שווקים, הם לפעמים געגועים לתקופה אחרת..

כתבה נועה הראל

ארצנו היפה מחזיקה במספר קטן של שווקים שלאורך השנים מתעצבים ומתקדמים לפי התקופה, אך תמיד משאירים קריצה נוסטלגית למי שמחפש..

ומי מחפש? מסתבר שכרגע – כולם !!! השווקים שתמיד שומרים על יציבות מנומנמת, לאחרונה מקבלים עוד ועוד עניין מהציבור שמגיע ומתאהב.. מהציבור שאף פעם לא היה, לציבור שהיה וחוזר ולאלה שתמיד היו שם וממשיכים להגיע.. בקיצור, אור הזרקורים בהחלט מופנה כרגע לשווקים בישראל והם מבחינתם מחייכים חיוך מלא ניסיון, כורכים את ידם סביב ואוספים לחיקם את המתעניינים.

איזה שווקים יש בכלל בארץ? שוק מחנה יהודה, שוק ירושלים העתיקה, שוק הכרמל, שוק הפשפשים, שוק לוינסקי, שוק נצרת, שוק רמלה ושוק עכו העתיקה.. כמובן שיש עוד שווקים בארצנו אך אלה המצוינים הם שמחזיקים במעמד הידועים לכל ישראלי.

למה ללכת לשוק? למה לא? אם חסר משהו בבית, אוכל, שתייה, כלי נגינה או אם כדי לקבל השראה, אם בא לך קצת להתערבב באווירה אתנית, אותנטית ותיירותית, או לשבת באיזה פינה טובה ולצפות על כל הבלגן שמסביב, ניתן לעשות סיורים מודרכים ולקבל קצת היסטוריה או סיורים מתובלים בטעימות ועוד ועוד.. אפשר לומר שכל אשר חשקה נפשך וגם דברים שבכלל לא עלה בדעתך שחשקה – ניתן למצוא בשוק J

אז נתחיל בסיבוב השווקים ונתחיל בירושלים הבירה בה מתקדשים שוק מחנה יהודה ושוק העיר העתיקה, לאחר מכן נמשיך לתל-אביב עם שווקיה התוססים – שוק הכרמל ושוק הפשפשים:

שוק מחנה יהודה – שוק אוכל וביגוד, שנמצא ליד שכונת מחנה יהודה בירושלים. תחילת דרכו החלה בסוף המאה ה-19, כשפלחים ערביים החלו להביא את תוצרתם למכירה ליד שכונת מחנה יהודה, לאורך השנים השוק המשיך, גדל והתפתח. תקופות השיא של השוק הן בתקופות בחירות בהן פוליטיקאים מגיעים להתערבב עם הרוכלים, להסתובב בשוק ולטעום קצת את העם. לשוק יש אתר אינטרנט, רק נתון זה מספיק כדי ללמד על אופיו המערבב ישן וחדש. באתר השוק מתואר ייחודו:

“לא בכדי נחשב שוק מחנה יהודה לאחד הסמלים המוכרים והמזוהים ביותר עם ירושלים. אנחנו, הירושלמים, רואים בו מקום שמייצג אותנו, מסמל אותנו, ומעניק לנו את הזהות הכל כך ייחודית שיש לנו בחברה הישראלית. שוק מחנה יהודה מזכיר לנו את עצמנו. את הילדים שהיינו, את ירושלים שאנחנו אוהבים, ולמרות שבירושלים התפתחו מרכזי קניות בילוי רבים, יש משהו בשוק מחנה יהודה שממגנט אותנו לשם ומביא אותנו אליו גם ללא רשימת קניות ביד. אולי זה היכולת לפשוט את המסכות של היומיום, ולהיות מי שאנחנו. אנשים שאוהבים את החיים, ואוהבים את ירושלים.

מתוך אתר שוק מחנה יהודה http://www.machne.co.il/

שוק מחנה יהודה מתפאר בדוכנים וחנויות, מכל הסוגים: ירקות או פירות טריים, תבלינים, מזון אורגני, מתוקים, כלי עבודה, כלי בית ועוד. כמובן שיש גם אטליזים, מאפיות, מעדניות ומסעדות מעולות כמו  ‘מחניודה’ אחת המסעדות הנחשבות והידועות כיום בישראל, ‘מסעדת מורדוך’ הוותיקה שקיימת כבר 30 שנים,  חצ’אפוריה הידועה בבורקס הגיאורגי ובאווירה המיוחדת, או ליהנות מאוכל צמחוני וברובו גם טבעוני וללא גלוטן של מסעדת ‘האגס 1’. מקום מיוחד נוסף הוא דווקא בר ‘ביר באזאר’ שמציע בר מעל ל100 בירות בוטיק ישראליות (כולל כמה שהם מבשלים לבד).

כפי שנאמר לשוק יש אתר שמוצגות בו אופציות רבות, כמו ‘כל מה שקורה בשוק מחנה יהודה’, ‘מסעדות וחנויות’, ‘ביגוד ואופנה’, ‘מפת השוק’ ועוד כל מיני אופציות שמתעדכנות מפעם לפעם. בנוסף, ניתן לרכוש דרך האתר ‘כרטיס טעימות’. מדובר על כרטיס שניתן לקנות דרך האתר לפני ההגעה לשוק, ובזמן ההסתובבות וההנאה מהשוק מקנה לך טעימות של 10 מנות הדגל המקומיות של שוק מחנה יהודה (קיים גם בשווקים נוספים בארץ). הסבר על הכרטיס ניתן לראות בסרטון הבא:

ואם כבר מדברים על הסתובבות בשוק כמובן שקיימים גם סיורים מודרכים, כך שאפשר ליהנות מהסיור הקלאסי שלוקח כשלוש שעות ומלווה במדריך שמספר על השוק מתחילת דרכו ועד היום, מלווה בטעימות מדוכנים שונים. אפשר לבחור בסיור אלכוהול לילי, שמגלה את חיי הלילה התוססים והמיוחדים בסמטאות השוק, או בסיור גרפיטי וחיי לילה לאוהבי האומנות, סיורים לכבוד חגי ישראל, סיורים למסיבות רווקות/ רווקים, או שניתן לבחור בסדנת בישול טבעונית שמתחילה בסיור ובחירה של המצרכים בשוק וממשיכה לבישול וכמובן בסוף לארוחה טובה ועוד ועוד..

מחנה יהודה

נלקח מתוך אתר http://www.machne.co.il/

 

שוק ירושלים העתיקה– נמצא בלב ליבה של ירושלים. השוק מורכב ממערכת סמטאות ארוכות שחוצות את העיר העתיקה ועוברות בגבול בין הרובע הנוצרי, הרובע המוסלמי והרובע הארמני. בשוק הענק ניתן למצוא מגוון מוצרים ממזון ועד רהיטים, בגדים ואלקטרוניקה. לאורך השנים השוק עבר שיפוצים רבים אך עדיין נשמרת בו אווירה היסטורית, תרבותית ורוחנית. מדובר בשוק אותנטי (ניתן למצוא בו חנויות אותנטיות ששייכות למשפחות שסוחרות באותה הסחורה עשרות דורות) ותיירותי מאוד כך שלמסתובבים ניתנת תחושה של צלילה במנהרת זמן.

על ההיסטוריה של השוק:

השווקים בעיר העתיקה הם לאורך מסלול קדום עוד מהתקופה הרומית. המלכה הצלבנית מליסנדה חילקה את מערב הקרדו לשלושה שווקים המוכרים כיום כשוק הבשמים, הצורפים והקצבים. הצליינים הנוצרים פרנסו את הסוחרים שחלקם היו צובעי צמר יהודים וייסדו את שוק הצבעים. ישנם שווקים נוספים כמו שוק המוריסטן ברובע הנוצרי, שוק מוכרי הכותנה ברובע המוסלמי והמרכז התיירותי בקרדו. שווקי העיר העתיקה מגוונים ומלאי אוצרות קולינאריים ותרבותיים כמו שרק ירושלים יכולה להציע.

מתוך אתר שוק ירושלים העתיקה 

מעבר להסתובבות בין החנויות והדוכנים המיוחדים, הנאה מערבוב הדתות והאוכלוסייה וטעימות קטנות מהאוכל והשתייה שבדוכנים. ניתן גם לשבת במסעדות המקומיות כמו ‘אמיגו אמיל’ שנמצאת ברובע הנוצרי, בבניין בן 400 שנים, המסעדה משלבת אוכל מקומי, מודרני, בשרי כמו לחם בדואי או כבש עם אורז וחומוס. האווירה היסטורית ותיירותית, האוכל הטעים והשירות נעים. וגם אפשר, אם כבר הוזכרה המילה “חומוס”, אז מומלץ מאוד לטעום חומוס אותנטי באחת מהחומוסיות הוותיקות והידועות בארץ כמו: ‘חומוס לינא’, ‘אבו שוקרי’ או ‘חומוס נזמי’.

בנוסף ניתן ליהנות גם מסיורים מודרכים בשוק או לשלב סיורים בכול העיר העתיקה בכלל ובשוק בפרט. אם ברצונך לתכנן מסגרת להתובבות בשוק אבל לא להתחייב לסיור עם מדריך יש גם בשוק העיר העתיקה את ‘כרטיס הטעימות’ שמקנה 10 מקומות מומלצים שבהם תוכל ליהנות מטעימה ולהמשיך הלאה לתחנה הבאה בזמנך שלך, ניתן לרכוש את הכרטיס מראש באתר השוק.

ארבה

נלקח מאתר ויקיפדיה 

 

שוק הכרמל- על היסטוריה של השוק:

בשנות ה-20 החל להתפתח באזור כרם התימנים שוק קטן שנקרא “הכרם”, הסוחרים היו יהודים רוסים שרכשו קרקעות והשתקעו בתל אביב בעזרתו של ארתור רופין. בהמשך, בעידודה של העירייה בראשות מאיר דיזינגוף הפך השוק לרשמי ומוסדר, שינה את שמו ל”שוק הכרמל” על שם רחוב הכרמל והפך עם הזמן למרכז קניות חשוב לסוחרי ותושבי תל אביב. בשוק ניתן היה למצוא דוכני דגים ועופות, פירות וירקות וגם מיני מאפה... עם השנים קיבע השוק את מעמדו כשוק המוביל בתל אביב ונכנס גם לסלנג הישראלי באמצעות שלישיית הגשש החיוור עם הביטוי “יותר זול משוק הכרמל”. בשנים האחרונות עבר השוק מתיחת פנים ונפתחו בו דוכני אוכל, בתי קפה ומסעדות אופנתיות.

מתוך אתר שוק הכרמל

לאחרונה, שוק הכרמל הפך לאזור בילוי נחשק בקרב תושבי העיר. אכן, שוק הכרמל מהווה היום חלק בלתי נפרד מהווי העיר תל-אביב, וכך ניתן גם להרגיש בזמן ההסתובבות בשוק. ללא ספק כמו אוכלוסייה התל אביבית עצמה, הרבה קהל ססגוני, צבעוני ובעיקר צעיר. האנשים שממלאים את השוק מגיעים מכול הארץ ומחוצה לה ושוק הכרמל מערבב אותם יחדיו ופותח את דוכניו לכול אחד ואחת. ללא ספק שוק מעניין שניתן למצוא בו הכול מאוכל עד לאוכלוסייה המעניינת שבו. חשוב לציין שהשוק לא זול, תכונה שלעיתים נוטים לקבל כמובן מאליו כששומעים את המילה שוק, אך עדיין המחירים סבירים.

כמובן שמעבר להסתובבות עצמאית, גם שוק הכרמל מלא בחנויות כמו חנות התבלינים ‘האחים פרונט’ הוותיקה בכניסה לשוק, חנות גבינות הבוטיק ‘דווקא גורמה’, דוכן ‘קנבס’ שבו אפשר לבחור תמונה על בד קנבס ממבחר גדול, או אפילו לבקר ב’משתלה אורבנית’ משתלה שמתמחה בצמחים מותאמים לסביבה אורבנית. ניתן גם לעצור לשתות קפה טוב אצל ‘קפה כהן’ שקיים עוד משנות ה-70 ובכול שישי בצהריים, בעל החנות שלמה פותח במופע ווקלי של חזנות שלו הוא קורא “מקצה מערב עד קצה מזרח”.

מבחינת מסעדות, יש את ‘שמואל’ התחילה בעבר כדוכן וכיום הפכה כבר למסעדה קטנה וידועה לחובבי הקבבים, ‘סבתות מבשלות’ מסעדה שמתמחה באוכל ביתי ומסורתי כמו קובה סלק נהדר או ‘חומוס הכרמל’ שמעוצב כבית כנסת אותנטי ומגיש חומוס טעים מאוד. אפשר גם לעצור ב’מלביה’ ולטעום מלבי חלבי או טבעוני מלווה בקפה על חשבון הבית. ניתן גם למצוא את סניף של ה’ביר באזאר’ (שהוזכר בשוק מחנה יהודה) ולגמוע בירה ישראלית טובה.

כרטיס הטעימות (שדובר עליו בשוק מחנה יהודה) מופעל גם פה וניתן להזמינו מראש ולהגיע לשוק לסבב טעימות מובחרות באופן עצמאי או בסיור. ניתן גם לבחור סיור לפי המצב רוח מבין שלל הסיורים המוצעים.

שוק

צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

 

שוק הפשפשים- השוק ביפו נוסד במאה ה-19. זהו שוק שמוכר חפצי יד שנייה ואפשר למצוא בו הכול כמו למשל בגדים, שטיחים, חפצי אומנות ועוד חפצים ייחודיים שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר.

“עם הקמת מדינת ישראל סופחה יפו לעיר תל אביב ובוצעו בה עבודות שיקום ופיתוח. מתחם יפו העתיקה ואזור כיכר השעון הפך למרכז תיירותי ובו שוק הפשפשים הממוקם בין הרחובות עולי ציון שנקרא בעבר רחוב סלחי ורחוב בית אשל. כיום השוק המשודרג מציע מתחם מסחרי ותיירותי ובו חפצים ישנים למכירה וגם סמטאות צרות עם חנויות בגדים, תכשיטים ועוד מגוון של עתיקות וכמובן גם מסעדות ובתי קפה ייחודיים.

מתוך אתר שוק הפשפשים

שוק הפשפשים הוא בעיקר שוק תיירותי, כלומר מחיריו גבוהים, הייחודיות שבו הוא השילוב של הערבים- ישראלים שמראים איך אפשר להתערבב למיקס טוטאלי. כמו כן, מקום חשוב לאוהבי ההיסטוריה, גם בגלל הפריטים העתיקים שמוצעים בו וגם בגלל האזור על גווניו ההיסטוריים (מרכז יפו העתיקה וקרוב מאוד לעיר העתיקה עצמה).

כיום שוק הפשפשים ידוע לכול ישראלי ותייר מבין עניין ובכול ימות השבוע מלא מבקרים ומסתובבים שנהנים מאווירת השוק. גם בשוק הפשפשים ניתן לקנות כרטיס טעימות וגם פה מוצעים כבר סיורים מובנים עם מדריך מוסמך למעוניינים.

מבחינת חנויות השוק מתאפיין בחנויות ייחודיות כמו ‘פלשתינה א”י’ שבה ניתן למצוא חפצים נדירים ונוסטלגיים, ‘הללויה’ חנות עם מגוון כלי נגינה מכול העולם, ‘עלמא’ חנות תכשיטים עבודת יד או ‘שטיחי מנסור’, חנות ותיקה לשטיחים עבודת יד.

מבחינת אוכל יש את ‘ד”ר שקשוקה’ המפורסמת והוותיקה, ‘מאפה ליאון’ עם הבורקס הבולגרי המסורתי והמדהים (שמכינים ללא מרגרינה!!! J), או ‘פרג’י’ שמתמחה באוכל טריפולטאי (ובקוסקוס מעולה!!). בנוסף אפשר לעצור ב’המלביה’ (אחיו הקטן של הסניף בשוק הכרמל) וליהנות ממלבי חלבי או טבעוני.

ניתן גם בשוק הפשפשים להזמין סיור מודרך או ליהנות מכרטיס הטעימות המדובר ולהסתובב באופן עצמאי.

נלקח מאתר ויקיפדיה 

המשך שווקים בישראל:

שוק לוינסקי- מתאפיין בעיקרו במחיריו הזולים. כמו כן ניתן למצוא בו המון תבלינים וסחורה “יבשה”. ההיסטוריה של השוק מתחילה בשנות השלושים כשקבוצה של יהודים מסלוניקי שביוון, מגיעים להתיישב בתל אביב ופותחים חנויות לתבלינים ולמאכלים המיוחדים שהביאו מהבלקן. בקום המדינה הגיעו לאזור השוק עולים חדשים מאיראן, שהוסיפו לשוק גם את הטעמים והריחות של המטבח הפרסי. כך במשך השנים הפך השוק לשוק מעורבב ותוסס עם חנויות ומסעדות מגוונות ומבחר של טעמים. בנוסף, זה שוק טוב לספקים, בגלל הסחורה המגוונת והזולה.

מבחינת חנויות, ניתן למצוא פה חנויות עתיקות יומין כמו ‘אצל אלברט’ שכבר 50 שנים מכינים מגוון של עוגיות שקדים ומרציפן הידועות בטעימותן. אצל ‘חבשוש’ שווה לבקר אם רוצים למצוא תבלינים ודברים מיוחדים באמת, המקום התחיל את דרכו משנות ה-30 ועד היום ממשיך למכור את התבלינים, התה המצוין ועוד כל מיני הפתעות שניתן למצוא רק אצלו. מומלץ גם לעצור ב’מעדניית יום טוב’ שמשנת 1947 נפתחה פה בישראל, כל מבין דבר או שנים באוכל יודע שזה המקום לקניות טובות ומשובחות, במעדנייה ממשיכה המסורת של אוכל ביתי בעל שורשים בלקניים. כמובן שחובה לקנות את החלבה ואת הריבות (מתכון משפחתי). כמו כן יש סלטים, גבינות, נקניקים ועוד מעדנים ממכרים. מנהלי החנות שומרים על אווירה משפחתית, ואחד מהם (יומי) בעל ידע קולינרי רחב שישמח לשתף בניסיונו העשיר באוכל וגם כמובן בכמה סיפורים מעניינים על השוק.

כיום משמש השוק גם את אוכלוסיית העובדים הזרים בתל אביב, דבר מוסיף נפח תרבותי נוסף ייחודי גם לתחום המסעדות כמו אוכל אפריקאי, הודי, תאילנדי ועוד. ניתן להסתובב וליהנות מחוויה אותנטית אמתית שמפתיעה בייחודה. מומלץ לבקר ב’מסעדת סנדר’ עליה מנצח השף זמי שרייבר, שממשיך כבר דור שלישי, את המסורת מהמטבח היהודי המזרח אירופאי בעבודת יד, ניתן לטעום חמין אלוהי, קישקע אמיתי, כבד קצוץ כמו שצריך (ולא טחון), למי שחשוב האוכל כשר, והכי חשוב גם טעים. אפשר לחובבי הבשר ללכת ל’בוטיק נקניק’ וליהנות מסנדביצ’ים עם נקניקים טעימים, שמלווה בזיתים דפוקים ושתיית לימונדה או בירה ישראלית טובה. ואיך אפשר לדלג על הבורקס? אז מבחינת הבורקסים יש את המקום של ‘בורקס פנסו’, שקיים כבר 70 שנים, ומגיש בורקסים טורקיים מוארכים, לחמעג’ון ממולא בכל טוב. וכמובן מאפים מתוקים וטעימים. כדאי לטעום את משקה האיירן המיוחד שנפוץ מאוד באזור הבלקן אך בארץ לא כל כך מוכר. מקום מומלץ נוסף בתחום הבורקס הוא בורקס לוינסקי הידוע והטוב שקיים עוד מהתקופה העותמנית, וממשיך לעשות את הבורקס בעבודת יד, ללא מרגרינה ועם בצק פילו איכותי שהופך אותו למעדן.

כרטיס הטעימות (שדובר עליו בשוק מחנה יהודה) מופעל גם פה וניתן להזמינו מראש ולהגיע לשוק לסבב טעימות מובחרות באופן עצמאי או בסיור. ניתן גם לבחור סיור לפי המצב רוח מבין שלל הסיורים המוצעים.

שוק לוינסקי
נלקח מאתר שוק תל אביב

שוק רמלה- השוק מתאפיין בתערובת של ערבים יהודיים, השוק הוותיק החל את דרכו עוד בימי העות’מאנים. זה אחד המקומות הכי מעורבבים בין התרבות היהודית ישראלית לבין התרבות הערבית הישראלית כי העיר עצמה היא עיר מעורבת, זה נותן אופי מיוחד לשוק. כמו כן, יש בשוק טאצ’ים הודים, כתוצאה מהרבה סחורה הודית. זה לא מפליא עקב העובדה כי ברמלה יש אוכלוסייה של עולים מהודו גדולה, ואפילו נחשבת לבירת העולים ההודים. ובאמת הפשטות של השוק, המחירים הזולים והאווירה מזכירה במעט את הודו..

שלא תתבלבלו שוק רמלה בשנים האחרונות נהפך לאחד השווקים המשגשגים והיפים בארץ, נקי, מסודר ואפילו מקוּרה, פלוס רציני בימים חמים במיוחד או גשומים. כל כך נעים להסתובב ולהתערבב בצבעוניות המאפיינת את השוק, לעבור בין הבסטות של פירות וירקות העונה או להסניף את ריח התבלינים המשגע או להתמכר לפיצוחים בזמן ההסתובבות בשוק.

מבחינת חנויות, אפשר למצוא חנויות חמוצים כמו ‘חמוצי כרמל’ ששם אסור לוותר על קניית העמבה הידועה. אפשר גם להגיע ל’פיצוחי אביבי ובנו’, שפתוח כל יום בין 6 בבוקר ל-9 בערב חוץ משלישי ושישי שאז הוא נסגר מוקדם יותר. ניתן למצוא בחנות טניות, פירות יבשים, טחינה, שמנים שונים, דבש, סילאן, פיצוחים, תבלינים, שוקולד וגם כלים חד-פעמיים, כלי ניקיון ועוד מלא מלא הפתעות.

מבחינת מסעדות, מומלץ להגיע ל’טוניסאי של אלי’, שקיים משנות ה-50 וידוע כי שפים רבים חובבים את המקום, המקום מגיש סנדוויץ’ טוניסאי, פריקסה חם, שקשוקה על מחבת או בבגט, חביתה ובימים מסויימים גם קוסקוס טוניסאי טעים מאוד. מומלץ גם להגיע ל’אצל נאג’י’ שידועה במאכלים עיראקיים המעולים. כמובן שכמו תמיד מומלץ בין לבין גם לנשנש איזה בורקס טוב אצל ‘בורקס בבא’ או ‘בורקס אמא’. ואפשר גם לטעום את הבייגלה הרומני והעירקי או את הפרנה של ‘מאפיית שרעבי’.

כמובן שיש גם בשוק רמלה סיורים מודרכים (למי שרוצה לקבל עוד קצת מהשוק) שונים כמו סיור של טעמים מתוקים, או מאפים ועדות ועוד. בנוסף קיימת גם בשוק רמלה האפשרות לקנייה מוקדמת של כרטיס הטעימות ולבצע סיור טעימות עצמאי יותר..

שוק רמלה

נלקח מאתר שוק רמלה

אז בוא נמשיך בסבב האחרון שלנו- שווקים בצפון הארץ, שכולל את שוק נצרת ושוק עכו העתיקה.

שוק נצרת- מדובר בשוק קטן ונחמד, נקי ומסודר שמופעל על ידי נוצרים ערבים וכך גם אופיו. השוק התחיל מאמצע המאה ה- 18 ובמשך השנים שופץ, מקסים ובעל יופי מיוחד עם המבנים ההיסטוריים מהתקופה העות’מאנית שמקיפים אותו. כיום השוק מושך בעיקר את האוכלוסייה הנוצרית בישראל, או התיירות הנוצרית.

בשוק יש הרבה מוצרים שיותר מקושרים לנצרות, אך לא רק.. ניתן למצוא, כמו בכל שוק, הכול מהכול כמו: בגדים, כלי מטבח, כלי בית, תבלינים, מתוקים, קפה, ומי שיעמיק לתוך השוק יזכה למצוא גם ירקות בלאדי מעולים, ועוד… התקופה המומלצת לביקור עם מקסימום חוויה זה בזמן חג המולד וכמובן השנה הנוצרית החדשה, אז מתמלא השוק באווירה של חו”ל. זה שוק שקט מאוד ואלגנטי, עם מחירים ממוצעים.

הסתובבות קלה בשוק תגלה למסייר שהשוק בעבר היה מחולק לאזורים, כיום כבר אפשר לראות את ההתערבבות של החנויות והבאסטות. ניתן למצוא בשוק הרבה חנויות מעניינות כמו: ‘סלימאן צורפות’ חנות השייכת למשפחת צורפים, שמציעה תכשיטים בעבודת יד, מטבעות עתיקים ועוד. חנות לטבק, מומלץ לבקר גם בחנות של לאמין אבו ערב ולהתפעל מכלים עתיקים, כלי נחושת, ספרים בערבית ועוד.

כמובן שחובה לעבור ב’מסעדת דיואן אל סראיה’ הידועה. אבו אשרף ממשיך במסורת הכנת הקטאיף הממכר והמעולה, ומלווה את כול זה באווירה משפחתית עם סיפורים מעניינים על נצרת. נחמד גם להגיע ל’מסעדת אלרדא’ שממוקמת במבנה עתיק ויפהפה ליד כנסיית הבשורה. האווירה במסעדה מיוחדת וכך גם האוכל. אפשר גם ליהנות ב’מסעדת תשרין’ המפורסמת שגם היא נמצאת במבנה ישן מהמאה ה-19, האוכל מתבסס על שילוב של מטבח מודרני ואוכל ערבי מסורתי, מומלץ. כמובן שחובה גם לבקר ב’חומוס אל שייח” המפורסם שהוקם בשנת 1980. החומוס עבודת יד מהטעימים בארץ וכדאי לטעום גם את הפלאפל הפיקנטי.

גם בשוק נצרת קיימת האפשרות של קניית כרטיס טעימות, וגם פה קיימים שלל סיורים נהדרים באזור השוק ובסביבה הכובשת בייחודה של נצרת.

נצרת

נלקח מאתר השוק http://www.nazeret.co.il

שוק עכו עתיקה- לפני הכול וידוי, זה השוק שעליי אהוב ביותר J סוד קסמו לדעתי הוא בגודלו הקטן והנוח, שנותן תחושה של שוק בוטיק, יפה פה וטעים וכול הטוב הזה נמצא בתוך קסבה עתיקה של עכו לחופי הים התיכון. רחוב השוק הוא הנתיב הראשי בעיר העתיקה, מצפון לדרום. אז בעודך מתהלכת ברחובות ריח הים חודר לאפך וטעם המליחות שוטף את הפה.. מה עוד אפשר לבקש?

למעוניינים בדגה אז יש סחורה טרייה מהדיג בים (שהיום הולכת ומתמעטת לצערי). לרעבים יש מסעדות מעולות מימים עברו, וגם מסעדות חדשות מעולות. כמו ‘אורי בורי’, מסעדת הדגים הידועה והטובה, ‘חומוס סעיד’ החומוס והאגדה, ממציא הפסט-פוד הראשון בארץ (שאישית אני מכורה למקום) או ‘חומוס אבו-סוהיל (סוהילה)’ שחובה לטעום שם דווקא את הסלט טאבולה המעולה. יש בשוק גם את הפלאפל הכי טוב בצפון, ועוד מסעדות רבות וטובות.

אי אפשר לוותר כמובן על המתוקים! אז בשוק יש חנויות מתוקים שידועות בעכו, ובהן ניתן למצוא כנאפה, בקלאווה והממתק הנדיר (שלא מצאתי בשום מקום אחר בארץ) – קיצחה (מעין עוגה מקצח ממכרת בטעמה!).

הסחורה בשוק לא רבה, בהחלט זהו שוק מאוד קטן ומצומצם בהיצע שלו, אבל עדיין ניתן למצוא בו דברים מעניינים, ייחודים (כמו מיץ קנה סוכר טרי!) וחיוניים כמו תבלינים, קפה, דגים, חנויות כלי נגינה, בגדים ומזכרות. המחירים בשוק ממוצעים, לא הייתי בוחרת בשוק לערוך את הקניות שלי אבל בהחלט לבוא כדי להסתובב, לסעוד וליהנות מהנוף המדהים, מהים ומהאווירה ההיסטורית העתיקה.

מצילומי יהודית גרעין-כל . מתוך אתר פיקיוויקי

מצילומי יהודית גרעין-כל . מתוך אתר פיקיוויקי

אלה היו מספר שווקים מקסימים בארצנו היפה, כמובן שיש עוד רבים וטובים ונשמח להכניסם במאמר זה. אז צאו תגלו את קסם השיטוט בשווקים, תיתכן התמכרות.. J263,669 פעילויות בלמעלה מ 600 יעדים במחירים מיוחדים Viator

אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות לצעירים ישראל מסלול טיול לחצי יום מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול גסטרונומים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול עירוני , , , , , , ,

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים