איזור המאזוריה- איזור 2000 האגמים

ביקרה, טיילה וכתבה ד"ר אורה שדה

מאזורה (Masuria) אזור נופש לפולנים, אך פחות ידוע לישראלים. מרהיב ביופיו, ירוק, משופע באגמי בדולח, שועלים, ציפורים, נברנים, אווזים, קיאקים וכלי שייט אחרים. האזור נמצא כ-200 קילומטר צפונה לורשה, בדרך לגדנסק, בירתו העיר אולשטיין ( Olsztyn) עיר גרמנית לשעבר. האזור פחות מאוכלס, אך שופע ביערות ואגמים. הנסיעה מורשה לוקחת כשלוש וחצי שעות לאורך כביש 16, תחשפו לאגם הגדול הנקרא שניארדובה ( Sniardwy), והאגם העמוק ביותר שנקרא האריגון (Haricgon), שמימיו צלולים כמראה. אזור זה התמודד על שבעת פלאי עולם, ובכל אוהב טבע ונופש ימצא בו מקום נפלא.

טירות באזור:

במקום מספר טירות, אך הטירה העתיקה והמעניינת ביותר היא טירת מלברק ( Malbrock) , טירה מימי הביניים בעלת סגנון גותי שהיא המבנה הגדול ביותר באירופה, העשוי מלבנים. בפולנית טירה קרויה זמק (Zamek). ב-1977 הוכרזה הטירה כמורשת עולמית של אונסקו. הטירה הייתה מבצר טבטוני מתקופת ימי הביניים, והוקמה על גדות הנהר בו נהגו לגבות מיסים על העברת סחורות. היום בטירה יש מוזיאון ומסעדה. במוזיאון תערוכות קבועות ומתחלפות, ובמסעדה עובד השף בוגדן המבשל אוכל בנוסח ימי הביניים, עם נגיעות לאוכל מודרני. ארוחה בת 7 מנות עולה כ-150 זלוטי.

מאורת הזאבים:

שעתיים וחצי נסיעה מאולשטיין נמצאת מאורת הזאבים. זהו אזור בו הקים היטלר בונקרים קטנים וגדולים במהלך מלחמת העולם השנייה. במתחם שמונה בונקרים, כאשר כל אחד בנוי בעובי של 8 מטר, ומעליהם רשתות הסוואה, בונקר מספר 13 הוא הבונקר של היטלר. המקום הוקם כמפקדה של הגרמנים לפני מבצע ברברוסה- מבצע הפלישה לברית המועצות. במפקדה שהו היטלר, גרינג, הימלר, שפאר וצמרת הצבא הנאצי כדי להכין את הפלישה. הם שהו שנתיים במקום, וב1944 היה נסיון להתנקש בהיטלר על ידי הגנרל קלאוס פון שטאונפנברג ב-20 ביולי 1944. הנסיון לא צלח, וכל הגנרלים שהיו באופוזיציה והתנגדו לפלישה הוצאו להורג. אפשר לראות את הסרט "מבצע ואלקירי" עם טום קרוז המשחק את הגנרל. במתחם שהו 2000 איש ששמרו עליהם יחידות עילית של אנשי אס.אס. מסביב למתחם ביצות ומוקשים. המקום מרשים, וישנה בו הדרכה בעברית.

העיר אולשטיין:

בירת המאזורה, עיר גרמנית מהמאה ה-14. מסביב לה חומות שנותרו מימי הביניים. באמצע העיר מדרחוב בו ישב הבישופ, ויש בה את הפסל של ישו המחזיק את כדור הארץ. אולשטיין היא גם מקום הולדתו של המדען הפולני המפורסם קופרניקוס, ויש בה מצפה כוכבים עם פנורמה על כל השמיים. העיר יושבת על הנהר ובה גם כנסייה על שם השליח ג'יימס, כנסייה הנחשבת אחד מהאתרים הגותיים המעניינים והמרשימים ביותר של פולין. אטרקציה נוספת היא בית החולים שנתן מקלט למצורעים ובו טיפלו במחלות זיהומיות. סמוך לבית החולים קורבנות שנפלו או מתו מכל מיני זיהומים.

העיר Olsztynek- אולשטיניק- המלון של דוקטור אירנה אריס:

העיירה אולשטיניק הנמצאת במאזורה נבחרה על ידי דוקטור אירנה אריס כמקום מרגוע. בית המלון שלה זכה בתחרויות הספא בפולין במקום ראשון. יש לה מספר בתי מלון יוקרתיים ברחבי פולין, והיא ידועה בטיפולי היופי שלה. בתי המלון שלה מושתתים על הגישה הפילוסופית כי כל לקוח צריך להשקיע ביופי ובריאות, ובאיזון טבעי של הגוף. כל הירוקות והמזון אורגניים. המלונות שלה מצויידים בטכנולוגיה הכי מודרנית בתרפיה בפנים ובגוף. יש במלון טיפולי הידרותרפיה, הזנה של העור, מסאז'ים, פילינג וכו'.. מלונות נוספים שלה נמצאים בזאקופנה, פוליניצה וקרניצה.

התעלות באזור:

באזור האגמים יש תעלות שנחפרו במאה ה-18 ונשפכים לים הבלטי, ואפשר לשוט בהם בסירות פדלים, סירות מפרש, קיאקים. אפשר גם להשכיר גונדולייר מקומי לשייט בתעלות. ביערות ישנם מסלולי הליכה, וניתן לבקר בערים עתיקות וציוריות. עיר נופש פופולרית השוכנת לרגלי האגם הגדול שניארדובי היא העיר מיקייאקי. בכל האזור יש אפשרות לנפוש בבתי מלון קטנים, פנסיונים, דירות ובתי מלון חמישה כוכבים.

המלונות המבוקשים במאזוריה

אטרקציות מומלצות בטבע בעולם אטרקציות מומלצות בעלי ענין בעולם היסטוריה בעולם מעיינות, נחלים ונהרות בעולם מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו''ל פולין מאזוריה

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות