• תַפרִיט
  • תַפרִיט

אטרקציות ובילויים מומלצים ברחובות והסביבה

דף הבית » אטרקציות ובילויים מומלצים ברחובות והסביבה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 17 דקות

תחקיר למאמר זה נעשה עלי-ידי פייטוש ובאדיבות אתר מלון

מוזיאונים ברחובות

הגלריה והמוזיאון לאומנות והיסטוריה בביתו של דונדיק

הכניסה בחינם.

כתובת: רחוב יעקוב 32 רחובות.

טלפון לתאום: 08-9494721

המוזיאון פתוח פתוח רק כשיש תערוכות.

הגלריה והמוזיאון נפתחו בביתו של אברהם יהושוע דונדיקוב שנבנה כבית השלישי בעיר רחובות, דונדיקוב היה ממייסדי ותורמי הכסף להקמת העיר רחובות. דונדיקוב תרם כסף על מנת לכסות את חוב הקנייה של יהושוע חנקין לשלטונות התורכיים, ביתו של דונקינוב ממוקם על גבעת חירבת דוראן הערבית. לאחר הקמת הרחוב והבית, הוחלף שמה של הגבעה והיא נקראה גבעת הפעמון, על שמו של הפעמון שהוקם עלייה למקרה חרום ולקריאה לאספות. כיום שייך המבנה המשמש כמוזיאון לעיריית רחובות והיא המפעילה אותו גם לטובת אומני העיר, כמו כן שוכנים בו מחלקת התיירות והמיידע ומרכז למוזאוני העיר.

המוזיאון מציג את ההיסטוריה של העיר והסביבה, תערוכות אומנות, ממצאים ארכיאולוגיים כמו קטעים מחומת העיר, אבני בית בד ועוד. בחזית המוזיאון ממוקם פעמון העיר המפורסם, מהמוזיאון יוצאים סיורים מודרכים בעיר על פי נושאים שונים, הקשורים לעברה של העיר והאבות המייסדים, כמו משה סמילנסקי, רחל המשוררת, קולנול מרגולין ועוד.

 

מוזיאון גן המדע על שם קלור

הכניסה בתשלום.

כתובת: במרכז מכון ויצמן.

המגיעים ברכב מהצפון פונים ברחוב הרצל 224 ונכנסים בכניסה דרך השער של מכון ויצמן למדע, חונים במגרש חנייה החופשי הממוקם ליד הגן.

המוזיאון פתוח בימי שני – חמישי בשעות 10:00-17:00 ביום שישי בשעות 10:00-14:00

מוזיאון פתוח תחת כיפת השמיים בתוך גן ונפתח בשנת 1998. זהו גן ייחודי בצורת תצוגת מוצגיו.

בשטח הפארק מפוזרים עשרות של מוצגים המדגימים גילויים של תופעות אקולוגיות ופיסיקליות, המתקנים בגן עומדים לרשות המבקרים על מנת לחוש ולהבין דברים בעולמנו, מותר לשחק לבחון ולהשתעשע עמם.

בעת הביקור ניתן לחוש את פעולת הגלים, איך חש אסטרונאוט, לבקר באקו ספירה כיפה, הממחישה את מהות עונות השנה והחיים בכדור הארץ במערכת אקולוגית סגורה.

  

מוזיאון מכון איילון

הכניסה בתשלום.

כתובת: רחוב דוד פייקס 1 ליד גבעת סמינר הקיבוצים וליד קריית המדע.

הליכה רגועה מתחנת הרכבת של רחובות.

טלפון לתאום 08-9300585

המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 08:30-16:00 ביום שישי עד 14:00

מתחת למכון איילון הסתתר מפעל ליצור כדורים לנשק טרם קום המדינה בידי ארגון ההגנה, אשר עקב איסור הבריטים, נאלצו לתת פתרונות יצירתיים לנשק והתחמושת של המדינה שבדרך.

המכון ליצור תחמושת פעל בשנים 1945-48, המפעל התת קרקעי שימש גם כסליק לכלי נשק ותחמושת שיוצרה במקום בעיקר כדורים לסטן. את המעל איישו חברי קבוצה שהיו מיועדים להקים את קיבוץ מעגן מיכאל. את מפעל החפירה ויציקת הקירות התת קרקעיים עשו במהירות של כעשרים יום, עובי הקירות היה כחצי מטר ומידות המפעל היו 33 מטר אורך, שמונה מטר רוחב ובעומק 8 מטר.

בפינת המפעל היה מטווח קטן לבחינת התוצרת המוגמרת, כמו כן הותקנה מנורת אזהרה בעת חיפוש פתע להפסקת העבודה באיתות מהמכבסה, מערכת זאת חוברה לשומר בשער המכון.

כדי להתגבר על צריכת החשמל המוגברת, חוברה מערכת היצור ישירות לספק החשמל המרכזי של הבריטיים ונבלעה במערכת הכללית. את שלושים מכונות יצור הכדורים, הבריחו מפולין כאשר הצליחו לרכוש את המפעל שנסגר. על מנת למנוע מסקרנים להגיע לשטח המפעל, נתלו שלטים כחי יש חשש ממחלות מדבקות, כמו מחלת הפה והטלפיים. אנשים פשוט נמנעו מלהגיע לאזור הנגוע, ניתן לראות את השילוט בעת הביקור.

המבנה כוסה בעפר והוסווה, כולל ארובות האוורור שסיפקו ל 45 עובדיו אוויר לנשימה.

דבר המפעל הוסתר מחברי הקיבוץ בגבעת הקיבוצים, מעל למפעל הנשק הוקמו מכבסה שעובדותיו היו חברות הקיבוץ ומהצד השני מאפייה שסיפקה לחם לאזור. מערכות האוורור שולבו בארובות של המכבסה והמאפייה, מתחת לאחת המכונות במכבסה הותקן פתח כניסת העובדים למפעל הנשק, פתח נוסף היה מתחת לתנור האפייה והשתמשו בו פעמיים: אחת להכנסת מכונות היצור למפעל הנשק ופעם נוספת להוצאת מכונות אלו להמשך היצור בעת מלחמת השחרור.

לטובת עובדי מפעל הנשק אף הוקמה פינת שיזוף תחת נורת שיזוף, בשל צבע עורם הלבן של העובדים שעבדו במעמקי האדמה, רעש היצור הוסתר ברעשי המכבסה והמאפייה.

בשנת 1987 נחנך המוזיאון במפעל הנשק על מנת להמחיש, ללמד ולהראות את אחד הסודות השמורים במדינה שבדרך. בסיור נכנסים במדרגות סולם ברזל המסתתרות מתחת למכונה במכבסה, עוברים על עמדות המכונות. את האנשים מייצגות בובות בתלבושות התקופה ובאווירה המתאימה, עוברים לאורך פס היצור ומתגלה לנו אחד הסודות השמורים של העבר במדינה.

 

 מוזיאון בית חיים ויצמן

הכניסה בתשלום.

כתובת: נכנסים בשער הראשי של מכון ויצמן למדע ופונים בפנייה הראשונה ימינה.

המוזיאון פתוח בימי ראשון-חמישי בשעות 09:00-16:00

ביתו הפרטי של חיים ויצמן שהוקם בשנת 1937, הפך לבית רשמי לאחר היבחרו לנשיא מדינת ישראל. בעת הסיור בביתו ניתן ללמוד על אורח החיים בבית, להציץ לחפצים ולריהוט המקורי אשר שימשו אותו בביתו, כולל מכונית השרד אשר שימשה אותו בתפקידו כנשיא מדינת ישראל.

בעת הביקור בביתו של וייצמן מסיירים בגן המיוחד והיפה סביב ביתו, שבהם ממוקמת אחוזת הקבר של המשפחה ואשר בה אשתו ורה והוא.

  

אתר הפרדסנות על שם מינקוב

הכניסה בתשלום.

כתובת: רחוב אבינועם נחמני.

בקצה פארק המדע ברחובות, ברחוב מנחם בגין.

טלפון לתאום 08-9469197

המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 08:30 -15:00 ביקור בתאום.

בביתו של מינקוב, הוקם מוזיאון המספר את סיפור הפרדסנות העברית בארץ ישראל מהעלייה הראשונה. משפחתו של מיניקוב, הייתה ממקימי המושבה רחובות. לצורך השחזור, שוחזר הפרדס הראשון שניטע בשנת 1904 ובו חצר המשק וביתו של הפרדסן המוקף בחומה להגנה, באר המים שהמים בה נשאבו בעזרת מנוע ובריכת האגירה למים, מסילות שעליהן נעו קרוניות לאיסוף הפרי בעת הקטיף והעברתו לבית האריזה.

בפרדס המשוחזר ניתן לראות את תעלות הולכת המים והגומות, כפי שנחפרו מסביב לגזעי העצים להשקיה. בעת השחזור של הפרדס, ניטעו זנים שונים של פרי ההדר, מסביב למרכז ובמרכז עצמו, נערכות פעילויות שונות להמחשת נושא הפרדסנות. 

 

חווידע טבע

הכניסה בתשלום.

כתובת: רחוב יחזקאל חביבי 5 ,ליד בית העם, רחובות.

טלפון לתאום 08-9452949 

מרכז מדע חוויתי המציע לילדים בגילאי הגן – כיתה ב’, פעילות העשרה מהנה ומגוונת בנושאים מדעיים.

במקום ביתן לתצוגות של מתקנים ומכשירים בשיטת המוזיאון הפעיל, המלמד והמפעיל את המבקר בהבנת מושגים במדע, תופעות בטבע וחומרים בטבע. במקום מופעלת סדנת לימוד לחקר הדגמות, במשחק וסיפורת.

 

מוזיאון מרכז המבקרים על שם ברברה ומוריס לוינסון ובית ויצמן

הכניסה בתשלום.

כתובת: בתוך מכון ויצמן, נכנסים בשער הראשי של מכון ויצמן למדע ופונים בפנייה הראשונה ימינה.

טלפון לתאום 08-9344500, 08-9344499

המוזיאון פתוח בימי ראשון-חמישי בשעות 09:00-16:00 

תגליות בעולמם המרתק של עובדי מכון ויצמן נחשפות בעת הביקור במרכז, עולם של מחקרים ותוצאות מפתיעות לפתרונות מדעיים ורפואיים אשר המדע תורם ומעשיר את עולמנו. בעת הביקור לאורך מסמכים, מצגות וצילומים נוכל לראות את ההיסטוריה המדעית של עולמנו. לסיום הביקור ניתן לשבת בבית הקפה הצמוד ובחנות המזכרות.

 

 אטרקציות חינמיות בסביבת רחובות

 פארק מערות עדולם: אזור שפלת יהודה

הכניסה ללא תשלום, מתאים לטיולי משפחות, רכבים ואופנים.

איך מגיעים: תחילת המסלול שאורכו 15 קילומטר ומסומן בירוק, נמצא בגבעת ישעיהו. כאשר מגיעים מצומת שמשון לכוון בית שמש ולבית גוברין, המושב הראשון מימין לאחר צומת האלה ותחנת הדלק. ממשיכם 100 מטר בצומת שריגים גבעת ישעיהו לחניון.

טלפון למידע 1800-350550

הפארק פתוח בכל יום בשעות 08:00-16:00

שביל עפר עולה מהחנייה ועובר דרך חורבת פטום ושרידי קשתות, לידו מערת העמוד אשר שימשה לקבורה, מערה מרשימה, לידה מערת ההספד ובריכת מים קטנה. ממשיכים לבור הקאקים ולאחר מיכן ממשיכים לבורות מסתור, מערות פעמון וירידה בחזרה לחניון.

האתרים הראשיים במסלול כוללים את:

חורבות עדולם: חורבות האתר מהתקופה המקראית, בשמה הערבי חירבת השייח מדנור, או עיד אל מה. לאחר התקופה המקראית היה בה ישוב נוצרי ולבסוף ישוב ערבי.

חורבות עתרי: הכניסה לחורבות עתרי מול הכניסה למצפה משואה בשילוט, ממוקמת על גבעה גבוהה הצופה על הסביבה. שרידי הישוב היהודי מתוארך לילי בית שני.

במקום שרידי שלוש מקוואות, שרידי גתות לעיבוד יין, ענף גידול יונים וכדומה.

חורבות בורגין: במקום נתגלו שרידי מערות מסתור, מערות קבור, שרידי מבני מגורים ושרידי שימוש חקלאי במקום. לפני החורבות ממוקמת תיבת מידע ומפות, יש לשם לב לבורות הרבים הנמצאים בשטח ולהיזהר.

שמורת חורש עדולם חורבות מדרס: בכניסה למסלול סלע קולימבריום, אשר בו דף מסלול וממוקמת דרומית לישוב צפרירים. בחורבה שרידי מבנים, במיוחד מבנה אחד מעניין ובו שלוש מערות מסתור. הביקור במערות המסתור כרוכה בזחילה במחילות צרות וחשוכות, פנסים נדרשים אין להדליק נרות.

 

עין מסילה פארק רבין בשמו הערבי דיר דובאן

הכניסה חופשית.

איך להגיע: יורדים במחלף שער הגיא מכביש ירושלים תל אביב, לאחר חצי קילומטר פניה ימינה לדרך סלולה, מיד לאחר שעוברים מצד ימין את תחנת הדלק, נוסעים בשילוט לכוון משתלת פולק. מצד ימין משטחי פרחים בשטחי גידול, ממשיכים בכביש הסלול בעקבות הסימון האדום בדרך מתפתלת לאורך שלושה קילומטר, לפי הגשרון יודעים שהגענו. מעין חילה ממשיכים בדרך בורמה, בסימון האדום ומגיעה לעין מסילה.

 מעיין אשר שימש תחנת פריקה והעמסה למזון שנשלח לירושלים, מימיו של המעיין שימשו את העוברים לשתייה. דופן המעיין עשוי באבנים שיוצרות צורות באר. ממול למעיין נמצא חניון נופש פעיל ובו שפע של שולחנות פיקניק, ברזי מים ומתקני משחק לילדים: מגלשות, נדנדות, ארגז חול.

 

מוזיאון הרכבות המיניאטוריות

הכניסה בחינם.

כתובת: האזור התעשייתי של קבוץ נצר סירני.

איך להגיע: נוסעים בכביש ראשון לציון לכוון רחובות. בעיר נס ציונה יורדים מרחוב ויצמן לכוון סביוני הפארק, בכביש מספר 4313. פונים ימינה ברחוב דיזינגוף מימין לכניסה לקבוץ נצר סירני.

המוזיאון פתוח בימי שישי בשעות 16:00-17:30, כל יום שישי השני והרביעי של החודש.

המוזיאון שנפתח בשנת 1989 מרכז סביבו משוגעים לדבר, המוזיאון כולל את מועדון דגמי הרכבות המיניאטוריות בישראל. אוסף דגמי רכבות הנעות בתווי נוף ותחנות, בתצוגות דגמים עתיקים וחדשים.

המוזיאון ממוקם במקלט בקיבוץ לזכרו של המייסד ערן יעקב. תחילתו במקלט בתל אביב, לאחר מלחמת המפרץ הראשונה נדד המוזיאון לנצר סירני וכיום הוא בשלבים לבניית מקום גדול יותר.

 

פארק איילון קנדה

הכניסה חופשית

איך להגיע: בנסיעה על כביש תל אביב ירושלים, יורדים בצומת לטרון ומתחילים לנסוע לכוון העיר מודיעין. לאחר כמה מאות מטרים ממוקמות שתי כניסות לפארק משני צידי הדרך.

הביקור בפארק: נסיעה בדרך הראשית של הפארק המסומנת בצבע ירוק. נבקר תחילה בחורבת תל עקד, משם נרד לדרך התמר, המסומנת כחול ונבקר בתל איילון ולבסוף ניכנס לשביל הבוסתן אל בית הקשתות בעמק המעיינות.

פארק קנדה נתרם בידי יהדות קנדה, בפארק נמצאות האטרקציות הבאות: תל איילון, עמק המעיינות, מעיין תמר, שרידי חקלאות עתיקים ובוסתנים, אמת המים, עיינות איילון והאגם, באר איוב, מערות הקבורה. מחילות המסתור, מבצר צלבני, שרידי כנסיות, רכס התותחים,

העיר הרומאית אמאוס בית השלום, נמצאת כ 500 מטר לפני הכניסה וצמודה למנזר והמוזיאון הקטן, אשר מכיל פסיפסים של חיות ומעליו בית תפילה קטן עם ספר תפילה גדול בעברית, מערות קבורה, שרידי כנסייה עתיקים ואפסיס. שרידי בית מרחץ רומאי בן ארבעה חדרים שחוממו בחום לאדים ומים חמים, ליד בית הקברות של הכפר ששמו שיך עובייד נמצא חנות מזכרות זעירה ושירותים.

 גבעת המצפור: ממוקמת ליד הכניסה, בגבעה תמצאו גתות להכנת יין החצובות בסלע.

חרבת עקד: על חורבות עקד מתנוססים שרידי מצודה מימי בית חשמונאי. נתגלתה בה מערת מסתור שאורכה 25 מטר והמסתיימת בבאר מים, מיקומה במעלה השביל לפני העיקול הגדול והיא מוליכה לפסגה, בשביל נכרים מתקנים חקלאיים קדומים.

 עמק המעיינות: אורכו כקילומטר וחצי, בין עצי פרי ושרידי מתקנים חקלאים קדמונים. במהלך הסיור בו נראה את שרידי מערכת המים שהובילה מים לעיר ניקיפוליס אמאוס, שרידי שתי אמות רומאיות מהמאות שלישית – רביעית. סיום המסלול במעיין התמרים, מסביב לעמק המעיינות חניוני נופש. עיינות איילון, שמסביבם בוסתן פרי המפוזרים על טרסות וחניוני נופש, מקושרות בשביל קצר לעמק המעיינות. המעיין הגדול הוא ביר אל גאבר, הנמצא במבנה בחלק הדרומי של המבצר.

 באר איוב, ממוקמת בין שרידי הכפר הערבי דיר איוב. הכפר חלש על הדרך לירושלים הנצורה בימי מלחמת העצמאות, ננטש ונשאר בידי צבא ירדן. בין שרידי הכפר שתי מעיינות נובעות אשר מימיהם הופנו למבנים ואחר כך לתחתית עמק המעיינות.

תל איילון: דרך התמר מוליכה לתל בסימון שחור. בתחתית התל נובעים המעיינות. התל מזוהה על פי האמונה כעיר בנחלת שבט דן. על התל נבנה במאה ה 12 בתקופה הצלבנית מבצר בשם קסטלום ארנולדי, אשר חלש על החלק הצפוני של העמק והיה חלק ממערך הביצורים להגנת הדרך לירושלים. מהמבצר נותרו שרידי חומות ומבני בורות מים שנחפרו.

מעיין התמרים הנקרא גם עין ניני, מימיו נובעים לאורך כל השנה, מתוך נקבה חצובה שדופנותיה מצופות אבנים. מימיה שימשו כחלק ממפעל המים הקדום ובהמשך בהספקת מים לאמות הרומאיות, כיום זורמים המים לבריכת אגירה.

 

יער הרצל

את יער הרצל נטעו לזכרו של חוזה המדינה לאחר מותו בשנת 1904, מלבד לעצי אורן נטעו במקום בעיקר עצי זית, עצי פרי, כרמים ועצי שקד. בשנת 1909 נוסף למקום מבנה שנקרא בית הרצל ושימש כבית החווה החקלאית למגורי האגרונום והעובדים שהגיעו להכשרה חקלאית ולמדו ועבדו במקום, הן במטעים והן במשק החקלאי שהוקם במקום. אך בתחילה הגידולים לא צלחו, נעשה ניסיון חדש והוכנסו גידולים חדשים, נבנתה בריכת אגירה שאף שימשה כמאגר לקו מים השילוח בתקופת מלחמת העצמאות והעבירה את המים לתחנת הדחיפה בעיינות סוסין.

בשנים האחרונות שופץ המקום בידי הקק”ל והתווסף לו מוזיאון קטן, אולם לתצוגות אור קוליות לתולדות המקום והמדריך לייעור האזור. במקום ניצבת האנדרטה לזכרו של אפרים ציזיק שנפל בהגנת המקום, מהאנשים אשר הגנו על המקום במאורעות תרפ”ט. האנדרטה פוסלה בידי הפסלת בתיה לישינסקי.

אפרים ציזיק הגיע למקום לאחר מות אחותו שרה שנפלה בקרב להגנת תל חי, על אנדרטת האריה השואג שמה מופיע החמישי. אחותם הנוספת רבקה מתה מעקיצת עקרב, כאשר אפרים הגיע לנקודה מצא הוא בחוות התיישבות ביער מספר זעום של מתיישבים וילדים.

הוא החל לבצר את המקום וקבל עזרה מעשרים חברי הגנה שחברו אליו, כאשר הגיעו אלפי הפורעים למקום החלו האנשים לסגת לבית הרצל, אפרים ציזיק נשאר להגן על הנסיגה ונפל במשימתו. בנסיגתם של הבריטים הגיעו המתיישבים למבנה בית הרצל, הוקפו בידי המתפרעים והחל המצור על בית הרצל.

בהתערבות כוחות בריטים שכפו על המתיישבים לעזוב, נעזב המקום והיער נשרף. עקב זאת החווה נהרסה, במצבה הזה החווה נשארה כך שנתיים ושוקמה מחדש על ידי מתיישבים חדשים בשנת 1931. אלו עזבו עקב הקשיים ותחילת בניית ישוב הקבע של חולדה בנקודה סמוכה.

בסיבוב הטיול המשולט ביער, תראו את שרידי המחצבה שסיפקה חומרים לסלילת כבישים באזור ופעלה בשנים 1936-1939 ואת החורשה לזכרה של רחל המשוררת שניטעה בשנת מותה 1939.יער הרצל נוסף ניטע בעבר בידי הקק”ל ליד בן שמן כיער זיתים, אך נכרת בידי התורכים במלחמת העולם הראשונה וכיום נטוע אורנים.

 

יער חרובית

כניסה חופשית, בפנייה ליער מוצבת ציפור קק”ל צבועה בירוק וכחול בשתי הכניסות.

איך להגיע: לנוסעים מכוון ירושלים והשפלה, עלו על כביש בית שמש לכוון בית גוברין, בפניה ימינה בצומת עזקה לאחר הישוב זכריה המשיכו כחמישה קילומטר.

בין סימן הקילומטר 7-8, כשני קילומטר אחרי מושב גפן מחפשים, את הפניה לתחנת הכוח. נבחין בשלט הממוקם בצד שמאל, השלט של הקק”ל לפני הישוב כפר מנחם, השלט מנחה לכוון יער חרובית.

לנוסעים מהדרום הכניסה מצומת ראם – מסמיה, במרחק קצר מהצומת יפנו ימינה ברמזור לכוון כפר מנחם, על כביש 383 נוסעים כשני קילומטר. אחרי קיבוץ כפר מנחם מחפשים פניה ימינה לתחנת הכוח צפית, פונים ומייד מחפשים את החניה מצד שמאל, כאשר החניון הראשון הוא פארק הלוחם ובו מתקנים רבים ושבילי טיול שאפשר לעבור בהם עם כיסא גלגלים.

ביער חרובית מספר חניונים:

חניון פארק הלוחם: כולל ברזיות, שירותיים, מתקנים המותאמים לנכים כולל מתקני הספורט. בחלקת אורן ירושלים, הוכשרו כ-50 פינות פיקניק משפחתיות, המאפשרות חניית רכב צמודה לשולחן הפיקניק.

חניון אבירם ברכה: מול מצפה דוד קרון, איש כפר מנחם, היה בין השופטים של טוביאנסקי ועד יום מותו טען שהוצאתו של טוביאנסקי למוות הייתה מוצדקת.

חניון יהדות בולגריה: במקום האנדרטה למלך בולגריה שבשואה הציל את יהודי בולגריה אבל הפקיר את יהודי מקדוניה. שביל בטבע סלול, שאורכו קילומטר, השביל מאפשר מעבר עגלות נכים וילדים לסבוב ביער, השביל חולף בין מתקני חקלאות עתיקה, מערות, גתות. ליד שרידי גת עתיקה ישנה מערה קרסטית, מדרגות ישנות ובורות מים קדומים. בסיוע אטרקציות המשתמשות באפקטים פיסיקליים וקוליים ואופטיים, להעצמת חווית המשולבים ב 6 פסלים דמויי מסכות פרצוף, אותם פיסלה האמנית והפסלת ציפורה גנדלר.

יער חרובית הוא יער שעיקרו נטוע עצי אורן, ברוש איקליפטוסים וחרובים. ביער שרידי חורבת שימרה, חורבת דומדומית, אשר בה נמצאות מערות פעמון, שרידי מתקנים חקלאים עתיקים ושרידי גתות,

בחלק הצפוני של היער ממוקם תל צופית, אשר היסטוריונים חושבים שזאת העיר גת העתיקה, בשנת 2008 הוכשרו שבילי הליכה לעליה ונחסמה הדרך למכוניות. על התל נערכות חפירות ארכאולוגיות משנת 1966, אשר חשפו ממצאים מתקופת הברזל והלאה.

שרידי מבצר צלבני בשם בלאנש גארד שפרושו הלבן או הבוהק, אשר היה אחד ממצדיות אשר נבנו להגנה. המבצר נכבש בתקופה המוסלמית ונהרס, שרידי ארבעת מגדלים נמצאים בתל. באתר בריכות לאיגום מים, תעלות מוליכות מים מערוץ הנחל, באר אנטיליה להשקיית הצאן. מעינות יפים עם בריכות בצל האקליפטוסים שאפשר לטבול בהן, התל מסמנת תחנת הכוח ליצור חשמל צפית.

אטרקציות נוספות ביער: הזולה של השומרים מול סלע הקפיצות. באזור הזולה מתחת לגל האבנים, קבור ארגז עם ערכת קפה, לידו מעגל אבנים למצורת הקפה. ליהנות לנקות ולהחביא מחדש. סלע הקפיצות, מדף סלע הממוקם על השביל המוליך דרומה ממצפור יהונתן אשר גובהו משתנה בין 10 סנטימטר ל90 סנטימטר ומשמש לרוכבי האופנים לקפוץ או לטפס עליו.

מצפה יונתן, על שם יונתן טופז שנהרג בהתרסקות מטוס בפיליפינים.

 

אטרקציות נוספות ברחובות 

יקב כפיר

הכניסה חופשית, סיור בתשלום

כתובת: גן יבנה

טלפון לתאום 054-2277729,08-8570354

יקב ביתי שהוקם במרתף הבית, הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר את דרך יצור היין, סוגי הגפנים באזור מהבציר עד לביקוק וצורת האחסנה עד ההבשלה.

לאחר הסיור וההסברים במרתף החביות, חדר הקירור והמעבדה הקטנה, ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום, כמו כן ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום.

 

חוות שפון או חוות אלנבי

איך להגיע: בנסיעה על כביש 431 יורדים במחלף הכביש לכביש 4313 לכוון באר יעקב, ברמזור השלישי לאחר המחלף, פונים ימינה לכוון הקבוץ נצר סירני. בכיכר השנייה פונים ונוסעים לכוון הקיבוץ, בכניסה לקיבוץ פונים שמאלה בהכוונת שלט וחץ לכוון חוות אלנבי.

חוות שפון ממוקמת בכניסה לקבוץ נצר סירני בתוך שמורת טבע.

מעט היסטוריה למקום: תחילתה של החווה בשנת 1889 כאשר הכומר הלותרני יוהאן לודוויג שנלר ייסדו. בחזונו ראה שנלר שהיה חבר במיסיון פרוטסטנטי נוצרי גרמני, להכשיר את חברי המיסיון לעבודת מיסיון בארץ ישראל, כך בשנת 1854 הגיע לירושלים למטרה זו.

כיוון שהמוסד הירושלמי צר היה מלהכיל את כמות היתומים הגדולה, יצא שנלר מירושלים בשנת 1878, על מנת לאתר מקום נוסף לבית יתומים חדש. הוא איתר חלקה שוממה ממערב לעיר רמלה ובהתערבות קיסר גרמניה בשנת 1882, הצליח לחכור את החלקה לארבעים שנה.

מטרת החכירה הייתה הקמת בית יתומים הסורי ליתומים ערביים, נושא החכירה רק לארבעים שנה הטריד את מנוחתו של שנלר לאורך זמן ולכן המשיך הוא ובנו את מאמציו לרכישת הקרקע. בשנת 1906 הצליחו לרכוש ולרשום כקניין חלק מהשטח ולהסדיר את מעמדו של מוסד היתומים.

כממשיך חזון החווה, מונה מתאוס שפון מגרמניה שהיה איכר גרמני.

בתקופתו החלה ההתפתחות החקלאית המוגברת, למעשה בתחום החווה היו בתחילה מעל לעשרה חקלאים שנעזרו בפלאחים ערביים לעבד את החלקות.

הוא נטע אלפי עצי פרי הדר ולימונים, כרמי זיתים, גפנים ועצי חרוב. מסביב לחווה נשתלו שיחים מטפסים שיחי צבר ועצי שיטה, אך כיוון שהאזור היה מבודד בתחילה, קשה היה לשכנע צעירים לבוא וללמוד את מלאכת החקלאות, או שירצו להתיישב בחווה ולעבד את אדמותיה.

בעת הקמת המוסד בשנת 1895, קדחו בתחומו באר מים לעומק 54 מטר שניתן לה השם באר השלום והשפע, הערבים כינו אותה באר השלום – ביר סלאם. לצורך שאיבת המים הותקנה משאבה והמים הוזרמו בצינורת במושבה. מאוחר יותר הגדילו לעשות ובנו בריכת אגירה ובשנת 1895 הוזרמו ממנה מים להשקיית הפרדסים שניטעו באזור. בהמשך נחצבה עוד באר שהגבירה את כמויות המים באזור.

 

מרכז מבקרים תנובה

איך להגיע : דרך הים פינת יצחק פניגר, על הכביש המחבר את רחובות עם יבנה.

הכניסה בתשלום, תאום ביקור בקבוצות.

מרכז המבקרים פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-14:00

טלפון 08-9444236

ביקור במרכז המבקרים כולל שלושה חלקים עיקריים:

מיצג אור קולי לעולם היצור, המתאר את עיבוד וייצור תוצרת מהחלב, כולל צפייה לאולם היצור.

סימולאטור הנקרא מסע בחלבית, על משקל מסע בחללית. יושבים וממריאים למסע דמיוני הרפתקני בעזרת פרופסור מפוזר בדרכי הכנת מוצרים מחלב.

סיום בזמן המעדן, במפגש עם שקית השוקו. בעת הסיור, מופעלים חושי המבקר לתהליך היצור בשימוש בחוש הריח. לחוש, לראות, לטעום ולהבין את התהליך. מחליבת הפרה, תהליך השינוע, אכסנה במיכלי החלב ומעבר לאולמות היצור.

 

יקב כרמי יוסף, המכונה יקב ברבדו

כניסה חופשית

איך להגיע: נמצא ליד המושב כרמי יוסף באזור רחובות רמלה.

טלפון לתאום 050-2207022

היקב הוקם בשנת 1999, הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר את דרך יצור היין, סוגי הגפנים באזור. מהבציר עד לביקוק, צורת האחסנה עד ההבשלה.

לאחר הסיור וההסברים במעבדה ובחדר החביות, ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום, ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום.

 

אטרקציות לילדים מסביב לרחובות

פינת החי קבוץ חפץ-חיים

איך להגיע: הקבוץ ממוקם באזור השפלה בין גדרה לקריית מלאכי.

הכניסה בתשלום, סיורים מודרכים בתאום.

טלפון לתאום 08-8593842, 08-8593876, 054-6567025, 054-2471227

בפינת החי נאספו חיות בית וחיות מחמד בכלובים, אשר אינם נעולים ולחלקם ניתן להיכנס וללטף.

חלק מבעלי החיים מסתובבים חופשי במכלאות וניתן להיכנס אליהם, במטרה לאפשר לילדים ולמשפחות לחוות חוויות התקרבות לבעלי חיים ולפתוח בפניהם את עולמם הקסום באמצעות חוש המישוש, הראיה, השמיעה והריח. בפינה החי נעשה ניסיון להקנות לחיות אורח חיים הקרוב לחייהם בטבע, חוויה זאת מתעצמת באפשרות לשחק וללטף את החיות ואף להאכיל חלק מן החיות.

כמו כן באזור פינת החיי ממוקמים מתקני משחק ושעשוע לילדים ופינת מנוחה להורים.

  

מוזיאון תצוגה ארכיאולוגית

הכניסה חופשית , אם השער סגור פנו לשומר שבמקום.

המתחם לתצוגה פתוח בכל יום בשעות 08:00-16:00 כולל בסופי השבוע.

איך להגיע: בנסיעה על כביש 38 המוליך מבית שמש לבית גוברין, חולפים על צומת האלה, 200 מטר מצפון צומת כפר ישעיהו,ליד סימון הקילומטר השמיני נראה מתחם מבנים.

המקום משמש כפרויקט משותף לקק”ל ולרשות העתיקות, במקום עוסקים בלימוד ארכיאולוגיות של הסביבה בחבל עדולם. בני נוער ומבוגרים יכולים להשתתף בחפירות ארכיאולוגיות הנערכות באזור. במקום מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים אשר נחשפו במהלך החפירות ומלמדים אותנו על חיי הישוב הקדום באזור.

 

משק לין כוורת דבורים

ממוקם באזור רחובות בכפר בילו, כניסה בתשלום.

באתר נתבונן בתהליך יצור הדבש ובחיי הדבורים.

כתובת: כפר בילו, בכניסה הדרומית לרחובות.

טלפון לתאום: 08-9415859, 050-8345054

 באתר נערכים סיורים מודרכים להכרת פעילות הדבורים ויצור הדבש, הסיור כולל ביקור במכוורת ובמכון הרדייה לחלות הדבש ותהליכי יצור הדבש מהחלה עד למיכל האחסנה.

באתר חנות מפעל למכירת דבש, מעדנים טבעיים, מוצרים אורגניים, מוצרי קוסמטיקה טבעית וחבילות שי לחגים. במחיר הכניסה ניתנת הדרכה, הרצאה , סרט ועימות מוצרי המקום וקפה.

חוות צוק

הכניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.

החווה באזור תל שונה ליד תחנת הדלק בעמק האלה, ממשיכים עוד 200 מטר לכוון דרום ופונים שמאלה לדרך עפר על פי השילוט לחווה.

טלפון לתאום 054-5239117/8, 054-5239824

הביקור בתאום בלבד.

בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים, הכוללים גבינות קשות ורכות, או יוגורטים ומוצרי חלב שונים. העדר יוצא בכל יום לרעות במרעה טבעי.

ניתן להזמין ארוחות בסגנון של פעם הכוללות לחמים , ירקות וגבינות או מאכלי קדרות ובישול מקומי של בעלי המקום. ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ובמכון החליבה וללוות את תהליך יצור הגבינות.

ניתן לצפות במרתף האחסנה הממוקם במערה של ככרות הגבינות.

לסיום ניתן לשבת לטעום וללגום משקאות אל מול הנוף,קיימת מסעדה ומקום לאירועים.

 

 חוות צאן טל טלה

כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.

החווה באזור רחובות, קיבוץ קבוצת שילר.

איך מגיעים: בנסיעה מרמלה לכוון צומת בילו, או מרחובות לכוון צומת בילו, פונים על פי השילוט לקבוץ קבוצת שילר.

טלפון לתאום 08-9201868, 054-4920186

הביקור בתאום

בביקור בקיבוץ, ניתן לבקר ברפת לפרות חליבה ובדיר צאן לחלב וגבינות. בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים. ניתן להזמין ארוחות בסגנון של פעם הכוללות לחמים, ירקות וגבינות. לילדים ניתן להניק את הגדיים בבקבוקי הנקה, ללמוד על תהליך גזיזת הצאן ותהליכי הכנת פקעות צמר. ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ובמכון החליבה וללוות את תהליך יצור הגבינות.

במהלך הסיור המודרך ברפת, עוברים את תהליך גידול הפרות ועדר הבקר, מתהליך העגלים והנקתם ועד לשלבי גידולם והפיכתם לפרות המניבות חלב או העגלים המיועדים לשווק בשר.

 

חוות משק בלומנטל

כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.

החווה באזור ראשון לציון, או ליתר דיוק בבאר יעקב.

איך להגיע: נוסעים בכביש הישן בין תל אביב לרמלה, בשער הדרומי של מחנה צריפין, נכנסים לכביש המוליך למושבה . בכיכר המועצה פונים שמאלה, חוצים את פסי הרכבת 250 מטר משם נמצא בנין המחלבה.

טלפון לתאום 08-9228516

הביקור בתאום

בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות, או יוגורטים ומוצרי חלב שונים. לילדים ניתנת החוויה ללטף גדיים ולהאכיל אותם בבקבוק. בדומה לחוות צאן טל, ניתן להזמין ארוחות בסגנון של פעם הכוללות לחמים, ירקות וגבינות וניתן לרכוש את תוצרת החווה כגון יינות ומוצרי יצור עצמאי של חוות סמוכות. ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ובמכון החליבה, ללוות את תהליך יצור הגבינות ואף לצפות במרתף האחסנה של ככרות הגבינות, לסיום ניתן לשבת לטעום וללגום משקאות אל מול הנוף.

 

 בית חלומותיי

הפארק ממוקם בקבוץ גבעת ברנר, על כביש 40 בין גדרה לרחובות, ליד בית החולים קפלן. אחרי צומת בילו ממשיכים ישר ומיד בצד ימין.

הכניסה בתשלום

טלפון לתאום 08-9443331/8/9

המקום פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-19:00,ביום שישי בשעות 09:00-15:00,ביום שבת בשעות 10:00-18:00

פארק שעשועים לילדים, הנותן למבקרים בו חוויה של פעלתנות ומשחק, המקום מציע משחקיה לילדים צעירים, פעילות בפינות שונות ביצירה והפעלה, ג’מבורי על שלל מתקניו האתריים והמשעשעים. מגלשות, טרקטור לסיור וטיול, שעשועי מים, רכבים עם פדלים, פינת קפה להורים ועוד.

  

חוויה חקלאית

החווה שוכנת במרכז כרם פרטי במזכרת בתיה.

איך להגיע: עוברים את קריית עקרון ואת מזכרת בתיה (לא נכנסים ליישוב), עד שמגיעים לפסי הרכבת. לפני המסילה פונים ימינה. הכניסה בתשלום, סיורים מודרכים בתאום.

טלפון לתאום 5585088 -052

המקום פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-12:00 ובשעות 17:00-19:30. ביום שישי בשעות 10:00-13:00, החווה סגורה בשבתות ובחגים, פרט לחופשות.

חווה חקלאית המעבירה חוויה חקלאית בשטחיה החקלאיים במזכרת בתיה. את חווית הקציר, מסיק הזיתים ובצירת הכרמים שהם לבה של החווה, מעבירים אנשי החווה לקבוצות קטנות,למשפחות ולבודדים לאחר תאום. הסיור המודרך תלוי בעונת השנה. בסיור חווה המבקר מהי עבודה חקלאית תוך כדי עבודה במשק החקלאי, נסיעה בטרקטור בשטחי הגידולים השונים ומתן הדרכה אודות הגידולים והדרכים לעיבודם עד הפקת התוצרת לשוק. כל זאת על מנת להקנות ערכי חקלאות וחוויה לאורחים שברובם הם עירוניים. לסיום הביקור והחוויה מוגש כיבוד איכרי ממזון שעובד בחווה.

  

מוזיאון אוצרות בגבעת ברנר

מוזיאון לראשית ההתיישבות בגבעת ברנר.

כניסה בתשלום, נגישות לנכים.

כתובת המוזיאון: קבוץ גבעת ברנר

טלפון לתאום : 08-9443404,08-9443330

המוזיאון פתוח בימים בכל השבוע בשעות 10:00-14:00,

מוזיאון אוצרות אשר נפתח בקבוץ גבעת ברנר, ממחיש את רצונם של קבוצת צעירים ליישב ולהקים קבוץ בארץ ישראל, כאשר הם עזבו מאחוריהם את המשפחות בארצותיהם בשם הגשמת החלום הקיבוצי.

בתערוכות הממוקמות במוזיאון נחשפים לעיני המבקר, מוצגים, מסמכים, תמונות וחפצים אישיים של קבוצת הצעירים. במוזיאון משולבים כלי בית וציוד חקלאי המשקפים את חייהם בקבוץ.

כחלק מן התערוכה מציגה שחקנית, מונולוג מחיי המשק והקשיים בהיאחזות בקרקע.

מוזיאון אוצרות גבעת ברנר, מנציח את ההיסטוריה של הקיבוץ באמצעות הכלים החקלאיים, החפצים ששימשו את החברים והילדים באופן יומיומי וכל הפריטים שהיו בסביבה. את הביקור במוזיאון ניתן לשלב בביקור בסיור בטרקטור, בבית הטבע, בית הפרפרים, משתלות הנוי, פינת החיי והליטוף. ניתן לרכוש צמחים מן המשתלה בסוף הסיור.

 

 בוסתן עמרם שושן

הבוסתן ממוקם בישוב מצליח, יחידת משק 87.

 בוסתן בה מהמלה הפרסית בוסתן שפירושו גן. הרוח החיה בבוסתן היא סימה אשתו של עמרם אשר הלך לעולמו. ברצון להנציח את זכרו, יצרה אשתו גן בן שבעה דונם לפירות, הכולל כיום מעל 1100 עצים, המורכבים ממאה וארבעים מינים שונים של עצי פרי שנטעו מעצי הפרי והשיחים הגדלים בארצנו ומרחבי תבל.

בגן גם מספר עצי נוי שאינם מניבים פרי. הגן ניטע לפני כחמש שנים ופעיל לקבוצות, משפחות ותלמידים.

רמז קטן: כדאי לבקר בעונת ההבשלה של הפירות, שאז ניתן חינם אין כסף ליהנות מפירות הבוסתן. בין העצים הטרופים ודומיהם בבוסתן אשר הגיעו מרחבי תבל אנו מוצאים את הפירות הבאים: סוגים שונים של לימונים, פרי הקטלב האירופאי ששמו שסנו, פירות בצבע כתום שהובא ממרוקו ושאת פירותיו אוכלים והוא שונה מעץ הקטלב החיי באזורנו. מדרום אמריקה הובא פרי הפיטאיה, הנקרא בארצנו מלכת הלילה על שום שהוא פורח רק פעם בשנה רק בלילה אחד. כמו כן הובא סוג של קקטוס הנקרא קריסה שאת עליו אוכלים. קיימת חלקת הבננות הכוללת בננות כחולות האהובות על עולי קוצין שהובאה מהודו ומשתמשים בה כקמח לאפייה לאחר שיובשה ונטחנה, או הבננה האדומה שיובאה מדרום אמריקה וטעמה כפרי התפוח .

את אפריקה מייצגת המרולה, פרי קטן הכולל אחוז אלכוהול רב ונקרא פרי הקופים אשר אוהבים אותו מאוד. לאחר אכילתו הופכים למסטולים. עוד בגן סוגי אתרוגים, הדס, רימונים, תות פקיסטני, גפן איזבלה שמייחד אותו צורת הבשלת הפירות הנעשה בתוך האשכול עצמו בהדרגה.

מהודו גם הגיעו פירות ליקומה, לנגאם, ימבולינה, שעל מנת שהציפורים לא יתנכלו לפירותיו, מצמיחה צמיחה חדשה בצבע חום במקום ירוק כאילו אומרת אני צמח ישן לכו לצעירים. עשרות עצי פיטנגו שממנו קוטפים פרי כמו דובדבן ועוד.

מערבות מקסיקו על גבול צילי הובא פרי ספודילי, שצבעו כתום וטעמו כטעם תמר, בעברו עד לפני כמאה וחמישים שנה הפיקו ממנו את החומר להכנת המסטיק שאכלו. קיימת חלקת עצים נשירים של אפרסק, שזיף, אפרשזיף, מנגו ופיסטוקים. בחלקה גדל גם אלון השעם, שבניגוד לאלונים בישראל חלקים ממנו משמשים להכנת פקקי השעם לביקוק בקבוקי היין. בפירות אלון השעם משתמשים בספרד ובפורטוגל לאחר שהושרו במים למאכל ולמילוי נקניקים. אגוז מעניין הינו אגוז מלבר, הדומה לאגוז הקשיו המבשיל בתוך פרי בגודל אבוקדו שבתוכו הרבה אגוזים קטנים שנידרש לפצח את קליפתם, לידו אגוזי מקדמיה.

  

מרכזי קניות בעיר רחובות

קניון לב רחובות

כתובת: רחוב בילו 2 במרכז העיר רחובות, ליד השוק העירוני.

טלפון 08-9451222

הקניון פתוח בימים א-ה בשעות 09:30-22:00, יום שישי בשעות 10:00-14:30, שבת בשעות צאת השבת עד 23:00.

מבנה בן שתי קומות כשדרה ארוכה . בקומת הקרקע ממוקמת התחנה המרכזית בעיר. התחנה כוללת בתי עסק מהודרים המציעים את מיטב המותגים המקומיים והבינלאומיים בתחומי אופנה, ההנעלה, אביזרי האופנה, המתנות ותכשיטי העילית, אשר יחד משלימות את צרכי הצרכנות הישראלית.

 

קניון אמריקן סיטי

כתובת: רחוב דרך הים 1 רחובות.

טלפון 08-9476665

הקניון פתוח בימים א-ה בשעות 09:30-22:00, יום שישי בשעות 10:00-16:00, שבת בשעות 11:00-23:00.

בקניון כמאה חנויות, שמעליהם עתידים להיבנות מבני משרדים וגן אירועים.

במקום בתי עסק המציעים את מותגים מקומיים ובינלאומיים בתחומים שונים, כמו חשמל, תכשיטים ובגדים, נעלים, משחקי ילדים, כלי בית, אלקטרוניקה, טקסטיל לבית, סופר- מרקט ובית מרקחת.

 

 צומת בילו סנטר

כתובת : צומת בילו, קרית עקרון.

טלפון 08-9411959

הסנטר פתוח בכל השבוע כולל שבת.

בילו סנטר נודע בזכות חנויות העודפים שבו והוא ללא ספק מקום טוב מאוד לערוך קניות עודפים.

בילו סנטר אינו כולל רק חנויות עודפים (אשר משפיעות על חלק מהחנויות הרגילות ובמרבית החנויות ניתן למצוא מבצעים משמעותיים), המרכז כולל גם בתי עסק המציעים מותגים מקומיים ובינלאומיים בתחומי אופנה, הנעלה, אביזרי אופנה, מתנות ותכשיטים, אשר יחד עם מגוון חנויות שירותים לבית, סופר- מרקט ובית מרקחת, משלימות את צרכי הצרכנות הישראלית. בשבת מופעלים מגוון מתקני שעשועים ואטרקציות לילדים.מרכז מזון ובאולינג.

 

טלפונים חירום ועזרה ברחובות

 חרום ארצי : משטרה 100, מגן דוד 101, חברת חשמל 106, מוקד שריפות קק”ל 1800250250

בעיר רחובות: בית חולים 08-9441211, מוקד עירוני 9461977 – 08

 

מלון מומלץ ברחובות

מאמרים נוספים

אטרקציות ובילויים בזיכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה והסביבה

סיפורה של מטולה, אטרקציות ובילויים באזור

אטרקציות ובילויים בעיר חיפה והסביבה

אטרקציות ובילויים בחדרה והסביבה

אטרקציות ובילויים בעמק יזרעאל

אטרקציות ובילויים בגליל העליון


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם