• תַפרִיט
  • תַפרִיט
שער ברדנבורג במיטה ברלין

אטרקציות ובילויים ברובע מיטה בברלין

דף הבית » אטרקציות ובילויים ברובע מיטה בברלין

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 34 דקות

תחקיר למאמר זה נעשה על -ידי פייטוש מאתר מלון

רובע Mitte אזור מרכזי מפורסם הכולל אטרקציות מרשימות וחשובות בעיר,לפני המלחמה הרובע היה עשיר,וכלל את מרכז העסקים של העיר, כאשר הסתיימה המלחמה הרובע היה הרוס ורבים מבתיו ובנייניו נעלמו, והוא נשאר בשטח הכיבוש הרוסי.

כאשר הולכים למטה לאורך רחוב Moltken-strasse, וממשיכים ברחוב 17 Juni, אחרי 300 מטר נמצאים מול שער Brandenburg Tor, אשר בנייתו הסתיימה בשנת 1790, שער מפורסם זה שנבנה לסמל את כוחו של הצבא הפרוסי, פרסומו גבר כאשר נפוליון בשנת 1806, כבש את פרוסיה לקח עימו את הפסל מהשער לפריז, אך הוא הוחזר לאחר שנים.

בשנים 1961-1989חוברה לשער החומה המפרידה בין מערב ברלין למזרחה עד שהיא נהרסה בסיום השלטון הסובייטי בחלק המזרחי של גרמניה.

כיום הרובע עבר פיתוח ושיקום ומהווה נדבך חשוב לתיירות ובילוי.

 

רחוב פרידריך  Friedrich strase

הרחוב ממוקם ברובע Mitte, לתחנת  Friedrichstrase, ניתן להגיע בקווים : S1, S2, S5, S7, S75, S9,u 6, קו אוטובוס 147 רכבת מספר 12.

נחשב לרחוב הארוך ביותר בעיר,בזמן חלוקת העיר נחצה בנקודת ביקורת צארלי,על גבול רובע   Kreuzberg, תחנת הרכבת ותחנת המטרו  Friedrichstrase   ששופצה לחלוטין.

בית המכס Tranenpalast  הנקרא  גם Palace of Tears   שפירושו ארמון הדמעות  שינה את ייעודו וכיום שוכן במקום גלריות לאומנות ומקומות בילוי.

בהמשך הרחוב בחלקו הצפוני  Friedrichstadtpalast  תיאטרון המציע הופעות קלילות בין לאומיות.

בחלקו הדרומי בערך במחצית הרחוב הוקמו בתים חדשים רבים לאורכו של הרחוב,כולל Friedrichstadtpassagen, גוש ענקי הבנוי מ 3 חלקים   הכוללים מקומות בילוי, בוטיקים משרדים וקניונים ענקיים הכוללים מאות חנויות וחלונות ראווה כלפי הרחוב,הנקראים  Quartier   206,207,208  , כולל סניף של   Galeries Lafayette.

 

שדרת אונטר לינדן   avenue Unter denLinden

איך להגיע אוטובוס  100, או 200 לקו האוטובוס  100 יש 3 תחנות ברחוב, מטרוS1, S2עד לתחנת אונטר דן לינדן.

הטיילת הראשונה שהוקמה בעיר , אורכה של השדרה כקילומטר וחצי, היא ממוקמת  בין שער Brandenburg Gate, לבין  Palace Bridge Schlossbrucke.  עצי הטיליה הראשונים לאורך השדרה , נטעו  בשנת 1647, רוחבה של השדרה 67 מטר, על כן נקראת השדרה על שמם.

העצים נטעו אחרי שנת 1670 במקום אשר נקרא היום Bebelplatz,  ובו ממוקמים בית האופרה שנבנתה בשנת   1742, אשר הורחבה בשנת 1843, קתדראלת  St. Hedwig s Cathedral, אשר נבנתה בשנת 1743-1747.

האוניברסיטה המבולט Humboldt University. אשר נחשבת כאוניברסיטה הראשונה בברלין ממוקמת בשדרה גם .

עוד בשדרה בית המשמר החדש  Neu Wache, שנבנה בשנת 1815, במרוצת השנים הפך לאנדרטה לאומית המציגה את פסלה של האמנית קתה קולוויץ , אם הנושאת את בנה המת. אלגוריה לחוותיה האישית מאובדן בנה במלחמת העולם הראשונה .

ליד בית המשמר החדש  ממוקם מחסן הנשק  Zeughaus שנבנה בשנת 1731 ושימש את צבא גרמניה,  לאחסון תחמושת כאשר ממולו בשדרה, שכנה מפקדת הצבא .כיום משמש מחסן הנשק  Armory – Zeughaus לשעבר כמוזיאון  ההיסטוריה הלאומי Deutsches Historisches Museum. במוזיאון ההיסטוריה מוצגות תערוכות מהמאה הראשונה לספירה עד ימיינו אנו , בתערוכות קבועות ומשתנות ,זמן הביקור כשלוש שעות  מוזיאון די חשוב ומחיר הכניסה סביר .

בית הספרייה הישן או הספרייה הלאומית Kommode , בעברה נקראה הספרייה המלכותית  שמוקמה  בארמון ש נבנה בשנת 1766,מבנה הספרייה  ממוקם  בין Charlottenstrasse, לבין  האוניברסיטה Humboldt University, מבנה הספרייה  נפתח בשנת  1914, ומאכסן כיום את בנק גרמניה ובתוכו הוא מאכסן את מוזיאון גוגנהיים  Guggenheim Museum.

לאורך השדרה שלאורכה בתי קפה, חנויות, מסעדות ,שגרירויות ומוזיאונים כמו מוזיאון גוגנהיים, לצד מבנים ניאו קלאסיים, שדרות אלו גם שימשו להתרחשויות היסטוריות כמו ליל הבדולח שבו נשרפו ספרים בעלי זיקה ליהדות בכיכר בבל בשנת 1933. במקום קיימת האנדרטה של הספרייה הריקה שנבנה כספריית מדפים ללא ספרים עלייה השקועה באדמה וניתן להציץ אליה מבעד לזכוכית, דבר המצריך התכופפות וכריעה על הברכיים .

בימים שבת וראשון מתקיים יריד אמנים במדרחוב קטן הנמצא ממש לפני הגשר החוצה את נהר השפרה.

 

שער ברנדברג  Brandenburg gate

איך להגיע : מטרו S1, S2 עד לתחנת אונטר דן לינדן, אוטובוס אוטובוס מספר 100 או 200 היוצא מתחנת ה  zoo ,משם ברגל מבניין הרייכסטאג.

אתר היסטורי שגובהו 60 מטר. במרחק הליכה קצר מבניין הרייכסטאג. ,השער מהווה סמל סימבולי לתקופה שברלין חולקה לאחר מלחמת העולם השנייה. היה חלק מחומת ברלין לאחר מלחמת העולם השנייה כאשר חולקה הער ברלין. כיום מסמל השער את איחוד העיר. השריד האחרון למעברים שהיו בחומת ברלין.

השער ממוקם בסוף שדרות  Linden Boulevard, פסל הברונזה Quadriga , מעל לשער מסמל את אלת הניצחון היוונית   Nikeהנוהגת בכרכרה ברזל  הרתומה לארבעה סוסים לקראת ניצחונה  בלחימה במערב.

סמוך לשער, בכיכר פוצדאם, ממוקם מדרחוב הכולל בתי קפה ,מסעדות וחנויות. בקצהו של המדרחוב  ממוקמת כנסיית  Peter und Paul Kirche , ממש לידו משתרע הרובע המכונה הרובע ההולנדי אשר בו למעלה ממאה בתים הבנויים בלבנים בעלי גוון אדמדם כפי שהיה נהוג לבנות בהולנד.

 

אולם הקונצרטים בברלין  Konzerthaus

אזור Gendarmenmarkt  רובע  Mitte

טלפון  203092101

תחבורה U2 Stadtmitte

מבנה אולם הקונצרטים הוא פנינה מהמאה השמונה עשר אשר ספג רסיסים רבים במלחמת העולם השנייה, הבניין שוחזר לחלוטין בשנת 1980. הבניין מוזכר יותר בשמו מהעבר  Schauspielhaus am Gendarmenmarkt.

 המבנה הוא מקום מושבה של התזמורת הסימפונית של ברלין  והרבה פעמים מארחת את התזמורת הסימפונית הלאומית הגרמנית.

בבניין שני אולמות הגדול בעבור הקונצרטים הסימפונים והשני להופעות קאמריות שונות.

 

אוניברסיטת  הומבלט  Humboldt Universitet

כיכר ביבלפלאץ  Bebelplatz

תחבורה  קווי אוטובוס  100 , 200

האוניברסיטה החלה לפעול בשנת 1806, בידי הבלשן והמחנך  Wilhelm von Humboldt, בצוות המורים היה אלברט איינשטיין .

כיום שוכנת האונברסיטה במספר מבנים בכיכר  Bebelplatz, בין המבנים הארמון הישן  Alte Palais  והספריה Konigliche Bibliothek – Royal Library.

 

אזור ניקולייברטל ברובע Mitte  בברלין  Nikolaiviertel–Mitte

תחבורה תחנת :Alexanderplatzs,S5, S7, S75, S9,U2, U5, U8u, אוטובוסים 100, 148, 200, 248

האזור  Nikolaiviertel ביחד עם אזור  winding, ברובע Mitte  במרכז העיר, הם עדות לתקופה של ימי הביניים, שכלל שפע ברים ומסעדות בליווית אטרקציות המושכות את התיירים הרבים לאזור.

לפני מלחמת העולם השנייה הרובע שהקיף את  Nikolaiviertel, היה מאופיין ברחובות צרים, פאבים, חנויות, חצרות, ובעלי מקצוע בעבודה זעירה.

אומנים רבים חיו ועבדו בסטודיו אשר פתחו באזור, הרובע נחרב עד היסוד במלחמה בשנת 1944. בשנים 1981-87, החלו לשחזר ולהקים מן ההריסות את האזור,לרגל חגיגות 750 השנים לרובע.

האזור החל בהקמה מחדש כאזור להולכי רגל, שיחזור בתים ישנים ובתים מודרנים חברו למפגש  באזור, רחובות ובתים שוחזרו בהקפדה של שימור העבר,על מנת ליצור את האשליה של ברלין הישנה.

האטרקציה העיקרית ששוקמה הייתה כנסיית  Nikolaikirche ושני מגדליה.אשר נבנתה במאה השלוש עשר, ולדוגמא בעיה של שיחזור : הכנסייה ששופצה והורחבה בשנת 1807 ומגדליה נבנו בראשונה בשנת 1878, באיזה סגנון לשחזר בסגנון הברוק או הרנסנס, לחלל הפנימי צורף מוזיאון המתאר את ההיסטוריה של העיר כולל מלחמת 30 השנה. לכן  Ephraimpalais הוא דגם לבעיית האדריכלות וציון דרך בשיקום של אזור  Nikolaiviertel והארמון מהמאה השמונה עשר אשר הפך למוזיאון ההיסטורי של העיר.

באזור שוחזרו מרפסות, קישוטים ועיטורים מהעבר שהיו על הבניינים, ושפורקו ואוחסנו בזמן הרחבת הרחובות,ונשכחו עד השחזור בשנת 1983.

גם בנין מוזיאון Knoblauchhaus , בסגנון הברוק שנבנה בשנת 1760,שוחזר ושווה ביקור,

 

אנדרטת הזכרון ומוזיאון ההנצחה ליהודים הולוקוסט Jewish Holocaust Memorial

כניסה חופשית

איך להגיע  המצבה שנפתחה לציבור בשנת 2005 בטקס בהשתתפות המועצה היהודית, ממוקמת בקרבה למלון  Hotel Adlon, הולכים 50 מטר דרומה ברחוב   Ebert, פונים שמאלה וימינה.

רובע  Mitte

טלפון  302007660

המצבה היא סמל ונראית כגלי  ים הזורמים בתנועה ועשויה מ 2711 קוביות אבן. האנדרטה הוקמה לזכר יהודי גרמניה וברלין שהובלו למחנות. עדיין לא הוכרה רישמית בידי השלטון. האנדרטה אינה מכוונת אצבע מאשימה במישרין לאחראים בכדי לא לפגוע בעם הגרמני.

 

בצידה המערבי של האנדרטה, ניצבת  שורה של 41 עצים עומדת כחוצץ לפארק  Tiergarten Park באזור  Ebertstrasse, בתקופת חלוקת העיר בין הגרמניות האזור הווה חלק מרצועת המוות למנסים לברול לחלק המערבי.

בית העלמין היהודי, מצבת משה מנדלסון

כתב :עוזי טאובר

מתחת למדשאה הרעננה ועצי הדולב המוריקים טמונים שרידיהם של אלפי יהודים שנפטרו ונקברו כאן בבית העלמין הישן והחרב של “רחוב גרוסן-המבורגר”. מאז 1672 שהמקום נרכש על ידי מנדל ריס נטמנו כאן יהודים לאחר שנשללה מהם זכות הקבורה בשפנדאו, שם בחר הנסיך להקים מצודת דרכים ענקית היושבת על מפגש נהרות שפרה והאבל. גדולי האומה היהודית נטמנו כאן ובהם משה מנדלסון, פילוסוף וסופר פובליציסט ומי שנחשב לאבי תקופת הנאורות היהודית בברלין. ב-24 ליוני 1827 חדלו מקבורת המתים במקום וייסדו את בית העלמין בשדרות שונהאוזר – Schonhauser Alee.

ב- 1943 ערכו הנאצים פוגרום בבית העלמין, הרסוהו עד היסוד, ועקרו ממקומן כ- 3000 מצבות ובהן מצבותיהם של מנדלסון ושל אפרים וייטאל, מזכירו הפיננסי של פרידריך הגדול. במהלך הפצצות בעלות הברית, ובעיקר במהלך 1945 שימש המקום כשדה קבורה זמני להרוגי ההפצצות, וכיום טמונים כאן ללא גלעד עוד כ- 2000 איש, בעיקר לא יהודים.

מצבתו של משה מנדלסון שוקמה ושוחזרה והיא מקמת על קברו. לאורך חומת בית העלמין ניתן להבחין בשרידי מצבות שנותרו במקום ובהם מצבתו של יחיאל אשכנזי, היהודי הראשון שנטמן בבית העלמין ב- 1672.

כתובת: רחוב גרוסן המבורגר מס’ 26 (Grossen Hamburger Strasse).

תחבורה: S3, S5, S7, S9 (תחנת Hackescher Markt)

 

ארמון   Palais am Festungsgraben

בשמו הקודם  Palais Donner

כניסה בתשלום

כתובת: Am Festungsgraben 1 רובע Mitte

תחבורה U6, S1, S2, S5, S7, S9, S75 Friedrichstrasse

טלפון 2041112

הארמון  פתוח בימי יום רביעי שישי ושבת, יום ראשון בשעות 13:00-17:00.

הארמון נבנה בשנים 1751-1752 שופץ בשנת 1863, שימש כמרכז תרבותי ונתרם בידי העם הרוסי לתושבי העיר, במקום פעל תיאטרון ואולם לתרבות, פעלה במקום מסעדה Tadshikische מפורסמת ובית קפה.

על קירות האולם ציורי קיר מיניאטורות שונות,מראה של אולם עם שטיחים אדומים על המעברים.

 

ארמון ומוזיאון  אונטר דה לינדן  Crown Princes Palace

Palais Unter den Linden,  Kronprinzenpalais

כניסה בתשלום

טלפון 22667222

כתובת בתחילת שדרת   Unter den Linden 3  רובע  Mitte

המוזיאון והארמון פתוחים בימי השבוע פרט ליום שני בשעות 10:00-18:00 ,

תחבורה  Franzosische Str  U6 , Hausvogteiplatz  U2,חשמלית  Am Kupfergraben  12,אוטובוס Lustgarten : 100, 200.

ארמון יורש העצר נבנה בסגנון הרוקוקו .  המוזיאון נבנה בשנת 1662, חזית הבנין בסגנון הברוק. הפך להיות מפורסם בזכות תערוכות מודרניות אשר נערכות בו בתקופתנו. בתקופה הנאצית בשנת 1933 נסגר המוזיאון בטענה שהאומנות המוצגת בו היא משחיתה את רוח האדם.

לאחר המלחמה הארמון ניזוק אך שוחזר לחלוטין על פי המקור,שימש כבית הארחה של השלטון המזרח גרמני אך משאוחדה העיר שימש הארמון כמקום שבו  נחתם הסכם איחוד כאן ב 31 באוגוסט 1990.

כיום משמש לתצוגות ותערוכות אומנות.

 

בית האופרה קומיש  Komische Oper

כתובת  Behrenstrase 55-57,   רובע   Mitte 

טלפון 47997400

תחבורה  U6 Franzosische Str

בית האופרה הינו קטן ובעל תקציב נמוך יחסית לאחרות , כאשר ההפקות שלה יותר זולות ובשימוש באומנים שאינם יקרים כל כך, האופרה מצליחה להציע ללקוחותיה מחירים סבירים .

בימים מסוימים במשרדי הכרטיסים ניתן לרכוש   בצהרים כרטיסים ב 50% הנחה למושבים שלא נמכרו בקופת האופרה,יש לזכור כי תקציב נמוך משפיע על רמת ההופעות,ולא תמיד נרשמות הצלחות להופעות.

 

בית האופרה שטטסופר  Deutsche Staatsoper

כתובת  Unter den Linden 5-7   רובע   Mitte

טלפון  20354555

תחבורה  Bus 100/U6 Franzosische Str

בבית האופרה מוטיב חזק הוא יצירותיו של המלחין Wagner, והכול בהתחשבות מסוימת ברפרטואר שלה כלפי יתר שני בתי האופרה,

 

בית הכנסת החדש  New Synagogue

כניסה בחינם לבית כנסת כניסה למוזיאון בתשלום.  ביקורים בתאום.

כתובת Oranienburger Str. 28 – 30 רובע Mitte

תחבורה Oranienburger Str. : S1, S2, S25,Oranienburger Tor U6.

טלפון 88028300

בית הכנסת  פתוח בימי השבוע

בית הכנסת החדש נבנה בשנים 1859-1866 כבית הכנסת  הראשי לעיר ברלין, הבניין נבנה בסגנון ביזנטי עם שני מגדלים בחזיתו .

בימי מלחמת העולם השנייה נפגע המבנה ושוחזר בעיקר חזיתו,משמש כיום את שרותי הקהילה היהודית בברלין .

 

בית העיריה האדום  Rotes Rathaus  red town hall

כתובת  Rathausstrase 15   רובע   Mitte

תחבורה תחנות להגעה S5, S7, S75, S9 Alexanderplatz  Grunerstr,  U2,U5, U8

מקום מושבה של עיריית ברלין, בבניין שנבנה בסגנון רנסנס איטלקי בשנים  1861–1869. מגדל העירייה מזכיר את מגדל הפעמונים של הקתדראלה בעיר ליאון שבצרפת, בזכות צבעו וסגנונו המרשים. הבניין מכונה Rotes Rathaus.

המבנה בן ארבעה קומות ובחזיתו מגדל בן 7 קומות כאשר בחזיתו שעון. כל המבנה בגוון  אדמדם, כאשר בין קומה לקומה מעקה מעוטר, בקומת הקרקע אכסדרה של 36 עמודים בגובה 6 מטר.

הבניין ניזוק במלחמת העולם השנייה, בשנים 1951–1958, החל שיפוץ המבנה אך כיוון שהוא היה בשטח מזרח גרמניה. ומשאוחדה גרמניה עברה העירייה המאוחדת למבנה והשיפוץ של החזית הושלם.

 

גינת  הארמון שנחרב   Monbijou Palace 

כניסה בחינם

כתובת הפארק מוקף ברחובות   Hexenkessel ורחוב  Strand GmbH, Gipsstrasse  בחזית אי המוזיאונים   על גבול  Charlottenburg ורובע  Mitte

תחבורה  S-Bahn to Hakescher Markt, ברכבת התחתית לתחנת  Weinmeisterstrasse ולאחר הליכה במורד רחוב  Rosenthalerstrasse  עד רחוב  Oranienburgerstrasse .

ארמון  Monbijou Palace שהיה ממוקם על גדות הנהר בסגנון רוקוקו  והוקם בשנת 1706, ניזוק בזמן מלחמת העולם השנייה נהרס בשנת 1959 ונותר ממנו רק הגן שהייה לידו .  שרידי המבנה פונו בשנת 1960.

 

הדום של ברלין הכנסייה הפרוטסטנטית של גרמניה  St. Peter  Basilica, Berliner Dom

הכניסה בתשלום

כתובת  Am Lustgarten 1, Mitte

חשמלית  2, 3, 4, 5, 6, 15, 53 , תחנת מטרו Alexanderplatz S-bahn and U-bahn,Hackescher Markt S-bahn, אוטובוס: 100, 157, 348.

הכנסייה פתוחה בימים שני עד יום שבת בשעות 09:00-20:00 , ביום ראשון וחגים בשעות  08:00-12:00.

זאת הכנסייה הראשונה שנבנתה בברלין בשנת 1465 ושמה court church, בשנת 1745 שופצה מחדש. שיפוץ נוסף התרחש בשנת 1822. בשנת 1894 עד 1905 שופצה ושטחה גדל (הכנסיה הוארכה ב 114 מטר ולרוחבה נוספו 73 מטר),  בידי המלך וויליאם השני ששינתה את זרם הדת בכנסיה לנצרות פרוטסטנטית במקום נצרות רומית והחליפה את שמה לכנסיית St. Peter s Basilica. כמו כן נתווסף לבנין סגנון הרנסנס בנוסף לברוק המקורי.

בזמן המלחמה נגרם נזק לכנסיה , לאחר תיקון חלקי לגג בשנת 1975 נערך בה שיפוץ מקיף לתקן את נזקי המלחמה בשנים 1984-1993, השיפוץ היה בסגנון פשטני יותר מהמקורי.

התקרה מעוטרת בפסיפסים ניתן לטפס לכיפת הכנסייה ב 270 מדרגות ובמעבר רחב המשובץ בפינות מנוחה ,לאורך הדרך מפוזרות תמונות ודגמים של המבנה ,מן הכיפה נשקף נוף במרפסת התצפית.

המוזיאון נפתח בשנת 2005 ובתצוגותיו תערוכות המסבירות  את ההיסטוריה של הקתדראלה בליווי מודלים, ציורים ותוכניות בנייה..

בכנסייה נערכים קונצרטים, קיימת הדרכה מסודרת בכמה שפות.

בדום הכנסייה ניתן לבקר בכל יום . בין יתר האטרקציות במקום הוא האורגן , 1530 הקברים, דוכן המטיף בסגנון הברוק החדש, והזכוכיות הצבעוניות על החלונות, המזבח של הדום שנשמר מהכנסייה הקודמת שמוערך משנת 1850.

 

המוזיאון היהודי  Jewish Museum 

הכניסה בתשלום ,ילדים עד גיל 6 חינם.

כתובת  linden  strasse 9-14

טלפון  30-25995305

תחנת  מטרו   KochStarsse , קווי אוטובוס  M29 ,M41 ,265

המוזיאון פתוח בימי שלישי – ראשון בשעות 10:00-22:00.   סגור בימי שני

הכניסה למוזיאון עוברת דרך כניסת הבניין הישן  דרך מנהרה , היציאה רק דרך המוזיאון הישן. הרעיון מאחורי המוזיאון בצד הצגת הנספים והאבדון היא להדגיש את הריקנות והתגמדות האדם מול הקירות החשופים מבטון והצרים כאשר הגובה נותן מימד נוסף של גימוד האנושות.

לצד המוזיאון נמצא מבנה בסגנון הברוק, המשמש לבין הדין לערעורים, שנבנה בשנת 1735,כאשר הרעיון לבנות את המוזיאון בשטח ריק שעמד בסמוך למבנה  ולהגביר ביקור אנשים ותיירים במקום.

הסיור בציר הגלות במוזיאון מוביל לחצר אשר בה שבע שורות של עמודים , בסך הכל 49 עמודים המלאים בעפר וצמחים צומחים בהם. הרעיון בעמודים הוא שישראל שהוקמה בשנת 48 ועמוד נוסף לתזכורת לעיר ברלין.  אין יציאה מן החצר ולכן יש לחזור לכוון המוזיאון הישן והיציאה.

המוזיאון תוכנן בצורה חריגה לתכנון בניה מקובלת, המסלול מזגזג ממערב למזרח  ואינו מאפשר לעשות קיצורי דרך. ניתן לחצות בקטעי המסלול רק בגשרים מנתבים.

מסלול ישר וארוך הכולל מדרגות מוליך את המבקר לקומה השנייה במוזיאון. מערכת מדרגות נוספת בסוף הפרוזדור מוליכה את המבקר לקומה ראשונה.

 

הספריה הלאומית  Berlin National Library

הכניסה בתשלום

ביום חמישי בשעות 14:00-18:00 בחינם.

כתובת   Potsdamer Strase 33 רובע   mitte

הספריה פתוחה בימים שני-שישי בשעות 09:00-21:00, ביום שבת בשעות  10:00-17:00 ,ביום ראשון סגור.

קווי אוטובוס    129,148,248,

בנין הספרייה הוקם בשנת 1701 ונקראה הספרייה המלכותית עד שהמלוכה נפלה. בשנת 1918 נקראה הספרייה הפרוסית. בשנת 1961 הפכה לספריה הלאומית של גרמניה.

בתקופת המלחמה הוחבאו כ 3 מיליון מוצגים וספרים ב – 30  כנסיות , חלק מהאוסף הוחזר למקום בשנת 1945 חלק נשארו במזרח גרמניה והוחזרו בשנת 1970 באיחוד גרמניה.

 בשנת 1972 נפתחה הספרייה לקהל כאשר כל המוצגים נמצאים במקומם.

 

הקתדראלה הצרפתית  Franzosischer Dom –   French Cathedral

הכניסה בחינם

הכנסייה ממוקמת בכיכר  Gendarmenmarkt, ברובע Mitte

תחבורה לתחנת  Franzosische Str, במטרו 6  u, אוטובוס 147.

הקתדראלה הצרפתית הוקמה בשנים 1701-05, בכוונה מסוימת לספק את צרכי הקהילה הצרפתית הפרוטסטנטית.

בשנים  1780-1785 נתווסף לכנסיה צריח מרשים ומבנה הדומו  Franzosischer Dom.

 הכנסייה שספגה פגיעות קשות במלחמת העולם השניה שופצה מחדש בשנת 1977.נתווספה לה מסעדה ומוזיאון הנקרא Hugenottenmuseum ,אשר מציגה את תולדות חברי הכת שגלו מצרפת וקבלו את רשותו של פרדריק הגדול להתיישב ולבנות את הכנסייה.

 מגדל הכנסייה משמש גם לתצפית על האזור הכניסה בתשלום גובהו 55 מטר ומוליכים אליו  254  מדרגות,  במוזיאון בחדר 9 מוצגות יצירות אומנות בעיקר ציורים מפורסמים. בכנסייה בעלת התהודה המשובחת נערכות הופעות. בנוסף האור החודר מתקרת המגדל מגיע מחלונות ויטראז צבעוניים .

 

חומת ברלין Berlin Wall 

כניסה חופשית

תחבורה  Bernauer Str. 111 ,תחבורה  S-Bahn S1, S2 Nordbahnhof , אוטובוסים  328, 245  ,כניסה חופשית.

החומה המפרידה בין חלקי ברלין הוקמה בשנת 1961, בתאריך 12 לאוגוסט 1961 נתן מנהיג גרמניה המזרחית וולטר אוברייכט הוראה לסגור המעברים בין הגרמניות ולהקים את החומה, היא ניצבה במקומה 28 שנה. רחובות נחצו, קווי חשמלית וחלקים של הרכבת התחתית נחסמו ונסגרו.

לחומה נתווספו מערכי מגדלי שמירה,גדרות תיל,בטונדות לחסימת מעברים,שדות מוקשים ותאורה רבה.

כיום לא ניתן לראות את הסמל שסימל לשמצה חומת ברלין שנהרסה בשנת 1989 לאחר נפילת השילטון הקומוניסטי במזרח העיר, החומה נמתחה בין   Charlottenstrasse  ,לבין   Leipzigerstrasse,ובמקומות אלו ניתן להבחין בשרידים מועטים המזכירים את  החומה.

חלק ממגדלי השמירה ומעט מקטעי חומה קיימים כיום בשטח שבו ניצבה חומת ברלין.

 

כיכר גנדרמינמרקט   Gendarmenmarkt  square

כניסה חופשית

רחוב  Franzosische Str, רובע  Mitte

תחנת מטרו  U Franzosische Str. : U6 . אוטובוס  147 , לתחנת    Franzosische Str.

הכיכר נחשבת לאחת היפות באירופה, בכיכר ממוקמים : הקתדראלה הגרמנית Deutscher Dom German  – Cathedral, הקתדראלה הצרפתית  Franzosischer Dom –  French Cathedral,Konzerthaus  בחלק הצפוני של הכיכר  שנבנתה לגולים ההוגנוטים צרפתים פרוטסטנטים שנרדפו בארצם ונאלצו להימלט.

בחזית הכנסיות שגשג בעבר  שוק, המבנה השלישי בכיכר הוא תאטרון  Schauspielhaus  שנבנה בשנים 1817-1821 שהפך כיום לאולם קונצרטים .

 הכיכר תוכננה בשנת 1699 ונודעה בשמה Linden Markt, לאחר מכן שמה הוסב ל – Friedrichstadtischer Markt  וכונתה Neuer Markt,   משום ששימשה כמטה גדוד חיילים Georg Christian Unger.

 הקמת הכיכר הושלמה בשנים 1736–8217, אבל את שמה אשר היא נושאת היום  Gendarmenmarkt, קיבלה בשנת 1777, למרות שניסו להחליפו ל Platz der Akademie, אך בשנת 1991 הוחזר לה שמה העתיק.

הכיכר ניזוקה קשה במלחמת העולם השניה אך שוקמה.  נפתחו בה מקומות בילוי מסעדות ובתי קפה לצד חנויות , ליד הכיכר ממוקמת כיכר נוספת מפורסמת כיכר בבל  Bebelplatz.

 

כיכר אלכסנדרפלאץ    Alexanderplatz

כניסה חינם

תחבורה  S5, S7, S75, S9, מטרו  U2, U5, U8 , קווי אוטובוס  100, 148, 200, 248

רובע mitte

הכיכר קרויה על שמו של הצאר אלכסנדר הראשון שמשל ברוסיה בעת ביקורו במקום בשנת  1805 נקראה הכיכר על שמו לאות כבוד.

בתקופה שהוקמה הכיכר  היא הוותה חלק  מפרוור של ברלין,  בשנת  1882 נבנתה במקום תחנת הרכבת  S-Bahn  בכיכר .

בשנת 1886 נבנה  בכיכר מרכז הקניות והכלבו  Tietz department. תחנת המטרו  החדשה נבנתה בשנת 1913,ואז הפך המקום לעורק תחבורה וקניות מרכזי.

לאחר המלחמה וההרס נקנה האזור והחלו לשקמו ואז הוקמה הכיכר מחדש, כאשר האזור הפך למדרחוב בעבור הולכי הרגל, התחבורה הוזזה מסביב לכיכר בארבעה נתיבים הפך.

מסביב לכיכר ניבנו בנינים בינהם בנין  Stadt Berlin,שגובהו 123 מטר אך בשנת 1970 עבר אותו בגובה בנין  Forum בן ה 17 קומות.

 

כיכר ביבלפלאץ  Bebelplatz

כניסה חופשית

תחבורה    קווי אוטובוס  100, 200 , תחנת מטרו  Hausvogteiplatz קו u2

הכיכר ממוקמת  Unter den Linden, ברובע  Mitte,  ליד כנסיית St  Hedwig Cathedral.

הכיכר נבנתה בשנת 1740  כאשר הקיסר פרידריך השני שהיה פטרון אומנות מפורסם, החליט להקים מתחם הכולל כיכר ובית אופרה ואקדמיה, וארמון מלכותי והאזור נקרא הפורום של פרדריק.

הכיכר קבלה את החדש  לאחר המלחמה בשנת 1947, על שם מייסד המפלגה הדמוקרטית בגרמניה August Bebel.

 בקרבה לכיכר ממוקם בית האופרה  Opernplatz  שהוקם  בשנת 1743  שנהרס ונבנה מחדש בשנת 1950 על פי תוכניות האדריכל  Wenzeslaus Georg von Knobelsdorff   ,

מבנה בוסף היא הקתדרלה של סנט Hedwig  ,הכנסייה הוקמה בשנת 1747 ובראשית דרכה הייתה קתולית אך שינתה את יעודה לכנסייה פרוטסטנטית,כיפ הכנסייה ירוקה.

 בצד המערבי של הכיכר נמצא בנין הספרייה הלאומית Konigliche Bibliothek –   Royal Library,   כיום שייכים  הבניינינים  לאוניברסיטה  Humboldt University,  כולל הארמון הישן  Alte Palais , המחובר לספריה.

 בכיכר זאת ב 10.5.1933 נערך ליל שריפת הספרים המפורסם בידי הנאצים ולדוגמא עבודות של הסופרים :  Heinrich , Thomas Mann, Erich Kastner, Stefan Zweig, Heinrich Heine, Karl Marx, Alfred Kerr, Kurt Tucholsky , countless.

בשנת 1995 הוקמה אנדרטה לזכר שריפת הספרים ,הכוללת ספריה תת קרקעית שבה מדפי הספרים ריקים, את המייצג רואים דרך רצפה שקופה. על מנת לצפות ברצפת הזכוכית לאנדרטה נאלצים הצופים לכרוע ברך .

 

כיכר הזיכרון לנופלים  Neue Wache

כניסה חופשית

כתובת   Unter den Linden 4

תחבורה תחנת Unter den Linden,s S1, S2, קווי אוטובוס 100

 

הוקם בשנת 1816, בעבור המלך הפרוסי   Friedrich Wilhelm III,  כיד זיכרון  לחיילים אשר נפלו במלחמות עם נפוליאון. המשמר המלכותי התגורר בבניין .

 הבניין ניזוק קשה במלחמת העולם השנייה בהפצצות,בשנת 1960 שוחזר ושופץ המבנה והפך לאנדרטת הניצחון במלחמה הגדולה בפשיזם. בחזיתו מוצבת להבת אש התמיד ומשמר כבוד עומד בחזית המבנה.

 בשנת 1969 הוחלט כי הכיכר תהפוך  גם לקבר החייל האלמוני,וחללי מחנות הריכוז.

 בשנת 1990 הפכה הכיכר והמקום כמקום הזיכרון המרכזי לכל השלטון הפדראלי הגרמני. בתוך המבנה מוצב פסל של אם נושאת את בנה המת הנקרא  Mother with dead son,  אך פסל זה מעורר מחלוקות .

 

כיכר פריז   Pariser Platz

כניסה חופשית

סוף שדרת  Unter den Linden   רובע mitta

הכיכר פריז ממוקמת מאחורי שער  Brandenburg, שניהם ביחד   שולטים על האזור, כאשר מתקרבים למקום מרובע  Tiergarten.

בשנים  1814 – 1790 נקראה הכיכר בפשטות בכיכר Viereck  או  Quarree , לאחר שהוגפו צבאות נפוליאון במלחמה באזור שמה הוסב לעולמים לכיכר פריז על מנת לציין הפסד זה.

השער הסמוך לכיכר שער ברנדנבורג  אשר ניצב בסוף שדרות    Unter den Linden ,שימש כשער בחומות העיר וכנקודת מכס,מסביב לכיכר ניצבים המבנים : שגרירות אמריקה  וצרפת, ארמון Wrangel  המשמש את בנק DZ  , האקדמיה לאומנות בברלין,ארמון AM Pariser Platz  ,בית ליברמן ועוד.

במהלך חלוקת ברלין לאחר המלחמה ניצב השער בהפרדה  לאזור  מזרח ברלין בצד של  הגבול בין  השנים 1961 ו 1989 היווה השער נקודת מעבר  בין חלקי העיר ברלין בקטע החומה המפרידה, והיה נגיש לאזרחי ברלין  ומבקרים.

במרכז הכיכר העתק של פסל רודן האדם ההוגה,שניתן לעיר ברלין במתנה מהעם הצרפתי,

 

כיכר שלוספלאץ   Schlossplatz

כניסה חופשית

תחבורה  S S5, S7, S75, S9, U  U2, U5, U8,  קווי אוטובוס  100, 148, 200, 248

במשך 100 שנה נחשבה הכיכר למרכז העיר, אבל לאחר שגרמניה המזרחית בשנת 1950 בנתה בצורה מסיבית את אזור  Hohenzollern palace, התרוקנה הכיכר מתפקידה. אף אחד מהמבנים הענקים שהוקמו מסביב לא החזיר אותה לכבודה ההיסטורי.

 ארמון המלכים הפרוסים שהיה בכיכר ואשר שימש בעבר כטירת השלטון הפרוסי בעיר ובמדינה, לאחר תבוסת גרמניה במלחמת העולם הראשונה והקמת הדמוקרטיה הסוציאלית שימש מבנה זה את השלטון החדש. בעת המלחמה נהרס הארמון והשלטונות הקומוניסטים במזרח גרמניה , הקימו במקומו את ארמון הרפובליקה. ארמון זה נהרס אף הוא וכיום מתלבטים השלטונות בבניית ארמון זה מחדש. ליד שרידי הארמון ניצבת האקדמיה האירופאית לטכנולוגיה שנבנתה באזור חורבות הארמון ובחזיתו שער שנותר מהריסות הארמון.

 בשנת 1950 השלטון הקומוניסטי שינה את שם המקום  ל Marx-Engels-Platz, והשתמש במקום למצעדים ותהלוכות להפגנת כוח של השלטון, המבנים שהוקמו לאורך    Palast der Republik  שימשו למגורים ולמרכז משרד  ,כמו כן נבנה מבנה  GDR בשנים  1962-1964.

 לאחר האיחוד של שני חלקי העיר, שימש המבנה את השילטון הפדרלי של המדינה המאוחדת.  כיום משמש כאולם לתצוגות ולתערוכות זמני העוסקות בהתיישבות העם הגרמני באזור בעבר ובהווה.

לאחר נפילת החומות נתברר כי האזור נגוע בזיהום של אזבסט שהיה בשימוש בבניה המסיבית בימי שלטון הרוסים במזרח העיר,האזור נסגר לציבור בשנים  1990-2002 שאז ניתנה הוראה להרוס את הכיכר ולבנות אותה מחדש.

האזור נפתח לציבור והפך במהרה לאזור בילוי לצעירי העיר,בברים ובמסעדות.

מהכיכר ניתן להמשיך לשכונה הסמוכה Nikolaiviertel  לטייל בה ולבקר באחת המסעדות החביבות הממוקמות בשכונה , עוד בשכונה ניתן לבקר בכנסיית ניקולאי  Nikolaikirche  ובית העירייה האדום  RathausRotes .

 

כנסיית מרי קירש  St.-Marien-Kirche

כניסה חופשית

כתובת   MitteKarl-Liebknecht-Strase 8

תחנת כיכר Alexanderplatz, קווים S5, S7, S75, S9,מטרו  U2, U5, U8, קווי אוטובוס 100, 148, 200, 248

הכנסייה העתיקה השנייה בסגנון ימי הביניים הגותי בברלין, שעדיין מתקיימים בה תפילות בצורה סדירה כל יום כניסה חופשית .

הכנסייה נבנתה בשנת 1270, שופצה מספר פעמים לאורך המאות .

הכנסייה היא בסגנון גותי, בצורת צלב לטיני, שני מגדלים לכנסייה,אחד  בחזית  בפינה הימנית  והקטן יותר בצד שמאל.לכנסייה ארבעה דלתות בכניסה  משולבות בפתחי חלונות מעלייהם בשנת 1948 הותקן בה עוגב.

בשנת 1790 התווסף לה הדומו,במהלך מלחמת העולם השנייה נפגעה הכנסייה,בתקרת הכנסייה בגובה 22 מטר ישנו ציור פרסקו ששמו Dance of the Dead ריקוד עם המוות משנת 1485.

 

כנסיית סט הדוויגס   St.-Hedwigs-Kathedrale

כניסה חופשית

כתובת   Hinter der Katholischen Kirche 3    הכנסייה ממוקמת מאחורי הכנסייה הקתולית ברובע  mitta .

טלפון  2034810.

הכנסייה פתוחה בימי השבוע בשעות 08:00-18:00.

הכנסייה המקורית נהרסה במלחמת העולם השניה ונבנתה מחדש בשנים  1952-1963 .

המבנה דמוי פנתיאון רומאי, הקתדראלת  משמשת בישוף העיר ושייכת לזרם הרומי קתולי, מטרותיה לשרת בסובלנות דתית.

הכנסייה ממוקמת מאחורי בית האופרה Staatsoper, נבנתה בשנים 1847 –  1887 בימיו של פרדריק השני,  בידי אדריכל שקיבל השראה בניין הפנתיאון  ברומא.

 הכנסייה שימשה את אנשי המחתרת בשלטון הנאצי לפעילותם, לאחר שהקתדראלה נפגעה קשה במלחמת העולם השנייה היא שופצה בשנים  1952–1963, והשתמשו  אף  בבטון מזוין ליצירת כיפת הדומו  בצורת שמונה פלחים .  החלל הפנימי עוצב מחדש וקיבל סממנים מודרנים. בכנסיה נמצא פסל המדונה מהמאה ה-16 והמזבח הוא משנת 1420.

בכנסייה נערכת פעילות מוזיקלית בעיקר של מקהלות ,

 

מבנה מלון אדלון  Hotel Adlon

כתובת   Unter den Linden 77  רובע Mitte

מלון  Adlon  הראשון   נבנה בשנת 1907 על חורבות  של ארמון Redern   והיה אחד מהמלונות המפורסמים שאנשים מפורסמים ועשירים לנו בו.

בזמן המלחמה הוסב בחלקו לבית חולים,  את רוב המלחמה עבר בשלום עד שבשנת 1945 נהרס בהפגזה של הצבא הרוסי. את שארית שרידיו הרסו בשנת 1961,ואז החלה בניתו ושיקומו מחדש. בעת איחוד הגרמניות, עקב הצלחתו הוספו לו שני אגפים בשנים האחרונות.

 כיום המלון ממוקם ליד השגרירות הרוסית והאמריקאית, בנין שנוי במחלוקת, משום שימור השמרנות המסורתיות אל מול הקידמה, כאשר נהפך למלון בעיר.

 

מגדל השמירה   Watchtower Kieler Eck

כניסה בחינם

כתובתKieler Str. 24 רובע Mitte

תחבורה

המגדל פתוח בימי השבוע

מגדל השמירה הוא אחד מ 302 מגדלים אשר הוקמו עם הקמת חומת ברלין, ואחד מהשלושה שנותרו. החומה השתרעה לאורך 155 קילומטר, וחצתה בין הגרמניות שלאחר המלחמה.

הוא היה אחד מהמגדלים הראשיים והיה קשור למגדלים ברחוב  Schlesischer BuschוברחובErna Berger Strase, כיום הוא הושאר על מנת להזכיר את ההיסטוריה.

המגדל חובר לגדר חשמלית ולפרוזקטורים, בימי המלחמה הקרה.

 

מגדל התנועה הישן Old traffictower

קו אוטובוס 148 לכוון  Potsdamer Platz   ,קווי מטרו העילי אס 1,2 לתחנת  anhalter bahnhof,קו מטרו תחתי קו יו 2 לתחנת  mohrenstrasse.

רובע מיטה.

המתקן נחשב לאבי הרמזורים בעת המודרנית, הותקנו כמוהו 18 מגדלים אך הוא היחידי ששרד.

בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה, עברה תחבורה כבדה יחסית בצומת עברו בה קווי אוטובוס, קווי חשמלית, עגלות סוסים, אלפי הולכי רגל ולכן נוצר מצב שהיה צורך להקים מתקן שיעזור בפיקוח ושליטה בכיכר הסואנת שחמש דרכים חצו אותה.

המבנה שנותר הוא  מגדל מחומש לפיקוח כיווני  התנועה באזור  Potsdamer Platz, מגדל הפיקוח הוקם בשנת 1920 והשתמשו  עד שנת  1936 ,המגדל  נקרא בגרמנית Verkehrsturm. המגדל ניצב בצומת הראשונה שפוקחה באמצעות סימנים חשמלים.

 

מוזיאון זוגהואס Zeughaus  מוזיאון להיסטוריה של העם הגרמני

כניסה בתשלום

כתובת   Mitte Unter den Linden 2  ברובע  Mitte

תחבורה לתחנת Alexanderplatz ,  S5, S7, S75, S9, U2, U5, U8, קווי אוטובוס 100, 148, 200, 248

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט ליום שני בשעות 10:00-18:00.

טלפון   203040 – 30

המוזיאון ממוקם באחד הבתים הישנים בברלין המייצג את סגנון הברוק,  במוזיאון התקיימו תערוכות של ההיסטוריה של העם הגרמני,עד שנבנה הבניין החדש  Kronprinzenpalais,  כיום יוני 2006 הסתיימו השיפוצים החדשים.

בעברו שימש את הצבא הפרוסי ונקרא  Hall of Fame, מוזיאון הצבא הפרוסי בשנת 1875,בשנים   1949, בשנת 1965  עבר המוזיאון שיפוץ לתיקון נזקי המלחמה.

בחלקים הפנימיים שכבר שופצו עד שנת 1952 נפתח מוזיאון ההיסטוריה של העם הגרמני  ,Museum for German History.

כיום נערכות תערוכות בלובי במעברים ובחצר הבניין כמו בבנין החדש שהוקם לצידו של הבניין הישן.

תערוכת קבע לשינויים שחלו בגרמניה ובאירופה,במוזיאון קיימות תערוכות משתנות לפרקי זמן קבועים.

 

מוזיאון להיסטוריה הגרמנית Museum for German History

הכניסה בתשלום

Unter den Linden 2 , רובע mitta

U-Bahn Hausvogteiplatz

אוטובוס לתחנת  100, 200 Humboldt University

שעות פתיחה 10:00-18:00,כניסה חופשית ביום שני

המוזיאון היה אמור היה להיפתח  בשנת 1987, בבנין חדש בקרבת בניין  Reichstag Building, אך איחוד גרמניה שינה את התוכניות.

הרעיון המרכזי להציג את ההיסטוריה של גרמניה באירופה מהמאה התשיעית עד ימינו אנו, במובן הפוליטי, סוציאלי ואקונומי.

בניית המוזיאון החדש ב Zeughaus,נסתיימה בשנת 2005, במוזיאון מוצגות תערוכות קבועות בנשא ההיסטוריה של גרמניה ומתחלפות בנושאים קרובים.

בבנין החדש מתקיימות התצוגות אך צמוד אליו הבנין הישן  Zeughaus שבו החל המוזיאון ואשר שופץ וגם בו נערכות תערוכות גם כן.

 

מוזיאון אנה פראנק  Anne Frank Zentrum

הכניסה בתשלום ,ילדים עד גיל 10 חופשי .

כתובת Rosenthaler Strase 39,  באזור סמוך  S-Bahn Hackescher Marktהמכונה  Scheunenviertel,  רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 10:00- 18:00 .

תחנות מטרו  S Hackescher Markt   S5, S7, S75, S9,Weinmeisterstr./Gipsstr U8     U

טלפון  288865610

במוזיאון המציג תערוכות קבועות ומתחלפות על אנה פרנק במרכז הגרמני המקביל  של בית אנה פרנק בעיר אמסטרדם. המוזיאון מציג  בתערוכה חייהם של אנה פרנק ומשפחתה. בנוסף, המרכז מארגנת אירועים שונים, בעיקר עבור התלמידים.

 

מוזיאון באקדמיה  Akademie der Kunste Pariser Platz

הכניסה חופשית תשלום תערוכות מתחלפות מיוחדות.

כתובת  Pariser Platz 4  רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי יום שלישי, רביעי, חמישי, שישי, שבת, יום ראשון בשעות 11:00-20:00 .

תחנות מטרו S Unter den Linden: S1, S2, S25,U Mohrenstr  U2 קווי אוטובוס  100,200.147

טלפון 30-200570

האקדמיה נוסדה בשנת 1696,בשנת 1995 שופץ המקום ונתווסף לו חזית זכוכית למבנה.

האקדמיה לאמנויות הממלכתית מציגה תערוכות ומיצגים.

במוזיאון נערכים קונצרטים, ערבי קריאה, פסטיבלי סרטים,הופעות תיאטרון ומחול מופעים וסדנאות .

 

מוזיאון גוגנהיים  Deutsche Guggenheim

הכניסה בתשלום ,חינם ילדים מתחת לגיל 12.

כתובת  Unter den Linden 13-15   , רובע Mitte

תחבורה ותחנה U6 Franzosische Str

המוזיאון פתוח פרט ליום שלישי יומי בשעות 11:00-20:00  ,ביום חמישי בשעות 11:00-22:00.

טלפון  2020930

המוזיאון הינו סניף קטן ושלוחה של מוזיאון Guggenheim museums באמריקה. המוזיאון ממוקם בבנין הבנק הפדראלי וממומן בשותפות עם מוסדות בנקאים והמוזיאון באמריקה, לתצוגה של אומנות מאירופה ומהעולם.

 

מוזיאון דאלי  Dalí museum

הכניסה בתשלום

כתובת   Potsdamer Platz Leipziger Platz 7  רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי שני, שלישי, רביעי, חמישי, שישי,בשעות 12:00-20:00, ביום ראשון בשעות 10:00-20:00.

תחנות  S- U   Bahnhof Potsdamer Platz,TM41, M48, M85, 200, 347, N2

תערוכות המוזיאון מציגות יצירות רבות של האמן לרגל מלאות 20 שנה למותו במוזיאון שנפתח לזכרו, איורים, איורי ספרי ילדים, צילומים ,מסמכים וכתבות על עבודתו של האמן, פסלים ועבודות שונות של האמן .

במהלך התצוגה  מתקיימות מצגות  אודיו וודיאו מוצגות לקהל המבקרים .

 האמן דאלי הינו אחד האמנים השנויים במחלוקת,היא ניחן בשנינות ועל סף הבלתי יאמן ביצירותיו. תורת האבסורד נשפכת מכל יצירה אך אפילו המתנגדים מודים שהיא גאון .

 

מוזיאון האומנות המצרית  MUSEE EGYPTIEN

הכניסה בתשלום  ,ביום חמישי בשעות 18:00-22:00 חינם לתערוכות קבועות.

כתובת   Bodestrase 1-3   Am Lustgarten  רובע  Mitte

תחבורה  U6  Friedrichstrase, חשמלית S1, S2, S25 Friedrichstrase , S5, S7, S75, S9  Hackescher Markt,M1, 12 Am Kupfergrabe   M4, M5, M6  Hackescher Markt.

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט ליום שני בשעות 10:00-18:00. ביום חמישי בשעות 10:00-22:00.

טלפון  20905577

למוזיאון אוסף של יצירות אומנות מצריים מהחשובים בעולם.  במוזיאון מוצגים רבים מהשנים של 4000 לפני הספירה, פריטים ארכיאולוגים, מומיות שהגיעו ברובם בתקופת מלחמת העולם השנייה. כמו כן , מוצגות במוזיאון תצוגות מהזמן הביזנטי ומתחילת התקופה נוצרית ושלדים.

תחילת המוזיאון בשנת 1850 בימי שלטונו של המלך ויליאם הגדול שהיה פטרון אומנות ידוע. בתחילה בארמונו ולאחר שהאוסף גדל עבר לרובע המוזיאונים על האי.

 במוזיאון מוצגים אוספים של אומנות מיצרית שהובאה ממצרים בחפירות שנערכו בשנים 1850-1855 בארמונות ועמק המתים שבו היו מרוכזים היכלי הקבורה של המלכים הכוללים :  שיחזור של מקדש,אוסף פפירוסים, אוסף מומיות, אוסף כלי בית וכלים מבתי המלוכה בארמונות מיצריים המתארים את חיי היום יום  וכמובן גולת הכותרת פסל ראשוה של המלכה נפריטי .

דגמים של כלי שייט, ארמונות ופרימידות הכל משולב במצגות וצילומים. לאחר מלחמת העולם השניה הופרדו חלקים מהאוסף בין הגרמניות אך אוחדו למוזיאון אחד לאחר נפילת החומות.

 

מוזיאון האמן ההומוריסטי  Zille Museum

הכניסה בתשלום

כתובת  Propststrasse 11 רובע mitta

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 09:00- 18:00 .

תחנות מטרו  U Markisches Museum/Inselstr. U2  ,U Klosterstr. U2 , קווי אוטובוס  248.

טלפון 24632500

תערוכה קבועה על חייו ופועלו של  Heinrich Zille, שהיה אחד מאומניה המפורסמים של העיר. הומוריסט מפורסם, חבר האקדמיה לאומנות בגרמניה,במוזיאון תערוכות מיוחדות.

בתערוכות הקבועות דוגמאות של מכתבים ודברי כתבי עת וספרים וכמובן ציוריו ,רישומים שרטוטים ועוד.

המוזיאון נפתח לאחר שיפוצים באפריל 2007. במוזיאון פועלת חנות מזכרות.

 

מוזיאון האקדמיה לאומנות  Akademie der Kunste Pariser Platz

הכניסה בתשלום. כל יום ראשון בתחילת החודש כניסה חופשית .

כתובת  Pariser Platz 4 רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 09:00- 18:00 .

תחבורהS Unter den Linden : S1, S2, S25,  Mohrenstr  U2, אוטובוס Behrenstr. Wilhelmstr 200.

טלפון  200570

בנין ישן ששופץ. חזיתו קיר זכוכית ,חצר דשא. בחזית בית קפה צמוד ,כאילו ניסיון ליצור פסטורליות במבנה שהפך למודרני בזכות חזית הזכוכית.

 האקדמיה  Hanseatenweg כפופה לאקדמיה Akademie der  Kunste,  ביחד עם האקדמיה   Akademie der Kunste Pariser Platz.

האקדמיה  Akademie derKunste  הוא אחד המוסדות הישנים של גרמניה לתרבות ואומנות שנוסדה בימי שלטונו של הנסיך פרדריך.  בעת עלות הנאצים לשלטון בשנת 1938 נאלצו רוב המורים הבולטים לברוח. את האקדמיה פתחו מחדש בשנת 1954 במערב ברלין. כיום היא ממוקמת בבניין החדש ב    PariserPlatz אולמות התצוגה וחלק מהמחלקות נשארו במבנה הישן ב Hanseatenweg.

 לאחר שעזבה את דרך הלימוד המסורתי פתחה האוניברסיטה מחלקות נוספות וכיום במקום נכללות המחלקות הבאות : אמנות, אדריכלות, מוסיקה, ספרות, ביצוע יצירה ואמנות סרטים ומדיה אומנותית.

 האקדמיה כוללת ארכיון וספריה את אתר ההנצחה של המחזאי ברכט Brecht-Weigel, אתר ההנצחה Seghers-Gedenkstatte.

באקדמיה אולמות לתערוכות, חדרי לימוד,קפיטריה, מועדון חברים ומשרדי האקדמיה.

 

מוזיאון  הגיבורים האילמים  Gedenkstatte Stille Helden

הכניסה בחינם

כתובת  Rosenthaler Strase 39 רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 10:00-20:00 .

תחבורה S Hackescher Markt  S5, S7, S75, S9,Weinmeisterstr / Gipsstr U8

טלפון 26995020

המוזיאון שהוקם לזיכרונם של האזרחים אשר נרתמו לעזור ולהסתיר יהודים מרדיפות הנאצים כיום ידועים כשלושת אלפים של מקרים ומקווים לחשוף עד 20,000 מקרים ידועים.

המוזיאון נפתח באוקטובר 2008, במקום תצוגת קבע עם תיעוד ,מסמכים ,מצגות וצילומים של גיבורים נסתרים אלו שהגיע הזמן לספר את סיפורם של הבודדים שחלקם שילם על כך בחייהם.

בתערוכה סיפור רדיפתם של היהודים לנוכח האיום לגרושם למחנות ההשמדה דרך סיפור מניעיהם בהחלטה להתנגד לגירוש ולפגיעה באזרחי המדינה ממוצא יהודי.

בתחילת הביקור בקומה הראשונה מוסברים 18 הנושאים העיקריים במצגות למבקר,בחלק מהקומה השנייה תשעה מצילים וסיפורם האישי כולל סרטון קצר. בחלק ניתן לבצע מחקר באמצעות מחשוב וארכיב ממוחשב.

 

מוזיאון הדום  Berliner Dom

הכניסה בתשלום,  מעלית לכניסת נכים.ילדים עד גיל 14 חינם.

כתובת  Am Lustgarten 1 רובע  mitte

המוזיאון פתוח בחודשים בעונה בימי שני שבת בשעות 09:30-21:00 בחורף בשעות 09:30-19 בימי ראשון בשעות 12:00- 19:00 .

תחנות מטרו U2, U5, U8, U-Bhf Alexanderplatz, קווי אוטובוס 100,200 לתחנת  Haltestelle,  Am Lustgarten, חשמלית M4, M5, M6, Haltestelle, Spandauer Strase,S5, S7, S9, S75

Haltestelle,S-Bhf Hackescher MarktS-Bahn

טלפון 20269111

המוזיאון נפתח בשנת 2005 ובתצוגותיו תערוכות המסבירות  את ההיסטוריה של הקתדראלה בליווי מודלים, ציורים ותוכניות בנייה.

בכנסייה נערכים קונצרטים,קיימת הדרכה מסודרת בכמה שפות.

 

מוזיאון ההווה לאומנות בת זמננו    Museum for the Present 

כניסה בתשלום

כתובת  Invalidenstr. 50, Berlin   רובע  Mitte 

תחבורה ותחנה S-Bahn Lehrter Stadtbahnhof

פתוח בימים שלישי-ראשון בשעות 11:00-18:00,ביום שבת עד השעה  22:00 ביום שני סגור.

ממוקם בתחנת הרכבת של המבורג Hamburger Station, החל משנת 1966, במקום מוצגות עבודותיהם של האומנים Anselm Kiefer, Bruce Nauman, Andy Warhol ותערוכות של האספן Joseph Beuys.

הכל נמצא במבנה מרשים הצבוע כולו באפור.

 

מוזיאון  החשיש  Hanf museum

הכניסה בתשלום ,חינם עד גיל 10.

כתובת  Muehlendamm 5  רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 09:00- 18:00 .

תחנות מטרו  U2, U5, U8, S5, S7, S9, S75 Alexanderplatz

טלפון 2424827

אחד המוזיאונים הגדולים בעולם בנושא צמח הקנבוס או החשיש בלשון העם.

בתצוגות המוזיאון ניתן ללמוד את קורות גידול הצמח בעבר ושימושיו עד עצם היום הזה, תצוגת מיכשור הנדרש להפקתו והכלים לשימוש בעת העישון. כמובן כיצד מכינים עוגיות חשיש וכדומה.

 

 מוזיאון הילדות והבגרות  Wiederbegrundete

הכניסה ילדים עד גיל 18 חינם, מבוגרים משלמים,בימי רביעי הכניסה חינם לכולם.

כתובת  Wallstrase 32  רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימים שני-שישי בשעות 09:00-17:00 .

חשמלית  S-Bahn ל  Jann owitzbrucke  והליכה ברגל לאורך גדות הנהר ברחוב  Wallstrase,Markisches Museum  nselstr U2,Heinrich-Heine-Str U8,U אוטובוס לתחנת Markisches Museum 248, 347.

טלפון 2750383

המוזיאון לילדות ובגרות שהחל לפעול בשנת 1987, הוא מחליפו של מוזיאון בית הספר שהחל לפעול בשנת 1875, בתערוכותיו הכלליות מציג המוזיאון תערוכות  על הילדות והנערות מציג המוזיאון את העבר ההיסטורי.

 בין יתר תערוכותיו מוצגים צעצועי ילדים,מיניאטורות מהמאות הקודמות, אוסף ארכיוני גדול, תמונות, ספרים ועבודות אומנות .

 למבקרים ניתנת האפשרות לכתוב בנוצה ודיו, ועוד חוויות שהיו בתקופת הילדות בעבר, ומסתמכות על מסמכים היסטוריים .

 

מוזיאון הנקניקיה   Currywurst museum

Deutsches Currywurst

הכניסה בתשלום

כתובת   Schutzenstrase 70  ,מאה מטר מנקודת הביקורת צארלי צק פוינט  רובע  Mitte

טלפון  88718647

המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 10:00-22:00 .

תחבורה Stadtmitte  U2, U6 , Kochstrase  U6 , חשמלית Friedrichstrase  S5, S7, S75, S9.

מוזיאון הפרטי המוקדש לנקניקיה המאכל הלאומי הגרמני, נפתח באוגוסט 2009 בברלין, ממוקם ליד מוזיאון הצק פוינט צארלי.

בממוצע 800 מיליון נקניקיות נמכרות בשנה בגרמניה  לפי החישוב של 1500 נקניקיות בדקה.

עד היום ניטשת המלחמה באיזה מקום יצרו לראשונה את הנקניקיה הגרמנים טוענים לזכויות יוצרים. במוזיאון ניתן ללמוד על תולדות יצור הנקניקיה , החומרים המשמשים ליצורה, סרטים , פרסומות ומצגות שונות המתארים את התופעה של ההתמכרות למאכל הלאומי כולל מפת חנויות בעולם שניתן להשיג את המאכל לתיירים הגרמניים במסעם בעולם.

במוזיאון ניתן לבקר בצירוף כל החושים בחוויה מיוחדת ומוזרה מעט, ראשיתו של המאכל שהוגש בתחילה בבתי המרזח כתוספת לכוסות הבירה. המאכל נאכל בידי כל שכבות הציבור וכינויה בפי העם הסטייק של העניים.

 

מוזיאון העיר התת קרקעית Unterwelten-Museum

הכניסה בתשלום

כתובת  Brunnenstrase 105 רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע סיורים מודרכים בימי השבוע בשעות 14:00 , ובשעה 16:00. אתר www.berliner-unterwelten.de

תחנות מטרו  u 8 Gesundbrunnen, קווי אוטובוס   247, חשמלית S1, S2, S25, S41, S42 Gesundbrunnen.

טלפון 49910517

מידע

המוזיאון ממוקם בעומק ארבע קומות בבונקר של תחנת רכבת תת קרקעית  Gesundbrunnen ,האנשים החולפים על פני דלת ירוקה בתחנה אינם מודעים כי היא משמשת לקו תת קרקעי מוסווה ששימש גם את מחתרת ההברחות בתקופת החלוקה של העיר. אורכו של הסיור בין שעה וחצי לשעתיים.

המוזיאון התת קרקעי עורך סיורים מודרכים בחלקים שמתחת לאדמה אשר שימשו את תושבי העיר בתקופות קדומות,תקופת המלחמה בונקרים , קתדרלה וכדומה, מעברים  ומנהרות אשר שימשו בתקופת המלחמה הקרה בין הגרמניות.

 

מוזיאון  השקט והדממה   Das Stille Museum

הכניסה בתשלום

כתובת  Linienstrase 154a רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 14:00 – 18:00 .

תחבורה  U6 Oranienburger Tor, S1, S2, S25, S26 Oranienburger Strase,אוטובוס  340 Tucholskystrase, חשמלית 1, 6, 13 Torstrase/ U Oranienburger Tor.

טלפון 030/28047129

המוזיאון לאומנות נוסד בשנת 1994 במטרה לשלב את ההתבוננות ביצירות אומנות עם פילוסופיה של התבוננות עצמית של מייסד האמן הרוסיMakarov, בחדרים אשר השקט שורר בהם מעין מדיטציה פנימית באווירה כמו של כנסייה או מקדש .

  

מוזיאון וקתדרלה  Friedrichswerdersche Kirche

הכניסה חופשית

כתובת  Werderscher Markt רובע Mitte

המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע בשעות 09:00-18:00 .

תחנות מטרו Hausvogteiplatz  U2,  או  Spittelmarkt, קווי אוטובוס  Lustgarten /100, 200

טלפון 2081323

שמה של הכנסייה ניתן לה על שם המלך וילאם פרדריך.

בשטחה של הכנסייה ממוקמים פסלים שנעשו במאה התשע עשר, בידי האמנים  Johann Gottfried Schadow, כריסטיאן פרידריךTieck, כריסטיאן דניאל  Rauch, אמיל וולף, תיאודור  Kalide, Ridolfo Schadow.

הכנסייה בנויה בסגנון גותי ונפתחה בשנת 1830, שופצה בשנת 1987 והתווספה לה גלריה של פיסול.

 

מוזיאון לטבע ולילדים  Museum fur Natur- kunde 

הכניסה בתשלום

כתובת  Invalidenstrase 43  רובע  Mitte  

טלפון 20938550  

המוזיאון  פתוח בימים שלישי-שישי בשעות 09:30-17:00 בימי שבת וראשון בשעות 10:00-18:00  

תחבורה  U6 Zinnowitzer Strasse

המוזיאון נפתח מחדש בשנת 2008 .

במוזיאון לטבע שופץ שלד של דינוזאור  מסוג Brachiosaurus אשר שקל מעל לחמישים טון, אורכו 23 מטר וגובהו 12 מטר . השלד התגלה בשנת 1900, השלד זכה לכינוי אוליבר .

התערוכה משתרעת על ארבעה חדרים בקומה השנייה.

בקומה התחתונה נמצאים סוגי מאובנים שונים, אגף מינרלים .קיים מרחב פתוח אך מספר מוצגים נבחרים מוצגים במקומות נבחרים שאינם ציבוריים.

המידע הקיים וההסברים בגרמנית,שני גרמי מדרגות ממתכת מסמלות את עברו של המוזיאון כמפעל מתכת ויציקות.

 

מוזיאון לילדים  והמבוך   Kindermuseum 

הכניסה בתשלום

כתובת  Osloer Str. 12 רובע Mitte,wading

המוזיאון פתוח בימי שני-חמישי בשעות 09:00-18:00,  יום שישי ושבת  בשעות 13-18,ביום ראשון בשעות  11-18.

תחנות מטרו ,U9 Richtung Osloer Strase,Pankstr  U8 , חשמלית ehem. Tram 23 ,חשמלית 50 לתחנות  Prinzenallee   ,   Osloer Strase, אוטובוס Prinzenallee/Soldiner Str  255.

טלפון 8009311-62

מוזיאון המיועד לילדים עד גיל 12 שנה, נפתח בשנת 1977. המוזיאון המבסס את הלמידה בכיף מגרה את חושי הילד ליצירתיות ולפעילות.

בפעילות זאת לומדים הילדים מעט מדרכי החשיבה ולהבין איך צריך לטפל בבעייה מבחינת נתינת הכליים לחשיבה ופתרון בעיות.

 

מוזיאון  לרפואה    Medizinhistorisches Museum

הכניסה בתשלום

כתובת  Chariteplatz 1  כתובת בעבר  Schumannstrase 20-21  , כתובת כיום  Campus Charite Mitte רובע  mitte

המוזיאון פתוח יום שלישי, חמישי, שישי, שבת, יום ראשון 10 עד שעה 17,ביום רביעי עד שעה 19:00.

תחנות מטרוHauptbahnhof קו  S 1, S 2 S , 25 U 6  Friedrichstrase , קווי אוטובוס  147, 240, 245 לתחנת  Invalidenstrase.

טלפון 536145056

המוזיאון ממוקם בבית הספר לרפואה ,במוזיאון תערוכות מיוחדות המתמקדות בהיבטים הנוכחים  של התרופות וההיסטוריה הרפואית.

המוזיאון לרפואה בברלין היא מוזיאון היסטורי רפואי ציבורי,  מוזיאון עם שעות פתיחה רגילות. המוזיאון שואף להציע למבקרים תובנות אל תוך ההיסטוריה של התרופה במשך ארבע מאות השנים האחרונות.

במוזיאון תערוכות עם אוסף עם כ 1000 דוגמאות ומוצגים, מכשירים רפואיים ישנים, מודלים וגרפיקה תיעוד המספר את סיפור רפואת השיניים והטכנולוגיה של אורולוגית שיניים.

חשוב לא פחות הם האירועים הרבים הנערכים במקום , כמו פורומי דיון, כנסים, מצגות מוצר  ועוד חנות ספרים ומוצרים .

 

מוזיאון נקודת ביקורת צארלי  Museum Haus Am Checkpoint Charlie

כניסה בתשלום,ילדים עד גיל 6 חינם.

Friedrichstrasse 43-44

מטרו  U6 Kochstr, U2 Stadtmitte

המוזיאון פתוח בשעות 09:00-22:00,הכתובות מתורגמות לאנגלית,צרפתית,רוסית וגרמנית.

כיום הנקודה מתחלקת למוזיאון לידו ולנקודת המעבר צארלי

במוזיאון התצוגה הראשונה התקיימה בשנת 1962 והתקיימה בשטח של שני חדרים וחצי, ברחוב  Bernauer Strase, ברחוב המקביל והנמשך לאורך החומה. בעבר היה ניתן היה לראות את הבתים מעבר לחומה ואשר חלונותיהם כוסו בלבנים.

נקודת הגבול הוקמה לאחר חלוקת ברלין בין המדינות אשר השתתפו בכיבושה,מעבר הגבול צארלי היה בשטח האמריקאי ושימש למעבר בין הגרמניות וגם שימש כנקודה העיקרית למעבר רגלי או ברכב במיוחד לאחר הקמת החומה.

 כיום ניתן לראות את שרידיה בביתן הביקורת  וחלק חומה קטן מלבנים כתזכורת לחומה, לאחר שננטשה בסיום חלוקת העיר והתמוטטות השלטון הסובייטי בגרמניה המזרחית.כמובן כיום אנו צופים בשחזור של הביתן וחלק חומה על מנת להמחיש את אשר נהרס, הטקסטים בגרמנית, אנגלית, צרפתית ורוסית.

140 מטר מחומת העיר ,נבנתה על ידי המוזיאון בשנת 2004  אנדרטת זכרון לנספים בנסיונם לחצות את החומה, באנדרטה הוצבו  1065 צלבי שחורים לזכרם של הקורבנות ממזרח העיר שניסו לעבור למערב העיר בזמן הכיבוש הסובייטי.

בעת הביקור ניתן להצטלם עם שחקנים הלבושים בבגדי צבא כמו בימים ההם בנקודת צארלי במחיר שני יורו.

 

מוזיאון פרגמון  Pergamon Museum

הכניסה בתשלום. בימי חמישי בשעות 18:00-22:00 לתערוכה הקבועה בחינם.

כתובת   Bodestrase 1-3 , Am Kupfergraben , רובע mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 10:00-18:00, יום חמישי עד השעה 22:00, חינם לשני ילדים עד גיל  16  , בכל יום שישי ארבע שעות לפני סגירת המוזיאון לבקור בתערוכת הקבע

תצוגות המוזיאון הן אין סופיות והוא כולל חמישה אגפים :

מוזיאון המזרח הקרוב,   Middle East Museum.

מוזיאון האיסלם,   Islamic Museum

מוזיאון המזרח הרחוק,   Far East Collection

מוזיאון אומנות פופולרית  ,Museum of Popular Art 

לצורך ראיית האוספים המוצגים במוזיאון נדרשים מספר ימים.

 

מוזיאון קנובלושוס  Knoblauchhaus

הכניסה בתשלום

כתובת  Poststrase 23 , המוזיאון ממוקם ברובע  Mitte, באזור  Nikolaiviertel, המשוחזר

תחבורה  U+S Alexanderplatz,  Klosterstr U2

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט ליום שני בשעות 10:00-18:00.

טלפון  4930240020

מוזיאון Knoblauchhaus, בסגנון הברוק שנבנה בשנת 1760,שוחזר ושווה ביקור .

במוזיאון תערוכה קבועה בשם  Bourgeois living in the Biedermeier Period, המראה את חיי התושבים על כלי הבית שלהם במאה ה – 19 וחיי התרבות בעיר.

 אוסף התערוכה משתמש בפריטים מן התקופה,במסמכים המסבירים את ההיסטוריה של ברלין במאות ה  18 – 19, לאור ההתפתחות התעשייתית הגדולה שעברה על העיר והמדינה.

 

מוזיאון רובע Mitte ההיסטורי Mitte AM Gesundbrunnen

הכניסה בתשלום

כתובת  Pankstrase 47  רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 09:00- 18:00 .

תחנות מטרו  Pankstrase   קו  U8 ,חשמלית  S1, S2, S25, S41, S42 Gesundbrunnen   , קווי אוטובוס  M27  

טלפון 46060190

המוזיאון שהוקם מחיבור שלושה מוזיאונים  מוזיאון  Mitte בברלין,  Heimatmuseum Tiergarten  ו Heimatmuseum באזור wedding ,ממוקם כיום במבנה של בית ספר בעברו.

המוזיאון מציג את העבר וחיי האזרחים במרכז העיר ההיסטורי, במוזיאון תערוכת קבע משנת 2007 , העוסקת בנושאים ובהיבטים התרבותיים, החברתיים ובהיסטוריה של ברלין במרכז הישן.

אוספי המוזיאון כוללים תיעוד של למעלה מעשרת אלפים מסמכים מקוריים, 70.000 מסמכים מצולמים של תיעוד אזורי,מאות יצירות אומנות שנאספו לאורך השנים.

 בקומה הראשונה מוצגת כיתת לימוד ישנה ואוסף מסמכים, בקומה השנייה מרוכזת ההיסטוריה של רובע Mitte, תחת הכותרת Festungsgraben AM Mitte.

במקום נערכות סדנאות ומבוצעות פעולות שימור של עמותות ישנות המשמרות את ההיסטוריה של הרובעים הישנים.

 

מוזיאונים האי

Berlin Museumsinsel

Bodestrase 1-3

האי הוא מיוחד בעולם המכיל מספר מוזיאונים וגלריות

 המוזיאון  Museumsinsel – Museum  Islamische Kunst, מוזיאון האיסלם,

מוזיאון המציג את  התפתחות האבולוציה,תוכניות המוזיאון המודרני מכילות גם תוכניות לעתיד,במוזיאון כלולה הגלריה הלאומית ,National Gallery,

המוזיאון הישן  Altes Museum

המוזיאון פרגמון  Pergamon Museum

מוזיאון  אומנות מצרית  Bode Museum.

מוזיאון אומנות ביזנאטית  Museumr Byzantinische

מוזיאון אומנות המזרח הרחוק   Vorderasiatisches Museum

מוזיאון ההיסטוריה הגרמנית  Deutsches Historisches Museum

מוזיאון העתיקות  Antikenmuseum

 

מרכז קניות  פרידריכשטראסה Friedrichstrasse

מרכז הקניות  ממוקם ליד כולבו הגלריי לפייאט  ברובע  mitte

מורכב משלושה בניינים,הנקראים  Quartier 206,205,207

הכלבו פתוח בימים שני-שבת 10:20:00 בימי ראשון בשעות 12:00-18:00.

בין הבניינים תחנת מטרו Stadtmitte,ובקרבה לרחוב  Franzosische Strasse,

האזור נמשך לאורך 3.5 קילומטר.

מרכזי קניות אקסקלוסיביים ,למוצרי איכות וחנויות של מעצבים, מסעדות ובתי קפה.

במרכזי הקניות  מבחר חנויות בגדלים שונים, בוטיקים ועוד.

 

משחקיית לגו לילדים Legoland

כניסה בתשלום כולל להורים ,ילדים מתחת לגיל 3 חופשי.

כתובת  כיכר Potsdamer Platz מתחם סוני מתחת לכיכר בכניסה ליד הגירפה ,רובע Mitte

טלפון  2559270 טלפון 30104010

תחבורהU2, S1, S2, S25  לתחנת Potsdamer Platz

המשחקיה פתוחה בימים בכל השבוע  בשעות 10:00-19:00 ,ביום ראשון סגור

המשחקייה מיועדת לילדים בגיליים של 3-10, תעסוקה לשעה – שלוש לילדים .  כאשר האולם מחולק לשבעה אזורים עם תכנים שונים, מייצג של מבנים ואטרקציות שהוכנו מקוביות לגו. לרשות הילדים שולחנות לעבודת הרכבה והדרכה לבניית מבנים מפורסמים מקוביות לגו, כאשר דימניונם הוא המוביל במשחקם או בהרכבת המודלים השונים. סרט תלת מימדי לצפייה עם משקפיים מיוחדות.

 

מתחם אקשה הופה  hackesche hofe

כניסה חופשית

המתחם באזור שויננפירטל  scheunenviertel, בקצה רחוב אורניינבורג  oranieenburg. רובע Mitte

חמש דקות הליכה דקות מאזור הדום בברלין .

אוטובוס 100, או, 200. תחנת מטרו   U Hallesches Tor או  Kochstrasse U.

במתחם המורכב משמונה מבנים המקושרים ביניהם, שהוקמו בתחילת המאה ה 19.

המבנים מחופים דברי אומנות ואריחי קרמיקה.

 אמנים הקימו קומונות. המפורסמת בקומונות היא קומונת  תכלס tacheles . במתחם סדנאות של אמנים, הופעות חיות, ברים ומועדונים. המתחם הוא סדרת מבנים עם חצרות משותפות שנבנו בתחילת המאה ה -20 ועברו מתיחת פנים. לאחרונה המתחם התמלא בבוטיקים יוקרתיים, גלריות,ובתי קפה.

ניתן לסייר באזור בערב ולהינות מביקור באחד מהפאבים הפזורים במקום וליהנות משתייה וארוחה.

בנוסף הוקם במקום שוק Neuer Hackescher Markt,  קיים גן פורח ממתכת המדמה גן צמחים הנקרא Rosenhofe.

 

חנות ספרים   Dussmann

כתובת  Friedrich strasse 90   רובע Mitte   

טלפון  20252410

החנות פתוחה בימים שני-שבת בשעות 10:00-20:00 ראשון סגור

תחבורה קו U6, S1, S2, S5, S7, S9, S75 Friedrichstrasse

בחנות המשתרעת על ארבעה קומות ניתן לרכוש ספרים, תקליטורים, חומר עזר למחשבים ותוכנות למחשב, בקומה העליונה ממוקמת פינת קריאה ובית קפה ללקוחות החנות.

ניתן לשכור משקפים ו  dvd לצפייה וקריאה בחנות.

 

חנות ספרים  Pro QM Bookstore

כתובת  Alte Schoenhauser Strasse 48  , רובע   Mitte

תחבורה:  תחתית  U2 לכיכר  Rosa-Luxemburg Platz , משם להמשיך ברחוב  Weinmeisterstrasse עד לרחוב הצדדי  Alte Schoenhauser Strasse 48  

הכולבו פתוח בימים שני – שבת בשעות 11:00-20:00 ,ביום ראשון סגור

טלפון 2472852-0

החנות מייצגת אוספי ספרים בנושאים מגוונים. הכוללים : אדריכלות, פוליטיקה כלכלה, אומנות ספרים העוסקים בעיצוב וספרות שאינה בנמצא כמו ספרות למשוגעים לדבר ואספנים.

 

כלבו  Alexa

כתובת  Alexanderplatz 4  , רובע Mitte

תחבורה  U2, U5, U8, S5, S7, S9, S75  תחנת אלכסנדרפלאץ

הכולבו פתוח בימים שני –שבת בשעות 10:00-22:00 ,ביום ראשון סגור

טלפון 2693400

המבנה נפתח בשנת 2007, בקצה הדרומי של אלכסנדרפלאץ, במתחם 175 חנויות כולל חנות הדגל של Media Markt, פעילות פנאי ומתקני שעשועים לילדים.

 

כלבו הטירה   Das Schloss

כתובת רחוב  Schlosstr 33 , רובע Mitte

תחבורה   S-Bahn S1  , U-Bahn U9  לתחנת ,   Rathaus Steglitz  לתחנת רחוב Kieler Str M85-84.

הכולבו פתוח בימים שני – חמישי  בשעות 10:00-20:00, בימי שישי שבת עד השעה 21:00, ביום ראשון סגור

טלפון  6669120

מרכז הקניות הממוקם בדרום של ברלין במחוז  Steglitz – Zehlendorf,

מרכז קניות בן שש קומות הכולל 90 חנויות ,בסגנון מעט שונה מהרגיל, אשר בעיצובו מנסה לתת מהסגנון הגותי בסגנון חזיתות החנויות ועיצובם, כאשר גם גג המבנה נותן לך תחושת רקיע. תמהיל חנויות רגיל , בייצוג מותגים, רשתות וסחורות מרחבי העולם.

בקומות 3-4 מרוכזים חנויות אלקטרוניקה ודברי חשמל, נגישות לנכים.

 

קניון גסנדברונן Gesundbrunnen Center

כתובת Badstrasse  4,  ,רובע  Mitte

טלפון  41719750

פתוח בימי שני-חמישי בשעות 10:00-20:00,בימי שישי ושבת בשעות 10:00-21:00 ,ראשון סגור.

ממוקם 4 קמ מכיכר  Alexanderplatz, באזור Wedding.

חנות למוצרי אופנה בעיקר.דברי עור,נעלים.

 

קניון פוסטדמר  Potsdamer Platz Arkaden

כתובת  כיכר  Potsdamer Platz ,רובע  Mitte

טלפון  2559270

תחבורה U2, S1, S2, S25 לתחנת  Potsdamer Platz

הקניון פתוח בימים שני-שבת בשעות  10:00-22:00 ביום ראשון סגור.

הקניון ממוקם במרכז העיר החדש בכיכר פוטסדאם, כקילומטר דרומית לשער ברנדבורג והרייכסטנג ובפינה הדרומית של פארק טירגארטן.

בקניון 133 חנויות המשתרעות על 3 קומות. ניתן לקנות בקניון מוצרי הלבשה, מזון, אלקטרוניקה, מבחר וגוון בתי קפה ומסעדות ובהתאמה לכל טעם וכיס.

לסיום אפשרות לביקור במרכז סוני ובאולמות הקולנוע הפזורים באזור.

 

שוק  Arkonaplatz

ממוקם ב Mitte

מטרו  U8 Bernauer Str

פתוח ביום ראשון בשעות 10:00-18:00

שוק פופולארי וסואן, אהוב על ידי צעירים, ניתן למצוא סחורה משנות השבעים והשישים, סטוקים של חנויות, תכשיטים, וריהוט ישן.

גם אזור השוק חמוד וכיכרות פתוחות.

 

שוק עתיקות   Antiques Market

Berlin Flea and Antiques Market

S-Bahnbogen Friedrichstrasse, Bogen Arches 190-203 Mitte

פתוח בימים רביעי-שני בשעות 11:00-18:00

בשוק נמכרים דברים עתיקים ותלבושות. במקום מוזיאון ומסעדה Zur Nolle

 

פסטיבל התרבות הפולני

Polish Cultural Institute

כתובת  Karl-Liebknecht-Str. 7, Mitte

תחבורה  S&U Alexanderplatz, S-Bahn Hackescher Markt, Bus 142, 148, 200

בפסטיבל הגדול לתרבות הפולנית באמצעות : סרטים,תערוכות,קונצרטים,ספרות,הרצאות ודיונים.

 

קברט  Die Distel

Friedrichstrasse 101, Mitte Centre

קברט הינו מופע סטירי בדרך כלל בנושאים פוליטים חברתיים,קברט משמש לנגח את השלטון לפעמים במסווה, ברמזים ובהאנשה של חפצים או דמויות לכאורה דמיונית.

 

תאטרון וקונצרטים  קונצרטהאוס Konzerthaus- Schauspielhaus

התיאטרון ממוקם בכיכר  Gendarmenmarkt, ברובע Mitte

תחבורה לתחנת Französische Str, במטרו 6 u, אוטובוס 147.

בנין Konzerthaus, הינו בנין חדש שהוקם במקום בנין Nationaltheater שנבנה בשנים 1800–1802, התפיסה הארכיטקטונית בבניית Konzerthaus, גרסה שימוש בחומרים והשתלבות המבנה המלבני הישן בתוספת גובה, רוחב, מבואה מקומרת בחזית הבניין.

לאחר שבנין נפגע במלחמה נעשו בו תיקוני תמיכה. בשנים 1979 – 1984 נערכו בו שיפוצים והוא הפך לא רק לתיאטרון אלא גם לאולם קונצרטים.

 

שרותים ישנים

ישנם מספר שירותים שהוצבו בעיר בתקופות קדומות  וכיום משמרים את ההיסטוריה.

 

רחיפה בכדור פורח Berlin Hi-Flyer

כניסה בתשלום כ 20 יורו .

כתובת   Ebertstraye-Voystrayeבפינת הרחובות WhillhalmStrורחוב  ZimmerStr רובע mitta

תחבורה תחנת מטרו  U  KochStr

נקודת הרחיפה מעל כיכר פוטסדאמר לא רחוק  מנקודת פוינט צארלי

הרחיפה מתקיימת כל חצי שעה למשך 15 דקות והוא עולה לגובה 200 מטר ומאפשר צפייה מעל גגות העיר , הכדור פורח מעוגן בכבל ברזל לקרקע.

רחיפה זאת מאפשרת לצפות באתריה והאטרקציות של העיר מלמעלה בנוסף לביקור רגלי שעורכים נקודת ביקור נוספת . הרחיפה מאפשרת לצלם מעל גגות העיר ולמרחק רב ביום ראות טובה.

לאחר הריחוף ניתן לרכוש מזכרות בדוכנים הפזורים למרגלותיו של הכדור

 

פאב  Mutter Hoppe

כתובתו  Rathausstrasse 21, Mitte

מוסד ברילנאי ותיק, מגיש בירות ,יינות ומאכלים מסורתיים גרמנים. בפאב מתנהלים ערבי שירה בערבים בימים שישי וראשון ושירה של שנות העשרים והשלושים.

 

בר  Bar Celona

Hannoversche Str.Hausnummer:2,Mitte

U6  Stadtteil

בר מסעדה ספרדית,פתוח יומי בשעות 12:00-01:00 בלילה,במסעדה מגישים טאפס,טוריטות בליווית יינות.

 

בר  Broker s Bier Borse

כתובתו  Schiffbauer Damm 8, Mitte

לקוחות הבר פאב, קובעים את מחירים הבירה של 16 סוגי בירה שונים מהחבית, לפי סוגי הבירה המתחלפים על פי נושא, מיקום או אחוז אלכוהול ולפי דרישת הקהל.בפאב בר מוגשות גם ארוחות טובות .

בר  Mary Jane Bar

Kastanienallee 24, Prenzlauer Berg, Mitte

U2 Eberswalder Str. Tram: 13, 50, 52, 53, Busses: N42, N52

פתוח בימים שני – שישי בשעות 15:00-02:00 ובימי שבת ראשון בשעות 12:00-02:00. חדר טלוויזיה לצפיה במשחקי כדור רגל, דלפק משקאות, כאשר משודרים משחקים הצוות נערך לתת שרות כנדרש בנושא משקאות ונישנושים. מטבחון קטן לארוחות קלות.

 

בר וריקודים Newton Bar

Charlottenstrasse 57, Mitte

פתוח בימים ראשון -חמישי בשעות  22:00-03:00, בימי שישי-שבת בשעות  22:00-04:00

המקום האידיאלי לשתית משקאות וקוקטלים,ממוקם  ליד   Gendarmenmarkt, המועדון נוצר לאחר פירסומו של האומן Helmut Newton. במקום מרחב גדול, כורסאות נוחים לישיבה.

 

בר קוקטלים ריווה Riva Bar

Dircksenstr. 142 mitte

Tel:030 24722688

פתוח יומי מהשעה 12:00 -24:00

 

בית קפה Cafe Moskau

Karl-Marx-Allee 34/ Schillingstrasse, Mitte

מוזיקה עכשווית ושתייה ליד הבר. אולם הופעות, בית קפה ובר דיסקוטק

 

בית קפה Cafe Oren 

Oranienburger Str 28, 10117 Berlin – Mitte

U6 Oranienburger Tor; S1, S2 Oranienburger Str

פתוח בימים שני-שישי בשעות 12:00-24:00, בימי שבת וראשון 10:00-24:00

מסעדה יהודית מרווחת. מלאה בערבים,ובסופי שבוע מומלץ להזמין מקומות. ממוקמת ליד בית הכנסת החדש. זהו המקום לשבת ולנוח לאחר סיור באזור היהודי בברלין. ארוחות שאינם בשר אלא מאכלי דגים, סלטים, פסטה,ת בשילי קדרה, מאכלים ים תיכונים כמו בישראל, עוגות ממולאות בפירות יבשים, משקאות כולל יינות ובירות מישראל.

 

בית קפה ביש Beth Cafe

Tucholskystrasse 40  mitte

בית קפה פופולארי בבעלות יהודית המגיש מאכלים תחת כשרות הכוללים :מרקים,פלאפל,מאכלים ישראלים,בייגל לקס,גפילטה פיש,שתייה חמה וקרה,מאפי עוגות,גלידות וארוחות קלות.המקום נפתח בשנת 1991,

 

בית קפה תאודור טוקר

Theodor Tucher

Pariser Platz 6a

פתוח יומי בשעות 09:00-13:00, בימי שישי ושבת בשעות 11:00-23:00 טווח מחירים 10-25 יורו לסועד.

בית קפה עם ספריית ספרים וטרקלין קריאה. אוכל מצוין,ו מיקום מעולה ליד שער Brandenburger Tor. במקום אף מתקיימות הרצאות בנושאי אקטואליה.

 

דה זאולוף אפוסטל Die Zwolf Apostel

Grunewaldstrasse 1  Ecke Schlossstrase Steglitz

מטרו וחשמלית  S-U-Bahnhof Rathaus Steglitz

רמת מחירים 10-20 יורו לסועד,

מסעדה איטלקית ,פתוחה מסביב לשעון, מספקת ארוחת צהרים קלה ב 5 יורו. למסעדה גינה אשר בה ניתן לאכול. על קירות המסעדה ציורי קיר,על השולחנות פרחים , במסעדה מגישים מאכלי דגים ובשר, פסטות וכל מיני מאכלים האופייניים לאיטליה.

אין תשלום בכרטיסי אשראי.

 

דריזלר Dressler

Kurfurstendamm 207/208, Berlin Western Downtown

U-Bahnhof Kurfurstendamm, S-Bahnhof Savignyplatz,

 Bus 119, 109, 110, 129, X10

רובע  charlottenbubrg

מסעדה בסגנון מקומי, מחירים בטווח 10-25 יורו, המסעדה בסגנון בראסארי, תערובת אוכל צרפתי הכולל צדפות,  ברווז מבושל בכרוב.

 

מזללת פלאפל  Dada Falafel   

אוכל מהיר לקחת או לאכול ליד   

כתובת  Linienstr. 132  רובע  Mitte 

טלפון 27596927   

המסעדה פתוחה בשעות היום החל משעה 10:00   

תחבורה   U6 Oranienburger Tor,S-Bahn Oranienburger Str

סנדוויצים  במחיר 4-6 יורו,פלטות שונות במחיר 6 יורו , פלאפל וסלטים ומיני מטבלים ורוטבים. דוכן פלאפל טעים, שווארמה ,בפיתות או לפה בליווית סלט ירוק ורטבים שונים

 

מסעדות  אופרנפליס Opernpalais

Unter den Linden 5 Mitte

בית הקפה פתוח בשעות 08:30-24:00,שתי המסעדות פועלות משעה 12:00 מחיר 25-50 יורו.

המסעדות ובית הקפה ממוקמות ליד הכניסה לבית האופרה הממלכתית,שנבנתה בשנת 1737,

בבית הקפהKronprinzessinnenpalais, מגישים מבחר עוגות וקפה בצורה מסורתית,ארוחות בוקר,דלפק סלטים,בירות ובר קוקקטלים לבית הקפה גינה ומושמעת נגינת פסנתר בערב.

המסעדות שונות זו מזו,אחת בעיצוב המתאים לבית האופרה בסגנון העתיק ,רהוט עתיק,ומוגשות בו ארוחות בסגנון מקומי,

במסעדה השניה אשר בממדיה אינה גדולה כמו אחותה הרהוט יותר צעיר והסגנון שונה סוג המזון יותר מודרני לקהל שהוא יותר צעיר .

מסעדות יפניות ברובע

מסעדת  Kotobuki Sushi

Neue Promenade 7 am Hackeschen Markt Mitte

פתוח שני-שישי בשעות 12:00-24:00 ביום שבת 12:00-02:00,יום ראשון 14:00-24:00

מסעדת  Sushi Bar Izumi

Kronenstr. 66, im Kontorhaus Mitte

U-Bahn Stadtmitte

מסעדת Sushi Circle

Französische Strasse 48 Mitte

פתוח יומי 12:00-24:00

מסעדת  Kuchi

Gipsstrasse 3, Mitte

פתוח יומי בשעות 12:00-24:00

מסעדת  Kumo Sushi

Gleimstr. 27

פתוח יומי 12:00-22:00

מסעדת  Mama Su

Oranienstr. 191,Mitte

פתוח יומי 12:00-22:00

 

מסעדת Al Dente

Charlottenstr. 59,mitte

המסעדה סגורה ביום ראשון, מהמסעדה נשקף נוף רחוב Oranienburger Strasse .  מסעדה מודרנית, מוארת וריהוט חדש. קהל לקוחות של תיירים ואנשי עסקים. טווח מחירים 7-20 יורו לסועד.

מסעדה איטלקית מסורתית המגישה מאכלים איטלקים ממחוזות שונים. מאכלים אלו כוללים סוגי פסטות, בישולי בשר ודגים, בישולי ירקות ולזניות וסלטים מכמה סוגים. כמובן סוגי יין בעיקר איטלקים אך גם מקומיים.

מסעדת  ALCATRAZ III

Neue Schonhauser Str. 20, Mitte

Tel.:  030 27 59 67 90

מסעדה מקסיקנית ובר. פתוחה בימים שני שבת החל מהשעה 12:00,וביום ראשון מהשעה 17:00

 

מסעדת  Belluno

כתובת   Prenzlauer Berg,Kollwitzstrasse 66  Mitte ,

פתוח יומי בשעות 10:00-14:00,ממוצע מחירים 10-15 יורו לסועד.

מסעדה איטלקית פופולרית. מחירים סבירים, שף איטלקי. ארוחות בוקר מאוחרות brunch buffet.

 

מסעדת  Focacceria

סגנון איטלקי  

כתובת מול  Fehrbelliner Str 24 ,Volkspark AM רובע   Mitte

טלפון 44032771 

המסעדה פתוחה בכל הימים 11:00-23:00 

תחבורה   Rosenthaler PlatzU-Bhf

מחיר עממי תשלום במזומן, בין 6-18 יורו . מסעדה איטלקית המתמחה בפוקציות, פיצות ואוכל איטלקי שונה. בית קפה זעיר ניתן לשבת בפנים או בחוץ. לזניה, אוכל טעים וזול.

 

מסעדת  Gormann

Gormannstrasse 25/26, Mitte

Tel.: 0 30 / 28 04 05 01

מסעדה ,בית קפה ,בישול ברמה,בסגנון מכל העולם ,

 

מסעדת  Judisches

Judisches Restaurant am Wasserturm Prenzlauer Berg, Mitte

מסעדה בבישול יהודי מזרח אירופאי, מסעדה מאוד פופולרית בשלב זה. ארוחת בוקר עד שעה 16:00,טווח מחירים 10 יורו לסועד.

 

מסעדת  Kotobuki Sushi

Neue Promenade 7 am Hackeschen Markt Mitte

פתוח שני-שישי בשעות 12:00-24:00 ביום שבת 12:00-02:00,יום ראשון 14:00-24:00

מסעדה יפנית מסורתית המגישה מאכלים בסגנון יפני מסורתי,כולל אטריות ומרקים, סושי לסוגיו, מאכלי דגים ויין.

 

מסעדת  Mao Thai

Worther Strasse 30,Prenzlauer Berg, Mitte

U-Bahn: Senefelder Platz

מסעדה תאילנדית פתוחה יומית מהצהרים לחצות. טווח מחירים לסועד 25-50 יורו.

 

מסעדת  Offenbach Stuben

Stubbenkammerstrasse 8 Prenzlauer Berg, Mitte

פתוח יומי בשעות 06:00-14:00,טווח מחירים 15-25 יורו לסועד,

מקום מפגש של מפורסמים וידוענים,אוירה בין לאומית וחמימה,בישול ממאכלי העולם.

 

מסעדת   Restauration 1900

Husemannstrasse 1, Prenzlauer Berg, Mitte

פתוח יומי החל מהשעה 10:00. טווח מחירים 10-25 יורו לסועד.

תפריט מוגבל באפשרויות. מחירים סבירים לארוחה. פופולארי.

 

מסעדת  Rimon Restaurant

Oranienburger Str 26, 10117 Berlin – Mitte

| U6 Oranienburger Tor; S1, S2 Oranienburger Str

פתוח יומי בשעות 10:00-14:00

מסעדת רימון הצמחונית תופסת 2 קומות בחלק העליון של מרכז התקשורת היהודי. מקום מרווח, מרחק בלוק ממבנה בית הכנסת החדש. המסעדה לא לגמרי כשרה ,מגישה מאכלים מקורים ישראלים, מאכלים של יהדות מזרח אירופה, כמו גפילטה פיש, קרפלך,לטקס ,בייגל, דגים היא המומחיות של המקום.

 

מסעדת Schwarzenraben

Neue Schonhauser Str,mitte

U Bahn Weinmeisterstr

פתוח 12:00 – 15:30, 18:30 – 24:00

מסעדה איטלקית מסורתית המגישה מאכלים איטלקים ממחוזות שונים. מאכלים אלו כוללים סוגי פסטות, בישולי בשר ודגים, בישולי ירקות ולזניות וסלטים מכמה סוגים. כמובן 100 סוגי יין בעיקר איטלקים אך גם מקומיים.

טווח מחירים 20-30 יורו לסועד.חלונות גדולים המכניסים אור רב לחדר האוכל.

 

מסעדת  Sushi Bar Izumi

Kronenstr. 66, im Kontorhaus Mitte

U-Bahn Stadtmitte

מסעדה יפנית מסורתית המגישה מאכלים בסגנון יפני מסורתי,כולל אטריות ומרקים,סושי לסוגיו,מאכלי דגים ויין.

 

מסעדת  Yosoy Tapas-Bar

Rosenthaler Str. 37 ,mitte

מסעדה ספרדית. tapas bar.  שורת שרפרפים גבוהה מול חזית המסעדה לצפייה בנוף הרחוב. טווח מחירים 10-17 יורו לסועד.

 

מסעדת אפרים פליס Ephraim-Palais

Spreeufer 1  mitte

פתוח יומי בשעות 12:00-24:00, מחיר בסביבות 50 יורו למנה

הארמון המשוחזר בסגנון הרוקוקו המכיל את מוזיאון ההיסטוריה והתרבות של ברלין במוזיאון  מסעדה,האוכל מצוין ומושקע.

 

מסעדת בורשט Borchardt

Franzosische Str. 47, Berlin, Mitte

המסעדה פתוחה בשעות 11:30-24:00

מסעדה צרפתית, אשר התפריט משתנה בכל יום. המסעדה משמשת מקום מפגש לאנשי תקשורת וכמקום מפגש אופנתי. למסעדה שעברה שיפוץ לאחרונה תקרה גבוהה.

הבישול ברמה גבוה של מאכלים צרפתים וגרמנים, כולל דגים טריים, סוגי בשר שונים.

 

מסעדת בר   Rikes Gasthaus

Potsdamer Strasse 67, Mitte

פתוח בימי שני –שבת החל מהשעה 17:00,סגור ביום ראשון

מסעדת הבר ממוקמת במלון  Alt-Berlin, מגישה ארוחות ושתיה בסגנון בישול מקומי ולפי מתכונים ישנים.

 

מסעדת גנימד בראסרי Ganymed Brasserie

Schiffbauerdamm 5 Mitte

פתוח יומי בשעות 11:30-02:00, מחיר 10-20 יורו לסועד.

מסעדה צרפתית המתמחה בצדפות, רכיכות וסרטנים חלקם מאלסקה, סטייק טרטר, לובסטרים.  המסעדה ממוקמת על גדות נהר ספריי, יש בה 160 מושבים.

 

מסעדת קישרשטובן Kaiserstuben

Am Festungsgraben 1, Berlin, Mitte

מטרו וחשמלית בתחנת Friedrichstr. S-bahn  U-bahn

טווח מחירים מעל 25 יורו.

מסעדה בסגנון מקומי בעלת 16 חדרים בקומה השנייה במבנה של ארמון שנבנה בשנת 1753. מקום תרבותי ושקט, מוזיקה מתנגנת ברקע. המזון המוגש הוא בהשפעת סגנון צרפתי, לבישול מקומי, סוגי בשרים ודגים בסגנונות שונים.

המסעדה סגורה בימים ראשון ושני. שתיית תה לאחר הארוחה בחדר תה אשר הינך מקבל תה מסמובר,

 

מסעדת ריווה Rivala

Spreeufer 2 Mitte

פתוחה בשעות 11:00-24:00,מחיר 10-20 יורו לסועד.

מסעדה איטלקית,ומרפסת גינה המגישה מאכלים איטלקים מחבל טוסקנה באיטליה, מומחיות במאכלי דגים ובדגים.

 

מסעדת ריינהרדס

Reinhard s Restaurant

Poststrasse 28, Nikolaiviertel, mitte

פתוח יומי בשעות 09:00-13:00, מחיר 20-50 יורו לסועד.

ביסטרו הממוקם במרתף. מסעדה המציעה חדרי אוכל שהושקעה בהם הרבה עבודה בקישוט הקירות

 

דיסקוטק  Kaffee Burger

Torstrasse 60, Mitte

-Bahn: Rosa-Luxemburg-Platz; Bus: 240, N2, Tram: M8, N54

דיסקו לצעירים בהתהוותו.מוזיקה עכשווית.

 

דיסקוטק  Sage Club

Kupenicker Strasse 78, Mitte

הדיסקוטק פתוח יומי החל מהשעה 22:00

מועדון לילה ענקי בתחנת הרכבת  Heinrich ברחוב 10 Heine-Strasse. מקום שנדרש בו לבוש הולם.

 

דיסקוטק  Tranenpalast

Reichstagsufer 17, Mitte

בדיסקוטק מושמעים סוגי מוזיקה שונים, שידורי ספורט במסכי טלוויזיה, מסיבות.

 

דיסקוטק  WMF Club-Sommerlager

Ingang Rolandufer 13, Mitte

בדיסקוטק מושמעים סוגי מוזיקה שונים, שידורי ספורט במסכי טלוויזיה, מסיבות עם די גי.

 

הופעות  Friedrichstadtpalast

Friedrichstadtpalast Berlin Das Revuetheater

Friedrichstrasse 107, Mitte  Centre

הופעות תיאטרון קלילות, קברט, מחזמרים, מועדון לילה, הופעות סטנד אפ, קומדיות.

 —

כל המלונות ברובע מיטה

מלונות מומלצים בברליןגרמניה

494 מלונות330 דירות92 בתי הארחה63 אכסניות27 מלונות דירות

כתבות נוספות על ברלין

אטרקציות בילויים ולינות ברובע שרלוטנבורג בברלין

אטרקציות ובילויים ברובע שטגליץ-צלנדורף, בברלין

אטרקציות ובילויים לרובע פרידריכסהיין, בברלין

אטרקציות ובילויים ברובע וילמרסדורף, בברלין

אטרקציות ובילויים ברובע קרויצברג, בברלין

אטרקציות ובילויים ברובע שפאנדאו, בברלין

אטרקציות ובילויים ברובע טירגארטן, בברלין

אטרקציות ובילויים ברובע טימפלהוף, בברלין

אטרקציות ברובע ליכטנברג בברלין

אטרקציות ברובע קופניק, בברלין

אטרקציות בעיר פוטסדאם

מועדונים, ברים, בתי יין ודיסקו בברלין

תאטראות, קונצרטים וקברטים בברלין

עשרת הדברים שאפשר לעשות בחינם בברלין 
טיולי יום מהעיר ברלין
 
טיפים ומידע חיוני למטייל בברלין

שינוי גודל גופנים
ניגודיות