איך נצא נשכרים מהסיוע הממשלתי לחברות התיירות לאחר הקורונה

–            

 חברות התיירות ( ובעיקר חברות התעופה ) מצפות לסיוע ממשלתי ונרחב. ולכן, עליהם לעשות מספר שינויים שהייתי רוצה לראות בחברות התעופה וגם בחברות תיירות אחרות שייזכו לתמיכה ממשלתית. רבים מהמשאלות הללו עשויות להפוך למציאות – וזאת אם הממשלות יוסיפו כמה סעיפים לחבילת חילוץ שכנראה תגיע לתעשיית התעופה. חילוץ ממשלתי ימומן (לרוב) ממשלם המיסים. אז אם העזרה מגיעה מהכיס שלנו, יש להוסיף תנאים ידידותיים לנוסע כתנאי בל יעבור לסיוע שהם מבקשים.

בגלל הירידה בביקושים חסרי התקדים, חברות התעופה מבקשים חבילות סיוע במאות מיליארדי דולרים (או יותר). באמצעות מיזוגים ורכישות במהלך השנים, חברות התעופה הפכו גדולות מכדי להיכשל – מה שהופך את הסבירות שישיגו את הסיוע שהם מבקשים.

בעשר השנים האחרונות חברות התעופה עשו ככל יכולתן בכדי למקסם את ההכנסות. הם הוסיפו עמלות והכניסו תעריפים מגבילים יותר . אך ברגע שמגפת וירוס הקורונה תסתיים (בתקווה בקרוב) הדברים יכולים להיות שונים – בתקווה להתחיל עם שבעת השינויים האלה שהממשלה יכולה לדרוש בתמורה לקבל עזרה לנוסעים.

במאמר זה אתייחס לשמונה צעדים וסיכום כולל

  1. הלאמת החברות
  2. שינוי תעריפי טיסה בסיסיים
  3. הרחבות סטטוס כדי להניע את הביקוש
  4. דמי שכר טרחה חשופים
  5. החזרת טבלאות הפרסים
  6. תנו מספיק הודעה על נאמנות
  7. הוזילו דמי שינוי
  8. אמצו גישה ידידותית ללקוח לשירות

 

הלאמת חברות

הַלְאָמָה הוא מונח המתאר פעולה של נטילת קניין מידי בעליו על ידי המדינה והפיכתו, לפיכך, לרכוש הלאום. המונח מתאר לרוב נטילת קניין פרטי, אבל לעיתים הוא מתייחס גם לנטילת קניין של רשויות מקומיות. המונח ההפוך להלאמה הוא הפרטה. פעולה של הלאמה אחרי הפרטה מכונה "הלאמה מחדש".

ישנם שני סוגים עיקריים מוכרים של הלאמה: האחד הוא הפקעת חברה פרטית מתוך שיקול אידאולוגי לפיו מוטב, מבחינה עקרונית וללא קשר למצבה בזמן נתון, שתהיה ברשות המדינה. הלאמה זו נעשית לעיתים קרובות ללא תמורה הולמת או ללא תמורה כלל. השני הוא הלאמת חברה הנתפשת כחשובה, ומצויה בקשיים כלכליים, מתוך מחשבה שפשיטת-רגל שלה תפגע קשות במשק כולו.  קטעים אלו לקוחים מ ויקיפדיה

אפשר גם לקנות את מניות החברה ולמכור חזרה לחברות בריבית ותוך כדי כך לקבל מנדט לביצוע שינויים מהותיים בחברות לטובת הנוסעים.

מהם הדברים הנדרשים מהחברות שיקבלו סיוע?

שינוי תעריפי טיסות בסיסיים

אולי השינוי הלא רצוי ביותר בעשור האחרון היה הכנסת מחירי תעריפים בסיסיים. הכרטיסים פסלו הרבה מההכללות האופייניות כמו: בחירת מושבים, יכולת להרוויח מיילים מלאים, משקלי כבודה וארוחות.

כדי להיות הוגנים היו חברות שאימצו שירות  טוב יותר והטבות במחיר סביר. אבל היו רמאים שהחליטו להתחרות אך ורק על מחיר בכך שהחוויה תשתווה לזו של ספקי הלאו קוסט הנמוכים במיוחד.

למרות שכלכלת הבסיס עזרה לסייע לחברות תעופה ( בעיקר בחוץ לארץ ) להתחרות טוב יותר, תעריפים אלה הורחבו במהירות לרוב המסלולים, אפילו אלה שלא הופעלו על ידי חברות לאו קוסט. כיוון שכך, כלכלה בסיסית הוסוו, במקרים רבים, בתוספת עלות מחיר . פתאום, תצטרך לשלם יותר עבור החוויה "המלאה".

אני בהחלט תומך בשוק טיסות הנשלט על ידי היצע וביקוש, אבל מדוע להוסיף גם מגבלות נוספות על הנוסע בתהליך? יש לחייב את חברות התעופה להחזיר משהו על מנת לקבל עזרה לנישום בצורה של חילוץ.

2020 תהיה בסופו של דבר,  שנה בה חברות התעופה צריכות לשכנע את הנוסעים לחזור לטוס. אין דרך טובה יותר לעשות זאת מאשר בתוכניות הנאמנות שלהם .

החילוץ יסייע לחברות התעופה להפעיל מחדש את כל הטיסות שלהם, אך ככל הנראה יידרש זמן מה לביקוש של טיסות לרמות לפני וירוס הקורונה.

הרחבות סטטוס כדי להניע את הביקוש

כדי לתת למטיילים  סיבה לחזור לטוס, חברות תעופה צריכות להציע הרחבות לאנשי עסקים. אני מקווה שהם יהיו נדיבים יותר מאשר סתם להוריד את הסף שלהם.

על ידי מתן הרחבות אלה, על חברות תעופה לקוות שיטוסו יותר אנשי עסקים, ולהפחית את הסתמכותן על כספי משלם המס כדי לשמור על פעילות.

דמי שכר טרחה חשופים

אני חושב כי יש לחשוף את כל העמלות האופציונאליות דרך קישור בולט באתרי חברות התעופה.

כשאתם מזמינים כרטיסי טיסה, תמצאו את דמי המזוודות שלכם באופן בולט לאישורכם . אך מה דעתכם על דמי השינוי החלים? אם תצטרכו לעקוב אחר תנאי הטיסה שנמצאות באותיות הקטנות באמצעות מיקרוסקופ  צריך תואר פרופסור כדי להבין את זה.

שקיפות רבה יותר תעזור לחברות תעופה לזכות טוב יותר בשביעות רצון הלקוחות. עמלת שינוי בסך 200 דולר היא עוקץ כאשר היא קבורה בתנאי הכרטיס ( אותה הנמקה חלה על מלונות עם דמי נופש שמשלמים בנוסף למחיר המלון – שנפוץ בעיקר בארצות הברית .

החזרת טבלאות הפרסים על נאמנות לקוח

בדומה לחשיבות של גילוי עמלות, צריכים להחזיר את טבלאות פרסי הקילומטראז' שייתן ערך לנאמנות. אם הנוסעים לא יתומרצו לאסוף מיילים אז ……..

אחרי השפעת וירוס הקורונה, כנראה שייקח זמן עד שהביקוש יתאושש. ככאלה, הייתם מצפים מחברות התעופה להשתמש בתוכנית הנאמנות שלהם בכדי להניע עסקים נוספים. אין דרך טובה יותר להתחיל ולקנות נאמנות מקופות טיסות מאשר להחזיר טבלאות פרסים .

שינוי מחיר

בדיוק כמו שנותנים פרסים להחדיר אמון בפליירים תכופים, כך גם תודיעו מספיק זמן על שינוי מחר. בכל פעם שתוכנית הנאמנות עושה שינוי ברגע האחרון, זה אינו מותיר ללקוחות טעם טוב בפה ובהחלט מייאש עסקים לחזור .

חברות תעופה מורשות לבצע שינויים בתוכניות שלהם. אחרי הכל, תמחור ותוכניות הפרסים של התוכניות יסתכמו בטווח הארוך לממוצע במצב קבוע . אבל אם ישנה הערה של שלושה עד שישה חודשים על  שינוי במחיר, לנוסעים יש מספיק זמן להשתמש בקילומטרז'ים ( מיילים ) שלהם – והם לא היו מוטרדים כמעט כמו שהם כשהם מוטרדים משינויים .

הוזילו דמי שינוי

דמי שינוי מעניקים לחברות תעופה דחיפה גדולה בהכנסות מדי שנה. אחרי הכל, מרבית הנוסעים קונים כרטיסים שלא ניתן להחזר, שלעתים קרובות עמלת שינוי גבוהה יותר. חברות התעופה טוענות כי עמלות אלו מאפשרות להציע תעריפים נמוכים, תוך כדי הוספת רמת גמישות מסוימת לנוסע אם התוכניות תשתנה.

אבל, מה קורה אם קנית כרטיס לכיוון תמורת 99 דולר בלבד ועכשיו תצטרך להעביר אותו ליום אחר או לשנות שם? זה יעלה לך 200 – 150 דולר. במקרה זה, לעיתים קרובות הגיוני פשוט לקנות כרטיס חדש – כלומר, לכרטיס הקודם שלך היה למעשה אפס גמישות.

במהלך השנים כמה חברות תעופה קטנות יותר משפרות למעשה את מבנה דמי השינוי והביטול  וזוכות לעדנה.

ראשית, חברות התעופה צריכות לשקול לכסות את דמי השינוי באחוזים מהמחיר, עם מקסימום  הגיוני. בדרך זו תוכלו להבטיח כי כמעט לכל הכרטיסים יש גמישות מסוימת, ללא קשר למחיר הכרטיס.

רעיון נוסף הוא שיש מגוון של עמלות, תלוי מתי אתה משנה את מסלול הנסיעה שלך. אם אתה עושה זאת יותר מחודשיים לפני טיסה, רוב הסיכויים שחברת התעופה תוכל למכור מחדש בקלות את מושבך , ולהחזיר את ההכנסות שאבדו מהכרטיס שהשתנה. אם זה המקרה, דמי השינוי עשויים להיות נמוכים יותר – אולי בסביבות 50, עבור שי

שנויים שנעשו מבעוד מועד. עבור שינויים ברגע האחרון, העמלה המלאה מובטחת.

אמצו גישה ידידותית ללקוח לשירות

מאז המשבר הכלכלי ב -2008, חברות התעופה הצליחו למקסם את ההכנסות מכל היבט של חווית הנסיעות – וכל זאת מתוך מחשבה שהזמנים הטובים לא ייגמרו לעולם.

 עם וירוס הקורונה, זה נעצר. חברות תעופה  רבותיסתמכו על הממשלה לקבלת עזרה , וייקח זמן מה עד שהביקוש יתאושש. ככזו, הגיע הזמן שחברות התעופה יפסיקו לקחת את הנוסעים כמובן מאליו.

שורה תחתונה

מגיפת וירוס הקורונה גרמה לשינוי ולמהפך נרחב בענף התיירות. הדרישה לטיסות נעצרה בצורה רבה, שגבתה מחיר של מיליארדי דולרים על חברות התעופה.

כעת, ממשלות ירתמו לחילוץ אשר ימומן על ידי אזרחי המדינה. ככאלה, יש להם את היכולת הייחודית לחבר כמה דרישות לחבילת העזרה שתועיל לנוסעים.

לכשהממשלות יעזרו אני ממליץ שתהיה דרישה מכל אלה שיקבלו תמיכה שלפחות בשנה הראשונה יהיו מחירים נמוכים כדי להניע את הכלכלה. ואז, האחרים יתיישרו לאותה מגמה.

החל מחיסול כלכלה בסיסית והורדת דמי שינוי, ישנם שפע שיפורים ידידותיים ללקוח שניתן לבצע. אני מקווה שנראה כמה מהשבעה שפירטתי לעיל מיושמים לאחר מגיפת וירוס הקורונה.

 

נ.ב

הדבר דומה גם לשאר עסקים שידרשו תמיכה ממשלתית: קרוזים, מלונות וכו'

 

טיפים והמלצות של יאיר בר זוהר עזרה, תיירות

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות