• תַפרִיט
  • תַפרִיט

אטרקציות, בילויים ולינות בתחומי מועצת מגילות ים-המלח

דף הבית » אטרקציות, בילויים ולינות בתחומי מועצת מגילות ים-המלח

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 16 דקות

שתי קשתות בים המלח. צילם דורון ניסים

אתר הטבילה (קאסר אל יהוד):

לפי המסורת הנוצרית הוטבל באתר זה ישו ע"י יוחנן המטביל ועל פי המסורת היהודית כאן חצו בני ישראל את הירדן לאחר 40 שנות נדודים במדבר וגם המקום ממנו עלה אליהו בסערה השמימה.

טקסים ואירועים קבועים במקום:

חגיגות האפיפניה – 18-19.1 מדי שנה. אלפי צליינים ותיירים מגיעים לאתר לחגוג את חג ההתגלות ואת קדושת מי הירדן. נהר הירדן התקדש בעיקר בזכות פעולת ההיטהרות במים: אירוע הטבילה של ישו היה אחד המרכזיים בחייו ואחד הטקסים (סקרמנטים) החשובים ביותר בכנסייה – הבפטיזם. חשיבותו הדתית של הנהר לנוצרים עשתה אותו לאחד ממקורות המים הקדושים ביותר בעולם, ולמימיו מיוחסות סגולות רפואיות ועל טבעיות. הצליינים המגיעים מאירופה לארץ וזוכים להיטבל בירדן, ממלאים מים בבקבוקים שהם מביאים איתם כדי לברך בעזרתם את שדותיהם וכרמיהם.

אתר הטבילה פתוח לקהל ללא תשלום בימים א-ה ושבת בין השעות 15.00-9.00.  ביום ו' 09:00-14:00. אתר דתי, יש להתלבש בהתאם

 

כביש 90 צפון, כ-30 דקות מירושלים

טלפון: 3639*

אתר: www.parks.org.il

  • מנזר דיר חג'לה

מנזר יווני-אורתודוכסי מהתקופה הביזנטית. המנזר נקרא על היישוב "בית חגלה" הנמצא בסמוך, אשר בו, על פי המסורת המקראית המוזכרת בספר יהושע, הייתה נקודת התפר המזרחית שבין נחלת שבט בנימין לנחלת שבט יהודה, מהם יצאו מלכי ישראל.

המסורת היהודית מצביעה על אזור זה בצפון ים המלח כמקום שבו חצה יהושע בן נון את הירדן, וממנו המשיך לכיבוש יריחו הסמוכה. מעיין אלישע הסמוך קושר את האתר למסורת יהודית נוספת, על פיה במקום זה עלה אליהו הנביא בסערה לשמיים לעיני אלישע ממשיכו.

המסורת הנוצרית מזהה את המקום כאחת מתחנות הדרכים שבהן עצרו מרים, יוסף וישו ללון בדרכם למצרים, בעת שנמלטו מפני המלך הורדוס. מסורת נוצרית חשובה נוספת מצביעה על המקום כאתר הטבלתו של ישו בירדן בידי יוחנן המטביל, שנעשתה בבית עברה מול קאסר אל יהוד הסמוך. מדי חודש ינואר נחגג במנזר חג ההתגלות, שבמהלכו נערכים טקסים ותהלוכות על גדות הירדן.

הכניסה בתשלום סמלי. המנזר פתוח למבקרים לאורך כל ימות השבוע.

 –

חוות האפרסמון

חוות האפרסמון קמה במטרה להחזיר את גידול עץ האפרסמון המקראי (לא העץ עם הפרי הכתום) ואת התעשיות הנובעות ממנו לצפון ים-המלח כמו גם לפתח תיירות חינוכית/ערכית. החווה משמשת כחממה לפיתוח חקלאות מקומית של צמחי תבלין, בושם ומרפא, ומציגה מגוון נדיר של צמחי בושם ומרפא מקראיים ומדבריים.

שעות פתיחה: בתאום מראש

קיבוץ אלמוג, כ-20 דקות מירושלים

        

מוזיאון "בית הסופר"

המוזיאון אוצר אוסף העתקים בכתב יד של המגילות הגנוזות ותוכנית אורקולית על תולדות כת בני המדבר.

הכניסה בתיאום מראש ובתשלום.

קיבוץ אלמוג, כ-20 דקות מירושלים

 –

גן לאומי קומראן

אתר ארכיאולוגי מהמאה הראשונה לפנה"ס בו חיו בני כת מדבר יהודה. באתר נחשפו מבנים קדומים ושוחזרו אופיו ומבנהו של היישוב המיוחד. בערוץ נחל קומראן הסמוך נמצאות מערות המפלט בהן נתגלו המגילות הגנוזות.

בלילות ירח מלא: סיורים מודרכים לאור עששיות.

במקום: חזיון אורקולי על חיי כת מדבר יהודה, מרכז מבקרים מרווח, חנות מזכרות ומסעדה.

גן לאומי קומראן, כ-30 דקות מירושלים

אתר:  www.parks.org.il

– 

שמורת הטבע עינות צוקים

בשמורת הטבע הקסומה והנמוכה בעולם בריכות מי מעיין לשכשוך, אתר פיקניק בחיק הטבע ו"שמורה חבויה", בה מתקיימים סיורים מודרכים בתאום מראש. טיבוע ציפורים בתיאום מראש.

במקום ממצאים ארכיאולוגים המעדים על מגורים יהודיים במקום בתקופת בית שני, כולל מפעל ששימש כנראה לייצור בושם האפרסמון.

חנות נוחות קטנה ושירותים.

כ-30 דקות מירושלים.

אתר:  www.parks.org.il

 –

מרכז מבקרים AHAVA

מפעל AHAVA מייצר מוצרי טיפוח ובריאות על בסיס הבוץ, המינרלים והמלחים של ים-המלח ומוצריו משווקים ונמכרים בכל רחבי תבל. במקום נמצאת חנות המפעל ובה תצוגת של המוצרים, סרטון ווידיאו רב לשוני המסביר את תהליכי הייצור, מגוון מוצרים רחב למכירה, חנות מזכרות ואספרסו בר המשקיף על אולם הייצור.

בעלייה לקיבוץ מצפה שלם, כשעה מירושלים

אימייל: אימייל:  visitorcenter@ahava.co.il

 –

אגנים ירוקים

מרכז אקולוגי בר קיימא הנשען על פרויקט טיהור מי הקולחין של מפעל AHAVA

מיקומו של המפעל על מניפת הסחף של נחל דרגות וחצצון, לאורך כביש הגישה לקיבוץ מצפה שלם, מעניק יתרון טופוגרפי וגרביטטיבי לפרויקט החדשני של טיהור מי הקולחין באמצעות צמחייה מיוחדת.

תהליך הטיהור מתבצע לפי עקרונות אגנים ירוקים( wet lends) , במהלכה עוברים המים במספר אגניים לגידול צמחים כשבכל אגן נפתרים הצמחים ממרכיבים שונים של מי השופכין כולל ריחות לוואי ודגירת יתושים.

הרכב הצמחים מותאמים להרכב הכימי של מי השופכין ולתנאים האטמוספריים של האזור. בסוף התהליך נעשה במים שימוש להשקיית עצים מקומיים שיהוו אוסף של צמחיה מדברית, ריאה אקולוגית, מוקד משיכה לציפורים, מרכז ובסיס אם לפעילויות שונות הקשורות בטבע = אדם = סביבה.

 –

צבר במדבר

משתלת קונספט- קקטוסים וצמחי מדבר. המשתלה ממוקמת בסמוך לקיבוץ מצפה שלם השוכן לחופו של ים המלח ונמצאת על כביש 90 בכניסה לחוף הרחצה המוכרז מינרל.

במשתלה ניתן למצוא צמחי מדבר שונים ממשפחת הסוקולנטים כגון אגבות, קקטוסים ועוד.. מארצות ומיבשות שונות.. הביקור בחווה בתיאום מראש.

מרחק: כשעה נסיעה מירושלים.

דוא"ל: eyalramaty@walla.com

אתר אינטרנט: http://www.ProSites.co.il/UniqueBusiness.asp?ID=3208

 סיורים ותצפיות

בתחומי המועצה האזורית מגילות ים-המלח ואזור צפון ים-המלח ישנם מסלולי טיול רבים ומגוונים, נחלים, וואדיות ומסלולי הליכה הרריים כמו גם נקודות תצפית מרהיבות ואטרקטיביות על הנוף ועל תופעות טבע מיוחדות כגון מטאורים, כוכבי שביט וכדומה.

כל הנחלים בשטחי המועצה ובהם נחלי אוג, קומראן, קדרון, סלבדורה, תמרים, חצצון ודרגה, הם נחלים מסומנים ונוחים להליכת שטח, אם כי ישנן דרגות קושי שונות ורצוי לבדוק היטב את המסלול לפני היציאה לדרך. יש להצטייד בהתאם לעונות השנה עם מים, כובע, נעליים מתאימות, מעילים בחורף, טלפונים ניידים, ציוד טיפוס, ולהיזהר בחורף מלהיכנס למים הקרים, להקשיב לתחזית שיטפונות, ומומלץ לתכנן את הטיול כך שהוא יתנהל בשעות היום והאור.

תצפית מרהיבה על גשמי מטאורים אפשר למצוא בחניון ה-0 ליד מצוקי דרגות. מומלץ לנצל את ההפוגות בסערות ובסופות על מנת להזדרז ולצפות בתופעות הטבע של הנחלים השוצפים, המפלים הניגרים והמדבר השוקק חיים ומים.

 –

טיול מדבר עצמאי וגם 4*4:

 (בהשראת ארז ברוכי, פקח צפון ים-המלח ברשות הטבע והגנים וזיו לייבה, רכז הדרכה "הר ובקעה" ברשות הטבע והגנים).

במשך רוב השנה מדבר יהודה יבש וצחיח אולם השנה, בעקבות הגשמים הרבים, נוצרה לנו הזדמנות נדירה לראות מדבר פורח. מסלול הטיול הוא מיוחד מאוד ומשלב בתוכו נסיעת שטח, נופים עוצרי נשימה והליכות קצרות. הנוף המיוחד של מדבר יהודה והתצפיות מעל מצוק העתקים על בקע ים-המלח, מעניקים סדרת הפתעות נופיות מדהימות.

תיאור המסלול: מגיעים לקיבוץ אלמוג בצפון ים-המלח (גלידה אחרונה לפני היציאה למדבר), משם יוצא שביל אדום המוביל אותנו לאפיקו של נחל אוג. כאן מומלץ לעזוב מעט את כלי הרכב ולעלות רגלית עם ערוץ הנחל כמאתיים מטרים לתוך המעוק המדהים של נחל אוג (החזרה אל הרכבים היא מאותה הדרך). שימו לב לאופי המיוחד של הנחל והתחתרותו בתוך סלעי הגיר והדולומיט, דבר היוצר מפלים קטנים אשר אותם צריך לעבור בעזרת הסולמות המחוברים אל הסלע.

ממשיכים עם השביל האדום עד שמתחברים אל השביל הכחול (ראו מפת סימון שבילים) שאתו עולים אל מעל המצוק, ונוסעים במקביל למצוק העתקים דרומה (על הדרך האדומה). שימו לב כי ישנם שבילים מסומנים היוצאים מהשביל אתו אתם נוסעים דרומה לכיוון מזרח לתצפיות מרהיבות לכיוון ים-המלח. כמו כן, מנקודה זו ניתן להשקיף על חלקה הצפוני של שמורת הטבע עינות צוקים ועל המעיינות (עינות קומראן ותנור) אשר התייבשו כתוצאה מירידת מפלס ים-המלח.

חוזרים חזרה אל השביל הראשי המוביל דרומה (השביל האדום המוביל עד למצוקי דרגות), אתו ממשיכים עד להצטלבות שם נפנה מזרחה ונגיע אל מצפור ראש-צוקים (בו בנתה רשות הטבע והגנים מצפור מוצל לישיבה והנאה מהנוף והקפה). מנקודת התצפית ניתן להבחין בשמורת הטבע עינות-צוקים בה שופעות כמויות מים רבות (בין 60 ל-80 מיליון קוב מים בשנה!), ביובלים הרבים אשר זורמים בה ובאגמים המדהימים.

ממשיכים דרומה עם השביל הראשי עד לנחל קידרון. לאחר שעוברים את הקידרון בכקילומטר אחד ניתן לפנות מזרחה לתצפית על ים-המלח ועל נחל קידרון. לאחר מכן, ממשיכים בשביל הסימון האדום דרומה עד למצוקי דרגות, שם יש בית-קפה מדהים על המצוק עם תצפית מרהיבה אל עבר ים-המלח.

מה להביא? מפת סימון שבילים "מדבר יהודה – צפון" מס. 8 ופק"ל קפה משובח (בנקודות העצירה בשטח, כיאה לג'יפאים רציניים, אנא קחו עמכם את האשפה למקום הישוב הקרוב).

הערה חשובה: הנסיעה בשמורת הטבע היא על הדרכים המסומנות בלבד!!! הנסיעה בשטחי הטבע גורמת להרס פני השטח, לפגיעה בצמחים, בבעלי החיים הקטנים ובמקומות המסתור שלהם.

מומלץ מאוד לשלב את הטיול הרכוב עם ביקור בשמורת הטבע עינות צוקים וביקור בשמורה החבויה. בסופי שבוע מתקיימים סיורים מודרכים בשמורה החבויה (יום שישי בשעות 10:00 ובשעה 12:00 וביום שבת בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00. סיורים אלו יהוו השלמה מלאה לסיור ברמת המדבר. חשוב להקפיד וללכת בשבילים המסומנים בלבד ולשמור על בטיחות, שתייה והימנעות מכניסה לשטחים מגודרים.

 –

מפעל האשלג הארץ ישראלי ומלון קלי"ה:

מפעל האשלג הוקם על ידי נובומיסקי – מהנדס מכרות מסיביר.

לאחר מאמצים רבים התקבל זיכיון מהבריטים והיה זה שיתוף פעולה יהודי – בריטי – האשמי.

המפעל החל לפעול ב- 1930 לאחר הכנות מוקדמות מדוקדקות.

לצד המפעל הוקמה שכונת פועלים יהודית שהתנהלה כישוב לכל דבר.

בשנת 1934 הוקם קיבוץ בית הערבה תוך חיבור, כמעט בלתי אפשרי, בין קפיטליסט מושבע בשם נובומיסקי לסוציאליסט מושבע בשם אלמוג.

הקיבוץ הוקם במסווה של חווה חקלאית שתפקידה לספק מזון לפועלי מפעל האשלג.

בשנות ה-40 קמה חברת קלי"ה (קם לתחייה ים המוות, על פי גרסה נפוצה) כדי לממש את הפוטנציאל התיירותי והיא ייסדה מלון ששימש טייסים וחיילים בריטיים בדרכם להודו ובחזרה.  חורבות המלון נמצאות צפונית לכביש הכניסה לחופים נווה מדבר/ביאנקיני, בקצה הדרומי של המחנה הירדני הישן.

דוד בן גוריון שהה במלון קלי"ה ההיסטורי ביום קבלת תכנית החלוקה, כ"ט בנובמבר 1947. מספרים כי כמה מעשרות משפחות תושבי השכונה העברית הסמוכה למלון באו לחגוג עם בן גוריון ומלוויו….

המלון חרב ב-1948, ולא רחוק ממנו בנו הירדנים מלון אחר, שזוהה במשך שנים ובטעות כמלון קלי"ה.

על מנת לגלות את מקומו ההיסטורי של המלון נאלצו אנשי מגילות ים-המלח לחפור באדמה ולגלות את יסודותיו. כך פתוח היום לקהל חלק קטן ממרתף המלון.

 –

תצפית אל רוג'ום אל-בח'ר (מעגנית המלח):

בעבר שרטון שלעיתים צץ כאי בתקופות שפל. כיום חשוף במלואו לאור נסיגת הים.

על פניו מצויים שרידי מצודה רומית ושרידים מתקופת הברזל.

אפשר ששרידי מבנים אלה קשורים עם שרשרת הביצורים הקדומה בחוף ים המלח, זו שהוקמה בידי מלכי יהודה וזו שנבנתה בימי בית שני.

צליינים שביקרו באזור זיהו מקום זה עם אחת מחמש ערי הכיכר ההפוכות ששקעו בים.

באזור כניסת הירדן לים התרחש "מעמד הר נבו" בו נציג כל שבט משבטי ישראל הביא אבן ושם אותה בירדן שהפסיק לזרום ואפשר מעבר העם בחרבה. האבנים נאספו ונבנה מעגל הגלגל לאות חידוש הברית בין העם לאלוהיו.  

 –

צומת לידו – המסעדה העגולה – והציור 

המסעדה, שהוקמה בתקופה הירדנית (1948-1967) על פתח השבר הסורי אפריקאי, שימשה את עשירי ירדן כמקום בילוי ונקראה אז מונטאזת אל לידו. המבקרים היו מגיעים אליה בסירות ועולים במדרגות שירדו אל תוך הים. כאשר נכנסים פנימה דרך הפתחים הפרוצים, מתגלה האיכות האקוסטית של המבנה. במרכזה של המרפסת ממוקמים שרידי בימת הופעות מאבן. המסעדה/בית קפה מוקמה לכיוון הים וככל הנראה הייתה קשורה למסעדת המלון שהוקם בסמוך, שניהם צופים לכיוון ים המלח שהגיע בזמנו עד אליהם.

עם חזרת השטח לישראל לאחר 1967 נקראה, או כונתה, המסעדה כ"מסעדה בסוף היקום".  גרשון כוכבי, איש מילואים ירושלמי, "התאכסן" ב-1973 במבנה הסמוך (המכונה "הילטון" שנבנה אף הוא בתקופה הירדנית) בתקופת המרדפים, מעט לפני פרוץ מלחמת יום כיפור. כשהוא נעזר בתצלום של מפה צלבנית מלפני כ-1,000 שנה, הפך את הקיר הקשתי לציור פנורמי צבעוני ומרשים המשתרע על מטרים רבים. בציור נפרשת ארץ ישראל כפי שתיארוה הצלבנים. זו אינה מפה גאוגרפית וגם לא טופוגרפית, אבל מקסימה בתמימותה. אומדי המרחק בציור המפה מתייחסים לאומדני מרחקים כפי שהובנו בתקופות קדומות, במפה קיימת התייחסות לקווי גובה ונעשה שימוש בשמות העתיקים של הישובים בסימונם על המפה, בלא להתייחס לאומדן המרחקים והדיוק הגיאוגרפי. המפה מחלקת את הארץ מכוון מזרח למערב. מצד אחד הרי מואב ובקיר ממול הרי מדבר יהודה. בציור ניתן לזהות יישובים שפעלו בתקופה הצלבנית וחלקם קיימים עד היום: בולטים ים כינרת (mare galilea) והיישובים שהיו באותה תקופה (כגון: כפר נחום – capernau).  ה"חור" שנפער שאחד מהקירות הינו תוצאה של פגז טנק (כנראה ישראלי) שפתח "חלון" לנוף שממנו ניתן לזהות את המבנה האחרון ששרד ממגורי העובדים של חברת האשלג הארצישראלית.

יש הטוענים כי גרשון כוכבי הוא האיש שעיטר גם את בתי הכנסת אהל משה בנחלאות ובית הכנסת ישועה ונחמה בשכונת הבוכרים בירושלים.

המסעדה והציור הסובלים מוונדליזם קבוע, מקבלים מדי פעם בפעם טיפול, ריענון ושיפוץ ע"י מתנדבים שונים מהמועצה ומחוצה לה. השיפוץ האחרון התקיים בתאריך 25.12.09 ביוזמת "רוכבים למען הקהילה".

מהמסעדה נשקף מזח הרודיאני שנחשף עם ירידת מפלס ים המלח ונקרא רוג'ום אל בח'ר. מעט צפונה ניצבים עדיין שרידי מזח חברת האשלג.

כניסה: חופשית

חניה: חופשית

(הערה: יש הטועים בזיהוי בין המסעדה הזאת למלון קליה המיתולוגי. נציין כי המלון המקורי נמצא כשני ק"מ דרומה מהצומת)

איך מגיעים? צומת לידו (שמאלה בפניה מכביש מס. 1 לכביש 90)

 

השכונה העברית – ליד צומת לידו

השכונה העברית הראשונה – משנת 1933, מזרחית למועצה, מעבר לכביש.

העובדים התגעגעו למשפחות ולכבודן הוקמה שכונה עברית מפותחת ונאה על חוף הים. לבתי השכונה היו שלוש קומות, פעל בה גן ובית ספר, ואיש עד היום לא סיפר את סיפורה.

ילדי השכונה הם בני 70 ומעלה היום, ולכולם זיכרונות מרתקים מתקופת ילדותם במקום. אפשר  להגיע, להסתובב ואולי לגלות, מעט, על עולמם של ילדים באותה תקופה סוערת, מעניינת ומרתקת

 –

עין ג'היר – דרומית לתחנת הדלק של צומת לידו

 עין ג'היר (המנקז אליו מים מההרים שסביב) סיפק מים מליחים לעובדים העבריים ולחוף הרחצה קליה. בשנת  1934 נשטפה כאן לראשונה קרקע בשטח רחב (2 דונם) למטרות חקלאיות – גידול ירקות – ע"י עובדי השכונה העברית.

השכונה שהוקמה כאן תוכננה כחלק מישוב יהודי גדול שהיה אמור להתבסס על מפעל האשלג ועל גידולים חקלאיים כמקור פרנסה. ערב מלחמת השחרור ניסו חברי בית הערבה להקים כאן קיבוץ נוסף שיסייע בהגנה על האזור, אך ללא הצלחה.

  –

טיולי רכיבה על סוסים-קיבוץ קליה:

* טיולי סוסים חווייתיים (לילדים מגיל 8 ומעלה)

* טיולי משפחות .

* טיולים לרוכבים מנוסים .

* טיולים של יומיים לרוכבים מנוסים בעלי סוסים

(יש אפשרות לשכירת סוסים בחוות קליה)

בטיולי הרכיבה של חוות קליה, תיהנו מתצפיות לנוף עוצר נשימה של בקעת ים המלח אל מול הרי מואב ואדום. הטיולים מתובלים בסיפורים מרתקים על ההיסטוריה של האזור.

בנוסף, מציעה חוות קליה:

* רכיבה טיפולית

* שיעורי רכיבה .

* התנסות ראשונית ברכיבה עם ליווי מקצועי ואפשרות לרכיבה לבד .

* לילדים ולמבוגרים

 

 "טרקטוקליה"- טיולי טרקטורונים קיבוץ קליה:

טיול חוויתי בנופי בראשית. השכרת אופני שטח, טרקטורונים וטיולים מוסדרים ומאורגנים.

 –

  • "השמורה החבויה"- עינות צוקים:

סיורים מודרכים בנווה המדבר המרשים והיפהפה הנמצא בשמורת הטבע הנמוכה ביותר בעולם, שמורת עין צוקים. הכניסה לשמורה בליווי מדריכים מוסמכים בלבד.

ח'ירבת מזין

האתר נקרא גם "מצד קידרון". זהו אתר ארכאולוגי השוכן מדרום לשמורת עינות צוקים. זהו אתר שבו יש שילוב של מצודת מגדל, מבדוק ומעגן סירות, במבנה אחד. קירות המבנה שהשתמרו לגובה של 5 מטר נראים מכביש 90. האתר מתוארך לתקופת מלכות חשמונאים ומלכותו של אלכסנדר ינאי (127 לפנה"ס- 76 לפנה"ס).

המגדל באתר הוא בצורת מלבן שאורכו 18 מטרים ורוחבו 9 מטרים. בתוך המגדל היה בור מים כפול שהכיל קרוב ל-30 קוב מים. לצד הבור נבנו שני חדרי אחסון עמוקים. מעליהם בכל אחת משלוש קומות המגדל המשוערות היו כ-6 חדרים. המספנה הייתה באורך של 30 מטר ורוחב 11 מטר. במספנה הותקן כבש שבו הועלו הספינות מהמים לצורך טיפול ותחזוקה שכללה את שטיפת המלחים במים מתוקים. סמוך לכבש היה גם מזח ואורכו 15 מטר, המזח שימש לעגינת סירות שפרקו והעמיסו את מטענן. ממזח זה יצאו ספינות פאר לשוט לעין גדי, מצדה או מכוור. המגדל שימש למגורים של העובדים והאורחים המלכותיים. הספינות שיצאו מהמעגן משו גם את גושי האספלט שצפו על פני המים, והם נסחרו עם הארצות מסביב, דבר שהעשיר את קופת המדינה החשמונאית.

נחלים ותצפיות:

  • אוג:

נחל אוג נמצא ליד קיבוץ אלמוג שבצפון ים המלח.

נחל אוג הוא הצפוני שבנחלים הנשפכים ממדבר יהודה לים המלח, ונמצא בין ואדי קלט בצפון לנחל קומראן בדרום. הנחל מנקז את מדרונות הר הזיתים, הר הצופים ואבו דיס שבירושלים ברום של 800 מטר מעל פני הים, ויורד אל ים המלח שגובהו 400 מטרים מתחת לפני הים. תלילותו של הנחל מביאה לכך שבעונת החורף השיטפונות בנחל חזקים במיוחד, והוא בעבר סחף עמו שוליים מכביש 90. הנחל סוחף עמו בוץ רב ולעתים בזמן שיטפון ניתן לראות שובל בוץ באורך של מאות מטרים בתוך מי ים המלח. בקצה הנחל הוקם מאגר מים שאוצר את מי השיטפונות ומשמש את קיבוץ אלמוג.

לאורך השנים התיישבו סמוך לנחל נזירים אשר הקימו בו מבנים, חפרו בורות מים ואכלסו מערות. בתקופה הביזנטית, הקימו הנזירים אותימיוס ותיאוקטיסטוס, דמויות מפתח בתנועת הנזירות במדבר יהודה, מנזר מסוג קוינוביון בנחל אוג. אותימיוס המשיך באורח חייו כמתבודד ותיאוקטיסטוס הפך להיות אב המנזר שאף נקרא על שמו. הנחל עובר בסמוך לנבי מוסא.

שמו של הנחל נגזר משמו של הצמח "אוג קוצני", שיח קוצני הגדל באזור הנחל ובמדבר יהודה כולו.

קומראן:

נחל היורד מהר מונטר ברמת המדבר ונשפך לים המלח בצפונו, מדרום לנחל אוג ומצפון לנחל קדרון, סמוך לקיבוץ קלי"ה.. אורכו של הנחל כ-13 ק"מ, שטח אגן ההיקוות שלו כ-45 ק"מ.

בתחילת דרכו של נחל קומראן ברמת המדבר, הוא רדוד וזורם לצפון-מזרח. עם כניסת הנחל לתחום המסלע הקשה של במת השוליים המזרחיים של מדבר יהודה, משנה הנחל את כיוונו לדרום-מזרח, ומתחתר לקניון. הקניון אינו עמוק, יש בו שלושה מפלים שגובה הגדול שבהם כ-40 מטר. בין מפלים אלו יש עשרות גבים המתמלאים ממי השיטפונות. אורך הקניון כולו כ-2 ק"מ והוא משמש מטיילים רבים בסנפלינג. לאורך הקניון עוברת אמת מים שהייתה מעבירה מים מהשיטפונות ליישוב שהיה במוצא הנחל.

סמוך למוצא הנחל נתגלו שרידי ישוב עתיק – קומראן. במערות במצוקי הנחל נמצאו מגילות הידועות בשם מגילות ים-המלח. החפירות במקום בוצעו על ידי הארכאולוג הצרפתי רולאן דה וו בין השנים 1947 – 1956, ואת הממצאים מקובל לשייך לכת בני המדבר שחיה באזור מדבר יהודה.

הנחל נקרא על שם אתר קומראן הסמוך. יובליו העיקריים של הנחל הם נחל סככה (ואדי אבו שעלה – נחל אבי הלהבה – כינוי לאליהו הנביא) וואדי חשנה (שמצויות בו מאגורות).

קדרון:

נַחַל קִדְרוֹן (בערבית ואדי אַ-נַאר)הוא נחל במדבר יהודה היורד מאזור העיר העתיקה בירושלים ונשפך לים המלח סמוך ליישוב אבנת מדרום לנחל קומראן ומצפון לנחל דרגה. אורכו של הנחל כ-34 ק"מ, ושטח אגן ההיקוות שלו כ-115 קמ"ר. ישנן מספר השערות אודות מקור שמו של הנחל: ההשערה הראשונה מתייחסת לפירוש המילה "קדר" כ"חושך". חלק מערוץ הנחל המוקף הרים גבוהים שיוצרים בו אפלה. השנייה מתייחסת אף היא לפירוש המילה "קדר" כ"חושך", אך היא מתייחסת לנחל כמקום של קבורה וטומאה, שכן בו נקברו אישים חשובים מימי תקופת בית שני. לפי ההשערה השלישית, "קדרון" נובע מצורת ה"קדרה" שיוצר הנחל במפגשו עם גיא בן הינום. השערה נוספת מייחסת את מקור שם הנחל הוא לבתי המלאכה של הקדרים שהיו בו.

 –

תמרים:

עד לאחרונה היה נחל תמרים חסר שם. המטיילים חובבי גלישת המצוקים הכירו אותו וכינו אותו "נחל תמרים" על שמם של מטעי התמרים הסמוכים לשפך שלו אל ים-המלח וכיום זהו השם המופיע במפות סימון שבילים רשמיות.

זהו נחל אכזב שמתחתר בתוואי תלול מזרחה, חותך את מצוק ההעתקים ובסופו הוא נשפך לים המלח. דרומית לו נמצא נחל קנה.

בשל הפרשי הגבהים מתחילתו ועד סופו, אורכו הקצר והמפלים הגבוהים שבו הפך הנחל פופולרי במיוחד בקרב חובבי גלישת המצוקים.

כדי להגיע לתחילת הקניון רוב המטיילים הולכים על שביל שנקרא "מעלה קנה". שביל זה מתחיל דרומית לפתחו של הנחל ומטפס את "מצוק העתקים" לרמת המדבר ומשם ממשיך עד לתחילת הנחל.

 

  • דרגה:

נחל דרגה או דָרַגֵ'ה הוא נחל אכזב, השוכן בצפון מדבר יהודה. בחלקו התיכון, בקטע הנקרא נחל משאש-מורבעת, נתגלו מערות מפלט מימי מרד בר כוכבא. נחל דרגה הוא אחד הנחלים המטוילים ביותר במדבר יהודה. חלקו התחתון של הנחל, בקטע הנקרא 'ואדי דרג'ה', נחשב למסלול אתגרי במיוחד: בין מדרגות הנחל הגבוהות ישנן עשרות מכתשות צרות וארוכות, המתמלאות במי השיטפונות לגובה רב, ומחייבות טבילה ושחייה במשך רוב ימות השנה.

במבצע שערך בית ספר שדה עין גדי בסיוע חיל ההנדסה בשנת 1973, נקבעו לאורך הנחל יתדות ברזל שאפשרו את הירידה במפלים. השיטפונות החזקים עקרו פעם אחר פעם את היתדות, עד כי הוחלט שלא לקבען עוד, אלא לשמר את הטבעות לקשירת חבלים בלבד. בשל כך ניתן לעבור את המסלול רק בירידה, ואי אפשר לטייל בו ללא הצטיידות בחבלים מראש, כאשר מומלץ ציוד סנפלינג הכולל רתמה למקרה של נפילה, על אף שרוב המטיילים במסלול מסתפקים בחבל בלבד למרות שבמקרה זה המסלול מסוכן למדי. יחידת החילוץ מגילות נקראת לעתים קרובות לחלץ מטיילים אשר נפצעו או נתקעו במסלול לאחר רדת החשכה.

חצצון:

נחל חצצון הוא נחל במדבר יהודה שבישראל. הנחל יורד מ"חורבת סחבא", סמוך ליישוב מעלה עמוס, ונשפך לים המלח סמוך לקיבוץ מצפה שלם, מדרום לנחל דרגה ומצפון לנחל קדם. שטח אגן ההיקוות שלו כ-85 קמ"ר, ואורכו כ-22 ק"מ. אורך הקניון שלו כ-4 ק"מ, ועומקו בחלקו התחתון למעלה מ-400 מטר.

בחלקו העליון, יורד הנחל בסלע קרטוני רך, ויוצר עמק רדוד ורחב, במקומות מסוימים רוחבו עולה על 250 מטרים. עם כניסתו של הנחל לתחום במת השוליים המזרחיים של מדבר יהודה, הוא מתחתר בסלע הגיר הקשה. בנחל חצצון ארבעה מפלים גדולים. גובה הראשון שבהם, כ-120 מטרים, בתחתיתו גב גדול, וסביבו פרסת מצוקים. גובה המפל הבא כ-40 מטרים. גובהו של המפל השלישי כ-25 מטרים וקיר המפל בנוי משכבות של גיר ושל חרסית לסירוגין. המים סחפו את שכבות החרסית, ועל ידי כך נוצרו בקיר המפל מעין מדפי גיר דקים ועמוקים. גובה המפל התחתון כ-30 מטרים. בין מפלים אלו ישנם עוד עשרות מפלים שגובהם נע בין 4 ל-15 מטרים. 

נקיק מצוקי נוסף יורד אל נחל חצצון, סמוך לתחתיתו של המפל הגדול. גם בנקיק זה מספר מפלים.

בתחתית הקניון נראים שרידי חוואר הלשון. עם יציאת הנחל מתחום מצוק ההעתקים, פונה הנחל פניה חדה לדרום, לפני שנשפך לים המלח. כאן זורם הנחל בין מצוק ההעתקים לבין מדרגת חוואר גבוהה, עליה נמצא קיבוץ מצפה שלם.

שם הנחל ניתן לו כתרגום שמו הערבי – ואדי חסאסה – נחל החצץ. חלקו העליון של הנחל נקרא ואדי עבין. יובלו העיקרי של הנחל הוא ואדי א-דבאבה.

בנחל מספר מאגרי מים עתיקים, כיום חרבים. בעיקר ידועה מאגורת מנקושיה (מאגר מים תת-קרקעי שפתחו מן הצד) – נפחה היה כ-800 מ"ק. על גדתו הדרומית של הנחל, סמוך לראש הקניון, נמצאים ארבעה מבני אבן עגולים עתיקים, אחד מהם עדיין שלם.

בין מצוקי נחל חצצון שורר צל כמעט בכל שעות היום, דבר הנותן משטר מים טוב, ובעקבות כך גם צמחייה עשירה. בין היתר צומחים בנחל: מציץ סורי, שכרון המדבר, שיח אברהם, אוג קוצני, אזוביון, שרביטן מצוי, זוגן השיח, אטד, צלף, ערטל, אכילאה, לוף, בוצין, מרווה ושרכים – שרכרך ודנדנה רפואית.

סלוודורה (סיפור דרך מאתר israeltraveler.co.il):

נוסעים על כביש מס' 90 לצד ים המלח. בקטע שבין מצפה שלם בצפון לעין גדי בדרום, מחפשים משטח חנייה קטן ומאולתר, המצוי בין סימני הקילומטר ה-250 וה-251. חניון זה ממוקם בגדה המערבית של הכביש.

זהו טיול קצר שנערך לצד מצוק ההעתקים המרשים של מדבר יהודה ובו מגוון רחב של מופעים טבעיים מעניינים ומרתקים- מקניון צר ועד שדה מאובנים מפתיע, ממפל אדיר ועד מעיין סודי למחצה. הנחל קרוי על שמו של עץ הסלוודורה הפרסית, הנדיר במחוזותינו, הגדל ממש לצד המעיין שאליו מגיעים המטיילים לאחר מספר דקות. הנחל עצמו צנוע באורכו – כארבעה ק"מ, והוא יורד במפל אדיר ממצוק ההעתקים עד שהוא נשפך לים המלח. הנחל נראה היטב מרחבת החנייה וממנה אפשר לרדת לתחילת המסלול או להתקדם מעט צפונה לירידה נוחה יותר ולשביל מסומן ירוק.
בחלק הזה של הטיול צועדים בקניון צר ונהדר, כזה שילדים יאהבו לשעוט בו. קצת אחרי השעטה הראשונית, מגיעים את צמד מפלי סלע. את הראשון, שגובהו כ-5 מטרים, עוברים בעזרת הידיים, הרגליים, יתדות ברזל ואורך רוח. את השני קל יותר לעבור – פשוט עוקפים אותו עם השביל הנוח.
צועדים מזרחה לצד סלעים ענקיים, מטפסים בכמה מדרגות שהטבע ברא, ומגיעים (קצת מתנשפים) אל ההפתעה הראשונה: מרחב גדול וסלעי שבו נטועים אינספור מאובנים – שריד דומם לים תטיס הקדמון רוחש החיים, שכיסה את האזור כולו לפני עשרות מיליוני שנים. התייחסו למקום כאל מוזיאון: לראות ולא לגעת (ובוודאי לא לקחת).
ממשיכים עם השביל מערבה, כעת בסימון כחול. הוא חולף בערוץ נחל סלוודורה, ויביא אתכם אל מעיין, וגם אל העץ המרשים שנתן לנחל את שמו. אם הגעתם מוקדם בבוקר או אם יש לכם מזל, תוכלו לפגוש פה שפני סלע. כמוכם, גם הם הולכים בעקבות המים והצל. אגב, ספיקת המעיין צנועה עד צנועה מאוד, אבל המים זכים וצלולים.
זוהי נקודת הפסקה נהדרת, ואם הגעתם ביום חול – הרווחתם נווה מדבר פרטי ופסטורלי. אפשר לחזור מכאן בחזרה לרכב, אבל מומלץ לעשות עוד מאמץ קטן ולהמשיך מזרחה, עד למרגלות מפל גבוה באופן מפתיע (וגם יבש במשך רוב עונות השנה). גובהו מאות מטרים, והעיניים מתקשות לאמוד את כל הגובה הזה.
כדי לחזור, שבים באותה הדרך עד למשטח המאובנים, אך בפיצול שלצדו ממשיכים על הכחול, לכיוון דרום, עד להגעה אל החניון הקטן. 

– 

מצפה מכוור (על פי ספי בן יוסף, Ynet תיירות):

השם ההרואי מעיד שהמקום נמצא בראש מצודת מכוור העתיקה, מעברו המזרחי של ים המלח. אלא שלפי כל הסימנים שבידינו, האתר נמצא במקום הרבה יותר הגיוני מאשר שמו. בקצה המזרחי של מצוק ההעתקים הענק בולט גבנון המתנשא לגובה של כ-620 מטר מעל ים המלח, והוא זה שזכה לכך ששמו הערבי, ראס נקב אלחמאר, כלומר ראש מעלה החמורים, יתורגם בלשון כה מדויקת למצפה מכוור. מראש אותו גבנון נפרש אחד המראות המרגשים ביותר בעולם, ולא רק בשל יופיו, אלא בעיקר בשל כך שגם מי שלבו ערל ליופי ונשימתו מרוחקת ממראות הטבע, לא יכול להישאר שקט ואדיש מול התמונה הקליידוסקופית של מדבר, אגם, הרים אדומים ותהום.

השם – מצפה מכוור – שייך היום לשתי נקודות המרוחקות זו מזו כרבע קילומטר. האחת היא אכן הגבעה בנ"ג 206, והשנייה היא מרפסת תצפית בנויה, שלידה סככה, בקצה חרטום הסלע הבולט. עיגול התצפית סביב שתי הנקודות הוא פשוט מושלם: הרי מואב, ים המלח, רמת עמון, כמחצית מבקעת הירדן, כל מדבר יהודה והחזית המזרחית של הרי יהודה ודרום השומרון.

 

 מסלולי אופניים: למשפחות וליחידים

חונים בצומת אלמוג (שירותים וקפה לפני היציאה לדרך), עולים על האופניים ומדוושים לכיוון קיבוץ אלמוג – סימון אדום במפה  (דרומה). 

לפני העקומה ימינה מתחברים לדרך הצמודה מימן לגדר הביטחון של הישוב ומדוושים בדרך עפר רחבה , רוב הדרך בירידה קלה עם נגיעות של סיבובים מאתגרים. 

בקצה הדרך מגיעים לסוללת עפר ,ממשיכים משמאלה עד לדרך עפר העולה למעלה הסוללה ובכן הגעתם למאגר אוג 2  (5 ק"מ ) – מאגר המיועד לאיגום שפכים מטוהרים שיזרמו ממזרח ירושלים בצינור סגור עד למאגר וישמשו להשקיית קולחין ברמה גבוהה לכל שטחי החקלאות במרחב המועצה – ממש הפרחת השממה , הפיכת אזור צחיח ומלוח לנווה מדבר עם חקלאות משגשגת שרובה היא לייצוא לשווקים באירופה. 

מסוללת המאגר ניתן להשקיף על כל האזור :

ממזרח- ממלכת ירדן, הר נבו, ים המלח, שטחי מטעי התמרים וגידולי השדה.

מצפון- קיבוץ אלמוג, קרנטל (סמוך ליריחו).

מדרום- ים המלח ,קיבוץ קליה ומצוק ההעתקים.

ממערב- מפרצי החווארים ומצוק ההעתקים. 

לאחר אתנחתא קלה והתרעננות על הסוללה , נרד מהסוללה באותו שביל שעלינו ונתחבר ימינה לדרך אספלט – לאורך הדרך ניתן להבחין בגידולי שדה רבים כגון: גויאבות, בצל, אבטיח ורימון. (עוד 3 ק"מ ) 

מגיעים כמעט לכביש מס' 1 וקיימות 2 אפשרויות : 

1.         ימינה – (1.5 ק"מ )  מדוושים בירידה קלה לכיוון צומת הלידו ובו תחנת דלק , מסעדה ובית קפה עם תצפית לים המלח, תחנת מידע קולית על האזור, רכיבת גמלים ושירותים. זהו המקום שבו אפשר לראות את חורבות בית הערבה ההיסטורית, להבין את התנהלות החיים במדבר של לפני 40, 50 ו-60 שנה ולהגיע למטעי התמרים של קיבוץ קליה, רק כמה מאות מטרים מהצומת.

2.         שמאלה (חזרה לחניית הרכבים , סימון כחול , 6 ק"מ , דרך מאתגרת לילדים מגיל 13 ומעלה ) – לכיוון מאגר אוג 1 , עוברים על דרך מצדו הימני של המאגר וממשיכים מערבה בדרך עפר רחבה שמאופיינת בירידות ועליות שבסופן יוצאים סמוך לצומת בית הערבה, לא חוצים את הכביש הראשי אלא פשוט ממשיכים מערבה על דרך עפר הצמודה לכביש ועוברת בשטחים חקלאיים של קיבוץ אלמוג לכיוון צומת אלמוג הנראה לעין.

 

בתי הארחה ואתרי לינה:

מחירים להזמנת לינה באזור ים המלח

 

חופי רחצה:

חוף קלי"ה:

רצועת טבע קסומה, חוף רחצה מוסדר ובו בוץ שחור וטבעי, סככות צל, כרי דשא, שירותים ומלתחות. במקום מסעדה ממוזגת, מרפסת מול הים וחדר VIP כמו גם חנות מזכרות וקוסמטיקה. מאהל בדואי לאירוח אותנטי, קמפינג איכותי וטיפולי ספא מפנקים.

שעות פתיחה: 08:00-17:00 (שינויים בעונה)

חוף קלי"ה, כ-25 דקות מירושלים

 

חוף ביאנקיני:

אווירת חופי סיני בים-המלח. במקום חוף רחצה מוסדר עם מלתחות, שירותים ומדשאות. בנוסף, בחוף תמצאו מסעדה מרוקאית אותנטית עם מרפסת מול הים. ניתן לערוך במקום אירועים שונים עד 1000 איש. בחוף ישנה בריכה חצי אולימפית, בריכת פעוטות, 31 צימרים, 6 מיני סוויטות, 2 סוויטות ארמון מרוקאי, 4 מאהלים מרוקאים לזוגות ושלושה סוגי הסעדה.

ניתן לצאת מהחוף לשלל טיולי ריינג'רים  ג'יפים ואופניים. 

אפשרויות לינה מגוונות במקום.

דואר אלקטרוני: biankini@hotmail.co.il

אתר אינטרנט: www.biankini.co.il

– 

חוף נווה מדבר:

רצועת חוף מרהיבה ביופייה, מסעדת אוכל ביתי בטעם ערבי על חוף הים עם נוף רומנטי, משטחי דשא מוצללים, חנות מוצרי ים-המלח, שירותים, מלתחות, מקלחות ושירותי הצלה.

לינת שטח, קמפינג וחושות זוגיות בסגנון סיני ואוהל בדואי המציע אירוח מושלם

בריכת ילדים מוצלת אשר פתוחה מפסח עד סוכות.

חנות קוסמטיקה ומזכרות, טיפולי רייקי.

אפשרות לקיום אירועים ומופעים בחוף.

חנייה גדולה ומוארת בלילה.

שעות פתיחה: 24 שעות ביממה

דואר אלקטרוני: bghcornelia@gmail.com

אתר אינטרנט: www.nevemidbar-beach.com 

 –

חוף מינרל:

חוף ים על טהרת הטבע. הגישה לים נוחה, בוץ טבעי חופשי בחוף, בריכת גופרית טבעית (39 מעלות), בריכת מים לילדים, מגוון עיסויים הכוללים שמנים ארומטיים. חנות מוצרי ים-המלח, שחיה לילית בעונה ובהשגחת מציל מוסמך.

במקום:  אמפיתיאטרון המכיל 850 צופים, קפיטריה, שירותים ומקלחות.

שעות פתיחה: קיץ: 08:00-18:00 חורף: 17:00 -09:00

חוף מינרל, כשעה נסיעה מירושלים.

טלפון 9944888 -02

פקס: 9944488 – 02

דואר אלקטרוני: mineral@mitzpe-shalem.org.il