הטרנד העולמי של אירוח ביתי מגיע לאשדוד עם "אשדודה"

חוותה והתעצמה: שרה פלד

התייר העכשווי השבע מביקורים במקומות נחשבים וגדולים, מחפש כיום דווקא חוויות אותנטיות ומפגשים אישיים. הביקוש הזה יצר דרישה גוברת לאירוח בבתים פרטיים. התופעה מביאה לכך שיותר אנשים פותחים את ביתם ורואים בכך הזדמנות עיסקית כהכנסה נוספת או כעסק חדש. גם באשדוד זיהו את הצורך וכך נולד המיזם החברתי החדש "אשדודה".

"אשדודה" הוא שמה של צלמית אלה היושבת על כסא מהמאה ה-12 לפנה"ס, שנתגלתה לראשונה בחפירות ארכיאולוגיות באשדוד ומוצגת במוזיאון ישראל בירושלים. הצלמית, המדגישה את חשיבותה של האלה היושבת על כס מלכות, לבושה בלבוש מהודר ותכשיט על צווארה, נתגלתה במבנה פרטי, וככל הנראה שמשה כאלת בית הקשורה לצמחייה, אדמה ולידה מחדש. האלה האישה, משמשת השראה למיזם נשי חדש הנקרא "אשדודה", אשר נולד לנשות אשדוד, המפגישות את ביתן, סיפורן ועיסוקן של כ-20 נשים מהמנעד התרבותי חובק עולם של תושבות העיר, עם מבקרים. יצאנו לטעום מחווית האירוח הביתי אצל שלוש נשים מעוררות השראה, מועצמות ומעצימות, אשר סיפקו לנו חווית תוכן שאני באופן אישי, חוויתי אותן בפעם הראשונה. כשאומרים "אירוח ביתי" אצל נשים, מיד קופץ הסטיראוטיפ של שולחן אוכל מלא בכל טוב. אז, זה ממש לא זה. השולחן היה מלא, בכל טוב של התוכן, כל אישה והטוב שלה.

העוגות של מיכל נהון

\\ תחנה ראשונה: צילה מיכאלי – "תפור עלייך" עם מותג האופנה "שילה"

את הדלת פתחה לנו אישה צעירה גדולת מימדים לבושה באדום לוהט, ששמחה להיות "שמנה". צילה בת ה-35, רווקה, מתגוררת בדירה נאה מלאה בבגדים צבעוניים. היא מעצבת אופנה למידות גדולות וגם לקטנות עם המותג "שילה", אוטודידקטית, אשר גילתה את אהבתה לאופנה דרך עבודתה בחנות מעצבים, בה סייעה לקונות למצוא את מבוקשן דרך אישיותן. בהמשך, החליטה לפתוח עסק משל עצמה ובו היא בונה ללקוחות את המראה הראוי להן, תוך שיחה, הכלה, קבלה והמלצה. במפגש במסגרת המיזם, צילה מספרת את הסיפור האישי שלה כילדה שמנה בת למשפחה גיאורגית חילונית ואח"כ כאישה שמנה, המתחזקת בדת, ומאוחר יותר עוברת תהליך נפשי – מנקודות שפל לצמיחה ושגשוג. כיום היא חילונית ואת הסיפור שלה, היא מספרת בדרך הומוריסטית שובת נפש ומעוררת אהדה והערצה. וגם, כן, העיצוב שלה נפלא…

צילה מיכאלי והמותג "שילה"
מידות גדולות של המותג "שילה"

\\ תחנה שניה: עינת ברוך – "להיוולד מחדש (REBIRTHING)" בסדנאות נשימה ויוגה

הסטודיו של עינת ברוך נמצא בלוקיישן מדהים, בקומה ה-18 במגדל מגורים, הצופה אל הים והחוף. הנוף הזה מיד משרה שלווה עוד בטרם התחלנו את הסדנא. עינת, מורה לחינוך גופני, מומחית ליוגה, סבלה בעברה מקשיי נשימה מולדים. בעקבות התנסות בתרגילי REBIRTHING, אשר שחררו אותה מכל מצוקות הנשימה, החליטה לעסוק בהנחיית תרגילי נשימה משולבים עם תרגול יוגה. קיבלנו טעימה מהסדנא המשלבת את הרוחני עם הפיזי. שכבנו, ישבנו, נשמנו, שאפנו ונשפנו, ובסופו של התהליך הרגשנו כל כך טוב שלא רצינו להפסיק. גם עינת עברה תהליך צמיחה מליקוי בריאותי לבריאות שלמה ובמפגש היא מסבירה את חשיבות תרגילי הנשימה להפגת לחצים, כעסים, מחלות ושאר רעות חולות.

עינת ברוך עושה REBIRTHING
סטודיו עינת ברוך

\\ תחנה שלישית: מיכל נהון – "הפרשת חלה עם מיכל"

כשנכנסים לביתה של מיכל, מיד מרגישים את האור והשמחה המוקרנים מהאישה הקטנה והאנרגטית. על השיש במטבח המתין לנו בצק תופח למעשה הפרשת החלה. מעולם לא השתתפתי באירוע הפרשת חלה. הנושא היה חדש לי. מיכל מסבירה "יש לי זיקה גבוהה ליהדות, חיבור עוצמתי לבורא והבנה רוחנית בקבלת מסרים ותקשור. את "הפרשת החלה" אני מעבירה ממקום של העצמת נשים וחיבור לעוצמות הגבוהות ולסגולות המדהימות שהייתי עדה להן לאורך השנים בהם העברתי הפרשות חלה, לדוגמה: כניסה להריון, קבלה לעבודה, פרנסה, בריאות וממש ראינו וחווינו את אור הניסים. באירוע "הפרשת חלה" אני מסבירה על אחת משלושת המצוות החשובות והיפות ביותר במסורת היהודית שלנו כנשים". מיכל מפרישה מהבצק ומברכת עליו. אנחנו מתבקשים לספק שמות שאנו רוצים לברך, ומיכל מברכת בשמחה ומשרה קדושה מבורכת על כולנו. אנו קולעים צמות לחלות ומיכל מכניסה אותן לתנור. מאוחר יותר הסלון יתמלא בריח אפייה משכר שבסיומו נאכל את מה שהכנו. בנוסף, אנחנו מתברכים בברכות עם אבני קריסטל ומקבלים תקשור מסרים עם קלפי חותמי המגן מהקבלה. היה מפגש מרגש ביותר עם אישה מרתקת מלאת חום ואהבה.

מיכל נהון מפרישה חלה
חלות גם באמצע השבוע

\\ תחנה רביעית: לילי צרויה מימון – "שמש בכיסים" צעדים אופטימיים לטיפול במשברים

לילי צרויה בחרה בחיים לאחר אובדן לפני 10 שנים. היא החליטה לסגור את הפרק הזה בחייה ולפתוח דף חדש ושונה. לילי עזבה את עבודתה כעו"ס ומגשרת שעסקה בתחום בשירות הציבורי, לטובת עיסוקים שהיא אוהבת, אבל גם מסייעים לאחרים. אנחנו מגיעים לביתה המרשים, השוכן בקצה הדרומי ביותר של אשדוד, אל מול נוף מרהיב של הדיונות החוליות בשקיעה. מדלת הכניסה אל פנים הסלון, מונחים על הרצפה, ציורי כפות רגליים שעליהם רשומים המלצות לבחירות טובות לחיים. לילי מסבירה כי אלו הם הצעדים שאנו צריכים לעשות בבחירה בחיים, על מנת לצאת ממצבי משבר שנקלענו אליהם. בסדנא שהיא מעבירה, היא מחלקת קלפי שמש לכל צעד חיובי שאנו בוחרים לעשות. לילי מסבירה כי זוהי "סדנה חוויתית שתאפשר לכל אחד מכם לזהות חוזקות אישיות ולמלא את כיסיו בהם. לבחור מה להכניס לכיסים ועד כמה למלא, על מה לוותר ומה רוצים גם לתת לאחרים. זוהי סדנא פעילה, שמטרתה הטמעת תהליכי מודעות והעצמה אישיים, תוך חיזוק היכולת לשינוי מתוך בחירה בחיים". להנאתה, לילי מצלמת ומשתלמת בפוטותרפיה.

לילי צרויה מימון – בוחרים בצעדים נכונים

מטרת המיזם, מעבר לתכנים המיוחדים, ליצור דיאלוג מרתק בין האורחים למארחת, מעצם היותו מתקיים בביתה הפרטי, במקום בו היא חשה בנוח, במקום בו נמצאים הלב שלה וסיפור חייה. במיזם ישתתפו גם סבתא חרדית המלמדת עיצוב אירועים וציור, ד"ר לרפואה המציעה סדנת בישול עם ערך מוסף, ילידת אתיופיה שמספרת על המסע המפרך מסודן לארץ, סדנת רפלקסולוגיה ושיחה על הקשר בין גוף לנשמה בבית עמוס בציורים ובאיורים מעשה ידי המארחת, סודות של בשלניות מהמטבח ההודי, האתיופי, ההונגרי ועוד.

"אשדודה" נוסד ביוזמת חברת "תיירות אשדוד" בשיתוף הרשות לקידום מעמד האישה בעיר. צרוף המשתתפות והכשרתן התבצע ע"י יעל קורלנדר – מומחית בהקמת קהילות מארחים, מנהלת הקהילה הארצית של המארחים PLP – People Love People – "אנשים אוהבי אנשים".

להזמנת מפגשים ולפרטים נוספים – עמוד הפייסבוק של "תיירות אשדוד" ובטלפון מס': 08-8545481

אטרקציות מומלצות כתבות ורשמים מידע תיירותי אשדוד, אשדודה חווית אירוח ביתית

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים