• תַפרִיט
  • תַפרִיט

אתרי סקי מומלצים במחוז אלברטה, קנדה

דף הבית » אתרי סקי מומלצים במחוז אלברטה, קנדה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

נכון, כישראלים רובנו מכירים יותר את אתרי הסקי האירופאים הפזורים ברחבי האלפים ובאופן אוטומטי כשאומרים חופשת סקי פנינו מועדות לאירופה בגלל המרחק הקצר יותר. עם זאת, ישנו אזור עצום שבו ניתן לקבל חוויית סקי מדהימה הכוללת נופים משגעים של אגמי טורקיז הרריים, יערות עצומים של עצי מחט ועיירות ציוריות המשתלבות באופן מושלם בתוך הנוף והוקמו מתוך מטרה ברורה לספק את השירותים לגולשי הסקי. זהו אזור הרי הרוקי’ס בצפון אמריקה. הרי הרוקי’ס מתפרשים על פני שטח עצום וחוצים את קנדה וגם את ארצות הברית כך שישנה חלוקה לרוקי’ס האמריקאיים והקנדיים. אנו נתמקד בחלק מהרוקי’ס הקנדיים, במחוז יפהפה שנקרא אלברטה. מחוז אלברטה ממוקם בדרום- מערב קנדה וגובל במחוז קולומביה הבריטית, אזור מקסים לסקי בפני עצמו, ובדרום הוא גובל בארצות הברית. במחוז אלברטה ישנן שתי שמורות טבע הבולטות ביופיין והן בנף וג’ספר אשר בשתיהן ישנם גם מסלולי סקי ועיירות הנמצאות בתוך השמורה. ישנו הבדל באקלים בין דרום המחוז לצפונו. בדרום הטמפרטורות גבוהות יותר מאשר בצפון. צפון המחוז הוא בעל אזור אקלים אלפיני חשוף, מרכזו הוא אזור מיוער ואילו הדרום הוא אזור של מישורים פתוחים- ערבות שבו מגדלים הרבה בקר. אם תטיילו בשמורות הטבע בנוסף לסקי תוכלו לראות מגוון של בעלי חיים שחיים בשמורות הטבע כמו ביזונים, איילים קוראים, כבשים, ארנבים, סנאים וגם טורפים כמו זאבים, דובים שחורים, דובי גריזלי ועוד. אם תגיעו באזור האביב (שלג ישנו באזור זה עד מאי בערך) תוכלו לראות את האזורים הערבתיים החשופים מתכסים בהרבה ירוק ופריחה. באזורים המיוערים ישנם יערות עבותים של עצים צפוניים כמו ליבנה ותרזה ועצי מחט. הנופים הם יפהפיים כך שמלבד הסקי שווה לשלב גם טיולים בסביבה. האזור שופע בנהרות ואגמים שהמוכר ביותר ביניהם הוא אגם לואיז המהווה אתר סקי בפני עצמו. האגמים הנמצאים בעמקים שבין ההרים הם מהממים ביופיים, בעלי מים טורקיזיים צלולים. להסתכל ולהרגיש בעננים (מכל הבחינות…). הערים המרכזיות במחוז אלברטה הן אדמנטון שהיא בירת המחוז וקלגרי שהיא העיר הגדולה ביותר וממנה ניתן להגיע לכל עיירות הנופש או שמורות הטבע. ואחרי שיש לכם בראש את התמונה מלאת הקסם של האזור, הנה כמה פרטים שיש לשים לב אליהם לגבי אתרי גלישה באמריקה הצפונית באופן כללי לעומת אירופה:

באירופה רוב אתרי הסקי נוצרו בסמוך לעיירות שונות כאשר העיירה היתה קיימת לפני שהוקם המסלול. באמריקה הצפונית הסדר הפוך- קודם כל הוקם האתר ורק לאחר מכן נבנתה העיירה בסמוך אליו. הדבר משמעותי מבחינת החוויה של השהות במקום. כאשר העיירה הוקמה לאחר המסלול, כל מהותה הוא להפוך את חווייתם של הגולשים לנעימה יותר והדבר בהחלט מורגש. התחושה שנוצרת מהשהיה בעיירה וסביבתה היא שהיה בכפר נופש שבו אפשר לקבל את כל הפינוקים. בכל אזורי הסקי באזור אלברטה, קנדה וצפון אמריקה בכלל ישנם סוגים שונים של מקומות לינה. אם באירופה מדובר בעיקר על בתי מלון, בצפון אמריקה מוצעות גם דירות רבות בגדלים משתנים, החל מדירת שני חדרים ועד דירת עשרה חדרים בה ניתן להתחלק עם אנשים נוספים. כל הדירות, גם הקטנות הן מאובזרות כך שתוכלו להצטייד באוכל מהסופר המקומי או מעיירה מעט מרוחקת יותר בה המחירים גם נמוכים יותר ולהנות. כמובן שתוכלו להנות גם מארוחות במסעדות אשר נחשבות לזולות יותר מאירופה. לגבי האתרים עצמם, כאשר אתם בודקים מהו גודל המקום, שימו לב שבצפון אמריקה גודל המקום נמדד על פי שטחו בק”מ רבועים. באתרים אלה יתכן שתראו שישנן פחות מעליות לעומת אירופה אך אין הדבר אומר שבאתר ישנם פחות מסלולי סקי. פשוט המעליות בנויות כך שמעלית אחת מגיעה ליותר מסלולים ויכולה להכיל כמות גדולה יותר של אנשים. ועכשיו, אחרי שהדגשנו את ההבדלים הללו ומשמעותם, בואו נתקדם אל מעליות הסקי ונמריא הישר אל האתרים המקסימים והמשמעותיים ביותר של מחוז אלברטה: בנף, ג’ספר ואגם לואיז.

=

באנף:

סביב עיירת הנופש המקסימה בנף הנמצאת בלב שמורת הטבע ישנם מספר אתרי סקי מרכזיים: נורקוואי, סאנשיין ולייק לואיז. ללייק לואיז ניתן בהמשך מקום משלו בגלל היופי הייחודי של המקום. בכל אתרי הסקי שסביב העיירה הציורית בנף המתחבאת לה בעמק שבין רכסי ההרים הגבוהים והמושלגים תמצאו תנאים מצוינים לגלישה בין אם אתם גולשים מתחילים ובין אם אתם גולשים מנוסים. גם בנורקוואי וגם בסאנשיין ישנם מסלולי סקי רחבים ונוחים למתחילים וגם מסלולים מאתגרים למתקדמים ולמחפשי האקסטרים. אחד היתרונות שבאתרים שבבאנף הוא איכות השלג. גולשים מנוסים בוודאי מכירים את ההבדל שבין שלג רטוב לשלג יבש ומחפשים מקומות שבהם השלג יבש ומאפשר גלישה נוחה יותר. השלג באזור בנף מגיע מאזור וויסלר שבו הוא רטוב ובדרך הוא מתייבש, כך שלגולשים נוח יותר לגלוש ללא החלקות. איכות השלג הטובה מאפשרת גלישה איכותית לאורך כל העונה, החל מנובמבר ועד מאי. מלבד המסלולים שאורכם הכולל הוא מאות קילומטרים, ישנם גם אזורים רבים של “אוף פיסטס”, האזורים שבהם השלג העמוק אינו מהודק על ידי חתולי השלג ועבור חובבי הסנובורד הם יהיו תענוג אמיתי. באזורים אלה ישנה תחושה של ריחוף או גלישה בתוך קצפת אוורירית. באתרי הסקי של בנף ניתן, כאמור, למצוא הרבה אזורים כאלה.  באתר סאנשיין תוכלו למצוא לא פחות מ- 107 מסלולים אשר הארוך ביותר ביניהם מגיע ל- 8 ק”מ. רמות המסלולים מתחלקות כך שכמחצית מהמסלולים מתאימים לגולש הממוצע, כ- 25% לגולש המתחיל וכ- 25% לגולשים טובים מאוד. 9 מ’ של שלגים היורדים באתר בממוצע בשנה הופכים את עונת הסקי לארוכה במיוחד. אחת הפסגות המוכרות באתר היא goat’s eye ממנה ישנם מספר מסלולים ברמות משתנות. באתר ישנם מספר רכבלים, כולם במצב מצויין ויכולים להעלות למעלה מספר רב של אנשים. פסגת האתר מגיעה לגובה של 2730 מ’ והבסיס לגובה של 1660 מ’ כשמדהים בכמה צורות שונות אפשר לעשות את הדרך למטה… מאונט נורקוואי הוא אתר קטן יותר הכולל בסך הכל 28 מסלולים כאשר 20% מהם מתאימים למתחילים, כ- 35% לבינוניים, כ- 30% למתקדמים וכ- 15% לטובים מאוד. למרות גודלו הקטן יותר של נורקוואי לעומת סאנשיין, הגלישה בו מהנה לא פחות, השלג הוא באיכות דומה, הכיסוי הלבן המכסה את העצים ואת כל הסביבה הופכים את האזור ליפהפה. בחודשים דצמבר עד מרץ ניתן לגלוש במקום גם גלישת לילה שהיא חוויה אדירה בפני עצמה ושונה לחלוטין מן הגלישה ביום

http://youtu.be/894d9_pty3o

שמורת הטבע באנף: שמורת הטבע בנף משתרעת על פני שטח עצום של 6640 קמ”ר וכוללת בתוכה את העיירה, את כל אתרי הסקי ועוד הרבה מעבר לכך. בחורף תמצאו כאן נהרות ומפלים קפואים, אך המראה הקפוא המראה כי על פני השטח הכל עצר מלכת הוא מטעה- מתחת לפני השטח ממשיכים החיים לזרום: מתחת לשכבת השלג ישנם מים זורמים אשר בהם החיים ממשיכים. ברחבי הפארק הגדול אשר מביא אליו מטיילים רבים כבר שנים רבות ניתן לטייל בדרכים שונות: ברגל, באוטו, באופניים, בסירה (כשהנהרות אינם קפואים), על סוסים וכמובן בסקי. עם מגלשי הסקי ניתן גם ללכת בתוך היערות בשבילים נוחים ולגלוש באיטיות. שמורת בנף היא שמורת הטבע הוותיקה ביותר בקנדה. במשך שנים בכלל נחשבו הרי הרוקי לאזור רדום אשר אנשים חיו רק בעמקים שבין ההרים, זאת עד שהחלו לחקור את האזור. השמורה כוללת נוף הררי מדהים עם פסגות מושלגות ואגמים הרריים שאחד הידועים ביניהם הוא אגם לואיז, יערות עצי מחט, נהרות ומפלים במצב נוזלי או מוצק- תלוי בעונה וכמובן בעלי חיים רבים המשוטטים להם בהנאה גדולה באזור, בעיקר כבשים האופייניות לאזורים קרים, איילים וגם יונקים קטנים כמו סנאים ומכרסמים שונים. את הטורפים סביר שתראו פחות. הזאבים פחות בולטים במשך היום. אולי תתקלו בדב המשוטט על השלג.

העיירה באנף: העיירה בנף היא עיירה ציורית המספקת למגיעים לעשות סקי את כל מה שנדרש להם לחופשה מדהימה ואפילו מעבר לזה. מבחינת אוכל, תמצאו בה סופרמרקטים לקנות כל מה שצריך, מסעדות ופאבים לאפרה סקי בהם תוכלו להתפנק עם הרבה אוכל ושתיה המחממים את הגוף והנשמה. בעיירה ישנם מקומות לינה רבים, החל מאכסניות פשוטות דרך דירות להשכרה במגוון גדלים ועד מלונות מפוארים הנראים כטירה. בעיירה ישנה גם נביעה טבעית של מים חמים אשר הטבילה בהם כשסביבכם הרים עמוסים בשלג היא חוויה הנראית הזויה ממש. בעיירה, בקיצור, יש את כל מה שתחפצו למצוא וכל הדרכים לפנק את עצמכם לאחר יום שבו הפעלתם את שריריכם היטב. מהעיירה ניתן להגיע אל כל המסלולים הנמצאים במרחק של כ- 45 דקות מבאנף. השאטל עובר דרך כל מסלול ומסלול.

איך להגיע?

אל כל הטוב הזה מגיעים דרך העיר קלגרי ממנה ישנו אוטובוס אל בנף. אל קלגרי מגיעים מישראל דרך טורונטו.

לייק לואיז:

לייק לואיז הוא אתר הסקי השלישי של בנף (כשהאחרים הם כאמור סאנשיין ונורקוואי) ובשל היופי המדהים שלו הקדשנו לו מקום בפני עצמו. אחד הדברים המיוחדים באתר הסקי לייק לואיז הוא שבמהלך הירידה מן הפסגה כלפי מטה חוצים את הגבול שבין קולומביה הבריטית לבין אלברטה. הפסגה נחשבת בתחומה של קולומביה הבריטית ובמהלך הירידה חוצים את הגבול ומגיעים לאלברטה. לייק לואיז ממוקם כ- 60 ק”מ מערבית לבנף ו- 184 ק”מ מערבית לקלגרי. הוא נחשב לאתר הסקי השני בגודלו בקנדה וניתן לגלוש בו בשלושה אזורי גלישה: Larch area, Back bowls, Front face. בכל שלושת האזורים יש בסך הכל כ- 135 מסלולים בדרגות קושי שונות. כרבע מהם מתאימים לגולשים מתחילים, כשליש לגולשים מתקדמים מאוד והיתר לגולש הממוצע. האגם המקסים עצמו נמצא בליבו של עמק גבוה כאשר הוא מוקף בפסגות מושלגות, מדרונות מיוערים, מפלי מים וקרחונים. בתוך הפארק הנקרא על שם אגם לואיז ישנו אגם נוסף, מרהיב ביופיו- אגם מוריין וסביבו מסלולי טיול רבים. מסלולי הטיול היוצאים מלייק לואיז מובילים אל אגם אגנס, מסלול המטפס כ- 7 ק”מ ונמשך בסך הכל כשלוש שעות ובדרך חולף על פי אגם קטן בשם אגם מירור לידו ניתן להכנס ולחמם את עצמכם עם תה בבית תה נחמד שיש במקום. מאגם אגנס ניתן להמשיך אל צוק המכונה “הכוורת הגדולה” ממנו ישנה תצפית מרהיבה על לייק לואיז והסביבה. ואפשר גם להסתפק בהליכה סביב אגם לואיז עצמו, הליכה מהנה לא פחות. כפר הנופש לייק לואיז מחולק לאזור תחתון ועליון, כאשר באזור התחתון ישנו מגוון רחב של שירותים לגולשים. גם בלייק לואיז כמו באתרים האחרים בבנף ישנם אוף פיסטס אשר יספקו הנאה רבה לחובבי סוג זה של גלישה.

אירועים ופסטיבלים בשמורת בנף: בשמורת הטבע בנף נערכים אירועים ופסטיבלים רבים לאורך כל השנה. פסטיבל הסתיו בלייק לואיז מתקיים ממש בימים אלה ומסתיים ב- 5 באוקטובר. בעונה זו של השנה מזג האויר הוא נוח והנוף מרהיב במיוחד בגלל השלכת שנותנת להרים מראה מוזהב המשתקף במים הצלולים של האגם. הפסטיבל כולל פעילויות, אוכל והרבה כיף. פסטיבל התרבות של אלברטה מתקיים בכל רחבי המחוז בסוף כל ספטמבר. בתשעת הימים הראשונים של נובמבר מתקיים בבנף פסטיבל של סרטים, ספרים והרצאות העוסק כולו בהרים, בטיפוסים, ובגילויים שגילו אנשים במהלך מסעותיהם בהרי הרוקי’ס. הפסטיבל כולל גם הרצאות של סופרים, במאי סרטים ומטפסים מפורסמים. ב- 13-23 בנובמבר מתקיים גם פסטיבל אוכל בו מסעדות רבות פותחות את דלתותיהן ונותנות לטעום מן המאכלים שלהן, פסטיבל טעים במיוחד. מיד לאחר פסטיבל האוכל מתחילים להתכונן בבנף לבואו של החבר הצפוני והאייל שלו ומתקיים שוק חג המולד המציע מגוון דברים, החל מאוכל ועד מתנות ומזכרות. השוק הוא הכנה לקראת הפסטיבל הצבעוני והחגיגי במיוחד: פסטיבל תחילת החורף שמתחיל ב- 29 בנובמבר ומסתיים ב- 21 בדצמבר. אין כמו בנף בתור מקום לקבל בו את פני החורף. זהו פסטיבל מלא אורות וצבע שבו העיר מתקשטת והבילוי בה הוא פשוט חוויה. הוא כולל גם תהלוכה מקסימה – תהלוכת סנטה קלאוס המוארת באורות צבעוניים. בינואר ישנם עשרה ימים של פסטיבל קרח בו נבנים פסלים מדהימים ועדינים מקרח. בבנף, בניגוד אלינו, אין צורך לעשות זאת בחדר סגור ומקורר. כאן אפשר לעשות זאת בכיף בחוץ… אלה הם רק חלק מהפסטיבלים המתקיימים לאורך השנה. כמעט בכל חודש שבו תגיעו סביר שיחכה לכם לפחות פסטיבל אחד להנות ממנו.

ג’ספר:

כעת אנו עוזבים את אזור בנף ונודדים צפונה אל שמורת הטבע הגדולה ביותר במחוז אלברטה- ג’ספר. אם שטחה של בנף הוא גדול מאוד, שטחה של שמורת ג’ספר גדול במידה משמעותית ועומד על קרוב ל- 11000 קמ”ר. ג’ספר נמצאת אף היא במערב אלברטה, גובלת אף היא בקולומביה הבריטית ונמצאת כאמור צפונית לבנף. אתר הסקי של ג’ספר נקרא גם Marmot basin. הוא כולל 86 מסלולים בסך הכל, כאשר 13 מהם מתאימים למתחילים, 19 מתאימים לבינוניים ו- 54 לגולשים מתקדמים. גובה בסיס המסלולים נחשב לגבוה ביותר בכל קנדה והוא מגיע ל- 1697 מ’. גובה הפסגה מגיע ל- 2612 מ’. המסלול הארוך ביותר באתר מגיע לקרוב ל- 6 ק”מ. גם כאן, כמו בבנף, השלג איכותי מאוד בגלל היובש שלו המאפשר גלישה נוחה יותר. אל הפסגות ניתן להגיע בעזרת 7 מעליות הנעות במהירות גבוהה. באתר הסקי ניתן לנוח במספר מסעדות שישנן במקום, חנות מזכרות, ואף לשבת להנאתכם במרפסות השמש שישנן עבור מי שרוצה לתפוס קצת שלווה. אם אתם מעוניינים גם בקצת שלווה מהילדים, במקום ישנה משחקיה ובה הילדים יהיו עסוקים בפעילויות שונות והיא מתאימה לילדים מגיל שנה וחצי עד גיל 6.

פארק ג’ספר: פארק ג’ספר הוא כאמור הפארק הלאומי הגדול ביותר בקנדה. הוא מגוון מאוד בנופים שבו ובאקלים שבו בגלל הבדלי הגבהים שישנם בין האזורים בו. הנקודה הנמוכה ביותר מגיעה לגובה של פחות מ- 1000 מ’ ואילו הר קולומביה, שהוא הנקודה הגבוהה ביותר מגיע לגובה של מעל 3700 מ’. הנופים המגוונים הללו של פסגות הרים גבוהות לצד עמקי נהרות רחבים הביאו למגוון רחב מאוד של בעלי חיים וצמחיה. האזור האלפיני הוא אזור של רוחות חזקות וקור עז ולכן רק מעט מינים של צמחים ובעלי חיים מצליחים לחיות בו והוא חשוף כמעט לחלוטין. מצפון לעיירה ג’ספר אפשר למצוא אזור מיוער ופראי, אזור של טבע אמיתי. אזור יפהפה אחר הוא עמק Maligne ובו גם אגם יפהפה העונה לשם זה וקניון עמוק הנקרא כך גם הוא. אזור זה נמצא דרומית מזרחית לעיירה ואם תטיילו בו, במיוחד לקראת שעות הערב תוכלו לראות שפע של בעלי חיים כמו עיזי בר, איילים ואולי אפילו דובים. כדאי גם לשוט בסירה באגם היפהפה. האזור שנמצא דרומית מערבית לה הוא אזור הררי מרשים במיוחד וניתן לעלות לחלק מההרים עם רכבל. מומלץ לעלות עם רכבל אל הר Whistlers. העליה אליו היא כמעט אנכית וממנו ניתן להשקיף על כל הנוף של שמורת ג’ספר, כולל האגמים, הנהרות וההרים המושלגים.

העיירה ג’ספר מלאה במסעדות ותיירים. זוהי עיירה חביבה ונעימה אך פחות אטרקטיבית מבנף. עם זאת, היא בהחלט מספקת את השירותים לכל התיירים הממלאים אותה. גם לג’ספר ניתן להגיע מקלגרי.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם