• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול מומלץ לטורבינות הרוח בתל עסניה והר בני רסן

דף הבית » טיול מומלץ לטורבינות הרוח בתל עסניה והר בני רסן

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כתב אלי מערבי

תמונה לקוחה מאתר mapio

אתר נוסף ששווה ביקור לאלו המבקרים ברמת הגולן והרוצים לעשות תצפית נוף, הן טורבינות הרוח בהר בני רסן (בתל עסניה), וכשעומדים לידן שומעים את אוושת הרוח הגדולה שיוצרים הלהבים.

הר בני רסן (או תל עסניה) הוא הר געש כבוי ברמת הגולן, דרומית לקוניטרה, מזרחית לעין זיוון וצפונית לאלוני הבשן. גובהו של ההר הוא 1,072 מטר מעל פני הים, והוא חלק מקו התלים הישראלי. ההר הוא גם הפסגה הצפונית ביותר ברכס בשנית.

הר חוזק (ידוע גם כ”תל חזקה”), הוא תל געשי במזרח רמת הגולן, הוא הגבוה מבין הפסגות של רכס הבשנית. גובהו כ-1,158 מטר מעל פני הים, והוא חלק מקו התלים הישראלי. על פסגת ההר מוצב של צה”ל.

הר חוזק, כמו הרכס כולו, נמצאים בתוך שמורת הטבע רכס בשנית יחד עם הר בני רסן (1072), תל א-שעף אל כביר (1118), הר קרטם (1108) ותל א-סמקת (1018). הרכס נמתח כשישה קילומטרים, בין עין זיוון בצפון עד אלוני הבשן בדרום.

מראש ההר ניתן לעשות תצפית נוף של 360 מעלות, ממזרח תצפית מדהימה על מרחבי סוריה, וצפון הגולן, עד החרמון. בשטח הסורי ניתן להבחין במספר מאגרי מים גדולים היושבים על אפיקי נהר הרוקאד, רואים את מעבר הגבול, בעומק שטח הסורי ניתן לראות את הבניה חדשה ואת מאגרי מים.

ממערב רואים את קיבוץ עין-זיוון, הר שיפון ותל א-ריחניה.

מומלץ לבוא לתצפית לקראת השקיעה אז הנוף עוד יותר מדהים.

על פסגת הר בני רסן (רכס תל עסניה) שבצפון הגולן עומדות להן 10 טורבינות רוח ליצור חשמל בכוח הרוח, הטורבינות הוקמו בשנת 1993. פרויקט זה המתנהל למעלה מ- 20 שנים, ומטרתו לנצל את הרוח בגולן ולהפיק חשמל בצורה מסחרית, יעילה ונקייה.

התוכנית החלה להתבצע בשנת 1984 על ידי אגודת המים האזורית “מי גולן – אנרגיית רוח” בשיתוף משרד האנרגיה והשירות המטאורולוגי.

ובהן של הטורבינות 30 מטר, אורך הלהבים 18 מטר. משקל עמוד הטורבינה כ- 70 טונות, משקלו של כל להב כ-1,200 ק”ג ומשקלו של כל מחולל זרם כ-30 טונות.

 דרכי הגעה לתל עסניה או הר בני רסן:

המסלול מתחיל מכביש מס` 98 מהישוב אלוני הבשן, ממשיכים בכביש “ציר הישובים” לכיוון צפון כ- 4 ק”מ עד למפגש עם ציר הגישה הפנימי בצד ימין ל”הר חוזק” ולשמורת עסניה .

הציר פונה לכיוון מזרח, יש לנסוע בדרך הסלולה (יש לשם לב לשילוט של הצבא) עד שמגיעים לפסגת ההר.

להר ניתן לעלות בשביל הכורכר עם רכב פרטי או ברגל.

הגעה מצומת עמיעד לתל עסניה או הר בני רסן:

פונים צפונה בכביש מס` 90 ונוסעים עד “צומת מחניים”, פונים ימינה עוברים את גשר בנות יעקב וממשיכים בנסיעה הישר במעלה לרמת הגולן, עוברים את מחנה הצבאי “נפח” וממשיכים ל”צומת השריון”, ממשיכים ישר עד לקיבוץ עין זיוון.

עוברים את שער הקיבוץ וממשיכים אל צומת זיוון (צומת צ`ק פוסט). בצומת פונים ימינה לכיוון אלוני הבשן. עוברים את מעבר ה”בולדרים” הראשון והשני. ולאחר מכן פונים שמאלה בדרך הכורכר. שהי דרך צרה ומשובשת המובילה לעבר הרבני רסן.

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם