• תַפרִיט
  • תַפרִיט

גיחה אל העבר: מסלול טיול לשמורת ביתן אהרון ובית הראשונים

דף הבית » גיחה אל העבר: מסלול טיול לשמורת ביתן אהרון ובית הראשונים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

המושב ביתן אהרן הוא מושב צנוע וחינני הממוקם בין העיר נתניה לבין העיר חדרה ומשתייך למועצה המקומית עמק חפר. היישוב נוסד בפברואר 1936 על ידי חמש משפחות חלוצות ומנציח בשמו את מר אהרן (ארצ’יבלד ג’ייקוב) פריימן, אשר עמד בראש ההסתדרות הציונית בקנדה וסייע רבות בידי יהושע חנקין ברכישת האדמות באזור. שמורת ביתן אהרן ממוקמת בסמוך למושב. המסלול מציע גיחה קלילה ותמציתית אל העבר הלא רחוק ואל ימיה הראשונים של ההתיישבות באזור. הדרך טובלת בנופי הסביבה האופייניים ובניחוח נוסטלגי מודגש ומאפשרת לכם ליהנות מטיול מהנה לכל המשפחה בתוספת ערך מוסף חינוכי לכל דבר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

מפת סימון שבילים: 7 – השרון ומערב השומרון

אזור המסלול: השרון, מצפון לעיר נתניה

עונת ביקור מומלצת: אביב וחורף

רמת קושי: מתאים לכל המשפחה

סוג המסלול: מעגלי

כניסה: ללא תשלום

שמורת טבע: כן

אורך המסלול: 580 מטרים באופציה הקצרה / קילומטר וחצי באופציה הארוכה

משך המסלול: במסלול הקצר: בין חצי שעה לשעה. במסלול הארוך: בין שעה לשעתיים

המושב ביתן אהרן הוא מושב צנוע וחינני הממוקם בין העיר נתניה לבין העיר חדרה ומשתייך למועצה המקומית עמק חפר. היישוב נוסד בפברואר 1936 על ידי חמש משפחות חלוצות ומנציח בשמו את מר אהרן (ארצ’יבלד ג’ייקוב) פריימן, אשר עמד בראש ההסתדרות הציונית בקנדה וסייע רבות בידי יהושע חנקין ברכישת האדמות באזור. שמורת ביתן אהרן ממוקמת בסמוך למושב. המסלול מציע גיחה קלילה ותמציתית אל העבר הלא רחוק ואל ימיה הראשונים של ההתיישבות באזור. הדרך טובלת בנופי הסביבה האופייניים ובניחוח נוסטלגי מודגש ומאפשרת לכם ליהנות מטיול מהנה לכל המשפחה בתוספת ערך מוסף חינוכי לכל דבר.

איך מגיעים?

המסלול פותח במגרש החנייה של בית הראשונים בעמק חפר. הגישה היא מכביש מספר 5710. אל המקום תוכלו להגיע ממחלף אביחיל (חבצלת השרון) בכביש החוף ובו עליכם לפנות מזרחה. אם אתם מגיעים מכיוון דרום, פנו ימינה. אם אתם מגיעים מכיוון צפון, פנו שמאלה. עלו על הגשר מעל כביש החוף ומיד לאחר מכן פנו שמאלה. לאחר מספר מאות מטרים פנו ימינה והמשיכו בנסיעה כקילומטר. לאחר מכן, תפגשו בצומת טי בה עליכם לפנות צפונה. המשיכו בנסיעה מספר מאות מטרים עד שתגיעו למגרש החנייה מימין לכביש.

מתחילים!

השאירו את הרכב במגרש החנייה ופנו אל המדרגות שבקצה החניון. המדרגות מובילות לרכס הכורכר וטיפוס קצר יוביל אתכם אל המצפור על שם רמי כהן ז”ל שנפל בלבנון. מהמצפור ישתקף אליכם עמק חפר, מאגן נחל אביחיל ורכס מעברות שבמזרח ועד לחדרה שמצפון ונעורים שבמערב. מדרום, תוכלו להבחין בבית הראשונים של עמק חפר ועליו עמדת שמירה המעוטרת בחרכי ירי ותכניס אתכם לאווירה…

מהמצפור יוצא שביל שעובר על גבו של רכס הכורכר בשמורת ביתן אהרן – שמורת טבע צנועה, חיננית ופורחת שמזמינה אתכם לצעידה בצל הפריחה העונתית ומציעה גם פינה כיפית למנוחה בלב הטבע, למקרה שהספקתם להתעייף. לאחר מכן, השביל ממשיך בכיוון הגבעה המרכזית שבשמורה ופוגש בעץ חרוב גדול ממדים שקשה לפספס. לאחריו, השביל יורד בכיוון צפון – מזרח ועובר לצד מספר מערות קבורה חצובות שאינן פתוחות למטיילים, מחשש לפגיעה באוכלוסיית העטלפים המתגוררת בהן. בהמשך פוגש השביל במערת שזיפי – מערת קבורה מרשימה בת תשעה כוכי קבורה המותרת לכניסת מטיילם ומנציחה את שמו של מאיר שזיפי אשר התגורר בשנות השבעים בבית הראשונים וגידל בו עדת כלבים מרשימה בגודלה. ביקור במערה יאפשר לכם להתרשם מסגנון הקבורה הקדום בארץ ולהוסיף פן היסטורי – חינוכי נוסף לטיול שלכם.

המערה ממוקמת בסמיכות לגבול השמורה והשילוט יכוון אתכם לדרככם בחזרה. זו אופציית הטיול הקצרה, שאיננה חורגת מגבולות השמורה. אם אתם בראש גדול ומעוניינים למצות עד לקצה את נופי האזור ואת ההיסטוריה השזורה ביניהם, תוכלו ללכת על האופציה הארוכה יותר שתחשוף אתכם לרבדים המעמיקים יותר של האזור.

צאו מהמערה לכיוון מזרח בדרך עפר המבדילה בין השמורה לבין פרדסים מגודרים, פנו דרומה וצעדו להנאתכם לאורך הגבול של השמורה.

לאחר כארבע מאות מטרים ולאחר שתעברו למרגלותיו של בית הראשונים, תגיעו למסעף דרך עפר מערבה. פנו בדרך זו והמשיכו בה עד לכביש הממוקם בסמוך לקצהו הדרומי של מגרש החניה בו נפתח המסלול. בצדו הצפון מערבי של המסעף, בין השיחים הסמוכים אליו, תמצאו בריכה עתיקה אשר נעשה בה בעבר שימוש להשקיית פרדסי הסביבה. לצד הבריכה תמצאו באר ששימשה את תושבי בית הראשונים.

אם טרם שבעתם מנופי האזור, תוכלו להמשיך בצעידה בדרך העפר בכיוון דרום על גבול הפרדסים. שמותר הטבע תתחלף בחורשת אורנים פסטורלית ומזמינה שנטועה בתחומי בית יערי. מתחם זה שימש כבית הבראה מטעם קופת חולים כללית וכיום איננו פעיל. מדרומכם, תוכלו להתרשם ממראה היישוב בת חן.

כעת, פנו מערבה וצעדו לאורך הגדר הדרומית של בית יערי עד שתגיעו לכביש 5710. לכו צפונה לאורך הכביש עד שתגיעו אל רכבכם החונה.

הצעות נוספות לטיול באזור

  • יער נתניה – חורשת הסרג’נטים

יער נתניה יספק לכם, מעבר לחורש פסטורלי ופריחה מקסימה, גם הצצה היסטורית קלה נוספת אל העבר. החורשה זכתה לכינוי היומרני הודות לפרשיה היסטורית הכרוכה בה. בשנת 1947 נידונו שלושה אנשי אצ”ל למוות על ידי הבריטים. במטרה למנוע את ביצוע גזר הדין חטפו אנשי האצ”ל שלושה סרג’נטים בריטיים ואיימו להוציאם להורג במידה ויוצאו שלושת העצורים להורג. הבריטים, אשר סרקו את האזור ביסודיות, התייאשו מלמצוא את החטופים אך, במקביל, סירבו לבטל את גזר הדין ותלו את שלושת אנשי האצ”ל בכלא עכו. למחרת נצפו גופותיהם של שלושת הסרג’נטים אשר נתלו ביער נתניה, וזו הייתה נקודת הסיום של מדיניות ההוצאות להורג על ידי הבריטים בארץ.

  • נחל אלכסנדר

נחל אלכסנדר זורם מהרי השומרון אל הים התיכון, ובחלקו הגדול זורם בתחומי עמק חפר. מקור השם הוא סוגיה השנויה במחלוקת. גרסה אחת טוענת כי השם נעוץ בשם המלך אלכסנדר ינאי, מלך מבית חשמונאי, שכיבושיו הגיעו עד לנחל זה. גרסה נוספת טוענת כי שם הנחל נעוץ בשמו של שיח’ אסכנדר אבו-זבורה שהיה סוחר אבטיחים ידוע ועשיר אשר התגורר בשפך הנחל. השיח’ היה רוכש את האבטיחים מהאריסים אשר עבדו את האדמות שלאורך הנחל והוביל אותם באמצעות סירות אל שפך הנחל, שם מכר אותם לקונים שהגיעו אליו באמצעות ספינות. האגדה מספרת כי אבטיחיו של השיח’ הגיעו עד למצרים. השלטונות התורכיים, שלא ממש פרגנו, הקימו תחנת מכס מיוחדת שמטרה הייתה לפקח מקרוב על המתנהל בעסקי השיח’ ולגבות מס מרווחיו.

נחל אלכסנדר אף מציג ריכוז מרשים של צבים רכים – צבים בעלי שריון רך שהפכו לנדירים כיום. צב זה עשוי להגיע עד למשקל של 45 קילוגרמים והוא מתבסס בעיקר על דגים ופגרים. נקבת הצב מטילה את ביציה בחודשים מאי ויוני בגומה על גדותיו של הנחל. במטרה להרבות את אוכלוסיית הצבים הרכים, בשנים האחרונות נעשים מאמצים לאיסוף הביצים ולהדגרתן באופן מלאכותי במטרה להשיב את אוכלוסיית הצב הרך לאזורים בהם היה נפוץ בעבר.

מסלול טיול לאורך נחל אלכסנדר

מסלול טיול בחוף בית ינאי אל גן לאומי נחל אלכסנדר

  • גן לאומי חוף השרון

הגן הלאומי חוף השרון משתרע לאורכו של מצוק החוף בין היישוב ארסוף בדרום לבין מכון וינגייט בצפון. גן זה כולל את חוף הים כמו גם את רכס הכורכר המערבי בשרון והוא מציע תצפיות מרהיבות לים וצמחייה מגוונת הכוללת צמחים ים תיכוניים וצמחי מדבר, להנאתכם.

מישור החוף התיכון. השרון

מסלול טיול מגן לאומי חוף השרון אל גן לאומי אפולוניה

מסעדות מומלצות באזור

  • לה ביפטק

לה ביפטק היא מסעדת דגים ובשרים מדהימה הממוקמת על טרסה יפהפייה ומציעה תצפית קסומה אל הים. תפריט המסעדה רחב ומגוון, תוך התמקדות בבשר ובדגים איכותיים הקרובים ביותר למקור, כאשר השף הדרום אמריקאי של המסעדה אחראי לחוויה האותנטית של כל מנה בפני עצמה. ניתן לערוך אירועים במקום.

כתובת: שדרות ניצה 8 כניסה ג, נתניה

  • היקב

מסעדה חלבית הממוקמת על הטיילת הפסטורלית שאין לה מתחרים רבים בנוף, באוויר ובאווירה. המסעדה החלבית מציעה מגוון עשיר של מנות חלביות ביתיות, פסטות, דגים, קישים ומבחר מנות משובחות אחרות. היקב מתמחה בעריכת אירועים בהתבסס על התפריט הקיים, כאשר ניתן לשלב מנות נוספות בבקשה אישית, לטעמכם. כמו כן, ניתן לערוך מקום אירועים עד 30 משתתפים. המסעדה משקיפה אל נוף הים החלומי המשדרג כל ארוחה לחוויה פסטורלית של ממש.

כתובת: גד מכנס 6 נתניה

  • פיצה שופ

מסעדה איטלקית בשילוב פיצרייה המציעה תפריט עשיר על טהרת המטבח האיטלקי. פיצות דקות בשילוב מגוון תוספות ושילובים אפשריים, פסטות, סלטים, קינוחים ועוד.

כתובת: שד’ עובד בן עמי 10 נתניה

  • מרקש

מסעדת מרקש מציעה חוויה אמתית לכל מרוקני באשר הוא ולכל חובבי המטבח המזרחי. המסעדה ממוקמת על קו חוף הים ומציעה תפריט איכותי ועשיר כמיטב המסורת המזרחית.

כתובת: דוד המלך 5 נתניה.

אופציות לינה מומלצות באזור:

אם תרצו, תוכלו לשלב את הטיול בשמורת ביתן אהרן ובסביבתה בשהות ממושכת ומפנקת בעיר החוף שאין לה מתחרות – נתניה. אחת האפשרויות המומלצות לחוויה נתנייתית מושלמת הוא המלון לאונרדו פלאזה נתניה שהצטרף לאחרונה לנבחרת המלונות המומלצים בעיר. מלון היוקרה ממוקם בליבו של המדרחוב, לצד מסעדות איכות ובסמוך לים. זה הזמן ללכת על מלונות בנתניה וליהנות מחופשה מענגת בעיר שיש בה הכל. לפרטים: leonardo-netanya

תיהנו!


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם