• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך מקיף לבחירה וקנייה של מקדחה/מברגה איכותיים ומתאימים לצרכים שלכם

דף הבית » מדריך מקיף לבחירה וקנייה של מקדחה/מברגה איכותיים ומתאימים לצרכים שלכם

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

אם אתם משתמשים במברגים\קדיחות לעיתים תכופות או שיפוצניקים, אתם וודאי יודעים שההברגה\קדיחה יכולה לקחת הרבה זמן ומאמץ חובה מקדחה רגילה ששומרת על עוצמה כל  הזמן, לא ניתן להשתמש במקום שאין מקור חשמל. עם מברגה נטענת, אתם יכולים לחסוך את הזמן ואת המאמץ ולהשתמש בה בכל מקום שבו תצטרכו, בבית או מחוצה לו.

 במדריך הבא נציג בפניכם מספר דברים שיש לקחת בחשבון כשאתם ניגשים לרכוש מברגה רגילה ואו נטענת.

קודם כל – תחשבו למה אתם צריכים את המקדחה\ המברגה הזאת?

לפני שאתם בכלל נכנסים לחנות, חשוב מאד לחשוב בשביל מה אתם צריכים את המקדחה/מברגה. האם אתם מתכננים להשתמש בה לעיתים תכופות לשיפוצים? האם אתם רוצים מקדחה\מברגה נטענת בשביל לשפץ רהיטים או מבנים? או האם המקדחה נועדה רק לשיפוצים קטנים בבית?

העוצמה, המומנט ומהירות הסיבוב של המקדחה/מברגה כולם משפיעים על ביצועיה. עכשיו, שכאתם יודעים בשביל מה אתם צריכים את המקדחה/מברגה שלכם, אתם יכולים לבחור את המקדחה/מברגה עם הפרמטרים שהכי מתאימים לצרכים שלכם, לתדירות השימוש ולמשך השימוש הרציף שאתם צופים. אל תשכחו שככל שהנתונים הטכניים יהיו גבוהים יותר, כך המקדחה/מברגה תהיה כבדה וגדולה יותר. אם אינכם מתכוונים להשתמש במקדחה/מברגה לעיתים קרובות, אתם יכולים להסתפק במברגה אלחוטית נטענת, שהיא המקדחה הבסיסית ביותר. היא מאפשרת הברגה או קדיחה בתנועה סיבובית בלבד ומגיעה במגוון גדול של ביצועים ומחירים.

אם אתם עוסקים בנגרות או שמעוניינים להשתמש במברגה\מקדחה שלכם לשיפוץ והרכבת רהיטים, אתם יכולים לבחור במקדחת \מברגה אימפקט. למברגה הזו יש מצב פעולה רגיל ומצב פעולה של הלימה, שבו כוח הולם מופעל באופן אוטומטי ברגע שההתנגדות מהבורג עוברת ערך מסוים. במצב של הלימה, נוצר רצף תנועה חזק יותר וכמובן, גם הרבה יותר רעש. מקדחה\מברגה מהסוג הזה קטנה מהרגיל, אך עוצמתית יותר ובעלת עמידות גבוהה יותר.

אם אתם מתכוונים להשתמש במקדחה לעבודות שיפוץ בקירות בטון קשים, מומלץ לבחור במקדחה רוטטת, שבדרך כלל קיימת בסדרות הביניים ומעלה. יש לה מנגנון מיוחד, שחובט בראש הקידוח בזמן שהוא מסתובב, מה שמייצר תנועה אופקית אשר חוצבת בקיר. זה מאפשר למקדחה לקדוח בקירות בטון קשים.

ללא קשר לסוג המקדחה\מברגה שאתם רוכשים, מומלץ לשים לב לפרמטרים השונים שציינו בהתחלה – לעוצמה, למומנט ולמהירות הסיבוב:

העוצמה של ההברגה\קידוח של מקדחה נטענת: העוצמה נמדדת באמצעות וולט (v) ונעה בין 2.4 ל-36 וולט. ככל שערך הוולט גבוה יותר, כך המקדחה חזקה יותר. לרוב, קיבלת הסוללה שלה גם כן תהיה גבוהה יותר, כך שתוכלו להשתמש במברגה לאורך זמן רב יותר ברצף. חשוב לבחור את מדד הוולט בהתאם לצרכים שלכם. אם אתם מעוניינים במברגה פשוטה לשימוש ביתי בלבד, אתם יכולים להסתפק בוולט נמוך יותר. אולם, בכל מקרה, לא מומלץ לרדת ממדד 3.6 וולט. אם אתם זקוקים למקדחה לעבודות מקצועיות, אפשר לבחור במקדחה\מברגה עם עוצמה גבוהה יותר, בעלת לפחות 7.2 וולט. כיום, נראה שכל מברגה בעלת סוללת V18 מסוגלת לפעול מבלי להיתקע.

מומנט הפיתול (כוח הסיבוב של המקדחה\מברגה): זוהי היכולת של המקדחה\מברגה להתגבר על התנגדות. המומנט נמדד באמצעות ניוטון מטר (Nm). ככל שההתנגדות של החומר או של הבורג גבוהה יותר, כך כדאי להשתמש במברגה בעלת מומנט גבוה יותר. אם אתם מתכוונים להשתמש במקדחה לשימוש ביתי בלבד, בעבודות קלות כמו הברגת ברגים בחומרים רכים או בדיבלים, אתם לא צריכים לדאוג לגבי המומנט. אבל, אם אתם מתכוונים להשתמש במקדחה\מברגה לשימושים רציניים יותר, מומלץ לבחור במומנט פיתול בדרגה של Nm7 ומעלה.

בחלק מהדגמים קיימים מספר דרגות של מצמד (קלאץ’). הדרגות הללו מאפשרות להתאים את מומנט הפיתול לסוג העבודה. המצמדים יכולים לעזור לכם בעיקר בשלב הסיום של ההברגה, כאשר הבורג כבר מהודק וההתנגדות שלו עולה. בשלב הזה, המצמדים יכול להביא לסיום ההברגה ולמנוע מצב של שחיקת החריץ של ראש הבורג או הידוק יתר. מומלץ לבחור במקדחה בעלת 4-5 דרגות מצמד, כך שתוכלו להתאים את המצמד לסוג ההתנגדות. ככל שהתנגדות הבורג גבוהה יותר, כך אתם צריכים לבחור בדרגת מצמד גבוהה יותר.

מהירות הסיבוב: מהירות העבודה של המקדחה\מברגה נמדדת באמצעות סל”ד (סיבובים לדקה). מדד הסל”ד נע בין 200 ל-800, כשרוב המשתמשים יסתפקו במדד של 500 סל”ד או פחות. אם אתם מתכוונים להתעסק עם ברגים קטנים יחסית, תוכלו להסתפק במהירות נמוכה של בין 200 ל-300 סל”ד. לברגים בינוניים וגדולים, מומלץ לבחור במהירות גבוהה יותר. ברוב המקדחות קיימת אפשרות לשלוט על מהירות הסיבוב באמצעות מה שנקרא “בורר”, שהוא בחלק מהמקדחות כפתור בעל מספר מהירויות, ובחלק אחר של המקדחות, וסת מהירות אלקטרוני. וסת המהירות האלקטרוני מאפשר לשנות מהירויות בצורה רציפה ונוחה יותר. המהירות של הוסת האלקטרוני משתנה בהתאם ללחץ שמופעל עליו על ידי המשתמש. מומלץ לבחור במברגה בעלת 3-4 מהירויות שונות לפחות.  

קוטר הברגה מרבי: בנוסף לשלושת הפרמטרים האחרים, מומלץ גם לבדוק קוטר הברגה מרבי, שהוא קוטר הביט, שאותו אפשר להתקין על ראש המקדחה. מומלץ לבחור בקוטר של 10 מ”מ, שהוא הקוטר המרבי, בייחוד אם אתם מתכוונים להשתמש במברגה גם כמקדחה. אם אתם מתכוונים להשתמש במברגה רק לעבודות פשוטות וקלות ולהברגה של ברגים קטנים יחסית, אתם יכולים גם להסתפק בקוטר של 6 מ”מ, שהוא הקוטר המינימלי. במקדחות השונות הקוטר נע בין 10 ל- 18 מ”מ שמתאים לרוב לשימושיים אחרים.

כדאי לדעת שיש מקדחים שקוטר הקידוח שלהם גדול מקוטרו של החלק שנכנס לבית המקדח. באמצעות מקדח כזה ניתן לקדוח חורים בקוטר גדול מהקוטר המרבי של בית המקדח.  

שימו לב לסוללה ולמטען של מקדחה נטענת:

מכיוון שאנו מדברים כאן על מקדחה\מברגה נטענת, חשוב מאד לשים לב לסוג הסוללה ולמטען שלה ולבחור בסוללה הטובה ביותר.

קיימים שלושה סוגים של סוללות במקדחות\מברגות נטענות: ניקל מטאל (NiMH), ליתיום איון (Li-Ion) וניקל קדמיום (NiCd). אם אתם רוצים לבחור בסוללה הטובה ביותר, מומלץ לבחור במקדחה\מברגה בעלת סוללת ליתיום איון, שהיא המתקדמת והחדישה ביותר ואורך החיים שלה ארוך יותר משתי הסוללות האחרות. היא גם בעלת קיבולת ועוצמה גבוהות יותר. בשונה מהסוללות האחרות, היא גם יכולה להיטען באופן חלקי, לכן לא תצטרכו לחכות עד לטעינה מלאה כדי להשתמש בה בעוצמה המרבית. אם אתם מתלבטים בין ניקל מטאל לניקל קדמיום, מומלץ לבחור בניקל מטאל, שכן היא בעלת קיבולת ועוצמה גבוהות יותר. מבחינת המחיר, סוללת ליתיום איון משתווה ולעיתים פחותה במחיר מהסוללות האחרות.

יש דגמים שבהן הסוללה היא מובנית ויש מקרים שבהן היא מתפרקת. היתרון הגדול של סוללה מתפרקת הוא שאתם יכולים להטעין אותה ובמקביל להכניס סוללה אחרת. אולם, סוללה נוספת מייקרת את המחיר של המברגה ולכן, אם אתם לא מתכוונים לעבוד עם המברגה\מברגה ללא הפסקה, אתם יכולים להסתפק בסוללה מובנית. במצד שני, קחו בחשבון שכאשר סוללה מובנית מגיעה לסוף ימיה, צריכים לקחת את המקדחה\מברגה לתיקון אצל החברה, כדי שתחליף לכם אותה.

יש גם מקדחה מסוג מברגון, שהן מברגות זולות ופשוטות יותר, שבדרך כלל מצוידות בסוללות AA. מומלץ שלא לבחור בהן, אלא אם כן אתם מתכוונים להשתמש במברגות מהסוג הזה לשימוש קבוע ברכב. במקרה הזה, סוללות AA יכולות להוות יתרון.

לגבי המטען, מומלץ לבחור במטען מהיר, שטוען את הסוללה במהירות תוך 30 עד 60 דקות. זאת, בניגוד למטענים הרגילים שבהם זמן הטעינה הוא בדרך כלל בין שעתיים לשש שעות.

תבחרו במקדחה\מברגה שנוחה לכם:

לפני שאתם רוכשים את המקדחה\מברגה, חשוב לאחוז בה ולחוש אותה כדי לראות האם היא נוחה לכם. חשוב לשים לב לפרמטרים של משקל, של אחיזה ושל נוחות תפעול. תבחרו במקדחה\מברגה שאינה כבדה לכם מדי, שקל לכם לאחוז בה ושהכפתורים השונים שלה נוחים לתפעול. בדגמים מסוימים קיימים עוד כמה תכונות, שמוסיפות למידת הנוחות.

פנס מובנה: בדגמים רבים יש פנס מובנה, שיכול להאיר את אזור העבודה שלכם. אם אתם מתכוונים לעבוד באזורים אפלוליים או חשוכים, פנס כזה יכול להיות מאד שימושי. עם זאת, חשוב לוודא שהנורית של הפנס ניתנת להחלפה. קיימות שני סוגים של נוריות, אחת היא נורית LED והשנייה היא נורית ליבון פשוטה. מומלץ לבחור בנורית ה-LED, שכן התאורה שלה איכותית יותר, היא עמידה יותר בפני מכות ונפילות, צריכת החשמל שלה קטנה יותר ואורך החיים שלה ארוך יותר.  

נעילת ציר: אם אתם מעוניינים להשתמש במקדחה\מברגה הנטענת גם בתור מברג רגיל, מומלץ לבחור במברגה בעלת נעילת ציר. המנגנון הזה נועל את ראש המקדחה, מונע ממנו להסתובב, ובכך הופך את ראש המקדחה למברג רגיל. עם נעילת ציר, תוכלו ליהנות משליטה גדולה יותר בזמן שתחדירו את הבורג לחומר ובזמן שתצטרכו להדק אותו בסיום ההברגה.  

חיוויים במקדחה נטענת: בכמה מהדגמים יש חיוויים לפונקציות שונות, ביניהם נורית לחיווי מצב הסוללה, נורית שמראה את כיוון הסיבוב ועוד.

 תבדקו אילו אביזרים נלווים מגיעים עם המברגה שלכם:כשאתם רוכשים מברגה\מקדחה, שימו לב לאביזרים הנלווים, שיכולים להעיד על האיכות של הכלי. בדרך כלל, מצרפים למברגה לפחות ביט (ראש הברגה) אחד. ישנם דגמים שמצרפים אליהם סט של ביטים בגדלים שונים, חלקם בעלי צורת תבריג שטוח וחלקם בעלי צורת תבריג פיליפס. יש גם דגמים שמגיעים עם תיק לאחסון המברגה וכל האביזרים הנלווים. קחו בחשבון, שאם אתם בוחרים במברגה\מברגה זולה יחסית, שאינה עולה על 200 שקלים, מספר גדול יותר של אביזרים נלווים עלול להעיד על איכות ירודה מאד.

תבחרו במקדחה\מברגה נטענת שמתאימה לתקציב שלכם:

חשוב לבחור במקדחה\מברגה, שמתאימה לתקציב שקבעתם מראש. מברגונים קטנים ופשוטים נעים בין 80 ל-200 שקלים, בעוד שמקדחה נטענות בצורת T לשימוש ביתי נעות בין 200 ל-500 שקלים ומקדחות חשמליות מגיעיות למחירים גבוהים יותר.

חשוב גם לשים לב לאחריות הניתנת עם הכלי. בדרך כלל, אחריות על מברגה\מברגה נעה בין שנה לשלוש שנים. בחלק מהמברגות\מברגות, האחריות המלאה ניתנת לשנה בלבד והשנתיים הנוספות ניתנות על המנוע. 

היכן מומלץ לקנות מקדחות\מברגות?

מקדחות\מברגות נטענות הכי מבוקשות בעליאקספרס

מקדחות\מברגות הכי מבוקשות ב KSP


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם