אמנות, תרבות, נופש והיסטוריה לנשמה – ביקור בעין חרוד איחוד

רשמה: שרה פלד

כשהייתי ילדה בשנות ה-60 למאה הקודמת, המושג קיבוץ התאפיין בעיננו הילדים, תושבי העיר הצפופה, כבית הבראה שליו עם מרחבי דשא עצומים, עם חדר אוכל משותף ולינה משותפת. כילדים לא היינו מודעים לשיתופיות ולהשלכות הפרטיות שלה. הקיבוץ היה כסמל חינוכי לאהבת הארץ, עד כדי השתתפות חובה בשירות "לאומי" בקיבוץ, במשך שבועיים במסגרת בית ספר תיכון. נפל בחלקי "השירות הלאומי" בקיבוץ עין חרוד. אני זוכרת מהתקופה, חיים מלאי פעילות חקלאית, נסיעות על טרקטור וגברים צעירים חסונים. במהלך השנים נכנסתי לקיבוץ רק לביקור בתערוכות הנפלאות שהוצגו ב"משכן לאמנות". משקיבלתי הזמנה לסיור עיתונאים במשכן וברחבי הקיבוץ, שמחתי לדעת שהקיבוץ (עין חרוד איחוד), עדיין מתנהל כקיבוץ שיתופי וההפרטה טרם נגעה בו – ביקור בהיסטוריה העכשווית.

  • קיבוץ של נופש

את הסיור התחלנו בארוחת הבוקר במתחם האירוח של עין חרוד איחוד, שם פגשנו את מאיר דורון, מנהל המתחם שסייר איתנו בין חדרי האירוח. בקתות האירוח המטופחות, ניצבות בחלק היפה ביותר של הקיבוץ, על גבעה הצופה אל שדות העמק בואכה הגילבוע. אין מראה יפה מלשבת במרפסת הצימר עם כוס יין ולהביט אל הנוף הציורי. את ארוחת הבוקר אוכלים במסעדה של המתחם היושבת אף היא על הגבעה וצופה על הנוף המדהים. מאיר מספר לנו שקרוב ל-50% מאורחי המתחם, הם מתיירות נכנסת מחו"ל. המתחם מציע חווית אירוח מיוחדת במינה – חווית האירוח הקיבוצי. האירוח הקיבוצי בעין חרוד יוצר, בין אם לזוג או למשפחה, חווית נופש שונה וייחודית, שלא חווים בכל מקום: סיור רגלי בין שבילי הקיבוץ, אורוות הסוסים, הרפת והמחלבה ועד לאתר התצפית אשר בראש הגבעה, כל אלו יכניסו אתכם לאווירה של החיים בקיבוץ. בנוסף, תוכלו להשתמש במתקני הקיבוץ: גן משחקים, בריכה אולימפית ובריכת ילדים ללא תשלום, כרי דשא מפנקים, שני מוזיאונים וכן פינת ברביקיו מאובזרת המשקיפה אל העמק. בחדרי האירוח הקיבוצי תיהנו מחדר שינה, מטבחון, פינת קפה, מיזוג אויר וטלוויזיה בכבלים כאשר משפחות עם ילדים או זוגות המגיעים יחדיו יוכלו לקבל חדרים צמודים בעלי דלת מקשרת בכדי ליהנות מהנופש בצוותא. המבקרים במעיינות מקבלים הנחה לכניסה לאתרים. 

להזמנות: 046486083 ובאתר כאן

  • קיבוץ של תרבות

המשכן לאמנות עין חרוד חוגג 80 שנה להיווסדו בתערוכת אוסף יצירות אמנות יהודית וישראלית "אוצרות המשכן", שחלקן טרם הוצג מעולם. המסע בזמן עובר דרך יצירות של גדולי האמנים היהודים בעולם החל מסוף המאה ה-19, דרך יצירות שניצלו מאירופה הבוערת במלחמת העולם השניה, דרך יצירות של אמנים בארץ ישראל המנדטורית, דרך ראשית האמנות המודרנית במדינת ישראל, ומסתיימת במסע שלא נגמר, באמנות העכשווית הישראלית. התערוכה הזו, היא יצירה מלאת פאר של אוצר התערוכה והמשכן, יניב שפירא, שעשה ימים ולילות בליקוט ובחירה של 250 מוצגים מתוך 20,000 המוצגים הקיימים באוסף המוזיאון וחלוקתם ל-12 פרקים מרתקים במסע בזמן.

סיפורו של ה"משכן", המוזיאון הראשון שנבנה בארץ ישראל, מתחיל ב-1937 בצריף הסטודיו של חבר עין חרוד, הצייר חיים אתר והוא קורא לו "פינת אמנות". אתר נשלח לפריז ללימודי אמנות ורכישת יצירות אמנות של אמנים יהודים והצלת פריטי יודאיקה לשימור זכר הקהילות והבאתם לבית יהודי בארץ ישראל. ב-1940, האוסף עבר לצריף גדול יותר בן 3 חדרים. ב-1948 נחנך מבנה הקבע שתוכנן ע"י האדריכל שמואל ביקלס. המבנה מאופין בטיפול מיוחד באור טבעי מסונן המגיע מבחוץ. אין בו חלונות הצופים על נוף חיצוני פרט לפתח מערבי אחד המאפשר מבט על האופן שבו בנוי הגג. בכל החללים תוכננה תקרה תלויה וחלונות עיליים חלביים המייצרים אור טבעי רך ואחיד שאינו מצריך שימוש תאורה מלאכותית. השימוש החדשני בסינון קרני השמש ובשימוש בתאורה טבעית היה לציון דרך באדריכלות מוזיאונים והיה למוקד עלייה לרגל של אדריכלים מרחבי העולם. ב-1952 חל פילוג בקיבוץ המאוחד אשר גרם לקיבוץ להתפלג לעין חרוד איחוד ועין חרוד מאוחד. על אף הפילוג, המשכן לאמנות נותר כמוסד משותף לשני הקיבוצים עד עצם היום הזה.

במשכן לאמנות מתקיימת פעילות לילדים במסגרות לימודיות ובפעילות משפחתית. ילדים שמגיעים עם הוריהם למשכן מקבלים כרטיסיות שמאפשרות להם ליהנות מהתערוכה ולפתח נקודת מבט ביקורתית, הכרטיסיות מנגישות ומתווכות עבור הילדים את התערוכה.

לתיאום ביקור ופרטים נוספים:  טל': 04-6486038  אתר המשכן לאמנות כאן

  • בית קברות של בוני ומייסדי הארץ

בבית הקברות של עין חרוד מאוחד פגשנו את חנה לויטה שערכה לנו סיור וסיפרה לנו חלק מהסיפורים שהמקום מכיל. בבית הבקרות 500 קברים וכל אחד מהם מספר סיפור חיים שמתקשר לקיבוץ.

  • חדר אוכל שיתופי

את ארוחת הצהריים אכלנו בחדר האוכל של קיבוץ עין חרוד איחוד. פגשנו בילדים ונוער שזה עתה שבו מבית ספרם היישר לארוחה מגוונת ומזינה. גם מבקרים מזדמנים יכולים להגיע לחדר האוכל וליהנות מאוכל טרי וטעים ב-45 שקלים בלבד.

מספר הטלפון של קיבוץ עין חרוד איחוד: 04-6486981  פייסבוק: כאן

  • סיפורי חפצים של קיבוצניקים ז"ל ב"מוזיאון יד שניה"

ביקור ב"יד אחרת" – חנות לחפצים יד שניה שם שמענו על הסיפורים המיוחדים שמאחורי החפצים. רבקה רובל מנהלת חנות יד שניה שהיא מוזיאון לישראל של פעם. לבבות שבורים ושוברי לבבות רקמו סיפורים דרך מחברות, מכתבים, הקדשות וברכות. יש לתאם ביקור עם רבקה ולשמוע את הסיפורים המרתקים.

החנות פתוחה בשבתות וחגים משעה 11:00 עד 15:00. בשאר הימים בתיאום טלפוני. טלפון: 04-6485373

מנהלת החנות – רבקהל'ה רובל: 052-3700973  אתר כאן

  • הקוראת בסלים

ביקור אצל "סימה סלימה" בקיבוץ חפציבה – שם קיבלנו טעימה מסדנא ייחודית ומקורית לקליעת סלים להעצמה. סימה מסבירה לנו שניתן לאפיין טיפוסי אישיות באמצעות דרך הקליעה של הסל.

לתיאום קבוצות: סימה – 0506464205 אתר כאן   

 

 

מקומות ואזורי טיול לביקור מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל המשכן לאמנות עין חרוד, יד אחרת, סימה סלימה, עין חרוד איחוד

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות