• תַפרִיט
  • תַפרִיט

בעקבות הקורונה: האם יחול שינוי בתעשיית התיירות?

דף הבית » בעקבות הקורונה: האם יחול שינוי בתעשיית התיירות?

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

מאמר זה נכתב ב 4.4.20 מספר חודשים לאחר פרוץ הקורונה

זהו איננו מאמר ורוד וגם לא מתוק. תחום התיירות התרסק כתוצאה ממגיפת וירוס הקורונה. חלק ניכר מהעולם סגור, אין יוצא ואין בא, אנשים רבים לא יכולים ואו אינם מוכנים לנסוע, טיסות פועלות בתדירות נמוכה יותר. מי שחופשי, הוא דווקא הנגיף עצמו. קשה לנבא בוודאות את האור בקצה המנהרה.

לפני כשבועיים כתבתי מאמר > היום שאחרי הקורונה. השפעה על התיירות והכלכלה העולמית – דעה אישית

יחד עם זאת, השאלה אינה האם העולם יחזור לנסוע, אלא איך תיראה בעצם, החזרה לשיגרה?

לפני שאתחיל, כדאי לומר שאף אחד אינו יודע בוודאות מה עומד לפנינו ועדיין מוקדם לנבא איך העולם יראה בעוד חודש. אך, ניתן לחזות ( כמו שכתבתי במאמרי הקודמים בנושא ) ולעזור לתעשיית התיירות להתכונן לבאות.

אפילו עכשיו, כשאנו בעיצומה של המגיפה, עדיין יש תנועת נוסעים, בעיקר למטרות חיוניות בלבד. הנסיעות הרגילות יחזרו בשלבים ואולי לא בדיוק כמו שאנחנו רגילים – וזה לא אומר שזה דבר רע כלל.

סרטון זה הופק כמה ימים אחרי הכנת מאמר זהhttps://www.youtube.com/embed/njG8gJ2mcYU?feature=oembed

אז מתחילים?

לפי סקרים שמפורסמים בעיתונות הכתובה והאינטרנטית, מסתבר שאנשים יתחילו לטייל במדינה שלהם, כי קל יותר לבצע נסיעות מקומיות, במיוחד אם איסורי נסיעה מחוץ למדינה עדיין בתוקף. לפי הסקרים, מעל 50% מאמינים שיחזרו לטייל בחוץ לארץ רק אחרי חצי שנה ורק 13% יחשבו על נסיעה לחוץ לארץ עם גמר ההגבלות.

דבר אחד יתכן שיקרה בסבירות מאד גבוה, הוא מימוש הצורך העז לראות אנשים, כמו חברים וקרובי משפחה, שלא הצלחנו לבקר אותם בזמן הסגר.

התחזית היא כי עם סיום ההסגר, אנשים יבחרו כטיולים הראשונים שיעשו, במדינות שלהן, יהיו מסוג טיולי קמפינג, טיולי יום, ביקורים בפארקים לאומיים. או במילים אחרות, חופשות פנים ארציות מינימליות, בהן איננו צריכים להסתכן בשהייה בחדרי מלון עמוסים ( שעדיין יסבלו ) , תלויים בחללים ציבוריים צפופים, או לשבת במטוסים צפופים. תיירות פנים תעזור לבנות את כלכלתן מחדש של מדינות.

לדעתי נסיעות בינלאומיות לא יראו קאמבק גדול עד אשר נצליח לקבל חיסון לקורונה. יש מדענים הטוענים כי התיירות העולמית לא תפרח לפני סתיו 2021. אם כך, תעשיית התיירות לא תחל לפעול לפני תחילת 2022 ובמחקר של כמה חברות תעופה יש הרואים שחורות שהתעופה הבינלאומית תחזור למיטבה רק אחרי 2025.

כשמתכוננים לעתיד, צריך להסתכל על העבר. למרבה הצער, אין לנו הרבה על-מה להסתמך במיוחד כשמדובר בתחום התיירות. אירועים היסטוריים דומים כמו מגיפת השפעת הספרדית משנת 1918, התרסקות שוק המניות ב -1929 וכתוצאה מכך השפל הגדול, החיים בזמן שתי מלחמות העולם – כל אלו לא מנבאים את האופן בו נגיף הקורונה עשוי להשפיע על התיירות.

ועוד סיבה נוספת למה לא? ובכן, אז לא היינו סוחרים בתיירות כמו היום, כאשר טיולים מסחריים לחו”ל ותעופה נערכו בהיקף רחב כל כך.

לקריסה הכלכלית של 1987 או למיתון הגדול ב -2008, לא הייתה השפעה שלילית עמוקה על תיירות. עם זאת רואים שהנסיעות השתנו דווקא לאחר מתקפת ה -11 בספטמבר 2001, מאחר ואנשים חששו לטוס. חברות תעופה הציעו מחירי הטיסות זולות במיוחד, וחברות תעופה לאו קוסט צצו בכל מקום.

על מנת לפתות אנשים לחזור לטייל, יש לאתחל מחדש את תעשיית התיירות. מפעילי טיולים, הפלגות וטיסות יצטרכו להציע שינויים מהותיים במחירים, בשירות וביטולים בחינם.

אם בכל זאת אנשים יתחילו לנסוע לחופשות בינלאומית עוד לפני פיתוח החיסון, סביר להניח שהם יכוונו ליעדים שלא היו או היו מעט הדבקויות בוירוס הקורונה, או מקומות עם שיעורי התאוששות גבוהים. יש רק בעיה אחת, האם אותם היעדים רוצים תיירים שם. הפחד הוא אמיתי ומבוסס.  סין הודיעה ב- 26 במרץ 2020 כי היא תתחיל לאסור על מבקרים זרים באופן זמני – גם אם הם מחזיקים בויזה תקפה ואישורי שהייה.

ענף התעופה

אפשרות אמיתית שחברות תעופה ושדות תעופה ידרשו בדיקות טמפרטורה שגרתיות לנוסעים לפני שהם עולים לטיסה. אם נסעתם אי פעם במהלך התפרצות מגפה, סביר להניח שכבר חוויתם את סורקי טמפרטורת גוף שמוקמו בביקורת דרכונים בטרם כניסה למדינה. על כן, זה יהיה די קל להוסיף בדיקות לנגיף, לבדיקות אבטחה שכבר קיימות.

קיצוצי שכר בצורה משמעותית!!!

מה יקרה עם תעשיית הקרוזים?

זאת התעשייה שתאבק הכי קשה לחזור במהירות. ראינו עכשיו, כמה מהר המגפנ יכולה להתפשט בים ועד כמה קל להיתקע בהסגר בלתי צפוי, באוניה. בנוסף, רוב המטיילים בקרוזים נמצאים בקבוצת גיל מבוגרת ופגיעה יותר ואולי כבר לא ירצו לקחת את הסיכון.  לכן יש צפי שספינות שייט קטנות יותר ושייט בנהרות הם אלה שיפרחו.

קיצוצי שכר בצורה משמעותית!!!

איך בכל זאת יוכלו ספינות השייט להבטיח לנוסעים בטחון?

  • תמחור שונה עם אפשרות לביטול ללא קנס ( עד 48 שעות לפני ).
  • צמצום מספר האוניות שעושות מסלולים דומים.
  • התחלה של מסלולי טיול קצרים.

אמצעי מניעה > קווי הקרוזים מכינים פרוטוקולי בריאות מקיפים על סיפונם

מה לא עשוי להשתנות?

יש אנשים האוהבים להתפנק ולנפוש ביוקרה, כך שנסיעות יוקרה כנראה עדיין ישגשגו במיוחד, אם הם יציעו בנוסף, גם הגנה. מטיילי הרפתקאות כנראה לא יפסיקו לחקור את הטבע. גם במדינותיהם וגם בחו”ל.

העתיד

החיסון לא יהיה זה שישפיע על תחום התיירות, אלא באיזו מידה תעשיית התיירות תוכל לשכנע אותנו שאנחנו בטוחים בידיהם.

בנוסף, ברור שהרבה אנשים נפגעו פיננסית, לכן למרכיב המחיר יהיה השפעה מרכזית בהחלטה.

אנשים תמיד ירצו חופשה ואנשים תמיד ירצו לנסוע, זה פשוט ייקח קצת זמן למצוא את דרכנו ולהרגיע את החרדה שלנו ברגע שאנו מקבלים את האור הירוק לטייל. לאחר שבועות של הסגר, איננו יכולים לדמיין דרך טובה יותר להעביר את עתידנו אלא באפשרות לטייל.

איך לתכנן טיולים?

הימנעו מתכנון מסלולים וזמנים עמוסים. הימנעו מתחבורה ציבורית בשעות העומס המקומיות. 

בדקו דרישות כניסה. מדינות מסוימות ‘פתוחות לעסקים’, אך עם האזהרה שאתם צריכים להיות שלילי עבור COVID-19. בדקו אם קיימות בדיקות נוספות, הקרנות או אמצעי הסגר.

זיכרו את היסודות . אתם אולי בחופשה, אבל כשאתם עוברים במקומות עמוסים כמו שדות תעופה, בתי מלון וחנויות לשמור על מרחק של שני מטרים מאנשים אחרים. ללבוש כיסוי לפנים, לשטוף את הידיים באופן קבוע למשך 20 שניות בכל פעם, ולנסות לא לגעת בפנים שלך.

תביאו חיטוי משלכם. רוב המלונות והמסעדות הגדירו את הליכי הניקיון שלהם, אבל עדיף להיות בטוחים מאשר להצטער. נגבו משטחים נגועים לעתים קרובות בחדר המלון שלכם עם מגבונים אנטיבקטריאליים, רק כדי להיות בצד הבטוח.

הזמן מראש. מסעדות ואטרקציות צריכות להגביל את המספרים ( לזמן מסויים ) כדי לשמור על הנחיות הרחקה חברתית. לרוע המזל זה אומר שקשה יותר להיות ספונטניים – בדוק קודם באינטרנט אם אתם צריכים להזמין כרטיסים או שולחנות מראש.

היכונו לגרוע מכל. אם אתם מתחילים לחוות סימפטומים, תצטרכו לבודד את עצמכם ולהיבדק. אירזו אקמול וכמה מאכלים שאינם מתכלים, כך שתוכלו להגביל את הקשר שלכם עם אחרים. תלוי כמה חמור המקרה שלכם, ייתכן שתצטרכו לקבל טיפול ביעד שלכם.

היו מוכנים לשהייה ארוכה יותר. אם מתרחשת התפרצות מקומית, יהיה עליכם להיות מוכנים להישאר ביעד שלך זמן רב יותר. תביאו את המחשב הנייד שלכם אם יש לך כזה, כדי שתוכל לעבוד, וודאו שיש לכם מספיק כסף לשלם עבור לינה נוספת. אולי תצטרכו להישאר זמן רב יותר אם תתחילו לחוות סימפטומים של וירוס קורונה, מכיוון שלא סביר שיתאפשר לך לטוס.

והכי חשוב, לא לנסוע אם אתם או מישהו מבני הבית חווים תסמינים של קורונווירוס, או שחוויתם אותם בשבעת הימים האחרונים . מאכזב שצריך לבטל חופשה, אך ייתכן שתפיצו את הנגיף אם תיסעו.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם