מדריך לקניית מגן נחשול (מגן מתח שמגן מפני עליית מתח חשמלית פתאומית)

 

הערה:  מומלץ להתקין מגן נחשול מתח במנגנון החשמל הראשי של הבית/ המאמר מיועד למי שאין דבר כזב

אין ספק שחשוב מאד להגן על ציוד אלקטרוני ויקר, הכולל בין השאר חלקים יקרים שמאחסנים נתונים חיוניים שאין להם תחליף, ומדריך זה נועד לספק מידע לגבי איך אפשר להגן המחשבים וציוד הגיבוי שלהם.

קודם כל, מומלץ שלא לחסוך בכל מה שמדובר בציוד שמעניק הגנה למכשירים האלקטרוניים ולרכוש ציוד יקר יותר ואמין. מטרת מגן הנחשול היא להמיר את רמות המתח בצורה בטוחה ולהעניק להם הארקה בטוחה, כדי להגן על הציוד.

בתנאים רגילים, הקווים החשמליים פועלים בצורה יציבה, אך במקרים מסויימים תנודות לא יציבות עלולות להשפיע על המתח החשמלי ולגרום לנזק לציוד, ולכן יש צורך בהארקה שתגן על הציוד החשמלי. בין הגורמים השונים, ידוע שברקים יוצרים נחשולי מתח במעגלים חשמליים, אך זה עלול לקרות גם מציוד שמופעל עליו מתח חשמלי רב באותו מעגל בעת הדלקה וכיבוי. כמו למשל כשמחברים ביחד את המקרר, המזגן והמחשב, מה שגורם להפרעות וכתוצאה מכך לנזק לציוד, ולפעמים אפילו אתחול לא צפוי של המחשב, שעלול לגרום לנזק בלתי הפיך לדיסק הקשיח.

מגן מתח ממוצע, לא יגן על הציוד מפני ברק, ואם תופיע בעייה כוללת באזור שעובדים או גרים, צריך לקחת בחשבון הגנה שתהיה עמידה בכל המבנה באמצעות הארקה חיצונית. לכן, מומלץ לבדוק עם חברת החשמל והטלפונים באמצעים שהם נקטו בהגנה אם זה לא עובד כמו שצריך.

צריך לשים לב לשני דברים: למתח ההידוק (כמות המתח המרבית שיכולה לעבור, שלא תהיה גבוהה מדי) שצריך להיות נמוך כדי שיוכל להתנתק מקווי מתח גבוהים  ביחדות ג'אול (יחידות האנרגיה), שצריך להיות גבוה, כדי להגביר את תוחלת החיים של מגן המתח, ושיוכל לספוג הרבה אנרגיה,  כדי לא לאבד שליטה ואותן רמות אנרגיה נמדדות בג'אול. ככל שהמספר גבוה יותר, כך תוחלת החיים של המגן תהיה ארוכה יותר. אם יכולת הספיגה נמוכה מדי, ההגנה עלולה להיות רק על אירוע בודד, ואז צריכים לרכוש מגן חדש. מה שצריך להבין הוא שמגן המתח לא פועל ללא הגבלת זמן.

חלק ממגיני המתח הזולים יותר, מספקים הגנה פעם אחת בלבד, ולכן צריך להימנע מכך, אך אם משתמשים במגן מתח בדירוג ג'ואל גבוה, זה יכול גם לספק מתח רב וגם לשרוד הרבה מאד זמן  ההשקעה היקרה משתלמת גם מאחר והיא תחסוך כסף בסופו של דבר.

אם משתמשים בספק כוח (UPS) אל פסק, אפשר לרכוש גם רצועות להגנה מפני מתח יתר, ואם רוצים רק הגנה מפני המתח וללא ספק כוח, אפשר לרכוש עם 10 שקעים שאפשר לחבר להם מתאמים, אך יש גם ספקי כוח אל פסק שההגנה מפני מתח מובנית בהם.

גם קווי טלפון צריכים הגנה אם הם מחוברים לציוד המחשבים, ואפשר לברר עם חברת הטלפון אם קיימת הגנה כזאת.

אם צריכים להגן על כל המכשירים האלקטרונים והשונים, את העבודה צריך לבצע חשמלאי. זה עוזר לשמור על הכל וזו הבחירה המומלצת, כשמשתמשים בציוד יקר.

הציוד במטבח לא זקוק להגנה ברמה גבוה ומיוחדת. כמו כן, גם למגהץ לא צריך לספק הגנה ומומלץ שלא להשתמש בו בזמן סופות ברקים.

חשוב לזכור שכשרוכשים מגן נחשול, צריך לשים לב לג'ואלים (שככל שהם גבוהים, כך זה טוב יותר).

כחלק מפעולות ההגנה, המגן עלול להקפיץ את מפסק הפחת ו/או החצי אוטומט בארון החשמל. לפני הרמת המפסקים יש לנתק את המגן.

 

ברוב מכשירי הניתוק קיימים שני נוריות

– נורית ירוקה לחיווי הגנה תקינה בפני ברקים ונחשולי מתח
– נורית אדומה לחיווי שקע במצב השהייה/פעיל

מכשירים הנקנים בישראל חייבים לעמוד בתו תקן ישראלי 2283 – התקני הגנה מפני נחשולי מתח

מגיני מתח וברק ב KSP

מגיני ברק בלאסטפרייס

 

מדריך קניה והמלצות לציוד טיולים, בית ומשרד מגן מתח וברק

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות