נישה חדשה בערד "חלונות במדבר": אוכל, פולקלור, אמנות, בריאות

ביקרה ורשמה: שרה פלד


אני אוהבת לרדת למדבר, לראות נופים קסומים, לחוות שקט ושלווה מדבריים, לטייל בשפע מסלולי טיול שבהם פינות חמד מדבריות בלתי מוכרות. לכן אני אוהבת להגיע לערד. בערד המונה כיום כ- 30,000 נפש, יש מרכז מסחרי פתוח, קניון ממוזג ומתחם קניות ובילוי ביציאה המערבית שלה. ותיקי ערד הגיעו אליה מכל קצות הארץ והעולם. כאן תפגשו צברים ותיקים ועולים חדשים, בני המגזר האתיופי וחסידי קהילת גור, בדואים מהפזורה וקהילה של הציונות הדתית. גם כיום, יותר מ- 45 שנה לאחר שקמה בלב המדבר, ערד עדיין מרווחת, נקייה, מסודרת היטב, ולבבות תושביה פתוחים בחום לקבל כל אורח, מכל קצוות העולם.

יש בה תכנון אורבני הלוקח בחשבון את זווית בתי המגורים, מיקום הרחובות וצד חזיתות הבתים, הכל בהתאם למזג האוויר המדברי, הרוחות או הקור בחורף. ערד נודעה בעבר כעיירת מרפא לחולי מחלות נשימה, אך ברבות השנים, עם פיתוח טיפול תרופתי למחלות אלו, נזנחה העיר כיעד מרפא ונותרה כתחנת מעבר למלונות ים המלח. פסטיבלים שונים שצצו ונעלמו, היו לנקודות אור בחייה של העיר. אך התושבים הוותיקים, אינם אומרים נואש. יוזמות אישיות וקהילתיות קמות ומתקבלות בברכה ע"י העירייה וע"י המדינה. על היוזמה החדשה, נספר לכם בכתבה זו. אל תשפטו אותי על התרגשות יתר, כי אם תגיעו להתארח אצל האנשים המיוחדים האלה – גם אתם תתרגשו!

היוזמה החדשה, "חלונות במדבר" – נישה תיירותית חדשה בערד, הוקמה בסיוע תיירות ערד ומשרד התיירות, גיבשה קהילת מארחים חדשה, בבתי אירוח פרטיים. קהילת המארחים מונה כיום כ-15 בתים ומבקשת לחשוף בפני המבקרים,  את תושבי המקום הוותיקים והוותיקים פחות, אנשים מיוחדים היוצרים אווירה מיוחדת סביבם. הקהילה הדוגלת ב"תיירות חברתית" תפגיש אתכם עם חווית אוכל (תימני, בוכרי,טריפוליטאי, בדואי), אמנות (ציור בטקסטיל, תכשיטים, פיסול בברזל, ציור בשמן, פסלי חימר, ספרות יפה), פולקלור (מחול רב-תרבותי, אירוח בדואי), בריאות (צמחי מרפא מדבריים, הכנת קרם ייחודי לפנים) וסדנאות בנושאים שונים (רפואה עתיקה, נטורופתיה, מדיטציה וכו', סדנאות ריקוד וסיפורי עמים). אנה סנדלר, מנהלת מחלקת תיירות בעיריית ערד מספרת לנו על המיזם ועל השמחה והאהבה העוטפת את קהילת המארחים. היא לוקחת אותנו לטעום מהבתים מעוררי ההשראה.

קהילת המארחים "חלונות המדבר" – ערד

פתחנו את הבוקר בארוחה תימנית אותנטית אצל שמחה מדר קפלן "פעמי תימן במדבר". שמחה בת ליוצאי תימן, בעלה האשכנזי, ביתם ונכדתם, מקבלים את פנינו בשולחן ארוחת בוקר מסורתית של שבת שמוגשת כל השבוע. שמחה מספרת לנו את סיפור עלייתם וחייהם של עולי תימן בארץ עם מצגת מרתקת. אצל שמחה, התארחה אמנית הטקסטיל עליזה בן נר שסיפרה על הסיור בסטודיו שלה בו תקבלו הצצה והדגמה של עבודתה. עליזה ירשה את אהבת המחט מאימה שהיתה רוקמת. האירוח בביתה כולל כיבוד קל.
לתיאום מראש להזמנה שמחה מדר קפלן: טל. 052-8977099
לתיאום מראש להזמנה עליזה בן-נר: טל. 054-3150526

 

אוכל תימני
עליזה בן-נר

לביתם של אלכס ואינה הגענו לראות ולשמוע על אמנות. הזוג עלה לארץ מברית המועצות בתחילת שנות התשעים, מצוידים בהשכלה פורמלית קלאסית ונוקשה בתחום האמנות. המעוף וחופש הביטוי והיצירה בארץ, הביא אותם ליצירה משוחררת ומופשטת לעיתים. אלכס יוצר פיסול קו בחוטי מתכת ואינה מציירת חוויות רגשיות בצורה ויזואלית. כדאי לבוא לשמוע ולראות "איך מציירים ריח". הביקור באווירה ביתית ומסופר בעברית ורוסית לפי בחירה. ניתן לרכוש ולהזמין יצירות  האירוח כולל כיבוד קל.

לתיאום עם בית האמנים של אלכס ואינה  טל. 052-841504

אלכס ואינה

ההתפעלות הבאה מגיעה לזוג עמוס ורונית רדליך. עמוס עבד בתעשיה ורונית היתה מורה. לאורך השנים תחביבם, הפיסול אצל עמוס והכתיבה אצל רונית, היה עיסוק לשעות הפנאי. עם פרישתם מהעבודה, הם מארחים בביתם המציג את שלל עבודותיו המדהימות של עמוס ומקיימים פגישה עם רונית הסופרת עם קטעי הקראה וסיפור מספרה "סיפורי סבתא – סיפורים שהתבשלו על פתיליה". האירוח הביתי נקרא מעשיות חימר והוא כולל כיבוד קל.

לתיאום ביקור מראש במעשיות חימר בבית עמוס ורונית רדליך טל. 053-7737562

תבליט – עמוס רדליך

פסולת מתכת שאיננה נזרקת לפח, משמשת את האמן איציק גמליאל ליצירת פסלי מתכת מרהיבים, ביניהם דרקון היורק אש בלילה וג'ירפה ענקית העשויה מ-14,000 פיסות מתכת. איציק בעל ההומור, מספר את סיפורי הפסלים כסטנדאפיסט מושלם. ביתם נמצא במקום היפה בערד, צופה על ים המלח כשהראות טובה. האירוח כולל כיבוד קל, מעשה ידיה של יפה גמליאל, מומחית לאפיה קונדטורית.

הדרקון של איציק גמליאל

אצל הזוג גמליאל, התארחה יונת המדבר עם סבונים טבעיים ומוצרי טואלטיקה טבעוניים שהיא מייצרת. יונת, בעלת תואר דוקטור בביולוגיה, הגיע לערד לפני מספר שנים ונשבתה בקיסמם של צמחי המרפא המדבריים. הבידואים לימדו אותה את תורת צמחי המרפא והיא הקימה בביתה מעבדה לייצור תכשירים מהצמחים הללו. יונת מזמינה אתכם לבית המלאכה שלה בו היא תספר איך הגיע לעיסוק הנוכחי. תוכלו להשתתף בסדנה להכנת סבונים, בסיור להכרת צמחי מרפא ולקבל הרצאה על הרפואה המסורתית של הבדואים.

הסבונים של יונת, צילום: מור ולדמן

להזמנה ותיאום מראש גן הפסלים של יפה ואיציק גמליאל טל. 052-2707031

להזמנה ותיאום מראש יונת המדבר טל. 052-5307616

בסלון בית ההארחה "ציפור במדבר" פגשנו ברקדנית רוני ולדמן פלח שסיפרה לנו את סיפור חייה המתמקד במסע מחול אישי הנע בין תרבויות שונות. רוני הופיעה בפנינו עם המופע "מתימן לרג'סטאן", מחול המשלב אלמנטים אתניים מתרבות המקור המשפחתית שלה תימן, דרך מחול פלמנקו ספרדי בו התמחתה מספר שנים ועד למחול המשלב סגנון מחול הודי. המופע מרהיב עם תלבושות ססגוניות ומלווה במוסיקה אותנטית. באירוח שלה ניתן גם להזמין סדנאות ריקוד בסגנונות אלו.

רוני ולדמן פלח

בית הארחה "ציפור מדבר" בבעלות מיכל פרץ , מורת דרך במקצועה ועוסקת בתיירות מזה 25 שנים. התשוקה הגדולה בחייה היא לטייל ולאסוף חוויות, אוהבת אנשים ואוהבת לארח, ולאחרונה החליטה לשלב בין האהבות ולהפוך את התחביב לעסק עצמאי. לאחר נדודים רבים בארץ ובעולם החליטה לחזור לערד, עיר הולדתה, ולבית שבו גדלה ולפתוח בו בית הארחה – או גסטהאוס כמו שקוראים לזה בכל העולם. הגסטהאוס ממוקם בצמוד לבית המשפחה, בתוך שכונת וילות השוכנת בקצה הצפוני של העיר. היא רואה בכך זכות גדולה ושליחות להיות שגרירה של ערד, בהקמת צביון חדש של אירוח ותיירות, ומאמינה בהיצע האפשרויות הבלתי מוגבלות של התיירות בעיר ובסביבתה. ביקרה בהרבה מקומות בעולם, וחושבת שזהו הנוף היפה ביותר.

להזמנות לבית ההארחה ציפור מדבר טל. 052-5958833

להזמנות רוני ולדמן פלח "מתימן לרג'סטאן – מסע מחול עולמי" טל. 054-7893327

למי שמחפשים מתנות יפות לעצמם או לחברים אהובים, מומלץ לבוא אל הבית של דוד ולמצוא את המתנה האולטימטיבית. יצירות אומנות ותכשיטים מעשה ידיו ועוד שלל מציאות, עם תה וסימפטיה. גם אם בא לכם מקום לחגוג את האירוע שלכם – עד 50 איש –  או לבוא להגיד מיאו לחתולים שלו אתם מוזמנים לבקר. האירוח כולל כיבוד קל.

לתיאום מראש טל. 052-6628999

הבית של דוד

את היום המופלא סיימנו בבית הקפה גלריה החדש STUDIO COFFEE הנמצא ברובע האמנים. אמן מאורגון ארה"ב נשוי ליהודיה, שיש לו סטודיו ברובע האמנים, יצר שת"פ עם עולה טרייה מניו ג'רסי שחלמה על קפה גלריה. לאמן יש גם חברים קוריאנים (אנשי תקשורת) שגרים בערד, הם מגיעים על פי הזמנה מראש לערוך טקס תה אסיאתי מסורתי בבית הקפה, בפינה מיוחד שהקים לכבוד הטקס החשוב.

טל. 058-6275976

קפה גלריה STUDIO COFFEE

"חלונות למדבר" מציעים הזמנת יום סיור מרוכז אצל יפה טל. 052-2707031 / מרים 050-9906621 לפרטים נוספים אודות כל הבתים המארחים, בקרו בדף הפייסבוק של המיזם.

אטרקציות לפי גילאים אטרקציות מומלצות אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אנה סנדלר, חלונות למדבר, משרד התיירות, ערד

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים