• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול בעקבות דרקולה – ביקור במבצר בראן ובכפרי טרנסילבניה

דף הבית » טיול בעקבות דרקולה – ביקור במבצר בראן ובכפרי טרנסילבניה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כתב: אדריאן מרקוביץ

התמונה הראשית מאתר Pixabay

מבצר בראן, מושך מדי שנה כ 500,000 תיירים זרים ורומנים, והיא האטרקציה התיירותית השנייה ברומניה לאחר הארמון פלאש. זאת בעיקר בשל קידום אינטנסיבי אבל מטעה, כי המבצר היה שייך פעם לערפד דראקולה שתואר בספרו של הסופר האנגלי Bram Stoker. ולאד המשפד, הנסיך הרומני שהוא המקור ההשראה של מחבר הספר, הוא התגורר במבצר רק חודשיים ולא כאדון של המבצר אלא כאסיר של מלך הונגריה. בשנים האחרונות המבצר חזר כמה פעמים על הכותרות הראשיים של העיתונים ברומניה בשל התביעה על ידי Dominic de Habsburg, יורש של המשפחה המלכותית של Habsburgs והבן של נסיכה של המשפחה המלכותית של רומניה. למעשה, הפעם הראשון שהמבצר מופיע במסמכים זה מסמך משנת 1377, כאשר המלך לואי הראשון של הונגריה מאשר ל”Sasii” מהמושב של בראשוב את הזכות לבנות, על פי ההבטחתיו ועל חשבונם, מבצר חדש מאבן בכפר בראן.

בראשוב עיר תיירותית יפה במרכז רומניה, הייתה אז מרכז כלכלית ותרבותית ידוע בטרנסילבניה, האזור המרכז-מערבי של רומניה וה”Sasii” היו אוכלוסייה גרמנית ממוצא פלמית או וולונית ,שהונגריה הביאה לתוך טרנסילבניה כדי להגן על גבולות שלה. הם בנו לאורך כל גבולותיה של טרנסילבניה, אז פרובינציה של ממלכת הונגריה, כנסיות מבוצרות, מבצרי הגנה ומכס. מבצר בראן, למעשה אחד המבצרי מכס האלה ממוקם בגבול הדרומית, בין טרנסילבניה וואלאכיה – פרובינציה רומנית – והוא היה בין עשרות מבצרים כאלה, שיופיו נובע בעיקר מהמראה החיצוני המורכב שלו הכולל אלמנטים אדריכליים שונים ממאות שונות. לאחר שהמבצר השתנתה הבעלות לעורך מאות שנים, בסופו של דבר הוא היגיע לידיים של המלכה מריה של רומניה – נכדה של המלכה ויקטוריה של אנגליה שסירבה להינשא למלך ג’ורג’ V של אנגליה על מנת להציע את ידה למלך פרדינאנד של רומניה. זה בתור מתנה שהוצע על ידי עיריית בראשוב, אות של הערכה עמוקה על מעשיה במהלך מלחמת העולם הראשונה וכן תרומתה ההחלטית בזאת לאיחוד הגדול של 1 בדצמבר 1918, כאשר בתאריך זה חזרה טרנסילבניה לרומניה היסטורית שהייתה שייכת לה. היום, 1 בדצמבר הוא היום הלאומי של רומניה, ובמבצר אפשר לראות את העיצוב פנים הצנוע שמלכת מריה נתנה לו לאומת כל הריהוט עץ המסיבי. בחודש ינואר 2009, אתר הטיולים של רשת CNN סווג מבצר בראן בתוך עשר טירות הראשונות בעולם כיעד תיירות.

ובכל זאת, אף על פי האטרקציה של המבצר, הכפר בראן הוא עצמו אטרקציה תיירותית. היום היה עדייו כאן, Marilena Stoian, אישה שנקרא “אמא של התיירות הכפרי” ברומניה, אשר הקימה את האכסניה הכפרית הראשונה ברומניה וגם את האגוד הלאומי של התיירות הכפרי, אשר כיום הוא חבר של הפדרציה האירופית של התיירות הכפרי – Euro Gites. לאגוד יש כעת 28 סניפים אזורים ולמעלה מ 3000 חברים, אבל הריכוז הגדול ביותר של האכסניות הוא בכפר בראן והסביבה אפילו היום אחרי כל כך הרבה שנים של קיום. זה כנראה בגלל אנשים המאוד ידידותיים, היופי של הטבע הסביבתי, מיקומו של הכפר בין שני גושי הרים   Bucegi ו- Craiului Piatra, ובטח בגלל המַרְאֶה הכפרי המדהים של הסביבה שנראה פרוץ מגלויה של פעם שנשלחה הביתה כמזכרת מאת חופשה נהדרת. בשוק שבמרכז בראן מלבד הפריטים הרגילים הכפרים מוכרים גבינות עטופות בקליפת אורן, צויקה – השתיה החריפה הרומנית, נקניקיות ועוד הרבה מוצרים טבעיים שהגאווה של המקומיים היא שהם שומרים את המרשם של סבתא שלהם ללא תוספות של התעשיות הכימיה של היום. ומה עוד אפשר להוסיף לעובדה שתיירים שבאים לכאן כדי לבלות חופשת חלום יכולים לשתות את מי הברז, שנתפסים ישירות מתוך מעיין סמוך, נקי כמו הדמעות של התיירים שבסופו של דבר יעזבו את המקום המדהים הזה הנקרא בראן?

מקום לינה מומלץ > Casa Din Bran – Inn Cuisine

לחץ כאן > ספרים לקרוא על דרקולה. המשלוח בחינם


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם