בדרוז-לנד "כפר ביקרתם"? ביקור מרתק בבית ג'אן ובירכא

פסטיבל הזמר והמחול בבית-ג'אן, בסימן "אבנים מנגנות"  , סוכות, ימים ב'-ג' 17-18/10/16 

עוד רגע קט מגיעה חופשת סוכות עם שלל האטרקציות ברחבי המדינה, אבל אנחנו החלטנו להעפיל לארץ הדרוזים בגליל, לראות איזו חוויה דרוזית מיוחדת הם מכינים לנו לסוכות השנה בפסטיבל כאן זמאן 4. הכביש לבית ג'אן מתפתל במעלה ההרים דרך כפרים ערביים ציוריים. הרחובות צרים מלהכיל את האוטובוס שלנו. אבל זה שיש לו אוטו גדול יותר, הוא המנצח. המדריך שלנו אמיר שבסוף כולם מסתדרים. זה שעולה וזה שיורד מגיעים בסופו של דבר למחוז חפצם. מחוז חפצנו הוא ביקור במעצמת בית ג'אן, לא רק מעצמת זכאויות לבגרויות אלא גם מעצמות קוסמטיקה וטיפוח המפורסמות ברחבי העולם ברקיחות המיוחדות שלהם.

מעבדות ד"ר דבור

ד״ר דבור מקבל את פנינו בחצר התבלינים הציורית שלו ומוביל אותנו למרכז המבקרים של המעבדות. ומפעל הקוסמטיקה   המפעל החדש הוקם ב-2010 ומכיל מכשור חדיש ומדויק המותאם לשיטות ייצור מודרניות על פי תקנים בינלאומיים. ד"ר דבור ששרת בצה"ל כרוקח הראשי, טוען כי צמחי המרפא הייחודיים של הגליל לא רק יפים לעין, אלא גם טובים לבריאות בכלל ולעור בפרט, מהם מכינים תמציות, שמנים אתריים ומי פרחים, מפתחים ויוצרים חליטות צמחי מרפא, מוצרי קוסמטיקה טבעית ודרמו-קוסמטיקה ייעודית נגד הזדקנות העור. מוצרי האנטי אייג'נג של ד"ר דבור משלבים תמציות עלה זית אורגניים ואורכידאה. ד"ר דבור מספר לנו שמוצריו משווקים במקומות טיפוליים כמו ים המלח, ובמיוחד ברחבי העולם והמזרח הרחוק. המפעל הוקם בבית ג'אן במטרה לקדם תעסוקת נשים וקידום התיירות באזור.

שעות פתיחה: ימים א-ו, שבת: 10-16 טל. 04-9803711

www.drdabour.com

איה נטורל

מרגישים צעירים ללא גיל, אנו ממשיכים למפעל הקוסמטיקה ״איה נטורל״. מרכז המבקרים נפתח אלינו בריחות מבושמים של שמנים וקרמים. בסלסילות המוצרים אני מזהה מוצר שאני משתמשת בו כבר חודשים, שפתון שומני לשפתיים חרבות ומבינה כעת שזהו מוצר עולמי המשווק ברחבי תבל. איה נטורל מהווה שילוב מרתק בין ידע ומסורת גלילית ארוכת שנים, שהוכיחה את סגולותיו הייחודיות של שמן הזית בטיפוח ושימור בריאות העור ומראהו.  מעבדות איה נטורל (א-ארץ, י-ישראל, ה-היפה) ממוקמות בכפר הדרוזי בית ג'אן, כפר הולדתו ומגוריו של ג'מאל חמוד, כימאי, יוצר המותג. חמוד ספג מאז ילדותו את האהבה לטבע, ראה את בנות המשפחה המבוגרות מבשלות סבונים ורוקחות תמרוקים. התוצאה היא מגוון רחב של מוצרים איכותיים וידידותיים לסביבה, שזוכים להערכה רבה בקהיליה הרפואית ובעולם הקוסמטיקה הישראלי והבינלאומי. גמאל מספר לנו על החזון החברתי, אקולוגי, בריאותי שלו. חברתי, כי מעודד תעסוקת נשים, אקולוגי, כי משתמש בשמנים מן הצומח: צמח החובובה מהנגב והזית מהגליל ומעבד אותם בעשייה ירוקה ידנית. הבסיס לפיתוח מוצרי איה נטורל הוא במסורת עתיקת יומין שעברה מאם לבת במשך מאות שנים. שמן הזית, שהוא הדומיננטי במוצרי איה נטורל, הינו שמן כתית מעולה מזן סורי, ממטעי הזיתים של הגליל. מפתח המותג מלווה את תהליך הפקת השמן החל משלב המסיק ועד הכבישה בבית הבד. השילוב הנכון בין מרכיבי המוצר הוביל לסדרה איכותית של מוצרים לעור הפנים, הגוף, הציפורניים והשיער, שעונים גם להגדרה של דרמו-קוסמטיקה.

טל. 04-9805884

http://ayanatural.com

גרעין הכפר העתיק בית ג'אן

סיימנו את ביקורנו אצל גמאל עם הרמת כוסית חליטת צמחים לחיים ארוכים ומוצלחים. האוטובוס שוב מתפתל ומתעקל בסימטאות הכפר ואנו מגיעים לתחנה הבאה, גרעין הכפר העתיק של בית גאן. ראשיתו של כפר בית גא'ן הינה מתושבים שגרו בכפר אלגרמק החל מהמאה 11 לספירה ,דרוזים שגרו בחרבת זאבוד,שפנים ואלסהלה ועברו לבית גא'ן ככל הנראה במאה 15 או ה – 16 לספירה . הכפר הוקם על שרידי ישוב קדום מתקופת הברזל ומעידים על כך שרידים וממצאים ארכיאולוגים עתיקים שנתגלו ליד המעיינות עין אלג'רון וסרטבה ומערות קבורה שלרגלי הכפר. בית ג'אן הוא הכפר הגבוה ומהגדולים בכפרי הדרוזים . הוקם על פסגת ההר ונמצא בלב שמורת הטבע הר מירון בגליל העליון המרכזי .חלקם של הבתים בכפר בנויים בגובה 1020-1030 מ' על הר צפריר והר הארי ובחורף הכפר מתכסה במעטה שלג צחור. הכפר משתרע על 7 שלוחות  בשטח של כ-5,000 דונם . בבית עתיק מהתקופה הצלבנית, אחת מאותן עדויות להיסטוריה המקומית, עורך לנו נידאל חלבי, היכרות עם סיפורו של הישוב ועם העדה הדרוזית. את הסיפורים על ההיסטוריה מתבל חלבי באנקדוטות בנושא גלגול נשמות או צמחי מרפא ומכבד את אורחיו בקפה מר בתוך בית האירוח הנקרא מנזול. בתוך הבית העתיק פותח נידאל את הדלת לבור מים יפהפה בצורת פעמון שמשמש היום, כפי ששימש מאות שנים, לאגירת מים טובים לשתייה.

לתיאום : נידאל חלבי 050-7560249 דוא"ל [email protected] דף הפייסבוק "הבית העתיק"

הקבר הקדוש של בהאא אל דין ואתר הקפיצה בהר הארי

עוזבים את העיר העתיקה ומעפילים לפסגת ההר לבקר בקבר בהאא אל דין המטיף הדרוזי הקדוש. האתר נמצא על פסגת הר הארי. דרך משולטת מתפתלת בעלייה בין בתי בית גא'ן עד למקאם בהאא א-דין. משם יש תצפית יפה על בית גא'ן והרי הגליל. המבקרים מתבקשים להגיע בלבוש צנוע והביקור במערה הקדושה מחייב לחלוץ נעליים.

מהאתר הקדוש מוליכה דרך סלולה קצרה לנקודת תצפית על פסגת הר הארי המשמשת בסיס יציאה במצנחי רחיפה. גג העולם כבר אמרנו?

מה בפסטיבל "כאן זמאן"?

במהלך ימי הפסטיבל תוכלו ליהנות מסיורים מודרכים ללא תשלום (בהרשמה) בהדרכת מורי דרך מוסמכים – בני הכפר, מופעי מחול וזמר בהשתתפות להקות פולקלור ומגוון הפעלות לילדים (ללא תשלום). לאורך המסלול יוצבו דוכני מזון צבעוניים עמוסי מטעמים ומאכלים דרוזיים אותנטיים, לצד תערוכות אומנות ויצירה מקומית.  בנוסף, תוצג ברחבי הכפר תערוכת צילומים היסטוריים של הכפר וסרט ארכיון קצר. זה הזמן לחוות את הכפר עם שירות הסעות ייחודי לראשונה, תוכלו להגיע לכל נקודה בכפר עם "שאטל" – ללא תשלום. השירות יפעל במהלך ימי הפסטיבל ויאפשר למבקרים להגיע לכל אתרי התיירות והתוכן בכפר, ובסיום לחזור לחניון או לגרעין הכפר. ההשתתפות באירועי הפסטיבל ללא תשלום!
הפסטיבל מתקיים כחלק מפרויקט כפר ביקרתם לקידום התיירות הדרוזית והצ'רקסית בהובלת משרד התיירות והמשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, משרד ראש הממשלה, הרשות לפיתוח הגליל, המועצה המקומית בית-ג'אן, המרכז הקהילתי בית-ג'אן. מומלץ לשלב את הפסטיבל כחלק מחופשה קסומה ומרתקת. במקביל לפסטיבל כאן זמאן 4, בין התאריכים: 13-23.10.16, יתקיים פסטיבל הפיסול בהובלת משרד התרבות – המדור לדרוזים ולצ'רקסים, המועצה המקומית בית-ג'אן והמרכז הקהילתי בית-ג'אן. אתם מוזמנים לבקר במפעל האומנות העשיר והייחוד בכל שעות היממה.

להרשמה לסיורים:

סמאהר – 052-4002275, תראא – 054-9545124, דליה 9971432- 054 נור – 052-6460554.
לפרטים נוספים: ראדי – 050-9022315, גאזי – 050-5395067, אמל – 052-9277602

www.jabel.org.il   ובדף הפייסבוק "כפר ביקרתם".

ירכא "סמטאות אמנות ואמונה", תערוכת חוצות: ציור, פיסול, צילום, שירה

הירידה הפתלתלה מההר מרגישה כמו ירידה מקודש לחול ואנו מתגלגלים מערבה אל היישוב ירכא הידוע כאאוטלט הגדול ביותר של המדינה. אנחנו שמחוז חפצנו הוא תרבות ואמנות, ממש לא מתקרבים לאתר המקודש למכורי הקניות ועל כן אנו חותכים היישר לגרעין העיר העתיקה של ירכא. בכניסה לסמטאות העיר העתיקה אנו פוגשים את הנשים הפעלתניות של בית הנשים. כאן הן יוצרות, לומדות, יוזמות ושותפות למיזמי אמנות ותרבות ביישוב. הנשים לוקחות אותנו לפתיחת תערוכת חוצות, תערוכת קבע, המוצגת על קירות סמטאות, מיזם שנהגה ובוצע ע"י ימית בלס צ'אפלה בשיתוף עם משרד התיירות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל והמועצה המקומית ירכא. זוהי תערוכה משותפת של אומני ירכא, ברוח הצבע אדום – שמסמל באמונה הדרוזית אהבה, אומץ, חכמת הלב וגבורה. מתאים לכל מי שמטייל בגליל, משפחות עם ילדים. בחג שני של סוכות יתקיימו סיורים מודרכים.
היכן? 100 מ' מבנין המועצה בגרעין העתיק של ירכא.

 

מידע תיירותי מסלולי טיול תרבויות בית ג'אם, פסטיבל הזמר והמחול

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים