• תַפרִיט
  • תַפרִיט

ארבעה מסלולי טיול בשמורת טבע גמלא

דף הבית » ארבעה מסלולי טיול בשמורת טבע גמלא

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

זוג נשרים בשמורת גמלא: אקסלרוד הילה. מתוך אתר פיקיוויקי

עריכה לשונית:יעל פלד

כללי: בשמורת הטבע גמלא תוכלו ליהנות מצד אחד מהטבע ומצד שני מאתרים ארכיאולוגיים. בשמורה זו עוברים שני נחלים: נחל דליות ונחל גמלא שבסופו תוכלו לראות את מפל גמלא הממוקם בשמורת גמלא עצמה.  במהלך הסיור בשמורה תוכלו לראות בעלי חיים כגון צבי, יעל, תן, דורבן, חולד, שועל, זאב, קרקל ועוד לצד עופות דורסים שונים . בנוסף תוכלו לראות עצי אלון התבור, אלה אטלנטית עוזרר קוצני, שיזף מצוי, כליל החורש ועוד.

חבל ארץ: רמת הגולן.

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים  מספר 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל.

נקודות ציון: Lng:35.74819200000002  Lat:32.905434

עונות מומלצות: כל השנה.

מאפייני המסלול: טיול רגלי המיועד למשפחות.

חשוב לדעת: במקום יש מסלול מיוחד לאנשים שיש להם נכויות ולמשפחות עם עגלות.

רמת קושי: קלה.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: במסלול הרגיל לא.

יש שביל שאורכו כשמונה מאות מטרים שבמהלכו תוכלו להתרשם מיופיה של השמורה ולהשקיף על העיר העתיקה, לשרידי הכנסייה ולתצפית הנשרים.

כניסה: בתשלום.

בשעון קיץ השמורה פתוחה באמצע שבוע ובשבת בין השעה שמונה בבוקר לבין השעה חמש אחר הצהריים. ביום שישי ובערבי חג  השמורה פתוחה בין השעה שמונה בבוקר לבין השעה ארבע אחר הצהריים.                      

בשעון חורף השמורה פתוחה באמצע שבוע ובשבת בין השעה שמונה בבוקר לבין השעה ארבע אחר הצהריים. ביום שישי ובערבי חג  השמורה פתוחה בין השעה שמונה בבוקר לבין השעה שלוש אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 04-6822282

חניה: החניה של שמורת הטבע גמלא.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

איך להגיע: כיצד להגיע: תיסעו בכביש 92 עד שתגיעו לצומת מעלה גמלא, שבו תיפנו לכביש 869. בכביש 869 תיסעו עד שתגיעו לצומת דליות שבו תיפנו שמאלה לכביש 808. תיסעו בכביש 808 כשלושה קילומטרים עד שתראו מולכם את השלט המכוון לשמורת גמלא. תיפנו לכיוון שאליו מורה השלט ותיסעו עד שתגיעו לחניה

 

מסלול

במקום יש שלושה מסלולי הליכה רגילים ושביל אחד המיועד לאנשים שיש להם נכויות:

שביל המפלשביל המסומן באדום 1500.

מהאתר הארכיאולוגי שבשמורת גמלא ששם תוכלו לראות שרידים של היישוב גמלא ושרידים של הכפר דיר קרוח. אתרים אלו ממוקמים בסמוך לנחל דליות, ולכן הנחל שימש למקור אספקת מים ליישובים אלו ולענף החקלאות שאפיין אותם. אחרי כן תלכו לאורכו של נחל דליות עד שתגיעו לנקודת תצפית המשקיפה על מפל הבזלת\מפל גמלא שבו תוכלו לראות מים רבים בעונת החורף והאביב.קומתו של מפל זה חמישים ואחד מטרים, והוא נשפך לבריכה קטנה. משם תרדו  בשביל שבו תראו סלעי סקוריה, סלעי בזלת נקבוביים, ותעברו את מצוקי נחל בזלת שצורתם כשל מרובעים ומצוקי נחל דליות העשויים מקירטון ומחוואר.

במהלך המסלול תוכלו לראות צמחייה מגוונת: במישורים תוכלו לראות ערבה, אלוני תבור, אלות אטלנטיות, לבנים עוזררים שקדים ואגסים. באזורים הסמוכים למקום מים תוכלו לראות עצי דולב ומילה. בנוסף תוכלו לראות בעלי חיים מגוונים כגון: עופות דורסים ועופות אחרים.

תמשיכו ללכת בשביל עד שתגיעו לחניון דליות. אם הגעתם בשני רכבים, תעלו על רכבכם, אך אם באתם ברכב אחד תבקשו מאחד הנהגים שיקפיץ אתכם בחזרה לתחילת המסלול.

אורכו של המסלול כארבעה קילומטרים.

שביל הנשרים. שביל המסומן באדום 1501.

תלכו ממגרש החנייה כקילומטר שבמהלכו תוכלו לראות מבני קבורה עתיקים, בצורת שולחן שבו קבורים הנוודים שחיו ברמת הגולן לפני כארבעת אלפים שנה. משם תמשיכו ללכת כארבע מאות מטרים עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על אוכלוסיית הנשרים המקננים בצוקים.

מומלץ להגיע לשביל זה  או כשעתיים אחרי הזריחה, מכיוון שבאותו זמן  הנשרים ממריאים כדי לחפש מזון או בשעות אחר הצהריים, שאותן יש לברר מראש, שבהן הנשרים חוזרים לקן. אם תהיו מעוניינים תוכלו לקבל הדרכה על הנשרים ולצפות בסרטון.  

בנוסף תוכלו לראות מהתצפית עופות דורסים נוספים כגון רחם, חיוויאי, עקב עיטי ועיט ניצי . זאת ועוד אם תסתכלו היטב על הצוקים תוכלו לראות גם שפני סלע וחזירי בר.

אורכו של המסלול כשני קילומטרים.

שביל לאתר ארכיאולוגי. שביל שאינו מסומן.                                                                                             

ממגרש החניה תלכו כמאתיים מטרים עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על היישוב גמלא. משם תרדו מפותל ותלול שבמהלכו תראו  לוחות מתכת שעליהן חרוט סיפור גמלא, דגמים של מכוניות מלחמה ששימשו את הצבא הרומי , מכונת ירי של חצים ומכונת ירי של אבנים.

תמשיכו בשביל עד שתגיעו לשרידי היישוב גמלא. גמלא היה יישוב יהודי, שהתקיים מימי החשמונאים ועד למרד הגדול שהתרחש בסוף ימי בית שני, שבו התנהל קרב בין היהודים לבין הרומאים.

הסיור ביישוב גמלא מתחיל בביקור בבית כנסת שהיה קיים לפני חורבן בית המקדש שבחצר שלו תוכלו לראות אמת מים ומקווה. משם תמשיכו לשרידי מקום המגורים של תושבי המקום שבמרכזו עומד מגדל העיר.

אחרי כן תמשיכו לבית הבד שבו תוכלו לראות שני מתקני סחיטה ומקווה נוסף. משם תלכו לאזור התעשייה של היישוב ולרובע המגורים היוקרתי של היישוב.

אורכו של השביל כקילומטר.

מצפור הנשרים, ביד הבד ושרידי הכפר דיר קרוח – שביל המסומן בירוק.

חשוב לדעת: מסלול  זה נגיש לאנשים שיש להם נכויות ולמשפחות עם עגלות.

תלכו ממגרש החנייה עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על אוכלוסיית הנשרים המקננים בצוקים. בנוסף תוכלו לראות מהתצפית עופות דורסים נוספים כגון רחם, חיוויאי, עקב עיטי ועיט ניצי . זאת ועוד אם תסתכלו היטב על הצוקים תוכלו לראות גם שפני סלע וחזירי בר. אם תהיו מעוניינים תוכלו לקבל הדרכה על הנשרים ולצפות בסרטון. 

השביל ממשיך לבית בד מהתקופה הביזנטית שבו תוכלו לראות את המפרכה לריסוק זיתים ואת הבסיס למכבש הסחיטה.

משם תמשיכו כמאתיים מטרים עד שתגיעו למצפור המשקיף על העיר העתיקה.

אחרי כן תמשיכו לשרידי הכפר העתיק דיר קרוח מתקופה הביזנטית. במקום תוכלו לראות את שרידיה של כנסייה.

משם המסלול יחזיר אתכם לחניה.

עוד בשמורה

במקום יש חנות להשכרות משקפות, מזנון, שולחנות לפיקניק ואתר הנצחה למתיישבי הגולן שבו מוצבת אנדרטה שהוקמה לזכרם של תושבי רמת הגולן שנפלו במלחמות ישראל ובפעולות האיבה .

לאחר שתסיימו את המסלול תחזרו לכביש 869 ותיסעו בו עד שתגיעו ליישוב מעלה גמלא. שם יעמוד לרשותכם מסלול קצר בנחל שפמנון.  נחל שפמנון מתחיל ממושב כנף עובר דרך מעלה גמלא ונשפך לכנרת. נחל זה נקרא על שם דג השפמנון הגדל בכנרת ומתרבה בנחל זה.

ביישוב מעלה גמלא, מול הצימרים של משפחת יוגב, תרדו בכביש עד שתגיעו לעיקול גדול שבו צומחים שלושה עצי שקד. משם תרדו מעט עד שתגיעו לאגם קטן, שלא תוכלו להתרחץ בו, שמסביבו תוכלו לראות עצים רבים. משם תרדו במסלול שאינו מסומן שבו תעברו בחורש ים תיכוני ובגבעות שתוכלו לרוץ במורדותיהן עד שתגיעו לערוץ הנחל. תמשיכו ללכת לאורכו של הנחל שיש בוב מים רק בתקופת החורף והאביב. מסביבו תוכלו לראות קנה מצוי וצפרדעים .

במקום יש גם שביל המיועד לג’יפים: מיישוב מעלה גמלא תיסעו בשביל המיועד לג’יפים המסומן בכחול עד שתגיעו לצומת חרבת-כנף. משם תמשיכו בשביל המסומן בשחור ותמשיכו בו עד שתגיעו לכנרת.

 

אטרקציות בסביבה

 

כפר האמנים אניעם

כפר שבו מרוכזים אמנים מתחומי אמנות שונים שלכל אחד מהם יש בביתו גלריה לתצוגה ולמכירה. האמנויות השונות כוללות תכשיטים בעבודת יד, מוצרים מקרמיקה, מוצרי קדושה, כלי בית, חפצי נוי. ציורים בסגנונות שונים, פסלים ועוד.

 

קסם הגולן

מתחם שבו תוכלו ליהנות ממגוון רחב של אטרקציות:

 צפייה בסרט המספר על אזור הגולן המוקרנים במסך של 180 מעלות שבמהלכו תוכלו לחוש את מזג האוויר המאפיין את האזור, את להריח את הריחות המאפיינים את האזור, לחזות באפקטים מיוחדים ולשמוע צלילים איכותיים.                                                                    

מבשלת הבירה של הגולן: מבשלה קטנה המייצרת בירה איכותית שנפתחה בשנת 2010. הבירות שמייצרים שם הם מסוג אייל ולאגר שלצדן יש בירות ייחודיות הנקראות “בזלת” ו-“עוג”.

בית בד הגולן: במרכז המבקרים תיהנו מפעילויות שונות הכוללות סיור שבמהלכו תלמדו על תהליך הפקת השמן, על סוגי השמן ועל המוצרים שונים שמייצרים משמן. בנוסף אתם תיצפו בסרט שיספר לכם על המקום ופועלו. זאת ועוד במקום תעמוד לרשותכם חנות שבה תוכלו לרכוש את מוצריו של בית הבד.

הכניסה למקום אינה עולה כסף והמקום נגיש לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פעילות: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד שש בערב. ביום שישי מתשע בבוקר עד שלוש אחר הצהריים. המקום כשר, ולכן סגור בשבת. טלפון ליצירת קשר: 04-6850023 או 050-2888709

דגם הגולן: דגם אותנטי של הגולן שבו תוכלו לשמוע בעמדות שמע את סיפורו של אזור רמת הגולן. שעות פעילות: מתשע בבוקר עד חמש אחר הצהריים. ההסברים יכולים להיות בעברית, באנגלית או ברוסית.

 

יקב בזלת הגולן

במקום תקבלו סיור מודרך שבמהלכו תוכלו לראות את תהליך ייצור היין. אחרי כן תוכלו לטעום מהיין ואף לקנות את מוצרי היקב בחנות היינות הממוקמת במקום.

שעות פתיחה: מתשע בבוקר עד שלוש אחר הצהריים. ביום שבת המקום סגור

טלפון ליצירת קשר: 04-6965010 או 050-8485010

 

מסעדות בסביבה

 

 מסעדת יעלי באניעם

בית קפה כשר שבו תוכלו לאכול ארוחות חלביות וארוחות דגים, שבו תוכלו לראות תמונות נוף של הגולן.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד עשר בלילה.  ביום שישי מתשע בבוקר עד ארבע אחר הצהריים

טלפון ליצירת קשר: 057-9414929

 

מסעדת ברוהאוס הגולן בקצרין

מסעדה המתמחה בארוחות בשרים ובבירות הגולן.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מאחת-עשרה וחצי בבוקר עד אחת-עשרה בלילה.  בסוף שבוע מאחת-עשרה וחצי בבוקר עד חצות

טלפון ליצירת קשר: 057-9443875

 

טעם הגולן והגליל בקצרין

בית קפה כשר שבו תוכלו לאכול ארוחות איטלקיות חלביות ותוכלו לשתות את בירת הגולן.

שעות פתיחה: כל יום, למעט שבת משמונה וחצי בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 053-8094333

           

מקומות לינה מומלצים בקצרין והסביבה – מנגנון השוואת מחירים הסורק את כל אתרי ההזמנות בעולם

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם