געגועי מורת דרך מובטלת למטיילים ולאמנים בתקופת מלחמת "צוק איתן"

במלחמה לא מטיילים אז יצאתי לטייל בדמיוני

שלום שמי לאה פופר. אני מורת דרך. הטיולים שלי הם בדגש אתנוגרפיה ואמנות. במלחמה לא מטיילים ואני מובטלת מעבודה. בין הכנת מסלולים, נסיעות קצרות ל"ציד" .אני מטיילת בין חדר העבודה שלי, הפריג'ידר, הטלוויזיה, קצת גינה , קצת כתיבה, קצת לימודים , קצת בניית מצגות וחוברות הדרכה. קצת. יותר מידי קצת מכל דבר. כאשר מעל לכל ישנה תחושת תוגה ומועקה בלתי ניתנת להסברה.

צילום : לאה פופר

צילום : לאה פופר

שמות של יישובים החוזרים ונשנים המתבקשים למצוא מרחבים מוגנים מעלים בעיני את האנשים המופלאים שפגשתי שם עם המטיילים שלי. ואני מתגעגעת. מתגעגעת לבקרים בהם אני מתעוררת מוקדם מאד לפני האור הראשון. בודקת שוב ושוב את תכולת התרמיל ההולך ותופח. האם כל הספרים ישנם? קטעי המוסיקה? הציטוטים? רשימת הטלפונים של האמנים ומקומות המפגש? ומעל לכל האם תפילת הדרך במקום?

במלחמה לא מטיילים. טיולים מתחברים לתפיסת העולם שלנו כחלק מתרבות פנאי המשלימה עבורנו צרכים של סקרנות, עניין, חיפוש תעסוקה בעלת עניין וערך ליום החדש . טיול הוא חוויה רב תחומית. כל אחד מביא את עצמו ליום הטיול את מטרותיו, משאלותיו, צרכיו אל עולמו. בימים בהם הדעת נתונה כולה למהדורות החדשות ולחיילים הנכנסים חדשות לבקרים ובלילות למתחמים חסרי זהות, הגדרה או ניסיון קודם. נוצרים פחדים גדולים מהלא ידוע , הלא צפוי והחשש לגורלו של כל אחד ואחד מאלו הנמצאים בקדמת אזור הלחימה ולכל היישובים הסמוכים.

ימים של כאב נוראי עוברים על המדינה. מדינה שלמה במצור נפשי, פיסי וכלכלי. ימים של חוסר וודאות של עצירה מוחלטת של כל התיירות הפנים והחוץ. ימים של תהיות ותחושת חוסר ביטחון שישי ותעסוקתי. תחושות החוזרות בכל תקופה בה מתערער הביטחון במדינה והרצון לצאת לטייל נידחק למקומות הדאגה וחוסר השקט.

תרבות ואמנות פופולארית – התחנה המרכזית החדשה תל-אביב. צילום : לאה פופר

תרבות ואמנות פופולארית – התחנה המרכזית החדשה תל-אביב. צילום : לאה פופר

טיול געגוע עם רגעי חסד

אבל אני מתגעגעת להשכמה המוקדמת , ההכנות לקראת יום טיול ורגעי המפגש הראשונים עם המטיילים. ולאושר בהגשמת ייעודי להיות מורת דרך במדינת-ישראל. אני מתגעגעת מאד. למטיילים שלי, לנהגים השואלים כבר בבקר לפני אמרו לי "בקר טוב" "מתי חוזרים?" . לפקקים של כביש 6. לעמידה בתור לקבלת קפה ומאפה בתחנות הריענון. להמולת השקט והתניידת אנשים ממקום למקום איש לנפשו ולדרכו הטובה. מתגעגעת לימי הטיולים, לעבודה.

לאה שדמי "תהליכים בחומר". צילום לאה פופר

לאה שדמי "תהליכים בחומר". צילום לאה פופר

הימים ימי כאב, התכנסות בבתים, בהייה בטלוויזיה. התרגשות לבחירת נשיא חדש. התרגשות לראות שוב ושוב את הסרט "מחכה לו". לרצות לתרום אבל לא לדעת במה. גלי התורמים מציפים את כל המקומות.

החלטתי לקחת אתכם איתי לטיולים ולאנשים שפגשתי במהלך השנה. ליוצרים, לפינות החן . דרך המצלמה הקטנה המלווה אותי לכל מקום. הרי לכם מסע של געגוע ממורת דרך מובטלת לרגעי חסד וטוב שהיו במהלך השנה האחרונה.

ה"צייד"

מלאה הארץ ביוצרים. רבים מסיימים את מטלות חייהם ויוצאים לפנסיה. מערכות כלכליות גדולות הבינו את עוצמת כוחם הכלכלי של הגמלאים הצעירים, המשכילים המחפשים תרבות פנאי איכותית. והקימו מסגרות אין סופיות בהם יכול למצוא כל אחד את המתאים לו. רבים חלמו במהלך חייהם ליצור , לצייר, לפסל, לעסוק בצורפות, לגלף בעץ ,לכתוב שירה, ספר. התוצאה פתיחת עולמות חדשים לאנשים רבים. חלק מהיוצרים רואים בכך הנאה ותחביב המעניק להם זמן איכות להגשמת חלומם. חלק הולך וגדל רואים את עצמם כ"אומנים" ומשקיעים משאבים רבים בהצגת תערוכות, כתיבת קטלוגים וכתבה בעיתון. חלק קטן נישאב למערכות הסגורות של שרשרת המזון הקשוחה והממודרת אצל מקבלי ההחלטות וחלק נשארים מחוצה לה. מסיבות אשר לא תמיד ניתן להבין וחשים תחושת קיפוח בחוסר הכרת הממסד האומנותי.

אחת לתקופה אני יוצאת ל"צייד". מחפשת את הגילוי של החדש, הנכון, את היוצר המעורר התרגשות לא רק בעשייתו אלא בעיקר באישיותו. אני יכולה לדמיין תוך חלקיק שניה את החוויה שתיווצר, או לא תיווצר מול המטיילים. בוחנת את שביל הגישה, גודל החדר, מיקום השירותים, ומעל לכל את רוחו של האומן. תוצרי ה"צייד" הופכים לתחילתו של מסע ארוך לבניית מסלול המחבר את היוצרים לרעיון ומכנה משותף רחב המשלים את יצירתם. עם השלמת המסלולים אני מעבירה לאחראים ולאחר ,זיכוך" כל מרכיבי הטיול אנחנו יוצאים לדרכנו הטובה.

הרי לכם חלק מהאמנים והאנשים המיוחדים שפגשנו בשנת הטיולים האחרונה. קיבלתי מכולם רשות לפרסם את שמם ואת תמונות עבודותיהם או את תמונתם.

לאה שדמי "הכלה". צילום: לאה פופר

לאה שדמי "הכלה". צילום: לאה פופר

האומן עזרא. פינה נסתרת ברמות מנשה. צילום לאה פופר

האומן עזרא. פינה נסתרת ברמות מנשה. צילום לאה פופר

 דיוויד מוריס " בדרך לחדר האוכל". צילום לאה פופר

דיוויד מוריס " בדרך לחדר האוכל". צילום לאה פופר

אדם בגלעד

אדם בגלעד

איטה זיו. צילום: לאה פופר

איטה זיו. צילום: לאה פופר

איטה זיו. אחת מאומניות הטלאים הטובות במדינה. אישה מיוחדת חכמה, צנועה, נדיבה ומורה בחסד. איטה תודה על כל הטוב שאת מרעיפה עלי כמטיילת ובביקורים שלי אצלך עם המטיילים שלי. תודה

"שילוש הצלחת הטיול" .

אני מאמינה כי לא ניתן לבנות יום טיול עם שלושת מרכיבי השלם או ה"שילוש המטייל" הנהג, אחראית הטיול והמדריכה , ממש לא חשוב הסדר. עובדים יחד. אם אחד מחלקי "שילוש הצלחת הטיול" לא רואים עין בעין הטיול לא יצליח. מבחינתי חייבת להיות הרמוניה בין מזמין/נת הטיול לנהג ואיתי. במהלך כל הטיול , למרות שהכל תואם מראש ועבדנו יחד על התכנים. מתקבלות הרבה מאד החלטות . כאשר הכל עובד נכון הן מתקבלות בשקט, במהירות ובשיתוף מלא.

כיום, אני בוחרת את האחראים איתם אני עובדת. ואת המטיילים שאני רוצה לראות בבקר על האוטובוס. למדתי כי אני לא מתאימה לכל אחד. וכי עלי להתמקד בקהל היעד ובתכונות שאני מחפשת אצל המזמין ואצל המטיילים. אני מאמינה גדולה בבידול. התמקדות ובניית מיתוג . המאפשר למטייל לדעת מראש אם זה התחום שהוא רוצה להיות בו באותו יום טיול. אני לא מאמינה שמורה –דרך יודע לעשות הכל. לא פעם אני עונה להזמנות לבנות יום טיול "תודה שפנית אלי, אבל אני לא יעשה לך עבודה טובה. זה לא תחום ההתמחות שלי".

אני מאמינה גדולה בבידול. התמקדות ובניית מיתוג

מיכל שיבולת. צילום: לאה פופר

מיכל שיבולת. צילום: לאה פופר

מיכל שיבולת שותפתי היקרה לבניית טיולי אתנוגרפיה ואמנות

מיכל שיבולת מנהלת הגלריה בגן שמואל ואני  חברנו יחד השנה ובנינו את המותג "יום שלישי פעמיים כי טוב טיולי אתנוגרפיה ואמנות עם לאה פופר ומיכל שיבולת". אנחנו רואות ברכה גדולה בעמלנו. בנינו קבוצות מטיילים ערכיים, איכותיים הממלאים את האוטובוסים שלנו. כולנו יחד מביאים בכל יום טיול – כחלק מה "אני מאמין" החברתי והערכי שלנו – ברכה גדולה לשרשרת המזון של היוצרים במדינת-ישראל. מיכל תודה . נעמת לי מאד ואנחנו רק בתחילת הדרך.

קיימת ביננו חלוקת עבודה . מיכל אחראית על השיווק, ההרשמה, מתן קבלות, תשלום לכל הגורמים ביום הטיול. אני אחראית על בניית המסלולים, תיאומים מול כל הגורמים, העברה למיכל את מסלול הטיול לתמחור האוטובוס וכל שאר המרכיבים. עם סיום יום הטיול אנחנו מתחלקות בעלויות ובהוצאות חצי חצי. אנחנו שותפות מלאות לכל מרכיב ביום הטיול. אני סומכת עליה לחלוטין. גאה בה איך היא גובה את הכספים בהפסקות ומספיקה לרשום קבלות מסודרות לכל מטייל/ת. דואגת להביא מפות, כלים חד פעמיים וכיבודים לרגעי החסד שלנו בטיול.

חלמתי על חיבור כזה במשך שנים. כנראה צריך לעבור הרבה, לצבור ניסיון מכל ההתנסויות עד לדבר הנכון המתאים לתפיסת עולמי ולאופי ימי הטיול שלי. עולם התיירות שאני לא חלק ממנו. הנהגים תמיד אומרים לי "את לא עושה תיירות" . מורכב מהרבה גורמים אשר היה לי ברור שאני לא אהיה חלק מהם. החיבור למיכל מחזק את הדרך שבחרתי.

אמונה ואמנות

מקדמת דנה חיפש האדם דימויים מוחשיים לכוחות גדולים ממנו אליהם קרא בשעת מצוקה. מעבר לפיתוח מיומנויות של עשיית חפצים שימושיים אין ספק כי פיתוח מיומנויות תפיסה תלת ממדית והיכולת להוציא צורה מהחומר או ליצור צורה בחומר נבעו מהצורך בבניית צלמיות מוחשיות. עם המעבר מחברת נוודים להתיישבות קבע ועלייתן של שלושת הדתות המונותאיסטיות הפכו מרכזי האמונה למערכת מורכבת של סמלים וסימנים חזותיים ייצוגיים. אשר עיקר מטרתם הייתה ליצור האחדה חזותית בפרשנות המילה הכתובה.

במהלך השנים האחרונות בניתי מספר מסלולי טיולים היוצרים חיבורים בין האמונה לאמנות. ככל שהעמקתי והתחברתי למאה התשע-עשרה ולראשית ההתיישבות בארץ-ישראל. הרחבתי את מעגלי האמונה לקדושת האדמה, העבודה החקלאית , הקולקטיב ומעמדו של בית הכנסת בתקופות מעבר בין המסורתי לחילוני בפתרונות התיישבות ייחודיים לארץ-ישראל.

הרי לכם חלק מהמקומות בהם מתחברת האמונה באדם, באדמה ובאל לפרשנות יוצרים.

הרפת בכדורי. חלק מיום הטיול "אמונה ואמנות"

הרפת בכדורי. חלק מיום הטיול "אמונה ואמנות"

לאה קרוגמן 

 לאה קרוגמן חברתי האהובה. תמיד זה השילוב בין האישיות ליכולות היצירה. יוצרת מופלאה בעבודות מיוליקה. אישה מיוחדת שופעת טוב ונתינה. ביתה וגינתה מלאים באהבה למדינה ולאנשיה. לאה תודה על כל המפגשים. עוד נמשיך ונבוא.

לאה קרוגמן. צילום: לאה פופר

לאה קרוגמן. צילום: לאה פופר

לאה קרוגמן "אקנטוס ורימונים"

לאה קרוגמן "אקנטוס ורימונים"

יוחאי לוי

יוחאי לוי .

יוחאי לוי .

גדלות נפש האדם מפתיעה אותי תמיד מחדש. יוחאי לוי מתחבר לסערות נפשו דרך ציור בפה. נשמע פשוט. מסע חיים ויצירה המחייבים הרבה מעבר שאנחנו ה"רגילים" מעלים על הדעת. ראו מאמר שכתבתי "יוחאי לוי ציור ככח מרפא" אתר יאיר טיולים

יוחאי לוי ציור בפה "פריחה"

יוחאי לוי ציור בפה "פריחה"

יוחאי לוי מוקף בקבוצת המטיילים שלי נשים שחורות טוב מהשרון

יוחאי לוי מוקף בקבוצת המטיילים שלי נשים שחורות טוב מהשרון

סשה סטויאנוב

אין ספק שהתערוכה של סשה סטויאנוב במוזאון תפן ולאחר מכן בעומר הייתה אחד משיאי יכולות הביטוי של יוצר בחומרי טקסטיל. לא ניתן להבין את העבודות של סשה או לתאר אותן במילים. יכולתה של האישה הצנועה עד כדי התבטלות מהעולם להעביר בחוטי צמר, סזאל, כותנה ציורים ארוגים מונומנטאליים. אין לה תקדים בעולם כולו. בזכות התערוכה בניתי מסלול מכפר ורדים, מעלות , תרשיחא ושלומי. חזונו של סטף ורטהיימר וספרו "אדם ליד מכונה" הפכו לערך מוסף חשוב בנסיעה לגליל ובמפגשים עם חבל ארץ אשר שינה את דימויו ההתיישבותי.

סשה סטויאנוב. פרט מ"המתנה"

סשה סטויאנוב. פרט מ"המתנה"

דפנה

אני לא נוהגת להעלות תמונות של מטיילים רק אם הסכימו. דפנה היא אחת המטיילות היקרות לי ביותר . אישה גדולה תרתי משמע . תמיד מחייכת, תמיד סקרנית, תמיד תומכת ותמיד מעוררת בי התרגשות לראות אותה על האוטובוס. במהלך השנים יש לי מטיילים שאני מחפשת אותם בבקר על האוטובוס. אם הם שם אני מחייכת לעצמי בטוב. לעיתים אומרת את שמה לפני כולם ומברכת אותה ב"בקר טוב" ומוסיפה תמיד "אני כל כך שמחה שאת פה" ומתכוונת לכל מילה. דפנה היא "אבן יסוד" בין המטיילים שלי.

דפנה.

דפנה.

 

מיכל נגרין

מיכל היא אחת ההצלחות הגדולות של יוצרת יוצאת דופן אשר באה מחברה קיבוצית קולקטיבית לבנות כתב יד אישי ייחודי . מיכל בנתה מפעל המעסיק למעלה מ300 בתי אב במדינת-ישראל. החליטה במודע כנגד תועלות כלכליות מובהקות לייצר את כל עבודותיה במדינת-ישראל. כחלק מה"אני מאמין" האישי שלה  כאדם בעל מחויבות למדינה. מיכל אשר באה בכל מה שהיא עושה מאהבה השכילה לבנות סביבה צוות מיוחד של עובדים נאמנים ומחויבים בכל תהליכי העיצוב, הייצור , השיווק וההנהלה. מיכל עצמה נגישה, צנועה , חכמה וישירה מאד מול כולם.

מיכל נגרין

אם לא הייתם עדיין במרכז המבקרים בבת ים רוצו לבקר. צפויה לכם הפתעה והנאה גדולה מאד.

לתאומי ביקורים צרו קשר עם שרון: [email protected]

מתוך תערוכה בתחנה המרכזית החדשה

מתוך תערוכה בתחנה המרכזית החדשה

מתוך תערוכה בתחנה המרכזית החדשה 

עבודה בגיר- התחנה המרכזית החדשה

עבודה בגיר- התחנה המרכזית החדשה

23 (Custom)

מצטערת לא זוכרת את שם האמנית. העבודות מוצגות בגלריה מעולה במתחם התחנה בירושלים

מארג כפר ורדים

בכל יום טיול כחלק מה"אני מאמין" שלי מהיום הראשון בו התחלתי להדריך יש מקום אחד אשר הוא התרומה לקהילה. אני קוראת לו ה"מעשה הנכון" כל המטיילים שלי יודעים שכאשר אני מספרת על המקום מה מצופה מהם לעשות. אני תמיד משלמת על הביקור וליבי מתרחב לראות את המטיילים יוצאים עם שקיות. זאת התרומה שלנו לאנשים מיוחדים כמו הצוות ובעלי הצרכים המיוחדים במארג בכפר ורדים. מאמר על מארג ראו ביאיר טיולים. בכל יום טיול לאזור אנחנו מתחילים את היום במארג. נפגשים עם הרוח המיוחדת של המקום ויוצאים ממנו עם התרגשות גדולה מיכולות רוח האדם. הרי לכם טיול במארג.

לכו לבקר: רחוב מירון 1. 049973259  [email protected]

במקום ארוחת בקר מעולה . וסדנאות היוצרים במקום.

האחראית על תפירת המפות המיוחדות

האחראית על תפירת המפות המיוחדות

ככה משווקים במארג מפות שולחן מופלאות לכו לראות ולקנות

ככה משווקים במארג מפות שולחן מופלאות לכו לראות ולקנות

תבניות היונים בסדנת הקרמיקה מתחם "מארג" כפר ורדים

תבניות היונים בסדנת הקרמיקה מתחם "מארג" כפר ורדים

היונים הוצאו מהתבניות בסדנת מתחם "מארג" כפר ורדים

היונים הוצאו מהתבניות בסדנת מתחם "מארג" כפר ורדים

כפתור כעיצוב והשלמת המוצר מחלקת הטקסטיל כפר ורדים

כפתור כעיצוב והשלמת המוצר מחלקת הטקסטיל כפר ורדים

האישה  המיוחדת היוצרת את הכפתורים עוטפת אותם בזהירות ברגישות ובאהבה

האישה המיוחדת היוצרת את הכפתורים עוטפת אותם בזהירות ברגישות ובאהבה

לכם המטיילים היקרים שלי ולכל האמנים אשר ביקרתי בשנה האחרונה. אני מאחלת לכולכם ימים של טוב ואני בטוחה שניפגש בקרוב בדרכים הטובות. שבת שלום

לאה פופר 0505287437  [email protected]       www.leapopper.co.il

טובה הארץ וטובים אנשיה להתראות בדרכים הטובות לאה

 

כתבות ורשמים מסלולי אתנוגרפיה ואומנות מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל לאה פופר, מסלולי אתנוגרפיה ואומנות, מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל, צוק איתן

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים