• תַפרִיט
 • תַפרִיט

דרך הזכוכית: מסלול טיול בעקבות הזכוכית בגרמניה

דף הבית » דרך הזכוכית: מסלול טיול בעקבות הזכוכית בגרמניה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 13 דקות

ויקימדיה. צילם Claus Ableiter

כתבה וערכה:ליאור קן-לי

הראשונים שהתעסקו בזכוכית בגרמניה היו בכלל נפחי זכוכית שהובאו אל המדינה על ידי הרומאים. הגרמנים עצמם גילו את הזכוכית רק מאוחר יותר, במהלך ימי הביניים. הם הוקסמו מאומנות הזכוכית, עד כדי כך שעד סוף המאה ה-17 כבר היו קיימים בחלקה המזרחי של בוואריה (Bavaria; מדינת מחוז בגרמניה) כ-60 מפעלים לייצור זכוכית. עת-עת, האזור נהפך למרכז חשוב בתחום נפחות הזכוכית. אם גם אתם מוקסמים מיופייה ומעדינותה של הזכוכית, הנה לכם מסלול טיול מרתק שייקח אתכם בעקבותיה של הזכוכית בגרמניה: דרך הזכוכית (Die Glasstrasse). שימו לב שהמדריך שלנו כולל רק עשר נקודות מתוך עשרות נקודות הקיימות לאורך המסלול המקורי.

הדרך משתרעת על פני כ-250 קילומטרים, מעיריית נוסטדט אן דר וולדנב (Neustadt an der Waldnaab) בצפון ועד לעיריית פסאו (Passau) בדרום, ונחשבת לאחת מהדרכים היפות ביותר בגרמניה. בדרך תעברו דרך מפעלי זכוכית רבים, שהינם מהמפעלים הראשונים שהוקמו בבוואריה לפני כ-500 שנים. הנסיעה מהקצה הצפוני של הדרך ועד לקצה הדרומי שלה אורכת כשעתיים ורבע, אך עליכם לקחת בחשבון את העצירות שלאורך הדרך. אנו ממליצים להקדיש ל”דרך הזכוכית” לפחות שלושה ימים. כשאתם נמצאים על הכביש, שימו לב לשילוט בצבע חום שמורה על הדרך הנכונה – Die Glasstrasse. למידע נוסף אודות הדרך, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של דרך הזכוכית (בגרמנית).

 

נקודות לאורך דרך הזכוכית

נקודה ראשונה – נוסטדט אן דר וולדנב (Neustadt an der Waldnaab)

עיריית נוסטדט אן דר וולדנב, “עיר הבירה של זכוכית העופרת באירופה”, הינה נקודת ההתחלה שלכם במסלול “דרך הזכוכית”. בעת ביקורכם בעירייה, תוכלו ליהנות לא רק ממוסדות העוסקים באומנות הזכוכית, אלא גם ממבנים מרשימים ברובע ההיסטורי של נוסטדט אן דר וולדנב. בין היתר, תוכלו למצוא שם מספר כנסיות שהוקמו במאות ה-17 וה-18 ושני ארמונות ששימשו כמשכנם הקבוע של בני משפחת האצילים לובקוביץ (Lobkowicz), אחת ממשפחות האצילים הוותיקות ביותר בחבל בוהמיה (Bohemia), שעקבות של השושלת שלה מצויות כבר במאה ה-14. הארמונות, כמו הכנסיות, נוסדו במהלך המאות ה-17 וה-18. למידע נוסף אודות העיריה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של נוסטדט אן דר וולדנב.

 

אטרקציות מרכזיות בעירייה:

 1. המוזיאון העירוני (Neustadt Urban Museum) – המוזיאון הקטן הזה, שגדל עת-עת עם השנים, ממוקם בתוך מבנה מהמאה ה-17, אשר בעבר שימש כבית הספר של העירייה. בזמן שתשוטטו ברחבי המוזיאון, תוכלו ללמוד, על ידי ביקור באגפים השונים של המוזיאון, על אורח החיים של תושבי נוסטדט אן דר וולדנב מראשית היישוב במאה ה-14 ועד היום. האגפים עוסקים במספר נושאים מרכזיים, ביניהם ההיסטוריה העירונית, זכוכית, אומנויות וסחורות, אוצרות שהובאו מבתים עתיקים בעירייה, מכנסיות וממנזרים. כשאתם במוזיאון, השתדלו שלא לפספס את אחת מהתצוגות המרשימות ביותר בו, אגרטל מאבן אודם מוזהבת, שמתנשא לגובה של כמטר! מלבד האגרטל, תמצאו במוזיאון עוד מספר הפתעות, שחבל שנהרוס לכם.

שעות הפתיחה של המוזיאון: לאורך השנה בימי חול – מלבד בימי שני – בין השעות 14:00-16:00. מאפריל עד אוקטובר המוזיאון פתוח בימי ראשון ושבת בין השעות 14:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין שעה לשעה וחצי.   

כתובת המוזיאון: Stadtplatz 10.

למידע נוסף, בקרו בעמוד האינטרנט של המוזיאון העירוני.

 

 1. מפעל נחטמן לייצור ועיבוד זכוכית עופרת (Nachtmann Lead Crystal Factory) – אם אתם מעוניינים ללמוד מעט יותר על זכוכית העופרת ובעיקר, לרכוש מספר מזכרות יפות ממפעל זכוכית העופרת הטוב ביותר באזור, מפעל נחטמן הוא ללא ספק אחד מהמקומות המומלצים ביותר לביקור בעבורכם בעיריית נוסטדט אן דר וולדנב. תוכלו לרכוש במפעל מגוון רחב של פריטים יפהפיים, החל מכוסות, דרך קערות וכלה בפמוטים.

ההיסטוריה של המפעל מתחילה עוד בשנת 1834, אז יצרן הזכוכית מיכאל נחטמן החליט לייסד את החברה שלו בעיריית הרצוגאו (Herzogau), במרחק של כשעה נסיעה מנוסטדט אן דר וולדנב. רק מאוחר יותר, בשנת 1900, תופס את מקומו מנהל חדש שמחליט להעביר את המפעל הראשי של החברה למיקומו הנוכחי בעיריית נוסטדט אן דר וולדנב.

שעות הפתיחה של המפעל: ימי שני עד שישי בין השעות 10:00-18:00; ימי שבת בין השעות 9:00-13:00.  

כמה זמן מומלץ לבקר במפעל? כשעה.

איך מגיעים למפעל? המפעל ממוקם בכתובת: Zacharias-Frank-Straße 7. כדי להגיע ברכב פרטי, בנסיעה על כביש מהיר A93, צאו מעיריית Altenstadt והמשיכו עד שתגיעו אל כיכר ראשונה, שם פנו לכיוון של Neustadt/WN. בצומת הבאה, פנו שמאלה לכיוון Neustadt/WN וברגע שתגיעו אל עיריית נוסטדט אן דר וולדנב, כל שיהיה עליכם לעשות הוא לעקוב אחר השלטים שמורים לכיוון מפעל נחטמן.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מפעל נחטמן לייצור ועיבוד זכוכית עופרת.

נקודה שנייה – אוברוויכטאך (Oberviechtach)

הנקודה הבאה במסלול שלכם תהיה העירייה אוברוויכטאך, במרחק של כ-40 דקות נסיעה מעיריית נוסטדט אן דר וולדנב. העירייה מפורסמת בעיקר הודות לעובדה שהינה מקום הולדתו של ג’ואן אנדריס אייזנברט, מהמנתחים הגרמניים הגדולים של המאה ה-18. מלבד עובדה זו, העירייה ידועה גם בזכות מכרות הזהב הרבים הנמצאים בסביבתה וידועה בתור מקום מגורם של אמני זכוכית רבים. בעת ביקורכם בעירייה, מומלץ להקדיש זמן לשיטוט ברובע ההיסטורי שלה, בו תמצאו מספר כנסיות מעניינות ומזרקות יפות. למידע נוסף אודות העיריה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של אוברוויכטאך (בגרמנית).

 

אטרקציות מרכזיות בעירייה:

 1. מוזיאון לזכרו של ד”ר אייזנברט (Doctor Eisenbarth Museum) – המוזיאון העירוני הזה מספר לא רק את סיפור חייו של ד”ר אייזנברט, שנולד בעירייה בשנת 1663, אלא גם את סיפורה של העירייה עצמה. בין היתר, תמצאו במוזיאון תערוכות שעוסקות בכריית הזהב שהתרחשה באזור החל מהמאה ה-14, באומנות הזכוכית של אמני “בית הספר ווינקלרנר” וכן באורח חייהם של זוג הדוקטורים מקס ומרגרט בלק, מהפטרונים הגדולים של העירייה. כמו כן, תוכלו לבקר במוזיאון בגינת צמחי המרפא, שכוללת בתוכה צמחים ששימשו את ד”ר אייזנברט בכבודו ובעצמו.

שעות הפתיחה של המוזיאון: מאי עד אוקטובר בימי ראשון בין השעות 14:00-17:00; בימי שלישי וחמישי בין השעות 10:00-12:00 ובין השעות 14:00-16:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? כשעה וחצי.

כתובת המוזיאון: Muehlweg 7.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של המוזיאון לזכרו של ד”ר אייזנברט (בגרמנית). 

 

 נקודה שלישית – ניין וורם וולד (Neunburg Vorm Wald)

ואנחנו ממשיכים הלאה, אל הנקודה השלישית ב”דרך הזכוכית”, עיריית ניין וורם וולד, הנמצאת במרחק של כ-20 דקות נסיעה מעיריית אוברוויכטאך. אם אתם מאוהבי הטבע והטיולים, זוהי ללא ספק העירייה המושלמת בעבורכם. תוכלו למצוא מספר רב של מסלולי הליכה ומסלולי אופניים, העושים את דרכם דרך היער היפהפה המקיף את העירייה ולצד ההרים והאגמים שבסביבת ניין וורם וולד. לעירייה אומנם אין קשר ישיר לאומנות הזכוכית בגרמניה, אך היא ללא ספק נקודה נחמדה לעצירה בדרך. מלבד הטבע המרהיב שסובב אותה, תוכלו למצוא בתוך העירייה מבנים היסטוריים רבים ושני מוזיאונים מרתקים. למידע נוסף אודות העיריה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של ניין וורם וולד (בגרמנית). 

 

אטרקציות מרכזיות בעירייה:

 1. מוזיאון שצאך טלר להיסטוריה לאומית (Schwarzach Taler Museum of National History) – אם אתם מעוניינים ללמוד מעט יותר על ההיסטוריה של העירייה וסביבתה, אנו ממליצים לעצור לביקור במוזיאון זה, המורכב מ-18 חדרי תצוגה, שתוכם נמצאים מעל ל-8,000 תצוגות שונות. בין התצוגות, תמצאו אוסף ייחודי של כלי לחימה היסטוריים, בני כאלף שנה. כמו כן, תוכלו למצוא במוזיאון תצוגה מרשימה של כלי זכוכית, זאת בשל העובדה כי האזור שימש מזה שנים רבות כאחד מהבסיסים המרכזיים לייצור ועיבוד זכוכית בגרמניה.

שעות הפתיחה של המוזיאון: מאי עד ספטמבר בימי ראשון בין השעות 10:00-12:00 ובין השעות 14:00-17:00 ובימי רביעי בין השעות 14:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? כשעה וחצי.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון שצאך טלר להיסטוריה לאומית (בגרמנית).

 

 1. מוזיאון המורשת של יער פאלץ העליון (Heritage Museum Upper Palatinate Forest) – במרחק של כ-10 דקות נסיעה מעיריית ניין וורם וולד תמצאו את כפר האיכרים הקטן, סיברן (Seebarn) המשתייך לעירייה ובתוכו, את מוזיאון המורשת הקטן הזה. בין היתר, תמצאו במוזיאון תצוגת פריטי דת שונים וכן תצוגה המציגה רהיטים וחפצים מקוריים מבית הספר הישן של הכפר, שהיה קיים במבנה עד שנת 1970.

שעות הפתיחה של המוזיאון: מאי עד ספטמבר בימי ראשון בין השעות 15:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? כשעה וחצי.

כתובת המוזיאון: Kirchplatz 8, 92431 Neunburg vorm Wald.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון המורשת של יער פאלץ העליון (בגרמנית).

 

נקודה רביעית – ווישטאך (Viechtach)

לאחר שנהניתם מהנוף המרהיב שסובב את ניין וורם וולד, אתם יכולים להתקדם אל הנקודה הבאה ב”דרך הזכוכית” והיא עיריית ווישטאך, הממוקמת במרחק של כשעה נסיעה דרום-מזרחה מניין וורם וולד. היום מכנים את ווישטאך ואת האזור שסובב אותה בתור “מדינת ווישטאכר” (Viechtacher Country) והיא נחשבת לאחד מהמרכזים התרבותיים הגדולים ביער הבווארי. תוכלו למצוא כאן מספר רב של מוזיאונים מובילים, ביניהם מוזיאון הקריסטלים וחוות הזכוכית המפורסמים. 

 

אטרקציות מרכזיות בעיריה והסביבה:

 1. חוות הזכוכית (Gläserne Scheune) – זוהי אחת מיצירות המופת המרהיבות ביותר בבוואריה ונחשבת לאחת מהנקודות הבולטות לאורך מסלול “דרך הזכוכית”. בשנת 1980, הגיעו האמן רודולף שמיד ומשפחתו אל החווה העתיקה הזו והחליטו להפוך אותה לבית חלומותיהם. חלונות הזכוכית הצבעוניים הענקיים שתראו בתוך החווה מציגים כל אחד סיפור משלו, אגדות רבות שסיפרו תושבי היער הבווארי.

שעות הפתיחה של החווה: אפריל עד אוקטובר מדי יום בין השעות 10:00-16:00; מאי עד ספטמבר מדי יום בין השעות 10:00-17:00. כניסה אחרונה חצי שעה לפני שעת הסגירה.

כמה זמן מומלץ לבקר בחווה? בין שעה לשעה וחצי.

כתובת החווה: Rauhbühl 3, 94234 Viechtach.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של חוות הזכוכית (בגרמנית).

 

 1. מוזיאון הקריסטלים (Kristallmuseum Viechtach) –אם אתם מתעניינים באבנים יקרות, במוזיאון הקריסטלים של העירייה תוכלו להתבונן במספר עצום של אבנים כאלה, החל מחתיכות זהב וכלה בגבישים ענקיים. במוזיאון תמצאו למעלה מ-1,000 תצוגות שונות שהובאו מרחבי כל העולם. בין היתר, תמצאו תצוגה בה מוצגים אבני המרפא של הקדושה הילדגארד מבינגן, שהתגלו על ידי הקדושה לפני למעלה מאלף שנה.

שעות הפתיחה של המוזיאון: ימי שני עד שישי בין השעות 9:00-18:00; ימי ראשון ושבת בין השעות 10:00-16:00. מפברואר עד נובמבר המוזיאון סגור בימי ראשון.

כמה זמן כדאי לבקר במוזיאון? כשעה.

כתובת המוזיאון: Linprunstraße 4.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון הקריסטלים (בגרמנית).

 

 1. הערימה הגדולה (Großer Pfahl) – הערימה הינה אחת מהאנדרטאות הגיאולוגיות החשובות ביותר בבוואריה. בשנת 2001, “הערימה” נכללה ברשימת התופעות הגיאולוגיות היפות ביותר. “הערימה” התפתחה לפני כ-275 מיליון שנים והיום הינה בקיע באדמה ההררית של היער הבווארי, המלא במינרל הקוורץ ובצפחה. הבקיע משתרע על פני כ-150 קילומטרים, עובר דרך היער הבווארי ומגיע לשיאו בעיריית ווישטאך, כאן הוא מתפרץ מהאדמה לערימה לבנה של אבן קוורץ. אחת מהאגדות הידועות ביותר הסובבות את הערימה הגדולה מספרת ש”הערימה” הינה למעשה דרקון מאובן ששומר על נסיכת הקריסטלים היפהפייה, הכלואה בהרים שסובבים את ווישטאך.

אם אתם מעוניינים לראות את הערימה הגדולה מהשורה הראשונה, אתם יכולים לצאת למסלול הליכה שמוביל ישירות אליה. המסלול מורכב משני שבילים מעגליים, המלווים ב-12 לוחות מידע, שיסבירו לכם לאורך כל הדרך את הדברים שאתם רואים. ממאי ועד אוקטובר, מדי יום שלישי, תוכלו להשתתף בסיורי הליכה מודרכים בגרמנית העוברים דרך השמורה. לקביעת סיור מודרך בשמורת הערימה הגדולה, אנא שלחו מייל לכתובת הבאה: tourist-info@viechtach.de.

 

פסטיבלים מרכזיים בעירייה:

Burgfestspiele Neunussbergזהו אחד מהפסטיבלים היפים והמיוחדים בסביבה, שיכניס אתכם לאווירה של ימי הביניים. הפסטיבל מתקיים למרגלות טירת ניונסברג (Castle Neunussberg) שבעירייה, ושיאו בקומדיה הסוערת שמועלית על בימת האמפיתיאטרון, אשר מבוססת על האירועים שהתרחשו בשנת 1468, במהלך מלחמת בוקלר. מלבד ההצגה, תוכלו ליהנות ממוזיקת ימי הביניים, ממאכלים טעימים במיוחד ומבירה טובה.  

מתי? מדי שנה בין יולי לאוגוסט.

לרכישת כרטיסים: +49 (9942) 1661.

 

 Bürgerfest“פסטיבל התושבים” של עיריית ווישטאך הינו אחד מהפסטיבלים הגדולים באזור. במשך סופשבוע שלם, רחובות העירייה מתעוררים לחיים ומציעים לעוברים ושבים מוזיקה חיה, ריקודים צבעוניים, מופעי רחוב ומגוון משחקים.

מתי? הפסטיבל מתקיים מדי שנה, בסופשבוע הראשון של חודש יולי.

 

Viechtacher Volksfestפסטיבל הבירה המסורתי של ווישטאך אורך תשעה ימים ומציע למשתתפים בו כמויות של בירה, לצד מוזיקה טובה ומנות אזוריות ובינלאומיות איכותיות. הפסטיבל מתקיים בלונה פארק של העירייה, ומסתיים במופע זיקוקים מרהיב.

מתי? הפסטיבל מתקיים מדי שנה בחודש אוגוסט, סביב ה-15 באוגוסט. 

 

נקודה חמישית – ריגן (Regen)

במרחק של כחצי שעה נסיעה מעיריית ווישטאך, תמצאו את העירייה הבאה במסלול שלכם – עיריית ריגן, או כפי שנוהגים לכנות אותה, “הפנינה שעל הנהר”. מלבד כל האטרקציות הרגילות – כנסיות, מזרקות ופסלים ברחובות ההיסטוריים של העירייה – תמצאו בריגן מספר אטרקציות יוצאות דופן, ביניהן את “יער הזכוכית” המפורסם וטירה “רדופה ברוחות”. קחו זמן בכדי לשוטט ברחובות העירייה היפים ובפארקים השלווים, הירוקים שבה. למידע נוסף אודות העירייה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של ריגן.

 

אטרקציות מרכזיות בעירייה:

 1. יער הזכוכית (Glass Forest) –בקרבת טירת ווייזנסטיין, תמצאו את אחת מהאטרקציות הפופולאריות ביותר בעיריית ריגן, יער הזכוכית. “היער” מתפרש על פני כ-2,000 מטרים מרובעים וכולל בתוכו עשרות עצי זכוכית, כל עץ שונה ממשנהו. העץ הגבוה ביותר ב”יער” הינו עץ אשוח מזכוכית, המתנשא לגובה של 8 מטרים! השמש משחקת ביער תפקיד מרכזי, שכן היא עוברת דרך הזכוכית ויוצרת בה גוונים מיוחדים במיוחד. בערב, אחרי רדת החמה, מספר אורות צבעוניים נדלקים על מנת לשחק גם הם בגוון הזכוכית.

שעות הפתיחה של היער: היער פתוח לאורך כל השנה.

כמה זמן מומלץ לבקר ביער? בין חצי שעה לשעה.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של יער הזכוכית.

 

 1. הריסות טירת ווייזנסטיין (Weißenstein Castle Ruin) – הטירה, שבעבר שימשה להגנת האזור וכמקום מושבה של הממשלה האזורית, עומדת היום על הנקודה הגבוהה ביותר של “הערימה” (Pfahl), אותה הזכרנו בעירייה הקודמת, הרוסה חלקית. ועדיין, האתר בו תמצאו את הריסותיה של הטירה נחשב היום לאחד מאתרי הטירה החשובים ביותר במזרח בוואריה. הטירה הוקמה בשנת 1100 וספגה את פגיעתה הקשה בשנת 1742, במהלך מלחמת הירושה האוסטרית. רק מבנים מעטים, ביניהם מגדל הטירה הגבוה, שרדו את המתקפה. עלו על הטירה בכדי לראות נופים מרהיבים של היער הבווארי.

זוכרים את הטירה שהזכרנו קודם לכן, הטירה שרדופה ברוחות? זוהי טירת ווייזנסטיין. האגדה מספרת ש”הגבירה הלבנה” מסתובבת לה בלילות סביב הטירה.

כמה זמן מומלץ לבקר בטירה? בין חצי שעה לשעה.

 

 1. הבית החמדן (The Greedy House) – זהו אחד מהמוזיאונים המרכזיים בעירייה, אשר נפתח לקהל הרחב בשנת 1984 ומציג בתוכו את האוסף הפרטי הגדול ביותר בעולם של בקבוקוני טבק ריחני. האוסף כולל מאות בקבוקונים, במגוון צורות וצבעים. את האוסף המרשים הזה תוכלו למצוא בקומה הראשונה של המוזיאון. בקומה השלישית תמצאו פריטים מעניינים מאוסף פולקלור ייחודי תחת השם “ההיבטים החיוביים של חיים קשים”. בנוסף, תוכלו למצוא במוזיאון אוסף מרשים של ממצאים ארכיאולוגיים מהמאות ה-14 וה-17.

אבל בואו נקדיש כמה שורות לבית עצמו, בו ממוקם המוזיאון, כי הוא עצמו מלא בהיסטוריה ובסיפורים מעניינים. הבית הוקם בסביבות שנת 1100 ושימש בראשיתו בתור חנות למכירת חיטה ויבולים עבור תושבי העירייה ותושבי טירת ווייזנסטיין. מאוחר יותר, הבית הפך לביתו של המשורר הבלטי, זיגפריד וון ווגסאק, שרשם את רבות מיצירותיו הטובות ביותר בבית זה. ווגסאק גם העניק לבית את שמו הנוכחי, “הבית החמדן”, כיוון שטען שאחזקת הבית דרשה ממנו הוצאות עצומות. רק בשנת 1948, כאמור, העירייה החליטה להפוך את הבית למוזיאון עירוני והשאירה את השם שדבק במבנה. בקומת הקרקע של המוזיאון תוכלו למצוא חדר שמוקדש לזכרו של ווגסאק.

שעות הפתיחה של המוזיאון: מאי עד ספטמבר בימי ראשון, שישי ושבת בין השעות 10:00-17:00 ובימי שני עד חמישי בין השעות 10:00-16:30. מספטמבר עד אוקטובר המוזיאון פתוח רק בסופי שבוע; ובחורף המוזיאון סגור.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? כשעה וחצי.

 

נקודה שישית – סוויזל (Zwiesel)

אם תיסעו מעט צפון-מזרחה, תמצאו את הנקודה הבאה ב”דרך הזכוכית” שלכם, עיריית סוויזל, הממוקמת במרחק כ-15 דקות נסיעה מעיריית ריגן. הכלכלה של סוויזל סובבת סביב שלושה דברים: תיירות, בירה וזכוכית, אז אם אתם בעניין של בירה או זכוכית, סוויזל תהייה ללא ספק אחת מהנקודות האהובות עליכם לאורך “דרך הזכוכית”. בתוך העירייה תוכלו למצוא מספר רב של אטרקציות, כנסיות, מוזיאונים ופסלי זכוכית ייחודיים. בעיריית סוויזל תמצאו את “פירמידת הזכוכית” המפורסמת, שמהווה את אחת מנקודות הציון המרכזיות ב”דרך הזכוכית”. למידע נוסף אודות העירייה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של סוויזל.

 

אטרקציות מרכזיות בעירייה:

 1. פירמידת הזכוכית (Glass Pyramid) ב-25 במאי 2007, חברת Zwiesel Kristallglas שברה שיא עולמי, כשהרכיבה את הפירמידה הגבוהה ביותר בעולם העשויה כולה מכוסות יין מזכוכית. הפירמידה מורכבת מ-93,665 כוסות יין ומתנשאות לגובה של 8.09 מטרים! רבים מחשיבים את הפירמידה לסמלה של עיריית סוויזל, ובצדק.

כמה זמן מומלץ לבקר בפירמידה? מספיק זמן בכדי להתרשם ולהצטלם.

כתובת הפירמידה: Dr.-Schott-Strasse 35.

 

 1. מוזיאון הזכוכית שברחוב תריזיאנטל (Glass Museum Theresienthal) – המוזיאון מציג בתוכו אוסף מרשים של יצירות זכוכית שנוצרו החל משנת 1837 ועד לשנות ה-30 של המאה ה-20.

שעות הפתיחה של המוזיאון: ימי שני עד שישי בין השעות 10:00-14:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? כשעה.

כתובת המוזיאון: Theresienthal 15.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון הזכוכית שברחוב תריזיאנטל.

 

 1. שביל הפסלים של סוויזל (The Zwiesel Sculpture Path) – בזמן שאתם משוטטים בעירייה, שימו לב לטביעות הרגליים האדומות והצהובות שעושות את דרכן לאורך המדרכות. טביעות הרגליים מסמנות את הדרך שלכם אל עבודות אומנות שונות לאורך רחובות העירייה, שכלולות ב”שביל הפסלים של סוויזל”. השביל כולל כיום 65 יצירות אומנות העשויות ממגוון חומרים, במגוון צורות וצבעים. תיהנו מהדרך!

 

נקודה שביעית – פרוהנאו (Frauenau)

עיריית פרוהנאו הינה הנקודה הבאה במסלול שלכם, במרחק של כ-10 דקות נסיעה מעיריית סוויזל. פרוהנאו הינה אחד ממרכזי הזכוכית המשמעותיים ביותר ביער הבווארי ותוכלו למצוא כאן, בין היתר, את מפעל הזכוכית הוותיק ביותר בגרמניה. בכלל, הכול סובב בעירייה סביב הזכוכית. תוכלו לבקר, בעת שהותכם במקום, במוזיאון זכוכית, במפעלי הזכוכית וכמובן, ב”גן הזכוכית” המפורסם, שמהווה את אחד מנקודות הציון הבולטות לאורך “דרך הזכוכית”. 

 

אטרקציות מרכזיות בעירייה:

 1. מוזיאון הזכוכית של פרוהנאו (Glasmuseum Frauenau) – מוזיאון הזכוכית של העירייה ייקח אתכם למסע בעקבות ההיסטוריה התרבותית של הזכוכית באזור פרוהנאו. התצוגה הקבועה של המוזיאון מסודרת בתור סיור מעגלי, כך שתוכלו לראות את התפתחות הזכוכית באזור מבחינה כרונולוגית. בתחילה, תראו תצוגה של כלי זכוכית עתיקים, שנוצרו על ידי ציביליזציות קדומות מאזור המזרח התיכון ומשם, עת-עת תתקדמו לעבר כלי הזכוכית שנוצרו בתקופות הרבה יותר מאוחרות, ביער הבווארי של גרמניה.

לאחר מכן, תוכלו לעבור לתערוכה הבאה במוזיאון, הנקראת “לחיות ולעבוד עם זכוכית” (Living and Working with Glass). בתערוכה זו תוכלו ללמוד על אורח חייהם של נפחי ואמני הזכוכית, לאורך תקופות שונות של ההיסטוריה.

אולם אחת מהאטרקציות הבולטות ביותר בסביבת המוזיאון היא “גן הזכוכית” (Glass Garden). מדובר בגן המתפרש על פני כ-20,000 מטרים מרובעים וכולל בתוכו 23 פסלי זכוכית גדולים, צבעוניים ומיוחדים. הגן פתוח לאורך כל השנה, 24 שעות ביממה וחשוב מכול, הכניסה בחינם!

שעות הפתיחה של המוזיאון: ימי שלישי עד שישי בין השעות 9:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין שעה וחצי לשעתיים.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון הזכוכית של פרוהנאו.  

 

 1. מפעל פושינגר לעבודת זכוכית (Poschinger Glass Works) – זהו מפעל הזכוכית הוותיק ביותר בגרמניה, שקיים כבר מעל ל-450 שנים, כך שמומלץ לקפוץ לביקור. בזמן ביקורכם במקום, תוכלו לראות מקרוב כיצד מייצרים זכוכית מעוצבת. מעבר לכך, כחלק מהסיור המודרך שמתקיים מטעם המפעל, תוכלו להתנסות בעצמכם ביצירת כדור זכוכית ולקחת אותו אתכם הביתה, בעלות סמלי. ההתנסות האישית מתקיימת גם ללא קשר לסיור המודרך במפעל, בימי חמישי בין השעות 10:00-14:00.

שעות הפתיחה של המפעל: הסיורים המודרכים במפעל מתקיימים בין ה-21 בדצמבר ל-30 באפריל בימי שני, שלישי, רביעי ושישי מדי שעה עגולה בין השעות 10:00-14:00. בין ה-2 במאי ל-10 בנובמבר הסיורים מתקיימים בנוסף גם בימי שבת, בשעות 10:00, 11:00, 12:00. שימו לב שהמפעל פתוח גם בימי חמישי בין השעות 10:00-14:00, אך לא לסיורים מודרכים.

אם ברצונכם לבקר בחנות של המפעל ובגלריה המציגה את אוסף כלי הזכוכית של המפעל, שעות הפתיחה הן אחרות. בין ה-2 במאי עד ה-10 בנובמבר החנות והגלריה פתוחים בימי שני עד שישי בין השעות 10:30-18:00 ובימי ראשון ושבת בין השעות 10:30-15:00. בין ה-11 בנובמבר ל-30 באפריל הם פתוחים בימי שני עד שישי בין השעות 10:30-16:00 ובימי שבת בין השעות 10:30-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במפעל? בין שעה לשעה וחצי.

כתובת המפעל: Moosauhütte 14.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט של מפעל פושינגר לעבודת זכוכית.

 

נקודה שמינית –  גרפנהאו (Grafenau)

הבאה בתור תהייה עיריית גרפנהאו, הממוקמת במרחק של כ-25 דקות נסיעה מעיריית פרוהנאו. גרפנהאו הינה הקהילה הוותיקה ביותר ביער הבווארי, כך שתוכלו לראות בתוך העירייה מספר רב של מבנים היסטוריים במיוחד, כמו כנסיית הקדוש אוסוולד (Sankt Oswald Church), שנבנתה בשנת 1396 ובית העירייה, שנבנה בשנת 1845. בנוסף, העירייה נושאת בתואר “אתר נופש בריאותי”. לכן, תוכלו לעשות כאן מגוון פעילויות באווירה בריאה במיוחד ולנשום קצת אוויר צח. למידע נוסף אודות העירייה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גרפנהאו.

 

האטרקציה המרכזית בעירייה:

 1. מוזיאון גרפנהאו להיסטוריה עירונית וייצור בקבוקוני טבק ריחני (Grafenau History and Snuff Making Museum) – במרכז העירייה, תמצאו את המוזיאון הקטן הזה, הכולל בתוכו מידע רב אודות ההיסטוריה של גרפנהאו, בדגש על ההיסטוריה של תעשיית ייצור בקבוקוני הטבק הריחני. בתוך המוזיאון, תמצאו אוסף של למעלה מ-1,500 בקבוקונים כאלה, במגוון צבעים וצורות. אחד מהפריטים הבולטים במוזיאון היא ללא ספק חתיכת הזכוכית השוקלת 30 קילוגרמים – משקל נאה ביותר עבור זכוכית המשמשת לייצור בקבוקון טבק ריחני.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין חצי שעה לשעה.

כתובת המוזיאון: Spitalstr. 1.

 

נקודה תשיעית –  וילשופן אן דר דונהאו (Vilshofen an der Donau)

במרחק של כ-50 דקות נסיעה מהעירייה גרפנהאו, תמצאו את הנקודה התשיעית במסלול שלכם, העירייה וילשופן אן דר דונהאו, “עיר שלושת הנהרות”. העירייה יושבת על הקצה של היער הבווארי הדרומי, במקום שבו שני הנהרות וילס (Vils) וולפאך (Wolfach) זורמים אל נהר הדנובה (Danube). תוכלו למצוא כאן אינספור אטרקציות: תצוגות אומנות, קונצרטים, מוזיאונים וטבע יפהפה הסובב את העירייה. למידע נוסף אודות העירייה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של וילשופן אן דר דונהאו (בגרמנית).

 

האטרקציה המרכזית בעירייה:

 1. אוניית הקריסטלים (Crystal Ship) – קרבתה של העירייה לנהר הדנובה מאפשרת לכם ליהנות מאפשרות השייט. אז אם אתם מגיעים להשתתף בשייט בספינה המפוארת הזו, המחזיקה בתוכה את נברשת הקריסטלים הגדולה ביותר בעולם שהוכנסה לתוך כלי שייט, אתם יכולים להזמין מקום באוניית הקריסטלים שעוברת, בין היתר, דרך עיריית וילשופן אן דר דונהאו.

 

נקודה עשירית –  פסאו (Passau)

והנה אנו מגיעים לנקודה האחרונה ב”דרך הזכוכית” שלכם – העירייה פסאו, הממוקמת במרחק של כ-25 דקות נסיעה מעיריית וילשופן אן דר דונהאו. גם היא, כמו וילשופן אן דר דונהאו, מכונה “עיר שלושת הנהרות”, כיוון שהיא ממוקמת בנקודה שבה נהר האין (Inn) ונהר האילז (Ilz) פוגשים בנהר הדנובה. פסאו החלה בתור קהילה רומאית עתיקה ומאוחר יותר, בשנת 739, הוכרזה כמחוז תחת פיקוח של בישוף, הגדול ביותר שהשתייך לאימפריה הרומית הקדושה בזמנו. אבל אם נחזור להווה, בזמן שהותכם בפסאו אנו ממליצים בחום להתמקד בסיור בעיר העתיקה, לבקר את קתדראלת הקדוש סטפן (St. Stephen’s Cathedral) וכמובן, לבקר במוזיאון הזכוכית של העירייה. הרי אין דרך טובה יותר לסיים את “דרך הזכוכית” מאשר לבקר במוזיאון הזכוכית הנפלא הזה! למידע נוסף אודות העירייה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של פסאו.

 

אטרקציות מרכזיות בעירייה:

 1. מוזיאון הזכוכית של פסאו (Glas Museum Passau) – בתוך קומפלקס המבנים ההיסטורי “ווילדר מן” (Wilder Man), שמשמש גם את בית המלון ווילדר מן, תמצאו את מוזיאון הזכוכית המרשים הזה, המחזיק בתוכו את האוסף הגדול ביותר בעולם של זכוכית אירופאית. האוסף כולל למעלה מ-30,000 פריטי זכוכית מתקופות שונות בהיסטוריה, מתקופת הבארוק, הרוקוקו וכן הלאה, עד לימינו אנו.

שעות הפתיחה של המוזיאון: מדי יום בין השעות 9:00-18:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין שעה וחצי לשעתיים.

כתובת המוזיאון: Höllgasse 1.

 

 1. קתדראלת הקדוש סטפן (St. Stephen’s Cathedral) – הקתדראלה המרשימה הזו, הממוקמת בנקודה הגבוהה ביותר ברובע העתיק של העירייה, נבנתה בשנת 1688. בתוך הקתדראלה, תמצאו את עוגב הקתדראלה הגדול ביותר בעולם, שהינו גם העוגב הגדול ביותר מחוץ לתחומי ארצות הברית. העוגב מורכב מ-17,774 צינורות ו-223 רגיסטרים. מלבד העוגב, נמצאים במגדל הצפוני ובמגדל הדרומי של הקתדראלה גם שמונה פעמונים, כשהכבד מבניהם שוקל 7,550 קילוגרמים.

כמה זמן מומלץ לבקר בקתדראלה? כחצי שעה.

כתובת הקתדראלה: Residenzplatz 8.

כלי עזר (קישורים) שיעזרו לך לתכנן טיול

 

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם