היער השחור – מסלול דרך השעונים (German Clock Route).

דרך השעונים. צילם יאיר בר זוהר

 

כתבה וערכה: ליאור קן לי

דרך השעונים (German Clock Route)


השעונים הגרמניים הם מהתוצרים המזוהים ביותר בקרב תושבי היער השחור. התושבים החלו לייצר את השעונים לצרכים אישיים החל משנות ה-40 של המאה ה-17, אך רק מאוחר יותר, בסביבות שנות ה-70 של אותה מאה, החלו בייצור התעשייתי של השעונים. לפי האגדות המקומיות, מפעל השעונים הוותיק ביותר בעולם נמצא בעירייה שוונינגן (Schwenningen) ושבמפעל זה הומצא שעון הקוקייה הראשון בשנת 1773.

בשנת 1840, אנשי אגודת יצרני השעונים, שפעלו בעיריית קרלסרוהה (Karlsruhe) העלו את הצורך בבית ספר, בו ילמדו את אמנות יצירת השעונים הגרמניים. תוך זמן קצר הוקם בית ספר למטרה זו ובכינוס של האגודה הוחלט על ייצור ותכנון מנגנונים חדשים לשעונים, על מנת לפתח את התעשייה ביער השחור. עד לאותה התקופה, תושבי היער השחור יצרו שעונים גדולים שהופעלו על ידי גלגלי שיניים מעץ ונעזרו בתיל ברזל להפעלה ובמטוטלת. זמן הפעולה של השעונים הללו, עד למתיחת הקפיץ מחדש, היה 12 שעות.

אם ברצונכם ללמוד עוד על השעונים הגרמניים, שהינם חלק בלתי נפרד מהתרבות של היער השחור, אנו ממליצים לכם לעלות על "דרך השעונים", מסלול סיור מעגלי שנוסד בשנת 1991 ונמשך על פני כ-320 קילומטרים. המסלול עובר בין עיריות שונות ביער השחור, בהן ניתן ללמוד על מסורת ייצור השעונים, להשתתף בסדנאות, לבקר במוזיאונים ובמפעלים שונים. למידע נוסף אודות המסלול, אתם מוזמנים לבקר באתר האינטרנט הרשמי של "דרך השעונים".

הדרך כוללת 21 עיריות בהן מומלץ לעצור לביקור, ביניהן עיריית וולדקירץ' (Waldkirch), עיריית פורטוונגן (Furtwangen), עיריית הורנברג (Hornberg), עיריית סקראמברג (Schramberg), עיריית סנט ג'ורג'ן (St. Georgen), עיריית טרוסינגן (Trossingen) ועיריית וילינגן-שוונינגן (Villingen-Schwenningen). ניתן להתחיל את המסלול בכל אחת מהעיריות שמופיעות בעל מפת המסלול, אולם רבים מאמינים שהמסלול מתחיל בעיריית אייסנבאך (Eisenbach) שבחלקו המזרחי של דרום היער השחור, כ-10 דקות נסיעה מאגם טיטיזי (Titisee).

באייסנבאך תוכלו למצוא מוזיאון הכולל בתוכו אוסף של כ-160 ציפורים מפוחלצות, אוסף אבני מינרלים וכמובן, אוסף גדול של כ-100 שעונים עתיקים מתוצרת היער השחור. במהלך המאה ה-19, תעשיית השעונים הייתה המרכזית ביותר בעירייה. המוזיאון פתוח בימי שני עד שישי בין השעות 10:00-12:00 ובין השעות 14:00-16:00. המוזיאון סגור בימי שלישי. למידע נוסף, בקרו בעמוד האינטרנט הרשמי של מוזיאון אייסנבאך (בגרמנית).

הנקודה המעניינת הבאה אחרי עיריית אייסנבאך היא עיריית וילינגן-שוונינגן, שנמצאת צפון-מזרחית מאייסנבאך, במרחק של כחצי שעה נסיעה. העירייה מפורסמת אודות למצור שהטיל עליה המרשל הצרפתי טלרד (Marshal Tallard) בשנת 1704. תושבי העירייה עמדו במצור בגבורה במשך שישה ימים. השעונים הגרמניים נכנסו לתמונה רק מאוחר יותר, בשנת 1858, אז הוקם בעירייה מפעל השעונים הראשון. בעיריית סקוונינגן תמצאו את מוזיאון תעשיית השעונים Uhrenindustriemuseum שממוקם בתוך מפעל השעונים הישן, בכתובת: Bürkstraße 39. בתוך המוזיאון, תוכלו ללמוד על המכניקה של שעונים מעוררים ולהתפעל מאוסף מרשים של שעונים גרמניים שנוצרו על ידי למעלה מ-100 תעשייני שעונים ביער השחור במשך המאה האחרונה. המוזיאון פתוח בימי שלישי עד ראשון בין השעות 10:00-12:00 ובין השעות 14:00-18:00. למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון תעשיית השעונים של וילינגן-שוונינגן. מלבד שעונים, תמצאו בעירייה עוד אטרקציות רבות אחרות, ביניהן מבנים היסטוריים ומוזיאוני אומנות. לפרטים נוספים אודות האטרקציות הקיימות בעירייה, אתם מוזמנים להיכנס לאתר האינטרנט הרשמי של עיריית וילינגן-שוונינגן (בגרמנית).

העירייה המעניינת הבאה במסלול היא עיריית טריברג, עליה פירטנו מוקדם יותר, בפרק "מרכז היער השחור". העירייה נמצאת במרחק של כחצי שעה נסיעה מעיריית וילינגן-שוונינגן ותוכלו למצוא בה חנות הכוללת בתוכה מאות שעוני קוקייה, להתרשמותכם ולבחירתכם. לאחר מכן, תוכלו להתקדם אל היעד המפורסם הבא, עיריית פורטוונגן (Furtwangen), שממוקמת במרחק של כ-20 דקות נסיעה מטריברג. בעירייה זו תוכלו לבקר במוזיאון השעונים הגרמניים. לפירוט נוסף אודות המוזיאון, עברו לפרק "מרכז היער השחור" במדריך שלנו.

את "דרך השעונים" שלכם תוכלו לסיים בעיריית טיטיזי-נוסטד (Titisee-Neustadt), לחופי אגם טיטי (Titisee). למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של עיריית טיטיזי-נוסטד (בגרמנית).

מקומות לינה מומלצים בכל אזור היער השחור והסביבה

עוד מסלולים ביער השחור

היער השחור – הדרך הרומנטית (Romantic Road). מסלול טיול מומלץ

אטרקציות מומלצות בטבע בעולם אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים גנים ופארקים בעולם הרים, גבעות ועמקים בעולם יערות וחורשות בעולם מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו''ל שמורות טבע בעולם אטרקציות מומלצות בטבע בעולם, אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, גבעות ועמקים בעולם, גנים ופארקים בעולם, הדרך הרומנטית, הרים, יערות וחורשות בעולם, מסלול השעונים, מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו"ל, שמורות טבע בעולם

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות