלת השראתה מסביבתו הטבעית של כל מונומנט, שצולמה בצילומי אוויר. אדריכלי גנים עיצבו יערות וגנים (גני ורסאי משתרעים על-פני 100 מ”ר) ובהם 25,000 עצים ננסיים מזנים שונים. צוות קבוע של אדריכל-גנים וששה מעצבי-נוף מטפל בגן, ואף משנה את מיקום הצמחיה על מנת להתאים את צבעיה לעונות השנה. עצים שגדלים מוחלפים בעצים קטנים יותר, על-מנת לשמור על קנה מידה סביר.

המונומנטים ממוספרים, והסיור בפארק יכול להיות מסודר מאוד, לפי הסדר שקבעו המתכננים, ולהתנהל תוך עיון בחוברת שמקבלים בכניסה. כך רואים הכל ולא פוסחים על מאומה בהשקעת זמן סבירה. אפשר כמובן לשוטט ללא תוכנית, מצפון לדרום וממזרח למערב, אבל זו שיטת טיול הצורכת זמן רב מיותר, והיא מומלצת רק למי שרוצים להתרשם התרשמות כללית.

צרפת המיניאטורית

צרפת המיניאטורית

המלצתי היא לרדת לפרטים, ולפיכך להתנהל בפראנס מיניאטור על-פי התוכנית. זאת משתי סיבות. ראשית, גם מי שמכיר היטב את צרפת, יגלה מקומות שלא שמע את שימעם, וייחשף ל”עומק” העצום של מה שיש לה להציע לתייר. הייתי אומר אפילו שזו דרך להקיף את צרפת בכמה שעות נעימות, ולהחליט לאן בדיוק מטיילים בפעם הבאה.

שנית, המונומנטים, המשובצים כל אחד בסביבתו הטבעית, מגוונים, יפים ומרשימים מאוד. חלקם ממש מלאכת מחשבת. והטיול כולו נעים, אם כי מעט מייגע, לבסוף – אז לא נורא אם פה ושם מדלגים על המידע, ומסתפקים במראה עיניים.

זה המקום לבקר בו עם ילדים בעלי סקרנות ומעט מזעיר ממושמעים – הפארק יעניין אותם. לא כמו יורודיסני, כמובן, אבל יש סיכוי מסוים שלא ישתעממו. בעיקר בהתחלה. ובכל פעם שיזהו משהו מוכר, שראו בטלוויזיה או קראו עליו בספרים (הכוונה לילדים שעדיין קוראים ספרים, אם נותרו כאלה). ואם הם נשברים, יש בשולי צרפת קפטריות.

לי, כמי שסבור שחלקים רבים בצרפת מוכרים לו היטב, הסיור גרם עונג כפול: שיבה אל מחוזות ואתרים חביבים, והתוודעות חזותית לעובדה המשמחת, שעוד נותר לי הרבה לגלות בביקורים בשטח.

 

איך מגיעים

France Miniature שוכן ליד הכפר Eliancourt.

במכונית: לצאת מפאריס באוטוסטראדה A13, להתחבר ל-A12 או ל-A86 ולנסוע בכיוון Eliancourt. אני באתי מנורמנדי, ומנסיוני אציין, שאפשר בקלות לטעות בדרך בין היישובים הקטנים והריבוי הדרכים המשניות סביב אליאנקור.

franceminiature.com

פתוח אביב-קיץ. לבדוק בלוח .franceminiature.fr/calendrier

פתוח גם בערבים מסוימים, שבהם מתנהלות פעילויות בידור ופנאי.

הכניסה בעלות.263,669 פעילויות בלמעלה מ 600 יעדים במחירים מיוחדים Viator

מידע תיירותי ,

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים