אום אל קנאטיר, אם כל הקשתות

כפר יהודי והיסטורי נוסף מהתקופה הביזנטית המצוי בדרום-מערב רמת הגולן הוא  "אֻם אל-קַנַאטִר" (ובתרגום לעברית היא "אם כל הקשתות").

לדעתי, אתר זה לא מפורסם מכיוון שהוא מוחבא בדרום רמת הגולן ועדיין נמצא בשלבי חפירות, אבל מה שנחפר עד אתה ניתן להתרשם מגודלו ומיופיו של המקום.

מיקומו עובר בדרך כלל מפה לאוזן ובין אלו המטיילים ברמת הגולן.

זהו אתר בית כנסת עתיק שלא נימצא לו שם במקורות, שמה הסורי של החורבה שנתגלתה היא "אום אל-קנאטיר". אבל ישנם אנשים שמכירים את האתר בשם "קשתות רחבעם" ע"ש שר התיירות שנרצח רחבעם זאבי (גנדי).

גנדי שהיה באותם הימים שר התיירות, ביקר באתר ואישר העברת תקציב לחפירות האתר, שבוע לאחר שאישר את החפירות באום אל-קנאטיר הוא נרצח, (זה הפרויקט האחרון שהוא אישר).

עקב כך שאין כל עדות לשם הישוב במקורות הוחלט לפני שנים ספורות שהשם העברי שיקבל המקום כדי להנציח את שמו של גנדי יהיה "קשתות רחבעם".

קצת היסטוריה

אתר זה נתגלה לראשונה עוד בשנת 1883 ע"י סר לורנס אוליפנט, חובב ציונות ותיירות ממוצא בריטי שגר באזור. בשנת 1905 נחפר המקום על ידי חוקרי בתי הכנסת הגליליים הינריך קוהל וקרל ואצינגר.

אחר מלחמת ששת הימים נסקר האתר בסקר חירום מטעם המדינה, ובקיץ 2003 החל פרויקט החפירה ושחזור בית הכנסת.

כיצד מגיעים

מצומת צמח (כביש מס` 90) לכיוון חמת גדר על כביש מס` 98, לפני הכניסה לחמת גדר פונים שמאלה במעלה (עם כביש 98) לדרום רמת הגולן, עוברים את צומת אפיק והישוב רמת מגשימים וממשיכים צפונה עד לקיבוץ נטור.

כמה מאות מטרים לפני הקיבוץ (כ – 200 מ`) לפנות שמאלה עפ"י השילוט ל"קשתות רחבעם". הגישה לאתר בדרך עפר סלולה העוקפת את הקיבוץ. יש להמשיך בנסיעה בדרך הסלולה עד להגעה לחניון, הדרך לאתר היא דרך שביל סלול עד לנקודת התצפית על כל ואדי סמק, יש לרדת במדרגות הנוחות לאתר (ויש המון מדרגות). האתר ממוקם בנ.צ.             2194/2505       מעל ואדי סמק, למרגלות קיבוץ נטור.

באזור האתר נובע מעיין א-צפירה, ששימש כאחד המקורות לאמת המים של סוסיתא. לרגלי הקשתות נתגלו ברכות מטוייחות, והן כנראה שרידים למתקן תעשייתי – מפעל לאשפרת (הלבנת) בדים.

מתחת לכפר עובר תוואי ההטיה הסורי. ב-1966 הסורים החלו בחפירת קטע זה של התוואי, והניחו שעקב הריחוק מהגבול (כ-12 ק"מ) לא יאפשר לצה"ל להתערב. חיל-האוויר הישראלי הפציץ והרס את רוב הציוד המכני, והעבודה באתר נפסקה.

כתב: אלי מערבי, מהגולן

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות מומלצות אטרקציות מומלצות בישראל אטרקציות מומלצות לדתיים אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים ארכיאולוגיה בישראל היסטוריה בישראל אֻם אל-קַנַאטִר, אום אל קנאטיר, אום אל קנטיר, אטרקציות, אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות מומלצות בישראל, אטרקציות מומלצות לדתיים, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, אסיה, ארכיאולוגיה בישראל, היסטוריה בישראל, טיולים, ישראל, מזרח תיכון, רמת הגולן

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים