בדרך אל הכותל מבקרים באטרקציות חדשות ברובע היהודי

ביקרה וצילמה: שרה פלד

הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים מחדש פניו. החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי, מפתחת פרויקטים חדשים הנמצאים בשלבי עבודה שונים, כמו: מעלית הכותל, קריה יפהפייה, גן התקומה, מוזיאון הרובע ההרודיאני, הבית השרוף, החומה הרחבה ופרויקט ירושלים של פסיפסים. ביקרנו בכמה תחנות מרתקות חדשות, שאנו רוצים להמליץ לכם על ביקור בהם.

מוזיאון הבית השרוף – בית קתרוס

אתר חובה הממחיש את חיי היישוב היהודי, ערב השריפה הגדולה והחרבת בית המקדש בשנת 70 לספירה. המקום מציע מיצג אור קולי מרהיב, שמחזיר אותנו אחורה בזמן ויכניס אותנו לתוך חיי המשפחה ולימים האחרונים שלפני נפילת בית המקדש השני. באתר הזה נמצאו ממצאים ארכיאולוגים מבית משפחת כוהנים עשירה על פיהם נבנה סיפור המיצג הממחיש את החרדות, ההכחשות, הרצון להילחם או הבחירה במנוסה טרם האסון. כאן תוכלו לקבל נקודת מבט חווייתית על הדילמות האנושיות שחוו התושבים ערב האסון שקרה ליישוב היהודי בירושלים. "הבית השרוף" הוא כינוי לאחד מבתי המגורים של עשיר ירושלמי מימי הבית השני. המיצג מוקרן מידי 40 דקות החל משעה 9:00 בשפות: עברית, אנגלית, ספרדית וצרפתית.

רח' תפארת ישראל 2, הרובע היהודי ירושלים. שעות פתיחה: א-ה 9-17, ו' 9-13 אתר האינטרנט כאן

בית פלוגת הכותל – הסיפור המדהים שלא סופר

אתר חובה להבנת הקושי של חיי היהודים הדתיים בירושלים בעת שלטון המנדט הבריטי. המיצג החדש בלב הרובע היהודי מביא לראשונה את סיפורה של פלוגת הכותל – סיפור שכמעט ונשכח מהיסטוריית הישוב היהודי בארץ ישראל. סיפורה של חבורת צעירים שפעלה בגבורה מול המנדט הבריטי לשימור המסורת והקשר בין העם היהודי לכותל המערבי. אתם מוזמנים להצצה נפלאה ומרתקת אל עבר סיפור קטן-גדול ולהצטרף אל סיפורה של חבורה שפעלה, חלמה, ואהבה בימים מלאי אירועים ותהפוכות! סיפורה של הפלוגה התחיל בשנת 1928, אז הגבילו הבריטים ששלטו בארץ את הקיום היהודי, עד כדי איסור תקיעה בשופר ליד הכותל המערבי, לאחר שהערבים התלוננו כי התקיעה פוגעת בקודשי האיסלאם. חבורת צעירים מתנועת הנוער בית"ר, שלימים הפכה לפלוגת הכותל, לקחה על עצמה להגניב בדרך לא דרך שופר ולקיים את המצווה מדי יום-כיפור גם אם זה לווה במעצרים ומאסרים.  חבורת הצעירים ספגה הצקות חוזרות ונשנות מהבריטים שהחשיבו אותם כמפירי חוק. בין השאר קציני המשטרה הבריטים נהגו לערוך חיפושים בבית הפלוגה והתרו בחברים בה שלא להניף את דגל הלאום. הפלוגה מנתה 24 איש, מתוכן שש בנות. חברי הפלוגה נהגו לעבוד במשך היום ובערבים לעסוק באימונים והכשרה צבאית, בשמירה ובנוטרות תוך דאגה לביטחונם של המתפללים בלילות. המשטרה הבריטית התנגדה לפעילות הפלוגה עד ששנה לאחר מכן, נסגר בית הפלוגה מכוח חוקי החירום. אנשי מרכז מורשת בגין נטלו על עצמם משימה לספר את סיפורם.

מוזיאון בית פלוגת הכותל, הנמצא באחריות מרכז מורשת בגין. רחוב היהודים פינת פלוגת הכותל.

אתר האינטרנט כאן

עלות כניסה למוזיאון: 20 ₪ למבוגר, ילד/ אזרח ותיק/ נכה / כוחות הביטחון 15 ₪, מחיר מיוחד לקבוצות. משתתף בכרטיס ה Jticket של הרובע היהודי.

מרכז מורשת בגין

לאחר הביקור בבית פלוגת הכותל ובחשיפה לפעילות תנועת בית"ר בירושלים, מומלץ לבקר באתר חשוב המציג את פועלו של מי שהיה ראש ממשלת ישראל הימני הראשון שפרץ את תקרת הזכוכית של השלטון המפ"איניקי בישראל. מרכז מורשת מנחם בגין הוא מפעל ההנצחה הממלכתי לאחד המנהיגים הגדולים ביותר של העם היהודי במאה ה-20. שמו של מנחם בגין חקוק בתולדות העם היהודי כמפקד האצ"ל, כמנהיג האופוזיציה בכנסת וכראש ממשלת ישראל. המרכז מנציח לדורות את מורשתו של מנחם בגין כלוחם אמיץ, גאה וחסר מורא אשר פעל למען חירותו, עתידו ובטחונו של העם היהודי בארצו. המרכז שוכן בכתף הינום, הצופה אל הר ציון וחומות העיר העתיקה בירושלים ובו מוזיאון המספק ביקור חוויתי, ארכיון, ספריה ומכון מחקר. המרכז מקיים באופן סדיר פעילויות הנצחה, מחקר, חינוך והסברה הקשורות בפועלו ובמורשתו של מנחם בגין. בקרו במוזיאון שהינו חוויה אורקולית ייחודית המזמנת מפגש מרגש עם אחד הפרקים החשובים בתולדות המדינה תוך היכרות עם דמותו של מנחם בגין, ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל. כאן תוכלו "להשתתף באירועים", במפגש עם פרקי חייו השונים של בגין – ילדות ונעורים בפולין, שנותיו כמפקד האצ"ל, הנהגת האופוזיציה בכנסת ותקופת כהונתו כראש הממשלה. המוזיאון לוקח את המבקר למסע בזמן הכולל שחזורים, פריטי מקור, סרטים דוקומנטריים ומומחזים, מסכי מגע אינטראקטיביים, תאורה דרמטית ופס קול עוטף. דרך סיפור קורות חייו של בגין מציע המוזיאון למבקר בו מפגש הסטורי מרתק עם הרגעים הדרמטיים והמרגשים של מדינת ישראל ועם האירועים המכוננים שעיצבו את דמותה. אורך הסיור כ- 75 דקות. (זמן המתנה בין שני סיורים חצי שעה)
למוזיאון תרגום סימולטני לשפות אנגלית, צרפתית, רוסית, ספרדית וערבית

רח' ש.א נכון 6, ירושלים טל. 02-5652010 אתר אינטרנט כאן

שעות פתיחה
ימים א, ב, ד, ה, בשעות 9:00-16:30;
יום ג' 9:00-19:00;
יום ו' 9:00-12:30

מחירים
מבוגר: 25 ₪
אזרח ותיק, סטודנט, חייל, ילד: 20 ₪
משפחה: זוג + ילד 1 – 65 ₪
זוג + 2 ילדים: 70 ₪ כל ילד נוסף: 15 ₪
מבקר בקבוצה מעל 20 איש: 15 ₪ (גודל קבוצה עד 25 איש).

איפה אוכלים?

ח ד ש ! חומוס חביב, מסעדת החומוס הראשונה שנפתחה ברובע היהודי  (9.2018), בכשרות  הרב רובין, נפתחה ע"י היזם צח חביב, אשר פתח וניהל, בשנים האחרונות , עוד 2 עסקים בתחום המזון ברובע היהודי ובמרכז העיר ירושלים. המסעדה מגישה אוכל צמחוני/טבעוני על בסיס חומרי גלם טריים יום יומיים וללא חומרים משמרים. החומוס מוגש חם וטחון דק, על בסיס מתכון אישי שפותח עבור קהל הלקוחות  הפוקדים את המקום. למקום אווירה  חדשנית ומסוגננת עם שמירה על המבנה האותנטי של הרובע עם הרבה נגיעות עיצוב ירושלמיות מקוריות.  בתפריט ארוחות ותוספות מיוחדות גם לקהל שלא אוהב חומוס  (מרקים, מג'אדרה, ירקות מבושלים, סלטים ועוד. על התפריט אחראי השף משה אשר כל יום מחדש מחדש ומגוון במנות המיוחדות כמו הפלאפל הירוק ללא הגלוטן, הציפס הביתי ו"השקשוקה של אבא שלי", המיוחדת בתיבולה העז. הפיתות הטעימות נאפות במקום. מומלץ!

חומוס חביב, חב"ד 64 הרובע היהודי. שעות פתיחה  א-ה 10.30 – 22:00  , ו'  10:00- שעתיים לפני כניסת שבת . כשרות מהדרין ירושלים +  הרב רובין – פרווה.  עד 40 מקומות ישיבה. להזמנות טל. 050-9000180

איפה לנים?

ח ד ש ! מלון "איביס סטיילס" ירושלים

מלון חדש שנפתח ב-14.2.19 השוכן בבנין לשימור במדרחוב בן יהודה 4. המלון ממשפחת מלונות IBIS העולמית של רשת OCCUR מארח ב-104 חדרים זוגיים, משפחתיים וסוויטות. מלון איביס סטיילס, הינו המלון השני של המותג ibis בישראל, כאשר המלון הראשון הוא מלון ibis red שנפתח לפני כשנה, גם הוא במרכז ירושלים. המלון החדש מעוצב בצורה ייחודית המושפעת מאווירת האזור בו הוא נמצא, שוק מחנה יהודה, עם מגוון איורים בהשראת משרד האדריכלים אריה דבילנסקי, המכניסים את האורחים אל אווירת השוק הייחודית לעיצוב המלון. חדרי המלון אטומים לרעשים ובנויים על פי האיכויות והסטנדרטים של רשת אקור ומותגי ibis העולמיים. כל חדר במלון מציע לאורחיו מיטה עם המזרן הייחודי Sweet BedTM by ibis מבית היוצר של מותג  ibis העולמי, אותו ניתן גם לרכוש באופן פרטי. בקומה ה–8 של המלון תהנו ממסעדה ובר עם נוף פנורמי, שם גם מוגשת מדי יום בין השעות 06:30-10:00 ארוחת הבוקר לאורחי המלון. מדי יום בין השעות 18:30-19:30 מקיים המלון happy hour במסעדה.

להשוואות מחירים למלון איביס סטייל בירושלים

תכניות עתידיות ברובע היהודי

בית הכנסת 'תפארת ישראל', אחד מסימני ההיכר הבולטים של הרובע היהודי בירושלים עד שנחרב בשנת 1948. לפני כארבע שנים החלו במקום עבודות חפירה ארכיאולוגיות ולאחרונה החלו עבודות השיקום והשחזור של בית הכנסת, שצפוי, על פי התכנונים להתנשא לגובה של 25 מטר ולהתפרס על פני 4 שנים. בשלב הראשון, עבודות הבינוי יתמקדו בשלוש קומות תת קרקעיות בגובה של עשרה מטרים מתחת לאדמה, ומעל 3 המפלסים ישוחזר בית הכנסת תפארת ישראל. העלות הכוללת של הפרויקט נאמדות בכ-50 מיליון ₪.בין הרובע היהודי לרחבת הכותל המערבי בירושלים מפרידים גרמי מדרגות רבים המקשים את הגישה לאנשים עם מוגבלויות. פרויקט מעלית הכותל, נועד ליצור מעבר נוח ונגיש לכלל האוכלוסייה. מעלית בעומק של 26 מטרים ומנהרה באורך של 65 מטרים אשר תוביל את המבקרים היישר אל רחבת הכותל. שטחו הכולל של הפרויקט הוא 2,000 מ"ר, עלותו נאמדת בכ-57 מש"ח. רחוב הקארדו היה רחוב ראשי בירושלים בתקופה הרומית והביזנטית, שחצה את העיר מצפון לדרום. לאחר איחוד ירושלים, בחפירות ארכאולוגיות נחשפו קטעים רחבים מהקארדו הביזנטי בין רחוב חב"ד לרחוב היהודים: במסגרת הפרויקט שודרג הפסיפס של מפת מידבא ועוטר הקיר המזרחי של הקארדו המקורה בתשעה פסיפסים של חנויות שהיו ברחוב הקארדו בתקופה הביזנטית.הקארדו הפתוח- בקארדו הפתוח יוצב ציור ענק לכל האורך שיציין את נקודות הזמן החשובות שעברה העיר ירושלים עלות הפרויקט נאמדת בכ-2 מיליון ₪. בקרדו הסגור צפויים להקים מיזם תיירותי עם טכנולוגיה מתקדמת מהמובילות והחדשות הקיימות בעולם. המיזם נקרא "חווית תנ"ך ישראלית" שיציע טכנולוגיה, תנ"ך ואתגר בחוויה עכשווית.


הרצל בן ארי מנכ"ל החברה לפיתוח הרובע היהודי מקווה שכל אדם שיגיע לרובע היהודי בירושלים, ירגיש שהגשמנו עבורו את החלום ושכל אורח ותייר שיגיע מכל רחבי העולם יחוש את הייחודיות ואת ערכי הנצח של בירת ישראל. אמן !

כל הפרטים אודות הפעילות ברובע היהודי באתר האינטרנט כאן

אטרקציות בעלי ענין בישראל אטרקציות מומלצות אטרקציות מומלצות בישראל היסטוריה בישראל הנצחה ומורשת בישראל מידע תיירותי מרכזי מבקרים בישראל IBIS STYLES JERUSALEM, הבית השרוף

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות