בית העלמין לחללי חטיבת הראל

זהו בית עלמין חטיבתי יחידי בארץ, מנציח את חללי חטיבת הראל, מכיוון שכאן בקיבוץ ישבה חטיבת הראל – פלמ"ח ומכאן יצאו כול הפעולות. לא כול חללי חטיבת הראל קבורים כאן.

המקום היה בית קברות אזרחי של הקיבוץ, ותך כדי הלחימה מצאו פתרון לקבורת חיילים באותו בית קברות.

אהרון שמי – ג'ימי מתכנן לבקש מאביו להקים אנדרטה לזכר חבריו ולהנציח את חללי חטיבת הראל. הוא מת ואביו מנחם שמי, מקים את האנדרטה. האנדרטה מזכירה את האריה השואג מתל חי. בתחתית האנדרטה חדר זיכרון בו מוזכרים כול חללי החטיבה. חדר הזיכרון נפתח בימי זיכרון.

החיילים מתמודדים כול הזמן עם המוות. "מספרים על ג'ימי שעבר באחד הלילות עם יחידה ליד בית-הקברות, וממעלה הגבעה ראה חברים מהמשק נתונים בעבודת חפירה. החיילים נתחלחלו. "את זה מכינים בשבילנו!" מחשבה זו ננעצה בראשו של כל אחד. "היי שם! אתם! עבדו שם מהר! היו מוכנים! אנו כבר יצאנו…" צעק ג'ימי למטה, בכוון לבית-הקברות". (מתוך "חברים מספרים על ג'ימי"). "בום בום בום – קרב הראל" ע"י חיים חפר, השיר מספר על הלמות הפטישים הכורים קברים, ועל הרוגי קרבות נבי סמואל, קסטל, סן סימון ולוחמי הדרך על ירושלים, שקבורים כאן.

רפול כשהייה רמטכ"ל, עדיין זוכר את חיים פוזננסקי לטובה. פוזה היה מ"פ בחטיבת הראל ונהרג בקרב על נבי סמואל. הוא אחד מהקבורים בבית העלמין. "פוזה הוא דמות נערצת! פוזה גרם לחיילים רבים להרים ראש, להמשיך, לוחם גדול, אמיץ. אנשים הלכו אחריו. אילולא פוזה, לא הייתה דרך, אילולא דרך, לא הייתה ירושלים, אילולא הייתה ירושלים, לא הייתה מדינה".

בבית קברות זה אנו רואים תופעה ייחודית, חלק מהורי החללים נקברים כאן ע}פ בקשתם. הם מציינים על מצבתם כי הם "ההורים של…".

 

איך מגיעים – יורדים מכביש 1 למחלף חמד, ופונים צפונה לכיוון קריית ענבים. בית העלמין נמצא מזרחית לישוב.

 

כתב אברהם טובל

http://www.avrahamtours.co.il/

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות בעלי ענין בישראל אטרקציות מומלצות בישראל אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה הנצחה ומורשת בישראל ירושלים אטרקציות, אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות בעלי ענין בישראל, אטרקציות מומלצות בישראל, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אסיה, בית עלמין של חטיבת פלמ"ח, הנצחה ומורשת בישראל, ישראל, מורשת בישראל, מזרח תיכון, פלמ"ח, קיבוץ קרית ענבים, קרית ענבים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות