• תַפרִיט
  • תַפרִיט
מזרקה בגן סנסוסי

אטרקציות בעיר פוטסדאם

דף הבית » אטרקציות בעיר פוטסדאם

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 13 דקות

 

תחקיר למאמר זה נעשה על ידי פייטוש מאתר מלון

מיקומה של העיר הוא על חוף גדות נהר האפל, היא נחשבת ליעד פופולארי לביקור ושווה להשקיע יום לביקור במקום, העיר ההיסטורית היא בירת חבל ברדנבורג , בסיום מלחמת העולם השנייה ראשי המדינות המנצחות ניסחו שם את חוזה חלוקת גרמניה לארבעה אזורי כיבוש בוועידת פוטסדאם .

החלק העתיק של פוטסדאם הוא האזור סביב תעלת האם   ורחוב  Fischerstrasse  קרוב לאי של האבל טייפר, האזור היה כפר דייגים ממוצא סלבי ,מרכז העיר מורכב מסביב לשלוש כיכרות .

בעיר שפע של טירות ארמונות,פארקים, אגמים, כנסיות, רחוב מדרחוב, מוזיאונים, בתים היסטוריים כמו בית הקיץ של אלברט איינשטיין שבו קבע את תורת היחסיות  ,רובע הולנדי,אזור בתים רוסי,האזור לאורך שנים רבות כלל שטחי לצרכים צבאיים ומחנות צבא.

העיר ואגמיה שימשה את מלכי פרוסיה והקיסרים הגרמניים למגורים לאורך למעלה משלוש מאות שנה מהמאה ה 17 עד המאה העשרים, לכן גם הושקעו משאבים וטובי האדריכלים עבדו בה ויצרו ארמונות, גנים ופארקים .

תחבורה: לוקחים רכבת מברלין, קו  S5,S1  מתחנת  Zoologischer Garten ,Friedrichstrasse  או הרכבת האזורית   RE1מתחנות  Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, , Zoologischer Garten,  עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת אוטובוסים שונים על פי המקומות שהנך רוצה לבקר. לדוגמא,  לביקור בפארק וטירת  סנוסי או  פארק וטירת   Babelsberg  יש לנסוע באוטובוסים מס 694 או 695.

אזור אגם  Schwielowsee

תחבורה בנסיעה מברלין ברכבת S,S1 מתחנת  Griebnitzse או  הרכבת האזורית RE1  מ Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ,Friedrichstrasse, Zoologischer Garten ואז להמשיך באוטובוס 607 , או הרכבת האיזורית מספר 22 לתחנת  Caputh-Schwielowsee  או  Caputh-Geltow.

על גדות האגם מוקמת מועצה מוניציפלית שמורכבת משלושה ישובים כפריים שהתאחדו   ,Caputh   Geltow ,Ferch   על האגם מעבורת עמוסה בין   Caputh   ו   Geltow דרך הנהר האבל ומתחת לגשר הרכבת עם המדרכה.

אזור Caputh הכולל גם את הארמון והגן וממוקמת בו תחנת רכבת עוד משנת 1904. בסביבה הוקמו חוילות של אנשים עמידים. הכנסייה בכפר הוקמה עוד בימי המלך פרידריך ווילאם הרביעי/  בשטח גם ממוקם בית הקיץ של משפחת אלברט איינשטיין שהוקם בשנת 1929. בית זה אשר ממנו נמלט על פני האגם בעת עליית הנאצים בשנת  1933, כיום רכוש האוניברסיטה העברית .

הישוב  Geltow ממוקם על הכביש הראשי ולכן עוברים בו הרבה נוסעים. כנסיית הכפר הוקמה לפי תכניות של הקיסר פרידריך השלישי מהתרשמותו מכנסיית  Terlano בטירול עם גג רעפים וצריח .

הכפר fishermens באזור החקלאי  ferch  ממוקם בקצה הדרומי של האגםSchwielowsee  הכפר שמר על אופיו הכפרי, גם בתקופתנו אנו. בכפר מבקרים הרבה תיירים בעיקר בסוף השבוע בשייט על סירות מאז המאה ה-   19. הכנסייה של הכפר  Ferch נבנה בשנת  1635, צורתה מזכירה ספינה .

אגם וטירה  Schloss Sacrow

ממוקם במזרח גרמניה מדינת ברנדנבורג   Brandenburg   בירתה   Potsdam

תחבורה: רכבת מברלין בקווי  S1, S7 לתחנת ואנזה ומשם המעבורת או הרכבת האזורית  RE1   מתחנות   Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ Friedrichstrasse ,בברלין  או ברכבת  S,S1   לפוטסדאם ומשם יש דרך חלופית על ידי אוטובוס 697 מתחנת  Am Schragen  בפוטסדאם ומשם בקווי חשמלית 90,92,95 .

הטירה והארמון  Sacrow שנבנה בשנת 1773 בסגנון הברוק על חורבות מבנה אחר שהיה במקום. המלך פרידיריך הרביעי השתמש בו למגורים בשנת 1840. באותה תקופה ליד הפארק הוקמה כנסיית הגואל. הבעלות על המבנה עברה מספר בעלים ממפקד מצודת שפנדאו האלוף הרדוט  והלאה. בתקופת מלחמת העולם השנייה התגורר במקום האחראי על היעור בממשל הנאצי, שאז הורחב המבנה נוספו אגפים ונהרסו מספר מבנים בשטח. לאחר המלחמה הוא שימש בית יתומים לילדים קורבנות המלחמה.

בפארק הצמוד אליו נטועים מעל לאלף עצי אלון קדומים, החממה שנבנתה בתקופת הקמת הארמון נהרסה בעת המעבר לשימוש צבאי בשטח ובמקומה הוקמה כלבייה/ לאחר האיחוד של הגרמניות ארגון הגואל החל לשפץ את המבנה והפארק כולל הכנסייה כאשר המטרה הייתה לפתוח במקום מוזיאון.

בשנת 2006 נרכש האזור והמבנים בידי משפחת  van Weyden dar מידי העמותה/ עוד בשטח הפארק  כנסייה עם מגדל פעמונים על גדות האגם שנבנתה בשנים 1840-1844   Heilandskirche am Port von Sacrow.

ארמון ופארק שרלוטנהוף  Schloss Charlottenhof

הכניסה בתשלום

תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת    Zoologischer Garten  או תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת חשמלית 96  או אוטובוס 692 .

כתובת: ארמון סנוסוסי  העיר פוטסדאם  Potsdam

האתר פתוח בחודשים 15 למאי עד 15 באוקטובר בימי שלישי-ראשון בשעות 10:00-17:00 ,סגור בימי שני.

טלפון 9694228

הארמון ממוקם בחלק המערבי של מתחם ארמון סנוסוסי , הוא נבנה בשנים  1826-1829 עבור הזוג המלכותי יורש העצר פרידריך וילהלם הרביעי ואליזבת אשתו.  נבנה על יסודות של בית האחוזה הישן שנבנה בסגנון  הרנסנס האיטלקי כוילה. בתוך הארמון ניתן לראות את חדרי הארמון והריהוט המקורי.

רשמית הארמון והפארק נקראו  Charlottenhof  לכבודה של מריה שרלוט פון  Gentzkow  שהייתה  הבעלים של הנכס בשנים  1790-1794, החדר הבולט ביותר של הארמון הוא חדר אוהל בסגנון אוהל קיסר באימפריה הרומית. הן התקרה והקירות מעוטרים בטפט עם פסים כחולים ולבנים כולל הוילונות וכיסויי המיטה.

האחוזה האיטלקית   Krongut Bornstedt

הכניסה בתשלום

תחבורה: לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת    Zoologischer Gartenאו תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות.  לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת אוטובוסים שונים על פי המקומות שהנך רוצה לבקר.

כתובת רחוב Ribbeckstr. 6/7  העיר פוטסדאם  Potsdam

טלפון 550650

בין הארמון סנסוסי לאחוזה האיטלקית מפרידים 400 מדרגות. המבנה שוחזר בשנת 2002. במקום פועלת מבשלת שיכר ובירה , בית המאפה, מסעדה , בית קפה ויקטוריה ובית היין .

הכנסייה הצרפתית   French Church

תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת    Zoologischer Garten  או תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות   Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת אוטובוסים שונים על פי המקומות שהנך רוצה לבקר.

כתובת הכנסייה ממוקמת בחלק המזרחי של כיכר בסיס  העיר פוטסדאם  Potsdam

הכנסייה נבנתה בשנים 1751-1753והיא הכנסייה היחידה אשר בנייתה שולמה מכיסו הפרטי של הקיסר פרידריך הגדול. לאחר רדיפות בני הכת בצרפת בשנת 1685 הגיעו והתיישבו בפוטסדאם בני כת Huguenots .  במהלך הרחבת העיר בשנת 1715 ממזרח לכיכר  Einheit square שאז נבנתה שכונה צרפתית שבה נבנו כחמישים בתים.

בתחילה התפללו הצרפתיים בכנסייה שהוקמה על חורבות ארמון העיר ולאחר מכן בכנסיית Garrison Church  ולאחר מכן הוקמה הכנסייה. האוכלוסייה הצרפתית יצרו לעצמם מוסדות שלטון, דת ושיפוט משלהם. עד אשר כאשר פרוסיה הובסה על ידי כוחותיו של נפוליאון, הכנסייה שימשה לאחסון סוסי הצבא  ושימשה את  חיל הפרשים הצרפתי באזור לאחר 1806.

לאחר שנפגעה הכנסייה היא שוחזרה בשנים האחרונות ומשמשת שוב ככנסייה .

המושבה הרוסית Alexandrowska

תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת  Zoologischer Gartenאו תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבתתחבורה לתחנת Puschkinallee בקווי אוטובוס 92,96

כתובת רחוב  Alexandrowka 1-14 . בהמשך מהשכונה  ההולנדית בהליכה  לאורך רחוב אברט פרידריך  עד שמגיעים לשכונה   .

בתקופת מלחמת נפוליאון נפלו בשבי 62 חברי המקהלה הרוסית מלטוויה. נבנתה בעבורם צורת הבנייה ועיצובה היו כמו צלב סנט אנדרו כאשר ביתו של המשגיח ניצב בצומת המרכזית של הצלב, לצדדי הרחובות הצלב ניבנו בתים בסגנון רוסי כאשר על המשקופים חרוטים עד היום שמות המתגוררים בבית. על גבעה מעל הישוב הקטן הוקמה הכנסייה הרוסית עם הבצלצלים בראשה. כיום נותרו צאצאים בודדים להתיישבות זאת. המושבה נבנתה על פי הכפר  Glosovo  ליד סנט פטרסבורג ברוסיה.

מלאכת שחזור הבתים נמשכת ובאחד הבתים המשוחזרים פתחה מוזיאון מודרני , מוזיאון  Alexandrowka  במבנה אחר ששוחזר בתערוכותיו ניתן לראות את אורך חייהם של הזמרים הרוסיים השבויים מתקופת  הקמת השכונה.

גבעה הניצבת מצפון לכנסייה למרגלות Pfingstberg ממוקם בית הקברות היהודי המגודר שהוקם בשנת 1763  יהודי העיר גורשו ונרצחו בשנים 1933-1945.

טירת  Schloss Marquardt

כניסה בתשלום,ילדים מתחת לגיל 16 חופשי.

כתובת  Potsdam 14  Hauptstr. הטירה ממוקמת  על גדות האגם Schlanitzsee.

תחבורה: לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת  Zoologischer Garten או תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת אוטובוס

הטירה פתוחה בימי חמישי בשעות 14:00-19:00 בימי שבת וראשון בשעות 12:00-19:00

טלפון 48620800

תחילתה של הטירה בשנת 1313 שאז נקראה Schorin.  בשנת 1704 הועברה הטירה הפיאודלית למשפחת  Marquard שאז התרחבה וגדלה. בשנת 1932 היא שמשה כמלון ולאחר מכן בית חולים צבאי, בית הבראה וגם בית ספר לילדים חרשים.  

טירת קאפוט Schloss Caputh

הכניסה בתשלום

תחבורה: בנסיעה מברלין ברכבת S,S1 מתחנת  Griebnitzse או  הרכבת האזורית RE1  מ Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ,Friedrichstrasse, Zoologischer Garten ואז להמשיך באוטובוס 607 ,או הרכבת האיזורית מספר 22 לתחנת  Caputh-Schwielowsee  או  Caputh-Geltow.

הטירה פתוחה בחודשים מאי-אוקטובר בשעות 10:00-18:00 בימי השבוע פרט ליום שני, בחודשים נובמבר אפריל בימי שבת וראשון בשעות 10:00-17:00 .

הטירה נבנתה על הגדה הדרומית של נהר האוול , וגדת אגם  Templin  ישירות , הארמון נבנה בתחילת סגנון הברוק, בשנת 1661 בידי פיליפ דה  Chieze, הוא שימש במיוחד במסעות צייד לבני האצולה, במלחמת 30 השנה נהרס בחלקו ונבנה והורחב בעת השיפוץ שוב, בשנת 1947 הולאמה האחוזה והטירה בידי גרמניה הקומוניסטית.

לאחר איחוד הגרמניות שופץ המקום בשנים 1995 – 1999, בביקור במקום ניתן לבקר באולם הנשפים המעוטר בפאר ובמרתף האולם  שקירותיו תקרות מקומרות, מעשה ידיו של  המלך פרידריך וילהלם הראשון והוא כולל 7,500 אריחים לבנים  ואריחים כחולים מהולנד ושימש כחדר האוכל למסיבות הציד.

כמעט בכל החדרים הם עיצובים התקרה המקורית מצופים בטיח וציורי התקרה נשמרו מהעבר, בחדר קבלת הפנים ניתן לראות ריהוט מצופה לכה,כלי פורצלן, חרס ופסלים מעיזבונה של דורותיאה ,חלק גדול מהציורים בארמון הם פרי ידיו של האמן hollandischer

פארק הארמון שעוצב מחדש בשנת 1830 שוכן על גדות אגםTemplin  בין הארמון לבין האגם נבנה גם ביתן האביר או הגנטלמן .  בגן עצים רבים כולל ערמונים ושיחים

כיכר ביסין Bassinplatz  Squares  

כתובת: הכיכר ממוקמת בחלקה המזרחי של  פוטסדאם בפרוור של Babelsberg.

נחשבת לכיכר הגדולה בעיר הגובלת בשכונה ההולנדית. האדמה שעליה ניצבת הכיכר הייתה ביצה אשר עקב התרחבות העיר כבר בשנים 1735-37 החלו ליבשה והמים רוכזו לאגמון  אשר נקרא     Hollandischen   Bassin . אגמוןן המים ההולנדי גודלו היה 250 מטר על 150 מטר, במרכז האגמון על אי קטן, הוקם בשנת 1739 ביתו של . Bouman  מי שהקים בעזרת אמנים הולנדיים  את השכונה ההולנדים שהורכבה מארבעה גושי בתים בסגנון הולנדי ממש במרכז רחוב ברנדנבורג של היום נקרא Gloriette

תעלת מים ששימשה אף לשייט חיברה את האגמון לאגם Heiliger והמים המנוקזים עברו במערכת צינורות תת קרקעיים לכיכר Wilhelmplatz ומשם לתעלות המים של העיר. מאחר והדבר צרך תחזוקה ותיקונים יבשו סופית את האזור בשנת 1868.

בשנת 1867 הונחו היסודות לכנסיית הקתולית של העיר והוקמו מגדל  הכנסייה של פטרוס ופאולוס שגובהו היה 63 מטר, הכנסייה נבנתה על חורבות שני מבנים ישנים שניצבו במקום, כאשר המודל לבנייתה שימשה כנסייה בעיר ורונה באיטליה. מאחורי הכנסייה הוקם בית קברות בשנת 1945 לזכר 400 חיילים סובייטים שנהרגו באזור ואזרחי העיר וממול הכנסייה הוקמה בתיה של השכונה ההולנדית.

כיכר האחדות אנדרטת קורבנות הפשיזם  Memorial for the victims of fascism

ההגעה בחשמלית או אוטובוס מהתחנה המרכזית.

כתובת כיכר האחדות Unity Square  מפגש הרחובות  Am Kanal Strasse   ורחוב Friedrich Ebert  srasse .

הכיכר עוצבה בידי האמן התורכי  Mehmet Aksoy . לאחר שנכשל עקב התנגדות התושבים להקים את האנדרטה בעיר בון היא הוצבה בחודש אוגוסט 1990. בהחלטת מועצת העיר הוחלט להקים את האנדרטה בפוטסדאם, עיר אחותו של בון.

לאחר עיכובים זמניים ושונים, האנדרטה הוצבה במקומה הקבוע  בשנת 1999 כאשר הוכנו התכניות הסופיות של כיכר Unity Square

כיכר האחדות פוטסדאם Unity Square

שמה הגרמני   The Platz der Einheit

תחבורה הגעה בחשמלית או אוטובוס מהתחנה המרכזית.

כיכר האחדות נוצרה במאה ה 18 לאחר ששטח ביצה יובש. כיוון שהשטח לא התאים אלא לפיתוח ציבורי, ניטעו עצים.  לאחר שתוכננה הכיכר בשנת 1850, חלק מנטיעות אלו נותרו ברחוב Yorckstrase   ובכיכר Bassinplatz square

למעשה בתחום הכיכר של היום,  היה במקום אגם מים. בשנים 1722-1724 החלו לבנות בתים סביבו ובסוף המאה ה 17 החלו ליבש את האזור על נמת לאפשר התרחבות של העיר, והאזור הפך גם לאזור טיולים ונקרא אז Wilhelmplatz, על שם המלך.

הבתים שהקיפו את הכיכר הוחרבו במלחמת העולם השנייה. השטח שקע מעט והיה צורך למנוע את שקיעת האדמה ולפתח את המסלולים והשדרות שחצו את הכיכר דבר שנעשה שוב בשנת 2001.

מכל הבתים שהקיפו את הכיכר בזמן המלחמה ושנחרבו, נותר רק סניף הדואר (שנבנה בשנת 1894), שהקיסר וילאם פתח אותו רשמית בשנת 1900.

במלחמה, המבנה איבד את הכיפה אשר ניצבה על הכניסה ואת האגפים הצדדיים . המקום שוקם מחדש.

בצידו השמאלי של בית הדואר המרכזי תלוי שלט הנצחה המספר כי במקום הזה היו שני בתי כנסת האחד משנת 1748 והשני משנת 1802. הקיסר ויליאם אישר תוכניות חדשות לבנייה מחודשת של בתי הכנסת שניזוקו בשנת 1938 בהתקפה של תומכי הנאצים שהוחרבו סופית במלחמה בהפצצה האווירית.

מול מבנה הדואר הראשי ששוקם והממוקם בקצה הדשא, ניצבת אנדרטת  הזיכרון לקורבנות הפשיזם, אשר נחנכה ב 9 במאי 1975.

מוזיאון האורגים  Nowaweser Weberstube Museum

כתובת: רחוב 23  Karl Liebknecht

טלפון 597070

המוזיאון פתוח בימי שלישי-חמישי בשעות 13:00-16:00

מוזיאון האורגים  ממוקם בבית המושבה שנבנה במושבה ההולנדית בשנת  1752, המבנה שופץ בשנים 1995-6 בידי הכנסייה האנגוולניסטית.

מוזיאון האורגים נפתח בבית אשר נקרא הקוטג  weavers cottages  . סביב כיכר Weberplatz square בשכונה ההולנדית ניטעו עצי תות בתחילת המאה ה 17, על מנת לגדל תולעי משי ליצור האריגה של בדי משי על פי בקשתו של המלך פרידיריך השני.

במוזיאון  מוצגים  23 המסמכים על חייהם  ופועלם של האורגים וההיסטוריה להתפתחותו של ענף האריגה בשכונה עד שנת 1930. צילומים, מסמכים היסטוריים המציגים בבהירות וממחישים  את פיתוח השכונה לתעשיית האריגה.

מצפה הכוכבים  Einsteinturm בארמון Babelsberg

תחבורה בנסיעה מברלין ברכבת S,S1 מתחנת  Griebnitzse או  הרכבת האזורית  RE1  מ  Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ,Friedrichstrasse, Zoologischer Garten ואז להמשיך באוטובוס 694 לארמון.

המצפה פתוח למבקרים במהלך היום בחודשים נובמבר – מרץ בשאר הזמנים המצפה בשמוש החוקרים לעבודות מחקר, האורחים חייבים להירשם בכניסה זמן קצר לפני הביקור.

טלפון  291741

המצפה נבנה בשנים 1921 – 1920 לאחר שהרעיון לבנותו החל בשנת 1917,המצפה נקרא גם מצפה הכוכבים של אלברט איינשטיין בפארק המדע של הארמון .  בנבנה בשיתוף פעולה של אלברט איינשטיין ואדריכל אריך מנדלסון , עבור האסטרונום ארווין פינלי פרוינדליך, ומטרתו המקורית הייתה לספק תצפיות תומכות כדי לאשש את תורת היחסות של אלברט איינשטיין.

בתחילה תוכנן לבנות את קירותיו מבטון אך קשיי תקציב גרמו לבנותו מלבנים. המגדל שופץ בשנת 1999, לרגל יובל  ה 75 לבנייתו. מבנה המגדל שבלט בשטח הייה הגיוני למטרתו .

הטלסקופ שופץ בשנת 2005 . כיום , מגדל המצפה הוא חלק של מכון האסטרופיזי פוטסדאם בסביבות גבעת הטלגרף  ומשמש כחלק  הגדול ביותר של מחקר גיאוגרפי במרכז פוטסדאם ומוסדות אחרים לחקר האקלים ומחקרים בנושאים ימיים  לשימוש הקוטב.

פארק אולפני הקולנוע Babelsberg Film studio

הכניסה בתשלום

הפארק ממוקם מדרום מערב ברלין  , ליד העיירה פוסדאם  

איך להגיע  S-Bahn – Griebnitzsee Babelsberg,U-Bahn – Potsdam Hauptbahnhof, Griebnitzsee , קווי אוטובוס: 601, 609, 619 לפארק ,ניתן גם במכונית למגרשי החנייה הגדולים.

הפארק פתוח בימי השבוע בשעות 10:00-18:00 , נערכים סיורים מודרכים במקום אורכו של הסיור כחצי שעה

אולפני ההסרטה החלו לפעול בשנת 1911. בעברו אולפן הסרטים הגדול באירופה. הביקור מספק חוויה חזותית לילדים , משפחות ובוגרים כאחד. 16 אולמות ענק המשמשים לצילום סרטים, טלוויזיה ומופעים מוקלטים.

את הסיור מתחילים בארבעה אולפנים המחוברים כמו צלב.  ממתחם הנקרא  Tonkreuz, משם ממשיכים לשטחי תפאורות הנקרא Ausendrehorten ובהם תפאורות משוחזרות של ברלין הישנה.  תפאורות ששימשו ליצירת הסרט שמונים יום מסביב לעולם ותפאורות הסרטים משימה בלתי אפשרית, הסיפור שאינו נגמר הגנן המסור ועוד.

משם ממשיכים למעבר בפנטזיות מצולמות, אפקטים של סערה, ערפל, ישיבה בתוך לוע וולקני בעת פעילות ,סימולציות של שהייה ושייט בצוללת.  מעבר באפקטים ופירוטכניקה. ולקנח ארוחה בסגנון ימי הביניים באחת ממסעדות המקום, המקושטת באביזרים מקוריים מסרטים על ימי הביניים.

אי הידידות    Friendship Island

בשמו הגרמני  Freundschaftsinsel

הכניסה לאי חינם. תשלום משלמים לביקור בביתן התערוכות ומתקני פארק השעשועים.

כתובת  Lange Brucke, האי שעליו גן שעשועים ממוקם בין  Fahrt Alte  ו   Neue waterways Fahrt ,

תחבורה  תחבורה  לתחנת פוטסדאם מגיעים בנסיעה ברכבת העילית ,S1, או הרכבת האזוריתRE1מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ,Friedrichstrasse, Zoologischer Garten  בברלין  .

פארק השעשועים פתוח בכל ימי השבוע מהשעה  07:00 עד רדת החשיכה .

משנת 1718 ועד תחילת המאה ה -19, שטחו של האי כלל חול וחלק מהגנת העיר בחומות.לאורך השנים הוקם הגן ועוצב שלוש פעמים כולל העיצוב האחרון משנת 1973.

הפארק משתרע על שטח של שישה דונם . הוא מהווה  גן שעשועים לילדים, מגרשי משחקים גם לנוער,תיאטרון פתוח להופעות ,ביתן לתערוכות שונות ובית קפה מסעדה.

בפארק צמחיה אופיינית לאזור ומקום מנוחה ובילוי למשפחות וילדים, כיוון שהוא גן מטופח ומתוכנן ומושקעת בו עבודת גננות לאורך כל השנה , אשר מספק פריחה של צמחים ופרחים בכל זמן ועונת ביקור .

פוטסדאם ארמון וטירת  Schloss Babelsberg

כניסה בתשלום

כתובת  שדרות גליניקה  העיר פוטסדאם. הטירה והפארק ממוקמים  בצפון מזרח העיר פוטסדאם

תחבורה נסיעה ברכבת העילית S או S1  או ברכבת האיזורית  RE1  מתחנות   Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Friedrichstrasse, Zoologischer Garten  לתחנת Babelsberg  בפוטסדאם ואז לעלות על אוטובוס מספר 694 או לחצות ברגל את העיר העתיקה .

הארמון פתוח בימי השבוע בשעות 10:00-18:00 פרט ליום שני.

טלפון  9694250

הטירה נבנתה בשנת 1833 כארמון קיץ למלך קרל פרידריך  שינקל, על שפת על גדות נהר  Havel את הטירה ארמון מקיף פארק הטירה מעוצבת בסגנון אנגלי נאו גותי,לאחר מותו נמשכה הבניה עד שנת 1841, והתווסף לה אגף למלכה אוגוסטה וגן בסגנון אנגלי,במקום גר יורש העצר והקיסר וילהלם גרתי , בשנת 1945 נבזזו רהיטיו,לאחר מכן שימשו חדריו ככיתות לימוד ומשנת משנת 1970 משמש המבנה כמוזיאון פרהיסטורי  ולהיסטוריה מוקדמת  בתצוגותיו ממצאים ארכיאולןגיים מאזורי  Potsdam, Frankfurt, Cottbus sowie Graberfeld Kemnitz .

 לאורך שדרת  Griebnitzsee  שלגדות האגם Glienicker מוליך שביל כניסה לפארק שאורכו שנים וחצי קילומטר עד הכניסה הראשית של הפארק, בשביל ממוקם מבנה הדומה לטירה הנקרא גם הטירה הקטנה שכיום משמש כבית קפה ומסעדה,אך הוא מבנה משאבת המים אשר סיפקה מים לטירה הגדולה והארמון,לאורך החוף עוברים ליד  בית הזכרון  למלחים, ובית הסירות המלכותיות שממנו הפליגו לים הפתוח,לאחר מכן חוצים את גשר ביסמרק  לרגלי המגדל  , ועולים לכוון מגדל  Flatowturm  הניצב במרכז הגבעה ,כאשר מטפסים עליו נשקף נוף של 360 מעלות ,המגדל פתוח בחודשים מאי-מחצית אוקטובר בסופי השבוע.

מתקדמים לסוכת בית המשפט ושם למצפה  Augustablick zum ostlichen Parkeingang Sternwarte , אפשר להגיע אליו גם באוטובוס מתחנת הרכבת מספר 694. מהמצפה ממשיכים לעמוד הניצחון ומשם לכניסה המזרחית לארמון טירה.

פוטסדאם ארמון ופארק סנסוסי  Sanssouci

הכניסה בתשלום

תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת    Zoologischer Gartenאו תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת אוטובוסים 695.

רגלית ייקח לך רק כמה דקות הליכה מכיכר Luisenplatz לארמון סנסוסי דרך שדרות Allee nach Sanssouci לאחת הכניסות המרשימות לפארק Green Grating. הליכה מהתחנה המרכזית לכניסה לפארק לוקחת יותר מחצי שעה, לכן כדאי לשקול נסיעה.

האתר פתוח בחודשים אפריל-אוקטובר בימים שלישי-ראשון בשעות 09:00-17:00 בחודשי החורף עד השעה .16:00 בימי שני סגור.

טלפון 9694190

הארמון עוצב בידי המלך פרידריך השני ואדריכליו ונבנה בשנים 1745-1747 על מנת שישמש אותו כארמון הקיץ. פרוש שמו מצרפתית הוא חסר דאגות או שאנן . הארמון שימש את בני המלוכה הפרוסית , הורחב ושופץ בתחילת המאה ה 19 בידי פרידריך וויליאם הרביעי. הארמון חדל לשמש את בני המשפחה כאשר נפלה השושלת בשנת 1918.

החל משנת 1945 תוחזק ונשמר בידי ממשלת גרמניה המזרחית ושימש כמוזיאון לעברה של גרמניה. לאחר איחוד הגרמניות בשנת 1990 הוכרז המקום לשימור בידי אונסקו .לכאן והובאה לקבורה גופתו של פרידריך והוא קבור בחלקה חדשה מעל לגנים שכל כך אהב.

הפארק שבו הארמון והמבנים ממוקם שני קילומטר מערבית ממרכז העיר היש.  הארמון נבנה מעל כרם על מנת להשתלב עם הטבע והוא לא נחשב בגודלו לארמון גדול. עשרים שנה לאחר מכן בנה פרידריך בחלק המערבי של הפארק ארמון Neues Palais גדל מימדים בסגנון הברוק בשנים 1763-1769, על מנת להראות את גדולתה של השושלת למרות הפסדה במלחמת שבע השנים. בארמון למעלה ממאתיים חדרים בשתי קומות, אולם נשפים ענק ומעליו כיפה. ליד הארמון הוקם בית המשרתים והמטבחים שנקראCommuns .

בחלק המזרחי של הפארק הוקמה החממה לצמחייה טרופית אשר במהרה הפכה לגלריה לאוסף התמונות והפסלים של המלך שהיה חובב אומנות במיוחד אומנות צרפתית,עד אשר נבנה מבנה קבע.  כיוון שנבנה כמוזיאון פרטי הוא נחשב כמוזיאון הראשון שנבנה למטרת מוזיאון.

ארמון צציליינהוף Schloss Cecilienhof

הכניסה בתשלום

כתובת Neuer Garten העיר Potsdam

תחבורה:  לתחנת פוטסדאם מגיעים בנסיעה ברכבת העילית ,S1, או הרכבת האזוריתRE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ,Friedrichstrasse, Zoologischer Garten  בברלין , זמן הנסיעה 20 דקות  וממשיכים לארמון באוטובוס מספר 692.

הארמון פתוח  בחודשים  אפריל- אוקטובר בימים שלישי-ראשון  בשעות 09:00-17:00, בחודשים נובמבר –מרץ  בשעות 09:00-16:00 . סגור בשני.  ניתן לקבל הדרכות.

טלפון 9694244

הקיסר וילהלם השני בנה ארמון זה עבור בנו, יורש העצר הנסיך וילהלם ורעייתו ססיליה שלו פו   ןMecklenburg-Schwerin,  בשנים 1913-1917, בשנת 1920, חזר הנסיך וילהלם מן הגולה בהולנד, ועבר  לגור בארמון צציליינהוף עם משפחתו עד 1945.

בארמון חתמו צרציל,טרומן וסטלין על הסכם פוטסדאם לאחר הניצחון וחלוקת אירופה בין המדינות המנצחות.בעת הביקור ניתן לבקר בחדרי הישיבות.

כיום חלק מהארמון משמש כבית מלון.

פוטסדאם בית המשמר הישן Old Guard House

תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת    Zoologischer Gartenאו תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת אוטובוסים שונים על פי המקומות שהנך רוצה לבקר.

כתובת בפינת הרחובות Lindenstrasse 45, corner of Charlottenstrasse  העיר פוטסדאם  Potsdam

בית השומר הראשי, אשר כיום  נקרא בית המשמר הישן Alte,  היה מתנת המלך פרידריך וילהלם השני לאנשי הגדוד שלו לשעבר גדוד נסיך פרוסיה .

בית המשמר נבנה בשנת 1795-1797. חדר המשמר כלל:  חדר רחצה בקומה העליונה, מטבח כולל אזור וכלים לקצבים  ואולמות מגורים .

בבית המשמר נערכה גם גביית מכסים לסחורות שהוכנסו לעיר על מנת לתחזק את מחיית החיילים והאוצר, כיום ממוקם במבנה בנק.

פוטסדאם בית העיריה הישן Old Town Hall

הכניסה בתשלום

תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת    Zoologischer Gartenאו תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת אוטובוסים שונים על פי המקומות שהנך רוצה לבקר.

המבנה המקורי נבנה בשנים 1753-1755, חדריו שימשו את אנשי מועצת העיר. חלקים הסמוכים למגדל והמגדל שימשו ככלא לאסירים פלילים . בשנת 1840 הוא הפך לרכושו של בנק. בשנת 1909 שימש המבנה כמוזיאון.

המבנה המקורי נהרס בשנת 1945 במלחמת העולם השנייה ,בשנת 1966 שופץ ושוחזר המבנה מחדש וגם המגדל אשר בראשו פסלו של האל אטלס נושא את כדור הארץ. הפסל של אטלס מעל המגדל משנת 1775 נעשה במקור מעופרת מצופה בזהב, אבל הפסל נפל לרצפה ובשנת 1776 הוחלף על ידי פסל אחר שהיה הפעם מנחושת אשר צופתה בזהב .

 בקומת הקרקע מתקיימת תערוכה קבועה של צילומים וחומר כתוב המתאר את ההיסטוריה של המבנה.

אל בית העיריה חובר מבנה שאמור להיות המבנה המודרני של העיריה  ונקרא  Knobelsdorff House  , הוא נבנה כבית מגורים תכנן אותו האדריכל שתכנן את ארמון סנסוסי , בנקודת החיבור היתה בית אפייה שפונתה בעת חיבור בית המגורים עם בנין העיריה הישן והחדש.

שמורת טבע ופארק  Biosphare Potsdam

תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו S5,S1  מתחנת    Zoologischer Garten  או תחנת  Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof, אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת קו אוטובוס או חשמלית 92,לתחנת כיכר Bornstedter,או בהליכה מהתחנה של 12 דקות.

כתובת שדרות Georg Herrmann Allee 99  העיר פוטסדאם  Potsdam

האתר פתוח מהבוקר עד השקיעה  

טלפון 550740

השמורה בת השישים דונם ממוקמת בחלקה הצפוני של העיר, חווית טבע ייחודית הכוללת 20.000 צמחים ועצים סוב טרופיים,15,000 שיחי ורדים, עצי מנגרב הביצה, מטע דקלים תמרים. הביוספרה ממוקמת בפארק בין ארמון סנסוסי . לפארק גן חדש פדראלי  אשר נבנה על שטח מחנה צבאי לשעבר, גן מעוצב בצורה מעניינת.

מה כוללת הביוספרה הסגורה?  זאת חממה המשתרעת על שטח חמישה דונם מרובע, אגם מים ומפל, בריכת דגים טרופיים, צמחים טרופיים, שביל גשר מעל צמרות העצים בגובה 12 מטר .

חובבי ספורט משפחות וילדים יכולים למצוא מגוון אפשרויות לבילוי הכוללות  מגרשי משחק והחלקה, שעשועי  מים, אזורי  חול לילדים ,מגרש  כדורסל, מגרשי פוטבול, ומסלול ריצה של ארבעה קילומטרים ועוד.

 בחודשי הקיץ, נערכים מופעי מוזיקה ותרבות.  לנוחות המבקרים מסעדה עם מרפסת נוף וקיוסק.

שער  Nauen Gate

כתובת בצומת הרחובות Frederick Ebert Strase ורחוב Charlottenstrase,

שער זה נבנה בהרחבה הראשונה של העיר בשנת 1722, בצומת הרחובות Frederick Ebert Strase ורחוב Charlottenstrase, בסמוך לו הוקם שער שני בשנת 1733 והוא כלל את הכיתוב ברכות למלך ולחייליו  ושער זה השני נהרס כאשר עוצב סופית שער Nauen Gate בשנים 1867-1869 .

בית מרקחת הצבי The Stag Pharmacy 

רחוב 48 Lindenstrase

אחד מבתי המרקחת הקדומים בעיר פוטסדאם

בית מרקחת האריה   The Lion Pharmacy

רחוב Friedrich Ebert Strase 102

בית המרקחת העתיק ביותר בעיר ברחוב שנקרא אז Nauener Strase בית המרקחת הוקם בזכות הרשאות מלכותית  שהוענק לכימאי יוהאן פיליפ בקר בשנת 1733. כמוהו היו עוד שלושה בתי מרקחת אך נותרו רק שנים .

המידע באדיבות פייטוש , אתר מלון ואתר דיל הוטל

שינוי גודל גופנים
ניגודיות