אנדורה – אתרי סקי מומלצים

 –

אתר סקי פאס דה לה קאסה (Pas de la Casa)

שילוב של סקי בגובה המאפשר גלישת סקי (snowsure) וקניות פטורות ממס [דיוטי פרי] הפך את פאס דה לה קאסה ליעד סקי פופולרי לאורך 55 שנות קיומו.
קרבתה לצרפת ומסלולי מעלית גרירה וסקי מאפשרים למבקרים מחו"ל לעשות סקי במדרונות אנדורה בקלות יחסית. עם זאת, בשנים האחרונות קישור זה סייע לתנועה של אנשים היוצאים מאנדורה כדי לרכוש סחורות ושירותים במחירים נמוכים בצרפת, ולא להיפך.
בשנת 2004, אתר הסקי פאס דה לה קאסה התמזג עם סולדאו כדי ליצור את האזור הענק גרנדוואלירה, הגדול ביותר בהרי הפירנאים ואחד מ- 50 אתרי הנופש הגדולים בעולם, עם יותר מ- 200 ק"מ של מסלולים מקושרים על ידי רשת מעליות מהירות וחדישות ביותר.
היום, פאס דה לה קאסה הוא באופן רשמי רק עוד חלק מגרנדוואלירה ולמרות הפיכתו הדרגתי לאתר סקי לבעלי האמצעים, הוא שומר על זהותו החזקה והעצמאית ועל מוניטין שלו כבסיס לגרעין הקשה של אוהדי ספורט שלג וחסידי אפר-סקי [פעילויות שלאחר סקי]; אולי יותר מכל כפר סקי אחר באנדורה.


מיקום:
פאס דה לה קאסה הוא חלק מאזור סקי גרנדוואלירה, אשר משתרע על פני הרבה מהאזור הצפון-מזרחי של הנסיכות הקטנה, אנדורה. אנדורה ממוקמת בין ספרד בכיוון המערב וצרפת במזרח, בהרי הפירנאים, בערך 160 ק"מ צפונית לים התיכון.

אתר: www.grandvalira.com

בפאס דה לה קאסה יש בית ספר מצוין לסקי, בו דוברי אנגלית, ומדרונות רחבים שטופי שמש, שעליהם מתלמדים, כך שזו בחירה טובה לגולשים מתחילים. ברגע ששולטים על העיקולים הראשונים ההם, ישנם 21 מסלולים ירוקים קלים מאוד שעליהם מדדים סביב. מעליות-כיסא  מהירות וקלות לנסיעה ולניתוק, או גונדולות הליכה, לוקחות גולשים מתחילים בחזרה למעלה  למדרונות בלי צורך להשתלט על מעלית גרירה, שרבים חרדים בפניה, לפניכן.

כשני שלישים מהסקי של גרנדוואלירה הוא על מסלולים כחולים ואדומים מהירים ורחבים שמעל לקו העצים, שהם מושלמים לגולשי ביניים בטוחים בעצמם.

לגולשים מומחים, לעומת זאת, יש 25 מסלולים שחורים, כולל המסלול הקשה ביותר באורך של  2 ק"מ בשם אבט נו פיפטים ( Avet No Fifteem). גולשים מוכשרים יכולים גם לנסות הלי-סקי [גלישות סקי שנגשים לתחילת מסלולם במסוק], או מסלול פאודר (Powder, מסלולי סקי אתגריים יותר) שמחוץ למסלול הסקי המסודר, עם בית הספר לסקי, כאשר תנאי שלג מתאימים.

למרות קו הרוחב הדרומי שלו, גובהו הגבוה של אזור הסקי גרנדוואלירה, רוב מדרונותיו הפונים צופנה, וייצור השלג הנרחב [למשל, תותחי שלג] שלו כבר הוכיחו כי יכולים לספק כיסוי שלג לרוב השטח אפילו בשנים מעוטי שלג. עונת הסקי בפאס דה לה קאסה בדרך כלל נמשכת מתחילת דצמבר עד סוף אפריל.

גרנדוואלירה ואזור הסקי האחר של אנדורה, וואלנורד (הכולל שלושה בסיסי נופש בשני אזורי סקי אחרים), חולקים מעבר מעלית הסקי של אנדורה, שהנו בתוקף לכל אזורי סקי בנסיכות.

 122 מלונות מומלצים בפה דה לה קאסה

אתר סקי ארינסל  (Arinsal)

ארינסל הוא אחד הכפרים האטרקטיביים ביותר באנדורה, והוא מוצף באדריכלות מסורתית. אתר נופש זה הוא חלק מאזור סקי הידוע כוואלנורד (Vallnord), שותפות שגם מקושרת לאזור הסקי של אורדינו-ארקליסOrdino) -Arcalis) ולבסיס אתר נופש אחר בשם לה מאסאנה, המקושר על ידי גונדולה לאזור הסקי של פאל (Pal).

בעקבות המיזוג של אזורים אלה, וואלנורד הוא כיום רק אחד משני אזורי סקי באנדורה, השני הוא אזור הסקי גרנדוואלירה (Grandvalira), שכולל שישה בסיסי כפר, הידועים שבהם הם פאס דה לה קאסה (Pas de la Casa) וסולדאו (Soldeu). 
יחד עם שינויי שמות, אזור הסקי עבר הרבה שיפורים פיזיים בשנים האחרונות משום שהסקי באנדור ההפך להיות יותר אתר סקי לבעלי הכנסה גבוהה. מעליותמודרניותהותקנו – יותר ממחצית ממעליות הגרירה הישנות הוחלפו על ידי מעליות-כיסא (chairlifts) מהירות ועל ידי גונדולות-והמקצועיות שבה אזורי הסקי מנוהלים הגיעה לסטנדרטים גבוהים ביותר. ייתכן שזה שינה במעט את תדמיתה של ארינסל  כ'זולה ועליזה"של 1970 וה- 80', אבל זה נשארמקום שכיף לבלות בו ומעלית המעבר שבו עולה פחות מזה של גרנדוואלירה.

מיקום:

ארינסל הוא חלק מאתר סקי וואלנורד, המשתרע על רוב המחצית הצפונית של הנסיכות הקטנה אנדורה. אנדורה נמצאת בין ספרד מכיוון המערב וצרפת במזרח, בהרי הפירנאים, והיא בערך 160 ק"מ צפונית לים התיכון.

אתר:

 WWW.vallnord.com

1550 מטר גובה

 

לארינסל יש מוניטין של סקי ידידותי למשפחה על מדרונות רחבים, שטופי שמש. פעם זה קצת לא משך גולשים יותר מתקדמים, אבל הפתיחה של גונדולה חדשה, המקשרת את מדרונות סקי המקומיים לאלו של פאל השכנה, הגדילה את מבחר השטח באופן משמעותי. גישה למדרונות ממרכז ארינסל גם השתפרה עם פתיחתה של גונדולה אחרת ממרכז הכפר היישר אל מרכז אזור הסקי. 
גולשים מתחילים, בדרך כלל, מתחילים בגזרת פרט דה לה קומה ( Prat de la Coma) וגולשים מתקדמים יותר יאהבו מסלולים כגון לה סולאנה, אחד הארוכים ביותר בנסיכות, 6 ק"מ. אולם הם ייהנו הרבה מהמסלולים של פאל, במיוחד מאלה שבין העצים המקבילים לה.

לגולשים מומחים, לעומת זאת, יש בחירה מצומצמת יותר. עם זאת, המסלול השחור לה דווסה ( La Devesa ), העובר ישירות מעל קוטה, נחשב למסלול הכי תלול באנדורה. ויש מסלול שחור שני, לה קומלדה (  La Comellada ), מצדה של פאל. ניתן למצוא גם ארבעה מסלולי סלאלום [מרוצי סקי בין מכשולים], שאושרו על ידי הפדרציה הבינלאומית לסקי, סביב ארינסל.

בעונות האחרונות, ארינסל עשתה מאמץ גדול בפיתוח מתקנים בסגנון חופשי, ובכך יצירה אזורי 'התחלה בסגנון חופשי' הן בארינסל והן בפאל, ששם גולשים בפעם ראשונה יכולים להתנסות ברכיבות חינמיות. יש גם פארקים רחבי שטח וצינורות, שמדורגים בין הטובים ביותר באירופה הדרומית.

מחזיקי כרטיסי מעליות המקומיות של וואלנורד זכאים לסקי באורדינו-ארקליס, מקום שיש לו מוניטין של מסלולים תלולים יותר ומסלולים לא שגרתיים [לא מסודרים לגלישת סקי]. שירות העברה במסוק של 15 דקות זמין לאזור זה. כרטיס הסקי של אנדורה מכסה גם את גרנדוואלירה, אתר נופש נוסף של הנסיכות, עם סקי בסולדאו ובפאס דה לה קאסה, כחצי שעה משם. 
עונת הסקי בארינסל נמשכת מסוף נובמבר עד סוף אפריל.

28 מלונות מומלצים בארינסאל

אתר סקי וסולדאו (Soldeu)

סולדאו הוא חלק מאזור הסקי גרנדוואלירה, שמשלב בתוכו גם את השכנה הקרובה פאס דה לה קאסה וארבעה בסיסי נופש אחרים של אנדורה.
אף שכל בסיסי הסקי אלה מקושרים לאזור הסקי ולכל אחד יש מתקנים משלו, חשוב להיות מודע לעובדה שהם כולם במרחק מספר קילומטרים זה מזה באוטובוס. לכן, סולדאו ואל טארטר (El Tarter), אשר לעתים נכרכים יחד כשם של אתר נופש אחד, הם למעשה שני כפרים נפרדים זה מזה.

אזור הסקי המשולב גדל במהירות והפך לאחד מ- 50 הגדולים ביותר בעולם, עם צי יוצא דופן של מעליות-כיסא חדישות בעלות קיבולת גבוהה וגונדולות אפנתיות.

למרות התרחבות מהירה זו, סולדאו שמרה על סטנדרטים סביבתיים גבוהים והיא אחת ממספר אתרי הנופש העולמיים שאמצו את המערכת הבינלאומית לניהול סביבתי ISO 14001 – תכנית לקיימות סביבתי.

אתר סקי סולדאו גם הפך, באופן דרמטי, לאתר נופש לבעלי אמצעים בשנים האחרונות, כשפתח מבחר של בתי מלון מאוד נחמדים ושירותי איכות אחרים. משום שמחיר הכרטיס למעליות שבועיות עלה כדי להתאים [את השירות האיכותי], במציאות כבר לא ניתן לחשב את זה כזול – כמובן, להוציא מן הכלל את הקניות פטורות ממס המפורסמות של אתר זה.


מיקום:
הסולדאו הוא חלק מתחום סקי גרנדוואלירה, המשתרע על פני רוב החלק הצפוני של הנסיכות הקטנה, אנדורה. הנסיכות הקטנה זו ממוקמת בין ספרד בכיוון המערב וצרפת במזרח, ברכס הרי הפירנאים, בערך 160 ק"מ צפונית לים התיכון.

אתרwww.grandvalira.com

אזור הסקי של סולדאו גדל ומכסה יותר מ- 200 ק"מ  של מסלולים המקשרים שישה בסיסים שונים. האזור המקורי, שחיבר את הכפרים אל-טארטר (El Tarter ) וקאנילו (Canillo) ביחד, היה מקושר לשכנה פאס דה לה קאסה במשך מספר שנים, אולם כרטיס למעלית משותפת לא היה זמין. לכן, גולשים נאלצו לקנות כרטיסי יום נפרדים לכל אזור כדי לעשות סקי בשניהם. אולם, בשנת 2004, כל זה נשכח כאשר שני האזורים האלה חוברו כדי ליצור את גרנדוואלירה, ובכך יצרו באופן מדי את אזור הסקי הכי גדול בהרי הפירנאים ואת אחד מאתרי הסקי הגדולים באירופה. לאחר מכן, האזור המשולב הזה התרחב לצרפת ועתה  יש לו מספר לא מבוטל של מעליות מהירות בעלות שישה מושבים וגונדולות, המעניקות לאתר את אחת ממערכות מעלית המודרניות והיעילות ביותר בסביבה.
עונת הסקי הכוללת נמשכת מתחילת דצמבר ועד סוף אפריל.

אזור הסקי הענק מציע שפע לכל הרמות של גולשים. אולם הוא בעיקר מורכב ממסלולים רחבים, מהירים, כחולים ואדומים, מעל לקו העצים, המתאמים לגולשים מתקדמים יותר. אבל ישנם מדרונות משתלה מצוינים ובתי ספר לסקי מאוד נחשבים כדי ללמד גולשים מתחילים. ישנם פחות הזדמנויות לגולשים מומחים. אולם עדיין ישנם 22 מסלולים שחורים – הקשה ביותר הוא המסלול אבט נו פיפטים ( Avet No Fifteem) באורך של 2 ק"מ.

קיימים גם מסלולים לא שגרתיים [שמחוץ למסלולים מסודרים לגלישת סקי] וטיולי הלי- סקי [סקי הנגישים אליו במסוק], המאורגנים על ידי בית הספר לסקי (טל: 753191)

50 מלונות מומלצים בסולדו

יעדי לינה באנדורה

ערים

 

יישובים

 

עיירות

 

יעדים פופולריים

אזורי תיירות

 

אתרים תיירותיים

 

לאן ללכת

 

ספורט

 

תחבורה

 
 

אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לצעירים הרים, גבעות ועמקים בעולם אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לצעירים, אנדורה, אתרי סקי, גבעות ועמקים בעולם, הרים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות