• תַפרִיט
 • תַפרִיט

דרכים לניקוי ואחזקה שוטפת של שק השינה

דף הבית » דרכים לניקוי ואחזקה שוטפת של שק השינה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

“לרבים מאיתנו יש יחסים חמימים ונוחים עם שק השינה שלנו. אם תיישמו את הטיפים הבאים, היחסים הנלווים לשק השינה יימשכו לאורך שנים רבות.

איך לטפח ולטפח את שק השינה בעת שאנחנו בשטח?

בין אם שק השינה שלך הוא מעור או סינתטי, תמיד יש לתת עדיפות לשמירה על ניקיון ויובש במהלך השימוש. תוך כך, ניתן להבטיח ששק השינה יישמר לזמן רב ושתכונות הבידוד שלו יתקיימו בצורה אפקטיבית. הטיפים הבאים מתמקדים בעיקר . הטיפים הבאים מתמקדים בעיקר בשק שינה עשוי נוצות, אך גם בעלי שקי שינה סינתטיים יכולים ליישם ולנצל את הטיפים הבאים.

יש להימנע מלהיות מלוכלך מכיוון שאנחנו בשטח. עם הזמן, השומנים היוצאים מהעור, הזיעה והלכלוך יכולים לפגוע ביכולת הבידוד של שק השינה.

יש להחליף לבגדים ארוכים ונקיים, ואם חם, לפחות ללבוש תחתונים וגופיה. בנוסף, יש לשים צעיף או בנדנה נקיים כדי למנוע שומנים מלהיכנס לשק השינה בכובע הראש.

יש לרחוץ היטב את הפנים שכיוון שקרם ההגנה שנעשה בשימוש במהלך היום עשוי להיספג בשק השינה ולפגוע באיכותו.

יש לשים לב שהבגדים שאתה מבשל בהם לא הבגדים שאתה הולך לישון בהם, מכיוון ששק השינה יזמין יצורים לא רצויים.


השקול בשימוש בליינר (ציפת פנימית לשק השינה) הוא נחוץ ומומלץ. הליינרים, העשויים מחומרים כגון כותנה, משי, צמר או פוליאסטר, בדרך כלל קלי משקל. הם משמשים כמגן מבודד מתוך השק השינה ושומרים על ניקיונו. בנוסף, הם משפרים את יכולות החימום של השק השינה, מעניקים לו יותר מעט מחממת נוספת. חשוב לשמור על ניקיון הליינר בסיום כל טיול.

במקרה שתתכנן לישון בסביבת טבע ולהניח את השק ישירות על הקרקע, מומלץ להוסיף חוצץ בינך לבין הקרקע. מספר שקי השינה עשויים מבד עבה ועמיד למים, אך גם אותם יש להרחיק מחפצים חדים היכולים לגרום נזק לבד עצמו, כמו אבנים, ענפים או קוצים.

סבלנות עם הרוכסן היא מפתח לנוחות השינה. כאשר אתה רוצה להיכנס לשק השינה ובטעות פותח את הרוכסן יותר מדי, יכול להתרחש מצב בו השק השינה נופך לפחות נוח לשינה. לכן, מומלץ לפתוח את השק השינה בבית לפני כל יציאה לשטח, על מנת להתרגל ולהבין את פעולת הרוכסן גם בחושך המוחלט.

השתמש בו בעדינות. לעולם על תקפץ באזור המחנה כשאתה בתוך שק השינה. גם אם שחכת את בקבוק המים שלך בחוץ, אל תהיה עצלן וצא משק השינה. הקיפוצים האלה ישמידו לגמרי את תחתית שק השינה. אם אתה מפנטז על ישיבה סביב המדורה בתוך שק השינה החמים והנעים שלך, הייתי ממליץ לך להביא שק שינה ישן או שפחות נמצא בשימוש, האמן לי שחורי גיצים בשק השינה החדש והיקר יבאסו לך את הערב.

איך לדחוס ולאחסן את שק השינה

במהלך ההליכה או במהלך הנסיעה אל היעד, סביר להניח שתרצה לשאת את שק השינה בצורה מרוכזת ויעילה ביותר בתוך הכיסוי שלו. ישנן אפשרויות לדחיסת השק ושקים עמידים למים הזמינים כיום.

בעת התכנון לדחוס את השק השינה, יש לוודא כי כל הפריטים מותקנים בצורה מתאימה ושאין מקום מבוזבז. ניתן להשתמש בשקי דחיסה שמתאימים היטב לכלי השינה, כמו כן יש לשים לב לשקים עמידים למים המבטיחים שהתוכן יישאר יבש ובטוח.

בנוסף, מומלץ לתת דגש לאיכות החומרים שבשק השינה, כולל הרוכסן והתפרים, כך שהם יהיו מותאמים לשימוש תכופה וישימים במקום אחסון בטוח.

כאשר מתחילים את התהליך של דחיסת השק, יש להתחיל במקום הגדול והמתאים ביותר כדי לשמור על הצורה הנכונה של השק ולמנוע ירידה באיכות השינה. כמו כן, יש לוודא שהשק מתאים לכלי השינה בצורה נכונה ושהוא מתקף ויציב.

בסיום התהליך, יש לוודא שהשק נסגר היטב ושאין פריטים שיכולים לנזק את השק או את התוכן שלו. כמו כן, יש לבדוק שהשק בעל מראה יפה ומסודר, כך שיהיה נוח לנשיאה ולאחסון.

בסיכום, דחיסת השק השינה היא פעולה חשובה בעת הנסיעה או ההליכה ליעד. ביצוע הפעולה בצורה נכונה ושימוש בציוד איכותי יכול להבטיח שהשק השינה יימצא במצב מצוין ויעיל בכל זמן נתון.

טיפים לשימוש בכיסוי:

אחוז את השק תחתיו ודחוס אותו בתוך הכיסוי באופן שווה. לאחר כניסתו של כל השק לכיסוי, מומלץ לדחוס ולסגור את הכיסוי.

השתמש בכיסוי גדול יותר כדי לקלקל את תהליך הקיפול. אל תדאג, עדיין ניתן לדחוס את הכיסוי באופן קומפקטי לתוך תרמיל הגב.

נהוג להשתמש בשק דחיסה ייעודי. אפשרות נוספת היא להשתמש בשק דחיסה מיוחד, שמאפשר לדחוס את השק והכיסוי ומאפשר להם להיות קומפקטיים יותר. חשוב לשים לב שלא להשאיר את השק דחוס לאורך זמן.

אם שק השינה שלכם עמיד במים, כדאי להפוך את השק כך שהצד הפנימי יהיה בחוץ לפני הכנסה לכיסוי. בדרך כלל, אם לא תעשו כך, השכבה הפנימית עשויה להכיל אוויר וזה יקשה על תהליך הקיפול.

כיסוי עמיד למים הוא אפשרות מצוינת לטיולים במזג אוויר גשום, במיוחד אם אתם מעדיפים לסחוב את שק השינה מחוץ לתרמיל עצמו. אם אין לכם כיסוי כזה, תוכלו לקחת שקית כיסוי ולהשתמש באחת משתי המלצות הבאות:

הכניסו את השקית לכיסוי שק השינה לפני הכנסת השק עצמו, וכך הכיסוי ירטב אבל השק עצמו יישאר יבש.

קחו שקית גדולה והכניסו אותה לתוך התרמיל, לאחר מכן תכניסו את הציוד לתוך השקית וכך תבטיחו שתוכן התיק יישאר יבש.

אם שק השינה שלכם עשוי מנוצות והוא נרטב, כדאי לשכוח מחימום בלילה. אם שק השינה שלכם סינתטי, אין צורך לדאוג כל עוד הוא לח, אך למעבר לכך יש לקחת בחשבון שהוא יפסיק לתת חום לכמה לילות.

האופן בו אנו אחסון את השק השינה יכול להשפיע על תוחלת חייו. לאחר החזרה מהטיול, יש לפתוח את רוכסני השק ולאוור אותו עד שייבש לחלוטין. לאחר הוודאה שהשק השינה יבש ונקי, יש לאחסן אותו בתוך שק גדול עשוי מכותנה או משי, ניתן לרכוש שק זה בנפרד אם הוא לא כלול ברכישת השק השינה. עוד אפשרות היא להשתמש בציפת גדולה עבור הכרית.

לעולם אל תאחסן את השק השינה בתוך הכיסוי שלו דחוס, אחרת המילוי שלו יתכלה. אחסון בתיקים עמידים למים גם אינם רעיון טוב, משום שבלעדי איוורור עשויות להתפתח פטריות על פני השק השינה.

איך לשטוף ולייבש את השק השינה

כאשר מדובר בשטיפת שקי השינה, יש הבדל משמעותי בין שק שינה עם נוצות לבין שק שינה סינתטי. שק עם נוצות דורש יותר הקפדה וזמן, ולכן רבים מעדיפים לפנות למומחה. אך עם קצת התבוננות וידע, אפשר לבצע את המשימה בעצמנו.

ניקוי נקודתי:

לעיתים קרובות, השק השינה יזדקק לניקוי בסיסי ולא לטבילה בתוך אמבטיית קצף. אם כך הדבר, מומלץ לבצע ניקוי קל ונקודתי על מנת לשמור על שק השינה.

יש להכין משחה מאל-סבון ומים ולהשתמש במברשת שיניים כדי לנקות בעדינות את השכבה החיצונית של השק השינה. יש להתמקד בעיקר באזור הכובע ובאזור פתח השינה, שם המגע עם השיער והעור הוא הכי רב. מומלץ לנפרד בין הציפוי לחומר המילוי של השק השינה כדי למנוע שהמילוי יירטב במהלך הניקיון.

אלא אם השק השינה מלוכלך בצורה קיצונית, יכול לעבור זמן רב עד שתצטרך לבצע לו אמבטיית קצף אמיתית.

שטיפת שק השינה:

אם שק השינה שלכם איבד נפיחות או השחיר בעקבות לכלוך, זה הזמן לבצע שטיפה מקיפה. תחילה, מומלץ לבדוק הוראות היצרן לגבי שטיפת שק השינה. הוראות אלו עשויות להימצא על התווית או הכיסוי, או בכל מקום אחר. יש לעקוב אחריהן בהקפדה.

רבים מעדיפים לשלוח את שק השינה שלהם לניקוי מקצועי. אם בחרתם לעשות כך בעצמכם, יש לקחת בחשבון שיבוש שק השינה עלול לקחת בין שעתיים לשלוש. יבוש נוצות עשוי לקחת זמן רב יותר ממילוי סינתטי. שטיפה וייבוש במכונת כביסה גדולה ומסחרית בקרבת מקום הם הדרך הקלה והפשוטה ביותר. עליכם להשתמש בסבון עדין שיוצר במיוחד לשטיפת נוצות, או להשתמש בתחליף סינתטי. יש להתכונן לשהות ארוכה במכונת הכביסה.

המלצה לחומר יעודי המומלץ ביותר לניקוי שקי שינה, באמזון

המלצה נוספת לחומר יעודי שמומלץ לניקוי שקי שינה. באמזון

איך לשטוף שק שינה בדרך ידנית:

 1. מילאו מיכל עם מים והוסיפו את החומר המיועד לניקוי שקי השינה, נוצות או תחליפים סינתטיים.
 2. שימו לב שלא לשים יותר מידי מהחומר.
 3. הכניסו את השק השינה לתוך המים ושפשפו את כל השק בעדינות עם סבון. כאשר אתם מגיעים לחלקים היבשים של השק, שפשפו אותם בנפרד.
 4. הניחו לשק לספוג את התערובת למשך שעה.
 5. רוקנו את המים מהמיכל.
 6. מלאו מיכל נוסף עם מים נקיים ושיטפו את החומר מהשק בעדינות.
 7. המתינו 15 דקות כדי שהשק יספוג את המים ולאחר מכן הוציאו את שאריות המים בעדינות בעזרת לחץ קל. חזרו על פעולת השטיפה עד שלא יוצא סבון מהשק.
 8. סחטו את המים כמה שיותר מהשק ולאחר מכן גללו את השק בעדינות לכדור והכניסו אותו למייבש. פעולה זו חשובה כדי לשמור על קווי החיבור של השק.
 9. אם יש לכם מייבש גדול בבית, ניתן להשתמש בו. אם אין, מומלץ לחפש מכונת כביסה עם מייבש גדול.
 10. אם בחרתם לא להשתמש במייבש, פרשו את השק על משטח נקי ושטח בחוץ, תחת אור השמש או תחת צל חלקי. ייתכן שתצטרכו לפרק גושי המילוי שנצמדו זה לזה במהלך הניקוי.

*שימו לב: יש לבדוק את ההנחיות הספציפיות מהיצרן של השק שינה.

איך לשטוף את שק השינה במכונת הכביסה:

רוב שקי השינה ניתן לשטוף במכונת הכביסה, בהנחה שיש לה פתח קדמי ולא עליון. יש לקחת בחשבון כי חלק ממכונות הכביסה המשפחתיות מתכוונות לגודל קטן ואין מספיק מים, ולכן לא יתן לך תוצאה יסודית לשק השינה שלך. יש להשתמש בתוכנית כביסה עדינה (חום נמוך) ולהקפיד להשתמש בסבון המתאים, יש להימנע משימוש בכמויות גדולות של סבון. ניתן לנסות להוסיף כמה פריטים נוספים מלוכלכים לכביסה כמו מגבת או כמה חולצות, כדי לעזור לאזן את פעילות המכונה. כדי לוודא שכל הסבון יוסר, יש לשטוף את השקית שינה במים נקיים לפחות פעמיים, או לחילופין להפעיל את מכונת הכביסה שוב ללא סבון או כל חומר ניקוי אחר.

יבוש שק השינה באמצעות מייבש:

שים על חום נמוך במייבש. במקרה שהחום גבוה מדי, יש סיכוי שחומרים מסוימים יתפשטו בשק השינה ויאלצו אותו להיהרס. כאשר שק השינה כמעט יבש לגמרי, פתח את המכונה, הוסף שניים או שלושה כדורי טניס והמשך את הייבוש. פעולה זו תעזור לפרק את הנצות הרטובות ולהפיץ מחדש את שק השינה. וודא ששק השינה יבש לגמרי לפני שתחזיר אותו לשק האחסון שלו. אני ממליץ להשאירו פרוס על המיטה למשך הלילה או לתלות אותו כדי לוודא שהוא אכן יבש לגמרי.

מה לא לעשות:

 • לעולם אל תשתמש במרככי בדים או באקונומיקה.
 • רצוי לא לשטוף את שק השינה במכונת כביסה עם פתח טעינה מלמעלה. שק השינה יכול להיקרע מסוג זה של מכונות.
 • לעלום אל תשלח את שק השינה לניקוי יבש. החומרים שבהם נעשה שימוש בניקוי יבש מזיקים לנוצות ויהרסו את נפיחות שק השינה.

טיפים נוספים לתחזוקת שק השינה

מומלץ לבדוק את שק השינה בתדירות, כדי לוודא שהתפרים, הרוכסנים וכל השרוכים נמצאים במצב טוב. יש לוודא שהמילוי מפוזר באופן שווה. לאורך זמן, הנוצות עשויות להתגבש ולהפוך לגושים, ולעיתים ניתן לפתור זאת בעזרת ניקוי וייבוש. הנה כמה טיפים נוספים:

שחזור שכבת ה-DWR (שכבת דחית המים של שק השינה):

השכבה המקורית שמגיעה עם שק השינה יכולה להידלק במהלך השימוש הארוך (בעיקר בשימוש תוך כדי תנאי מזג אוויר קשים). ניתן לשחזר את השכבה באמצעות מריחת חומר ייעודי, וכך גם להבטיח ניקיון ושמירה על שק השינה. בשוק קיימים חומרים רבים המיועדים למטרה זו.

תיקון קרעי הבד ורוכסנים שבורים:

לחורים וקרעים קטנים שנוצרים במהלך השימוש בשק השינה, ניתן להשתמש במספר פתרונות המטרתם למנוע מהבידוד לצאת החוצה:

ניתן לתפור את החורים בעזרת תפירה ידנית (אני ממליץ על קניית ערכת תפירה קטנה לשימוש בטיולים). לאחר הטיול, ניתן לפתוח את התפרים ולתפור מחדש את החורים באמצעות מכונת תפירה. ניתן להשתמש בטלאי מסרט דבק ייעודי לתיקון ציוד שטח (יש לחתוך לצורת עיגול ולהימנע מפינות חדות). כדאי לשים לב שאם תנסה להפשיל את המסרט בשלב מאוחר יותר, ייתכן שיישארו שאריות דבק על שק השינה. יש לזכור שפיצול הדבק עשוי להפקיר את החור. אם יש חור קטן במיוחד, ניתן גם להשתמש בדבק מערכת העזרה הראשונה (שגם אני ממליץ לקחת איתך בכל מקום). אם קיים חור רחב או רוכסן שבור, מומלץ לפנות לתיקון מקצועי.

בריחת נוצות:

רוב, אך לא כל שקי השינה, מגיעים עם שכבת בד עמידה שמטרתה היא למנוע מהנוצות לצאת החוצה. אם כמה נוצות מצליחות לעבור את השכבה, אל תהיה מודאג מדי. זה נורמלי, במיוחד באזור התפרים. קצה הנוצה עשוי לחדור דרך הבד, במיוחד בשקי השינה החדשים, שבהם הנוצות עדיין לא התמקמו לחלוטין בנוחות. נסה להחזיר את הנוצות לפנימה בעדינות, החורים אמורים להיות מינימליים מאוד ואינם משפיעים על השק השינה.

אנא שימו לב כי תוכן זה אינו מהווה ייעוץ מקצועי, ונמצא בסיס רק על הניסיון והמלצות של המחבר. כל שימוש בתוכן יהיה על אחריות הקורא בלבד.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם