צרכנות ותיירות

דרך המשי, סין – פרק ראשון של CNNׂׂׂ

הכירו תוכנית חדשה הנקראת – "דרך המשי- עבר, הווה, עתיד"- אשר תשלב את העולם המודרני יחד עם ההקשר ההיסטורי בעודה מבקרת בכל פרק במדינה אחרת בדרך החשובה ומלאת המאורעות.

הפרק הראשון, אשר ישודר יתרכז במעצמה העולה- סין, שהינה ממוקמת בתחילת דרך המשי. בפרק זה, הסדרה תחקור ייצור משי מודרני במחוז האנגזו, תשוחח עם חברת המסחר האלקטרונית "עלי באבא" שהובילה למהפכה עולמית וזאת סביב השאלה- "מהי האחריות הנלוות להנהגת התחום הדיגיטלי באיזור"? ותראה איך העיר של שיאן משופצת בעזרת משי וזאת בכדי להגביר את התיירות בתוואי העתיק.

באישור הפצה מיוחד של מחלקת התיירות של אתר סי.אן.אן (CNNׂ)

לפי חוקים ותנאי רישיון של CNN

אז מהו בעצם הסיפור של המשי?

על המשי חלמו קיסרים ותושבים כאחד, ובמהרה הוא הפך למצרך מבוקש שחיבר בין קצוות העולם ותרם בצורה חסרת תקדים להתפתחות המסחר הגלובאלי. אלפי שנים עברו מאז הימים ההם ואנו עדיין משתוקקים למגע המשי. סין, שהביאה את החומר הנחשק הזה אל העולם, עודנה היצרנית הגדולה ביותר של המשי ומייצרת מדי שנה קרוב ל-800,000 טונות של חוטי משי נהדרים. בכפרים הנידחים שבמחוז ג'ג'יאנג, חוואי המשי הסינים ממשיכים במסורת עתיקת השנים הזו.

המסע שלנו בעקבות המשי מתחיל במטעי עצי התות של מחוז האנגג'ואו. זחלים שניזונים מעלי העצים הללו מייצרים את החומר הגולמי, שממנו מייצרים בהמשך את חוטי המשי. הזחלים זכו במהרה בשם "תולעי-משי" וחוות גידול שלמות הוקמו על מנת להרבות אותן. אחרי הכול, בלי תולעי משי לא יהיה משי.  כשצועדים בתוך חוות הגידול הללו קולטים כמה זמן ומאמץ צריכים להשקיע בייצור פיסה אחת קטנה של משי.

בסין העתיקה, הכול נעשה במלאכת יד. כיום, המשי מיוצר לרוב על ידי מכונה, אך עדיין מדובר בתהליך אינטנסיבי מלא בעבודה קשה. קצת מחוץ להאנגג'ואו נמצאת חברה משפחתית לייצור משי. הבעלים של המקום מסביר ש-"משי הוא מסורת עבורנו, הסינים. הוא מהות התרבות שלנו."

כשמסתכלים על התהליך הארוך שעובר המשי, מתולעי המשי ועד למדפים, אין זה מפליא שהמשי הוא מסורת, ואין זה מפתיע שגם היום, בעולם הטכנולוגי של ימינו, המשי נותר בגדר מותרות בלבד.

סיפור ההצלחה של תעשיית המשי של שנחאי

אז איך "עלי באבא" נכנסת לתמונה?

אם בעבר היו צריכים לצעוד שבועות על גבי שבועות לאורך דרך המשי כדי לסחור במצרך הנחשק, היום כל מה שצריכים לעשות זה להתחבר לרשת האינטרנט, להזמין את הסחורה און-ליין ולחכות שהיא תגיע אלינו בדואר אווירי או ימי. חברת המסחר האלקטרונית, "עלי באבא" פותרת גם את בעיית השפה. אם בעבר הסוחרים הסיניים לא הצליחו לתקשר בצורה טובה עם הסוחרים האירופאים, היום זו לא תהיה בעיה. היום הסינים כבר לא משתמשים ברגליים על מנת לעבור את דרך המשי, אלא משתמשים במקלדת.

המשימה של Alibaba לכבוש את האינטרנט

שיאן היא העיר המשגשגת החדשה בסין

שידורים נוספים בסידרת דרך המשי

 דרך המשי, קזחסטאן – פרק שני של  CNN

 דרך המשי, הודו – פרק שלישי של  CNN

דרך המשי,עומאן – פרק רביעי של CNN 

Exit mobile version