• תַפרִיט
 • תַפרִיט

בניית טיול אקסטרים. מא ועד ת

דף הבית » בניית טיול אקסטרים. מא ועד ת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

השלב הראשון בבניית טיול אקסטרים הוא בחירת תחום האקסטרים שמדבר אליכם. השלב הזה פונה במיוחד לכאלו אשר אינם נעולים עדיין על ספורט אקסטרים כזו או אחר, ומחפשים להתנסות בחוויית טיול שונה מעט, רוויית אדרנלין. לאחר ברור סוג האקסטרים שימלא תפקיד מרכזי בטיול כדאי לבחור מסלול, להצטייד, לדאוג לביטוח מתאים ובמידת הצורך הדרכה או ספק – ולצאת לדרך.

סוגי אקסטרים נפוצים בארץ ובעולם

 • צלילה – הארץ שלנו התברכה לכל אורכה בחופי ים מזמינים. ים סוף עשיר במיוחד באתרי צלילה המושכים אליהם תיירי צלילה רבים מכל רחבי העולם בשל עושרם ויופיים. בין ענפי טיולי האקסטרים הנפוצים בארץ נוכל למצוא את ענפי הצלילה באמצעות מיכלי אויר והצלילה חופשית. צלילה עם מיכלי אויר דורשת רישיון צלילה ומעבר קורס והסמכה אך סכנות קיימות גם בצלילה חופשית עם שנורקל. בשנים האחרונות דווקא צלילה חופשית זוכה לתשומת לב רבה מכיוון מטיילי האקסטרים כיוון שאינה דורשת ציוד רב.
 • טיפוס הרים ומצוקים – בארץ, עיקר המסלולים מתרכז בנקיקים ומצוקים של מדבר יהודה ומספר מסלולים בצפון, אך ברחבי העולם מדובר בעולם שלם. סנפלינג דורש הדרכה מוקדמת ממדריך מוסמך וציוד מתאים.
 • טיולים ממונעים – ג’יפים, ריינג’רים, טרקטורונים ועוד.. הארץ מלאה במסלולים המיועדים לחובבי טיולי האקסטרים הממונעים. למעט טיולי ג’יפים אשר יכולים להתבצע בג’יפים פרטיים או מושכרים, לרוב מדובר בציוד מושכר ובמסלוליים יעודיים.
 • טיולי חורף – טיולים הכוללים פעילויות אקסטרים בשלג מוגבלים בארץ לאיזור החרמון. כיום יותר ויותר ישראלים פונים לטיולי חורף וחופשות סקי בכל רחבי העולם. מלבד סקי קיימים טיולי חורף אחרים הכוללים גלישה על מזחלות, קרוס-קאנטרי או סנו-בורדינג.
 • ראפטינג – בין חובבי טיולי האקסטרים יש גם את חובבי המים ששמחים לחוויה מלאת אדרנלין בעודם ישובים בסירת ראפטינג מהירה. בארץ קיים מסלול אחד בנהר הירדן.
 • צניחה ודאיה ספורט אתגרי שניתן לבצע עם מדריך או לאחר קורס הכשרה מתאים.
 • צלילה בארץ – בים סוף או בחופי אכזיב. בים סוף עיקר הפעילות מתרכזת בחוף אלמוג, כחמישה ק”מ דרומית לאילת.
 • יעדי צלילה בעולם ים סוף לאורך חופי סיני, במיוחד ליד דהב ושארם-א-שייך.
 • פאלאו – אי בדרום מזרח הפיליפינים הנחשב גן עדן לצוללנים באוקיינוס השקט. קירות אנכיים שופעי אלמוגים ודגה עשירה כולל בעלי חיים גדולים ולהקות ענק של דגים.
 • האיים המלדיביים – איים מדרום להודו החביבים במיוחד על גולשים. ספארי צלילה באיזור היא חוויה מרוכזת של צלילה, עד 3-4 צלילות ביום.
 • אוסטרליה – שפע בעלי חיים, מהם גדולים מאד בצלילות רדודות ומהנות. באיזור חיים גם לא מעט כרישים לבנים. לאורך החוף המזרחי ישנו ריף אלמוגים ענק ומרשים.
 • מיקרונזיה – חובבי הצלילה בין אתרי ספינות טבועות יאהבו את האתר הזה. צי שלם של כ-60 ספינות יפניות מימי מלחמת העולם השנייה מסתתר תחת פני הים כאן נוסף על מספר מטוסים ואלמוגים רכים.
 • סנפלינג בארץ –  בארץ ישנם מספר אתרים מתאימים במיוחד לטיולי סנפלינג, בינם – מצוקי דלתון, מערת קשת, מצוקי גיתה, מצוקי גפת-גלבוע, מצוקי קדומים בכרמל, נחל יהודיה, נחל חצצון (המפל הגבוה בארץ), נחל טור, קומראן תחתון, נחל רחף, מערת דיר מכליף, ארובת השועל ונחל גשרון עילי.
 • יעדי סנפלינג בעולם – כמעט בכל ארץ ישנם אתרי סנפלינג שיכולים להשתלב בטיול אקסטרים. בין היעדים המפורסמים הם פרו ודרום אמריקה, אפריקה והקילימנג’רו, יוטה ונדנדת החבלים הגדולה בעולם, נפאל ושרשרת הרי האלפים, לחובבי השילוב של סנפלינג ושלג.
 • טיולי חורף – בארץ מדובר על איזור החרמון, אך בעולם קיימים מרכזי סקי רבים בארה”ב, באירופה (ובעיקר בצרפת, שוויץ וצפון איטליה) ולאחרונה גם במזרח אירופה.
 • צניחה ודאיה בארץ – בארץ ישנם לא מעט יעדי צניחה, טייס ודאיה לכל אורכה של הארץ, החל ממסעות כדור פורח מהגלבוע, דאיה במבוא חמה, טרקטורון מעופף (בקאי) מעין ורד, טיסה באוטראלייט מראשון לציון, צניחה מעל ים המלח ומצדה או מצנח ימי באילת.
 • צניחה בעולם – כמעט בכל מקום בעולם ישנם אתרי צניחה טובים. כדאי לברר מהו המועדון שאיתו צונחים ואלו חוקי בטיחות מינימאליים הוא מחייב והאם הוא משכיר ציוד. צניחת טנדם (עם מדריך) מומלצת במיוחד בחופי קנקון במקסיקו או בניו זילנד.

יעדי טיול בארץ ובעולם

למה כדאי לדאוג לפני שיוצאים לטיול אקסטרים?

 1. ביטוח מתאים. אם מדובר על טיול בארץ צריך לודא כי יש ביטוח המכסה את סוג הפעילות המבוקש. אם מדובר בטיול ממונע לוודא כי ביטוח הרכב מכסה את הפעילות המתוכננת בטיול. כאשר הטיול נעשה מחוץ לגבולות הארץ העניין הופך חיוני אפילו יותר. מרבית ביטוחי הנסיעות לחו”ל אינם כוללים כיסוי לפעילויות אקסטרים, ואפילו לא לטיולי סקי רגועים. יש לודא לפני רכישת ביטוח הנסיעות לחו”ל כי הוא כולל הרחבות המכסות על סוגי הפעילויות המתוכננות. בטיולים הכוללים צלילה לעתים נדרשת רכישת פוליסת ביטוח נפרדת לפעילות.
 2. ציוד – פנסים (ובמיוחד פנסי ראש המשחררים את הידיים לפעילות), לבוש מתאים, סכינים ואולרים, ערכות עזרה ראשונה ומיכלי מים. במידה ונוסעים לחו”ל עם סכין או אולר, אל תשכחו לאפסן אותם במזוודה שהולכת לתא המטען – לא תוכלו לעלות עם הסכין אל תא הנוסעים במטוס.
 3. מידע על המועדונים, המסלולים והמדריכים – פעילויות אקסטרים רבות מלוות במדריכים. רצוי לברר מהו הניסיון של המדריך ועם אלו טיילים הוא עבד ולוודא כי המסלול שבחרתם הוא מסלול שתוכלו לעמוד בו.

כמה מילים על ציוד מתאים

 • פנסים – יכולים לשמש או לתאורה מרחבית או לתאורה ממוקדת. כאשר  צריך להעיר איזור מסוים יש להשתמש בפנסים עם תאורה מרחבית. כיום יותר ויותר פנסי תאורה ממוקדת מצוידים בנורות לד היעילות במיוחד למטרה זו, אך אינן עושות עבודה טובה כתאורה מרחבית. היתרון בפנסי ראש הוא שהם משחררים את הידיים לביצוע פעילויות אחרות כגון סנפלינג, וכן שהאור פונה לכל מקום אליו העיניים מופנות.
 • סכינים ואולרים – חיוניים למגוון מצבים, ובמיוחד לטיולים הכוללים דיג, למשל. סכין טובה היא סכין בעלת פלדה מאיכות טובה (לרוב מיוצרת בארה”ב או ביפן). חשוב להקפיד לנקות את הסכין והאולר לאחר השימוש, לדאוג להשחזת הסכין (סכין קהה מסוכנת במיוחד) ושימון צירי האולר.
 • ערכות עזרה ראשונה – כדאי תמיד להצטייד בערכות עזרה ראשונה, במיוחד בטיולי אקסטרים בהם עלולים להתקל במצבים מסוכנים. ערכות עזרה ראשונה אינן כוללות תרופות של המטיילים אולם ברבות מהם ניתן למצוא מקום ייעודי למשאף או לכדורים.
 • ציוד לטיול ג’יפים – בטיול ג’יפים, רצוי להצטייד בנוסף על הציוד הרגיל, בציוד שיסייע לחלץ את הג’יפ במידה וייתקע: קורות, שאקלים ורצועות, אביזרי קשירה.

ציוד בישול – צידנית המתחברת למצת הרכב, גזיה, ערכת הכנת קפה, כלים חד פעמיים 

הצעות וטיפים נוספים יתקבלו בברכה


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם