• תַפרִיט
  • תַפרִיט
אביטל ענבר- סופר, מתרגם, עתונאי ומבקר מסעדות ישראלי.

אביטל ענבר, סופר, מתרגם, עיתונאי ומבקר מסעדות

דף הבית » אביטל ענבר, סופר, מתרגם, עיתונאי ומבקר מסעדות

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

אביטל ענבר, יליד 1944, סופר, מתרגם ועיתונאי, העביר את נעוריו במארסיי, אלג’יר ופאריס, למד ועבד. הוא עשה בגרות צרפתית ותואר ראשון במכון למדעי המדינה. בשלוש-עשרה שנותיו שם רכש היכרות מעמיקה עם צרפת, שפתה, מכמני תרבותה, ה-esprit שלה, נופיה ומטבחיה.

בשובו לישראל ב-1970 היה כתב חוץ מטעם העיתון הצרפתי קומבה וכתב בעוד עיתונים בצרפת. לאחר כמה תפקידים במוסדות שונים, פנה לתרגום ספרות. כ-120 ספרים מתורגמים ממיטב הספרות הצרפתית, קלאסית כמודרנית, וכמה ספרים מאנגלית לעברית, וגם מאנגלית לצרפתית.

במשך שנים רבות כתב בעיתונות הישראלית בנושאים רבים ומגוונים,

בהם תחקירים בעניינים מדיניים, כלכליים ובטחונים בישראל ובחו”ל. הוא חזר לצרפת עשרות פעמים, וכתב עליה בעיתונות הישראלית על כל היבטיה, היפים וקוסמים אבל גם השליליים ביותר.

כמו כן, יזם, כתב וערך במשך כמה שנים את “כאן צרפת”, מגזין רב-תחומי מוקדש לצרפת, שנלווה לעיתון הארץ.

בין השנים 1995-2003 ניהל את חברת מדריכי יונתן בע”מ, שהפיקה והוציאה לאור, על בסיס זיכיון מהחברה הצרפתית גומיו, את מדריכי המסעדות והמלונות גומיו ישראל, שגם כתב וערך.

מדריכי המסעדות והמלונות גומיו ישראל
מדריכי המסעדות והמלונות גומיו ישראל

ב-18 השנים האחרונות כתב שורה של ספרי-עומק לקהל סקרני ואנין-טעם, מבוססים כולם על מסעות-תחקיר ברחבי צרפת. הם מצטיירים כיום כסדרה של “ספרי תענוגות”. 

התענוגות של צרפת (1997), התענוגות של פרובאנס (2000), שהיה להיט גדול, תענוגות פאריס (2003 ושוב, מעודכן, ב-2005), התענוגות של דרום-מערב צרפת והתענוגות של יינות בורדו, שניהם ב-2005. את אווז בנוסח אשכנז, המוקדש לחבל אלזאס, הוציא לאור ב-2011. באביב 2015 ראה אור ספרו האלקטרוני הראשון, תמונות פאריסאיות. ביולי 2015 ראה אור אלזאס – מדריך טיולים ליין, אוכל, תרבות ומורשת יהודית, גירסה מעודכנת של ספרו הראשון על האזור*.

בקרוב יראה אור ספרו השני על פרובאנס, 50 התענוגות של פרובאנס, גם הוא במהדורה אלקטרונית. הספר החדש מושתת על שני מסעות-תחקיר לפרובאנס ב-2015.

הספר 50 התענוגות של פרובאנס
הספר 50 התענוגות של פרובאנס

ב-2014 עשה תואר שני בהיסטוריה של היהדות באוניברסיטה פאריס. התואר הכתיר מחקר של שנתיים על משפחה יהודית בעיר העתיקה של ירושלים במאות ה-18, ה-19 ותחילת המאה ה-20.

עיטורי כבוד מטעם ממשלת צרפת

קצין האמנויות והספרות (Officier des Arts et Lettres)

קצין כפות הכמרים האקדמיות (Officier des Palmes académiques)

* שלושת הספרים הראשונים אזלו כליל. אפשר להשיגם, אם בכלל, בחנויות ואתרים של ספרים משומשים. את דרום-מערב צרפת ואת יינות בורדו עדיין אפשר להשיג בחנויות ספרים או אצל המו”ל, כתר.

2016-02-06_11-31-40

תמונות פאריסאיות, שהוא ספר-מסע במחוזות הרוח הצרפתית, נמכר בחנויות אינטרנטיות.

הספר תמונות פאריסאיות

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם