• תַפרִיט
  • תַפרִיט

סוכני הנסיעות בעידן אינטרנט החדש – חופשה אחרת

דף הבית » סוכני הנסיעות בעידן אינטרנט החדש – חופשה אחרת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

כמה כבר נכתב ודובר על סוכני נסיעות, לכל אחד ואחת יש דעה וחוויה לספר כשצמד המילים סוכן נסיעות או סוכנות נסיעות עולים בשיחה, לעיתים בחיוב, לעיתים בשלילה, אך מה שבטוח שסוכני נסיעות זהו מקצוע חשוב, הלא בלעדיהם העולם היה פחות מעניין ואטרקטיבי. בכל זאת מדובר באנשים שמארגנים ודואגים לסדר את החופשה הבאה שלנו. אפשר לראות זאת כעובדה פשוטה, סוכני הנסיעות היו רלוונטיים בעבר והם ממשיכים להיות רלוונטיים גם כיום.

בשנים האחרונות, ענף התיירות גדל והתפתח מאוד, ניתן לומר שאפילו הכפיל את עצמו. אך עובדה זו לאו דווקא הטיבה עם סוכני הנסיעות. בעבר, כשענף התיירות היה קטן יותר ופחות נגיש לאדם הממוצע, באופן פרדוקסלי סוכני הנסיעות שגשגו, זאת מכיוון שאז לאדם הממוצע היו מעט כלים לתקשורת ומידע. לכן כשהיה רצון לטייל בחו”ל היה צורך לפנות לסוכן נסיעות שהיה מקנה שירות של קבלת מידע, רכישת כרטיסי טיסה, הזמנת מלונות וכו’. כלומר, כל הצד הטכני של הטיול היה מטופל על ידי סוכן הנסיעות. בנוסף, הכוח היה בידיהם והרבה פעמים רק דרכם היה אפשר לקבל הצעות מחיר נמוכות יותר, שלא היה ניתן להשיג במקום אחר.

כיום, המציאות השתנתה, עם התפתחות האינטרנט ותרבות הגלובליזציה, המידע והתקשורת זמינים יותר לכולם. האדם הממוצע יכול להיכנס לאינטרנט, להזמין לעצמו כרטיס טיסה, מלון, רכב, לקבל את כל האינפורמציה על היעד המבוקש שלו, ודי בקלות לתכנן לעצמו טיול לכל יעד כמעט בעולם. נכון שעדיין רבים, מעדיפים להסתמך על סוכני נסיעות, אך בדור הצעיר, נראה שיש יותר עצמאות בתחום הטיולים ופחות שימוש בסוכני נסיעות.

תהליכים אלה השפיעו על עולם סוכני הנסיעות, הם היו צריכים להמציא את עצמם מחדש. השירות החשוב שסיפקו בעבר, כבר לא מספיק היום, לכן ניתן לראות בשנים האחרונות שינויים מרעננים בגזרת מקצוע סוכן הנסיעות. שינוי מבטיח אחד שתופס יותר ויותר את מחלקת סוכני הנסיעות הוא טיולי נושא.

אז מי שמע/ה על תופעת “טיול בנושא”? 

אכן, מדובר בתופעה שמתחזקת יותר ויותר בשנים האחרונות, הכוונה היא לטיול מאורגן שיש בו נושא כלשהו מוגדר ששזור לאורך כל הטיול.  ניתן למצוא מגוון “טיול בנושא” שונים כמו: אוכל, יין, יוגה, צילום ועוד ועוד. תהליך הגידול וההתפתחות המהיר של ענף התיירות, הוליד את הזמינות והקלות לאדם הממוצע לטייל בעולם. עם הזמינות וריבוי הטיולים הגיע בשלב מסוים גם השובע של אנשים מלטייל רק כדי לראות. כיום, הרבה אנשים מסתבר מחפשים ערך מוסף בטיול שלהם, לא רק לטייל על מנת לראות, עכשיו מטיילים גם על מנת ללמוד, להתנסות ולחוות משהו אחר. הדגש בטיול פחות על החוויה הוויזואלית ויותר על החוויה עצמה.

דיברנו על טרנספורמציית סוכני הנסיעות לא? אז הנה היא – סוכני נסיעות רבים כיום מארגנים טיול בנושא מסוים, לעיתים דרך סוכנות נסיעות רגילה ולעיתים אלה אנשים פרטיים שמארגנים טיולים לפי תחום התמחותם ומתפקדים על תקן סוכני נסיעות לכל דבר. הם גם מארגנים את הטיול מבחינה לוגיסטית ומנהלתית וגם נותנים ערך מוסף עם התרכזות בנושא התמחותם במהלך הטיול.

נשמע נחמד, סוכני הנסיעות החדשים הם מה שנקרא מולטי-טאלנט, דבר שמשפיע מן הסתם גם על איכות הטיול, מה גם שנושא הטיול קרוב לליבם, וכשהלב מוביל מרגישים מייד בהבדל… ואכן, נראה שתופעה זו רק הולכת ומתפשטת, ניתן כבר היום למצוא מגוון של נושאים לטיול וכל אחד יכול למצוא את הטיול שמעניין אותו לחוות.

מבחינת אוכלוסיית היעד לטיולי נושא, גם כאן האפשרויות לא מפלות אף אחד, לא בגיל ולא במגדר, כל אחד ואחת לפי רצונו ויש מהכול. טיול בנושא יכול להיות מתאים למשפחות עם ילדים, שרוצות טיול מעשיר ושיהיה אטרקטיבי גם לילדים. לזוגות שמחפשים לצאת משגרת הטיולים הרומנטיים, טיולים רק לגברים או רק לנשים. ובכלל הטיולים בנושא מקנים אפשרות גם לבודדים שרוצים לטייל, לבלות בכיף עם אנשים שכבר ידוע להם שחולקים לפחות תחום עניין אחד משותף. מבחינת כמות אנשים, גם כאן ניתן למצוא לפי העדפה טיולים מאורגנים בקבוצות קטנות מאוד עד בגדולות מאוד.

למי שעדיין לא כל כך מכיר/ה, הנה כמה דוגמאות לטיולים בנושאים שונים:

אז נתחיל עם אוהבי ואוהבות הצילום, אם תמיד אהבתם לצלם, אתם צלמים מקצועיים או אם תמיד רציתם לפנות קצת זמן ללמוד על זה יותר, כיום יש אפשרות לא רק ללמוד צילום אלא לעשות את זה במקומות הכי אקזוטיים בעולם כמו הרי ההימלאיה בהודו, המדבר של נמיביה, הארמונות והשווקים המפוארים של מרוקו, החופים המדהימים של תאילנד ועוד. איך עושים את זה?

יש הרבה מדרכי צילום, שמוציאים טיולים מאורגנים, בהם ניתנת לאנשים חווית לימוד הצילום כפי שלא ניתן לחוות אותה בכיתת לימוד רגילה. בשילוב מסלולים עם נופים עוצרי נשימה, כמו חופים, מדבריות, ג’ונגלים מלאים בחיות אקזוטיות, ניתן ללמוד ולחוות צילום מזווית אחרת, שונה ומיוחדת. כמובן שבמסגרת הטיול, כלולים גם מקומות הלינה, האוכל והתחבורה. נשמע מעניין, אז כל שצריך זה להירשם וסוכן הנסיעות החדש (מדריך הצילום) ידאג לכל מה שהיינו מצפים מסוכן נסיעות ואפילו – ואיזה כיף שכך – גם נותן חוויה ייחודית נוספת. כך שנותר למטיילים להתמסר ללמידת הצילום, לחוות את יעד הטיול מבעד לעדשה, להכיר אנשים חדשים שחולקים אותה אהבה לצילום ולהכיר את התרבות המקומית לעומקה. נחמד לטייל כך ונחמד גם לחזור מטיול עם המון ידע חדש ותמונות מדהימות ביופיין שיהוו זיכרון יפה במיוחד מהטיול.

ואם צילום לא מעניין אתכם, אבל וואלה לאחרונה נסחפתם לעולם היוגה, אז עכשיו יש לכם אינספור אפשרויות גם לצאת לטיול בנושא יוגה. המון מורים ליוגה מוציאים קבוצות לטיולים ברחבי העולם בנושא יוגה ובכך מתפקדים כסוכני נסיעות לכל דבר. כמובן שהיעד המועדף בטיול מסוג זה הודו, המולדת של היוגה, שבה קבוצות מאורגנות אלה כחלק מהטיול מבקרים בבתי ספר ידועים, פוגשים מורים בעלי שם, מתנסים בתרגול אותנטי של יוגה, טועמים ממטעמי המטבח ההודי וכמובן שמבקרים באתרים ומקומות קדושים שקשורים לעולם היוגה. חוויה עוצמתית שכל מתרגל יוגה ישמח להתנסות ולהעשיר את היוגה שלו.

אבל אם אתם פחות בעניין של יוגה קלאסית ויותר בא לכם להתפנק, גם ניתן למצוא טיולי יוגה מאורגנים לתאילנד, שם תתרגלו יוגה באווירת שאנטי, על חופים מדהימים, תתחברו לטבע ולאמא אדמה ותשלבו יוגה ואקזוטיקה בטיול אחד.

למי שפחות בעניין של המזרח, יש גם טיולי יוגה לאירופה לדוגמא היער השחור בגרמניה. תדמיינו לכם מלון בוטיק קטן ויפהפה, בלב היער השחור, שלג יורד מסביב וצובע את הכול בלבן בוהק שמקנה אווירת קודש. אתם מתרגלים בהנחיים המורים יוגה פעמיים ביום, בזמן החופשי מטיילים ביער השחור ונהנים מאוויר נקי ומי נביעות זכים. בנוסף מבלים את זמנכם בין לבין בספא מפנק עם סאונות ובריכות מים מחוממות, כל התנאים האופטימליים לבריאות נפש וגוף.

ישנם עוד יעדים רבים שאליהם ניתן לנסוע עם טיול בנושא יוגה כמו צ’כיה, פורטוגל ועוד. מארגני הטיול, מתפקדים כסוכני נסיעות, כמדריכי הטיול, כמורים ליוגה, בקיצור- דואגים להכול. נשאר לכם רק לבוא, לטייל וליהנות מתרגול יוגה מודרך שמשולב בתוך כל הטוב הזה.

אם אתם בענייני אוכל (ובינינו מי לא?), אז גם על סקטור זה אופנת טיולי הנושא לא פסחה. אפילו ניתן לומר שאולי טיולים בנושא אוכל הם הטיולים המבוקשים והנפוצים ביותר. שלל אפשרויות עומדות לרשותכם, טיולים בכל רחבי העולם, כל תרבות עם המטבח שלה. שפים מנוסים, מציעים לכם טיולים שבהם אפשר לחוות את עולם האוכל בצורה האותנטית ביותר.

לדוגמא טיול פסטה באיטליה, עם שף שמתמצא באוכל איטלקי, שמוציא קבוצות מהארץ לאיטליה ודואג למלון, סיורים במסעדות, ביקורים בחוות מקומיות וכמובן לאוכל משגע וטעים. במהלך הטיול תאכלו לשובע, תטעמו שלל טעמים חדשים, תתנסו בבישול וכמובן תרכשו ידע עיוני עשיר בנושא, בהנחיית השף.

אפשרות נוספת למי שמעניין אותו דווקא איכות האוכל ובמיוחד לחובבי האורגני, יש כיום טיולים מאורגנים לחוות אורגניות ברחבי אירופה, שמארגנים סוכני הנסיעות ה”חדשים” מהארץ. בטיולים תוכלו ללמוד על גידול הירקות, ללקט עשבי בר מהטבע שמסביב, לטעום ממצרכים טריים ואיכותיים, ללמוד קצת היסטוריה של האוכל בסביבה, לבשל ארוחות משובחות ממצרכים אורגניים וטריים וכמובן לאכול וליהנות משהייה במקום פסטורלי בטבע.

יעד אטרקטיבי נוסף הוא הודו, בירת התבלינים, שבה תטעמו את טעמיה העשירים והנועזים, תבקרו ותכירו דרכי בישול מסורתיות ותחוו את הודו דרך האוכל והמטבח העשיר שהיא מציעה. יש כמובן גם טיולים לסין, לכל חובבי האוכל האסייתי. יפן בעקבות הסושי, ספרד בעקבות הבשר המשובח ובגדול היעדים הם אינסופיים. לאחרונה, יש עניין גובר בתזונה ובישול, וכמובן שגם סוכני הנסיעות ה”חדשים” דואגים לענות על צורך זה.

אפשרות אטרקטיבית נוספת בתחום טיולי הנושא, הם טיולי יין. במקרה זה מדובר על טיולים לרוב באירופה. סוכן הנסיעות שבמקרה זה הא גם מדריך יין מנוסה מישראל, מוציא קבוצות קטנות לטיולים בבירות היין העולמיות, צרפת, איטליה וספרד. הקבוצה מבקרת ביקבים ובגפנים העתיקים בעולם, טועמים המון יין ונהנים מאוכל טוב ומחברה משובחת. אפשרות בורגנית למדי, אבל בהחלט כיפית לחובבי היין והחיים הטובים.

ולחובבי הספורט המושבעים, גם כאן סוכני הנסיעות החדשים מככבים ומספקים טיולים במגוון ענפי הספורט, שהבולט ביניהם הוא הכדורגל כמובן. קבוצות אוהדים מארגנות טיולים קבוצתיים ביחד, על מנת לנסוע לראות את הקבוצה שהם אוהדים בחו”ל כמו: ברצלונה, ליברפול, מנצ’סטר ועוד. סוכני הנסיעות של העידן החדש מארגנים קבוצות אורגניות של אוהדים, של אותה קבוצה ונוסעים ביחד לצפות במשחקים במגרש הבית, כמו כן ביקור בחדרי ההלבשה ומפגש עם השחקנים. בנוסף, מתערבבים המטיילים עם האוהדים המקומיים של הקבוצה, מבקרים בפאבים ומבלים את הזמן בשתיית בירה ושיחות על כדורגל. כל מה שאוהד שרוף חולם עליו.

דוגמא אחרונה ואולי המזוהה ביותר עם קהל המטיילים הישראלי, זה טיול בנושא שופינג! כן כן גברותיי ורבותיי יש גם כזה. למרות ששופינג עושים בכל טיול, במקרה זה השופינג עולה מדרגה והופך להיות מוכרז כנושא הטיול. בטיולים אלה, סוכן הנסיעות של העידן החדש מוביל קבוצות קטנות, נכון לעכשיו בעיקר לסין, על מנת לבצע שופינג אינטנסיבי, אנשים נוסעים לרהט את כול הבית שלהם, לקנות מטבחים חדשים, קרמיקה מובחרת חדשה, כלים סניטריים ותכלס – כל דבר שיוכלו. למה זה אטרקטיבי כל כך? הסיבה הברורה היא המחירים הזולים שסין מציעה, למרות שיש עלויות מיסוי וייבוא לישראל עדיין המחיר יוצא זול משמעותית. סיבה נוספת היא שיש אנשים שבאמת נהנים ואוהבים בכל ליבם או ליבן לעשות שופינג. וכך סוף סוף ניתנת לקהל זה האפשרות לטייל ולעשות את הדבר האהוב עליהם ביותר.

אלה רק קמצוץ של דוגמאות מהמגוון הרחב שקיים היום בשוק, בין אם מדובר בסוכנויות נסיעות מוכרות שהתרחבו גם לתחום טיולים בנושא, ועד אנשים מוכשרים ומומחים בתחומם שכבר שנים מוציאים טיולים כאלה. כל אחד ואחת יכולים למצוא איזה טיול שיעשיר אותו ויכול להיות שאפילו יגרום לו להסתכל שונה לגמרי על מקום שכבר ביקר בעבר, להכיר אנשים חדשים שחולקים אותו תחום עניין ובכלל להתנסות בחוויה קצת שונה שמציעים סוכני הנסיעות של העידן החדש.

מחפשים סוכן ישראלי שאני פונה אליו ב 12 השנים האחרונות? לאחר 38 שנים שניסיתי לא מעט סוכני נסיעות והתאכזבתי. מצאתי את הסוכן מצויין שאני מפנה אליו מאות מחברי בפייסבוק

מוגש באדיבות אתר b144, לרשימה של סוכנויות נסיעות באתר b144.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם