• תַפרִיט
 • תַפרִיט

איך מטפלים בשק שינה

דף הבית » איך מטפלים בשק שינה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

לרבים מאיתנו יש יחסים חמימים ונוחים עם שק השינה שלנו. אם תיישמו את הטיפים הבאים, מערכת היחסים הזאת תימשך עוד שנים ארוכות.

איך לדאוג לשק השינה כאשר אתם בשטח

בין עם שק השינה שלכן הוא מנוצות או סינתטי, העדיפות היא תמיד לשמור אותו נקי ויבש במהלך השימוש. כך שק השינה ישמר לטווח רחוק יותר ויכולות הבידוד שלו ישמרו בצורה אפקטיבית. הטיפים הבאים מתמקדים בעיקר בשק שינה עשוי נוצות, אך גם בעלי שקי השינה הסינתטיים יוכלו ליישם ולהנות מהטיפים הבאים.

 

 • מומלץ לישון בבגדים נקיים. גם אם אתה עייף וגמור ולא מפריע לך להיות מלוכלך כי אתה בשטח, הימנע מזה וגש להחליף בגדים. לאורך זמן השומניות שיוצאת מהעור, הזיעה והלכלוך יפגעו ביכולת הבידוד של שק השינה. החלף לבגדים ארוכים ונקיים, ואם חם לפחות שים תחתונים וגופיה. בנוסף לכך צעיף או בנדנה נקיים יוכלו לבדד את השומניות בשער מכובע שק השינה. שטוף היטב את הפנים כי קרם ההגנה שהשתמשת בו במהלך היום יכול להיספג בשק השינה ולפגוע באיכות שלו. שים לב שהבגדים אתם אתה מבשל הם לא הבגדים אתם אתה הולך לישון, כי אחרת שק השינה יצבור ריחות של אוכל ועם הזמן ימשוך אליו אורחים לא רצויים.
 • שקול שימוש בליינר (ציפה פנימית לשק השינה). הליינרים יכולים להיות עשויים מכותנה, משי, צמר או פוליאסטר, ולרוב יהיו קלי משקל. הליינר משמש כגורם מבודד בינך לבין שק השינה ובעצם שומר עליו נקי, ובנוסף הם משפרים את יכולות החימום של שק השינה שלך בכמה מעלות. בסוף כל טיול נקה את הליינר.
 • שמור על שק השינה מפני הקרקע. אם אתה מתכנן לישון תחת כיפת השמיים, שים איזה חוצץ בינך לבין הקרקע. חלק משקי השינה עשויים מבד עבה ועמיד למים, אך גם אותם צריך להרחיק מדברים חדים שעוללים לגרום נזק לבד עצמו כמו אבנים, ענפים, קוצים וכו.
 • סבלנות עם רוכסנים היא המפתח. אין דבר יותר מתסכל מהרגע בו אתה רוצה להיכנס לשק השינה שלך ובטעות פתחת את הרוכסן יותר מדי ועכשיו שק השינה הפך ללא יותר משמיכה נעימה. לכן אני ממליץ לך, לפתוח את שק השינה בבית לפני כל יציאה לשטח, כדי ללמוד ולהכיר אותו ובעצם לאפשר לך להבין איך הרוכסנים עובדים גם בחושך מוחלט.
 • השתמש בו בעדינות. לעולם על תקפץ באזור המחנה כשאתה בתוך שק השינה. גם אם שחכת את בקבוק המים שלך בחוץ, אל תהיה עצלן וצא משק השינה. הקיפוצים האלה ישמידו לגמרי את תחתית שק השינה. אם אתה מפנטז על ישיבה סביב המדורה בתוך שק השינה החמים והנעים שלך, הייתי ממליץ לך להביא שק שינה ישן או שפחות נמצא בשימוש, האמן לי שחורי גיצים בשק השינה החדש והיקר יבאסו לך את הערב.
 • אוורר את שק השינה שלך על בסיס יומיומי במהלך הטיול. נסה להפוך את שק השינה שלך עם הפנים החוצה כדי ליבש אותו ולוודא שלא מצטברת בו שום לחות. אך שים לב לא להשאיר אותו בחוץ באור שמש ישיר לזמן ממושך, אחרת קרינת השמש לאט לאט תשחוק את הבד. עם שק השינה רטוב לגמרי לא תהיה ברירה אלא להשאיר אותו לכמה שעות לאוורור, במידה והוא אכן נרטב כולו, אל תחכה יותר מידי ושים אותו ליבוש כמה שיותר מהר.
 • שים לב למי אתה משאיל את שק השינה. סבירות גבוהה שבשלב כזה או אחר אחד החברים שלך ירצה להשאיל ממך שק שינה. אך האם נראה לך שהוא יידע לתת לו את אותו היחס כמוך? אני ממליץ לקבוע חוקים לגבי השימוש בשק השינה, להראות להם בדיוק איך עובדים הרוכסנים, ולדרוש מהם להשתמש בליינר.

איך לדחוס ולאחסן את שק השינה

במהלך ההליכה או במהלך הנסיעה אל היעד, סביר להניח שתרצה לסחוב את שק השינה בצורה הקומפקטית ביותר בתוך הכיסוי שלו. בנוסף קיימות אופציות לשקי דחיסה ושקים עמידים למים.

טיפים לשימוש בכיסוי:

 • תפוס את שק השינה מהתחתית שלו דחוס אותו לתוך הכיסוי בצורה שווה. כאשר כל השק נמצא בתוך הכיסוי הפעל עליו לחץ וסגור את הכיסוי.
 • השתמש בכיסוי טיפה גדול יותר על מנת להקל על הקיפול. אל תדאג, עדיין אפשר לדחוס את הכיסוי בצורה קומפקטית לתוך תרמיל הגב.
 • השתמש בשק דחיסה ייעודי. אופציה נוספת שתעזור לחסוך מקום היא להשתמש בשק דחיסה ייעודי, אשר בנוי עם רצועות שמאפשרות לדחוס את שק השינה ואת הכיסוי וגורמות לשק השינה להיות הרבה יותר קומפקטי מהרגיל. שימו לב לא להשאיר את שק השינה במצב דחוס לאורך זמן.
 • אם לשק השינה שלך שכבה עמידה למים, הפוך את שק השינה כך שהצד הפנימי בחוץ, לפני ההכנסה לכיסוי. אחרת השכבה הזאת עלולה ללכוד אוויר, דבר שיקשה על הקיפול שלו.
 • כיסוי עמיד למים. כיסוי עמיד למים מעולה לטיולים בתקופות בהן הגשם יכול להפתיע, במיוחד אם אתה נוטה לסחוב את שק השינה מחוץ לתרמיל עצמו. במידה ואין לך כיסוי כזה, אופציה נוספת היא לקחת שקית ומכאן יש לך שתי אופציות שאני ממליץ עליהן:
  • להכניס את השקית לכיסוי שק השינה לפני הכנסת השק עצמו, ובכך הכיסוי נרטב אבל השק עצמו נשאר יבש.
  • לקחת שקית גדולה ולהכניס אותה לתוך התרמיל, לאחר מכן ארוז את הציוד שלך בתוך השקית ובכך תבטיח שתכולת התיק נשארת יבשה.

במידה ושק השינה שלך עשוי מנוצות והוא נרטב, תשכח מחימום בלילה. אם שק השינה שלך סינתטי אתה תהיה בסדר כל עוד זה בגדר לח, מעבר לזה תיפרד מיכולת החימום שלו לשלום לכמה לילות.

טיפים לאחסון שק השינה:

צורת האחסון של שק השינה תשפיע על אורך החיים שלו. כשאתה חוזר מהטיול פתח את הרוכסנים ולאוור אותו עד שהוא יבש לגמרי. אחרי שווידאת שק השינה יבש ונקי, אחסן אותו בתוך שק כותנה או משי גדול, ניתן לרכוש שק זה בנפרד במידה והוא לא היה כלול בקניית שק השינה. דבר ונוסף שאפשר לעשות הוא להשתמש בציפת גדולה לכרית.

לעולם אל תאחסן את שק השינה דחוס בתוך הכיסוי שלו, אחרת המילוי שלו ייפגע. אחסון בתיקים עמידים למים גם הם רעיון לא טוב, כי ללא אוורור עלולות להיווצר פטריות על שק השינה.

 

איך לשטוף וליבש את שק השינה

כשזה מגיע לשטיפת שקי השינה יש הבדל משמעותי בין שק שינה מנוצות לבין שק שינה סינתטי. שק נוצות דורש הרבה יותר הקפדה וזמן ולכן הרבה אנשים יעדיפו לפנות לבעל מקצוע. אולם עם קצת מחשבה וידע אפשר לעשות זאת לבד.

ניקוי נקודתי:

לפעמים שק השינה יזדקק לניקוי בסיסי ולא לטבילה בתוך אמבטיית קצף, ואם זה אכן המצב תמיד עדיף לעשות ניקוי קליל ונקודתי ובכך לשמור על שק השנייה.

הכן משחה מאל-סבון ומים והשתמש במברשת שיניים, ובעדינות נקה את השכבה החיצונית של שק השינה. חשוב להתמקד בעיקר באזור הכובע ובאזור פתח שק השינה, כי באזורים אלו מתקיים עיקר המגע עם השיער והעור. נסה להפריד את הציפוי מחומר המילוי של שק השינה, ובכך תמנע מחומר המילוי עצמו להירטב במהלך הניקיון.

אלא אם כן שק השינה התלכלך בצורה קיצונית, יכולות לעבור שנים רבות עד שתצטרך לעשות לו אמבטיית קצף אמיתית.

שטיפת שק השינה:

אם שק השינה שלכם איבד מהנפיחות שלו או השחיר בעקבות לכלוך, אז לכל הדעות זה הזמן לשטיפה יסודית. בתור התחלה אני ממליץ לראות אם יש הוראות יצרן על שק השינה בכל הנוגע לשטיפה. הוראות אלו יכולות להופיע על התווית או על הכיסוי או בכל מקום אחר, במידה ויש עקוב אחריהן.

הרבה אנשים יעדיפו לשלוח את שק השינה שלהם לניקוי מקצועי. במידה ובחרת לעשות זאת לבד, כך בחשבון שרק ייבוש שק השינה עלול לקחת בין שעתיים ל 3- שעות (ייבוש נוצות ייקח יותר זמן מאשר מילוי סינתטי). שטיפה וייבוש במכונת כביסה גדולה ומסחרית במכבסה הקרובה אליך, סביר להניח תהיה הדרך הקלה ביותר. השתמש באל-סבון עדין, שיוצר במיוחד לשטיפת נוצות או תחליף סינתטי והתכונן לשהות ארוכה במכבסה.

המלצה לחומר יעודי המומלץ ביותר לניקוי שקי שינה, באמזון

המלצה נוספת לחומר יעודי שמומלץ לניקוי שקי שינה. באמזון

איך לשטוף ידנית שק שינה:

 • מלא מיכל במים והוסף את החומר הייעודי לניקוי נוצות או תחליפים סינתטיים שקנית. היזהר לא לשים יותר מדי מהחומר.
 • הכנס את שק השינה לתוך המים ולאט לאט שפשף עם הסבון את כל שק השינה. כאשר אתה מגיע לחלקים העבים של שק השינה שפשף אותם אחד בשני. לאחר מכן הנח לו לספוג הכול במשך שעה.
 • רוקן את המים מהמיכל.
 • מלא אותו שוב במים נקיים על מנת לשטוף את החומר משק השינה, עשה זאת בעדינות.
 • לאחר מכן תן לשק השינה 15 דקות לנקז ממנו את המים, הוצא בעדינות את שאריות המים עם מעט לחץ. חזור על פעולת השטיפה עד שלא יוצא סבון משק השינה.
 • בעדינות, סחוט כמה שיותר מים משק השינה ולאחר מכן גלגל את הכול בעדינות לכדור והכנס אותו למייבש. פעולה זו חשובה כדי לשמור על כל קווי החיבור של שק השינה.
 • אם יש לך מייבש גדול בבית השתמש בו. אבל אם המייבש שלך יחסית קטן אני ממליץ לחפש מכבסה עם מייבש גדול.
 • במידה ובחרת לא להשתמש במייבש, פרוס את שק השינה על משטח נקי ושטוח בחוץ, תחת אור השמש או תחת צל חלקי. יכול להיות שבסוף התהליך תאלץ ידנית לפרק גושי מילוי שהתאגדו יחד במהלך הניקוי.

איך לשטוף את שק השינה במכונת כביסה:

 • רוב שקי השינה יכולים להישטף במכונת כביסה, כל עוד מדובר במכונה עם פתח קדמי ולא עליון. אך שים לב שחלק ממכונות הכביסה הביתיות בנויות כדי להיות קטנות וחסכוניות, ולא יתנו לשק השינה שלך ניקוי יסודי.
 • השתמש במצב לכביסה עדינה ושים לב שאתה שם את הסבון המתאים, הימנע מלשים כמות גדולה מדי של אל-סבון.
 • נסה להוסיף עוד כמה פריטים מלוכלכים שנזקקים לכביסה כמו מגבת או כמה חולצות, כדי לעזור לאזן את פעילות המכונה.
 • על מנת לוודא שבאמת כל הסבון יצא, שטוף את שק השינה במים נקיים לפחות פעמיים, או לחילופין הפעל את מכונת הכביסה שוב ללא סבון או כל חומר ניקוי אחר.

ייבוש שק השינה באמצעות מייבש:

 • כוון את מייבש הכביסה על חום נמוך. במידה והחום יהיה גבוה מדי חומרים מסוימים משק השינה עלולים להיהרס.
 • כאשר שק הנוצות כמעט יבש לגמרי, פתח את המכונה, הוסף שניים או שלושה כדורי טניס והמשך את הייבוש. זה יעזור לפרק את גושי הנוצות שנוצרו מהרטיבות ולנפח את שק השינה מחדש.
 • וודא ששק השינה יבש לגמרי לפני שאתה מחזיר אותו לשק האחסון שלו. אני ממליץ להשאיר אותו פרוס במשך הלילה על המיטה, או להשאירו אותו תלוי רק בשביל להיות בטוח שהוא אכן יבש לגמרי.

מה לא לעשות:

 • לעלום אל תשתמש במרככי בדים או באקונומיקה.
 • רצוי לא לשטוף את שק השינה במכונת כביסה עם פתח טעינה מלמעלה. שק השינה יכול להיקרע מסוג זה של מכונות.
 • לעלום אל תשלח את שק השינה לניקוי יבש. החומרים בהם נעשה שימוש בניקוי יבש מזיקים לנוצות ויהרסו את נפיחות שק השינה.

 

טיפים נוספים לתחזוקת שק השינה

נסה לבדוק את שק השינה לעתים קרובות, רק כדי לוודא שהתפרים, הרוכסנים וכל השרוכים הקיימים עדיין במצב טוב. בדוק שהמילוי מפוזר באופן שווה. לאורך זמן, הנוצות עלולות להתגבש ולהפוך לגושים, ולפעמים שטיפה וייבוש יעזרו לפתור את זה. הנה כמה טיפים נוספים:

שחזור שכבת ה-DWR (שכבת דחיית המים של שק השינה):

השכבה המקורית שמגיעה עם שק השינה, נשחקת לאורך זמן (עלול לקחת שנים, תלוי ברמת השימוש). ניתן לשחזר את השכבה הזאת באמצעות מריחת חומר ייעודי, ובכך גם לשמור על שק השינה נקי יותר. ישנם כמה חומרים ייעודיים למטרה זו בשוק .

קרעי בד ורוכסנים שבורים:

לחורים קטנים וקרעים שנוצרו תוך כדי השהות שלך בשטח, יש כמה פתרונות שנועדו למנוע מהבידוד לצאת החוצה:

 • תפור ידנית את החורים. (לכל טיול אני לוקח איתי ערכת תפירה קטנה). כשאתה מגיע הביתה, התר את התפרים ותפור מחדש את החורים במכונת תפירה.
 • הכן תלאי מסרט דבק ייעודי לתיקון ציוד שטח (חתוך אותו בצורת עיגול וללא פינות). שים לב, במידה ותנסה לקלף אותו בשלב מאוחר יותר, סביר להניח ששאריות דבק יישארו על שק השינה. חשוב לזכור שקילוף הדבר יכול להחמיר את מצב החור.
 • אם החור ממש קטן, גם דבק מערכת העזרה הראשונה שלך (שגם אותה אני לוקח לכל מקום) יעשה את העבודה.

במידה ויש לך חור רציני או רוכסן שבור, אני ממליץ לפנות לתיקון מקצועי.

בריחת נוצות:

רוב, אך לא כל שקי שינה, יגיעו עם שכבת בד עמידה שכל מטרתה היא למנוע מהנוצות לצאת החוצה. אם כמה נוצות יצליחו בכל זאת לעבור את השכבה הזאת, אל תהיה יותר מדי מודאג. זה נורמאלי, במיוחד באזור התפרים. קצה הנוצה עלול לחדור דרך הבד, במיוחד בשקי שינה חדשים, שהנוצות בהם עדיין לא לגמרי התמקמו בנוחות. נסה להחזיר את הנוצות פנימה בעדינות, החורים אמורים להיות מזעריים מאוד ואינם משפיעים על שק השינה.

 

 

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות