• תַפרִיט
  • תַפרִיט

גבעת תום ותומר

דף הבית » גבעת תום ותומר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: < 1 דקה

כתב וצילם: קובי פינקלר 

הגבעה הינה אתר הנצחה ייחודי בארץ שהוקם לזכר חללי אסון המסוקים שארע ב- בכ”ח בשבט תשנ”ז. סמוך לשעה שבע בערב התנגשו שני מסוקי יסעור מעל שאר-ישוב שבאצבע הגליל. 73 לוחמים נספו. שמונה אנשי צוות-אוירי ו65 חיילים וקצינים שהיו בדרכם ללבנון. אחד המסוקים נפל על בית המשמש כצימר לאורחים, שלמרבה המזל היה ריק באותה שעה. המסוק השני התרסק בשדה פתוח בפאתי הישוב, ליד בית הקברות של קיבוץ דפנה.

היה זה האסון הכבד ביותר בתולדות חיל-האוויר והמדינה כולה הוכתה בתדהמה. יום אבל לאומי הוכרז ביום שבו התקיימו ההלוויות. שניים מבין הנופלים היו שני בוגרי בי”ס צפית של המועצה האזורית יואב. לזכרם בנה אביו של תומר בן קיבוץ נגבה אתר מדהים ביופיו.

האתר בנוי על גבעה שגובהה 101 מ’ ושטחה כ-30 דונם, המשקיפה על מרחבי השפלה ומראש הגבעה ניתן לראות בכיוון מזרח את רכסי ירושלים, חברון והרי יהודה, ממערב את אשדוד, אשקלון ואת “הים הגדול”. ליד גבעת הזיכרון נמצא עמוד חשמל המתנשא לגובה של כ- 40 מ’, כולו צבוע כחול ותכלת (לכן הוא בולט למרחקים) ועליו מצוירות 73 יונים – כמספר הנספים באסון. על הגבעה גן זיכרון שבו בצל עצי אלה פינת התייחדות עם שני החברים תום ותומר. מצדו השני של הגן מסלול שלאורכו סלעים מסותתים עליהם חקוקים שמות כל הנופלים על פי שיוכם החיילי ויחידותיהם ותיאור תחביבו של כל אחד (כמעט).

הפסיעה בנתיב מפעילה מוזיקת רקע המשרה אווירה מרגשת תוך כדי הצעידה לאורך השמות החקוקים בסלע. בכוונת המתכננים לנצל גם את מחצבת הכורכר שלצד הגבעה, לנטיעות של קטעי צומח מהחלקים השונים של הארץ. נופי הארץ כולם שזורים בגבעה. ההרים, העמקים ואפילו צורת המכתשים והצמחים האופייניים להם. בימי החורף פורחים במקום עשרות מיני פרחים.