צ'כיה הרבה יותר מפראג

אתרים תיירותיים  רבים נמצאים עדיין  מחוץ ללוח הזמנים של המטייל הישראלי. את העובדה הזאת מבקשים ברשות התיירות הצ'כית לשנות. לא סתם הם הביאו למדינה עיתונאי תיירות מכל העולם,  הראו להם מקומות חדשים, נתנו הסבר במגוון שפות וגילו להם כי צ'כיה היא גם פראג אך לא רק.

סיורים ואטרקציות מומלצים בצ'כיה

יצאתי לגלות את צ'כיה בסיור שכותרתו:"הדרך בא היינו" – סיור עם אורינטציה לתקופה הקומוניסטית.

צ'כיה – הרים לצד רמות מתונות, שדות ומרחבים בהם השמיים הם הגבול, מרחבים עצומים הטובלים בצהוב, ביצות, אגמים וסכרים ואייך אפשר בלי האדריכלות שעשתה לה שם הרחק מגבולותיה. מאז תום עידן הקומוניזם ב – 1989, באים לצ'כיה מיליוני תיירים בשנה כולם רצים לפראג ללא ספק הפנינה התיירותית  האולטימטיבית. אנחנו גילינו כי יש  הרבה מה לראות ולהתרשם גם בנסיעה מחוץ לה. הרפובליקה הקטנה של צ'כיה השוכנת בליבה של היבשת האירופאית, מושכת את תשומת הלב של המדינות השכנות לה , ואת האיחוד האירופי כולו שכן הרפובליקה היא הצעירה בכל מדינה צ'כיה אשר קיימת כמעט 1200  שנה. לצ'כיה היסטוריה עשירת אירועים, היא איחוד של כמה אומות בעלות מסורות תרבותיות ואומנותיות עשירות המוטבעות על מאות ואלפי ערים, ארמונות, טירות ומבנים בעלי משמעות דתית הפזורים לכל אורך בוהמיה, מורביה וסלסיה ומשתקפים בתמונות הנוף התרבותיות של צ'כיה עצמה. אנשים חיו במקום אלפי שנים, עיבדו את אדמתם, עבדו ויצרו. הם היו ערב רב של תרבויות וכללו צ'כים, גרמנים, יהודים, איטלקים, סוחרים צרפתים, עריקים של צבא נפוליאון, רופאים אירים ומזרח אירופאים, אשר ברחו מהבולשביזם. כל אלו השאירו מאחוריהם ערים שלמות אשר בעייני המתבונן הן מוערכות כעבודת אמנות. אלו מצויות ברשימת ערי השושלות העולמיות של אונסק"ו –  (פראג, קאטנה הורה, טלק, וצ'סקי קרומלוב) כמו כן מצוינים שם הארמונות, הטירות והמנזרים.

לאחר נפילת האימפריה האוסטרו הונגרית במלחמת העולם הראשונה, נוצרה צ'כוסלובקיה כאיחוד בין השטחים הצ'כים לשטחים הסלובקים. במדינה זו היה מיעוט גרמני גדול, ששימש תירוץ לפלישת גרמניה הנאצית לצ'כיה ב – 1938. הונגריה, מצידה פלשה לרוב שטחי סלובקיה. לאחר מלחמת העולם השנייה הפכה צ'כוסלובקיה למדינה קומוניסטית מתונה. ב – 1 בינואר 1993 הפסיקה צ'כוסלובקיה להתקיים בעקבות  מהפיכת הקטיפה שהפילה את השלטון הקומוניסטי ארבע שנים לפני כן. צ'כיה הופרדה מסלובקיה אך שמרה לעצמה את ההמנון והדגל של צ'כוסלובקיה. צ'כיה הצטרפה לארגון נאט"ו בשנת 1999 והפכה להיות חלק מהאיחוד האירופי בשנת 2004. על מנת להתרשם אייך הכל היה מתחיל סיורינו בעיירה קלאדנו-וינאריצ'ה  (kladno – vinarice)  , עיירת כורים הממוקמת 35 ק"מ צפון מערבית לפראג. בעיירה  ניתן לבקר במוזיאון מיראו  (MAYRAU) . מכרה הפחם עבד בתקופה הקומוניסטית בין שנות  ה – 60  לשנות  ה – 80  של  המאה  הקודמת. הוא  הפך במהלך שהות פעילותו לאחד מהמכרות  המובילים  בצ'כיה. היסטוריית  הכרייה של הפחם בצ'כיה נמתחת על פני 120 שנה. מאות משפחות התפרנסו מתחום עיסוק זה והעבודה הייתה הולכת מאב לבן. במקום מקבלים הסבר מודרך מפיו של אחד מהעובדים האחרונים של המכרה שפעילותו הופסקה ב – 1997. הצ'כים גאים מאוד במכרה והכל נשמר כאן בקפידה. המנהרות, המעליות המובילות למעמקי האדמה, חדר הציוד עם הסוללות  והפנסים אותם החליפו הכורים, חדר ההלבשה בו ניתן להבחין בתאי ההלבשה עם הדמויות של הנשים הערומות שהעלו חיוך על פני המבקרים, חדר האוכל הממחיש אפילו בצורה אותנטית מה סעדו כאן ועוד.

אדם מאירלנד שואל שאלות וכולם מקשיבים בסבלנות  רבה. ההתלהבות  על  פניו של הכורה לא פגה לרגע, ניכר כי הוא חי כל רגע ורגע מפיסות  העבר וגאה עליו. באולם  הישן  החלה  הכרייה ב – 1874. ירוסלב גרובנר מנהל המכרה מספר כי הוא מקבל פנסיה של 12 אלף קרונות בחודש  (500  אירו)  וזה נחשב לפנסיה טובה. ברור  לכל הנוכחים שלא רק הפנסיה מחזיקה אותו במקום. באולם  המרכזי עדיין  עובד  המנוע של המכרה. מנהל  המכרה והמפעיל של המכונה מדגימים לנו בגאווה  את  פעילותו  של  המנוע. הכל משומן  ומאורגן  כאילו אנחנו עדיין  בעידן  הכרייה, הנוסטלגיה  היא  בגאוותם של עובדי המקום והמדריכים. משם המשכנו לעיירה מוסט  (MOST) . על מנת להשקיף על העיירה  ניתן  לעלות למבצר נבין  (hnevin) ,  המשקיף על מוסט וליטוינוב – עיירה  סמוכה. העיירה קיימת  עוד מהמאה ה – 16 והמבצר העומד על ראש  מצוק  חולש  עלייה. המבצר נהרס ע"י פולשים שבדים במאה ה – 16  ומה שרואים  היום  זהו שיחזור יפייפה שלו.

במבצר ממוקמת  מסעדה צ'כית אותנטית ומרפסת ממנה ניתן  להשקיף  אל  הנוף. הקומוניסטים  היו  מעוניינים  בפחם שהאמינו  כי  נמצא מתחת  לעיירה. על מנת להגיע לפחם הם הרסו חלק ניכר מהעיירה. את הכנסייה שהייתה  בליבה של העיירה מהתקופה הגוטית העבירו הצ'כים כ – 800  מטר בשנת 1993 במבצע הנדסי מדהים. ניתן לבקר בכנסיה ובאולמות  התחתונים  המשמשים  היום כגלריה ובה תערוכת ציורים.

קשה  להאמין כי הצ'כים הצליחו להעביר אחד לאחד את הכנסייה ממש  פטה  מורגנה . למרגלות הכנסייה מתוחים שטחים ירוקים עצומים. המדריכה מצביעה על מקומה של העיירה שנהרסה ע"י  הקומוניסטית רק על מנת למצוא פחם. לצידי השטחים כרו הקומוניסטים אגם מלאכותי ענק, אותו הם מתכוונים  לפתח  ולבנות  אטרקציות  תיירותיות  שונות. נחזור לבניה של מוסט, ניתן לראות במקום את סיפור  המעבר  (היה  צורך בבניית  טבעות  פלדה  מאסיביות סביב  המבנה  על  מנת  שלו  יהרס) ולבקר ביקב מקומי קטן  הממוקם במרתפי  הכנסייה. בעת ביקרו ביקב ותוך כדי דיבור עם בעליו הסתבר כי יש לו קשר ישראלי וענף של משפחתו מתגורר  בבת  ים. בעל  היקב מצביע בגאווה על יין  כשר שייצר ואנו טועמים  בהנאה.

ממוסט  נסענו  לעיירה  זאטק (ZATEK)  . העיירה זאטק נחשבת לעיירה  עתיקה במיוחד. העיר שימשה בזמנו ועד  היום  אחת הערים המרכזיות בתעשיית  הבירה. העיירה  מצוידת בכיכר מרכזית רחבת ידיים ומגדל גבוה ממנו ניתן להשקיף אל כל רחבי העיר. המקומיים גאים מאוד במוזיאון הכישות – הירק אותו גידלו לצורך תעשיית  הבירה. המוזיאון משתרע על פני ארבע קומות בבניין  עתיק של כ – 400  שנה. במוזיאון ניתן  להתרשם מהכלים, אמצעי  המסחר, הכלים החקלאיים והמורשת המפוארת ששררה  בזאטק וליוותה את תהליך הגידול של הכישות. את ירק הזהב של תעשיית  הבירה היו אנשי זאטק מייצאים לכל העולם. לאחר טיפוס על מיגדל העירייה, הלכנו לאכול מרק. וזאת  מדוע? בתקופה  הקומוניסטית  היו הצ'כים  משכימים  קום  לעבודה  במכרות. לקראת  השעה  11:00  בבוקר  השתלט  עליהם  הרעה  והם  היו  פורשים  למקום  מיוחד  ליד  העירייה  בו  היו  מקבלים  מרק. המרק  היה  נותן  להם  את  הכח להמשך  היום. גימיק ייחודי  לזאטק  היא  עגלת  בירה  המונעת באמצעות פדאלים. המדובר בכלי  רכב  המשמש ממש כבר נייד. היכולת  שלו לנוע היא באמצעות  הפדאלים המצויים לאורך  הבר. הבר  הנייד  נוסע לו לאיטו בחוצות  זאטק  לעיניהם של העוברים והשבים הרגילים כבר למראה. קשה  להישאר אדיש למראם של תיירים המדוושים  במעלה  הרחוב, צוחקים, מתאמצים  ושותים  בירה עד  הגיעם  למוזיאון.

מעיירות הפחם  ועד משולש הספא המפורסם

מסורת בת מאות שנים ויותר מ – 30 אתרי ספא פרוסים ברחבי צ'כיה. אנחנו נספר לכם על שניים  מהבולטים: קארלו ויוארי  ומריאנזקה  לאזנה, אך  יש  רבים  נוספים. מאות  מעיינות  מרפה ומרבצים  עשירים של כבול מרפא, כולם עושים את צ'כיה למעצמת על בתחום הספא. ואכן הנוף בחוץ  מתחלף  מעיירות  כורים  בעלות  מראה קומוניסטי לנופים מרהיבים המעניקים לנשמה את הבריאות. הגדולה  והמוכרת מבין עיירות  הספא היא קארלו ויוארי  (KARLOVY VARY) , שנוסדה בשנת 1350 ע"י צ'ארלס הרביעי – מלך בוהמיה וקיסר האימפריה הרומית. המקום שוכן בעמק נהר הטפלה  (TEPLA)  בין נופי הרים מיוערים ומלאי אוירה. במהלך המאה ה – 19 נבנו כאן כמה מהמבנים  המרשימים של העיר. בהם כנסיית הקדושים פטרוס ופאולוס, התיאטרון העירוני והטיילת  המרכזית. מומלץ  לשוטט  ביין  המיבנים ולהתרשם מארכיטקטורה מרשימה כמיטב  המסורת של הארט נובו. 12 מעיינות, שמימיהם מגיעים לטמפרטורה של עד 73 מעלות, משמשים את מרכזי הספא המקומיים  במגוון  טיפולים. אנחנו  התנסינו באמבט מי חמצן  ומסאז' בספא אליזבט. ספא יום המאפשר מגוון  טיפולים במחירים אטרקטיביים. לאחר הטיפולים ניתן  לשבת  בבית  קפה  ציורי  הממוקם  למרגלות  הספא  ולהנות  מהאוויר  הצח  והעצים  הירוקים. האווירה  הויקטוריאנית של קארלו ויוארי עדיין  נשמרת ועושה  רושם  כי  הצ'כים  עושים  כל  מאמץ  על  מנת  לשפץ  ולשחזר  את  המבנים  המקסימים  לאורך  הנהר. מלבד חווית  הבריאות והמון  שלווה, מציאה  העיר אירועי  תרבות ומוזיקה  רבים, בהם פסטיבל סרטים  בינלאומי למוזיקה קדומה פסטיבל פולקלור ותחרות  שירה  בינלאומית.

ניתן  גם לטעום  מליקר הבחרובקה  (BECHEROVKA)  הייחודי, המיוצר במקום מתערובת של עשבי טיבול והפך לאחד מסמליה של צ'כיה.

נסיעה קצרה דרך יערות ושדות מובילה למריאנסקה לאזנה  (MARIANSKE LAZNE)  עיירת הספא השנייה בגודלה באזור. המעיינות  המקומיים  התגלו במאה  ה -16 ומימיהם  הקרים מתאפיינים בחמיצות עדינה ומשמשים למגוון  טיפולים, בהם בעיות בכליות, במערכת הדם  וחילוף  החומרים. העיר מתאפיינת בסגנון  בנייה ניאו קלאסי וכמעט כל מבניה צבועים בגווני  צהוב. העיירה  נפתחה  לציבור לראשונה רק בשנת 1808 אך העיירה הפכה  לאתר לאהוד בקרב האליטה האירופאית. בימיהם בילו  במקום המלך האנגלי אדווארד ה – 7   המשורר  הגרמני יוהאן ולפגנג גתה והמלחין  והפסנתרן  הפולני פרדריק שופן. את שופן עד  היום מזכירים בפסטיבל מוסיקה על שמו, אשר בו נשמעות יצירותיו ע"י פסנתרנים  מובילים.

הדרמנו לדרום בוהמיה – מסע לצ'כיה האתגרית

עם  היציאה  ממשולש  הספא ניתן להיחשף  לאזור ייחודי  אליו התייר  הישראלי  טרם  הגיע.

הנסיעה לעיר  צ'אסקי קרומלוב  ארכה מספר שעות אך הסבלנות  משתלמת.

העיירה צ'סקי קרומלוב  (CESKY KRUMLOV)  נחשבת לאחת העיירות  היפות  ביותר  בבוהמיה, עם מרכז עתיק שנשתמר היטב ונוסף לרשימת מורשת העולם בשנת 1992. המצודה של העיר היא השנייה בגודלה ברפובליקה  הצ'כית. אחרי מצודת פראג, והיא חולשת על העיירה מהא המשקיף אל פיתול הפרסה של נהר הוולטאבה. למרכז  העתיק לא ניתן להיכנס בכלי רכב, זנו מתחם קסום של סמטאות צרות, מרוצפות  באבן, שלאורכן חזיתות בסגנונות  הרנסאנס והבארוק. ההליכה  לאורך  סימטאות צ'סקי קרומלוב  היא חוויה  מיוחדת. הנהר  החוצה הארכיטקטורה, הכל מצביע על עיירה  בה  הזמן קפא והמקומיים רותמים זאת  היטב  לפעילות  התיירותית. מומלץ  לעלות למעלה  למבצר  ולסייר  בגנים  המוקפדים  שלו. גם  עם  הטיפוס קצת  מתיש, ה"סוכריה" בדמות  הגנים  והנוף  הנשקף  מהם מוצאים "וואו" גדול  מהריאות.

מחוץ  לעיירה  ניתן לטייל  יום  שלם לכיוון אגם ליפנו. סביב  האגם ניבנו בשנים  האחרונות  מוטלים יפייפים  מעץ וצימרים להשכרה. זוגות  ומשפחות מטיילים  להם  לאורך  האגם, מפרשיות שטות להם בהנאה וילדים משחקים על גדותיו של האגם.

למעוניינים  בפעילות  אתגרים צפוי כר פעולה נרחב. מסלוליי  אופניים משולטים בתוך היערות, אפשרות לשייט  קייקים וראפטינג, מסלוליי  הליכה  בתוך היערות ולצידם, מסלוליי  רכיבה על סוסים, טיפוס  במצוקים  ובקיצור מה לא.

את  הפעילות  מרכזות  חברות  מקומיות  המספקות  פשוט  הכל  ובמחירים אטרקטיביים.

מצפון  לצ'סקי  קרומלוב  שוכנת  העיירה  צ'סקי בוגז'ויצ'ה  (Ceskey budejovice)  עיירה יותר גדולה  ומודרנית בה ניתן ללון  ולסייר  בכיכר  המרכזית. לספורטיביים  שבייננו  מומלץ  אף  לטפס  במעלה  המגדל  על  מנת  להשקיף  על  הנוף  הסובב  את  העיר.

צפונית לבודז'ויצ'ה ניתן  לנסוע מרחב של כחצי שעה לארמון HLUBOKA בעיירה ויטאבו. הארמון הלבן שהוקם ע"י משפחת אצולה במאה ה-17 שימש  כמעונה של המשפחה לתקופה של שלוש מאות שנה. את הארמון קנה אציל גרמני שהרחיב את הארמון ובנה אחוזה רחבת ידיים  סביבו. ביום  בו  ביקרנו גדשו את הארמון המון  תיירים, מצאנו  בעמדת  המזכרות  חוברת  על  הארמון  המתורגמת  לעברית. על טיב  התרגום  ניתן  להתווכח  אך  עצם  קיומו  עורר  בנו  השתאות.

המלצה למלונות זולים ואיכותים בצ'כיה

 

הכותב  (רמי מלין)   היה  אורח  רשות  התיירות  הצ'כית CZECHTOURISM  www. czechtourism. com

 

מסלולים ויומני טיול מומלצים, מהעולם צ'כיה טיול, סיור, פראג, צכיה

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים