הי דרומה לאילת, מיומנו של מטייל..

מדינת ישראל היא מדינה קטנה, קטנה מאוד אפילו. כל אורכה, ממטולה שבצפון ועד לאילת שבדרום, הוא כ-500 ק"מ, אורך של עיר בינונית בסין או בהודו, למשל. למרות זאת, ואולי בגלל זאת, אפשר למצוא בה הכל מהכל מבחינת טופוגרפיה, נופים, מראות, טמפרטורות ואקלים. מדהים למדי לגלות כי במדינה שבה אין הבדלי שעות בין הצפון לדרום ואין צורך לאכול אפילו ארוחת בוקר כשטסים טיסת פנים, אפשר לעבור מחורף גשום ומושלג בצפון הרי הגולן למזג אוויר חם ולח בגוש דן ולחום לוהט ומהביל בדרום הנגב ובאילת וסביבותיה.

יש לא מעט מסלולי טיול ברחבי ישראל, ופיתוחו של שביל ישראל, המתפתל ומתנהל לו כיחידה עצמאית ונפרדת לצד הכבישים והדרכים הסלולות, אפילו הפך את המסע לאטרקטיבי ולאתגרי יותר, ופתח בפני המטיילים, כלומר בפנינו, עולמות חדשים של טבע, של בעלי חיים, של הרים גבוהים ושל שדות ירוקים, בקיצור- מסלול שכולו כיף וחוויה.

מכיוון שאני, ורבים מחבריי, איננו טיפוסים של ירוק עד ומזג אוויר קריר ונעים, אלא "אקסטרימיסטים" של חום, מדבר ונחשי אפעה מפתיעים ומופתעים, אנו נוהגים, מפעם לפעם, לבחור לנו מסלולי טיולים באילת, הכוללים קניונים (ולא מהסוג הקמעונאי, לצערן של נשותינו), נחלי אכזב וואדיות מלאות בהדר המדבר ובקסם אותנטי ועתיק יומין ואשמח לשתף אתכם, ואולי לגרום לכם לקום מהכורסא או מכיסא המחשב ולצאת אל הטבע ואל המרחבים האינסופיים שיכולים לספק לכם אותם מסלולים.

ראשית דבר, יציאה למסע אתגרי באילת וסביבותיה אינה אומרת כי אתם צריכים לוותר על התענוג הנלווה לאותם דילים לאילת שמבטיחים לכם הרבה זמן איכות ובילוי במלון מפואר ובעלויות נמוכות יחסית, אלא מאפשרת, למי שמעוניין בכך, להשאיר את הפאר והנוחות המקובלים מאחוריו כבסיס הבית לחזרה ולצאת לחיות כמו שחיו אבותינו לפנינו, עם תרמיל, עם מקל, עם אוהל מתקפל, עם שק שינה ועם הרבה הרבה שמחה על כך שלא וויתרנו על קורס הניווט הצה"לי או על המיומנות בקריאת מפות שטח וטופוגרפיה.

כמובן, שאנו דואגים לוודא לפני כל יציאה למסלול הליכה או שטח, במיוחד כאשר מדובר על מסלולי טיול באילת וסביבותיה, שמשלבים גם טופוגרפיה בעייתית, גם חום וסכנת התייבשות וגם מיני בעלי חיים שעלולים להיות ארסיים או מסוכנים לנו, כי יש לנו את המיומנות הנדרשת ואת הניסיון הנדרש לשם ביצוע המסלול, וכי אנו, או מי שמתלווה אלינו, מכיר את תוואי השטח ויודע להתמודד עם כל מצב שעלול לקרות. בסך הכל, ואחרי הכל, המטרה היא לבלות, ליהנות, לחוות ולחזור הביתה, או לחדר המדוגם במלון, בשלום.

אינני מתיימר להיות מקצוען בתחום המסלולים האתגריים וגם לסכן את חיי ואת חיי חבריי בשביל הריגוש שבטיפוס על צוק תלול בגובה של חמישה ק"מ זה לא דבר שנלקח אצלי בחשבון, ולכן- בדיוק מסיבה זו כאשר אנו מטיילים באילת, אני נוהג לבחור מסלולי טיול בדרגת קושי קלה או בינונית, וזה בהחלט צריך להספיק על מנת לראות מה שצריך לראות ולחוש את מה שצריך לחוש, ואני יודע, מניסיון, כי רבים מחבריי וממכריי נוהגים כך.

ישנם מספר מסלולים מעין אלו, שכל אחד יכול לעשות, גם עם ילדים וגם אם הכושר הגופני הוא כבר לא מה שהיה פעם, כמו אצל עבדכם הנאמן. מסלול אותו עשיתי לא מזמן הנו לאורך הקניון האדום ונחל הנקרא נחל שני דרומי- זהו מסלול קצר יחסית, כארבעה קילומטר בלבד, וניתן לעשותו בזמן של שעתיים, שעתיים וחצי או שלוש, אם צועדים ממש ממש לאט. זהו בעצם מסלול מעגלי המביא אותנו אל בינות צוקי הקניון ולאורכו, כאילו היינו בתוך מבוך צבוע בצבעים אדומים עזים. הטיול עצמו חוויתי מאוד למשפחות וקל להבחין בכך- כאשר כל הדרך שופעת משפחות עייפות אך מרוצות.

חשוב להדגיש כי כל מסלולי הטיולים , ולא משנה באיזה מהם נבחר, מחייבים התכוננות מראש ובדיקה אל מול גורמים מוסמכים לגבי התקופות האידיאליות לביצוע המסלול והאם דווקא באמצע אוגוסט כדאי לקחת את המסלול הזה, והתשובה, במיקום בו טיילתי, היא לא מוחלטת. מסלול הקניון האדום אינו מומלץ כלל בעיתות שרב כבד ובעיתות שבהן יש חשש לשיטפונות וחבל מאוד לקחת סיכונים מיותרים במקומות שבהם אפשר להימנע מהם. התקופות, הרבות, האידיאליות לביצוע המסלול הזה הן בכל התקופה שאינה מוגדרת כקיץ וכמובן בימים שאינם גשומים בחורף.

מסלול טיולים נוסף אותו ביצענו לפני כשנה באילת הוא המסלול של שחורת והגיא האבוד. למרות השם הספרותי משהו, שמזכיר סיפורי אגתה כריסטי למיניהם, מדובר על מסלול לקניון שחורת ולהר הנושא את אותו השם והוא מסלול קצת יותר אתגרי וקצת יותר ארוך, כשמונה ק"מ אורכו, אך עדיין מתאים למשפחות עם ילדים. אנחנו הקצבנו לטיול יום שלם, הבאנו עימנו כובעים, שתייה מרובה וצידה לדרך ודאגנו לקיים הפסקות מסודרות לרגיעת המבוגרים ולרענון הקטנים. במהלך המסלול ניתן יהיה לראות את כל שפע הצבעים והגוונים הקיימים במדבר, מסלעי גרניט שחורים, דרך אבני גיר לבנות ואבני חול צהובות או אדומות. כל מי שאינו עיוור צבעים מוחלט, בהחלט יראה בחזיונות שייגלו לפניו חוויה חושית נהדרת. לאורך המסלול, שאורך בין ארבע לחמש שעות, יש מספר עליות קצת קשות, אך לא משהו שיכול לגרום לתעוקה לבבית או לבכי בלתי נשלט של הילד המפונק.

יש עוד ועוד מסלולי טיולים באילת וקל מאוד למצוא ולאתר אותם בכל רחבי מנועי החיפוש והרשתות החברתיות, ולנצל אותם כי זה קרוב, זה זול וזה שלנו. מבטיח לעדכן אחרי הטיול הבא…

כתבות ורשמים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות