• תַפרִיט
  • תַפרִיט

אודות הקרנבל בריו דה ז’ניירו – ואיפה כדאי לכם ללון?

דף הבית » אודות הקרנבל בריו דה ז’ניירו – ואיפה כדאי לכם ללון?

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כתבה וערכה: נגוהה שפרלינג

אין מי שלא שמע אודות הקרנבל בריו דה ז’ניירו, שהוא ללא ספק הקרנבל המפורסם ביותר בעולם. אולי אלה השירים, התלבושות, התפאורות, הקצב, האווירה המשוחררת או שאולי זה העם החייכן מסביר הפנים והמתירני וכל זה עוד לפני שדברנו על החופים, הנופים שלל מוקדי המשיכה התיירותיים בעיר הבירה של המדינה הדרום אמריקאית הייחודית ברזיל.

לא סתם כל ספר, מדריך, ברכה או חוברת שמתיימרת לציין את עשרת הדברים שחייבים לעשות לפני שמתים מעיק מקום של כבוד לביקור בקרנבל בריו דה ז’ניירו שהוא הקרנבל הכי גדול והכי מפורסם בעולם. זהו אכן אירוע חובה שאסור לכם לפספס, בין אם אתם חבר’ה אחרי צבא שנוסעים להתהולל ולהשתולל בטיול הגדטל, בין אם אתם זוג צעיר שנוסע לנפוש ולאהוב ובין אם תם פנסיונרים שכובשים יעדי תיירות בעולם.

אז אם התמזל מזלכם ואתם בדרך לקרנבל בריו דה ז’ניירו רצוי שתדעו לגביו כמה שיותר דברים: מתי הוא מתקיים, מה הוא כולל, מה קורה שם, מה שווה לראות, מתי כדאי להגיע ואיפה מומלץ ללון…

בשביל זה אנחנו כאן!

 

הקרנבל בריו דה ז’ניירו – אודות הקרנבל :

הקרנבל הברזילאי המסורתי שנודע בשם הקרנבל בריו דה ז’ניירו הוא למעשה תקופה ארוכה של חגיגות מהממות שמתקיימות בכל רחבי ברזיל ולא רק בעיר הבירה. דמיינו לעצכם כמה שבועות בהן בכל פינה ובכל עיר ברחבי ברזיל יש התקרחנות מטורפת של חגיגות אלכוהול מוסיקה ריקודים ופאן בלי הפסקה. עכשו הכניסו לתמונות שרצות בדמיונכם את הנתון הבא: ברזיל היא מדינה עצומה בגודלה. המדינה הגדולה ביותרבדרום אמריקה, והחמישית בעולם, הן מבחינת שטח והן מבחינת אוכלוסייה. אז עכשו הבנת את המימדים? והעוצמה? ואפקט הוואוו?

הקרנבל הברזילאי מציין תקופה של חג בברזיל. בעקרון מדובר בחג הנמשך ארבעה ימים אבל בפועל חוגגים אותו הרבה יותר זמן. ארבעת הימים הרשמיים מתחילים להיחגג חמישים יום לפני חג הפסחא והחגיגה מסתיימת בחג המרדי גרא. חג המרדי גרא כמו חג הפסחא הוא חג נוצרי. הנוצרים מתנזרים מאכילת בשר במשך ארבעה ימים לפני חג הפסחא וזוהי התענית שלהם.  את המרדי גרא חוגגים ביום שלישי האחרון שלפני התענית והוא מכונה “יום שלישי השמן” (המוכר בצרפתית כמרדי גרא, “Mardi Gras”; בפורטוגזית: “Terça-Feira Gorda”). הרעיון של החג הקתולי הזה הוא להשתולל וליבהנות לפני שסובלים. לכן החג מאופיין בניאוף זלילה וסביאה לפני ההתנזרות והצום הכרוכים בתענית שהיתה פעם צום של ממש והופחתה עם הזמן להתנזרות מבשר.

הברזילאים שאוהבים ויודעים לחגוג מתחו את גבולות החג והם מתחילים עם הריקודים, השירים, המופעים והקרחנה כבר ביום שבת שלפני יום שלישי השמן ונמשכים עד ליום ראשון שאחרי סיומו הרשמי של הקרנבל. הקרנבל הברזילאי מאופיין בשבירת מוסכמות, השתוללות הדוניסטית והרבה כיף ושכרון חושים.

בעבר כללו חגיגות הקרנבל טקסים שונים ומסיבות מגוונות אך היום כולו מתמקד בסמבה, אותו ריקוד ברזליאי חושני שהפך לסמל התרבות של המדינה האקזוטית. הסמבה היא סגנון מוסיקה צעיר יחסית שנולד בסןף המאה ה19 סביב הקרנבל. מאז ועד היום נכתבים שירים במקצב מיוחד לקרנבל. מדובר בשירים קצביים וסופר קליטים עם מילים פשוטות וקצב סוחף. עם הזמן הסמבה זכתה למעמד גבוה במיוחד וכיום היא נחשבת לסמל לאומי של ממש.

אך לא תמיד הסמבה זכתה למעמד שכזה, בתחילת הדרך ועד ראשית שנות העשרים של המאה העשרים ריקוד הסמבה הוצא מחוץ לחוק. הסמבה נחשב לריקוד חושני מוחצן ואפילו גס ולכן עורר התנגדות ודחיה בקרב חוגים שמרניים. בסוף שנות העשרים של המאה העשרים הסמבה לא רק הפכה לעינוג מותר על פי חוק אלא גם הפכה ממוסדת. ברחבי ברזיל החלו להפתח בתי ספר לסמבה המכונים  “בלוקוס” (Blocos)  וכיום קיימים לא מעט כאלה.

צריך להבין היטב איך זה עובד כדי לקלוט את היקף ההיסטריה. לכל ברזליאי באשר הוא יש שתי קבוצות הזדהות והשתייכות להן הוא סוגד: האחת זוהי קבוצת הכדורגל והשניה זה בית הספר לסמבה, הבולוק שלו. הדמיון לכדורגל לא נגמר רק במקום של ההערצה אלא גם במבנה: בתי הספר לסמבה, הבולוקסים, מחולקים לליגות וכמו בכדורגל ישנה ליגת העל אליה משתייכות ארבע עשרה קבוצות שנלחמות לא לרדת לליגה הלאומית.

 כל מהותו של הקרנבל הוא תחרות בין בתי הספר לסמבה בשלבים שונים. ישנם מאתיים בתי ספר לסמבה בברזיל ולקראת הקרנבל כל אחד מהם יוצר מופע עם כוריאגרפיה, מוסיקה ותלבושות מקוריים. בכל עיר ישנו באצטדיון הנקרא “סמבדורום” ובו מתקיימות התחרויות בהן צופים מאות ואפילו אלפי צופים ויותר והם רוקדים ושרים לצלילי התזמורות המלוות את הרוקדים. הפרמטרים להכרעה בין הבולוקסים הם המקצבים, הריקודים, המעוף, המקוריות, היצירתיות, והדמיון.

מעבר לתחרויות הללו יש כמובן את האירוע בהא הידיעה של הקרנבל, האירוע הכי חגיגי והוא מצעד המנצחות. ארבע עשרה הבולוקסים המשתייכים לליגת העל צועדות במפגן ראווה מהמם. הנבחרות מארגנות מופעי ריקוד ראוותניים ותהלוכות ססגוניות. כל מופע מתוכנן תוך הקפדה על המוסיקה, הלבוש והתפאורה. המופעים מהווים מפגן פולקלוריסטי – תרבותי עוצר נשימה ותושבי ברזיל מתייחסים לענין בכובד ראש וברצינות גמורה. כל בולוקס עם השירים, התחפושות, התפאורה והשואו שלה על גבי במות המצויות בתנועה כשהנושא של המופע המרהיב של כל קבוצה חייב להיות קשור בדרך כלשהי לברזיל. מצעד המנצחות נמשך יומיים כשבכל יום צועדות שבע קבוצות של שבעה בתי ספר לסמבה. על הטריבונות משני צידי המסלול בו חולפות הקבוצות ניצב קהל צופים ומעודדים פעיל ומוטרף- הקהל מעודד, מריע, רוקד ושר.

מעבר לאירועי התחרות עצמם במהלך ימי הפסטיבל האווירה משוחררת ומחשמלת וההתרחשויות רבות. המאפיינים העיקריים של ימי הפסטיבל כוללים:

  1. אוירה משוחררת: לא סתם לקרנבל הברזילאי יש מוניטין של הדוניזם, נהנתונות ואפילו שחיתות והפקרות. שכרון חושים מתעתע עוטף כל פינה וכל מבקר בעיר. תענוגות של ריקוד, צריכת אלכוהול ובשר, מין חופשי ופתיחות מחשמלת שולטות בכל מקום ואתר.
  2. מקומות בילוי סואנים ושוקקים: הברזילאים אוהבים לחגוג ולשמוח בכל ימות השנה והחגיגות והשמחות עולות מדרגה בימי הקרנבל העליזים. כל מקום בילוי שם שוקק, הומה ומלא ומי ששונא צפיפות יכול לראות בכך חסרון. וכשאנחנו מדברים על שוקק והומה אנחנו מתכוונים ללמעלה משני מיליון בני אדם ברחוב בכל יום…
  3. המוני תיירים הממלאים את מוקדי הענין בברזיל ואנחנו מדברים על מאות אלפי תיירים כל שנה מרחבי העולם שמגיעים לכל רחבי ברזיל כדי להשתתף בפסטיבל כשיעדי העניין המרכזיים הם ריו דה ז’ניירו, סלבדור ורסיפה.
  4. מופעי רחוב בכל פינה.
  5. וכמובן המצעדים, התהלוכות, התחרות והמופעים.

https://youtu.be/NDphdusk_jg

– 

הקרנבל בריו דה ז’ניירו – מידע מעשי:

כאמור,  היעדים המבוקשים ביותר לחגוג בהם את הקרנבל הברזילאי הם הם ריו דה ז’ניירו, סלבדור ורסיפה כשלקרנבל של ריו מוניטין הכי זוהר ומפואר. אם אתם רוצים להשתתף במופע הבלתי נשכח עליכם הצטייד בכרטיסים זמן רב מראש.

כרטיסים למצעד המנצחות- ככה זה עובד: לאורך המסלול בו צועדות הקבוצות המנצחות במצעד המנצחות ישנן טריבונות בהן ניתן לשבת ולצפות. לשם כך יש לרכוש כרטיסים זמן רב מראש, כשהמקומות מסומנים והמחירים משתנים בהתאם למיקום. המחיר נעים בין מאה לשלוש מאות דולר וישנם כרטיסי וי אי פי יקרים הרבה יותר שיאפשרו לכם לשבת במקומות אקסלוסיביים. אבל אל תטעו, גם במקומות הפחות יקרים שווה בחלט לשבת. או יותר נכון לעמוד ולרקוד. אפילו השמרנים והקפוצים מביניכם ישתחררו ויניעו את האגן כי אי אפשר שלא להסחף…. בכל אזור הטריבונות מאורגנות, נוחות, יש דוכני ממכר של מזון ומשקאות סמוכים ולכל טריבונה שירותים משלה.

 איך מגיעים למצעד המנצחות? העירייה מעמידה לרשות החוגגים מערך אוטובוסים מתוקתק ונהדר במחיר נסיעה מגוחך. מונית היא גם אופציה אבל לא ניתן להתקרב לטריבונות והנהג יוריד אתכם במרחק הליכה כלשהו.

אז אם גם אתם כבר מבינים שצפיה במצעד המנצחות הוא אירוע של פעם בחיים שחייב להתרחש כל עוד אתם נושמים אתם חייבים להזמין מקום לינה נוח ונעים זמן רב מראש. העיר העמוסה מלאה בימי הפסטיבל וגם לפניו ואחריו ולכן טוב תעשו אם תזדרזו ולא תחכו לדקה האחרונה.

על אילו בתי מלון אנחנו נמליץ?

נתמקד באלה שלא יכבידו על הכיס שלכם:

הראשון הוא CASA BELEZA הממוקם ב  Largo dos Guimarães, Santa Teresa, ריו דה ז’ניירו, ברזיל. זהו לא ממש בית מלון אלא יותר בית הארחה בסגנון bed and breakfast. זהו בית הארחה ותיק שהוקם עוד בשנת 1930 והוא מאז נחשב לפופלרי, מבוקש ונוח. הוא מתאים מאד לבאי הקרנבל בשל מיקומו האטרקטיבי והוא סבבה למדי בזכות הגינה הנעימה והבריכה השווה. התחבורה ממנו נהדרת והוא מתאים לשהייה בריו דה ז’ניירו לא רק בימי הקרנבל אלא גם בכל ימות השנה בזכות מיקום מרכזי בלב חיי הלילה, בין מסעדות, מקומות בילוי, אטרקציות ואתרי ביקור חובה.

HI221014744

השני הוא CAZA COOL BEANS, בית הארחה שלא רק השם שלו היפי ומגניב אלא גם כל כולו.  גם זהו בית הארחה בסגנוןbed and breakfast  הממוקם בכתובת Rua Laurinda Santos Lobo 136, Santa Teresa, ריו דה ז’ניירו, ברזיל. המיקום של בית ההארחה מעולה, הוא קרוב לכל מקום ומתאים לאחלה טיול בריו דה ז’ניירו, בין אם תגיעו בימי הקרנבל ובין אם תבקרו בעיר המהפנטת בכל אחד מימות השנה. בבית ההארחה יש אחלה חדרים, שירות נהדר, אינטרנט אלחוטי חופשי,בריכת שחייה ואפילו מכון יופי וספא.

השלישי הוא Quinta Azul Boutique שכתובתו Rua Almirante Alexandrino, 256, Santa Teresa, ריו דה ז’ניירו, ברזיל. זהו בית מלון ברמה של שלושה כוכביםאבל מאד מפואר ונעים עם רמת שירות גבוהה ביותר. בית המלון מעוצב בסגנון אר דקו, מאפשר פינוק מיטבי ויש לו הרבה מה להציע לאורחים: חדרים טובים, רמת אירוח גבוהה, מחיר אטרקטיבי, קרבה למקומות בילוי מסעדות אטרקציות ואירועי הקרנבל ואין סוף שירותים לאורח, ביניהם, הסעות אל ומנמל התעופה, שירותי קונסיירז’, הזמנת סיורים ואטרקציות, מכבסה, כספת, סוויטות ירח דבש חלומיות, פאב, מסעדה מצוינת, חדר אמבטיה פרטי, מיני בר וטלוויזיה עם מסך שטוח בלב אזור ישיבה בחדר בכל אחד מהחדרים וגם קרבה לחופי הים המהפנטים – לגונת רודריגו דה פריטש, חוף קופקבנה ופלמנגו.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם