אטרקציות, בילויים, מסלולים, לינות, ומסעדות בירושלים

התמונה של Yonah baby CC BY-SA 3.0

כתבה וערכה: ליאור קן-לי, מורת דרך מוסמכת בירושלים. לפרטים נוספים: [email protected]

מעודכן ל-1 בנובמבר 2016

ירושלים – היסטוריה על קצה המזלג

ירושלים היא אחת מהערים העתיקות בעולם והעתיקה בישראל. סיור בעיר העתיקה של ירושלים יחשוף בפניכם אלפי שנות היסטוריה, שיזעקו מתוך האבנים הירושלמיות שמרכיבות כל בניין ובניין. עדויות ארכיאולוגיות מצביעות על כך שאזור ירושלים היה מיושב עוד בתקופה הכלקוליתית, שהחלה בישראל כבר ב-4500 לפני הספירה ואף לפני כן. באותה תקופה, אנשים התיישבו על הגבעה המכונה היום "עיר דוד", ככל הנראה בשל קרבתה למעיין הגיחון, ששימש כמקור מים מרכזי.

כשדוד המלך הגיע ל"עיר דוד", בסביבות 1000 לפני הספירה, הוא הכריז על העיר ירושלים כעל בירת ישראל. העיר החלה להתפתח באזור "עיר דוד" ואט-אט התפשטה צפונה, לכיוון הר הבית. באותה תקופה, בנו של דוד המלך, שלמה, הקים את בית המקדש הראשון. בית המקדש נחרב בשנת 586 לפני הספירה, בידי צבאו של נבוכדנצר השני, מלך בבל, שכבש את ממלכת יהודה ובתוכה ירושלים.

היהודים שהתגוררו בירושלים נאלצו להגלות לבבל ורק לאחר כשבעים שנה, הורשו לחזור לירושלים. הקמתו של בית המקדש השני הושלמה בשנת 515 לפני הספירה, אך גם מקדש זה לא הצליח לשרוד זמן רב ובשנת 70 לספירה נחרב, הפעם בידי הרומאים, שהחריבו לא רק את המקדש, אלא את העיר עולה. לאחר מכן, העיר ההרוסה אכלסה בעיקר את חיילי הלגיון הרומי והנצרות החלה לתפוס את מקומה כדת העיקרית בירושלים בפרט ובארץ ישראל בכלל. לאחר מרד בר כוכבא, כמעט ולא היו קיימים תושבים יהודים בירושלים. במקומם, התגוררו בעיר, במשך כ-500 שנים, בני לאומים אחרים.

בשנת 636 נקטע הרצף הנוצרי בירושלים, כאשר כובשים ערבים מוסלמים הגיעו אל שערי העיר וכבשו אותה לאחר מצור של שישה חודשים.  באותה תקופה, נבנו מסגד אל אקצא וכיפת הסלע על הר הבית. בנוסף, לאחר שנים בהן לא הורשו להיכנס לתחומי העיר, ירושלים פתחה את שעריה גם בפני יהודים, שהגיעו אל העיר והתיישבו בה בהמוניהם.

ירושלים עברה עוד מספר תהפוכות ועברה תחת מספר ידיים נוספות, עד שנכבשה על ידי האימפריה העות'מאנית בשנת 1517.  בתקופת השלטון העות'מאני בעיר נבנו חומות ירושלים והחלו להתגבש ארבעת הרבעים כפי שאנו מכירים אותם היום.

במאה ה-19 המעצמות הקולוניאליות האירופאיות החלו להתעניין בירושלים והחליטו לבנות מוסדות שונים בין כתלי העיר וגם מחוץ להן. השכונה היהודית הראשונה שהוקמה מחוץ לחומות ירושלים הייתה שכונת משכנות שאננים, שהוקמה בשנת 1860 במימונו של משה מונטיפיורי. לאחריה, החלו לקום שכונות נוספים מחוץ לכותלי העיר העתיקה.

המנדט הבריטי השתלט על ירושלים בשנת 1917 וקבע אותה כבירת ארץ ישראל. בכ"ט בנובמבר, הכריזו באו"ם על תכנית החלוקה, שהציבה את ירושלים בשטח תחת שליטה בינלאומית. אולם אף אחד מן הצדדים לא התייחס לסעיף זה ברצינות והחל מאבק על השליטה בירושלים ובסביבתה, במסגרת מלחמת העצמאות. בסופו של דבר, ירושלים עברה לידי ישראל, כאשר דוד בן גוריון הכריז עליה כעל בירת מדינת ישראל ב-5 בדצמבר 1949.

ועדיין… ההיסטוריה של העיר לא הפסיקה שם.

ההיסטוריה של ירושלים כה ארוכה ומורכבת, כך שקשה לנו לתמצת את כל הפרטים לכמה שורות. אם אתם מתעניינים בהיסטוריה, אנו ממליצים בחום לקרוא אודות ההיסטוריה של העיר לפני ביקורכם, בספרים או באתרים רלוונטיים.

מזג אוויר שנתי בירושלים

ינואר 12-6 , פברואר 13-6 , מרץ 15-8 , אפריל 22-13 , מאי 25-16 , יוני 28-18 , יולי 29-19 , אוגוסט 29-20 , ספטמבר 28-19 , אוקטובר 25-17 , נובמבר 25-17 , דצמבר 14-8.

תחבורה ציבורית בירושלים

הרכבת הקלה – קו הרכבת הקלה בירושלים מתחיל בתחנת "חיל האוויר" ומסתיים בתחנת "הר הרצל" ובדרך עובר בין 21 תחנות, ביניהן "התחנה המרכזית", "מחנה יהודה", "יפו מרכז", "הדוידקה" ו"גבעת התחמושת". שימו לב – אין אפשרות לרכוש כרטיסים על הרכבת, לכן עליכם לרכוש את הכרטיס מבעוד מועד דרך עמדת הכרטיסים האלקטרונית שבתחנה. אם פקחי הרכבת יתפסו אתכם ללא כרטיס, אתם עלולים להיאלץ לשלם קנס גבוה במיוחד. לא מומלץ לעלות לפני שמשלמים. הרכבת מגיעה מדי כמה דקות, לכן אם פספסתם אחת, תבוא שנייה.

שעות פעילות: בימי חול הרכבת פועלת החל מ-5:30 ועד חצות, בתדירויות משתנות. לפרטים אודות פעילות הרכבת בימי שישי ושבת, בקרו באתר הרשמי של הרכבת הקלה.

לעדכונים אודות הרכבת הקלה, בקרו באתר הרשמי של הרכבת הקלה ירושלים.

הסעות "חופשי לעיר העתיקה" – אם אתם מעוניינים לבקר בעיר העתיקה, אבל לא רוצים להסתבך במציאת חנייה, אתם תמיד יכולים להחנות את הרכב בסמוך למתחם התחנה הראשונה ולעלות על ההסעה של "חופשי לעיר העתיקה", שמספקת שירות הסעות בחינם לעיר העתיקה וחזרה. ההסעה יוצאת מחניון מתחם התחנה ועוצרת בשער האשפות בעיר העתיקה.

שעות פעילות: השירות פועל כל 20 דקות בימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-20:00, בימי שני עד חמישי החל מהשעה 7:00, בימי שישי עד שעה לפני כניסת שבת ובמוצאי שבת החל משעה אחרי צאת שבת ועד חצות.

קו 99 – סובב ירושלים – אוטובוס התיירים של העיר, שמופעל על ידי אגד. זהו אוטובוס קומותיים אדום עם גג פתוח, בעל דמיון מובהק לאוטובוסים בלונדון. האוטובוס עובר דרך האתרים החשובים והיפים ביותר בירושלים, במסגרת סיור שנמשך כשעתיים. אם תרצו, תוכלו גם לרדת בתחנות שבדרך ולעלות חזרה כשתסיימו לסייר באתר. כדי לעשות זאת, עליכם לרכוש "כרטיס יומי". לא בדיוק "תחבורה ציבורית", אבל דרך נהדרת לראות את עיקריה של העיר. האוטובוס יוצא מהתחנה שמול התחנה המרכזית.

מחיר הכרטיס: יקר.

שעות פעילות: הקו פעיל בימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-18:00; בימי שישי וערבי חג הקו יוצא לדרך בשעות 9:00, 11:00 ו-13:30.

יצירת קשר: 050-8422473.

אפליקציות שימושיות למבקרים בירושלים

סיורים קוליים בעיר העתיקה בירושליםאם אתם מסיירים לבדכם בעיר העתיקה ורוצים ללמוד על המבנים השונים שנקרים בדרכיכם, זוהי אפליקציה שימושית ביותר עבורכם. האפליקציה מכילה 21 סיורים שונים ברחבי העיר העתיקה, שייקחו אתכם אל האתרים החשובים והמעניינים ביותר בסביבה. האפליקציה פועלת גם ללא חיבור לרשת האינטרנט.

ניתן להוריד את האפליקציה לאייפון או לאנדרואיד.

השוואת מחירי לינה בירושלים:

אטרקציות מרכזיות בירושלים

אטרקציות מרכזיות בעיר העתיקה

ביקור בירושלים אינו שלם ללא סיור בעיר העתיקה. העיר העתיקה גדושה באטרקציות תרבותיות והיסטוריות. למידע נוסף, אתם מוזמנים לבקר באתר האינטרנט הרשמי של העיר העתיקה. ריכזנו עבורכם את האטרקציות המעניינות ביותר בעיר העתיקה:

הכותל המערבי – כשחשבתם על הביקור הקרב שלכם בירושלים, וודאי עלה לנגד עיניכם הכותל המערבי. הכותל הינו אחד מסמליה הבולטים של ירושלים, ונחשב לאתר התפילה החשוב ביותר עבור היהודים. בעת ביקורכם בכותל, אל תשכחו לרשום פתק עם משאלה או תפילה ולשים אותו באחד מהחריצים. אנא הגיעו בלבוש צנוע.

טיפת היסטוריה: הכותל המערבי שימש בעבר כאחד מהחומות שהקיפו את חצר בית המקדש השני. חורבותיו של בית המקדש השני, שנחרב בשנת 70 לספירה, נותרו נטושים עד למאה השביעית. אז, חזרו הביזנטים אל ירושלים והחליטו להרוס את כל מה שנותר בהר הבית, המקום שבו שכן בעבר בית המקדש. הכותל המערבי הצליח להינצל מידיהם של הביזנטים, ככל הנראה בשל העובדה שעמד בסמוך לשכונת מגורים, שלא היה לביזנטים כל כוונה להרוס. ההתייחסות הראשונה לכותל המערבי נכתבה על ידי רבי עובדיה מברטנורא, שביקר בירושלים בשנת 1488. הוא הביע התפעלות מהאבנים העצומות שמרכיבות את הכותל. על אף שלא שימש חלק מבית המקדש עצמו, הכותל המערבי הינו מקום קדוש כיוון שנחשב לשריד האחרון מבית המקדש.

הכניסה לרחבת הכותל – בחינם.

שעות הפתיחה: 24 שעות ביממה.

כמה זמן מומלץ לבקר בכותל? כחצי שעה.

איך מגיעים? קיימות שלוש כניסות לכותל המערבי. בעיר העתיקה קיים שילוט ברור, אשר יוכל להוביל אתכם אל אחת מהכניסות. שימו לב שהכניסה מהרובע המוסלמי היא בדרך כלל הקצרה ביותר, כיוון שלרוב לא קיים במקום תור ארוך בכניסה לבידוק הביטחוני.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של הכותל המערבי.

מנהרות הכותל – אם אתם כבר מבקרים ברחבת הכותל, מומלץ לשקול להזמין סיור במנהרות הכותל. במהלך הסיור, תרדו אל החללים התת קרקעיים שנמצאים מתחת לבתי הרובע המוסלמי, ואשר משתרעים לאורך תוואי הכותל המערבי. שם, מתחת לאדמה, תוכלו להרגיש שאתם חוזרים אחורה בזמן, שכן תעברו על פני מבנים שונים מימי הביניים, מימי הביניים ומהתקופה החשמונאית.

הכניסה למנהרות הכותל – בתשלום סביר ובמסגרת סיור מודרך בלבד. ניתן להשיג מחיר מוזל באמצעות כרטיס משולב למנהרות הכותל ולמרכז שרשרת הדורות. יש להזמין מקום בסיור דרך מוקד ההזמנות – *5958 – שפעיל בין השעות 8:30-17:00. מומלץ להזמין כחודשיים מראש.

שעות הפתיחה: הסיורים מתקיימים בימי ראשון עד חמישי החל מ-7:00 ועד שעות הערב, בימי שישי ובערבי חג בין השעות 7:00-12:00. סיורים אינם מתקיימים בשבתות ובחגים.

כמה זמן מומלץ לבקר במנהרות הכותל? הסיור נמשך כשעה ו-15 דקות.

איך מגיעים? הסיור מתחיל בקצה הצפוני של רחבת הכותל.

מרכז שרשרת הדורותבסמוך לכותל המערבי תמצאו את המוזיאון הייחודי הזה, המספר את סיפורה של שרשרת הדורות של העם היהודי. בזמן ביקורכם, תעברו במנהרה שבה מיצג מיוחד במינו: פסלים מזכוכית ופריטים ארכיאולוגיים, עטופים באפקטים מיוחדים של אור, עשן והולוגרמות. ברקע, תוכלו להאזין למוזיקה ולהחכים מקטעי הקריינות השונים שמושמעים לאורך הדרך.

הכניסה למרכז שרשרת הדורות בתשלום סביר ובלווי מדריך מוסמך. ניתן להשיג מחיר מוזל באמצעות כרטיס משולב למרכז שרשרת הדורות ולמנהרות הכותל. לתאם את הביקור מראש דרך מוקד ההזמנות *5958 – שפעיל בין השעות 8:30-17:00.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:40-17:40, ימי שישי וערבי חג בין השעות 9:40-12:00. המוזיאון סגור בשבתות ובחגים.

כמה זמן מומלץ לבקר במרכז? כשעה.

איך מגיעים? המרכז ממוקם בצמוד לרחבת הכותל.

כנסיית הקבר – אם תחליטו לבקר ברובע הנוצרי, כנסיית הקבר היא ללא ספק האתר המרשים והחשוב ביותר באזור. רבים מהנוצרים מחשיבים את הכנסייה לאחד מהאתרים הקדושים ביותר עבורם, שכן לפי הנוצרים האורתודוכסים, ישו נצלב, נקבר ועלה השמיימה במקום זה. יש המאמינים שזוהי גם הנקודה ממנה ישו יקום לתחייה.

לפני שאתם נכנסים, קחו זמן כדי להתרשם מהמבנה החיצוני. אם תשימו לב, קיימים שני פתחים לכנסייה, אך אחד מהם אטום מאז סוף המאה ה-12 או תחילת המאה ה-13. כשתיכנסו פנימה, הדבר הראשון שתראו לפניכם, על הרצפה, היא אבן המשיחה. על פי האמונה, על האבן הזו השכיבו את ישו, לאחר שנצלב למוות, והכינו אותו לקבורה. זוהי הסיבה שנוצרים רבים העולים לכנסייה זו משתטחים על אבן זו. אם תרימו את עיניכם מהאבן, תראו לפניכם, על הקיר, פסיפס שהוכן בשנת 1990, אשר מציג שלוש סצנות מרכזיות משעותיו האחרונות של ישו: הורדתו מהצלב, הנחתו על אבן המשיחה והובלתו לקבורה. משם, המשיכו אל מעמקי הכנסייה העצומה והרשו לעצמכם להתפעל מהגודל, מהעיטורים השונים ומהחללים העתיקים.

שימו לב שאתם עלולים להיתקל בתור ארוך בכניסה, כיוון שהמקום משמש מוקד עלייה לרגל עבור צליינים מרחבי העולם. בכל מקרה, אל תוותרו על כניסה פנימה.

טיפת היסטוריה: כנסיית הקבר המקורית נבנתה בתקופה הביזנטית, בין השנים 326-335 לספירה, אולם נהרסה כמעט לחלוטין בשנת 614, כאשר הפרסים כבשו את ירושלים. הכנסייה עברה שיפוצים רבים וסבלה מפגיעות רבות, עד שלבסוף נבנתה מחדש בשנת 1099, על ידי הצלבנים שהגיעו באותה תקופה לירושלים. כנסייה זו היא כנסיית הקבר שניצבת היום לפניכם.

הכניסה לכנסיית הקבר – בחינם.

שעות הפתיחה: בקיץ עד השעה 20:00 ובחורף עד השעה 19:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בכנסייה? לפחות שעה.

איך מגיעים? אם אתם מגיעים משער יפו, המשיכו ישר והיכנסו לשוק. המשיכו ברחוב דוד, שהינו הרחוב הראשי של השוק, ופנו בפנייה הראשונה שמאלה אל רחוב הנוצרים. בפנייה השלישית ברחוב זה, פנו ימינה לרחוב סנטה הלנה והמשיכו ברחובה זה עד לכנסיית הקבר. בכל מקרה, קיימים חיצים שמורים לכיוון הכנסייה, כך שתמיד תוכלו לדעת שאתם בכיוון הנכון.

מוזיאון מגדל דוד – בסמוך לשער יפו, מתנוסס מגדל דוד, אשר שוכן בנקודה הגבוהה ביותר בעיר העתיקה, נקודה אסטרטגית להגנה על העיר ממערב. "מגדל דוד", אגב, אינו מגדיר את המגדל, אלא את המצודה כולה. בתוך המצודה העתיקה, תמצאו היום את המוזיאון לתולדות העיר ירושלים, שיציג בפניכם את סיפורה של העיר ירושלים, מאזכורה הראשון ועד ליום שבו הפכה לבירת מדינת ישראל.

בזמן ביקורכם במקום, אנו ממליצים לעלות לראש המצודה, משם תוכלו לתצפת על העיר ירושלים בזווית של 360 מעלות. אין עוד מקום בירושלים בו תוכלו לראות את כל העיר פרוסה בפניכם. לאחר שתסיירו בין התערוכות העוסקות בהיסטוריה של ירושלים, תוכלו לבקר גם בתערוכות המתחלפות, שמציגות אמנות עכשווית. ולבסוף, אנו ממליצים לכם לרכוש כרטיסים למופע החיזיון הלילי, שבמהלכו מוקרן, בצבעים עזים ובקולות מרגשים במיוחד, סיפורה של ירושלים על גבי אבני המצודה. מדובר במופע הראשון מסוגו בעולם. המופע נמשך כ-45 דקות והוא מתקיים בחוץ, כך שמומלץ להצטייד בלבוש חם. לפרטים אודות שעות המופע, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון מגדל דוד.

טיפת היסטוריה: מגדל דוד הוקם מאות שנים אחרי ימי שליטתו של דוד המלך, כך שאם חשבתם שהוא זה שהורה להקים את המצודה, טעיתם. הורדוס, שמלך על יהודה בין השנים 37 לפנה"ס – 4 לפנה"ס, הורה על הקמתה של המצודה, שכללה שלושה מגדלי שמירה. כפי שעיניכם וודאי רואות, רק אחד מהם שרד את הקרבות הרבים.

הכניסה למוזיאון – בתשלום סביר עד יקר. ניתן להשיג מחיר מוזל באמצעות כרטיס משולב לחיזיון הלילי ולביקור במוזיאון מגדל דוד.

יש להזמין כרטיסים מראש לחיזיון הלילי במגדל דוד דרך מרכז ההזמנות בטלפון 02-6265333 או *2884. מרכז ההזמנות פעיל בימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-17:00.

שעות הפתיחה: חדרי תצוגת הקבע במוזיאון פתוחים בימי ראשון עד חמישי ובימי שבת בין השעות 9:00-16:00 ובימי שישי ובערבי חג וחג בין השעות 9:00-14:00. ביולי-אוגוסט המוזיאון פתוח בימי ראשון עד חמישי ובימי שבת עד השעה 17:00 ובשישי, ערבי חג וחג עד השעה 16:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? לפחות שעתיים וחצי.

איך מגיעים? אם אתם מגיעים משער יפו, המשיכו עם הרחוב ימינה ותמצאו את מצודת מגדל דוד מימינכם.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון מגדל דוד.

הגן הארכיאולוגי ירושלים – מרכז דוידסוןלמרגלות הר הבית, תמצאו גן עצום ממדים, שבו מגוון שרידים מימי בית שני ואף מימי בית ראשון. זהו הגן הארכיאולוגי המרשים של ירושלים. בזמן ביקורכם במקום, מומלץ גם לסייר במרכז דוידסון, שמציג בתוכו מספר רב של ממצאים ארכיאולוגיים וסרט תיעודי מרתק בשם "יומן החפירות", אשר ילמד אתכם על החפירות הארכיאולוגיות שהתקיימו בהר הבית במשך 150 שנים.

הכניסה לגן הארכיאולוגי – בתשלום סביר.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-17:00, ימי שישי וערבי חג בין השעות 8:00-14:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בגן הארכיאולוגי? לפחות שעתיים וחצי.

איך מגיעים? הגן הארכיאולוגי נמצא בסמוך לשער האשפות. ניתן להגיע באמצעות קווי אגד 1, 2, 38 או 99. ניתן להגיע גם מהרחוב שיוצא מהכניסה הדרומית לכותל המערבי.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של הגן הארכיאולוגי ירושלים.

הקארדו – זהו רחוב מיוחד במינו בלב לבה של העיר העתיקה. הקארדו, ששימש כרחוב הראשי של ירושלים בתקופה הרומית והביזנטית, חוצה את העיר העתיקה מצפון לדרום, משער שכם ועד אזור שער ציון. הקארדו אומנם משתרע למרחק רב, אך אחד מהמקטעים הידועים ביותר שלו הוא "הקארדו הפתוח". כאן תוכלו לראות מספר עמודים משוחזרים, שעיטרו את הקארדו. ניתן לרדת אל הרחוב ולהתרשם מהעמודים מקרוב. אם תמשיכו משם צפונה, תגיעו אל אולם ובו העתק של מפת מידבא, שהינה רצפת פסיפס שנמצאת בכנסיית גאורכיוס הקדוש בירדן. המפה העתיקה מתארת את ארץ ישראל וניתן לראות בה את כנסיית הקבר ואת הקארדו. בהמשך הרחוב, תוכלו לסייר בין החנויות השונות, שמוכרות לעוברים ושבים פריטי אמנות, יודאיקה ומזכרות.

טיפת היסטוריה: הקיסר הרומי, אדריאנוס, שכבש את ירושלים לאחר מרד בר כוכבא, החליט להקים על חורבותיה של העיר עיר רומית חדשה בשם איליה קפיטולינה.  בדומה לערים רומיות אחרות, גם באיליה קפיטולינה היה חייב להתקיים קארדו. כך קרה שהוקם הקארדו הירושלמי.

שעות הפתיחה: הרחוב פתוח 24 שעות ביממה. החנויות נסגרות לאחר שעות העבודה.

כמה זמן מומלץ לבקר בקארדו? לפחות חצי שעה.

איך מגיעים? "הקארדו הפתוח" נמצא במקביל לרחוב היהודים בעיר העתיקה.

הבית השרוף – בית המגורים הזה, שמכונה גם "בית קתרוס", נבנה בימי בית שני ונחרב בשריפה הגדולה שפרצה בירושלים במהלך המרד הגדול בשנת 70 לספירה. יש המאמינים שהבית השתייך לראשי הכהונה בירושלים, כיוון שהיה ממוקם בקרבת בית המקדש. היום, תוכלו למצוא את שרידיו של הבית ברובע היהודי, כ-6 מטרים מתחת למפלס רחוב תפארת ישראל. מלבד המוצגים הארכיאולוגיים, תוכלו ליהנות ממיצג אור קולי מרתק, המציג את האווירה הסוערת ששררה בעיר בערב שבו נחרב בית המקדש השני.

הכניסה לבית השרוף – בתשלום סביר. ניתן לתאם סיור מודרך מראש דרך הטלפון 02-6265906.

שעות הפתיחה: בקיץ – בימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-19:00 ובימי שישי בין השעות 9:00-13:00. בחורף – בימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-17:00 ובימי שישי בין השעות 9:00-13:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בבית השרוף? בין שעה לשעתיים.

איך מגיעים? הבית השרוף ממוקם ברחוב תפארת ישראל.

טיילת החומות – אם אתם מעוניינים לחוות את העיר העתיקה מזווית לגמרי אחרת, אתם יכולים לעלות מעלה, אל החומות הסובבות את העיר ולטייל לאורכן. החומות נבנו לפני כ-450 שנים בהוראתו של הסולטן העות'מאני סולימאן. תוכלו לבחור במסלול הצפוני של הטיילת, שמתחיל משער יפו וממשיך עד לשער האריות, או במסלול הדרומי של הטיילת, שמתחיל משער יפו וממשיך עד לשער ציון. בדרך, תוכלו לראות נופים מהממים של ירושלים ולהסתכל מלמעלה על מגוון אתרים מרכזיים בעיר.

מהמסלול הצפוני קיימות ארבע יציאות: השער החדש, שער שכם, שער הפרחים ושער האריות, ומהמסלול הדרומי קיימות שתי יציאות: שער ציון ושער האשפות.

הכניסה לטיילת – בתשלום סמלי.

שעות הפתיחה: המסלול הצפוני והמסלול הדרומי פתוחים בשעון חורף בימי ראשון עד חמישי ובימי שבת בין השעות 9:00-16:00 ובשעון קיץ עד 17:00. בימי שישי המסלול הצפוני סגור, אולם המסלול הדרומי פתוח בשישי ובערבי חג בין השעות 9:00-14:00.  שימו לב שהכניסה תתאפשר בשבת ובחגים רק אם רכשתם את הכרטיסים מבעוד מועד.

כמה זמן מומלץ לבקר בטיילת? בין שעה לשעה וחצי, אם אתם מתכוונים להשלים מסלול שלם.

איך מגיעים? הטיילת מתחילה בשער יפו.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של טיילת החומות.

מערת צדקיהו – מתחת לבתיהם של התושבים ברובע המוסלמי, כ-9 מטרים מתחת לפני הקרקע, נמצאת המערה המלאכותית הגדולה בישראל, מערת צדקיהו, ששימשה בעבר כמחצבה קדומה. המערה, שחצובה כולה מאבן גיר, משתרעת על פני כ-9,000 מטרים מרובעים ונמשכת לאורך של כ-300 מטרים. אמונה אחת גורסת כי צדקיהו מצא במערה זו מסתור בזמן בריחתו מירושלים הבוערת ועל כן שמה. גם "הבונים החופשיים" מצאו במערה מקום בטוח והחליטו לקיים את מפגשיהם החשאיים בתוכה.

הכניסה למערה – בתשלום סמלי.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי וימי שבת בין השעות 9:00-16:00, ערבי חג בין השעות 9:00-14:00. המערה סגורה בימי שישי. בתקופת שעון הקיץ המערה פתוחה עד 17:00 בימי ראשון עד חמישי ושבת. שימו לב שהכניסה תתאפשר בשבת ובחגים רק אם רכשתם את הכרטיסים מבעוד מועד.

כמה זמן מומלץ לבקר במערה? כחצי שעה.

איך מגיעים? פתח המערה ממוקם כ-200 מטרים צפונית לשער שכם. קיים שילוט במקום.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מערת צדקיהו.

בתי כנסת מרכזיים בעיר העתיקה – ברובע היהודי פזורים בתי כנסת רבים, ידועים יותר ופחות. הנה לכם שני בתי כנסת מרכזיים בעיר העתיקה:

  • בית כנסת החורבה – אחד מבתי הכנסת הגדולים והמרשימים בירושלים. בפנים, תוכלו להתפעל מארון הקודש הגבוה ביותר בעולם ולעלות למרפסת, ממנה ניתן ליהנות מתצפית נהדרת על העיר העתיקה. לאחרונה הושלמו השיפוצים שבוצעו במבנה. למידע נוסף, בקרו במאמר שלנו אודות בית כנסת החורבה.

מחוץ לשעות התפילה, יש לתאם ביקור מראש באמצעות הטלפון 02-6265906. בתשלום.

שעות הפתיחה: בית כנסת החורבה פתוח בימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-19:00 ובימי שישי בין השעות 8:00-13:00. בחורף, בית הכנסת פתוח בימי ראשון עד חמישי עד השעה 17:00.

בית הכנסת ממוקם ברחוב היהודים 89.

  • בית כנסת תפארת ישראל – הרב ניסן ב"ק, חסיד ירושלמי, שהיה בעל בית דפוס מצליח, יזם את הקמתו של בית הכנסת בשנת 1857. אולם, עם התקדמות הבנייה, הבין ב"ק שהתרומות הולכות ואוזלות ושהן לא יספיקו לכיסוי כלל הוצאות הבנייה. בשנת 1870 ביקר בעיר הקיסר האוסטרי, פרנץ יוזף. אחד מהעיתונים הבולטים מאותה תקופה, עיתון "החבצלת", טען שהקיסר תרם מכספו להשלמת בניית בית הכנסת. אחרים מספרים שב"ק ניגש לקיסר בזמן ביקורו באזור, הצביע על ראש המבנה, שהיה חשוף וחסר כיפה, ואמר לו: "אדוננו הקיסר, בית הכנסת הסיר בפנייך את כובעו." אולי זה העלה חיוך על פניו של הקיסר, שהחליט לתרום. בכל מקרה, בזכות הקיסר או בזכות תורמים נוספים, הושלמה בניית בית הכנסת בשנת 1872. במהלך מלחמת העצמאות שימש כעמדת מפתח עבור המגינים על הרובע, בשל גובהו הרם. אולם, למרבה הצער, לאחר שהירדנים השתלטו על הרובע, הם השמידו את בית הכנסת. בימים אלה הוא נמצא בתהליכי שיפוץ נרחבים. בית הכנסת ממוקם ברחוב הקראים.

הר הבית – הר הבית, שנמצא מעל לכותל המערבי, נמצא בלב מחלוקת. בסיור במקום תוכלו לראות את מסגד אל אקצא, מסגד יום השישי של ירושלים. על פי המסורת המוסלמית, הנביא מוחמד הגיע לאזור כשהוא רכוב על סוסה מכונפת, קשר אותה לכותל המערבי והמשיך משם לאל אקצא. לאחר שהתפלל במסגד, עלה השמיימה. ברחבת הר הבית תמצאו גם את כיפת הסלע ומבנים נוספים. הר הבית מוזכר גם בשתי הדתות האחרות. ביהדות מאמינים שהר הבית היה מקום משכנו של בית המקדש ולכן, המקום נחשב לקדוש גם בעיני היהודים. באשר לנוצרים, אלה אינם רואים חשיבות בהר, שכן ישו הביע סלידה למקום ולטקסים שהתקיימו בו בימי בית שני. אם אתם בוחרים לבקר באתר, אנא הקפידו על לבוש צנוע והימנעו מהתגרויות. אסור לבקר בהר כשברשותכם תשמישי קדושה יהודיים.

שעות הפתיחה: הכניסה של תיירים להר הבית אסורה בימי שישי ושבת.

איך מגיעים? אתם יכולים להיכנס אל הר הבית דרך שער המוגברים, בכניסה לרחבת הכותל המערבי.

אטרקציות מרכזיות מחוץ לעיר העתיקה

מוזיאונים מומלצים בירושלים

מוזיאון ישראל – אם אתם אוהבים להסתובב שעות על גבי שעות במוזיאונים, מוזיאון ישראל הוא ללא ספק המוזיאון בשבילכם. המוזיאון העצום הזה, שנחשב לאחד מהמוזיאונים הגדולים בעולם, מציג בתוכו למעלה מ-500,000 פריטים מתחומי האמנות, הארכיאולוגיה, היודאיקה והאתנוגרפיה, והינו המוזיאון החשוב ביותר בארץ. במוזיאון תערוכות קבועות ומתחלפות. לפני ביקורכם, מומלץ לבדוק באתר הרשמי של המוזיאון באשר לתערוכות המתחלפות המתקיימות.

אם אתם מגיעים עם ילדים, אנו ממליצים בחום לעצור באגף הנוער. מהכניסה למוזיאון, פשוט המשיכו ישר עד שתראו משמאלכם את המבנה של אגף הנוער. באגף זה מוצגות תערוכות מתחלפות מהנות ומעניינות במיוחד, שלעיתים מתאימות גם למבוגרים שביניכם.

מומלץ גם לעצור לביקור בהיכל הספר, שהינו המבנה הלבן הייחודי, המזכיר בצורתו מכסה של כד בו נמצאו המגילות הגנוזות. בתוך המבנה, תמצאו תצוגה מהפנטת של מגילות מדבר יהודה וכתבי יד עתיקים ונדירים נוספים, שנתגלו במהלך השנים.

הכניסה למוזיאון – בתשלום סביר. ניתן לרכוש כרטיסים מראש דרך אתר האינטרנט.

שעות הפתיחה: ימי ראשון, שני, רביעי וחמישי בין השעות 10:00-17:00, ימי שלישי בין השעות 16:00-21:00, ימי שישי וערבי חג בין השעות 10:00-14:00 וימי שבת בין השעות 10:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? לפחות ארבע שעות.

איך מגיעים? המוזיאון ממוקם בשדרות רופין 11, הקריה. ניתן להגיע באמצעות קווי אגד 7, 9, 14, 35 או 66.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון ישראל.

מוזיאון ארצות המקרא – אם הממצאים הארכיאולוגיים שמוצגים במוזיאון ישראל לא הספיקו לכם ואתם רוצים ללמוד עוד על ארצות המקרא הקדומות, פשוט חצו את מגרש החנייה של מוזיאון ישראל וכנסו למוזיאון ארצות המקרא הסמוך. במוזיאון תמצאו פריטים ארכיאולוגיים מהתקופה הפרה היסטורית ועד התקופה הביזנטית, אשר מתמקדים בארץ ישראל המקראית ובארצות המזרח הקדום. בין היתר, תוכלו ללמוד על היווצרות חותמים, על מצרים העתיקה ועל קרבות שונים שהתקיימו בין העמים הקדומים. במוזיאון תערוכות קבועות ומתחלפות. לפני ביקורכם, מומלץ להתעדכן באתר הרשמי של המוזיאון באשר לתערוכות המתחלפות המתקיימות.

הכניסה למוזיאון – בתשלום סביר. ניתן להשתתף בסיורים המודרכים המתקיימים במוזיאון ללא תשלום נוסף. הסיורים מתקיימים בימים ראשון עד שישי בשעה 11:00, בימי רביעי בשעה 18:00 ובימי שבת בשעה 11:30.

שעות הפתיחה: ימי ראשון, שני, שלישי וחמישי בין השעות 9:30-17:30, ימי רביעי בין השעות 9:30-21:30, ימי שישי, שבת וערבי חג בין השעות 10:00-14:00. המוזיאון סגור בחגים.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? לפחות שלוש שעות.

איך מגיעים? המוזיאון ממוקם בסמוך למוזיאון ישראל. ניתן להגיע באמצעות קווי אגד 7, 9, 14, 35 או 66.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון ארצות המקרא.

יד ושם – מוסד יד ושם, שאחראי על תיעוד תולדות העם היהודי לפני ותוך כדי השואה ועל הנצחת סיפוריהם וזכרם של מיליוני הנספים, ממוקם מעל הר הזיכרון, בחלקו המערבי של הר הרצל. במתחם העצום של יד ושם תמצאו מספר מוסדות נפרדים, שכולם תורמים לתיעוד ולהנצחת השואה. אחד מהאתרים הפופולאריים ביותר במתחם הינו המוזיאון לתולדות השואה, בו קיימות מספר רב של תערוכות המספרות על השואה ממגוון נקודות מבט. בזמן הביקור במוזיאון, תיחשפו לחפצים אישיים של נספים, ליומנים, לספרים, למכתבים ולעדויות מצולמות של הניצולים. מוזיאון נוסף, שרבים לא יודעים על קיומו, הוא המוזיאון לאמנות השואה. במוזיאון זה תמצאו קרוב ל-10,000 יצירות אמנות, שרובן נוצרו במהלך השואה.

כדאי שתכירו גם את הספרייה של יד ושם, שבה קיים אוסף הפרסומים הגדול ביותר בעולם העוסק בשואה: למעלה מ-125,000 כותרים בנושא!

הכניסה ליד ושם – בחינם.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד רביעי בין השעות 9:00-17:00, ימי חמישי בין השעות 9:00-20:00, ימי שישי וערבי חג בין השעות 9:00-14:00.

כמה זמן מומלץ לבקר ביד ושם? לפחות ארבע שעות.

איך מגיעים? יד והשם ממוקם בהר הזיכרון ואם אתם מגיעים ברכב פרטי, הכניסה היא דרך צומת הולנד. הצומת נמצאת על ציר הרצל, מול הכניסה להר הרצל.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של יד ושם.

מוזיאון המדע בירושלים – הדרך הטובה ביותר ללמוד היא דרך הידיים ובמוזיאון המדע של ירושלים המוצגים האינטראקטיביים עושים את העבודה. במוזיאון תלמדו בין היתר על נפלאות המים, החשמל והתנועה, ואפילו על החלל החיצון. תוכלו גם לאתגר את עצמכם במספר אשליות אופטיות. התערוכות מתחלפות ומתחדשות מדי פעם בפעם. הביקור במוזיאון מומלץ במיוחד למשפחות עם ילדים.

הכניסה למוזיאון – בתשלום סביר. ילדים עד גיל 5 נכנסים בחינם.

שעות הפתיחה: ימי שני עד חמישי בין השעות 10:00-18:00, ימי שישי בין השעות 10:00-14:00 וימי שבת בין השעות 10:00-15:00. שימו לב ששעות הפתיחה משתנות בחגים ובמועדים, לכן מומלץ להתעדכן בשעות המדויקות באתר הרשמי.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין שעתיים לארבע שעות.

איך מגיעים? המוזיאון ממוקם בקריית המוזיאונים בגבעת רם. אתם יכולים להגיע באמצעות קווי אגד 7, 9, 14, 35, 66, שכולם עוצרים בפתח המוזיאון.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון המדע בירושלים.

מוזיאון המוזיקה העברי – אם אתם אוהבים להאזין למנגינתם הנפלאה של כלי נגינה שונים, אתם וודאי תיהנו מביקור במוזיאון הייחודי הזה, המציג אוסף מרשים של כלי נגינה עתיקים, שעיצבו את פס הקול הישראלי. במוזיאון תמצאו מספר חדרים, המציגים את כלי הנגינה של התפוצות השונות. תוכלו לשמוע את המוזיקה שהגיעה ממרכז אסיה, ממרוקו, מעיראק, ממצרים, מהודו, ממדינות הבלקן, מאפריקה, מתימן.

איך תוכלו לשמוע את המוזיקה, אתם שואלים? ובכן, המוזיאון אומנם עוסק בכלי נגינה עתיקים, אך מחובר מאד לטכנולוגיה המתקדמת הקיימת בעולמנו כיום. עם הגעתכם למוזיאון תקבלו טאבלט והוראות שימוש בו ותצאו לסיור עצמאי במוזיאון, בליווי מדריך וירטואלי זקן וחביב. ליד כל תצוגת כלי נגינה תמצאו ברקוד שאותו תצטרכו לסרוק כדי לקבל מידע מפורט אודות הכלים ואפשרות להאזין לכל אחד מהם בנפרד, דרך האוזניות שלכם. במוזיאון קיימים גם מספר משחקים, שיוכלו לעניין את הילדים שלכם, ותצוגה מרשימה של בית המקדש ושירת הלוויים, שתועבר אליכם באמצעות טכנולוגיית "מציאות מדומה".

טיפ חשוב: אם אתם מעוניינים בסיור מודרך, בליווי מדריך אנושי, מומלץ להתקשר למוזיאון בטלפון 02-5406505 ולברר מתי מתקיים סיור מודרך שכזה. הדרכה מתקיימת במוזיאון רק פעם ביום.

הכניסה למוזיאון – בתשלום סביר.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:30-17:30, ימי שישי בין השעות 9:30-13:30.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין שעה לשעה וחצי. אם אינכם מתכוונים לעבור על כל כלי הנגינה, תוכלו להסתפק בשעה בלבד.

איך מגיעים? המוזיאון נמצא במרחק קצר מרחוב יפו המרכזי , בכתובת: רחוב יואל משה סלומון 10. התקדמו ברגל מכיכר ציון דרומה לאורך רחוב יואל משה סלומון עד שתראו, תוך זמן קצר, את המוזיאון מימינכם, ב"כיכר המוזיקה".

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון המוזיקה העברי.

מעלית הזמן – אם מתחשק לכם לחזור בזמן, כ-3,000 שנה אחורה, אל התקופות בהן חיו שלמה המלך, צדקיהו, הנביא ירמיהו והמלך הורדוס, אתם מוזמנים לקפוץ אל תוך "מעלית הזמן". באולם הצפייה המעוצב, תתיישבו על מושבים נעים – או על מושבים נייחים, אם אתם מפחדים מתזוזות פתאומיות – ותיתנו למורה הדרך הנאמן שלכם לקחת אתכם למסע בלתי נשכח אל מעמקי ההיסטוריה.

אם תרצו, תוכלו להזמין מקום גם לאחד מהמיצגים האחרים המוצגים באתר, שאינם עוסקים בנושאים היסטוריים. לפרטים נוספים, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של "מעלית הזמן".

הכניסה לבני 5 ומעלה.

הכניסה למעלית הזמן – בתשלום גבוה. יש להזמין מקום מראש דרך אתר האינטרנט או הטלפון 02-6248381 (שלוחה 0 ואז 4).

משך המיצג: 40 דקות.

איך מגיעים? האטרקציה ממוקמת ברחוב הלל 37, בבית אגרון, באזור מדרחוב בן יהודה.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מעלית הזמן.

אני ירושלים  I am Jerusalem –אם אתם מעוניינים לקבל טעימה מירושלים, אין דרך טובה יותר לעשות זאת מאשר לצאת למסע המולטימדיה המרהיבה של "אני ירושלים". התיישבו על המושבים הזזים וצפו בקסם של ירושלים נפרש בפניכם: גלו את ריחות השוק, התפעלו מהאבנים העתיקות, הכירו את המארג האנושי הייחודי של העיר ולמדו אודות אלפי שנים של היסטוריה.

המיצג מתאים לילדים מעל גיל 4.

הכניסה ל"אני ירושלים" – בתשלום גבוה. ילדים מתחת לגיל 6 רשאים להיכנס בחינם. מומלץ לרכוש כרטיסים מראש דרך אתר האינטרנט של האטרקציה.

משך המיצג: 25 דקות.

שעות הפעילות: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 10:00-23:00 (מופע אחרון ב-21:30), ימי שישי בין השעות 10:00-14:00 ובמוצאי שבת – משעה אחרי צאת שבת ועד 23:00.

איך מגיעים? האטרקציה ממוקמת בלב שדרות ממילא, בקומה -1 של מרכז הקניות, בכתובת: שדירות ממילא – יצחק קריב 6.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של אני ירושלים.

אתרים היסטוריים מומלצים בירושלים

הגן הלאומי עיר דוד – "עיר דוד" היא ירושלים הקדומה וסיור בגן הלאומי יעביר אתכם דרך רחובותיה העתיקים של העיר, על פני חומותיה, ביצוריה ומערכות המים שלה, שהיו בעבר מהמשוכללות באזור. בזמן ביקורכם, צפו במיצג התלת הממדי אודות העיר וצאו לסיור מודרך בעיר דוד המקראית. אחר מהקטעים האהובים ביותר על המסיירים בגן הלאומי, ובייחוד על הילדים, הוא הקטע שעובר במערכות המים העתיקות. הסיור עובר דרך מערכת פיר וורן ויש לכם גם אפשרות להמשיך באופן עצמאי דרך ניקבת השילוח, שנקראת גם "ניקבת חזקיהו". אורכה של מערכת המים הזו הוא כחצי קילומטר ולאורך כל הדרך תצעדו בתוך מים רדודים. אנו ממליצים להצטייד בפנסים מהבית, כדי להימנע מתשלום באתר, וכמובן, בנעליים סגורות המתאימות לתנאי ההליכה. הסיור בגן הלאומי עובר דרך מדרגות רבות, כך שאם אתם מתקשים בהליכה, אנא קחו פרט זה בחשבון.

שימו לב – הגן הלאומי אומנם נמצא בצמוד לעיר העתיקה, אך הוא אינו חלק ממנה, ולכן נמצא בחלק זה של המדריך.

טיפת היסטוריה: כאשר דוד המלך החליט לעזוב, לפני כ-3,000 שנים, את העיר חברון לטובת מקום אחר, בו יוכל לאחד את בני ישראל, הוא מצא את הגבעה הקטנה הזו, עליה הקים את "עיר דוד". מהעיר הזו התפתחה העיר ירושלים. אולם, עוד לפני שהגיע דוד המלך אל האזור, הגבעה הייתה מיושבת על ידי אנשים אחרים. שרידים ארכיאולוגיים שהתגלו במקום מרמזים על כך שהגבעה הייתה מיושבת עוד בתקופה הכלכוליתית, לפני למעלה מ-5,000 שנים.

הכניסה לגן הלאומי – בתשלום סביר עד גבוה. אם יש ברשותכם "כרטיס מטמון" אתם זכאים להנחה, אולם היא לא תינתן אם תרכשו את הכרטיסים דרך האינטרנט.

יש להזמין מקום מראש לסיורים המתקיימים בגן הלאומי, דרך מרכז ההזמנות בטלפון: *6033.

שעות הפתיחה: בשעון חורף – ימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-17:00 וימי שישי בין השעות 8:00-14:00. בשעון קיץ – ימי ראשון עד חמישי בין העשות 8:00-19:00 וימי שישי בין השעות 8:00-16:00. שימו לב ששעות הפתיחה משתנות בחול המועד סוכות, בחול המועד פסח ובחופשת הקיץ, לכן מומלץ להתעדכן באתר הרשמי.

כמה זמן מומלץ לבקר בגן הלאומי? בין שעתיים לארבע שעות.

איך מגיעים? הדרך המומלצת ביותר להגיע אל הגן הלאומי היא באמצעות תחבורה ציבורית, שכן קשה למצוא חנייה בסביבה. אתם יכולים לעלות על הסעה של "חופשי לעיר העתיקה" שיוצאת ממתחם התחנה הראשונה ומגיעה לשער האשפות ולהמשיך משם כ-2 דקות ברגל עד לגן הלאומי. לחילופין, אתם יכולים לעלות על קווי אגד 38, 2 או 1 לכותל.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של הגן הלאומי עיר דוד.

גבעת התחמושת – אם אתם מתעניינים במלחמות ישראל, כדאי שתבקרו בגבעת התחמושת, הנקודה שבה התקיים אחד מהקרבות המשמעותיים במלחמת ששת הימים בירושלים. במהלך המלחמה, ב-6 ביוני 1967, צנחנים ישראליים הסתערו על המוצב הירדני שניצב על הגבעה, אשר היוותה נקודה אסטרטגית בין החלק היהודי לחלק הירדני של ירושלים. לאחר קרב קשה וארוך מהצפוי, הצנחנים יצאו עם ידם על העליונה, אך עם אבדות קשות: 39 חיילים נהרגו במהלך הקרב, שהתחולל בתעלות ובבונקרים של הירדנים.

היום, בזמן ביקורכם באתר ההנצחה, תוכלו לשוטט בין התעלות והבונקרים שעוד קיימים באתר, לבקר במוזיאון לזכר הנופלים ולצפות במיצג האור קולי, "המערכה על ירושלים", אשר מספר את סיפורה של ירושלים בתקופה שבה הייתה מחולקת לשתיים ואת סיפור הקרב בגבעת התחמושת.

טיפת היסטוריה: הבריטים שהתגוררו בירושלים בזמן המנדט החליטו להקים בתחילת שנות ה-30 של המאה ה-20 בית ספר לשוטרים בצפון העיר. בגבעה הסמוכה לבית הספר הם אחסנו את התחמושת שלהם ובכך העניקו לגבעה את שמה, "גבעת התחמושת". מאוחר יותר, הגבעה וסביבותיה נפלו לידיהם של הירדנים, שכבשו את האזור במהלך מלחמת העצמאות בשנת 1948.

הכניסה למתחם גבעת התחמושת – בחינם. קיימות מספר פעילויות, ביניהן המיצג האור קולי והדרכות, שכרוכות בתשלום ובתיאום מראש.

בכל מקרה, מומלץ לתאם את ביקורכם מראש דרך הטלפון 02-5829393.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-17:00 וימי שישי בין השעות 9:00-13:00.

כמה זמן מומלץ לבקר גבעת התחמושת? לפחות שעתיים.

איך מגיעים? גבעת התחמושת ממוקמת ברחוב זלמן שרגאי 5. ניתן להגיע באמצעות הרכבת הקלה על ידי ירידה בתחנת "גבעת התחמושת", או לחילופין להגיע באמצעות קווי אגד 66 (מהמרכזית), 19, 34, 34א (מהעיר).

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גבעת התחמושת.

משכנות שאננים וטחנת הרוח של מונטיפיורי – ברחבה שבקצה שכונת משכנות שאננים תראו בבירור את טחנת הרוח הלבנה של משה מונטיפיורי, שהינה למעשה שחזור של הטחנה המקורית משנת 1857. אם תיכנסו אל תוך הטחנה, תוכלו לצפות בסרטון קצר שיסביר לכם על תהליך בניית הטחנה ואם במקרה תגיעו ביום שבו היא טוחנת חיטה, תוכלו לרכוש שק קמח למזכרת.

טיפת היסטוריה: הנדבן הבריטי-היהודי הידוע, משה מונטיפיורי, הגיע לביקור בארץ ישראל בשנת 1855. בזמן ביקורו, החליט לרכוש חלקת אדמה מחוץ לחומות ירושלים ולהקים על חלקה זו את השכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות העיר. כדי שתושבי השכונה יוכלו להתפרנס בכבוד, הקים מונטיפיורי את טחנת הרוח המפורסמת בשנת 1857.

שעות הפתיחה של טחנת הרוח: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-17:00 וימי שישי בין השעות 9:00-13:00. מומלץ לוודא שהטחנה פתוחה בשעות המתאימות לכם. ניתן לוודא דרך הטלפון 02-6230323.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של משכנות שאננים.

הר הרצל – זה המקום לחלוק כבוד למנהיגי ישראל ולחללי צה"ל. במתחם העצום של הר הרצל תוכלו לבקר בקברו של חוזה המדינה, הרצל, ולסייר בחלקת גדולי האומה, בהר הזיכרון, בחלקת ראשי הציונות ובבית הקברות הצבאי הראשי. מומלץ גם לבקר במרכז הרצל שבכניסה להר, בו ניתן לצפות במיצג אור קולי ולבקר העבודה המשוחזר של חוזה המדינה. יש לתאם את הביקור במרכז מראש באמצעות המייל: [email protected] או דרך הטלפון: 02-632151.

הכניסה להר הרצל – בחינם.

שעות הפתיחה: בקיץ מדי יום בין השעות 8:00-18:45 ובחורף בימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-16:45 ובימי שישי וערבי חג בין השעות 8:00-12:45. ההר סגור ביום כיפור, ביום הטקס המקדים של הדלקת המשואות, ביום העצמאות ובאירועים ממלכתיים נוספים.

כמה זמן מומלץ לבקר בהר הרצל? לפחות שעתיים וחצי.

איך מגיעים? אתם יכולים להגיע באמצעות קווי אגד 10, 20, 24, 26, 27, 29, 150 או לחילופין, לרדת בתחנת "הר הרצל" של הרכבת הקלה.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מרכז הרצל.

מרכז ימק"א ירושלים – ימק"א ירושלים הוא אחד מסניפיו של ארגון ימק"א, "איגוד הצעירים הנוצרים", שבסיסו בארצות הברית. ימק"א ירושלים אומנם משויך לארגון נוצרי, אך פועל לפיתוח קשרי ידידות בין נוצרים, מוסלמים ויהודים באמצעות פעילויות ספורט ותרבות משותפות. כנראה שבזמן ביקורכם הקצר לא יהיה לכם זמן לקחת חלק באחת מפעילותיו של הארגון, אך אנו ממליצים בכל זאת להגיע למקום, על מנת להתרשם מהמבנה המיוחד של הארגון בירושלים. המבנה נבנה בין השנים 1926-1933 ונחשב לאחד ממבני ימק"א היפים ביותר בעולם. סביבו תמצאו גם גן יפהפה. אם תחליטו להיכנס פנימה, אנו ממליצים לעלות אל ראש מגדל ימק"א, אשר מתנשא לגובה של 46 מטרים ומשקיף על ירושלים וסביבתה.

אם אתם כבר נמצאים בימק"א ירושלים, מומלץ לחצות את הכביש ולהתרשם מהמבנה החיצוני של מלון המלון דוד, בו אירע הפיצוץ המפורסם של האצ"ל.

שעות הפתיחה של מגדל ימק"א: ימי שני עד חמישי בין השעות 8:00-20:00, וימי שישי ושבת בין השעות 8:00-12:30.

כמה זמן מומלץ לבקר בימק"א? בין חצי שעה לשעה.

איך מגיעים? מרכז ימק"א ירושלים ממוקם ברחוב המלך דוד 26.

ניתן ליצור קשר עם המרכז בטלפון 02-5692692.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של ימק"א ירושלים.

בית טליתא קומי – זהו מונומנט יפהפה, שמהווה נקודת עניין נחמדה ברחוב המלך ג'ורג'. בית טליתא קומי היה בית יתומות גרמני שפעל בירושלים החל משנות ה-60 של המאה ה-19 ועד שנות ה-40 של המאה ה-20. לאחר מלחמת העולם השנייה, בית היתומות שינה את אופיו והפך למשרד המפקח על התעשייה הכבדה מטעם המנדט הבריטי. בהמשך, המבנה אכלס גורמים שונים ומשונים נוספים, עד שלבסוף הוחלט להרוס אותו לטובת מגדל העיר ובניין "המשביר לצרכן". המבנה נהרס בשנת 1980, אך הוחלט לשמור על חזית הקומה השנייה של המבנה, שכללה מרפסת, שעון ואת הכתובת "טליתא קומי" בלועזית. החזית היפה ניצבת היום ברחבה של "המשביר לצרכן" והינה השריד האחרון של בית טליתא קומי.

עובדה מעניינת: "טליתא קומי" הוא סיפור מהברית החדשה, בו מסופר על תחייתה של בתו של ראש הכנסת. הבת הקטנה חלתה במחלה קשה ומתה, אך באורח פלא, ישו הצליח להקים אותה לתחייה, לאחר שאמר לה: "טליתא, קומי!" בארמית סורית פירוש המילה "טליתא" הוא "ילדה קטנה".

הכתובת: ברחבת "המשביר לצרכן" ברחוב המלך ג'ורג'.

מתחמי תרבות, בידור והווי מומלצים בירושלים

שוק מחנה יהודה – זהו אחד מהשווקים התוססים ביותר בארץ, מלא צבעים, ריחות וקולות. סיירו בין הדוכנים השונים, המציעים בין היתר מגוון פירות, ירקות, תבלינים ודגים, או התיישבו באחת מהמסעדות הנהדרות שקיימות בשוק. ברחובות הסמוכים לשוק תמצאו מספר רב של מקומות בילוי ליליים, דבר שהופך את השוק למוקד תיירות גם ביום וגם בלילה.

טיפת היסטוריה: השוק החל להתפתח כבר בשלהי התקופה העות'מאנית, בסוף המאה ה-19. פלאחים ערבים מהכפרים הסמוכים לירושלים הגיעו אל מתחם ריק שעמד בסמוך לשכונת מחנה יהודה והציעו למכירה את תוצרתם החקלאית. השוק הפך להצלחה מסחררת, כיוון שחסך לתושבי האזור את הצורך ללכת ברגל עד לשווקים שהיו קיימים בעיר העתיקה.

הכניסה לשוק – בחינם.

שעות הפתיחה: בימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-19:00 ובימי שישי בין השעות 8:00-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בשוק? כמה זמן שייקח לכם לספוג את האווירה.

איך מגיעים? אתם יכולים להגיע באמצעות הרכבת הקלה, ע"י ירידה בתחנת "מחנה יהודה", או לחילופין, באמצעות קווי אגד 6, 8, 18, 32, 21, 74, 75 שעוברים ברחוב אגריפס הסמוך לשוק.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של שוק מחנה יהודה.

מתחם התחנה הראשונה – המתחם היפהפה הזה, שבעבר שימש כתחנת הרכבת הראשונה של ירושלים, נחנך בשנת 2013. תוכלו למצוא בו מספר רב של מסעדות ותערוכות מתחלפות. מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של התחנה הראשונה באשר לאירועים מיוחדים, כיוון שתמיד מתקיים בה איזה שהוא אירוע מעניין. ואם אתם מתעניינים בהיסטוריה, אתם יכולים לעבור ולקרוא אודות התחנה מהשלטים שתלויים על העמודים בחלקה הצפוני.

טיפת היסטוריה: החל מסוף המאה ה-19, ירושלים החלה להתפתח, להתרחב ולצאת מהחומות. באותה תקופה, דרכי הגישה לעיר לא היו נוחים במיוחד, מה שהאריך את זמן ההגעה לעיר, ולכן החליטו שיש לעשות מעשה ולחבר את ירושלים לרשת הרכבות הארצית. בשנת 1892 השלימו את הקמת התחנה והמסילה שהובילה אליה. הקו היה מוצלח ביותר ופעל באופן תדיר עד למלחמת העצמאות. לאחריה, לא הצליחו לשחזר את ימי הזוהר של קו הרכבת ולכן, בשל הביקוש ההולך והפוחת לנסיעה ברכבת לירושלים, החליטו לסגור את התחנה בשנת 1998.

הכניסה למתחם התחנה הראשונה – בחינם. חלק מהפעילויות המתקיימות במתחם – בתשלום.

שעות הפתיחה: 24 שעות ביממה. בתי העסק נסגרים כל אחד בשעה משלו.

כמה זמן מומלץ לבקר בתחנה? בין חצי שעה לשעתיים.

איך מגיעים? אתם יכולים להגיע באמצעות קווי אגד 4, 7, 8, 18, 21, 71, 72, 74 או 75.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מתחם התחנה הראשונה.

תיאטרון החאן – אם אתם מחפשים אחר מקום בו תוכלו לצפות בהצגה טובה לעת ערב, תיאטרון החאן הוא ללא ספק המקום. התיאטרון, שהוקם בשנת 1968, הינו התיאטרון הרפרטוארי היוצר היחיד בעיר, אשר נחשב לאחד מהמובילים בארץ. היכנסו לאתר הרשמי של התיאטרון כדי לבדוק אילו הצגות מתקיימות בימי הביקור שלכם וכדי לרכוש כרטיסים. ניתן להזמין כרטיסים גם דרך הטלפון 02-6303600 (שלוחה 1).

איך מגיעים? התיאטרון ממוקם ברחוב דוד רמז 1, בסמוך למתחם התחנה הראשונה. אתם יכולים להגיע באמצעות קווי אגד 7, 18, 34, 71, 72, 74, , 75, 77.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של תיאטרון החאן.

בריכת הסולטן – אם קניתם כרטיס להופעה גדולה בירושלים, כנראה שהיא תתקיים בבריכת הסולטן. המתחם, שמשמש כיום כתיאטרון פתוח, הוקם בשנת 1536 על ידי הסולטן העות'מני סולימאן הראשון ושימש בעבר כבריכת אגירה. אחד מהאירועים הגדולים המתקיימים מדי קיץ בבריכת הסולטן הוא פסטיבל חוצות היוצר.

איך מגיעים? בריכת הסולטן נמצא במרחק הליכה קצרצר מהקצה המזרחי של קניון ממילא.

פארקים וגנים מומלצים בירושלים

גן החיות התנ"כי – זהו גן חיות רחב ידיים, בו תוכלו למצוא מגוון בעלי חיים, שחלקם חיו כאן, בארץ ישראל, בתקופה התנ"כית. מלבד תצפיות על בעלי החיים, תוכלו ליהנות גם מהליכה לאורך השבילים הנעימים של הגן ומסיור בגן הפסלים המרהיב, שכולל 22 פסלים ענקיים של בעלי חיים. ואל תשכחו לקפוץ לביקור ב"תיבת נח", שמהווה את מרכז המבקרים של גן החיות. הביקור בגן החיות מומלץ במיוחד למשפחות עם ילדים.

אם אתם מתקשים בהליכה, אתם יכולים להשתמש בשירותיה של "רכבת גן החיות", שעוברת בתצוגות המרכזיות בגן החיות: תצוגת הדובים, תיבת נוח, תצוגת "סיפורה של טיפה" ותצוגת הפלמינגו. הרכבת פעילה בימי ראשון עד שישי. הנסיעה ברכבת כרוכה בתשלום סמלי.

הכניסה לגן החיות – בתשלום סביר עד גבוה.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-17:00, ימי שישי וערבי חג בין השעות 9:00-16:30 וימי שבת וחג בין השעות 10:00-17:00. שערי הכניסה נסגרים כשעה לפני סגירת גן החיות.

כמה זמן מומלץ לבקר בגן החיות?

איך מגיעים? גן החיות ממוקם בדרך אהרון שולוב 1, פארק מנחת. אם אתם מגיעים עצמאית, סעו ימינה לציר הרצל בכניסה לירושלים וברמזור השני פנו שמאלה. מיד לאחר מכן, פנו ימינה לבגין דרום והמשיכו עד לרמזור. בצומת, המשיכו ישר לכיוון קניון מלחה ובצומת ה-T פנו ימינה לכיוון גן החיות. קיים שילוט. אם אתם מגיעים בתחבורה ציבורית, ניתן להגיע באמצעות קווי אגד 33. אם אתם מגיעים מבחוץ, ניתן להגיע גם באמצעות רכבת ישראל.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גן החיות התנ"כי.

גן הקבר – בצפון מזרח העיר, כמה עשרות מטרים מחומת העיר העתיקה, תמצאו את הגן המיוחד הזה, שעל פי אמונת הפרוטסטנטים הינו מקום הקבורה של ישו. אתם מוזמנים לשוטט לאורך השבילים, להתיישב בפינות החמד הירוקות ופשוט ליהנות מהאווירה המיוחדת שמשרה המקום, שתחזיר אתכם אחורה אל התקופה של ישו.

הכניסה לגן – בחינם. אם אתם מגיעים בקבוצה גדולה ומעוניינים לקבל סיור מודרך בגן, יש לתאם את הגעתכם מראש דרך המייל [email protected]

שעות הפתיחה: ימי שני עד שבת בין השעות 8:30-17:30. בחורף, הגן סגור בארוחת הצהריים.

כמה זמן מומלץ לבקר בגן? בין חצי שעה לשעה.

איך מגיעים? מדרך שכם, פנו אל רחוב קונרד שיק והמשיכו אל גן הקבר. קיים שילוט.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גן הקבר.

גן וואהל לוורדים – אם תמיד תהיתם היכן חברי הכנסת מסתובבים בזמנם הפנוי, בין ישיבה אחת לאחרת, אחד מהמקומות שנמצאים ברשימה הוא גן וואהל לוורדים, ששוכן ממש בסמוך לכנסת ישראל. זהו מקום אהוב לא רק על חברי הכנסת, אלא גם על זוגות אוהבים, שרואים את הגן כמקום רומנטי במיוחד. אם אתם מחפשים אחר מקום שלוו ושקט לנקות בו את הראש או לאכול בו פיקניק, זה המקום בשבילכם. שוטטו לאורך השבילים, הריחו את הוורדים, שבו על המדשאות הנעימות ועשו את כל העולה על רוחכם. תוכלו למצוא בגן למעלה מ-400 זנים שונים של וורדים, שחלקם התקבלו כשי צנוע מארצות שונות.

אתם יכולים גם ללכת להתרשם ממנורת הכנסת, שנחשבת כחלק מגן הוורדים.

הכניסה לגן – בחינם.

שעות הפתיחה: 24 שעות ביממה.

כמה זמן מומלץ לבקר בגן? בין חצי שעה לשעה וחצי.

איך מגיעים?  הגן ממוקם בין כנסת ישראל לבית המשפט העליון.

טיילת ארמון הנציב – בדרום-מזרח העיר תמצאו שלוש טיילות, שמשקיפות על העיר העתיקה ושמרכיבות יחדיו את "טיילת ארמון הנציב". ביום בהיר, תוכלו לראות מהטיילת גם את ים המלח ואת הרי מואב, מעבר להרי יהודה. שלושת הטיילות הן "טיילת האז", שנמשכת על פני כ-600 מטרים, "טיילת גבריאל שרובר", שנמשכת על פני כ-1,350 מטרים ו-"טיילת גולדמן", שנמשכת על פני כקילומטר. "טיילת גולדמן" אומנם מתוירת פחות מבין השלוש, אך רבים טוענים שהיא היפה ביותר. מומלץ להגיע בשעות אחר הצהריים, לפני השקיעה. שימו לב שחלק מהטיילת עוברת בסמוך או בתוך שכונות ערביות.

טיפת היסטוריה: "ארמון הנציב" היה מקום מגוריו ולשכתו של הנציב העליון בתקופת המנדט הבריטי. כיום, המבנה ששימש בעבר את הנציב העליון משמש כמטה האו"ם. הטיילת זכתה להיקרא על שם הארמון בשל סמיכותה אליו.

הכניסה לטיילת – בחינם.

שעות הפתיחה: 24 שעות ביממה.

כמה זמן מומלץ לבקר בטיילת? בין חצי שעה לארבע שעות.

איך מגיעים? הטיילת נמשכת משכונת אבו טור ועד לארמון הנציב ויער השלום. הדרך המומלצת ביותר היא להגיע באמצעות רכב פרטי. קיימת חנייה חופשית בסמוך לטיילת האז.

התחנה לחקר ציפורי ירושלים – בפאתי גן סאקר ובלב קריית הלאום, דקות הליכה ספורות מהכנסת, תמצאו את התחנה המיוחדת הזו, שהוקמה בשנת 1994 על ידי חובבי טבע וצפרות. התחנה מהווה נקודת ריענון עבור אלפי ציפורים שעושות את דרכן במסלול הנדידה. בזמן הביקור בתחנה, תוכלו לתצפת על הציפורים השונות, ללמוד עליהן ועל התופעה המדהימה הזו שנקראת "נדידה".

הכניסה לתחנה – בחינם. לתיאום פעילויות והדרכות בתשלום, פנו למספר: 052-3869488.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בתחנה? בין שעה לשעתיים.

איך מגיעים? אם אתם מגיעים מכיוון תל אביב, עברו מתחת לגשר המיתרים ופנו ימינה לכיוון הר הרצל. ברמזור השני פנו שמאלה לשדרות רבין ולאחר מכן, פנו ימינה בשילוט החום המורה לכיוון הכנסת והתחנה לחקר ציפורי ירושלים.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של התחנה לחקר ציפורי ירושלים.

הגן הבוטני האוניברסיטאי ירושלים – בגן הבוטני היפהפה הזה תוכלו למצוא למעלה מ-6,000 צמחים שונים מרחבי העולם. בזמן הביקור בגן, תעברו בין שש חלקות גיאוגרפיות שונות: אירופה, אגן הים תיכון, אמריקה הצפונית, אפריקה הדרומית, אוסטרליה ומרכז-קדמת אסיה. בדרך תמצאו גם כמה פינות חמד, מפלי מים יפים ומדשאות רחבות מושלמות לפיקניק. אם אתם מגיעים עם ילדים, הם יוכלו להכיר את הטבע מקרוב באמצעות הליכה על "שביל התגליות" שבגן.

הכניסה לגן הבוטני – בתשלום סביר.

שעות הפתיחה: בשעון קיץ – ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-19:00, ימי שישי וערבי חג בין השעות 9:00-17:00 ושבת וחג בין השעות 9:00-18:00. בשעון חורף – ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-17:00, ימי שישי וערבי חג בין השעות 9:00-15:00 ושבת וחג בין השעות 9:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בגן הבוטני? בין שעה לשעתיים.

איך מגיעים? הגן הבוטני ממוקם בכניסה לשכונת "ניות" סמוך לקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. ניתן להיכנס לגן דרך תחנת הדלק שברחוב הרצוג. קווי אוטובוס שמגיעים אל הגן הבוטני: 19, 32 (לרחוב הרצוג) ו-17 (לרחוב יהודה בורלא).

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של הגן הבוטני האוניברסיטאי ירושלים.

בנוסף: אם אתם נמצאים בצדה השני של ירושלים, אתם יכולים לבקר בגן הבוטני שנמצא בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית. הגן הבוטני הזה אומנם קטן יותר מחברו בגבעת רם, אך גם בו תוכלו למצוא כמה פינות יפות ושלוות. הגן הבוטני בהר הצופים עוסק בצמחייה של ארץ ישראל ופתוח בחינם לקהל הרחב. לפרטים נוספים, בקרו באתר הרשמי של הגן הבוטני בהר הצופים.

מרכזי קניות מומלצים בירושלים

מדרחוב בן יהודה – זהו אחד מהאזורים הפופולאריים ביותר בקרב מקומיים ותיירים כאחד. המדרחוב נחשב לאזור המסחר והבילוי המצליח ביותר בעיר ולאורכו תמצאו מספר רב של חנויות, מסעדות, בתי קפה ופאבים. במדרחוב כלולים רחובות בן יהודה, לונץ, בן הלל ודורות ראשונים, ומשני צדדיו תוכלו למצוא את רחוב המלך ג'ורג' ואת רחוב יפו, הרחוב הראשי של ירושלים, שמוביל לעיר העתיקה.

איך מגיעים? הרכבת הקלה חוצה את רחוב יפו, הצמוד למדרחוב, כך שאם אתם משתמשים בשירותיה, לא תהיה לכם בעיה להגיע. רדו בתחנת "יפו מרכז" או בתחנת "העיריה" והתחילו לשוטט.

קניון ממילא – בקצה של רחוב יפו, בסמוך לשער יפו, תמצאו את הקניון הפתוח הייחודי הזה. זהו קניון יוקרתי, המורכב ממספר רב של חנויות אופנה, קוסמטיקה, תכשיטים, ספרים וכלי בית. שדרת החנויות משתרעת לאורך של כ-400 מטרים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:30-22:00, ימי שישי בין השעות 9:00-14:40 ומוצאי שבת החל משעה לאחר צאת השבת ועד 23:00.

איך מגיעים? הרכבת הקלה היא הדרך הנוחה ביותר להגיע. רדו בתחנת "העיריה" והמשיכו במורד רחוב יפו. תמצאו מדרגות היורדות אל הקניון מימינכם.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של קניון ממילא.

קניון מלחה – הקניון, שמשתייך לקבוצת "קניוני עזריאלי", מתפרש על פני שלוש קומות וכולל מספר רב של חנויות המתמחות באופנה, בקוסמטיקה ויופי, בספורט ועוד. בין החנויות הידועות בקניון נמצאות זארה, פוקס, H&M וקסטרו. בקניון קיימים גם מספר מסעדות, בתי קפה ואולמות קולנוע.

החנייה במקום היא ללא תשלום בשעתיים הראשונות. לאחר מכן, החנייה היא בתשלום סמלי.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 9:30-22:00, ימי שישי בין השעות 9:00-14:30, ימי שבת החל משעה מצאת שבת ועד 23:00.

איך מגיעים? הקניון ממוקם בדרך אגודת ספורט בית"ר 1. אתם יכולים להגיע באמצעות קווי אגד 14, 19, 35, 62, 77, 161, 162, 164, 165, 169.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של קניון מלחה.

מסעדות מומלצות בירושלים

פסטה בסטה ירושלים – אחת מהמסעדות הפופולאריות בעיר, ששוכנת בשוק מחנה יהודה. אתם בוחרים את סוג הפסטה שאתם רוצים, את הרוטב ואם תרצו, גם כמה תוספות. הפסטה טרייה, השירות מהיר והמחירים זולים. הישיבה היא בשולחנות הפונים לשוק, חלקם בעלי כיסאות מוגבהים. במקום קיימים גם שירותים ומתקן חופשי לשתיית מים. זהו הסניף הראשון של רשת "פסטה בסטה" המצליחה, הקיימת במספר מוקדים בארץ.

המחירים: זולים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 12:00-00:00, ימי שישי החל מהשעה 10:00 ועד שעה וחצי לכניסת שבת.

הכתובת: סמטת התות, 8 שוק מחנה יהודה.

יצירת קשר: 0775404633.

האתר הרשמי: פסטה בסטה ירושלים.

ברדק – המסעדה, שמתמחה בפיצות ובבירות, יושבת בפינת רחובות שקטה ומציעה מקומות ישיבה בפנים ובחוץ. בתפריט תמצאו מגוון פיצות ייחודיות, טעימות ודקות במיוחד, שמתחסלות מהר מדי. אם תרצו, תוכלו להזמין גם פיצה לקינוח. זהו מקום נהדר לשבת בו עם חברים, לשתות יחדיו מגוון בירות ייחודיות וליהנות מהאווירה הטובה.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 12:00-00:30, ימי שבת בין השעות 18:45-00:30.

הכתובת: קרן היסוד 38.

יצירת קשר: 025877795.

האתר הרשמי: ברדק.

ג'וזף בורגר בר – מסעדה קטנה ואינטימית, שמתמחה בהמבורגרים עסיסיים במחירים נהדרים. אם אתם לא אוהבים המבורגרים, אתם תמיד יכולים להזמין שניצל. בזמן הארוחה, מוקרנים על קיר המסעדה קליפים מוזיקאליים שתורמים לאווירה הטובה. אם אתם מחפשים משקאות אלכוהוליים, קיים גם בר במקום. המסעדה ממוקמת ברחוב שקט, בין שוק מחנה יהודה לשכונת נחלאות, ונתן גם לשבת בחוץ.

המחירים: זולים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 11:00-1:00, ימי שישי החל מהשעה 11:00 ועד שעה לפני כניסת שבת, וימי שבת מצאת שבת ועד 1:00 לפנות בוקר.

הכתובת: אגריפס 123.

יצירת קשר: 053-9367983.

האתר הרשמי: ג'וזף בורגר בר.

תמול שלשום – "תמול שלשום" הוא רומן מאת ש"י עגנון, שפורסם בשנת 1945, ומספר את סיפורו של יצחק קומר, אשר מגיע לישראל בעלייה הראשונה. לכן, אין זה פלא שהמסעדה עמוסה במדפי ספרים. יד שנייה, אגב, ולמכירה. בתפריט, שכולל "פתח דבר" ועלילה שהולכת ומתפתחת, תמצאו בין היתר מגוון כריכים, סלטים, פסטות, מרקים ומאפים. המקום מתאים לאנשים שרוצים לקיים שיחה אינטליגנטית על כוס קפה. לעיתים מתקיימים במקום הרצאות של סופרים ואנשי רוח.

המחירים: סבירים עד יקרים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:30-00:00, ימי שישי החל מ-8:30 ועד כניסת שבת וימי שבת החל ממוצאי שבת ועד 00:00.

הכתובת: רחוב סלומון 5.

יצירת קשר: 02-6232758.

האתר הרשמי: תמול שלשום.

מחניודה – הייתם מצפים שמסעדה בבעלות השפים הירושלמיים המוצלחים אסף גרניט, יוסי אלעד ואורי נבון תהיה מעבר לתקציב של אדם ממוצע, אך "מחניודה" מפתיעה ומציעה תפריט שכולל גם לא מעט מנות במחירים סבירים לכל הדעות. המסעדה, שממוקמת במקום התוסס ביותר בירושלים, שוק מחנה יהודה, הינה מסעדה ים תיכונית עונתית. מומלץ להזמין מקום מראש.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 12:30-16:00 והשעות 18:30-1:30, ימי שישי בין השעות 11:30-15:30 וימי שבת בין השעות 20:00-1:00.

הכתובת: בית יעקב 10.

יצירת קשר: 02-5333442.

האתר הרשמי: מחניודה.

קפה רימון – בירושלים קיימים ל"קפה רימון" שני סניפים נהדרים, אך בביקורת זו אנו מתייחסים לזה שבמדרחוב בן יהודה ולא לזה שבקניון ממילא. המסעדה האלגנטית מספקת אווירה שקטה ותפריט גדוש במאכלים בריאים ומשביעים, ביניהם פסטות, חביתות וסלטים. השירות אדיב.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-23:00, ימי שישי החל מהשעה 8:00 ועד שעה לפני כניסת שבת, ימי שבת החל מחצי שעה לאחר צאת שבת.

הכתובת: לונץ 4.

יצירת קשר: 054-3077918.

האתר הרשמי: קפה רימון.

קופי בין – המסעדה הפופולארית הזו, שמשמשת גם כבית קפה, הינה סניף של רשת בינלאומית מצליחה של בתי קפה. בתפריט תמצאו בין היתר מגוון טוסטים, סלטים, כריכים, לזניות ופסטות. אם אתם אוהבים מתוק, מומלץ להזמין את ה"אייס בלנד" הטעים של המקום. כדי לחוות את האווירה של רחוב יפו, התיישבו בחוץ ומדי פעם תיהנו ממראה הרכבת הקלה חולפת על פניכם.

המחירים: סבירים עד יקרים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי החל מהשעה 7:00 ועד הלקוח האחרון, ימי שישי החל מ-7:00 ועד חצי שעה לפני כניסת שבת, ימי שבת החל מחצי שעה מצאת שבת ועד הלקוח האחרון.

הכתובת: יפו 34.

יצירת קשר: 073-7585630.

האתר הרשמי: קופי בין.

מסעדות שפתוחות בשבת

מסעדת  מנדרין –  מטבח  סיני  כתובת שלומציון המלכה 2  טלפון לתאום 02-6252890

מסעדת  פוקצטה – מטבח ישראלי אירופאי  כתובת שלומציון המלכה 4  טלפון לתאום 02-6243222

מסעדת מינרט – מטבח ים תיכוני מזרחי כתובת שלומציון המלכה 18 טלפון לתאום 0206234470

מסעדת קבלייר – מטבח צרפתי אירופאי  כתובת בן סירא 1  טלפון לתאום 02-6242945

מסעדת צלו  – מטבח בין לאומי    כתובת בן סירא 18  טלפון לתאום 02-6251132

מסעדת זבוטניסקי – מטבח בין לאומי  כתובת בן שטח 1  טלפון לתאום 02-6244725

מסעדת תל אביב – מטבח ישראלי בין לאומי כתובת בן שטח 2 טלפון לתאום 026259850

מסעדת דולפין הים – מטבח דגים    כתובת בן שטח 9  טלפון לתאום 02-6232272

מסעדת קטיס – מטבח צרפתי בין לאומי כתובת הסורג 2  טלפון לתאום 02-6231793

מסעדת אדום – מטבח אירופאי  כתובת יפו 33 חצר פיינגולד טלפון לתאום 02-6426242

מסעדת סאקורה – מטבח יפני אוריינטאלי   כתובת יפו 33 חצר פיינגולד  טלפון לתאום  02-6235464 , א – שבת 12:00 – 16:00 , 18:00 – עד אחרון הלקוחות

מסעדת בארוד – מטבח בר מסעדה,בלקני,בשרים,מאכלי ים ובשול ביתי  כתובת יפו 33 חצר פיינגולד  טלפון לתאום 02-6259081 ,לא זולה

מסעדת Gent – מטבח ביסטרו בר    כתובת ריבלין 5   טלפון לתאום

מסעדת קנגורו – מטבח ביתי,גרוזיני,בשרים כתובת נחלת שבעה 7  טלפון לתאום 02-6250618, לשם לב יש שני מחירים לחלק מהמנות .

מסעדת אולד סטרייט  – מטבח ישראלי ים תיכוני כתובת יואל משה סלומון 12 נחלת שבעה  טלפון לתאום 077-5230426

בית קפה אוגנדה  – מטבח ישראלי  כתובת אריסטובלוס 4 טלפון לתאום 02-6236087 שעות שבת 03:00-12:00

מסעדת מקדולנס – מטבח המבורגר וסלטים כתובת שמאי 4  טלפון לתאום 054-2399011

מסעדת בולונז – מטבח איטלקי ,בשרים,  ישראלי  כתובת שמאי 12  טלפון לתאום 02-6232421 שעות פתיחה בשבת שבת 01:00 – 10:00

מסעדת מיטבורגר – מטבח המבורגר  כתובת הלל 28  טלפון לתאום 02-6222513

מסעדת פיצה צילי – מטבח פיצה  כתובת הלל 28  טלפון לתאום

מסעדת גחנון בר – מטבח תימנית  כתובת הלל 28  טלפון לתאום

מסעדת ספגטים  – מטבח איטלקי  כתובת הלל 35  טלפון לתאום

מסעדת פוקציה בר  – מטבח פוקציות כתובת רחוב עקיבא 4 טלפון לתאום 02-6242273

מסעדת ארקדיה  – מטבח בין לאומי  כתובת אגריפס 10 טלפון לתאום 02-6249138

מסעדת צאקרה –  מטבח בין לאומי כתובת המלח גורג 41  טלפון לתאום 02-62527331

מסעדת לינק – מטבח אירופאי  כתובת המעלות 3  טלפון לתאום

מסעדת רוסטבר קפה – מטבח קפה,סלטים ובשר כתובת בן מימון 1טלפון לתאום 02-5665126

מסעדת מונא  –  כתובת שמואל הנגיד 12 טלפון לתאום 02-6222283

מסעדת פרדיסו – מטבח איטלקי  כתובת קרן היסוד 36 ממול לתחנת הרוח ימין משה  טלפון לתאום 02-5634805

מסעדת שלוש הקשתות – מטבח בין לאומי  כתובת המלך דוד 26 טלפון לתאום 02-5692692

מסעדת קפה סמדר במושבה הגרמנית – מטבח ישראלי וסנדוויצים כתובת לויד גורג 4  טלפון לתאום 02-5617819

מסעדת קולוני – מטבח בין לאומי כתובת דרך בית לחם 7 מתחם הקולוני טלפון לתאום 02-6729955

מסעדת לבן – מטבח בין לאומי  כתובת דרך חברון 11 מבנה הסינמטק  טלפון לתאום 02-6737393

מסעדת לה רוטיסרי – מטבח בין לאומי  כתובת הצנחנים 3 מנזר רוטרדם מאחורי מתחם העירייה  טלפון לתאום 02-6279114

שכונת עין כרם מסעדות פתוחות בשבת

מסעדת   Agua – מטבח בין לאומי  כתובת רחוב המעיין 1   שכונת עין כרם  טלפון לתאום 02-6449494

מסעדת טריזורו  – מטבח איטלקי גלידה,פיצות ואוכל איטלקי גינה נהדרת מומלץ כתובת רחוב המעיין 25 שכונת עין כרם  טלפון לתאום 02-6449253

מסעדת גוניה הלבנונית – מטבח מזרחי כתובת רחוב עין כרם 5 שכונת עין כרם  טלפון לתאום 02-6439499

מסעדת ביסטרו עין כרם – מטבח סלטים וישראלי    כתובת רחוב עין כרם 25   שכונת עין כרם  טלפון לתאום 02-6430865

מסעדת כרמה – מטבח צרפתי איטלקי,ישראלי ארוחות בוקר כתובת רחוב עין כרם 74   שכונת עין כרם  טלפון לתאום 02-6436643

מסעדת פונדק עין כרם – מטבח ישראלי אירופאי כתובת רחוב המעיין 9   שכונת עין כרם מומלץ טלפון לתאום 02-0579444169

מסלולי טיול מומלצים בירושלים ובסביבה

כביש 395: מסלול טיול רכוב בהרי ירושלים

מסלול טיול בעין כרם

מסלול טיול בירושלים למרגלות הר הזיתים

מסלול טיול ברחוב הנביאים בירושלים

מסלול טיול בסטף, ירושלים

סיור וסיפור בשכונת קטמון

סיור במסתרי החבשים ברחוב אתיופיה, ירושלים

סיור במושבה הגרמנית בירושלים

סיורון והיסטוריה בשכונת תלפיות, ירושלים

ירושלים בתש"ח, סיור בעקבות לוחמים, מורשת קרב

סיור בשכונת טלביה, ירושלים

סיור בסמטאות ירושלים

סיורים בקריית העירייה

סיור בשכונת זיכרון משה בירושלים

סיור בירושלים על כף היד מארמון הנציב, גם למוגבלי תנועה

סיורים בפינות נסתרות בשכונת רחביה, ירושלים

סיורים ליליים בירושלים

מסלול טיול בשכונת מאה שערים, גם בכיסא גלגלים

מסלול טיול בעמק הארזים

מסלולי טיולים בעקבות מורשת קרב

מסלול טיול מהמכון האפיפיורי ועד לכנסיה הסקוטית

מסלול טיול ברכב בעקבות הפריצה לירושלים דרך 'דרך בורמה'

סיור בקריית הלאום בגבעת רם, אל מנורת הכנסת

מסלול טיול בעין חנדק

מסלול טיול בעין טייסים

מסלולי טיול בפארק ירושלים: נופים מרהיבים, עתיקות וסיפורים

יעדי לינה מומלצים בירושלים

מצאתם טעות או מרגישים שחסר משהו במדריך? עדכנו אותנו.

עוד מאמרים על אזורים, ערים בישראל

אטרקציות ובילויים בזיכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה והסביבה

מסלולים, אטרקציות, בילויים, המסעדות ולינות בתל אביב-יפו

מדריך האטרקציות, בילויים, מסעדות, שווקים בעכו וסביבתה

אטרקציות, מסלולי טיולים ובילויים המומלצים למטייל באילת

אטרקציות, בילויים, מסלולים, לינות, ומסעדות בירושלים

מסלולים, אטרקציות ובילויים ברמת הגולן והסביבה

סיפורה של מטולה, אטרקציות ובילויים באזור

אטרקציות, בילויים ומסלולי טיול בקיסריה

אטרקציות ובילויים בעיר חיפה והסביבה

אטרקציות ובילויים ברחובות וסביבותיה

אטרקציות ובילויים בחדרה והסביבה

אטרקציות ובילויים למטייל בחורפיש

מסלולים, אטרקציות ובילויים בערד

אטרקציות ובילויים בעמק יזרעאל

אטרקציות ובילויים בגליל העליון

אטרקציות ובילויים במצפה רמון

אטרקציות ובילויים בכפר הורדים

אטרקציות ובילויים בהרצליה

אטרקציות מומלצות היסטוריה בישראל ירושלים ישראל מידע תיירותי מסעדות בישראל מקומות קדושים אחרים בישראל מקומות קדושים בישראל מקומות קדושים ליהודים ‏בישראל מקומות קדושים למוסלמים ‏בישראל מקומות קדושים לנוצרים בישראל האטרקציות, הבלויים, הלינות, ומסעדות בירושלים, טיול, ירושלים, מסלולים, סיור

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות