• תַפרִיט
  • תַפרִיט

המדריך המושלם למטייל בגווילין ויאנגשו

דף הבית » המדריך המושלם למטייל בגווילין ויאנגשו

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

נהרות, אגמים, פנסים צבעוניים ונופים עוצרים נשימה – כל אלה מרכיבים את החוויה הנפלאה המצפה למבקרים בערים גווילין ויאנגשו שבדרום סין.

ללא כל ספק, אחת הערים היפות ביותר בסין היא יאנגשו (Yangshou), ובדרך אליה מומלץ למטיילים לעצור בגווילין (Guilin), בדרומה של המדינה, בחבל גוואנסי (Guangxi). שטחה, כ-1,428 קמ”ר, מורכב במידה רבה משדות מעובדים, ובעיר מתגוררים לא פחות מ-300,000 תושבים.

העיר גווילין אמנם קטנה יחסית, אך מרכזית וצפופה. מרכזה של העיר מוקף בארבעה אגמים ובשני נחלים, וכן הרי קארסט שפוסלו לכדי הרים גבוהים, שמונעים את נסיגת המים המתרחשת עם השנים.

במאה הרביעית לפני הספירה כבר החלה העיר להתבסס, אך רק כ-11 שנים מאוחר יותר התפתחה לעיר של ממש. מיקומה אסטרטגי והיא מציעה משאבי טבע רבים. למרות כוחה, סבלה גווילין מהתדלדלות אוכלוסין עקב מלחמת העולם השנייה, אך בתום המלחמה התאוששה הקהילה, בייחוד לאחר שהוקמו בה מפעלים ובתי עסק רבים.

בכל טיול בסין בולטות במיוחד הגבעות המיוחדות בעלות הצורה המשונה, והדבר איננו שונה גם בגווילין. כך נכון הדבר גם לגבי גבעת חזק הפיל (Xiangbi Shan), המתחברת לנהר הלי. מנקודות תצפית מסוימות נראית הגבעה כמו פיל הפורש את חדקו כדי לשתות ממי הנחל, ועל ראשה ניצב מגדל גבוה שצורתו נראית, עבור רבים, כאילו משופד הפיל למקומו. על פי האגדה ירד הפיל מהגבעה והתאהב בעלמה הנאווה גווילין. כה רבה הייתה אהבתו שסירב לעלות חזרה, גם לאחר שנקרא לעשות כן על ידי האלים. הפיל נלחם בשליחי האלים ומצא את מותו במהלך הקרבות, לאחר שנדקר למוות מחרבם.

צפונית לגבעה זו נמצאת גבעה נוספת, אטרקציה תיירותית לא פחות. למרגלות גבעת פובו (Pubo Shan) ניצב סלע שנוצר עקב נטיף גדול, והאגדה מספרת שסלע זה נחתך בחרבו של המצביא פובו, בן שושלת האן. גבעת פובו יוצרת מערבול ועוצרת את הגלים הגבוהים בנהר הלי ובביקור בה אפשר למצוא מערות אגדתיות. מערת הפנינה המושבת, למשל, מספרת על פנינה ששימשה לתאורת המערה עבור הדרקון שהתגורר בה. הפנינה נגנבה על ידי דייג עובר אורח, ולאחר שהתבקש על ידי אימו להחזירה לדרקון, בירך אותו האחרון והעניק לו כרית ייחודית להקלה על כאביה של אמו החולה. לצד מערה זו נמצאת מערת אלף הבודהה, בה נמצאים מאות צלמי בודהה.

כדאי ומומלץ לטפס לגבעת הר פובו, באמצעות המדרגות המאפשרות גישה נוחה לראש הגבעה. לצד גרם המדרגות ניתן להבחין בפעמון ובסיר ארד, שהם שרידים ממקדש קדום שנותר מתקופת שושלת צ’נג. שלוש מאות וחמישים מדרגות מפרידים בין המבקרים לבין ראש הגבעה, והתגמול על המסע המפרך הוא נוף יפהפה על העיר ועל סביבתה, נוף שלא כדאי לוותר עליו.

פסגה מומלצת נוספת היא פסגת היופי המבודדת, הקרויה בידי רבים “פסגת היפהפייה הבודדת”. גובהה של הגבעה כ-709 מטרים מעל לפני הים וכ-216 מטרים מעל לפני העיר. הפסגה צמודה לגבעת פובו ממערב וגם המסע אליה מצריך כושר טוב, שכן המטיילים נדרשים לטפס 306 מדרגות כדי להגיע אל ראש הגבעה וליהנות מנוף פנורמי בלתי רגיל, שלא מצוקי העיר וסביבתה. פסגת היופי המבודד היא חלק ממתחם הארמון של מייסד העיר, הנסיך ג’ינגג’יאנג (Jingjiang) משושלת מינג, שחי במאה ה-15 בגווילין.

ישנן פסגות נפלאות נוספות, והן כולן יפות ומיוחדות, כדוגמת גבעת האיש הזקן והר המשי המקופל, בה נמצאת גם מערת הרוחות. מערה קסומה נוספת היא מערת חליל הסוף (Lu-Di Yan), מערת נטיפים נדירה ביופיה. אם תבקרו בה לאחר עונת הגשמים תהיה זו חוויה מיוחדת במינה, שכן הנטיפים מתארכים מידי שנה. טבע ייחודי זה זכה לתוספת מרשימה נוספת, לאחר שהותקנו בה פנסים צבעוניים חזקים למדי, שניתן להתפעל ממשחקי הצבע הנוצרים בעקבותיהם, או להתרעם על הפגיעה בטבעה המקורי של המערה. עם זאת, אין כל ויכוח על יופייה של המערה, גם כאשר הפנסים מאירים את החללים שבתוכה.

בעיר גווילין עצמה ניתן למצוא אגמים ומזרקות, בהם אגם עץ הפיקוס ההוזי, על שם עצי הפיקוס ובעיקר על שם העץ הצפוני על שפת האגם, שהוא בן כ-800 שנים. מעל לאגם פיר ולאגמים הסמוכים ניצבים גשרים המושפעים רבות מסגנונות העיצוב האירופאים והם מוארים בפנסים צבעוניים. גשרים אלה מזכירים את גשר הזהב, את גשר ריוטלטו בוונציה וגשרים אחרים, ולצידם ניצבות פגושות השמש והירח, המוארות גם כן בפנסים הצבעוניים והחזקים, שצבעיהם משתקפים במי האגם. השיט באגמים ובנחלים הוא חוויה רומנטית עבור הזוגות, וחוויה מרוממת נפש עבור מטיילים בכלל, ומומלץ לנצל את ההזדמנות ולצאת אליו.

בין הבילויים המומלצים בעיר גווילין תמצאו מופעים מרהיבים וביזאריים כאחד, כדוגמת מופע ייחודי שבו מוצא נחש להורג על ידי גזירת ראשו במספריים ולאחר מכן נאכל כשדמו משמש כצבע מאכל ליין אורז המוגש לאורחים בעת בישול הדג. בילוי נעים יותר הוא בבית התה המסורתי של גווילין, או מסע אל הכפרים סביב העיר ואל ההרים והשדות המקיפים אותה.

גווילין היא, כאמור, יעד אטרקטיבי במיוחד בדרך ליאנגשו. העיר יאנגשו עצמה גם היא יעד מומלץ למטיילים שמבקשים טיולים בסין, ונמשכים אליה גברים ונשים מכל הגילאים והתרבויות. יחד עם זאת, צעירים רבים בוחרים בה כיעד אידאלי לעצור ולהירגע, בחירה טבעית לנוכח הנוף הקסום שהיא מציעה לצד פעילויות תרבות ופנאי רבות, בהן אופרה ופסטיבלים.

המדרחוב הראשי בעיירה יאנגשו, West Street, הוא רחוב מיוחד המרוצף אבנים ובו פועלים בתי קפה ומסעדות הפורשים בפני העוברים ושבים שפע רחב ידיים של מאכלים מקומיים ומערביים כאחד. לצידם של חלק ממקומות אלה ניתן למצוא בתי הארחה (גסט האוס) המציעים מקום להניח בו את הראש לאחר ארוחה טובה. המדרחוב מציע גם שפע של דוכנים, בהם ניתן לרכוש פריטים בעבודת יד, תכשיטים, בגדים ומזכרות.

יאנגשו מוקפת כפרים סיניים קטנים ומקסימים, שההיכרות עימם מומלצת באמצעות השכרת אופניים. בכפר פולי (Fuli) כדאי לבקר בבתי אמנים ובגלריות השונות, ומהכפרים האחרים ניתן ליהנות מנופים עוצרי נשימה. המסע אל כפרים אלה מלווה באדריכלות ייחודית ובגשרים עתיקים, המגוללים את סיפורה של העיר יאנגשו לאורך ההיסטוריה.

במהלך הטיול ליאנגשו מומלץ לבקר בפסגת הלוטוס הירוקה, שרבים מזהים אותה בשם פסגת מראת הברונזה. זאת, משום שהמראה השטוח שלה נראה כמו ראי ברונזה עתיק. מגבעת הירח, הדרומית ליאנגשו, ניתן ליהנות מנוף פנורמי נפלא, ככל שתנאי מזג האוויר מאפשרים ראות נוחה לשם כך. זאת, מגובה 380 מטרים, על ראשה של גבעה שבשיאה חור הדומה לצורתו של ירח. למסע זה רצוי להגיע בנעלי הליכה נוחות, שכן הדרך כוללת טיפוס של למעלה מ-800 מדרגות.

חובבי האופניים ישמחו בוודאי להגיע לגאו טיין (Gao Tain), צפונית לעיר יאנגשו. המסע יימשך כיומיים והוא מאתגר, אך מפצה את הרוכבים בנוף משגע ונדיר. מסלול קליל ונוח יותר כולל שיט בנהר הלי, שאורכו כ-56 קילומטרים ומשני צידיו נוף מרהיב של פסגות הרים, עצי במבות וסירות דייגים.

מזג האוויר בגווילין וביאגנשו

האקלים בדרום סין מקביל במידה רבה למזג האוויר בקיץ. משום שכך, יולי ואוגוסט הם חודשים חמים מאוד ואילו דצמבר וינואר קרים מאוד. עם זאת, בחודשים יוני ויולי יש סיכוי גבוה לגשמים, וישנה לחות גבוהה במשך רוב חודשי השנה. הביקור בעיר מומלץ בעיקר בין אפריל ליוני, או בין ספטמבר לאוקטובר.

קניות בגווילין

שוק בגדים תת קרקעי: תחילתו של השוק על יד תחנת הרכבת וסופו במתחם תחנות האוטובוס. השוק מציע בגדים ואביזרים מסוגים שונים ומתוצרת מקומית בעיקר.

השוק הסיטונאי הבינ”ל (Wa Yao): השוק רחב הידיים ממוקם בדרום מזרח סין והוא פורש בפני התיירים מבחר מגוון למדי של סחורה, לרבות בגדים, עתיקות, עבודות יד ומזכרות מיוחדות, במחירים זולים למדי.

שוק גילוף בעץ: זהו המקום לרכישת פסלים צבעוניים מגולפים בעץ, של דמויות סיניות מוכרות. מיקומו של השוק ברחוב Ping Shan Da Cun, אליו ניתן להגיע באמצעות קו 4 ממרכז גווילין.

הקניות ביאנגשו מומלצות פחות, וזאת משום שמדובר בעיר תיירותית מאוד, מה שמעלה משמעותית את מחירי הסחורות.  

אירועים מיוחדים בגווילין

פסטיבל הזיקוקים הלאומי של Dong, המתקיים בפברואר, הוא פסטיבל סמלי ומרגש. הזיקוק הראשון מברך על לידתו של ילד חדש, הזיקוק השני מברך על הון רב ואילו השלישי מברך על פוריותו של הקציר. בתום מופע הזיקוקים מתקיימות תחרויות של משחקי שולחן סיניים והמשתתפים בפסטיבל פוצחים בריקוד מסורתי ובשירה.

פסטיבל Jin Feng, המתקיים אף הוא בחודש פברואר, בכפר מיאופינג (Miaoping) בסמוך לגווילין, החל בעקבות האגדה על אל הרוח, אשר רצה להזיק לאנשי כפר ולגרום להם לאסון גדול. התושבים ניצלו בזכות עצתו של חכם הכפר, לפיה עליהם לעבוד את האל מידי שנה ביום זה. הפסטיבל מתקיים בשקט רב, כדי שלא להכעיס את האל.

פסטיבל פריחת האפרסק, המתקיים בחודש מרץ, מסמל את פריחת עצי האפרסקים ומטרתו להעריך את יופייה של הפריחה. במסגרת הפסטיבל ניתן ליהנות מטעימות של יין מקומי ומריקודים ושירה תחת השמיים.

פסטיבל השירים הלאומי, המתקיים באפריל, הוא פסטיבל שירים ומאכלים, במסגרתו מתלבשים המקומיים בבגדים מסורתיים ומחפשים לעצמם שידוך הולם.

פסטיבל השירים באוגוסט הוא אחד הפסטיבלים המרהיבים והייחודיים בגווילין, והוא מתאפיין בשירתם של המקומיים, המדליקים פנסים לזכר הדורות הקודמים. התושבים מפזרים את הפנסים על מי נהר הלי, מראה ייחודי ונדיר, ולאחר מכן מתקיימות הופעות ותחרויות לחימה.

ארועים מיוחדים ביאנגשו

פסטיבל הבירה, המתקיים מידי שנה בחודש ינואר, מציע מוזיקה מערבית לתיירים ומוזיקה סינית למקומיים, לצד תחרות בירה מעורבת בין התיירים למקומיים.

פסטיבל עיירת Fuli, המתקיים בחודש יוני, מוקדש לאבות הקדמונים המברכים את העיירה ואת תושביה בבריאות טובה. רחובות העיר נצבעים בקרנבל ססגוני גדול, במהלכו ניתן ליהנות מריקודים של דמויות נמר ואריה לצלילי התופים, וממאכלים מסורתיים שמוגשים על ידי משפחות העיירה.

http://youtu.be/YeG9xlMN5Ys

פסטיבל עיירת Baish, המתקיים בחודש אוגוסט, מוקדש כולו לגיבורה הלאומי של סין ומתאפיין בצעדה גדולה, ריקודים מסורתיים ורכיבה על סוסים. בפסטיבל מתקיימת גם תחרות משחק של תפיסת טבעות ברזל, המונפות אל על באמצעות חומרי נפץ. בעת האחרונה החלו להתקיים במסגרת הפסטיבל גם תחרויות כדורסל ושחמט.

פסטיבל השירים הלאומי ב-Zhuang מתקיים מידי חודש ספטמבר ובמסגרתו מתלבשים המקומיים בתלבושות המסורתיות סביב גבעת הירח, בחיפוש אחר שידוך הולם.

 

תחבורה בגווילין

שדה התעופה בגווילין הוא גם הקרוב ביותר ליאנגו, וניתן להגיע ממנה אל העיר יאנגשו באמצעות תחבורה ציבורית נוחה שמחירה אינו גבוה (5 יאן) ותדירותה גבוהה למדי.

ביאנגו ניתן להתמצא באמצעות כלי תחבורה שונים:

אוטובוס – קווי האוטובוס נוחים למדי, אם כי הם פועלים בשעות 9:00 עד 17:00 בלבד. מחיר הנסיעה הוא בד”כ 1.2 יאן.

מונית – המוניות בעיר מגיעות לכל מקום שבו תחפצו, אך רצוי לוודא שמונה הנסיעה מופעל כדי  להימנע מעלות נסיעה מופרזת.

נהג פרטי – שירות של נהג פרטי, שייקח אתכם ממקום למקום במשך יום שלום, עולה כ-100 יאן.

אופניים – ניתן לשכור אופניים כמעט בכל בית אירוח בעיר, וזוהי דרך נוחה להתמצא בעיר.

 

תחבורה ביאנגשו

מיניבוס – עלות הנסיעה היא כ-3 יאן, והמיניבוסים מובילים לכפרים הסמוכים ולאתרי התיירות.

מונית – גם ביאנגו ניתן להשתמש בשירותי המוניות לכל מקום, אך השימוש במונה הנסיעה אינו דבר נפוץ, כך שרצוי לתאם את מחיר הנסיעה מראש.

נהג פרטי – ניתן גם כאן להשתמש בשירותיו של נהג פרטי למשך יום שלם, בעלות של 100 יאן.

אופניים – רוב בתי ההארחה ביאנגשו, בדומה לבתי ההארחה בגווילין, מאפשרים השכרת אופניים לטיול נוח ברחבי העיירה.

מסעדות בגווילין

אחת המסעדות המפנקות והמהנות בגווילין ממוקמת בקומה התשיעית של מלון הונג קונג, ממנה תוכלו ליהנות גם מהנופים המרהיבים של העיר. המלון והמסעדה ממוקמים ברח’ 141 Xi Huan First round road, Guilin

חובבי האוכל הסצ’ואני חייבים להגיע ולבקר במסעדת ייואן פאנדיאן ברח’ 106 Nanhuan Lu. עיצוב העץ במסעדה מזמין ומשרה אווירה קסומה, והאוכל עשיר בתבלינים ובטעמים עשירים ביותר.

מסעדה ייחודית שמעניקה חוויה אישית ונעימה היא מסעדת אונט (Aunt) ברח’ Zongshan, 29. עם הגיעכם אל המסעדה תוכלו להרכיב את המנה בדיוק כפי שאתם אוהבים אותה וליהנות מטבח שיכין אותה לטעמכם האישי.

 

מסעדות ביאנגשו

בלב ליבו של הרחוב המרכזי ביאנגשו, Xi Jie, נמצא בית הקפה המפורסם – קפה מיו. המקום מציע בירה קרה, שירות אדיב ואוכל מצוין, ובכניסה למקום תמצאו שלט שמבטיח שזה המקום לקבל את שלושת הדברים הללו.

לחובבי האוכל הסיני מומלץ לבקר ביאנגאשו ראן (Yangshou Ran) שברחוב השוק. המקומיים ממלאים את המסעדה הנפלאה, שבה מצפה לכל סועד מחבת לוהט במרכז השולחן, כך שיוכל לטגן את המנה במידת העשייה המועדפת עליו.

 

מלונות בגווילין

 מלונות ביאנגשו

Huanggong Garden הוא מלון הממוקם כשני קילומטרים מיאנגשו וכשני קילומטרים מהנהר. נמצא ב- Yangshuo Jima Village

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם