• תַפרִיט
 • תַפרִיט

איך לפנות את צרכיכם בטבע, בזמן הטיול?

דף הבית » איך לפנות את צרכיכם בטבע, בזמן הטיול?

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

קרדיט לתמונה ראשית: Alexa  Pixabay 

אם יש דאגה משותפת לרוב התרמילאים החדשים היא המחשבה על הרגע שבו יצטרכו להתפנות בטבע. אל דאגה, בני האדם עושים זאת כבר מיליוני שנים. כל שעליך לעשות הוא לוודא שאתה עושה את הדברים הבאים:

 • אל תשאירו פסולת מאחוריכם. ישנו קוד מוסרי, שלצערי הרבה מהמטיילים לא עוקבים אחריו, אך תמיד זכרו שהדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות הוא להשאיר את השטח נקי למטילים שיבואו אחריכם.
 • וודאו האם יש מגבלות על השארת פסולת טבעית של האדם במקום שבו אתם נמצאים. קיימים מקומות שמסיבות כאלה ואחרות, מגבילות את האפשרות להשארת פסולת אדם גם אם היא טבעית לגמרי ואינה נחשבת למזהמת.

 איך לעשות צרכים בטבע

לפני היציאה לשטח הכינו כמה פריטים חיוניים על מנת לצלוח את החוויה בשלום ולהשאיר אחרייך נקי ככל האפשר.

ציודמלבד לנייר טואלט ומחטא ידיים, ישנם מספר פריטים נוספים חיוניים לא פחות.

 • את חפירהבתור התחלה וודא כי אתה מביא איתך עט חפירה או משהו דומה בשביל לחפור את הבור שבו תרצו לעשות את צרכייכם. שים לב לוודא שהחור מספיק עמוק אך לא יותר מידי, סביב ה 15 ס”מ. לאחר הסיום מלא את הבור וכסו את כל הפסולת.
 • שקיות פלסטיק אטומות. בחלק מהמקומות ידרשו מכם לקחת איתכם את הנייר טואלט המושמש שלכם. כמובן שתמיד מומלץ לאסוף את הנייר ולא להשאיר אחריכם שום דבר שאינו טבעי.
 • שקיות אשפה/מכלים ייעודים: ישנן שמורות טבע שבהן חל איסור להשאיר שום פסולות אדם וזה תקף גם לצואה. כמובן שאף אחד לא מצפה שתתאפקו לאורך כל הדרך ולכן קיימות שקיות ייעודיות הנקראות “שקיות כחולות”. לרוב יהיו עשויות מפלסטיק עבה במיוחד ובעזרתם ניתן לאסוף את הצואה בצורה נקייה (כן כן כמו שאתם אוספים את של הכלב שלכם). למרות היותן חזקות מאוד אני כמובן תמיד ממליץ לשים אותן בתוך עוד שקית ניילון רק ליתר ביטחון. קיימים עוד כמה סוגי שקיות או מכלים ייעודים בדיוק למקרים אלו.

ציוד טואלט בטבע באמזון

מציאת מקום מתאים:

 • קחו את הציוד הנדרש והתרחק לפחות 80 צעדים מאזור הלינה, שביל או מקור מים כלשהו. בחרו מקום מוסתר לפרטיות מקסימלית. וודאו כי אתם יודעים את הדרך חזרה לשביל או למקום הלינה.
 • אם אפשר, חפשו מקום בעל אדמה טרייה ואוורירית עם עדיפות לאזור פתוח. שילוב שיגרום לפרק את הצואה במהירות. השתמשו באט חפירה, אבן או כל דבר אחר לחפור את הבור שבו אתם תשתמשו לעשות את צריככם.
 • אם האדמה סלעית, נסו להרים את אחד הסלעים ולהשתמש בחור הטבעי שנוצר.

כיסוי הבור

 • כסו את הבור באדמה המקורית שחפרתם, ולהדק את האדמה בעזרת הרגל ולשים מעל ענפים ואבנים, כך שלא יוכל להבחין בנעשה בשטח.
 • השתמש במחטא ידיים בסוף הפעולה.

שימוש בנייר טואלט?

 • לצמצם את השימוש בניר טואלט ולהשתמש גם בדברים טבעים שתמצא כמו עלים ואבנים אך יש לוודא כי הם אינם רעילים.
 • ארוז את נייר הטואלט או מגבונים בשקית הזבל שבה אתה הולך להשתמש לפני היציאה לטיול, ולא לקבור אותם באדמה.

איך לעשות פיפי בטבע

כאשר אתם צריכים לעשות פיפי, התחילו בהתרחקות מהשביל ומציאת מקום פרטי, אם אתם כמה אנשים, נסו לבחור מקומות המרוחקים כמה מטרים אחד מהשני ולאחר מכן עקבו אחר החוקים הבאים:

 • מקורות מים קטנים: אל תעשו את צרכיכם בתוך או קרוב למקור מים קטן. התרחקו לפחות 80 מטר מנחל.
 • מקורות מים גדולים וסוערים (גועשים): אם אתם מעבירים את הלילה בצמוד לנהר, מומלץ להתפנות את הפיפי ישירות לתוך הנהרבמקרה הזה, כמות שתן קטנה לא תעשו נזק למי הנהר ובכך תמנעו מלהשאיר פסולת אדם בקרבת המחנה.
 • אזורים גבוהים:  מומלץ לעשות פיפי על משטח אבן ולא באדמה. בעלי חיים ימשכו למליחות ויתחילו לחפור באדמה במטרה לחפש אוכל.

טיפים נוספים

אם אתם כורעים ברך כדי להשתין, חפשו משטח שנספג במהירות כדי שהשתן לא יתיזו עליכ. כמו כן, חפשו משטח יציב שהופך את הישיבה לקלה ככל האפשר. אם אתה עולה בעלייה, וודא שאתה במעלה הזרם ושאף חלק מהבגדים או הנעליים שלך לא מפריע לזרימת השתן במורד השביל.
אם אין פרטיות סביבכם, אתם תמיד יכולים לכרוע ברך כאשר מגבת או בד עוטפים אותכם ומגנים על הפרטיות שלכם. אם אתם מטיילים עם אדם אחר, השתמשו בהם כמצפים כדי להתריע כאשר מישהו מתקרב.
משפכי שתן יכולים להיות פתרון מצוין לנשים שלא רוצות את הרעיון להוריד את המכנסיים בזמן כריעה או כשמזג ​​האוויר קריר. שימו לב שהשימוש בערוץ הזה מקשה על הפרטיות. מומלץ בחום לתרגל את השימוש בו כמה פעמים בבית לפני היציאה.

בטיול יומי, ללקחו נייר טואלט ולאחר השימוש לשים בשקית אטומה. להפטר ממנו במקום נאות.

חלק מהמטיילים מעדיפים להשתמש בפיסת בד יבשה רב פעמית לניגוב השתן. וודאו כי אתם שותפים אותה קלות לאחר השימוש ותולים על התיק לייבוש עד השימוש הבא. שמגיעים הביתה, עשו לה כביסה יסודית.

אם אתם ישנים באוהל ואינכם מתכננים לצאת החוצה להתפנות במזג האוויר הקר, הביאו בקבוק ייעודי שבו תוכלו לעשות פיפי. מומלץ להביא גם משפך במידת הצורך וכמובן לתרגל זאת בבית לפני היציאה לשטח. בבוקר לזרוק את הבקבוק לפח האשפה הקרוב.

טיפים להיגיינה בטבע כאשר אין מים זמינים לשטיפה, ואינכם חושקים בקלקול קיבה.

לפני אכילה או ביקור בשירותים השתמשו בג’ל לחיטוי ידיים או במגבונים.

אם יש ביכולתכם את האפשרות לשטוף את הידיים בצורה יסודית עם מים וסבון פעם ביום, עשו זאת.

נסו לא לייבש את הידיים שלכם עם אותה מגבת או בנדנה שמשמשת לייבוש הכלים.

 שמרו על הסביבה נקייה

בחלק מהטיולים שלכם סביר להניח שתתקלו במקור מים מפתה, ומחשבתכם הראשונה תהיה המקלחת שטח המדהימה שאתם יכולים ליצור ממנו. הנה כמה טיפים לשמירה על מקורות המים.

 • לפני כניסתכם לשחייה במקור המים, שטפו את כל שאריות קרם ההגנה מגופכם.
 • לעולם אל תתרחצו באגם או במקום עם זרימת מים חלשה, אפילו אם ברשותכם אל-סבון. אתם יכול לגרום נזק רב למערכת החיים במים.
 • השתמשו בסיר בישול או מיכל מים מתקפל לסחיבת המים הרחק ממקור המים (80 מטר לפחות) על מנת להתרחץ בטבע.
 • לאחר סיום המקלחת, שפכו את המים במקום עם אדמה, ולא על צמחים או אבנים.
 • שקלו לקחת איתכם מגבת שמתייבשת מהר.

על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם