• תַפרִיט
  • תַפרִיט
בדואים

היסטוריה של חיי הבדואים באיחוד האמירויות. בקצרה

דף הבית » היסטוריה של חיי הבדואים באיחוד האמירויות. בקצרה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

ההיסטוריה של איחוד האמירויות הערביות מגוונת וסוחפת, שופעת סיפורים על ערבים נודדים, או בדואים, שאכלסו פעם את האזור. הם ידועים באורח החיים הייחודי שלהם ותושייה עמידה, והם חלק מהותי מהאזור ומורשתו.

בדואים היו ידועים באורחות חייהם הנודדים במדבר. במשך מאות שנים הם שרדו את מחסור במים ומשאבים אחרים, כדי ליצור חיים מלאים במסורות פשוטות אך יפות. הם מפורסמים בזכות כבודם, הכנסת האורחים והאומץ שלהם. גלה עוד על החיים הבדואים באיחוד האמירויות הערביות.

ניתן לייחס את ההיסטוריה של איחוד האמירויות לתקופה הבדואית. עדויות ארכיאולוגיות מראות כי רועי בדואים התגוררו באיחוד האמירויות. הם התגוררו באזור ביצת מנגרובים בדובאי בין 2500 לפנה”ס עד 3000 לפנה”ס ועסקו בגידול תמרים. זו אחת העובדות המעניינות ביותר על ההיסטוריה של דובאי .

על פי העובדות ההיסטוריות של אבו דאבי , שני אזורים פופולריים – אום אל נאר וג’בל חאפת – היו גם ביתם של שבטים בדואים באיחוד האמירויות. במשך מאות שנים עברו בדואים ממקום למקום באזור במחזורי נוודות כדי למצוא מים, אדמה פורייה ותנאי מזג האוויר הנכונים.

אורח חיים של בדואים באיחוד האמירויות הערביות

למרות האקלים הצחיח והמשאבים המוגבלים, בדואים כפי שהם ידועים לפעמים ניהלו אורח חיים שליו ונוודי באיחוד האמירויות. למרות הניידות המתמדת שלהם, הם נקטו בצעדים כדי להבטיח שיש להם אוכל, מחסה ובידור.

הישרדות במדבר

גר באוהלים

בדואים התגוררו בעבר באוהלים על פני השטח המדברי באיחוד האמירויות. אוהלים בדואים יכולים להכיל שניים עד חמישה חלקים (המכונים Bawahir ), עם מספר שונה של מוטות התומכים בהם. ככל שמספר החלוקות והעמודים באוהל גבוה יותר, כך נחשב הבעלים לעשיר יותר.

אוהלי הבדואים האמיתיים היו בגובה ממוצע ועשויים מסיבי שיער עזים, שיער גמל או כבשים. בחלק מהמקרים שימשו רצועות ארוכות ליצירת גג האוהל. תוך כדי יצירת אוהלים הם דאגו לבחור בסוג בד שיעמוד בתנאי מזג האוויר העונתיים והקיצוניים.

במהלך הקיץ, אוהלים אלה יכלו למשוך את האוויר מבפנים וליצור אפקט קירור ולהפוך לעמיד במים ומהודק יותר כאשר ירד גשם או שלג במהלך החורפים.

יצירת חפצים שימושיים מעור בעלי חיים

בדואים נהגו לייצר נעליים ושקיות מעור בעלי חיים, בעיקר מעזים וגמלים. בעוד שהנעליים הגנו עליהם מפני החול המדברי החם, התיקים עזרו להם לאחסן חלב, מים ומוצרי חלב רבים. בנוסף, הם השתמשו בשיער בעלי חיים כדי ליצור שטיחים, שמיכות, גמל, מלכודות סוסים ושטיחים בעיצובים מורכבים ובדפוסי צבע יפהפיים. שזירת שטיחים בדואים היא מלאכה שעדיין חיה עד היום. יתר על כן, צורת הרקמה המסורתית של אל-סאדו או סאדו נארגת על ידם.

הרגלי אכילה ושתייה

בדואים נהגו לצרוך בעיקר אורז ופריטי מזון מקמח, תוך שהם מתענגים על תה, אגוזים, פירות יבשים ובשר עיזים. הם נהגו לבשל אוכל על המדורות.

חלב מטרה היה משקה פופולרי בקרב הקהילה, שנצרך לאחר שהרתיח אותו עם טימין ומלח לתיבול. יתר על כן, הם עשו חמאה וחובצה ( לבן ) בשקית עשוי עורות בעלי חיים. עוד הם השתמשו בחמאה להכנת גבינה סמיכה וחמאה מבהירה.

בדואים נהגו לייצר את בגדיהם מצמר בעלי החיים. בגדיהם היו פרקטיים ואופנתיים, שנועדו לשמור עליהם בנוח בקיץ החם הקיצוני ובחורפי המדבר הקרים. בעוד גברים לבשו טוניקות לבנות רופפות עם מטלית ראש וגלימה, נשים העדיפו בגדים רופפים וזורמים מעוטרים בדוגמאות שונות ומוגנים בכיסוי מיוחד. זו אחת המסורות המרכזיות של האמירויות הנהוגות עד היום.

 

תחומי עניין וכישורים

אך אלה הפופולריים ביותר:

בזים

בזים הוא ענף ספורט פופולרי הקשור לבדואים באיחוד האמירויות הערביות. במהלך הציד הם ניצלו את יכולותיהם הטבעיות של בזים; הציפורים חזקות, מהירות וזריזות ושימשו ככלי ציד חיוני ויעיל. לפיכך, הם החלו להתאמן ולאלף את הבזים הפראיים לטובתם. בזים אלה שימשו לציד ארנבות, ציפורים וטורפים אחרים.

מירוץ גמלים

לא רק שהגמלים היו מקור מזון וחלב לבדואים, הם השתמשו בהם גם כחיות מירוץ ובתחרויות ראווה. מירוצי גמלים רבים ותחרויות יופי התקיימו באותם ימים. גם כיום, המסורת של מרוצי גמלים בדובאי נשאבת מהתרבות הבדואית המקורית.

כדי לחוות את המהות של חיי בדו, סעו למדבר אל מרמוום בדובאי. ממרוצי גמלים לצפייה בכוכבים, יש הרבה מה מצפה מפעילויות באל מרמום !

שירת נבטי

ידועה כצורת השירה השפתית באיחוד האמירויות הערביות, לשירת נבטי יש מסורת ארוכת שנים שניתן לייחס אותה למאות שנים. שירה זו, המורכבת מפסוקים הדומים לחרוז, הייתה חלק בלתי נפרד מהתרבות הבדואית באיחוד האמירויות הערביות. שירת נבאטי באיחוד האמירויות ידועה בפשטות ובביטויים כנים. זה נהוג עד היום על ידי משוררים רבים כיום.

 

תרבות ומסורות בדואיות

נֶאֱמָנוּת

בדואים ידועים בערכיהם של נאמנות וכבוד. יש להם מצפן מוסרי חזק שהופך אותם לנאמנים ונאמנים למשפחותיהם, החמולות והשבטים שלהם. בזמן שהגברים הבדואים צדו, סחרו והגנו על התא המשפחתי, נשים טיפלו במשק הבית. צפו לנאמנות, לאדיבות מצד חבר או שבט בדואים בכל עת.

הכנסת אורחים

אירוח היה אחד מתכונות המפתח של בדואים. הם היו מתייחסים לאורחים בכבוד מירבי ומשתפים את האורחים באוכל, קפה, תמרים ופירות יבשים. אורח יכול לצפות שיתייחסו אליו בזהירות מלאה ובכל צורך שימלאו אותם על ידי המארח. זו מסורת שמתקיימת כיום בחיי האמירויות המודרניים.

עובדות הבדואים

להלן מספר עובדות על חייהם של בדואים באיחוד האמירויות הערביות:

  • בדואים הגישו שני סוגי קפה: קהווה סדה (רגיל) וקהווה הלווה (מתוק)
  • בדואים ארגנו כינוסים משותפים באוהלים
  • בדואים מכונים גם ‘אנשי האוהלים’

על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם