• תַפרִיט
 • תַפרִיט

המדריך המושלם למטייל ביפן

דף הבית » המדריך המושלם למטייל ביפן

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 29 דקות

יפן, איננה דומה לאף מדינה בעולם. היא מערבית, אבל לא מערבית, היא אסיאתית, אך לא אסייתית. היא שונה ומפתיעה. יפן היא מדינה של ניגודים בין מודרניות לשמרנות, בין מסורת לטכנולוגיה הכי חדשנית שיש, בין קפדנות ודייקנות, כבוד וניקיון, לבין אמנות משוחררת חסרת מעצורים.

יפן היא מדינה קטנה שידועה בעיקר בגלל התרבות המיוחדת והטכנולוגיה המתקדמת שלה. מדינה זו ממוקמת בצפון מזרח אסיה בין צפון האוקיינוס השקט לים של יפן, כך שהיא עשירה בנופים עוצרי נשימה. ביפן יש אטרקציות רבות לתיירים, כמו מקדשים, גנים מטופחים, אתרים היסטוריים, מוזיאונים באוויר הפתוח, מעיינות חמים, עצי דובדבן פורחים, סתיו מרהיב, ספורט חורף ופסטיבלים.

מה תראו ביפן? מסעדות עם כיסוי מחצלות ותנור גחלים קטן מול אחרות בהן מוצג חיקוי פלסטיק של המנות בחלונות הראווה. נזירים בודהיסטים מול צעירים מקועקעים, הופעות רוק, תיאטרון אוונגרד וציור מופשט האהודים כמו סידור פרחים, תיאטרון מסורתי וטקסי תה. כהני זן הנוסעים במכוניות יפניות מודרניות, אנשי עסקים הקדים קידה בעודם מדברים בסלולרי, שלטי ניאון ענקיים הכתובים בכתב הסימנים היפני. תעשייה ענפה וכלכלה גועשת וסואנת, אך במקביל הקדשת תשומת לב רבה ליופי שקט ועדין רגעים של שלווה מוחלטת.

הגישה היפנית לדת היא מעשית, סובלנית ומתירה שילוב של אמונות שונות. הדת היא בבסיסה אמצעי תקשורת עם האלים, באמצעותה ניתן לבקש מהם הצלחה כלכלית, הצלחה בלימודים, בריאות טובה או לידה קלה. ביפן יש 2 כתות דתיות ולהן מקדשים נפרדים.

שינטו (דרך האלים) היא הדת העתיקה ביותר ביפן. העיקרון העומד בבסיסה הוא שולטות הרוחות (“קאמי”) על כל תופעות הטבע. היפנים סוגדים לקאמי החשובות ביותר באלפי מקדשים (“ג’ינג’ה”) הפזורים בכל פינה. ערכים יסודיים בחברה היפנית כמו ניקיון ואסתטיקה נגזרים מדת השינטו. היום יפנים רבים משלבים אמונה בשינטו יחד עם בודהיזם ובבתים יפנים נמצאים מזבחות בודהיסטים לצד מזבחות שינטו.

הבודהיזם שמקורו בהודו, הגיע ליפן דרך סין וקוריאה בתחילת המאה השישית לספירה. לאורך מאות השנים שחלפו היחסים בין מאמיני השינטו למאמיני “האמונה החדשה” ידעו עליות ומורדות. אט אט לבש הבודהיזם מאפיינים מקומיים הקרובים לעיקרי השינטו אחד הביטויים החיצוניים לסימביוזה שבהשפעת שתי האמונות הוא הגנים היפניים. עיצובם נשען על הגנים שטופחו סביב מקדשי השינטו ובטאו את אהבת הטבע שהיא ממאפייני השינטו בשילוב עם אידיאל גן העדן המתבטא בבודהיזם. בדגש על מוסריות ושליטה רוחנית) וכך מצאו השניים אחיזה רחבה משותפת בקרב העם. הגנים היפניים נחלקים לסוגים שונים אך כולם הסוגים מתאפיינים בעקרונות מרכיבים דומים וכולם התפתחו במקביל במשך מאות שנים. המטרה המשותפת הייתה ליצור דגם מוקטן של עולם הטבע: אבנים, מים, גשרים ואלמנטים נוספים ששולבו כך שייצרו נוף אידאלי בזעיר אנפין.

חברה: אמונות אלה, לצד ערכים של אחדות המשפחה, עבודה קשה, טובת הכלל הגוברת על מאוויים פרטיים, הם גורמים המאחדים את העם. יחד עם זאת בשנים האחרונות צומח ביפן דור צעיר שחלקים גדולים שלו מפקפקים בערכה של ההקרבה העצמית הזו. גברים זונחים אט, אט את הבילוי עם חבריהם לעבודה לטובת בילוי בחיק המשפחה. ביטויים נוספים לתופעה הם העלייה בשיעור הגירושין ובמספר הנשים הרווקות. שעור הילודה ביפן יורד בהתמדה ועומד כיום על 1.5 ילדים בממוצע למשפחה. כך נוצרת ביפן חברה מזדקנת התלויה בתמיכת הממשלה. אין זאת עקב החלטתן של נשים רבות לא להינשא, אלא גם עקב תנאי המחייה הצפופים ורצונם של ההורים להשקיע את כל כספם בחינוך מעולה של הילדים. המעמד החברתי מושפע משילוב של השכלה ומקום העבודה. העילית האמיתית של יפן המודרנית הם פקידי הממשל ומנהלי תאגידי הענק והחברות הגדולות. ביפן נהוגה הפרדה בין מעמד לכוח שלטוני. מאז המאה ה12 מעמדו של הקיסר גבוה, אך כוחו מועט ואין לו השפעה על כלכלת המדינה המכוונת בעיקר ע”י הפקידות הממשלתית.

רק ביפן!

סומו הוא ענף הספורט הלאומי ומקורו בטקסים עתיקים. מידי שנה מתקיימות שש אליפויות סומו המשודרות בשידור חי בטלוויזיה וזוכות לרייטינג עצום. אמנויות לחימה אחרות משקפות עקרונות תרבותיים, רוחניים או אסתטיים לאומיים. חשובה בהן לא רק הטכניקה והשיטה אלא שלמות הדרך. מטרתן להקנות איזון, שליטה, מהירות, ודיוק הן במובן הגופני והן במובן הרוחני, מחשבתי.

גיישות הן בדרניות מקצועיות, מומחיות באמנות מסורתית, בשיחה שנונה ובשמירת סודותיהם של הלקוחות. הן זוכות להערכה רבה, ואפילו לאהבה, מהגברים האמידים המבקרים אצלן. מעמדו של המקצוע, שמקורו במאה ה17, נמצא בירידה ומושפע מפעילותן של “אונסן גיישה” שרבות מהן מציעות שירותים מיניים ולא אמנותיים ואחרות הן פשוט מלצריות בתלבושת מסורתית. זו הסיבה שהגיישות הגאות של קיוטו מעדיפות להיקרא “גייקו” – ילדת אמנות. על כל גיישה לבחור בין התמחות בריקוד לצליליו של השאמיסן (כלי נגינה בעל שלושה מיתרים) או ללמוד לנגן על הכלי עצמו. ביפן אין הבחנה ברורה בין אמנות לבין מלאכת יד. שני התחומים נחשבים לחשובים באותה מידה ובשניהם עוסקים היפנים כבר מאות שנים. התחומים האופייניים ביותר – קליגרפיה (כתיבה אמנותית), ציור, קרמיקה, טקסטיל, גילוף בעץ, שימוש בבמבוק, כלי לכה, סידורי פרחים ועיצובי בונסאי.

לבוש – מרבית היפנים לובשים היום בגדים בסגנון מערבי ובכל זאת אפשר לראות נשים הלובשות קימונו או גברים נחים בקימונו קיצי קל. קימונו הוא מעין חלוק מסורתי אותו לובשים גברים ונשים כאחד באירועים רשמיים ובחגים. בערב נהוג להחליף את הקימונו “הייצוגי” וללבוש קימונו מכותנה. בקימונו מאיכות טובה אפשר להשתמש במשך שנים רבות מאוד. הוא עשוי לעלות עשרות אלפי ין ונחשב לנכס משפחתי. מידות הקימונו אחידות וניתן להתאימו לכל לובש בזמן קשירת האבנט. האבנט עשוי בדרך כלל ממשי וקשור בחוזקה מאחור. את הבדים הססגוניים מהם תופרים קימונו לנשים מעטרים בצביעה ידנית, באריגה או באחת משיטות הצביעה היפניות המסורתיות כשהמטרה היא ליצור דוגמאות מורכבות. פריטי אופנה מסורתיים נוספים – מניפות העשויות בדרך כלל מבמבוק ונייר מצויר וכן מסרקים וסיכות לשיער.

גיאוגרפיה – יפן נמצאת באזור בו נפגשים ארבעה לוחות טקטוניים והיא האזור הפעיל ביותר בעולם מבחינה גאולוגית. את העדות לפעילות זו ניתן לראות ברכסי ההרים התלולים המתנשאים מעל מישורי יפן, בהרי הגעש ובאתרי המעיינות החמים. היפנים מורגלים לחיות בצלן של רעידות אדמה, התפרצויות געשיות וסופות טייפון. בחריצות ושקדנות הם משקמים שוב ושוב את עריהם בכל פיסת קרקע מישורית, תוך שכלול טכנולוגיות הבנייה להגברת עמידותן. ביפן המודרנית התפתחה אהבה לאומית לחדשנות והעדפות צרכנים עלולות להשתנות מהקצה אל הקצה תוך זמן קצר. האהבה לשינויים היא ביטוי לערכים דתיים עתיקים המקנים חשיבות לארעיות ולהתחדשות. יער אדיר של אורות ניאון מאפיין את אזורי הקניות והבידור של הערים המודרניות. היפנים מובילים את העולם כבר עשרות שנים בתעשיית משחקי הווידאו וגאים מאוד בחברות כמו נינטנדו, סגה וסוני.

מתי כדאי לבקר ביפן?

אביב: מרץ -מאי

זוהי תקופת פריחת הדובדבן וכל היפנים מבלים בפארקים וחוגגים את הפריחה. בתי הספר יוצאים לחופשת האביב באמצע מרץ עד תחילה השבוע הראשון של אפריל. זוהי תקופה די עמוסה בה רוב האטרקציות התיירותיות מלאות בתיירים יפנים. שבוע הזהב הגולדן וויק מתחיל בסוף אפריל עד -5 במאי. תחבורה, לינה, ואטרקציות תיירותיות עמוסות בתקופה זו לכן יש להזמין מקומות כמה חודשים מראש.

קיץ: יוני -אוגוסט

עונת הגשמים ביפן מתחילה בדרך כלל בתחילת מאי באוקינאווה. ובאזורים אחרים בתחילת יוני ונמשך עד אמצע יולי. אמנם יולי אוגוסט חם ולח ברוב חלקי יפן, אך תקופת הקיץ תוססת ומלאה באירועים רבים. אמצע אוגוסט נחשב לשיא עונת התיירות. אנשים רבים יוצאים לחופשות במהלך הזמן ומבקרים את משפחותיהם ביפן דבר שגורם לעומס ברכבות המהירות.

סתיו: ספטמבר – נובמבר

עלי השלכת הופכים לאדום, כתום, וצהוב. העונה מתחילה באוקטובר ונמשכת עד תחילת דצמבר, פסטיבלים רבים מתקיימים בסתיו ברחבי יפן כדי להודות על היבול. העיר כולה מקושטת והאיכרים מוכרים את יבולם הטרי בדוכנים ברכבי העיר.

חורף: דצמבר – פברואר

מתחילת נובמבר העיר כולה מוארת בנורות צבעוניות לרגל בוא חג המולד שאומנם אינו חג לאומי, אבל נחגג בסגנון יפני.ראש השנה נחשב לאחד החגים החשובים ביותר ביפן. בשבוע האחרון של דצמבר ועד השבוע הראשון של ינואר היפנים מבלים באתרי סקי ובכל האטרקציות התיירותיות, דבר שצריך לקחת בחשבון.

 

פרקים חשובים בהיסטוריה של יפן

הסמוראים – תרבות זו נולדה במאה התשיעית בתקופה שבה תיעבו אנשי חצר הקיסר אלימות והרג והפקידו בידי איכרים-לוחמים ושוטרים מקומיים את האחריות להגנת אזורי הספר. הסמוראים שבתחילה חיו בצל בעלי אחוזות, הקימו שושלות משלהם והפכו לחזקים יותר מהקיסר. הם ייסדו את שלטון השוגונאט (משטר צבאי דיקטטורי, כשהשליט הצבאי נקרא “שוגון“) והשיתו אותו על יפן בין המאות ה 12 עד ה 19. כללי התנהגות ונאמנות נוקשים הנקראים בושידו (“דרכו של לוחם”) כללו טקסי התאבדות שבביצועם שמר הסמוראי על כבודו.

המלחמה נגד סין ומלחמת העולם השנייה – בשנות העשרים של המאה העשרים פקדו את יפן זעזועים חברתיים על רקע הניסיון המהיר להפוך את המדינה מפיאודלית למדינה תעשייתית. התמוטטות הבורסות בעולם ב 1929 והשפל שנוצר בעקבותיהן החריפו את המתח הפנימי. קצינים צעירים ששאפו להחזיר את הגאווה הלאומית ביצעו שורת מעשי רצח בעשירים. במקביל נציגי הצבא בממשלה דחפו לכיבוש שטחים ברוסיה ובסין מתוך רצון להבטיח אספקת חומרי גלם ליפן ולחזק את בטחונה. ב1937 יפן פתחה במלחמה מול סין אך עד מהרה הפכה זו למלחמת התשה שנמשכה עד 1945. כשהחליטה ממשלת ארה”ב להטיל חרם כלכלי על יפן, כולל עצירת יבוא הנפט למדינה, התקבלה בטוקיו החלטה נואשת לצאת למתקפת פתע נגד ארה”ב שמטרתה להשתלט על איי האוקיינוס השקט. ההתקפה נערכה בפרל הארבור, הוואי, בדצמבר 1941. מספר חודשים אחר כך כבשה יפן את דרום מזרח אסיה. ארה”ב התאוששה בהדרגה וריכזה כוח קרב מסיבי מסביב ליפן. היא קראה לצבא היפני להיכנע ללא תנאי אך זה סרב בעקשנות. באוגוסט 1945 הטילה ארה”ב שתי פצצות אטום על הירושימה ונגסקי ובמקביל ברה”מ הצטרפה לחזית נגד יפן באוקיינוס השקט. רק אז הורה הקיסר הירוהיטו לקבינט להסכים לכניעה. בעקבות המלחמה התחוללו ביפן שינויים מרחיקי לכת. הקיסר ויתר על מעמדו האלוהי, בוצעה מיד רפורמת קרקעות שהיטיבה עם המוני העם, נחתמה אמנת ביטחון עם ארה”ב במסגרתה הביטחון הצבאי הלאומי הופקד בידי האמריקאים שהקימו בסיסים עצומים במדינה. היפנים החליטו להתרכז בחידוש הצמיחה הכלכלית ואט, אט ובהדרגה הפכה יפן למדינה משגשגת המבוססת על יצוא מוצרי אלקטרוניקה, מכוניות וטכנולוגיות מתקדמות. יחד עם זאת החל מסוף המאה העשרים כלכלת יפן סובלת מהאטה מתמשכת והממשלה עושה מאמצים גדולים לחדש את הצמיחה.

מספרים

 • 380,000 קמ”ר – שטח המדינה (מקום 61 בעולם) והיא מכילה למעלה מ 6000 איים.
 • 4 האיים הגדולים תופסים 97% מהשטח.
 • 127 מיליון תושבים (מקום עשירי בעולם)
 • 30 מיליון תושבים במטרופולין טוקיו רבתי (המטרופולין הגדול בעולם)
 • 6 טריליון דולר – התמ”ג היפני (הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם, אחרי סין, ארה”ב והודו)
 • 36,500 דולר – התמ”ג לנפש (מקום 45 בעולם. קצת לפני ישראל – כ 35000 דולר מקום 51 בעולם)
 • שעור האבטלה 5.1%

מידע כללי

בניגוד לתדמית יפן זולה, בטח יותר מאירופה וארה״ב הכל שונה ממה שאנחנו רגילים לכן צריך לבוא בראש מתאים ולנסות האנשים מאד נחמדים ותמיד תוך שניות מוצאים מישהו שיעזור באנגלית. הדור הצעיר שולט היטב ועדיף לשאול מבוגרים צעירים. יש פתיחות רבה לתירים ורצון לעזור. סולחים לתייר על טעות התנהגותית שהוא עושה מתוך הבנה שהם שונים. מאד שירותים. אפשר לסמוך בעניים עצומות שלא ינסו לרמות אותך בשום מקום מנהג המונית, מסעדה, חנויות וכו. הרגשה מאד נוחה. סופרים לך את הכסף מול העניים שבע פעמים.לא משלמים טיפים לאף אחד. מחיר זה מחיר וזהו. ילדים – נוער ייהנו ואין בעיה. בהרבה מקומות חצי מחיר. משעה שמונה בערב אין ילדים בחוץ אבל ממילא אין הרבה ילדים במרכזי הערים. הרגשנו מאד בטוח להסתובב בחוץ כמו שלא הרגשנו בשום מדינה אחרת.

מתאם לחשמל, השקעים ביפן שונים מבישראל והחשמל הוא 100 וולט. רוב המכשירים המודרניים עובדים עם 100-240 וולט אבל יש לקנות מתאם ליפן.

להצטייד בתרופות, שמות התרופות ביפן שונות וכל הכתוביות ביפנית, הרוקח בקושי מדבר אנגלית ולכן עדיף להצטייד בתרופות הכרחיות.

ספרים ומפות טיולים ביפן

התמצאות

לפי כתובות קשה מאד להתמצא. או שהמפה לא מפורטט באנגלית או שהרחוב לא מסומן. עדיף תמיד לשאול על פני נווט עצמאי. למקומות בעייתיים קחו מונית. אין GPS בהישג יד וגם אם יש לא תדעו כתובת לרוב. רוב המקומות משולטים באנגלית.

שירותי תיירות

באזורים בו אתם מבקרים אם אתם מחפשים, סיורים, קיצור תורים בכניסות לאטרקציות, הופעות ועוד באזורים שונים בעולם, אני ממליץ מניסיון אישי.

כל הדברים לעשות …

מסוק & בלון

כיתות וסדנאות

שייט וטיולי מים

סיורים תרבותיים וטיולים

טיולי יום 

מזון, יין וחיי לילה

נופש וטיולים עונתיים

ידידותי לילדים

מותרות ואירועים מיוחדים

סיורים מרוכזים

פעילויות חוץ

סיורים פרטיים ומפורסמים

קניות ואופנה

סיורי החוף

מופעים, קונצרטים וספורט

כרטיסים ומעברים

טיולי ספא

פארק שעשועים

העברות ותובלה יבשתית

VIP & סיורים בלעדיים

טיולי הליכה ואופניים

ספורט מים

האטרקציות המובילות ביפן

תחבורה 

ישנן כמה דרכים לטייל ביפן: הצטרפות לאחד מאותם טיולים מאורגנים ליפן תאפשר לכם לטעום בזמן קצר מהאומנות, התרבות, ההיסטוריה והנופים יוצאי הדופן של חבל ארץ מיוחד זה. אם אתם מעדיפים לצאת לטיול פרטי ולתכנן לבד את המסלול, תוכלו לבסס את הטיול על התחבורה הציבורית המצוינת ביפן (המדינה מרושתת ברשת של רכבות מהירות, באוטובוסים ובמוניות). אולם, אם אתם מעוניינים לטייל באזורים הכפריים המרוחקים מהערים, בהם התחבורה הציבורית יעילה פחות – עדיף לבסס את הטיול על השכרת רכב בחו”ל.


טיסות ליפן טיסות חוץ

בטוקיו יש שני שדות תעופה בינלאומיים. NARITA שהוא שדה התעופה הראשי ביפן ונמצא במרחק של כשעה וחצי נסיעת רכבת מטוקיו, ושדה התעופהHANEDA הממוקם בלב טוקיו ומשמש גם לטיסות פנים.

אם רכשתם בישראל כרטיס חופשי לרכבות ביפן תוכלו להתחיל ולהשתמש בו בנסיעתכם הראשונה מנמל התעופה נאריטה לטוקיו.  אך חשוב לציין כי צריך לפתוח את הפס בנמל התעופה במשרדי הג’יי-אר.

הערה: מומלץ לתכנן את הטיול ולראות מתי הכי משתלם לפתוח את הכרטיס החופשי לרכבות (בד”כ קונים פס ל-7 ימים וכדאי לפתוח אותו רק לקראת הנסיעות הבינעירוניות, למשל כשיוצאים מטוקיו לקיוטו, קנזאווה וכו’ ויש להשתמש ברכבת הקליע).

נכון לכרגע, אין טיסה ישירה מישראל ליפן, אך ישנן טיסות עם קונקשנים מכל מיני מדינות.

לטוקיו ניתן להגיע דרך סיאול, הונג-קונג, בנגקוק או דרך אירופה.

דרכי נסיעה מנמל התעופה

1.לימוזין באס (קישור: https://www.limousinebus.co.jp/en), כ-3,000 יין לאדם.

2.רכבת לטוקיו כ- 3,000 יין לאדם (1. נריטה אקספרס, מגיעה לשינג’וקו, 2. סקיי ליינר, מגיעה לניפורי). לאחר ההגעה לתחנה בטוקיו רצוי לקחת מונית לבית המלון.

3. מונית מנמל התעופה (כ-$150 מ-Haneda או כ- $300 מ-Narita). במוניות ביפן ניתן לשלם בכרטיס אשראי.

טיסות פנים

טיסות פנים ביפן תוכלו להזמין באתרים הבאים:

ANA – חברת טיסות בתוך יפן.

JAL – טיסות בתוך יפן

JETSTAR – חברת טיסות Low-Cost

Peach – חברת טיסות Low-Cost שמפעילה טיסות זולות בתוך יפן. בטוקיו החברה מטיסה משדה התעופה Narita לאוסקה.  ובנוסף משדה התעופה קנסאי (ליד אוסקה) למגוון רחב של יעדים בתוך יפן (ואף למדינות שכנות).

השכרת רכב ביפן

אחד הדברים שחשוב לזכור הוא שביפן נוהגים בצד שמאל. עם זאת, אל תדאגו יותר מדי… אנשים שהתנסו בכך מספרים שמתרגלים די בקלות לנהוג בצד “ההפוך”.

כדי לנהוג ביפן יש צורך להצטייד ברישיון נהיגה בינלאומי ובכרטיס אשראי בינלאומי שמהווה עירבון לכיסוי כל נזק שעלול להיגרם לרכב השכור. מומלץ לבצע את הזמנת הרכב מחברה בינלאומית גדולה ולעשות זאת עוד בארץ, מכמה סיבות:

–        תוכלו לבצע את ההזמנה באינטרנט.

–        תוכלו להשיג עסקה טובה יותר.

–        נוח יותר כשהרכב כבר ממתין לכם ביפן, במיוחד כאשר הסוכנויות ביפן מתקשות לתת שירות באנגלית.

–        תוכלו לרכוש ביטוח שיתאים לצרכים שלכם, מחברה בארץ.


טיסות ליפן טיסות חוץ

בטוקיו יש שני שדות תעופה בינלאומיים. NARITA שהוא שדה התעופה הראשי ביפן ונמצא במרחק של כשעה וחצי נסיעת רכבת מטוקיו, ושדה התעופהHANEDA הממוקם בלב טוקיו ומשמש גם לטיסות פנים.

אם רכשתם בישראל כרטיס חופשי לרכבות ביפן תוכלו להתחיל ולהשתמש בו בנסיעתכם הראשונה מנמל התעופה נאריטה לטוקיו.  אך חשוב לציין כי צריך לפתוח את הפס בנמל התעופה במשרדי הג’יי-אר.

הערה: מומלץ לתכנן את הטיול ולראות מתי הכי משתלם לפתוח את הכרטיס החופשי לרכבות (בד”כ קונים פס ל-7 ימים וכדאי לפתוח אותו רק לקראת הנסיעות הבינעירוניות, למשל כשיוצאים מטוקיו לקיוטו, קנזאווה וכו’ ויש להשתמש ברכבת הקליע).

נכון לכרגע, אין טיסה ישירה מישראל ליפן, אך ישנן טיסות עם קונקשנים מכל מיני מדינות.

לטוקיו ניתן להגיע דרך סיאול, הונג-קונג, בנגקוק או דרך אירופה.

דרכי נסיעה מנמל התעופה

1.לימוזין באס (קישור: https://www.limousinebus.co.jp/en), כ-3,000 יין לאדם.

2.רכבת לטוקיו כ- 3,000 יין לאדם (1. נריטה אקספרס, מגיעה לשינג’וקו, 2. סקיי ליינר, מגיעה לניפורי). לאחר ההגעה לתחנה בטוקיו רצוי לקחת מונית לבית המלון.

3. מונית מנמל התעופה (כ-$150 מ-Haneda או כ- $300 מ-Narita). במוניות ביפן ניתן לשלם בכרטיס אשראי.

טיסות פנים

טיסות פנים ביפן תוכלו להזמין באתרים הבאים:

ANA – חברת טיסות בתוך יפן.

JAL – טיסות בתוך יפן

JETSTAR – חברת טיסות Low-Cost

Peach – חברת טיסות Low-Cost שמפעילה טיסות זולות בתוך יפן. בטוקיו החברה מטיסה משדה התעופה Narita לאוסקה.  ובנוסף משדה התעופה קנסאי (ליד אוסקה) למגוון רחב של יעדים בתוך יפן (ואף למדינות שכנות).

תחבורה ציבורית ביפן

לפני טיסה ליפן אל תשכחו להזמין פס שבועי לJR שיחסוך לכם המון כסף, עם פס כזה תוכלו להשתמש במשך שבוע ללא הגבלה ברכבת המהירה, זה הוא פס שצריך לקנות אותו מחוץ ליפן. בנוסף תדאגו להזמין בתי מלון כמה חודשים מראש לפני פריחת הדובדבן.

Google maps directions היה הכלי העיקרי ביחד עם Japan tour guide שהוא אתר יפני רשמי לכל האתרים החשובים ונועד לתיירים עם צילומים של תחנת האוטובוס הדלפק וכו. שווה להדפיס בארץ. עם ipad או טלפון וחבילת גלישה גם עוזר אבל חשוב להכין מסלול מסודר

התחבורה הציבורית ביפן היא מהיעילות והמדויקות ביותר בעולם. החל מרכבות המטרו ועד רכבת הקליע (Shinkansen). ישנם גם אוטובוסים, מעבורות, רכבות עיליות ומוניות שבהן ניתן להיעזר בהם בנסיעות קצרות.

קניית כרטיס למטרו

העלות עבור כרטיס נסיעה במטרו, נקבעת לפי המרחק בין התחנה שבה אתם מעוניינים לעלות לתחנה הסופית ורשום על התחנה הסופית. מכניסים כסף למכונה לפי הסכום שכתוב ליד תחנת היעד (אותו דבר גם ברכבות עיליות, וחברות סאבווי אחרות חוץ ממטרו). בוחרים את מספר הנוסעים ובסיום מקבלים כרטיס נייר. (אם אתם לא יודעים את הסכום הנסיעה, תקנו את הכרטיס הזול מכולם. לאחר ההגעה תלכו למכונת fare adjustment או לדלפק ליד יציאת הכרטיסים ישלמו את ההפרש.)

בעזרת כרטיס זה ניתן להיכנס למתחם הרציפים, וזהו גם כרטיס היציאה ממנו (מכניסים אותו בשער היציאה, עם סיום הנסיעה והוא נבלע)

אם החלטתם לשנות מסלול תוך כדי נסיעה, ישנה מכונת fare adjustment בכל נקודת יציאה ליד השערים. מכניסים את הכרטיס, היא מחשבת כמה עולה לכם המסלול מהנקודה שבה עליתם על הרכבת ועד למיקום שבו אתם נמצאים, בהתאם לכך אתם מקבלים את ההפרש או מוסיפים אותו, וחופשיים להמשיך בנסיעה.

נקודה לציון- כאשר מחליפים בין חברות רכבת (למשל בין המטרו לג’יי-אר) צריך לקנות כרטיס חדש בכניסה לתחנה של חברת הרכבת השניה. אם מחליפים רכבת בתוך אותה חברה (בין מטרו למטרו או בין רכבת ג’יי-אר לג’יי-אר) לא צריך לקנות כרטיס חדש.

מספרי הקרונות מסומנים על הרציפים. יש לעמוד מצד ימין או שמאל של הסימון, ולאפשר לכל הנוסעים לרדת לפני שאתם עולים. תוכלו לראות איך היפנים עושים זאת באלגנטיות והשקט שלהם, ופשוט לנהוג כמוהם.

אפשר לשדרג את הנסיעה לקרונות הירוקים – אלו קרונות יוקרתיים ומרווחים יותר. עלותם היא כ- 30% יותר מעלות הנסיעה בקרונות הבסיסיים. השדרוג לא הכרחי מכיוון שגם הקרונות הבסיסיים נוחים, נקיים ומרווחים מספיק. כמעט בכל רכבות ה- shinkansen ישנם שקעי חשמל לכל מושב.

ניתן לרכוש דרך המכונות של המטרו כרטיס של 24 שעות שתקף לכל רכבות המטרו בעלות של כ-600 יין לאדם. ניתן לקנות כרטיס יומי משלוב של המטרו וג’יי-אר בעלות של כ-1600 יין ליום.

השתדלו להימנע מנסיעה במטרו ברכבות הרגילות בשעות העומס- 7-9:30 בבוקר, ו- 17-19 בערב. בעיקר אם יש לכם מזוודות.

הזמנת כרטיס JR תחבורה ציבורית ביפן

התחבורה הבין עירונית ביפן נחשבת יקרה, אבל היא מהירה, נוחה ויעילה ביותר.

חברת JR מאפשרת לרכוש כרטיס מיוחד לשימוש בלתי מוגבל בכל המתקנים שלה (כולל אוטובוסים, קו רכבת עילי בטוקיו, מעבורות וכל רכבות השינקנסן והבין עירוניות).

ברכבות בין עירוניות מעטות (rapid express ו- limited express) תוכלו להזמין מקומות ישיבה מראש. אפשר לעשות זאת במשרד הכרטיסים של JR (חברת הרכבות הגדולה) או בחברה הספציפית שמפעילה אותן.

את הכרטיס ניתן לרכוש אך ורק מחוץ ליפן, וניתן להפעיל אותו בתוך יפן בהצגת דרכון זר.
הוא נחשב לא זול, אבל בתכנון נכון הוא זול הרבה יותר מהמחיר המצטבר של נסיעות רגילות. הוא מאפשר הזמנת מקומות בחינם על כל רכבת שהוא מכסה.
ניתן להזמין כרטיס לתקופות של שבוע, שבועיים או שלושה שבועות.
את כרטיס ה- JR Pass לא מעבירים במכונה, כמו כרטיסים אחרים, אלא מציגים לכרטיסן בעמדה, שנמצא ליד השערים האוטומטים.

אפשר לקנות את הכרטיס כאן

נקודות חשובות לרוכשים כרטיס JR Pass:

את שובר ה- JR Pass שרכשתם לא ניתן להנפיק ביפן. כמו שניתן לרכוש אותו מחוץ ליפן, כך גם ההנפקה. שימו לב וזיכרו לעשות זאת לפני צאתכם. בישראל הסוכנים מוכרים ביוקר.

כרטיס ה- JR Pass מקנה נסיעות ללא הגבלה בקווי JR למעט רכבת השינקנסן, MIZUHO, “נוזומי” וקווי אוטובוס מסוימים.

ניתן להפעיל את הפס במשרדים בתחנות הרכבת הגדולות (בטוקיו למשל יש מספר אפשרויות – בתחנות טוקיו, תחנת שינג’וקו, תחנת שינגאווה, תחנת אואנו). לרוב בתחנות שהשינקנסן עובר בהן ניתן לגשת לפתוח את הפס במשרדים שבתחנות אלו. המשרדים לאתחול הפס נסגרים יחסית מוקדם וכדאי לבדוק שעות באתר של ה-JR. ניתן גם להפעיל את הפס במשרדים בנמל התעופה בטוקיו או באוסקה.

כרטיס ה- JR Pass משמש בעיקר לתחבורה בין עירונית. התחבורה העירונית קצת יותר יקרה מהארץ ונוחה מאד: כל הקווים שמובילים לאתרים תיירותיים משולטים היטב.

הפס תקף לשלושה חודשים בלבד מרגע הרכישה באינטרנט. לכן כדאי לרכוש אותו קרוב יותר למועד הנסיעה. לאחר ההזמנה, הפס מגיע בדואר וזמן ההגעה יכול לקחת בין שבוע ל-3 שבועות.

 לעיתים ניתן לקנות את הפס גם לאחר ההגעה ליפן, אבל זה תקופתי ולא כדאי להסתמך על זה, וגם זה יותר יקר.

אם רוצים לקנות כרטיס רכבת יומי עבור הג’יי-אר, ניתן לרכוש אותו רק דרך המשרדים. לא ניתן לרכוש במכונות (כמו במטרו). כרטיס נטען SUICA ליפנים יש כרטיס רב קו משודרג אותו ניתן להטעין בכסף ולשלם עבור הנסיעות שלכם שאינן כלולות בכרטיס הJR Pass. כרטיס הSUICA משמש גם כארנק אלקטרוני וניתן לרכוש דרכו חטיפים ומשקאות במכונות האוטומטיות ברחבי יפן ובחנויות נוחות. יש כרטיס דומה למטרו שנקרא PASMO ואפשר להשתמש בשניהם בדיוק אותו דבר בכל חברות הרכבת בטוקיו. אלו הם הכרטיסים שיש בטוקיו, בערים אחרות יש כרטיסים אחרים ולכן הכרטיס לא תמיד עובד כשעוברים לעיר אחרת.ניתן לרכוש כרטיס התחלתי עם 1,000 יין טעון (מינימום). מחיר הכרטיס כולל “פיקדון” הוא 500 יין.

טיפים לרכבות בערים הגדולות:

אם לא רכשתם כרטיס ואינכם בטוחים לגבי מחיר הנסיעה, רכשו את הכרטיס הזול ביותר שמופיע במכונה. בשער היציאה בסוף הנסיעה, יש מכונות FARE ADJUSTMENT דרכן תדעו כמה תצטרכו להוסיף ויוציאו לכם כרטיס חדש, באמצעותו תצאו מהתחנה.

בשעות הבוקר 7:00-9:00, הקרון הראשון מותר לנשים בלבד במטרה למנוע הטרדות מיניות, שנעשות בקלות ברכבת צפופה. נשים המטיילות לבד, יכולות לחוות נסיעה בקרון הנשים.

מומלץ להימנע מנסיעה בשעות השיא: בוקר- 7:30-9:30 ולילה – 23:30-00:30 מפאת הצפיפות הגבוהה ביותר. אם אתם הרפתקניים וסקרנים, עשו זאת פעם אחת ותראו איך אנשים נדחסים לקרונות הצפופים כמו סרדינים, תוכלו גם לזהות את עובדי הרכבת שתפקידם הוא לדחוף נוסעים פנימה!

בתוך הרכבת, הכריזה ושם התחנה הם גם באנגלית. ברציפים הכריזה היא ביפנית בלבד.

מסלולים ולו”ז רכבות באנגלית ניתן למצוא באתר: http://www.hyperdia.com/en

אוטובוסים ומוניות

העלייה לאוטובוס בחלק מהאוטובוסים נעשית מהדלת האחורית, יש לשלוף ממתקן ליד הדלת את כרטיס הנסיעה. הירידה מלפנים, והתשלום ניתן לנהג לפי המרחק מהתחנה שבה עליתם. ישנם ערים בהן העלייה לאוטובוסים היא מקדימה (למשל בטוקיו לרוב), ואז משלמים עם העלייה לאוטובוס.

המוניות ביפן יקרות מאד, בעיקר בלילה אחרי הרכבת האחרונה ואם זה לא הכרחי מומלץ לותר עליהן. הדלת שליד הנהג נפתחת ונסגרת ע״י הנהג כמו מוניות שירות בארץ, אין צורך לנסות לפתוח אותה. הנהגים אדיבים במיוחד (כיאה ליפנים), חלקם לבושים במדים, כובע וכפפות. אין סיבה לחשוד במונה או לחשוב שעובדים עליכם, היפנים כנותני שירות מאוד ישרים והגונים. בערים הגדולות ניתן לשלם באשראי על הנסיעה.

קודי התנהגות בתחבורה ציבורית: לא אוכלים, שותים או מדברים. יש להעביר את הטלפון למצב שקט. שימו לב למושבים המסומנים כמיועדים לנשים בהריון, זקנים ובעלי מוגבלויות וכבדו זאת.
ברכבות השינקנסן מותר לאכול וניתן לסובב את המושבים. ברציפים תוכלו לקנות קופסאות עם ארוחות מוכנות. אם אתם יכולים.

תכנון נסיעה

תוכלו לתכנן את מסלול הנסיעה שלכם מנקודה לנקודה באתר – http://www.hyperdia.com
בחיפושים, בטלו את הסימון לרכבות השינקנסן מסוג Nozomi ה- Mizuho והרכבות הפרטיות, כי ה-JR Pass לא מכסה אותן.

מקומות שמורים

הזמנת מקומות בשינקנסן:
בכל רכבת שינקנסן ישנן 3 קרונות של מושבים לא שמורים. לא סביר שיהיה מקום ישיבה אם לא עולים בתחנה הראשונה של הרכבת, במיוחד אם נוסעים בסופי שבוע, בחגים יפנים (גולדן וויק / ניו יירז / אובון), או בעונות המתויירות (דובדבן/שלכת). מומלץ להזמין מקומות לשינקנסנים בדלפק הזמנות השינקנסן, לאחר שתיקפתם את ה- JR Pass שלכם.
במידה ופיספסתם/ סטיתם מהמסלול, ויש אם יש לכם JR PASS בתוקף או רק עד 4 ימים מתאריך הנסיעה המתוכנן כאשר יש כרטיס רגיל ולא פס. ניתן לעלות על קרון “לא שמור”. לא תקנסו על כך.

לחץ כאן> מידע על הרכבות ונסיעות ביפן

תאי אחסון לוקרים יש כמעט בכל תחנת רכבת. בנוי למזוודות לא שמנות מידי ובכל גובה. גדולה 600 ין וקטנה 300 ין שליחת מזוודות מאד אמינה ולא יקרה. בכל מקרה שיש יומיים רווח כדאי לשלוח אחרת מיקר (עוד מונית, לוקרים וכו).

מלונות מומלצים למטייל הישראלי ביפן מבדיקה וניסיון של 25 שנה ביפן של כותבת המאמר

השכרת רכב ביפן
ממליץ להזמין השכרת רכב בישראל, ודרך חברת אוויס. יש לבקש להיות מנוי אוויס פריפרד, מינוי חינם המקנה שדרוג אוטומטי בדרגה אחת למעלה ובחינם (אם יש רכבים במקום) וזמן קצר בהמתנה לרכב. כמו כן ממליצה לבצע ביטוח ביטול השתתפות עצמית שאצלם הכי טובה ונוחה. לי זה עזר!!!
אתר השוואות מומלץ ביותר להשכרת רכב בחו”ל

שירותי הסעות הסעות מנמל תעופה למלון ואו חזרה. עדכנית.

מה העונה הכי טובה לבקר ביפן

באביב מרץ -מאי

זוהי תקופת פריחת הדובדבן וכל היפנים מבלים בפארקים וחוגגים את הפריחה. בתי הספר יוצאים לחופשת האביב באמצע מרץ עד תחילה השבוע הראשון של אפריל. זוהי תקופה די עמוסה בה רוב האטרקציות התיירותיות מלאות בתיירים יפנים. שבוע הזהב הגולדן וויק מתחיל בסוף אפריל עד -5 במאי. תחבורה, לינה, ואטרקציות תיירותיות עמוסות בתקופה זו לכן יש להזמין מקומות כמה חודשים מראש.

בקיץ יוני -אוגוסט

עונת הגשמים ביפן מתחילה בדרך כלל בתחילת מאי באוקינאווה. ובאזורים אחרים בתחילת יוני ונמשךעד אמצע יולי. אמנם יולי אוגוסט חם ולח ברוב חלקי יפן, אך תקופת הקיץ תוססת ומלאה באירועים רבים.אמצע אוגוסט נחשב לשיא עונת התיירות. אנשים רבים יוצאים לחופשות במהלך הזמן ומבקרים את משפחותיהם ביפן דבר שגורם לעומס ברכבות המהירות.

הסתיו ספטמבר – נובמבר

עלי השלכת הופכים לאדום, כתום, וצהוב. העונה מתחילה באוקטובר ונמשכת עד תחילת דצמבר, פסטיבלים רבים מתקיימים בסתיו ברחבי יפן כדי להודות על היבול. העיר כולה מקושטת והאיכרים מוכרים את יבולם הטרי בדוכנים ברכבי העיר.

חורף דצמבר-פרrואר

מתחילת נובמבר העיר כולה מוארת בנורות צבעוניות לרגל בוא חג המולד שאומנם אינו חג לאומי, אבל נחגג בסגנון יפני. ראש השנה נחשב לאחד החגים החשובים ביותר ביפן. בשבוע האחרון של דצמבר ועד השבוע הראשון של ינואר היפנים מבלים באתרי סקי ובכל האטרקציות התיירותיות, דבר שצריך לקחת בחשבון,

לפני טיסה ליפן אל תשכחו להזמין פס שבועי ל JR שיחסוך לכם המון כסף, עם פס כזה תוכלו להשתמש במשך שבוע ללא הגבלה ברכבת המהירה, זה הוא פס שצריך לקנות אותו מחוץ ליפן. בנוסף תדאגו להזמין בתי מלון כמה חודשים מראש לפני פריחת הדובדבן.

כסף

המטבע הרשמי של יפן נקרא יין (יאן), מבטאים אותו “אן” (en) ביפנית: 

כסף

המטבע הרשמי של יפן נקרא יין (יאן), מבטאים אותו “אן” (en) ביפנית: 

שטרות לרוב מגיעים ב1,000 יין, 2,000 יין, 5,000 יין ו-10,000 יין.

מטבעות מגיעים ב1 יין, 5 יין, 10 יין, 50 יין, 100 יין.

כסף ביפן

התנהלות עם כסף ביפן (אשראי וכספומט)

ברוב המקומות ביפן מקבלים אשראי (מסעדות, מוניות, חנויות נוחות וכו’), פרט לדוכני מזון ושווקים -בהם תדרשו לשלם במזומן

הכרטיס הכי מקובל לשימוש ביפן הוא של ויזה. עם שאר הכרטיסים לפעמים יש בעיות. כדי לשלם בכרטיס אשראי – בזמן החיוב החנויות ביפן מבקשות קוד PIN של 4 ספרות, וכדאי לבדוק מראש מה המספר לפני היציאה ליפן.

ניתן למשוך כסף בכספומטים של הדואר, ובחלק מהכספומטים של הבנק citibank. חשוב לציין שהכספומטים עובדים בהתאם לשעות פעילות הבנקים ולא פתוחים 24 שעות.

מומלץ להוציא כסף ברשת חנויות SevenEleven, אותה תוכלו למצוא כמעט בכל מקום ובה יש לרוב כספומט ידידותי לתיירים המציג באנגלית ומאפשר משיכת מזומנים מכרטיסים שונים (רצוי שיהיה ברשותכם כרטיס נוסף מלבד דיינרס). בחנויות SevenEleven אף תוכלו להדפיס תמונות ומסמכים.

המרת מטבע

אם אתם מעוניינים להמיר דולרים ליין, המקום שבו תקבלו תוכלו לקבל שער המרה משתלם ושירות מהיר הוא סניפי הדואר. אך אם אין ברצונכם לשוטט בחיפושים אחר סניף דואר, תוכלו למצוא לא מעט חנויות של Money Exchange וניתן גם להמיר מטבע בסניפי בנק.

מע”מ

לרוב, כמעט בכל רכישה שתעשו, יתווסף למחיר על הפריט מע”מ בשווי 8% בקופה, כך שפריט שכתוב עליו 100 ין לדוגמא, יעלה 108.

כדי לקבל מוצר Tax Free חובה להצטייד בדרכון ולהראות אותו במעמד הקנייה (לא מקבלים תצלום דרכון). ניתן לקבל פטור ממע”מ בד”כ ברכישה מעל 10,000 יין. בכל חנות יש דלפק מיוחד לקנייה עם פטור ממע”מ.

לביגוד רשת UNIQLO שקיימת בכל מקום מאד מתאימה וזולה. מעבר לזה המחירים כמו בארץ. חנויות ספורט זולות ואיכותיות. חשמל יש בתי כלבו גדולים לחשמל אבל צריך לדעת מה מחפשים.

בטוקיו יש אזור של חניות חשמל זולות באקיאברה.

בכל עיר רחובות סגורים של מזכרות וחניות בסגנון שוק הכרמל ומחירים ואיכות בהתאם. מומלץ בטוקיו, אוסקה, ונאגויה. לא קיוטו.

תקשורת- אינטרנט וסים

נדיר מאד למצוא wifi פתוח ברחובות יפן. רוב היפנים גולשים במהירויות גבוהות דרך חברת הסלולרי שלהם, והצורך באינטרנט אלחוטי קטן מאד. עבור התייר המזדמן זה עלול להיות בעייתי. אך כמעט בכל מקומות הלינה יהיה אינטרנט אלחוטי מהיר בחינם.

ניתן לרכוש בשדות התעופה, במכונות האוטומטית, כרטיס SIM מקומי לדאטה. הכרטיס מוגבל בימים- יש ל 15 יום, 21 יום וכו”. המחיר הממוצע עומד על כ- 300 יין ליום. חשוב: המכונות לא מקבלות שטרות של 10,000 יין וכרטיסי אשראי. לכן מומלץ להיערך לכך במינימום שטר אחד של 5,000 יין. התקנת הסים פשוטה ומלווה בהוראות באנגלית. ניתן לבחור סים רגיל, מיני או נאנו.

ברשת חנויות BIC CAMERA או ברשת YODABASHI CAMERA בעיר, ניתן לרכוש כרטיס סים של DATA בלבד (ללא שיחות). מידע נוסף על אופציות סים כולל מחירים ומהירויות תמצאו כאן.

אפשר לעשות חבילת תקשורת מהארץ. תוכלו לבדוק עם הספק שלכם.

לפניכם האפשרויות להתחבר לרשת:

יש גישה חופשית לרשת של סטארבקס, אבל צריך להירשם מראש. מומלץ מאד לעשות את זה לפני הטיול.

7Spot – היא הרשת של חנויות הנוחות 7/11, גם כאן צריך להירשם מראש באתר. זה לא באנגלית, אבל אפשר להעזר ב- google translate ולהבין את הטופס הסטנדרטי.

Wi2 – שירות wifi בפריסה טובה. הוא עולה 380 יין לחודש, וצריך לבטל אותו כדי שיפסיק להתחדש. בנוסף מקבלים גישה גם לרשת MobilePoint שפועלת בסניפי מקדונלדס.

רשת WIFI לתיירים במזרח יפן. צריך להגיע לעמדת תיירים ולקבל קוד. הכיסוי סביר ונפוץ בעיקר באזורים תיירותיים.

B Mobile – רשת טלפונים עם דיל טוב – כרטיס סים בנפח לא מוגבל ל- 14 ימים, במהירות 300k, או בהגבלת GB1 ל- 30 ימים. אפשר להזמין מראש אל המלון או שדה התעופה.

Pocket WIFI

הפתרון האולטימטיבי והמומלץ ביותר: ראוטר קטן ונייד שאפשר לחבר אליו מספר רב של מכשירים. יקר יותר (עלותו כ- 800-900 יין ליום) ומתאים לקבוצות קטנות של 2-3 אנשים ומעלה. מזמינים מראש מהארץ, והוא יחכה לכם במעטפה במלון. ביום האחרון של הטיול מכניסים אותו למעטפה אחרת שמקבלים, ומכניסים לתיבת הדואר. ניתן לקבל ולהחזיר את הראוטר גם בשדות התעופה. (לא חייב באותו שדה). המחירים משתנים בין חברה לחברה.

ישנן מספר חברות שמציעות את השירות. לדוגמא : econnect, global advanced comm   מידע נוסף תוכלו למצוא כאן

מומלץ לקחת מכשיר מרובע קטן שהסוללה שלו מספיקה ל- 10-12 שעות, ולא 4-5 שעות כמו במכשירים המעוגלים.

יתרון משמעותי וחשוב: אפשר להעביר את הטלפון למצב טיסה, ולפתוח את ה- Wi-Fi ידנית. ברגע שהטלפון לא מחפש G3, הבטרייה שלו מחזיקה מעמד יום שלם, אם אין לכם גישה קבועה לשקעי הטענה, הפתרון הזה טוב משמעותית מכל סים מקומי.

לא כל מכשירי הטלפון מתאימים לקלוט את התדרים של חברות הסלולר ביפן. תוכלו לוודא אם המכשיר שלכם יעבוד במסך ה regulatory דרך תפריט about. שם צריך להופיע הלוגו של המפעיל היפני.

על ה- Wi-Fi זה לא משפיע. כל מכשיר יכול לקלוט אותו, ולכן הראוטר הנייד הוא מקדם בטיחות מעולה.

אוכל ביפן

 אין סוף מסעדות בכל שעה. אוכל זול וטרי ללא קלקול כיבה בכל הטיול, מרקי ראמן ואטריות למיניהן, כמובן סשימי וסושי, כל המנות מוצגות בדגמים בכניסה או בתמונות בתפריט ולרוב יש תפריט באנגלית, קפה ברחובות הראשיים. בתחנות המרכזיות הרבה אוכל מערבי שקשה למצוא בעיר, מים קונים בכל מקום במכונות אוטומטיות.

מסעדות

האוכל היפני מתאפיין בטריות חומרי הגלם ושילובם, שיטות הכנת צורת ההגשה האסתטית שלו. חומרי הגלם שמהם מכינים אוכל יפני מושפעים מעונות השנה.

אורז ואטריות הן עפי”ר בסיס המנה, אליהם מתווספים מרק ומנת דגים/בשר/טופו שמוסיפים את טעמם הייחודי. להשלמת הטעם, למנות אלה מוסיפים דאשימיסו ורוטב סויה המעניקים עוד נופך לטעמן. הן ידועות בהיותן מנות רזות ומלוחות.

בטוקיו קיימות כ-160 אלף מסעדות מכל גוני הקשת הקולינרית, ורבות מהן נאמנות למטבח היפני המסורתי.

מעמדה של טוקיו כמטרופולין פיננסי, מסחרי וגם תיירותי תרם להתבססותה גם כבירת האוכל של יפן, ויש המכתירים אותה לבירת הגסטרונומיה העולמית.

התרבות היפנית שופעת בנימוסי אכילה מסורתיים:

נהוג לומר איטדקימסו (“אני אקבל”) לפני שמתחילים לאכול, וגוצ’יסו-סאמא דשיטה (“זאת הייתה סעודה”) למארח או לצוות המסעדה לאחר הארוחה.

לפני האכילה, רוב המסעדות יחלקו מגבת חמה או מגבונים לחים. זאת על מנת שהסועד יינקה ידיו לפני הארוחה ולא אחריה. ניגוב הפנים או כל איבר אחר בגוף מלבד הידיים נחשב להתנהגות לא נאותה.

את צלוחיות האורז או המרק מרימים ביד שמאל ובעזרת מקלות אכילה, אוכלים עם יד ימין. צלוחיות של מרק, מרק אטריות, דונבורי ואושזוק אפשר להרים עד הפה אך לא צלוחית אורז. רוטב סויה לא נמצא בדרך כלל על שולחן הסועד, צלוחית טבילה קטנה מוגשת יחד עם האוכל. אין לשפוך רוטב סויה לאורז או מרק. קינוח אף ליד השולחן נחשב מעליב. אטריות נאכלות ברעש.

מקלות אכילה לעולם אינם נשארים בצלוחית האורז, שכן זו הדרך המסורתית להציע אוכל למתים. נעיצת מקלות האכילה באוכל אסורה, כמו גם הצבעה בעזרתם או העברת אוכל לזוג מקלות אכילה אחרים.

כאשר לוקחים אוכל מצלחת משותפת בחברת אנשים שאינם משפחה או חברים קרובים, נהוג להשתמש בקצה השני של מקלות האכילה שכן הוא נחשב נקי יותר. כאשר חולקים עם מספר אנשים יש להעביר מצלחת אחת לשנייה ולא בזוגות שכן זה נחשב כחלק מטקס אזכרה.

נהוג לאכול אורז עד פיסתו האחרונה. סועד בררן הוא לא סועד אהוב ובקשות מיוחדות במסעדה אינן נהוגות. התנהגות זו נחשבת לחוסר הכרת תודה בייחוד במקרים בהם הסועד מתארח. נימוסים טובים מביעים כבוד כלפי בחירתו של המארח.

אפילו במצבים שאינם רשמיים, שתיית אלכוהול מתחילה בהרמת כוסית כשכולם מוכנים. לא נהוג למזוג רק לעצמך אלא לכל השותים.

מקור: ויקיפדיה

לינקים למסעדות המומלצות בטוקיו:

Nobu Tokyo

Ukai

Hanamaru Udon

Gonpachi

מסעדות שף ב TOKYO

Seryna

Ukai Tei

DAZZLE

XEX

The Oak Door

Tapas Molecular Bar

Kojyu

New York Gril Bar

Nobu Tokyo

Seamon sushi

Keyakizaka

KYOTO

isshin

kangaan

Nobu

היכן לטייל עם ילדכם ביפן


Ueno Zoo

הגן הזואולוגי הכי עתיק ביפן, גן החיות של אאנו אחת האטרקציות הפופולריות לילדים ומבוגרים כאחד. שם אפשר לפגוש בעלי חיים אקזוטיים כמו פנדות ענקיות, דובים קוטביים, אריות הודיות, נמרים של סאמאטראן, ווולוארינאס וגורילות, ילדים מכל הגילאים יאהבו את גן החיות הזה.

Edo-Tokyo Museum

מוזיאון של טוקיו מספר את ההיסטורית של העיר, דרך המדיום של הצגות חזותיות מרשימות אפשר ללמוד על האומנות, התרבות והאדריכלות, של טוקיו מתקופת אדו.

Tokyo Disney Resort

דיסנילנד הוא העתק של הפארק בקליפורניה,בסביבתו קיים אתר נופש עם בתי מלון מפוארים מרכז קניות ומסעדות,צמוד נמצא דיסני סי שנמצא רק ביפן.

Tokyo Disney Sea

צמוד לדיסנילנד שהוא יחודי רק ליפן .

Tokyo National Museum

קרוב לתחנה של אאנו, נמצא המוזיאון הלאומי שבו נמצא האוסף הכי גדול של אומנות יפנית בעולם.

Tokyo Tower

המגדל הזה הוא העתק של מגדל אייפל הצרפתי, רק יותר צבעוני

Mirai Kaiken

מוזיאון המדע בטוקיו בו תוכלו לפגוש ברובוט הכי מפורסם של HONDA

Monkey Park

ילדים המבקרים בפארק הקופים יוכלו לבלות בין קופים המסתובבים באופן חופשי וללמוד המון על התנהגותם.

Kite Museum

זה מוזיאון מקסים שחובה ביקור לכל ילד שאוהב עפיפונים, או כל מבוגר שאי פעם הטיס עפיפון. מוזיאון העפיפון מציג בעיקר סגנון עפיפונים יפניים וכמו כן עפיפונים ממדינות אסיה.

Joypolis Sega

הגשמת חלום של כל ילד, ג’ויופוליס סאגה המון רכבות. משחקי וידאו עד אין סוף.

https://youtu.be/Y4k0OTb3BDM

(National Children’s Castle (Kodomo-no-Shiro

טירת הילדים בה יש מיגוון חדרי פעילות לילדים עם אולמות התעמלות, מגרשי משחקים, קירות טיפוס, פעילויות אומנותיות והרבה גירויים לילדים.

Toshimaen

פארק שעשועים שנמצא קרוב לנרימה, יש בו גם פארק שעשועי מים, פארק יחסית גדול ומאוד פופולרי.

Fuji Q highland

אחד הפארקים עם רכבת ההרים הכי ארוכה בעולם. נמצא קרוב להר פוג׳י.

korakuen

פארק שעשועים שנמצא ליד טוקיו דום, שם יש את אחת הרכבות ערים המפחידות בטוקיו.יפן למחפשי נופים כפריים

אם אתם מחפשים חופשה שלווה ורוגעת, תמצאו ביפן את הנופים המדהימים ביותר שאפשר לדמיין. טיול באמצעות רכב שכור באזור הכפרי של יפן שקול להליכה דמיונית בציורי הנוף השלווים שכל כך מאפיינים את אומנות הציור היפני. כך תוכלו גם לקבל נקודת מבט שונה ומיוחד על ארץ ייחודית ומרתקת זו. אולי את ההמלצה הטובה ביותר לאתרים שמימיים אלה, נותנים תושבי יפן עצמם שבוחרים להגיע למקומות אלה כאשר הם רוצים להתרחק לזמן מה מחיי היומיום הסואנים.
להלן סקירה קצרה של חלק מיעדים אלה:
החלקים הכפריים יותר של יפן בהחלט שווים ביקור. ב-Honshu, האי הגדול ביותר ביפן, תמצאו נופים הרריים במרכז האי, בעיקר שלושת רכסי ההרים שחוצים את האי לשניים וידועים בכינוי “האלפים היפנים”. גם הרי הרוקי בחצי האי Tsunegami וחופי הים המיוחדים, פורשים לעיני המבקרים מגוון של נופים ציוריים יפהפיים. אגב, כמה מהחלקים היפים ביותר של קו החוף נמצאים ב-Obama Bay ובפארק הלאומי ב-Wakasa Wan.
אם אתם רוצים לבקר באיים הקטנים יותר של יפן, טיול בקבוצת איי Shiwaku Shoto באוקאיאמה ייתן לכם הזדמנות מצוינת לחוות את קסמם של אתרים אלה. שני איים אחרים שהם יפים במיוחד הם איי Mukkuchi-Jima ו-Hon-Jima.
הצצה לחיי הכפר היפני
הצצה לחיי כפר יפני קטן יכולה להתרחש במהלך ביקור בצוקי Tojimbo, שם משלימים החופים והפארק הלאומי את הכפר הקטנטן Anto שבו מסורת דיג ארוכת שנים. אפשרות אחרת היא לבקר באזור Sekigane, שבו פזורים כפרים קטנים בינות להרים ולמעיינות וולקניים חמים.
מעיינות חמים ביפן
ב-Kyushu, האי הדרומי ביותר מבין ארבעת האיים המרכזיים ביפן, יש בריכות מים שנובעים ממעיינות חמים שהטמפרטורה הממוצעת שלהן נעה סביב 100 מעלות צלסיוס. אתר בריכות זה נקרא jigoku meguri, שמשמעותו המילולית “סיור בגיהינום”. במשך היום אפשר להתבונן ולהתלהב מהבריכות ומהגייזרים.
הבריכות נראות תמימות לחלוטין, כל עוד לא נופלים לתוכן (הבריכות מגודרות כדי למנוע זאת), אבל הן מרתקות. הבריכות משקפות צבעים שונים שנובעים מהמינרלים שהם מכילים, כמו, הצבע האדום שמכונה “דם הגיהינום” והצבע הכחול שקרוי “ים הגיהינום”.
למחפשי רומנטיקה
פריז עשויה להיות היעד הראשון שעולה בדעתם של מי שמחפש מקום רומנטי, אבל גם יפן ניחנה באתרים רומנטיים רבים שמספקים את השירותים הטובים ביותר שמאפשרים חופשה מפוארת לזוג אוהבים בתוך נופים שלווים. הכוונה היא למקומות כמו: Vinus Fort, Kobe Portipia, Hokkaido ו-Lkspiari. זוגות רבים יבחרו באופציה של טיולים מאורגנים לחו”ל מאשר בטיול פרטי, כדי לדעת מראש מה יהיו האטרקציות ומקומות הלינה שלהם בשבוע זה.
לרוב, האזורים הנ”ל יכולים להוות אתרים מדהימים לירח דבש, חגיגות נישואין וכו’.
יפן למתעניינים בבודהיזם ובשינטו
מטיילים שמגלים עניין בהיסטוריה של הבודהיזם והשינטו ביפן יוכלו לבקר במקדשים ציוריים רבים. Idzumo, לדוגמה, הוא אחד המקדשים החשובים ביותר לדת השינטו, ונקרא גם “משכנם של האלים”. המקדשים ליד Omiya, למרות היותם קטנים, נחשבים למשמעותיים ביותר ולחלק הכפרי היפה ביותר בחצי האי Kyoto-Fu.
ביקור רק ביעד אחד ביפן
אם זמנכם קצר ואתם יכולים לבקר רק ביעד אחד ביפן, אבל זאת רוצים לקבל את מלוא החוויה של ההיסטוריה והתרבות המקומית בסביבה כפרית אותנטית, כדאי לכם להגיע ל-Hagi. זוהי עיירה מלבבת שממוקמת ממש בקצה המערבי של Honshu. העיירה התקבצה סביב טירת סמוראי עתיקה ויש בה אתרים מעניינים רבים שקשורים להיסטוריה הצבאית המפוארת של המקום.
אפשר לבקר באתרים שבהם נהגו בעבר להכשיר את הסמוראים ובאתר שבו מאחסנים את זרועותיהם… יש בעיירה זו גם כמה מקדשים יפהפיים במיוחד ה-Kasuga  וה-Sho-in. ואם אתם רוצים לראות גם אומנות יפנית, תוכלו לבקר במוזיאון Kumaya שנמצא במקום. את הטיול אפשר לסיים ביום של רגיעה על החוף המקומי.


אירועים ופסטיבלים בטוקיו

ינואר

טורניר הסומו הראשון של השנה (Ozumo Hatsu Pasho)
זהו הטורניר הראשון מתוך שלושת הטורנירים הגדולים הנערכים בטוקיו מידי שנה. כל טורניר נמשך 15 ימים. הוא מתקיים ב- okugikan (אצטדיון הסומו בטוקיו הנמצא באזור Ryogoku) מיום ראשון השני ועד יום ראשון הרביעי של חודש ינואר. הטורנירים הבאים יתקיימו במאי ובספטמבר. למידע נוסף ותאריכי טורנירים http://sumo.or.jp/EnTicket/year_schedule

ביקור הברכות של השנה החדשה (Ippan Sanga)
ב- 2.1 הציבור מורשה לבקר בגנים של הארמון הקיסרי. הקיסר ושאר בני משפחתו מנופפים לקהל מהמרפסת בין השעות 9:30 ל-15:00.

פברואר

Setsubun
ה- 3.2 זהו היום האחרון של החורף, והוא מוקדש להשלכת פולי סויה ולקריאות “oni wa soto, fuki wa uchi” שמשמעותו היא: “שדים צאו החוצה, בוא מזל טוב”. החגיגות נערכות בבתים ובמקדשים. לפי המסורת, כל אחד אוכל פול סויה על כל שנה משנות חייו. מתאבקי סומו ומפורסמים אחרים זוכים לכבוד להמטיר את פולי הסויה במקדשים המרכזיים.

פריחת עצי השזיף
פריחת עצי השזיף באמצע פברואר עד אמצע מרץ, פריחת השזיפים העדינה מקדימה במעט את פריחת הדובדבנים המפורסמת, והחגיגות בדרך כלל מאופקות יותר, ככל הנראה מכיוון שהחורף נוטה עדיין להיות קר מאוד. במקדש Yushima Tenjin – נקודת תצפית משובחת ביותר בדרום פארק Ueno, מארח את הפסטיבל הנמשך כחודש. בפסטיבל יעלו מופעים של אומנויות מסורתיות וטקסי תה. כתובת: Yushima Tenjin, 3-30-1 Yushima, Bunkyo-ku

השנה הסינית החדשה
השנה הסינית נחגגת על פי לוח השנה הירחי בתחילת פברואר. דרקונים מפזזים ברחובות צ’יינהטאון, פעמונים ומצילתיים ב-Yokohama . המסעדות מתמלאות במהירות, אז בואו מצוידים בסבלנות רבה. מיקום: צ’יינהטאון Yokohama

מרץ

טקס הליכה על אש (Hi-watari)
ביום ראשון השני בחודש מרץ למרגלות הר טאקאו (Takao)נזירי Amabushi הנחשבים מהקשוחים ביותר ברמת התמסרותם, ממקדש Yakuoin הולכים יחפים על גחלים לוהטות כשהם שרים מזמורים. האמיצים שבקהל מוזמנים ללכת בעקבותיהם ולספר לנו איך היה. מיקום Kotsu Anzen Kitosho : יחסית רחוק מטוקיו. צריך להקדיש יום לנסיעה להר טקאו. לינק רשמי (ביפנית בלבד): https://www.takaosan.or.jp/english/;
פריחת הדובדבן
בסוף חודש מרץ, תחילת אפריל מתקיים האירוע הגדול והחגיגי בשנה. זה הזמן הטוב ביותר להביט בפריחה המלאה. עלי הפרחים נושרים בכל משב רוח קל, כמו פתיתי שלג. קהל עצום של תושבים מקומיים חובבי טבע מתייצב בנקודות תצפית פופולריות לצפות ביופיו של הטבע. באירוע זה, נוהגים המשתתפים המקומיים לשתות אלכוהול, ולקראת הערב, רוב המשתתפים כבר אינם מסוגלים להתבונן בכלום. צוותי האמבולנסים בכוננות. מיקום: פארק Ueno , פארק Sumida , מקדש Yasukuni , Shinjuku Goen בית הקברות Aoyama ומקומות נוספים.

אפריל
פסטיבל הפוריות (Kanamara Matsuri)
פסטיבל שמוקדש לנושא הפוריות ומפורסם בייצוגים הוויזואליים הקשורים לנושא”. המקומיים עורכים בכל שנה את הפסטיבל, במהלכו מתקיימות תפילות לאלוהי הפוריות. הפסטיבל נערך מידי אביב, ביום ראשון הראשון של חודש אפריל בעיר קווסאקי- פרבר של טוקיו, במקדש קנייאמה (Kanayama-jinja)

קשתות ברכיבה (Yabusame)
באמצע אפריל, רוכבים בלבוש סמוראי מלא יורים חצים בשלוש מטרות נייחות תוך כדי דהירה במהירות מקסימלית. האירוע מתקיים בפארק Sumida שב Asakusa -. אפשר לצפות באימונים לקראת האירוע בפסטיבל הסתיו (meiji jingu reisei) במקדש Meiji. קישור למידע (ביפנית בלבד) http://www.city.taito.lg.jp/index/event/kanko/asakusayabusame.html

פסטיבל האביב של של מקדש מייג’י (Meiji Jingu Haru no Taisai)
ב- 29 באפריל עד ה-3 במאי מתקיימות הופעות יומיות חופשיות של אומניות מסורתיות כגון תאטרון Noh ומוזיקה שמקורה בחצר הקיסרית, במקדש Meiji ב Harajuku -תיאטרון Noh ו- Kyogen. האירועים הגדולים הם ב-2 במאי מ10:00 בבוקר עד 14:00 בצהריים, וביום האחרון ה-3 במאי ב10:00 בבוקר.

יוני

פסטיבל Sanno
הפסטיבל נחשב לאחד משלושת הפסטיבלים המפורסמים של טוקיו והוא מתקיים בשנים דו-ספרתיות

מאי

פסטיבל Kanda
באמצע מאי מתקיים הפסטיבל הזה, אך בשנים אי – זוגיות בלבד. זה הוא אחד משלושת הפסטיבלים הגדולים של טוקיו. אירועי הפסטיבל כוללים טקסים דתיים, תהלוכות בתלבושות מסורתיות ועם מקדשים ניידים. התהלוכות יוצאות ממקדש Kanda Myojin. אתר: https://www.japan-guide.com/e/e3073.html

 פסטיבל Sanja
בסוף השבוע השלישי במאי, מתקיים הפסטיבל השנתי הגדול ביותר של טוקיו שמושך קהל גדול ביותר ל Asakusa -לכבוד זכרם של שלושת האבות המייסדים של מקדש Senso-ji במאה ה- 17. שיא האירוע, לאחר ימי החגיגות, הוא תהלוכה עם שלושה מקדשים ניידים שלפי האמונה, נושאים את נשמתם של מייסדי המקדש. האירועים סובבים את מקדש Asakusa

יולי

שוק Ground-Cherry
במשך יומיים באמצע חודש יולי (9.7-10.7) מתפללים רבים מגיעים למקדש (Asakusa Kannon Senso-ji), ביומיים אלו מספר המבקרים והמתפללים במקדש כה רב שהוא משתווה למספר המבקרים שבאים על פני 46,000 ימים רגילים. קהל גדול מגיע לנצל את העסקה הרוחנית השנתית. מדובר על פסטיבל בו מוצגים ונמכרים צמחי בוען-סיני (הנקרא באנגלית גם ground cherry), שיש לו פירות כתומים וקישוטיים המזכירים במראה שלהם עששיות סיניות.

Sumida River Fireworks
ביום שבת האחרון ביולי, מתקיים פסטיבל הזיקוקים העתיק (נוסד בשנת 1733) הגדול והעמוס ביותר בטוקיו. כמיליון בני אדם ממלאים את אזור גדות הנהר בAsakusa -. המקומות היותר פופולריים הם על שפת הנהר. כדאי להגיע כמה שעות קודם לפני תחילת האירוע ולתפוס מקום כדי לראות את הזיקוקים.

אוגוסט

פסטיבל Asakusa Samba Matsuri
לקראת סוף אוגוסט חוגגים ברחובות השכונה העתיקה Asakusa המוני רקדנים ורקדניות בתחרויות הפסטיבל. בחגיגה זו מופיעים ורוקדים גם הצוות המנצח בפסטיבל בריו דה ז’נרו שבברזיל. ריקוד הסמבה הוא תחביב נפוץ ביפן, בין היתר מכיוון שבברזיל ישנה קהילה יפנית גדולה. יפן וברזיל מקיימות קשר תרבותי חזק וקרוב בעקבות כך.

ספטמבר

Takigi Noh
מופע אחד חד פעמי שמתקיים בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר במקדש Zozo-ji בלבד. הכניסה למופע היא בתשלום. מה שמיוחד במופע זה שהוא מתקיים על במה הממוקמת מחוץ למקדש והמופע מתבצע לאור לפידים.

אוקטובר

פסטיבל הסתיו של הקיסר מייג’י (Meiji Jingu Reisai)
פסטיבל הסתיו (Meiji Jingu Reisai) מתקיים ב1 בנובמבר, ובו חוגגים את יום הולדתו של הקיסר מייג’י.

נובמבר

Autumn Leaves
במחצית השנייה של נובמבר, ניתן לצפות בפלאי צבעי ארגמן של עצי האדר ועצי הגינגקו בפארקים ובגנים של טוקיו. מקומות מומלצים: Shinjuku Goen, פארק Ueno ,Meiji Shrine Inner Garden ועוד.

פסטיבל Meiji
מדובר על פסטיבל שמתקיים לחגוג ולזכור את יום הולדתו של הקיסר מייג’י. הפסטיבל מתקיים ב3 בנובמבר

דצמבר

 יום הולדת לקיסר
בתאריך ה- 23.12 ניתן לבקר בגנים הפנימיים של הארמון ולשמוע את ברכת הקיסר. בכלליות, הציבור יכול לבקר בגנים המזרחיים של הארמון בכל שבוע, וניתן לבקר בגנים הפנימיים אם נרשמים לסיור בשטח הארמון. ניתן לבדוק באתר לגבי סיורים ולהירשם לסיור מראש: http://sankan.kunaicho.go.jp/english/guide/koukyo.html

 ערב חג המולד וחג המולד
בין התאריכים 24.12 – 25.12 חל ערב חג המולד וחג המולד. מעט מאוד יפנים חוגגים את חג המולד, בניגוד למה שאפשר היה להסיק למראה הקישוטים ומזמורי החג. ערב החג הוא הערב הרומנטי ביותר עבור היפנים. זוגות חוגגים באופן פזרני במיוחד – מסעדות יוקרה ומלונות אהבה מפוארים.

השנה החדשה
בסוף יום העבודה בתאריך ה- 28.12 תושבי יפן עורכים סידורים אחרונים, מנקים את הבתים, תולים קישוטים ומבשלים לקראת חגיגות השנה החדשה. בתאריך ה31.12, חלקם יוצאים למקדשים לקראת חצות, הפעמונים מצלצלים 108 פעמים, כדי לפוגג את 108 התאוות הארציות הרודפות אותנו בכל ימות השנה. המקדשים נשארים מלאים גם למחרת, התושבים יוצאים לבקר בהמוניהם במקדשים כדי להחזיר את הקמעות של השנה שעברה ולקנות קמעות לשנה החדשה, כאשר לכל קמע יש משמעות שונה (בריאות, פרנסה, הצלחה בלימודים וכו’) ובכל שנה קונים לפי מה שמתאים להם באותה שנה. כל זה קורה עד ה- 1.1

פסטיבל הלילה של צ`צ`יבו
מתקיים בתאריכים 2-3 בדצמבר. הפסטיבל נקרא Chichibu Yomatsuri ונערך בעיר Chichibu , הנמצאת במרחק של כשעתיים מטוקיו מתקיימת ההתכנסות השנתית של זיקוקי הדינור מזה 300 שנה. תהלוכות ופלטפורמות מוארות, הופכות לבמות עליהם מופיעים ילדים בתיאטרון קבוקי וריקודים מסורתיים. בשעות הערב יוצאות לתהלוכה שש במות, המייצגות את ששת האלים השומרים על העיר, ממקדש chichibu מקושטות ומוארות בפנסים מעוצבים, כשברקע הזיקוקים. הבמות נישאות על-ידי יפנים חסונים הלבושים בלבוש חג מסורתי, הצועדים איתן סביב העיר הצוהלת, בליווי של תופים וחלילים. הבמות מוצגות לכל אורך השנה במוזיאון הסמוך למקדש.

 יריד המחבטים (Hagoita-Ichi Battledore Fair)
היריד מתקיים בסוף שנה באזור מקדש סנסו-ג’י באסקוסה. בין התאריכים 19.12-17.12 מקדשים רבים מקיימים ירידי מחבטים ומציעים למכירה מחבטי” נוי” מעוטרים בצבעים ובציורים. אלו הם מחבטי Hagoita והם בנויים בצורת משוטים המשמשים לחביטה בכדורי נוצה במשחקים המסורתיים של השנה החדשה. היריד במקדש Asakusa Kannon הוא הגדול ביותר.

אירועים ופסטיבלים בקיוטו

ינואר

פסטיבל Kemari Hajime
קמארי (Kemari) הוא שמו של משחק כדור שהיה פופולרי ביפן בעבר. הכדור שוקל כ- 150 גרם ועשוי מעור של צבי. לכבוד השנה החדשה נערך משחק הכדור העתיק בבגדים מסורתיים וצבעוניים משחק זה מוקדש לאלים. הפסטיבל נחגג ב- 4 לינואר ונערך במקדש השינטו Shimogamo Shrine.

Sanjusangendo Toh-Shiya
הטושיה (Toh-Shiya) משמעו החצים המוארים, או החצים שפגעו במטרה. בכל יום ראשון הקרוב ביותר ל- 15.1, מתקיימת לפי המסורת תחרות קשתים ענקית בקימונו שנערכת לכבוד השנה החדשה ומשתתפים בו גם צעירים שמלאו להם 20 שנים וגם קשתים מנוסים. הפסטיבל מתקיים במקדש Sanjusangen-do.

פברואר

setsuubun
כמו בטוקיו, גם בקיוטו מתקיימים אירועים לרגל ה- setsuubun ופריחת השזיף. ה- 3.2 זהו היום האחרון של החורף, והוא מוקדש להשלכת פולי סויה ולקריאות “oni wa soto, fuki wa uchi” שמשמעותו היא: “שדים צאו החוצה, בוא מזל טוב” . החגיגות נערכות בבתים ובמקדשים. לפי המסורת, כל אחד אוכל פול סויה על כל שנה משנות חייו. מתאבקי סומו ומפורסמים אחרים זוכים לכבוד להמטיר את פולי הסויה במקדשים המרכזיים.

מרץ

 פסטיבל מנורות ברובע היגשיימה Kyoto Higashiyama Hanatouro
בפסטיבל מואר במיוחד תצפו באלפי מנורות מסוגים, גדלים וחומרים שונים, מאירות את רובע היגשיימה. מופעי רחוב יפיפיים וסידורי פרחים אמנותיים מוצבים ברחובות. הפסטיבל נערך במרץ.

 מצעד הדרקון Kiyomizu-dera Seiryu-e
הפסטיבל מתקיים ב- 14-15 במרץ, ב3 באפריל, וב-14-15 בספטמבר. סיריו (Seiryu) הוא אל- דרקון המגן על רובע היגשיימה מידי יום ולילה. רוב הבודהיסטים מאמינים כי זוהי התגלמות רוחו של האל קאנון, לכבודו נערך המצעד. דמות הדרקון מתנוססת ומתפתלת ברחובות היגשיימה. הטקס מתקיים במקדש קיומיזו (Kiyomizu temple). מצעד זה מתקיים גם בספטמבר. הכניסה חופשית. כתובת: 294 Kiyomizu 1-chome, Higashiyama Ward, Kyoto, Kyoto Prefecture 605-0862. טלפון: +81 75-551-1234 אתר: למידע נוסף: http://www.kiyomizudera.or.jp/en/visit/seiryu-e

אפריל

 פריחת הדובדבן (Hanami)
זהו אחד הסמלים הייחודיים של יפן. לכבוד פריחת הדובדבן מתקיימות חגיגות על גדת נהר הקמוגאווה (Kamogawa). זוהי נקודה אחת, אך ישנם אזורים רבים בהן הפריחה מרשימה והחגיגה נמשכת לאורך מסלול פריחת עצי הדובדבן. המיקוד הוא בזן עצי הנוי נטולי הדובדבנים הנקרא סאקורה. פריחתו מתחילה לרוב מספר ימים לאחר תחילתו הרשמית של האביב, בפברואר באי הדרומי קְיוֹשוֹ, ממשיכה לאי המרכזי הונשו, שם היא מתחילה בדרך כלל בסוף מרץ ומצפינה רק במהלך חודש אפריל. להוֹקאידוֹ שבצפון, היא מגיעה לקראת חודש מאי. בחגיגות הפריחה משתתפים גם פרחי השזיף, האפרסק ועוד. מהות החגיגה היא התבוננות והתפעלות מהפריחה היפיפייה של העצים. ריקודים מסורתיים, דוכנים, הופעות חיות, מצעד ססגוני ומנורות מיוחדות המאירות את הגדה.

מאי

פסטיבל Aoi Matsuri
זהו פסטיבל עתיק מאוד. מקורו במאה ה-7 לספירה, והוא נערך ב-15 במאי כל שנה. אחד משלושת הפסטיבלים המפורסמים של קיוטו. הפסטיבל מתחיל מארמון הקיסר וממשיך בצעדה אל המקדשים Shimogamo shrine ו- Kamigamo shrine. מומלץ להגיע מוקדם לאחד ממקומות אלו כדי לתפוס מקום טוב מפני שיש קהל רב שבא לצפות בפסטיבל.

יוני

 פסטיבל פרחי ajisai (פרחי hydrangeas)
הפסטיבל מתרחש מאמצע עד סוף יוני במקדש sanzen-in שב- ohara בקרבת קיוטו (כניסה בתשלום).

יולי

פסטיבל גיאון (gion Matsuri)
אחד משלושת הפסטיבלים הגדולים של יפן הפסטיבל נמשך חודש שלם ועשיר במבקרים ומשתתפים. שמו על שם המחוז גיון (gion). זהו מחוז הגיישות היוקרתי ביותר ביפן, אך רוב פעילויות הפסטיבל אינן מתקיימות בו כלל. הפסטיבל מציע לקהל מופעי רחוב, דוכנים, מטעמי חג יפניים ואווירה שמחה ברחובות. הנוכחים מצפים בעיקר ל- Yamahoko Junko. ב17 – ביולי התהלוכה יוצאת לדרך- יותר משלושים קרונות ענק, עליהם קונסטרוקציות ענק צבעוניות, בגבהים של עשרות מטרים. כל קרונית מייצגת משמעות מיוחדת ספציפית לחגיגה. התהלוכה מתהלכת לאורך רחובות הרובע המסחרי של קיוטו. https://en.wikipedia.org/wiki/Gion_Matsuri

אוגוסט

 פסטיבל Daimonji
זהו פסטיבל אש המתקיים באמצע אוגוסט בקיוטו. הפסטיבל מסמל את סוף חגיגות האובון (obon) ואמור להנחות את נשמות היקרים בדרכם חזרה בהדלקת נרות ובמדורות. עם סיום הפסטיבל מעלים סימני קאנג’י (סימנים בהם נעשה שימוש בכתיבה) ענקיים באש. הפסטיבל מתקיים ב16 באוגוסט משעה 20:00 בערב.

ספטמבר

מצעד הדרקון Kiyomizu-dera Seiryu-e
הפסטיבל מתקיים ב- 14-15 במרץ, ב3 באפריל, וב-14-15 בספטמבר. סיריו(Seiryu) הוא אל- דרקון המגן על רובע היגשיימה מידי יום ולילה. רוב הבודהיסטים מאמינים כי זוהי התגלמות רוחו של האל קאנון, לכבודו נערך המצעד. דמות הדרקון מתנוססת ומתפתלת ברחובות היגשיימה. הטקס מתקיים במקדש קיומיזו (Kiyomizu temple). מצעד זה מתקיים גם בספטמבר. הכניסה חופשית. כתובת: 294 Kiyomizu 1-chome, Higashiyama Ward, Kyoto, Kyoto Prefecture 605-0862. טלפון: +81 75-551-1234 למידע נוסף: http://www.kiyomizudera.or.jp/en/visit/seiryu-e

אוקטובר

פסטיבל ג’ידאי מצורי  Jidai Mats
ב- 22 באוקטובר חוגגים בקיוטו את השנים בהן הייתה בירת יפן וביום הזה נערכת תהלוכה ברחבי העיר. בתהלוכה ההיסטורית יוצאת מגדר הרגיל הזאת, צועדים וצועדות בגאווה מרהיבה דמויות מפורסמות המזוהות עם העיר החל מהיווסדה ב 794 -עד 1868 השנה בה טוקיו לקחה ממנה את תואר עיר הבירה של יפן. לוחמים, נשות חצר, איכרים, אנשי דת וכו` – כל מעמד ותקופה זוכים לייצוג בתהלוכה הזו. בפסטיבל צועדים יותר מ- 2000 איש מחופשים בתחפושות שמדגימות את התלבושות שהיו נפוצות ב1500- השנים האחרונות.

קורמה (Kurama)
ב- 22 באוקטובר ישנו חג נוסף בכפר מחוץ לקיוטו (כארבעים דקות נסיעה ברכבת). החל משעות הערב צועדים בתהלוכת לפידים ענקיים לאורך הרחוב הראשי בכפר, כשהלפידים נישאים על ידי בני הכפר שלבושים בלבוש שחושף את הישבן ובד כרוך על פלג גופם העליון. תושבי הכפר יושבים מחוץ לבתיהם, שם הם מדליקים מדורות קטנות. כל הכפר מואר בלפידים.

נובמבר

ביקור מומלץ במקדש Kodai-ji
(Kodai-ji Autumn Illumination) במהלך חודש נובמבר המקום מואר בשעות הערב. ניתן לראות את צבעי השלכת ועצי הבמבוק מוארים ומציגים את היופי הלילי שלהם. המקום פתוח מהשקיעה עד 21:30 בערב. המקדש עורך אירועים דומים גם באביב ובקיץ. https://www.kodaiji.com/e_illumi.html

דצמבר

פסטיבל תיאטרון קבוקי Kabuki Kaomise Kyoto
זהו הוא ה-חודש של תיאטרון הקבוקי היפני. קבוקי הוא שמו של אחד מסגנונות התיאטרון המסורתי ביפן. כוכבי התאטרון מגיעים לקיוטו למופעים צבעונים, ששגוניים ועשירים. השם קבוקי מורכב מסימניות סיניות שמשמעותן: שיר, ריקוד ומשחק. המופעים מתקיימים בתאטרון הקבוקי Kyoto Minamiza Theater. הכניסה בתשלום

פסטיבל Arshiyama Hanatoro
מתקיים באמצע דצמבר ודומה לחגיגות Hanatoro שמתקיימות במחוז Higashiyama במרץ. הרחובות לאורך הנהר מוארים באמצעות עששיות, וכך גם המקדשים ויער הבמבוק באזור.

שיחון ביפנית:

בוקר טוב –  ohayou gozaimasu

שלום –  konnichiwa

נעים מאוד להכיר אותך – Hajimemashite

ערב טוב –  konbanwa

לילה טוב – oyasumi nasai

להתראות – sayounara

תודה רבה לך – Arigato gozaimasu

בבקשה – Onegai Shimasu

על לא דבר –  Douitashimashite

סלח לי – sumimasen

מה שלומך, אתה בסדר? –  ?ogenki desuka

הכל בסדר?  ?Daijobu

האם זה בסדר?  ? ii desu ka

כן – Hai

לא – Iie

איך מזג האוויר? – ?Tenki wa dou desuka

מה השעה? -? Nanji desuka

מי זה? -? Dare desuka

איפה זה? – ?Doko desuka

כתובות בתי חולים מומלצים, בתי חב”ד, טלפונים לחירום

שגרירות יפן בישראל 

כתובת: ברקוביץ’ 4, תל אביב.

טלפון:  03-6957292

http://www.israel.emb-japan.go.jp/indexHEBREW.html

שגרירות ישראל ביפן 

כתובת: Nibancho 3, Chiyoda-ku, Tokyo 102-0084

טלפון: 81-3-32640911

http://embassies.gov.il/tokyo-he/Pages/default.aspx

טלפונים למקרי חרום ביפן

משטרה: 110

אמבולנס/ מכבי אש: 119

בתי חולים מומלצים במידת הצורך 

*עבור מטיילים עם ביטוח חו”ל יש צורך לוודא מול חברת הביטוח לאילו מרפאות או בתי חולים הם יכולים ללכת כדי שיקבלו את הפוליסה שלהם.

מרפאות ובתי חולים שבהם יש סיכוי גבוה יותר לרופאים דוברי אנגלית:

St Luke’s International Hospital

 • כתובת: 9-1 Akashicho, Chuo, Tokyo 104-8560, +81 3-3541-5151, נמצא באיזור גינזה, ליד תחנות התחתיתאתר האינטרנט: : http://hospital.luke.ac.jp/eng/about/language-services/index.html
 • Tokyo Medical University Hospital

כל סוגי הרפואה כולל גם רפואת שיניים

כתובת: 6-7-1 Nishi Shinjuku, Shinjuku-ku, 03-3342-6111

אתר האינטרנט: http://hospinfo.tokyo-med.ac.jp/shinryo/kokusai/index.html#eng

 • Tokyo Takanawa Hospital:

נמצא סמוך לתחנת Shinagawa.

כתובת: 3-10-11 Takanawa, Minato-ku. 03-3443-9191

אתר האינטרנט: https://takanawa.jcho.go.jp/medical-treatment-for-foreigners

בתי חב”ד ביפן

חב”ד טוקיו- הרב מנדי וחנה: 81-3-5789-2846+

חב”ד טוקיו – הרב בנימין ואפרת: 81-3-3772-7707+

www.chabadjapan.org

 

בית הכנסת בקובה – הרב שמוליק: 81-78-221-7236+, בית הכנסת פועל ברוח בית חב”ד ומארח ישראלים בשבתות וחגים.

 וגם בפייסבוק 

בית חב”ד קיוטו (שלוחה של בית חב”ד של הרב בנימין – יש לתאם מראש). http://chabadkyoto.com

אפשרויות והמלצות לינה ביפן, למטייל הישראלי


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם