גן לאומי כורזים

סייר, כתב וצילם: אילן גד

גן הלאומי הקטנטן של כורזים, ששוכן בצפון הכינרת, על כביש איזורי מספר 8277 ,בין צומת כורזים לאלמגור (מזרחית לצומת עמיעד).

כורזים היא עיר יהודית מהמאה ה-1 לספירת הנוצרים ,המוזכרת בתלמוד ובברית החדשה שהייתה ידועה בחיטה המשובחת שלה, במקום בית-כנסת מרהיב ביופיו שבנוי מאבני בזלת אפורה-שחורה, אגב בית הכנסת זוהה ככזה בשנת 1869. חפירה נוספת נעשתה בראשית המאה העשרים,חפירה רצינית יותר בשנים 1962-1965 ,ובין השנים 1980-1983 בוצעו במקום פעולות שיחזור וחפירות נוספות.במקום נחשפו מטבעות מהמאות ה 4-7 לספירה.

העיר שבנויה מאבני בזלת, דרשה מבנייה מיומנות ורצינות,אבן הבזלת היפה,אינה סלחנית לסיתות לא זהיר,וכך הרבה סבלנות יזע ודם הושקעו בעיר ששוכנת לה בגבעות מעל הכינרת בשדות של עשב מצהיב שרק מאדיר את היופי של המקום.

בית הכנסת היפה שבמקום, נבנה במאה רביעית או החמישית לספירה לפי רמת העיצוב המיוחדת לבתי-כנסת עתיקים בתקופת התלמוד ואחריה,וקדם לו בית כנסת אחר כמובן שבו מסופר שישו ביקר ,והטיל ביקורת באנשי העיר וניסה לקנות נפשות לתורתו החדשה. בבית הכנסת היו עמודים 12 במספר (חלקם שרדו), הייתה כניסה מפוארת (היא שרדה אך שוכנת בחלקה על ריצפת האתר),ושרד המקום גם מושב "קתדרא דמשה" וספסלי אבן. בבית הכנסת יש עיטורים (מדוזה) שמראה על ליברליות של יהודי המקום, שלא מוצאת את מקומה בבתי כנסת אחרים.

בעיר יש 5 רובעים,והיא משתרעת על פני 100 דונם,יש במקום עדויות לבית בד שפעל פה,העיר הייתה מיושבת לאורך כל השנים עם הפסקות פה ושם בשל מלחמות ורדיפות יהודים,יש עדויות על ישוב יהודי במאה ה 8 לספירה.חידוש ההתיישבות במאה ה13 לספירה,עדות של מטייל מספרת על כפר דייגים יהודי במאה ה 16 לספירה.ומאז התמעטה האוכלוסיה והישוב גווע בתחילת המאה ה 20.

בסה"כ יש פה אתר נחמד,שמעניק למבקר בו חצי שעה-שעה של ביקור נינוח

אטרקציות בתשלום בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים ארכיאולוגיה בישראל גנים ופארקים בישראל היסטוריה בישראל מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל בית כנסת, גן לאומי, טיול, רמת כורזים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות