המדריך המלא למטייל בלונדון

מצודת לונדון

לונדון (London) נוסדה על ידי הרומאים במאה הראשונה לספירה ונקראה לונדיניום. היא עברה כיבושים רבים וב-1066 הנורמנים בחרו בווסטמינסטר כמרכז הממשלה שלהם. לונדון הפכה לאחת הערים הגדולות באירופה, ולמרות שהוכתה על ידי המגיפה השחורה במאה ה-14, עברה את השריפה הגדולה במאה ה-17, ואת ההפצצות הגרמניות בזמן מלחמת העולם השנייה, היא נשארה אחת מן הערים המשפיעות בעולם.

לונדון, בירת אנגליה והממלכה המאוחדת, הינה מרכז עסקי, פיננסי, פוליטי, תרבותי ואמנותי בינלאומי, וכמו כן הינה עיר נמל עסוקה.

בירתה של בריטניה מהווה אבן שואבת לתיירים, בהיותה אחת הערים המעניינות באירופה ובעולם. בלונדון תוכלו למצוא אטרקציות רבות. היא כוללת מספר עצום של מוזיאונים, גלריות לאומנות, ארמונות, מצודות, פארקים, תיאטרונים, מוסדות מוזיקה, מסעדות ומה לא! בעיר תוכלו למצוא שפע של פעילויות ואטרקציות לילדים. בזכות השמרנות הבריטית, מוסדות היסטוריים רבים נשתמרו לאורך השנים. קל מאוד להתמצא בעיר, כאשר מושם דגש על בילוי בלילה בעיר המוארת. מומלץ שלא להחמיץ טיולים בפארקים של העיר, כולל הייד פארק, סיינט ג'יימס פארק, גני קנסינגטון והגרין פארק.

בעיר מתקיימים פסטיבלים ואירועים מוזיקליים שונים, כאשר הראשון הוא ערב ראש השנה בכיכר טרפלגרד, הכולל מופע זיקוקים מרהיב, וממשיך במצעד למחרת. שלא לשכוח את סיפור מגרשי הכדורגל ויתר ענפי הספורט הייחודיים לאנגליה, האובססיה לגינות ותערוכות הפרחים השנתיות.

את העיר חוצה נהר התמזה, שזורם בעיקולים רחבים ממערב למזרח ומחלק את העיר לחצאיה הצפוני והדרומי, ומעליו גשרים שחלקם הם גשרים היסטוריים. לונדון רבתי משתרעת על שתי גדות נהר התמזה וכוללת 32 רובעים, שמרכיבים את העיר לונדון. העיר העתיקה של לונדון, אזור של מייל מרובע, מהווה את טבורה המסחרי כיום.

בעיר חיים כשמונה מיליון תושבים ועוד כחמישה מיליון אנשים בפרברים ומסביב לעיר.

ספרים, מפות ומדריכי טיולים באנגלית < הוצאת ספרים של אמזון בשליש מחיר מישראל ומשלוח חינם!!

הזמן הטוב ביותר לבקר בלונדון

למרות שלונדון ידועה כעיר ערפילית וגשומה, למעשה היא אחת הבירות היבשות באירופה. למרות שיורד גשם לעתים קרובות, הממטרים הם בדרך כלל קלים. הטמפרטורות הנן מתונות, כאשר החודש החם ביותר הוא יולי (טמפרטורה ממוצעת 13-23 צלזיוס או 56-73 פרנהייט) והחודש הקר ביותר הוא ינואר (טמפרטורה ממוצעת 2-8 צלזיוס או 35-46 פרנהייט).

חודשי הקיץ הם בדרך כלל הצפופים ביותר בלונדון. אם ברצונכם להימנע מתורים ארוכים במרכזי התיירות, עדיף לנסוע בינואר עד אפריל.

שעון קיץ וחורף בבריטניה

שעון הקיץ הבריטי מתחיל ביום ראשון האחרון בחודש מרץ כאשר השעונים מועברים קדימה בשעה החל משעה 01:00 בלילה, ומסתיים ביום ראשון האחרון בחודש אוקטובר, כאשר הם חוזרים 1 שעה אחורה, בשעה 01:00 בלילה.

חשמל באנגליה

מתח בשימוש בבריטניה הוא 240 וולט. רוב שקעי החשמל הסטנדרטיים הם של 3 פינים בתקע מרובע ושקע מרובע וגם מוצרי החשמל בבריטניה.

מוצרי חשמל בבריטניה בדרך כלל ישתמש בתקע עם תקן בריטי עם 3 פינים מרובע. מתאמי שקע מותאמים לשנאי חשמל הסטנדרטיים נפוצים. אפשר לקנות מתאמים ושנאים בשדות התעופה, בחנויות חשמל חנויות לציוד אלקטרוני.

שתיית מים

איכות מי הברז בבריטניה היא טובה. בדרך כלל אפשר לשתות מים מהברזים. שתיית מים מינרלים נפוצה גם וזמינה בכל חנויות המכולת והמרכולים.

דרכון וכניסה לאנגליה

בכניסה לאנגליה נדרש דרכון לאומי תקף או מסמך רשמי אחר מקביל באופן משביע רצון הקובע את זהות הלאום שלך, אם אתה לא אזרח של בריטניה או האזור הכלכלי האירופי (EEA) במדינה.

הכנסת טבק, בשמים ושתייה

בבואכם לבריטניה ישירות ממדינה אחרת החברה באיחוד האירופי, אתם יכולים להביא כל כמות של אלכוהול וטבק לשימושך האישי.

אם אתם מגיעים ממדינה שאינה חברה באיחוד האירופי, אתם מורשים להביא עד 200 סיגריות, 250 גרם של טבק, 60ccשל בושם, 2 ליטר יין, 1 ליטר של אלכוהול או ליקר חזק מעל 22 אחוז ובנפח של 2 ליטרים של יין מחוזק , יין תוסס או משקאות חריפים אחרים.

החלפת כסף

ניתן להחליף למטבע המקומי בבנקים, בסניפי הדואר, בכמה מבתי המלון, בקיוסקים מורשים הנמצאים בשדות התעופה הבינלאומי ובמרכזי החלפת מטבע בעיר.

טיפול רפואי

אם תיקלעו לתאונה בזמן ביקורכם בלונדון, אתם יכולים לקבל טיפול חירום ללא תשלום במחלקות חירום של בתי החולים ושירות הבריאות הלאומי. עם זאת, אם אתם מגיעים לבית החולים בשל מחלה, אז ההתייחסות של המרפאה או של בית החולים היא ככל חולה ותתבקשו לשלם אלא אם כן אתם עומדים בקריטריונים מסוימים של פטור.

שעות פתיחה של מוסדות ציבוריים

בתי מרקחת בדרך כלל נפתחים בשעות 09:00-18:00 בימי שני עד שישי. בשבתות בשעות 09:00-13:00. בימי ראשון חלקם אינם עובדים. עם זאת, בערים גדולות תמצאו מספר בתי מרקחת פתוחים עד מאוחר במשך השבוע, בסופי שבוע נדרש חיפוש במרכזי מידע.

זמני פתיחה בבנקים ימי שני-שישי בשעות 09:00-17:00. בשבת מספר מצומצם של סניפים בשעות 09:00-12:30.

מרפאות פתוחות בימי שני-שישי בשעות 08:30-18:00.

חנויות פתוחות בדרך כלל בימי שני-שבת בשעות 10:00-18:30 , ימי ראשון בשעות 11:00-17:00, מרכזי קניות בדרך כלל פתוחים עד שעות מאוחרות יותר עד שעה 22:00 ובמיוחד בחגים וחג המולד.

זמני פתיחת מוזיאונים בדרך כלל ביום שני ,10:00-17:30 ביום שבת בסביבות הצהריים 17:30 יום ראשון צהרים עד 17:. ישנם מוזיאונים הסוגרים יום בשבוע.

זמני פתיחת מועדוני לילה כללי: בשעות 10:00-04:00 חלקם נסגרים בשעה 02:00 וחלקם פתוחים כל הלילה.

סניפי דואר פתוחים בימים שני-שישי בשעות 09:00-17:00. בימי שבת משרדים ראשיים פתוחים בשעות 09:00-12:30.

זמני פתיחת פאבים כללי : בימי שני-שבת בשעות 11:00-23:00, ביום ראשון בשעות 11:00-22:30 . לחלק מהפאבים אישור פתיחה של 24 שעות ביממה .

סופרמרקטים פתוחים בימי השבוע בשעות 09:00-22:00 .

תחנות מוניות פתוחים 24 שעות ביממה .

מרכזי מידע פתוחים כללי בימים שני-שבת בשעות 09:00-18:00, חלקם סגורים בימי ראשון.

טלפון שרותי חירום כל שעות היממה מספר 999 ,בתי חולים, משטרה , כיבוי אש.

תקופת ההנחות במכירות בלונדון

בלונדון אזורי הקניות המושכים הם רחוב בונד, שכיום משמש כרחוב קניות לאופנה עדכנית ולאופנת עילית, ומרכזי הקניות באזורים נייטסברידג, אזור מייפייר, אזור קובנט גארדן, רובעי קנסינגטון וצלסי.

לצעירים ממוקמות חנויות אופנה ואביזרי לבוש וקישוט ברובע סוהו, ובאזורים קמדן, איזלינגטון וברייק ליין.

המקומות העמוסים ביותר בתקופת הסיילים בלונדון שמתחיל ב 26 בדצמבר עד סוף חודש ינואר הם שני הרחובות המרכזיים: ריגנט סטריט ואוקספורד סטריט.

בחודשים יוני יולי נערכות מכירות סוף העונה ובתקופה שלפני תחילת אפריל בשבוע הפסחא הנקרא Mid Season Sale.

כדאי לקפוץ לקניון Westfield Shopping Centre הממוקם מדרום לאזור פדינגטון. מרכז קניות ענק המציג מותגים ידועים מרחבי אמריקה ואירופה.

המרכזים למידע לתיירים בלונדון

המרכזים פתוחים בימים : שני – שישי בשעות 09:00-18:30, בימי שבת וראשון בשעות 10:00-16:00 . בחלק מהסניפים הקטנים יום ראשון סגורים.

במרכז ניתן לקבל מידע תיירותי, מפות, ניתן להזמין ולרכוש כרטיסים להופעות, השכרת רכב וכרטיסים לתחבורה.

מרכזי מידע לתיירים ברובע Richmond upon Thames

שדרות Whittaker Avenue,Old Town Hall טלפון 2089409125 .

שכונה Twickenham מרכז תיירות The Atrium, Civic CentreTourist,Information Centre, רחוב 44 York Street, טלפון 88917272.

רחוב Market Place,Market House טלפון 2085475592.

מרכזי מידע לתיירים רובע City of Westminster

מרכז מידע תיירות פיקדילי סירקוס. רחוב Regent Street 12 Piccadilly Circus טלפון 88469000.

מרכז תיירות ומבקרים Britain and London Visitor Centre רחוב Piccadilly Circus 1Regent Street רובע City of Westminster.

מרכז תיירות London Information Centre כיכר Leicester Square רובע Greater London ,Westminster, טלפון 2072922333.

שעות פתיחה של מרכזי קניות בלונדון

רב החנויות נפתחות בשעות 10:00 – 18:00 במרכז לונדון. חלק גדול מהחנויות נפתחות בימי ראשון החל מהשעה 12:00.

בדרך כלל חנות כולבו ישנם מספר סניפים בעיר רוב החנויות פתוחות יותר ביום ראשון מ 12 בצהריים. ברחובות של קניות כמו אוקספורד נשארות פתוחות בימי חמישי ושישי עד השעה 20:00.

כרטיסי נסיעה בתחבורה הציבורית בלונדון

כללים ברכישת כרטיסים לתחבורה הציבורית

בקניית הכרטיס יש לדעת שהמחירים משתנים על פי אזור הנסיעה, שעת העומס וסוג הכרטיס.

כיוון שהעיר נחלקת למספר אזורי נסיעה. כאשר מרכז העיר הוא מספר 1. בדרך כלל תיירים נוסעים באזורים 1 ו- 2 אך ישנה מגבלה שלא ניתן לרכוש כרטיס רק לאזור מספר 1. בשעות העומס בין 09:30-16:30 מחירי הכרטיס יקרים יותר.

כרטיס Travelcard

כרטיס זה ניתן לרכישה לזמן של יום ויותר עד לכרטיס שנתי. מחירו משתנה בהתאם לגיל הרוכש ,ילד או אדם מבוגר,הכרטיסים שהכי משתלמים לתיירים הם לאזורים 1 ו 2 מרכז העיר והאטרקציות.

בכרטיס זה ניתן להשתמש בתחבורה הציבורית ב : בקווי התחתית במגבלת אזור הכרטיס. ברכבת הקלה, בשרות הרכבות הכללי, אוטובוסים ללא מגבלת אזור ובחשמליות באזורים 3 ו 6 .

כרטיס זה אינו כולל את קו הרכבת לשדה התעופה.

Oyster card

ניתן לטעון את הכרטיס בתשלום של עד 90 ליטש. לאחר הטענתו ניתן להשתמש בו ב : במטרו טיוב, חשמלית, אוטובוס, מספר קווי רכבת אזוריים וב- DLR

באופן כללי מוזיל כרטיס Oyster card את מחירי הנסיעה. ניתן לרכוש אותו בתחנות של הטיוב, תחנות רכבת, חנויות וקיוסקים ובמרכזי מידע לתיירים.

אך נדרשת הפקדה קטנה להבטחת החזרת הכרטיס לאחר השימוש. יתרונותיו הם ההשוואה לכרטיסי ההנחה הדומים במחיר, ובכרטיס שבועי הוא זול יותר ואין לו הגבלה של שעות שיא, כלומר שימוש מתי שרוצים ולפי כמות השימוש וההגבלה היומית עד לסיומו. במידה ונותר כסף על הכרטיס השימוש בו טוב לשנתיים , לאחר מכן אינו בשימוש גם אם מוטען עליו כסף. חסרונו שאינו טוב לשמוש בקווי רכבות שבו מותר השימוש בכרטיס Travelcards, למי ששוהה בין שלושה לארבעה ימים הוא זול יותר מכל כרטיס.

בנסיעות קצרות שימוש באוטובוס יכול להיות מהיר יותר. ניתן לקנות כרטיס פס ליום אחד או יותר במחיר מוזל. אפשרות שילוב עם כניסה לאטרקציות או רק נסיעה. ניתן עם שילוב נסיעה בטיוב ,כרטיסים כאלה מאפשרים לנסוע ללא הגבלה ביום ובלילה ברשת אוטובוסי הלילה עד השעה 04:00 בכרטיסי ה-Travelcards ו Oystercards ניתן גם להשתמש בשירותי האוטובוס.

הרכבת התחתית- הטיוב.

הטיוב פועלת בדרך כלל החל מהשעה 05:30 – עד אחת בלילה במרבית הקווים. ניתן לקבל מפות ולוחות זמנים של הטיוב בכל תחנות הטיוב ובכול תחנות המידע לתייר .

בדרך כלל נחשבת הטיוב כדרך המהירה להגיע מנקודה אחת לשנייה בלונדון/ זמני רכבות במרווחים של ההגעה נמדדים לרוב בדקות ,

קווי הטיוב כוללים 12 קווים ו 275 תחנות, רובה של הנסיעה בטיוב היא מתחת לאדמה לפעמים בנסיעה בפרוורי העיר היא נוסעת על פני השטח.

כאשר קונים כרטיס בודד לטיוב הוא אינו זול בהתניה של אזור הנסיעה וסוג הקו, ובכדי להוזילו כדאי לרכוש כרטיס Travelcardsלתקופת זמן של יום עד חודשיים,תלוי בזמן השהייה ומטרתה.

קיימים גם כרטיסים מסוג זה לשעות שאין שעות שיא ואז המחיר יורד,רק באיזורים 1 ו 2 אחרי השעה 09:30 /

קיימים גם כרטיסים של Sightseeing Pass המשלבים הנחה ואפשרות כניסה לאטרקציות בלונדון פס זמין ליום או 1, 2, 3 או 6 ימים בתוקף. את הכרטיסים הנל ניתן לרכוש עם נסיעות ובלעדיהן, הם כוללים מתן לנסוע גם ברכבת התחתית של לונדון ורשתות האוטובוס . כניסה חופשית ללמעלה מ 55 אטרקציות הכוללות את מגדל לונדון, קתדרלת סנט פול, תיאטרון הגלוב של שייקספיר סיור ובקור בתערוכה, טירת וינדזור, שייט על נהר התמזה, גלריית המלכה, ארמון קינגסטון, ביקור בגן החיות של לונדון, ביקור באקווריום ועוד. והחשוב זכאי ל Fast Track המקנה לך אפשרות להכנס לאטרקציה מיד וללא עמידה בתורים.

באופן כללי מוזיל כרטיס Oyster card את מחירי הנסיעה/ ניתן לרכוש אותו בתחנות הרכבת של הטיוב, אך נדרשת הפקדה קטנה להבטחת החזרת הכרטיס לאחר השימוש. יתרונותיו הם, ההשוואה לכרטיסי ההנחה הדומים במחיר, ובכרטיס שבועי הוא זול יותר ואין לו הגבלה של שעות שיא,כלומר שמיש מתי שרוצים.

טיפים למוניות בשדות התעופה בלונדון

כאשר מזמינים מונית משדה התעופה באנגליה, ניתן בדרך כלל לבחור בין שתי אופציות: נסיעה במונית שירות לרוב מדובר וואן במיני, אשר מסיע עוד מספר אנשים ומוריד כל אחד במחוז חפצו או מונית ספיישל שתעלה יותר, אך תביא אתכם אל יעדכם ללא עצירות מיותרות בדרך. במידה והינכם 3 נוסעים ומעלה, כדאי לשקול להזמין ספיישל, שכן ההבדל במחיר קטן, אך הנוחות והמהירות גדולים בהרבה.

המחירים של החברות השונות לרוב דומים. לדוגמא, משדות התעופה היתרו ,גטוויק וסטנסטד מונית ספיישל תעלה כארבעים ליטש ,למונית של עד ארבעה נוסעים,

לעומת זאת המחיר במונית שירות – 15 לישט לנוסע. לזוג במונית שירות לרוב המחיר יהיה נמוך מ -30 ליש"ט וינוע בטווח ה – 20 -25 לישט.

אוטובוסים לתיירים חברת Big Bus

חברת ביג בס כוללת כ 80 אוטובוסים פתוחים לסיורים שונים בעיר לונדון,בסיורים אל ניתן לעלות ולרדת באטרקציות שונות במסלול התיור. החברה פעילה לאורך כל השנה ומבצעת סיורים גם מחוץ לעיר בהדרכה צמודה.

תוקף כרטיס הנסיעה הוא ל 24 שעות/ כך שניתן לסייר בבוקר ובערב באותו כרטיס. תחנות ההורדה הם בפתחי האטרקציות. ,ניתן לרכוש במחיר הסיור גם שייט על התמזה וכן טיולים מודרכים בהליכה.

סיורים נערכים בימים שני-שישי בשעות 08:30-19:00. בימי שבת וראשון בשעות 07:00-20:30

טיפ להוזלות בנסיעה בלונדון

אוטובוס מספר 11 עובר במספר גדול של אטרקציות. ניתן אפילו לנסוע לאורך הקו ולראות את האטרקציות מבעד לחלון בסיור . עלות הנסיעה בסביבות לירה וחצי ליטש, אבל אם תרצה לעלות ולרדת ולחזור לנסיעה אזי כדאי לך לקנות כרטיס המאפשר לך לעלות ולרדת במחיר של 3.5 ליטש. תחנת המוצא של הקו ברחוב בתחנת ליברפול,אבל ניתן להתחיל בכל תחנה שלו.

האטרקציות : סיטי של לונדון,הבנק המרכזי של לונדון והמוזיאון,רחוב העיתונים פליט,כיכר טרפלגרד,בתי הפרלמנט,בית הלורדים ושעון ביג בן,וסטמינסטר,ארמון בקינגאם,אזור צלסי ובית החולים המלכותי.

האוטובוס עוצר בתחנות

Aldwych

Strand

Charing Cross Station

Strand

Charing Cross

Trafalgar Square

Whitehall

Parliament Street

Westminster Station

Parliament Square

Victoria Station

Buckingham Palace Road

Victoria Coach Station

Buckingham Palace Road

Pimlico Road

Lower Sloane Street

Sloane Square Station

Kings Road

Chelsea

Kings Road

New Kings Road

Fulham Broadway Station

סכום להתמצאות בתחבורה של לונדון

הרכבת התחתית: הדרך הקלה והמהירה ביותר לטייל בלונדון היא ברכבת התחתית (או ה"טיוב"). יש מפות ומדריכים ללא תשלום בכל תחנה, או שניתן להוריד מהאינטרנט מפות של מסלולי הרכבת והאוטובוסים (ראו קישורים).

ישנם 12 קווים הפועלים בלונדון רבתי (Bakerloo, Central, Circle, District, East London, Hammersmith and City, Jubilee, Metropolitan, Northern, Piccadilly, Victoria, Waterloo and City) בנוסף לרשת רכבות ורשת ה-Docklands Light Railway. הרכבת התחתית מתחילה לפעול מסביבות 5:00 בימים שני עד שבת, וב-7:30 בימי ראשון. הרכבת האחרונה, בהתאם לקו ולתחנה, עוזבת בסביבות 23:30 עד 24:30. רוב התחנות אינן נגישות לנכים, למרות שברוב התחנות החדשות בין ווסטמינסטר וסטאפורד (Jubilee line) יש מעליות לנוסעים עם כיסא גלגלים.

מסלול הרכבת התחתית בלונדון מחולק לשישה אזורים. חייבים לרכוש כרטיס מתאים על מנת לעבור בין אזורים שונים. כל מי שאין ברשותו כרטיס מתאים מסתכן בקנס. שיקלו לקנות כרטיס מולטי-רייד כדי להמנע מתורים.

-אוטובוס: אחד מהאייקונים המפורסמים של לונדון הוא אוטובוס הקומותיים. העיר מתגאה במערכת אוטובוסים יעילה, עם יותר מ-17,000 תחנות. כל האוטובוסים נגישים לאנשים עם עגלת תינוק, כלבי נחיה ורוב סוגי כיסאות הגלגלים (עד 70 ס"מ/27.5 אינץ' רוחב ו-120 ס"מ/47.25 אינץ' אורך). ניתן להשיג את מדריך האוטובוסים ללונדון המרכזית כמעט בכל מרכז מידע.

אוטובוסים רבים פועלים 24 שעות ביממה. כיכר טרפלגר היא מרכז לאוטובוסי הלילה. שירות הלילה עלול להיות לא תדיר. מאחר והאוטובוסים לא עוצרים בכל תחנה, הקפידו לסמן בבירור כאשר אתם מבקשים לרדת.

מחיר נסיעה הוא שני פאונד בתשלום מזומן או פאונד אחד בתשלום מראש על ידי כרטיסיית ה-Oyster Card או ה-Bus Saver Ticket. ה-Travelcards טובים גם לאוטובוסים. ה-Buss Passes טובים לשימוש בכל מערכת האוטובוסים והטראמים. אוטובוסים מסוימים דורשים תשלום מראש. מכונות כרטיסים המקבלות מטבעות מדוייקים נמצאות בתחנות של קווים אלה.

מונית: רק הניפו את ידכם לסמן למונית. אם האור הצהוב על הגג דולק, המונית פנויה. המחירים הם על פי מטר, כאשר המחיר המינימלי הוא 2.20 פאונד. המוניות הנן נגישות לנכים. ניתן להזמין מונית מורשית במספר 0871-871-8710 וניתן לשלם במזומן או בכרטיס אשראי.

תחבורה הציבורית של לונדון היא אידיאלית למשפחות, מאחר וברוב המקרים ילדים מטיילים בחינם. במקרים מסוימים, ילדים בכל זאת נצרכים לכרטיס ה-Oyster Card. למידע עדכני בקרו באתר של Transport for London.

 כרטיסי התמונה לצעירים של ה-Oyster נקראים עתה zip ומאפשרים להם לטייל בחינם או במחיר מוזל.

תחבורה בלונדון לבני חמש ומטה

ילדים מתחת לגיל חמש יכולים לנסוע בחינם בכל המקרים ברכבת התחתית, ברכבת הקלה (Docklands Light Railway-DLR), ב-tube, באוטובוסים ובטראם כל זמן שהם מלווים במבוגר בעל כרטיס נסיעה.

תחבורה בלונדון לבני חמש עד עשר

ילדים בגילאי חמש עד עשר יכולים לנסוע בחינם בכל זמן ב-tube, באוטובוסים, ברכבת התחתית, ב-DLR ובטראם כל זמן שהם מלווים במבוגר בעל כרטיס נסיעה. עם מבוגר אחד יכולים לנסוע עד ארבעה ילדים ללא תשלום.

ילדים בגילאי חמש עד עשר אשר נוסעים ללא מלווה ב-tube, ברכבת התחתית או ב-DLR יידרשו לכרטיס 5-10 Oyster photocard כדי לנסוע בחינם. למידע נוסף על ה- 5-10 Oyster photocard בקרו באתר האינטרנט של Transport for London.

תחבורה בלונדון לבני 11 עד 15

ילדים בגילאי 11 עד 15 יכולים לנסוע בחינם באוטובוסים ובטראם, ובמחיר מיוחד לילד ב-tube, ב-DLR ובשירותי הרכבת התחתית, כל זמן שיש להם את כרטיס 11-15 Oyster photocard. למידע נוסף על כרטיס זה בקרו באתר האינטרנט של Transportat for London.

תחבורה בלונדון לבני 16 ומעלה

בני 16 ו-17 יכולים לנסוע במחירי ילדים באוטובוסים, ב-tube, ב-DLR ובטראם, כל זמן שיש להם כרטיס 16+ Oyster photocard.

בני 16 עד 18 שגרים בלונדון ולומדים בתוכנית מוגדרת זכאים להגיש בקשה לנסיעות חינם באוטובוסים ובטראם.

=

שדות תעופה: חמישה שדות תעופה משמשים בלונדון רבתי

-לונדון הית'רו, הנמצא 15 מיילים (24 ק"מ) מערבית למרכז לונדון, הוא אחד מהטרמינלים העסוקים בעולם.

-לונדון גאטוויק, הנמצא 28 מיילים (46 ק"מ) דרומית ללונדון, ו-24.8 מיילים (40 ק"מ) צפונית לברייטון. הוא משמש את רוב הטיסות באירופה.

-לונדון סטאנסטד, בעל טרמינל אחד, נמצא 30 מיילים (48 ק"מ צפונית מזרחית ללונדון. הוא משמש בעיקר לטיסות זולות ופנים אירופאיות.

-לונדון לוטון, נמצא בערך 35 מיילים (56 ק"מ) צפונית ללונדון.

-לונדון סיטי איירפורט, נמצא ב-London Borough of Newham במזרח לונדון ומשמש את מתחם העסקים של לונדון.

שגרירות ישראל בבריטניה

כתובת              Palace Green 2 W 8 4QB

טלפון                +44-20-9579-500

פקס                  +44-20-9579-555

דוא"ל                info@london.mfa.gov.il

 –

חב"ד

מרכז קהילתי בית מנחם חב"ד גולדרס גרין

הרב בנימין שלנגר

כתובת

Broadwalk Ln 15, London

NW11 8HD

טלפון    +44-20-8458-0770

 

בית חב"ד דרום לונדון

הרב ניסן דוד דובוב

כתובת

Drake House – 42-44 S. George's Rd.

London

SW19 4ED

טלפון  44-208-944-7770+     

בית    44-208-944-1581+

פקס   44-208-944-7563+

דוא"ל    info@ChabadWimbledon.com

 

בית חב"ד לונדון

הרב הרשל ריידר

כתובת

Cissbury Ring S 22, London

N127BE

טלפון  44-208-446-2244+   

אטרקציות שאסור להחמיץ בלונדון

בלונדון יש משהו לכל אחד: פארקים, מוזיאונים, תיאטראות, ארכיטקטורה, סיורי סירות, אוטובוסים דו קומתיים, כנסיות, ארמונות- הרשימה נמשכת ונמשכת. כרטיס ה-London Pass מקנה כניסה לכ-55 מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר, בנוסף על הנחות במסעדות, בתיאטראות ובחנויות.

ארמון ווסטמינסטר ומגדל הביג בן (Westminster Palace & Big Ben)

ארמון ווסטמינסטר הוא ארמון על גדת נהר התמזה ברובע ווסטמינסטר של לונדון. הארמון הגדול והמרשים, נבנה ברובו במאה ה-19 בסגנון שנקרא "התחייה הגותית". הארמון היה תחת פיקוחו של נציב מטעם בית המלוכה הבריטי במשך מאות שנים, אך בשנת 1965 עבר הפיקוח בהסכמת בית המלוכה לפרלמנט והיום נקרא "בית הפרלמנט". עם זאת, מספר חדרים טקסיים עדיין נמצאים תחת פיקוח בית המלוכה.

המבנה הוא ארמון גדול מימדים ומרשים שנבנה ברובו במאה ה-19 בסגנון גותי אנגלי. הוא כולל למעשה את שני בתי הפרלמנט – בית הלורדים (House of Lords), הבית העליון של הפרלמנט, ובית הנבחרים (House of Commons), הבית התחתון של הפרלמנט, המהווים את הרשות המחוקקת של הממלכה המאוחדת. 

החלק הקדמי של מבנה הארמון ובתי הפרלמנט, שלפניו משתרך בדרך כלל תור ארוך, הוא אולם ווסמינסטר (Westminster Hall) העתיק. מאחורי מסתתר בית הנבחרים. בימי הפעילות של הפרלמנט אפשר להיכנס אל יציע האורחים של בית הנבחרים ולצפות ממנו בדיונים. בפגרת הקיץ אף אפשר להצטרך לסיור מאורגן בתשלום באגפי הבית. במהלך השנים אירעו מספר שריפות בארמון ולאחריהן הוא שופץ ושוקם שוב ושוב. בשנת 1987 הוכרז הארמון על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. 

ארמון ווסטמינסטר הוא אחד מבתי הפרלמנט הגדולים ביותר בכל העולם ובמרחביו קיימים כ-1,200 חדרים, יותר משלושה קילומטרים של מסדרונות, 100 גרמי מדרגות ועוד. אולם ווסטמינסטר בארמון משמש בעיקר לאירועים וטקסים ממלכתיים והוא שייך לחלק העתיק ביותר בארמון, אורכו 73 מטרים ורוחבו 18 מטרים. הארמון כולל גם ארכיון גדול הממוקם במגדל ויקטוריה.

 

מגדל הביג בן

בתוך המתחם של בית הפרלמנט, נמצא מגדל מפורסם במיוחד, מגדל הביג בן, הקרוי גם "מגדל השעון". המגדל הוא אחד מסמליה הבלתי מעורערים של לונדון. מגדל הביג בן מתנשא לגובה של כ- 106 מטרים, משקל פעמונו הוא 13 טון והוא מגדל השעון הידוע בעולם. בשנת 2009 חגג המגדל 150 שנה לקיומו. השם ביג בן הוא כינוי 'חיבה', אפשר לומר, לפעמון, אך הכינוי דבק במגדל כולו. מעניין כי השעון שעל המגדל ידוע ברמת דיוקו הגבוהה, אך אם אינכם תושבי ממלכת בריטניה תיאלצו להסתכל על המגדל מבחוץ שכן רק אזרחים רשאים לטפס לראש המגדל. 

בתי הפרלמנט הבריטי שבארמון ווסטמינסטר ומגדל הביג בן, הם ללא ספק אחד מסמליה המפורסמים ביותר של העיר לונדון ושל הממלכה הבריטית וגאוות תושבי העיר. 

סיור בפרלמנט בתשלום. צפייה בדיונים בפרלמנט – ללא תשלום.

איך מגיעים? מטרו:תחנת Westminster

שעות פעילות:

ימים ב'- ג'      22:30-14:30

יום ד'            19:30- 11:30

יום ה'            18:30-10:30

יום ו'             15:00-9:30

מגדל לונדון (The Tower of London)

על גדות התמזה מתנוסס המבצר המלכותי שבנה ויליאם הכובש בשנת 1066. המבצר הוא אחד האתרים ההיסטוריים ביותר בלונדון הידוע בשמו 'מצודת לונדון' או בשם המלא והבריטי כל כך – "הארמון והמצודה של הוד מלכותה – מגדל לונדון". מצודת לונדון נבנתה במאה ה-11 על ידי ויליאם הכובש והיא נמצאת ממש ליד גשר לונדון המפורסם על גדת נהר התמזה.  

המבצר הפך בימי הביניים לבית סוהר שבו נאסרו מתנגדי המלך, וברוב המקרים גם נערף ראשם. בין השאר, נכלאה במבצר גם המלכה אליזבת הראשונה, אלא שבניגוד לאמה, אַן בוּלִין, היא יצאה מהמקום כשראשה על כתפיה. אותו מבצר שימש בזמנים אחרים גם כנשקייה גדולה וגם – באופן מפתיע – כגן חיות.

בביקורכם במצודה תראו בכל אשר תפנו לפחות אחד מ-39 שומרי המצודה, הלבושים בחליפות שרד אדומות מתקופת בית טיודור ומכונים Yeoman Warders. מדי ערב, ב-21:40 מקיימים השומרים את "טקס המפתחות", טקס שבו ננעלים רשמית שערי המצודה לאותו היום. הטקס נערך ברציפות במשך 700 שנה ולא נפסק אף בימי הבליץ שבתקופת מלחמת העולם השנייה. אפשר לצפות בטקס, אך יש להזמין כרטיסים זמן רב מראש ובכתב דרך אתר המצודה באינטרנט.

בכניסה לחצר המצודה נמצא מה שנקרא בשם המצמרר 'מגדל הדמים' (Bloody Tower). במגדל הדמים, כך אומרים, כנראה נרצחו המלך הצעיר אדוארד החמישי ואחיו, הדוכס מיורק. בסמוך אליו נמצא מגדל ווייקְפִילְד (Wakefield Tower) העגול שבו נשמרו בעבר תכשיטי הכתר.

המבנה הבהיר והדומיננטי שבאמצע החצר הוא המגדל הלבן (White Tower) המפורסם, ובתוכו נמצאת הקַפֶּלַה של סנט ג'ון (Chapel of St. John), הדוגמה הבולטת ביותר של אדריכלות נורמנית בלונדון. במגדל מוצג גם אוסף כלי מלחמה ושריוֹנים מימי הביניים, מהמרשימים בעולם. לקראת סוף התערוכה תבחינו בשלט קטן המציין את המקום שבו בוּצע ב–1974 פיגוע תופת שפגע במבקרים רבים.

בבניין ממול, הנקרא "בית התכשיטים" (Jewel House) מוצגת התערוכה הנוכחית של תכשיטי הכתר. בקומת הכניסה ישנה תצוגה של סמלי האצולה והאבירות ובגדי השריון של טקסי ההכתרה, ובקומת המרתף מוצגים התכשיטים וכתרי המלכות. סיורים מודרכים בהנחיית שומרי המצודה יוצאים מדי חצי שעה מהקשת שליד הכניסה. צמוד למצודה נמצא גשר המגדל (Tower Bridge), בו מוצגת תערוכה המסבירה על מבנה הגשר ואופן פתיחתו לספינות בנהר.

איך מגיעים? ברכבת התחתית: קווים Circle ו -District לתחנת Tower Hil. באוטובוס: 15, 42, 78, 100 RV1 .

שעות פעילות: בחורף – בימי ראשון ושני בין השעות 10:00-16:30 ובימי שלישי עד שבת בין השעות 9:00-16:30. בקיץ – שעות הפתיחה מתארכות בשעה.

אתר האינטרנט הרשמי של מגדל לונדון.

 

קתדרלת סֶנְט פּול (St Paul’s Cathedral)

קתדרלת סנט פול בלונדון היא הקתדרלה המרכזית והחשובה באנגליה ואחת מהקתדרלות החשובות לנצרות. היא משמשת ככנסיית האם למאות כנסיות מאזור לונדון וכמקום משכנו של הבישוף של לונדון וכבית לטקסים גדולים, כמו חתונתם של הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה, הלווייתו של צ'רצ'יל בשנת 1965 וחגיגות יומולדת שמונים של המלכה אליזבת. זהו מבנה חשוב ביותר מבחינה רוחנית ודתית וניתן לערוך בו מגוון סיורים מרתקים. הכנסייה נמצאת על גבעת לוּדְגֶייט [Ludgate Hill] במרכז הסיטי של לונדון.

המבנה הנוכחי של הקתדרלה (לפניו היו מבנים אחרים) תוכנן על ידי האדריכל כריסטופר רן (Christopher Wren), ובנייתו הסתיימה בשנת 1708, על פי הדגמים הראשונים והתכניות המוצגות במרתף. הקתדרלה מיוחדת ביופייה, עיצובה הפנימי מרשים וסגנון הבניה שלה מתאפיין במוטיבים בסגנון הבארוק. עם בנייתה של הקתדרלה המיוחדת הוצגו לראשונה באנגליה אלמנטים אדריכליים מהפכניים, כמו כיפת הקתדרלה, שהיא מרשימה ביותר ונראית למרחוק.

כיפת קתדרלת סנט פול היא הכיפה השנייה בגודלה בעולם, אחרי כיפת סן פטרוס ברומא. הכיפה הענקית של הקתדרלה ממוקמת במקום הצטלבות בית האורך ובית הרוחב שלה, מה שמדגיש את מבנה הצלב של הקתדרלה כולה. בחלקה הפנימי יש פרסקאות יפהפיות שניתן לראות מגלריית הלחישות (The Whispering Gallery), הממוקמת מעל הקשתות שתומכות בכיפה הענקית. שמה של הגלריה נובע מתכונותיה האקוסטיות. יש האומרים כי כל לחישה ולו השקטה ביותר, נשמעת מקצה אחד של הגלריה עד הקצה השני, והמרחק ביניהן – 42 מטרים. נסו ותראו.

בזמן בניית הכיפה נהג האדריכל רן להעלות את עצמו בסל גדול למרומיה, כדי לבדוק את התקדמות העבודה.

החזית של הקתדרלה מעוטרת בשתי שורות של עמודים קורינתיים כמו במבנה הלובר בפריז ושני מגדלים עצומים ממסגרים את החזית. המגדלים נוספו בהשראת כנסית סנט אגנס ברומא, שבנה בוֹרוֹמִינִי. מבחינה זו, החזית כבר מבשרת למבקר כי עבודתו של רן נשענת על יצירות המופת האדריכליות שראה ברחבי אירופה. הקתדרלה כולה מוקדשת מקדמת דנא לקדוש הפטרון של לונדון – פול.

מהמאה השביעית היא ניצבת בלונדון אלא שהשריפה הגדולה בשנת 1666 כילתה את המבנה לחלוטין עד אשר שופצה ונפתחה מחדש בשנת 1708. כמו כל כנסייה נוצרית, הכניסה אל המבנה היא ממערב ואילו האַפְּסִיס, האזור המקודש ביותר, נמצא בחלק המזרחי. עובדה זו מהווה סמל בפני עצמו וגם משמשת בעת הטקסים הדתיים, כאשר השמש עולה בצורה שמימית מאחורי אנשי הכמורה, שמנהלים את תפילת הבוקר באווירה מיוחדת במינה. 

בירידה לקריפטה ניתן לראות אנדרטאות זיכרון וקברים של מפורסמים בריטים כדוגמת האדמירל האנגלי לורד נלסון, שחי בין השנים 1785 ל-1895 ומת בקרב טרפלגר, לורנס איש ערב וקברו של רן. אחד השרידים מהשריפה הגדולה, המוצב בקריפטה, הוא קברו של המשורר ג'ון דון (John Donne), משנת 1631.

בעת כניסה ניתן לקבל הסבר כללי ומקיף על במקום, אך מומלץ לקחת חלק בסיור מודרך וללמוד על ההיסטוריה, על המשמעות הרוחנית ועל הארכיטקטורה של קתדרלת סנט פול, כמו גם רבים מקברי ההנצחה בקתדרלה, וקברו של סר כריסטופר רן.

הכניסה בתשלום.

איך מגיעים? הקתדרלה ממוקמת בכתובת Ludgate Hill EC4. רכבת תחתית: סנט פול St. Paul. אוטובוסים: 6,8,11,15,22,23,25,76. רכבת: St. Paul Thameslink.

שעות פעילות:

שני – שבת   08:30 עד 16:30

הגלריות פתוחות משעה  10:00

הקריפטה (המרתף) משעה   09:00.

סגור ביום ראשון לביקורי תיירים.

המיסה נערכת בשעה   10:30.

כמה זמן מומלץ לבקר בקתדרלה? כשעתיים.

אתר האינטרנט הרשמי של קתדרלת סנט פול.

 

הייד פארק Hyde Park

הייד פארק הינו הפארק המלכותי הגדול ביותר במרכז לונדון, ועל פני שטח של 2.5 קמ"ר פרוסות מדשאות רחבות ידיים, כ-4,000 עצים, אגם ופסלים רבים.

בשנת 1536 החרים המלך הנרי השמיני את הפארק מהנזירים של מנזר ווסטמינסטר (Westminster Abby) והפך אותו לאתר הצייד הפרטי שלו, עד אשר פתח המלך צ'רלס הראשון את הפארק לציבור הרחב בשנת 1637.

פחות ממאה שנים מאוחר יותר, בתחילת המאה ה-18, נחפר אגם סֶרְפֶּנְטַיין (Serpentine) המלאכותי בידי המלכה קרוליין, אשתו של המלך ג'ורג' השני. עד היום משמש האגם לצרכי שחייה ושייט.

מבנה הגן, כפי שהוא מוכר לנו כיום, תוכנן הלכה למעשה בשנת 1825 על ידי הארכיטקט דֶסִימוּס בּוּרְטוֹן (Decimus Burton) וב-1851 נבנה ארמון הקריסטל עבור תערוכה שהתקיימה באותה השנה. במאה ה-18 נוצלו הפארק ומקומות המסתור שבו לצרכי הדו-קרב של בני האצולה, פעילות שהייתה אסורה על פי חוק. במשך השנים השתפר מעמדו של הפארק והוא הפך לייעד מבוקש למקומיים ותיירים.

קשת מַרְבֶּל (Marble Arch), אשר נבנתה במקור בשנת 1827 בכדי לשמש כשער לארמון בקינגהם, הועברה בשנת 1851 למיקומה הנוכחי בקצהו הצפון מזרחי של הפארק. קשת עצומת מימדים זו עוצבה בהשראת קשת הניצחון ברומא בידי האדריכל ג'ון נאש (John Nash).

סימן היכר נוסף ומרכזי במקום הינו פינת הנואמים החופשיים (Speakers' Corner) הממוקמת בקצהו הצפון מזרחי של הפארק. מגוון רחב של  נואמים מגיעים מדי יום ראשון, נעמדים על גבי ארגזים ופורסים את משנתם בכל נושא העולה על רוחם.

בשנת 2004 נחנכה אנדרטת המזרקה לזכר הנסיכה דיאנה על ידי המלכה אליזבט השנייה. האנדרטה, המדמה נחל מלאכותי, היא פרי עיצובו של אדריכלית הנוף האמריקאית קתרין גוּסְטַפְסוֹן (Katharin Gustafson).

בפארק קיימות פינה המוקדשת לצמחייה ולבעלי חיים מקומיים (Meadow Wildlife), אנדרטאות שונות ומגוון רחב של מבנים. בימי הקיץ, מארח הפארק הופעות, קונצרטים ואירועי תרבות המוניים, ובקיץ 2012 התקיימו במקום תחרויות הטריאתלון והשחייה במים פתוחים במסגרת המשחקים האולימפיים.

שטחי הפארק העצומים מנוצלים בידי מקומיים ותיירים לטיולים רגליים, מסעות אופניים, פיקניקים, נסיעה במעבורת המונעת מאנרגיה סולארית, פעילות ספורטיבית במגרשים ואפילו רכיבה על סוסים. כמו כן, מתקיימות בו פעילויות חינוכיות להכרת הטבע. בשטחי הפארק  ניתן ליהנות גם מישיבה במסעדות ובבתי הקפה הפזורים בו.

הכניסה בחינם.

שעות פתיחה: כל השבוע 00:00-05:00.

כתובת: Hyde Park, Westminster. טיוב: Central Iine  לתחנת Lancaster Gate או Marble Arch.

Piccadilly line לתחנת  Hyde Park Corner  או Knightsbridge. אוטובוס: 22,30,36,38,5,2,6,7,8,9,10,14,15,16,19, 390,414,436,73,74,82,137,148,274 לתחנת Hyde Park. רכבת תחתית: קו Central לתחנות Marble Arch ו- Lancaster Gate. קו Piccadilly לתחנות Hyde Park Corner ו- Knightsbridge.

טלפון: 44-207-298-2100.

*בכל חודש מתקיימים אירועים חינמיים בפארק. מומלץ להתעדכן מראש באתר הפארק.

אתר האינטרנט הרשמי של הייד פארק.

גשר לונדון (London Bridge) 

העיר לונדון מלאה בנקודות חן ובאתרים מעניינים, וגשר לונדון הוותיק הוא אחד מהם. הגשר הוא אחד מהאתרים המפורסמים, המתויירים והמתועדים ביותר בלונדון. זהו הגשר הראשון של לונדון והיחיד ששימש אותה שנים רבות כל כך עד לבנייתו של גשר ווסטמיניסטר במאה ה- 18.

גשר לונדון עובר מעל הנהר התמזה המחבר בין הסיטי לבין סאות'וורק (Southwark) והוא אחת מהאטרקציות היחידות שגם נכתב עליהם שיר מפורסם כל כך London Bridge is Falling Down, שיר עממי ידוע ומפורסם בעולם כולו, שהרעיון העיקרי בו הוא כמובן כיצד מתקנים את הגשר המט ליפול.

במשך כאלפיים שנות קיומו, עבר הגשר תהפוכות רבות. בגרסתו הראשונה נבנה מעץ ובמרוצת השנים הוא נשרף ונהרס מספר פעמים, לעיתים גם בעקבות הרס מכוון כהגנה נגד פולשים דנים. בשנת 1831 נבנה הגשר מאבן גרניט והורחב, וממש על גביו הוקמו גם בתים, מספר חנויות, ובמרכזו כנסייה. בין היתר הוא גם שימש כסכר שהאט את זרימת המים בנהר התֶמְזַה. אולם הוא לא עמד בעומס ונבנה מחדש בין השנים 1967 ל-1972, וזהו הגשר כפי שאנו מכירים אותו היום.

אחד הקוריוזים על הגשר המפורסם,  הוא שהוא הסיבה להחלטה באיזה צד של הכביש ינהגו תושבי בריטניה. עקב העומס במעבר על הגשר החליט ראש עיריית לונדון בשנת 1722 כי כל התנועה הנכנסת ללונדון תעבור בצידו המערבי של הגשר, ואילו התנועה היוצאת מהעיר דרומה תעבור בצדו המזרחי כדי לאזן את המשקל והעומס הרב המופעל על הגשר. בעקבות קביעה זו, הוטל לראשונה איסור על נהיגה בצד ימין של הכביש, ומסיבה זו מתנהלת כל התנועה בכבישי בריטניה בצידו השמאלי של הכביש מאז ועד היום.

ניתן לצאת לסיור מאורגן על הגשר, במרתפים ובחדרי המנוע. במרתפיו מתקיים סיור מעניין ואף מפחיד, בין שלדים ורוחות. בנוסף, הגשר וסביבתו משני הצדדים מלאים באטרקציות. בצדו הדרומי של הגשר נמצאת קתדרלת סַאוּת'וַורְק (Southwark Cathedral)  ובצדו הצפוני – האנדרטה לשריפה של לונדון.  לא רחוק נמצאים גם קתדרלת סנט פול ובתי הפרלמנט (ארמון ווסטמינסטר), שני אתרים מכובדים ומפורסמים בלונדון, שלא כדאי לפספס.

חוץ ממרתפים קודרים ומפחידים, לגשר יש גם צד היסטורי אפל. בשערו הדרומי של הגשר הוצגו על גבי כלונסאות מצמררות ראשיהם הכרותים של הבוגדים במלך. לא פלא אם כן, שבין האטרקציות ליד הגשר נמצא מוזיאון חוויתי לכל המשפחה שנקרא "הצינוק של לונדון" (London Dungeon), עינויים, מגפות ורצח הן האטרקציות המרכזיות של המוזיאון הזה, המציג את שעותיה האפלות של ההיסטוריה הבריטית בעזרת בובות שעווה ואפקטים קוליים. כדי להעצים את חווית הפחד משתלבים צוות המוזיאון בתצוגה ומזנקים ממנה במפתיע.

הכניסה בתשלום. מומלץ לרכוש כרטיסים מבעוד מועד דרך אתר האינטרנט כדי ליהנות מכניסה ללא המתנה בתור.

איך מגיעים? Camberwell, Greater London SE1 2. מטרו: תחנת London Bridge . אוטובוסים: מס' 43, RV1. מעבורת: תחנת London Bridge.

שעות פעילות: בקיץ (אפריל עד ספטמבר) בין השעות 10:00-17:30; בחורף (אוקטובר עד מרץ) בין השעות 9:30-17:00.

אתר האינטרנט הרשמי של גשר לונדון.

 

טירת ווינדזור (Windsor Castle)

טירת וינדזור באנגליה היא אחת הטירות המפורסמות בעולם. מקום משכנה של מלכת אנגליה משמש גם כיעד פופולארי לטיול יום מלונדון ורבים מגיעים אליו על מנת להתרשם מהפאר שאופף את חדרי המבנה ומהגנים המטופחים ולהרגיש, ולו רק ליום אחד, נוצצים ומלכותיים כמו ויליאם וקייט. הארמון הענק ניצב בראש גבעה, מוקף פארקים ירוקים ומבוצר על ידי חומה. בתוך הארמון החדרים המלכותיים עשירים ברהיטים, חפצים עתיקים ואוצרות מלכות מרהיבים.

הטירה הניצבת בפאתי לונדון, בעיר וינדזור במחוז ברקשייר (Berkshire) משמשת כאמור כאחד ממעונותיה הרשמיים של מלכת בריטניה ומהווה את הטירה המאוכלסת הגדולה בעולם. הטירה משמשת כמקום מגורים מלכותי מזה 900 שנה ומלבד היותה המעון המלכותי, היא משמשת גם כמקום לעריכת טקסים רשמיים שונים.

הטירה הוקמה בשנת 1066 על ידי וויליאם הכובש, אשר הקים שרשרת של טירות מסביב ללונדון למטרות הגנה. לאורך מאות שנותיה, עמדה הטירה בפני תקופות של מצור, לחימה, הזנחה, כוונה פרלמנטרית להרוס אותה ושריפה, שאיימה לכלות את חדריה. כיום, מדובר ביעד תיירותי ראשון במעלה, המושך אליו מבקרים רבים, שחלקם מגיעים במסגרת טיול יום מלונדון, שנמצאת במרחק של כשעת נסיעה בלבד.

מספר החדרים בטירה מגיע לאלף, רבים מהם פתוחים בפני הקהל הרחב והביקור בה נותן טעימה מחיי המלכות. הסיור בטירה מתחיל בחצר רחבת הידיים ובגנים המרהיבים וממשיך אל פנים המבנה. אחד החלקים העיקריים אליו מגיעים במסגרת הסיור הוא אזור הדירות המלכותיות, שהן למעשה חדרים מפוארים, המרוהטים בסגנון המשלב בין רוקוקו, בארוק וגותיקה ומעוטרים ביצירות אמנות של טובי האמנים, בהם רמברנדט ורובנס.

חלקים אחרים בהם ניתן לבקר הם קפלת סנט ג'ורג', מבנה גותי מהמאה ה-15 בו קבורים עשרה מלכים ונמצא בו בית הבובות של המלכה מרי, שהקמתו ארכה שלוש שנים והעסיקה כ-1,500 בעלי מלאכה ומוצג בו אוסף מיניאטורות מקסים. במעמקי הטירה פזורים חדרי צינוק, ששימשו בעבר כבתי כלא בהם נכלאו אנשי אצולה וממון שונים, אך חדרים אלה אינם פתוחים בפני הקהל.

בשנת 1992 פרצה שריפה בטירה, שהביאה לפגיעה אנושה בכמאה חדרים, אך למרבה המזל לא פגעה ביצירות האמנות הפזורות ברחביה. שיקום נזקי השריפה ארך כחמש שנים. בטירה פועלת גם גלריית אמנות בה מתקיימות תערוכות מתחלפות מאוסף האמנות המלכותי. כאשר המלכה לא נוכחת בטירה, מתנוסס דגל בריטניה מעל חומותיה.

שימו לב, כי חלקים שונים בטירה פתוחים רק בזמנים מסוימים במהלך השנה. כך למשל, בין החודשים אוקטובר ומרץ, אפשר לבקר בדירתו של ג'ורג' ה-11 ובחודשים אוגוסט עד ספטמבר פתוחה לציבור הטראסה המזרחית, המשקיפה על גני הטירה. כדאי מאוד לברר מראש אילו חלקים פתוחים לביקור.

הכניסה בתשלום. ילדים מתחת לגיל 5 זכאים לכניסה חינם. מומלץ לרכוש כרטיסים מבעוד מועד דרך אתר האינטרנט כדי להימנע מהמתנה בתורים בכניסה לטירה.

איך מגיעים? הטירה ממוקמת בכתובת 114 Campden Hill Road. ברכבת – יוצאים מתחנות ווטרלו או פדינגטון. באוטובוס – יוצאים מתחנת ויקטוריה בקו הירוק.

שעות פעילות: מרץ עד אוקטובר מדי יום בין השעות 9:30-17:30; נובמבר עד פברואר מדי יום בין השעות 9:45-16:15.

כמה זמן מומלץ לבקר? בין שעתיים לשלוש.

אתר האינטרנט הרשמי של טירת ווינדזור.

    

ארמון קנזינגטון וגני קנזינגטון (Kensington Palace)

ארמון קנזינגטון שוכן במרכזם של גני קנזינגטון באזור בלונדון שנקרא 'הרובע המלכותי קנזיגטון וצ'לסי'. הארמון נבנה במקור עבור הרוזן מנוטינגהם בתחילת המאה ה-17, שהפך אותו לבית הקיץ והנופש שלו וקרא לו "בית נוטינגהאם'. מאוחר יותר קנה ויליאם השלישי את הארמון משום שרצה גם הוא לפרוש לכפר ולנשום אויר נקי בשל האסטמה ממנה סבל.

בהמשך הורחב המבנה על ידי האדריכל כריסטופר רֶן (Christopher Wren) שהיה מהמפורסמים בימים ההם, ואחראי לעיצוב ובניית קתדרלת סנט פול המפורסמת. דרך פרטית ורחבה נסללה אל הארמון ובאמצעות יכלו לעבור 4 כרכרות סוסים בו זמנית, דרך המובילה לפינת הייד פארק. הארמון שימש כבית המגורים הרשמי של משפחת המלוכה.

במסגרת ההרחבות, בנה רן בארמון שני ביתנים לאורך המבנה המרכזי, והוסיף לו את חדרי  המגורים עבור המלך, אולם מועצה וקפלה מלכותית, וכן גרם מדרגות ייצוגי מרכזי. כמו כן רן בנה אגף דרומי וצפוני לארמון על מנת לבנות חצר כניסה מרכזית, אליה יכנסו דרך כניסה רשמית. הארמון המשיך להיקרא בית קנזינגטון, ולא נקרא בשלב זה "ארמון".

במרבית המאה ה-18 היה ארמון קנזינגטון מקום המגורים החביב על מלכי בריטניה, אף שמקום מושבם הרשמי נותר ארמון סנט ג'יימס, שקיבל אספקה תדירה של פירות וירקות טריים הישר מגניו של בית קנזינגטון. לאחר פטירתם של מרי השנייה והמלך וויליאם, עברה להתגורר בארמון המלכה אן ואחריה גם בני מלוכה נוספים.

האחרון במלכי בריטניה שהתגורר בארמון היה המלך ג'ורג' השני.  בתקופתו עוצבו מחדש הגנים לגני קנזינגטון של ימינו, בסגנון איטלקי כפרי קסום כמו גם את גלריית סרפנטיין (Serpentine Gallery)  ואת האגם העגול בין הגנים. לאחר מותו של ג'ורג' השני, המשיכו בני משפחת המלוכה להתגורר בארמון, אך לא המונרך. בשנת 1981 אוחדו דירות בארמון על מנת ליצור דירה חדשה לצ'ארלס, נסיך וויילס, ולרעייתו דיאנה שאך נישאו.

הארמון נותר מקום מגוריה הרשמיים של הנסיכה דיאנה, אף לאחר גירושי בני הזוג, ועד יום מותה. קוריוז לחובבות האופנה: בארמון מתקיימת תצוגת שמלותיה של הנסיכה ויקטוריה.

כיום החדרים הממלכתיים בארמון וגני קנזינגטון היפים מנוהלים על ידי רשות הארמון, והם פתוחים לביקור הציבור הרחב שמגיע בהמוניו לראות ולהתרשם. שטח הגנים נחשב לפארק נעים במיוחד לבקר בו. הגנים משתרעים על שטח גדול בו ניתן לראות את הארמון, אנדרטה לזכר הנסיך אלברט ולידה פסלים המייצגים את כל היבשות, את האגם העגול, פסל של פיטר פן ואת גלריית סרפנטיין – אחת הגלריות הידועות בלונדון לאומנות מודרנית בת זמננו. מידי פעם מתקיימים בגנים אירועים שונים והצגות תיאטרון.

הכניסה בתשלום. ילדים מתחת לגיל 16 זכאים לכניסה חינם.ה

איך מגיעים? במטרו: High Street Kensington, Queensway. אוטובוס: A9 ,9, 10, 12, 27, 28, 31, 49, 52, 70, 94.

שעות פעילות: מרץ עד אוקטובר מדי יום בין השעות 10:00-18:00; נובמבר עד פברואר מדי יום בין השעות 10:00-17:00.

אתר האינטרנט הרשמי של ארמון קנזינגטון.

 

כנסיית ווסט מיניסטר (Westminster Abbey)

מול בניין הפרלמנט בלונדון שוכנת כנסיית ווסטמינסטר, הכנסייה שאירחה את רוב האירועים הגדולים בממלכה הבריטית. זהו מקום הכתרת המלכים מאז ימיו של וויליאם הראשון בשנת 1066. זהו גם המקום בו נערכו נישואיהם של הנסיך צ'ארלס ודיאנה, וכן טקס האשכבה של הנסיכה דיאנה לאחר מותה. במתחם קבורים מפורסמים נוספים, ביניהם בני מלוכה, ראשי ממשלות, משוררים וסופרים כמו רודיארד קיפלינג, צ'רלס דיקנס, ג'פרי צ'וסר ורבים אחרים. לאחרונה, הכנסייה חזרה שוב לאור הזרקורים, בחתונתם של יורש העצר, הנסיך וויליאם ואהובתו קייט, שהפכה לנסיכה.

הכנסייה ניצבת בשטח שבו שכן בעבר מנזר בנדיקטי, ועל פי האגדה, כשהאזור היה אי קטן על גדות התמזה, בנה המלך הנוצרי הראשון של הסקסונים את הכנסייה הראשונה ששכנה במקום, ואת בית התפילה שלה קידש בדרך נס שליחו של ישו, פטרוס הקדוש. באתר נבנתה תחילה כנסייה נורמנית ביוזמתו של המלך אדוארד ונחנכה ב 1065, סמוך למותו. ב- 1245 הורה הנרי השלישי להרוס את המבנה כמעט לחלוטין ולהקים את תשתית הכנסייה הנוכחית בסגנון גותי, שהושפע מהקתדרלות שהיו 'אופנתיות' בצרפת של התקופה.

הכנסייה הוקמה בשנת 970 לספירה והיא שופעת ארכיטקטורה ופיסול בסגנונות שונים, החל מגותיקה וכלה בסגנונות מהמאה ה-18. מומלץ לבקר באולם האסיפות ובקפלת הנרי השביעי המרשימים; ובקפלות הסמוכות לה קבורות המלכה אליזבת הראשונה ומרי, מלכת הסקוטים. מאז 1759 מוגדר המבנה כבעל מעמד של Royal peculiar, כלומר מבנה דת המצוי בבעלות ישירה של הכתר, ולא של הבישוף המקומי. אונסק"ו הכריז בשנת 1987 על הכנסייה ועל ארמון וסטמינסטר הסמוך כאתר מורשת עולמית.

אולם אסיפת הנזירים בנוי כמתומן בו נשתמרו רצפות האריחים מהיפות באירופה ושרידי ציורי קיר בנושאים דתיים. חדר אחר שימש כבית האוצר המלכותי וכיום מוצגים בו צלחת התרומות של הכנסייה והמזבח הישן ביותר בכניסה. במוזיאון ניתן לראות מסיכות מוות של בני המלוכה ובובות שעווה. על הרצפה בכניסה קבוע קבר החייל האלמוני, זכר לחיילים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה, בסמוך לאנדרטה לזכרו של וינסטון צ'רצ'יל.

בכל יום, למעט ימי ראשון בהם מתקיימות תפילות במקום, אפשר להאזין למקהלות נערי מזבח ששרות בכנסיית ווסטמינסטר כחלק ממסורת הנמשכת כבר קרוב לאלף שנה. המבנה, האקוסטיקה והמקהלה המיומנת, יוצרים חוויה מיוחדת, אפילו מרגשת, אותה מגיעים לחוות מאות אנשים מדי יום. הדלתות נסגרות כשעה לפני החזרה ולכן יש להקדים.

הכנסייה העצומה בגודלה יוצרת תחושה של קטנות האדם הנכנס לתוכה. מיד עם הכניסה,  מקבלים המבקרים מפת התמצאות שבה מסומנות נקודות הציון העיקריות שבהן כדאי לבקר. בין הנקודות המרכזיות במתחם ישנו קברו של המלך אדוארד אשר ייסד את הכנסייה, כיסא ההכתרה הפונה לקברו, קברן של אליזבת הראשונה (אשר העניקה לכנסייה את כתב הזכויות שלה) ואחותה למחצה – מרי הראשונה, וכאמור, הקפּלה של המלך הנרי השביעי שנוספה בשנת 1503.

במקום גם כתובת לזכרו של אוליבר קרומוול שגופתו הוצאה בתקופת הרסטורציה. מאחורי המזבח ניצב סרקופג משיש שחור ובו הנרי השביעי ואשתו אליזבת מיורק ומעליו ויטראז' – "הקרב על בריטניה". כמו כן, אין לפספס את הקפלה המוקדשת לחיל האוויר המלכותי, את פינת המשוררים (ג'פרי צ'וסר -"סיפורי קנטרברי", שייקספיר, ט.ס אליוט, ביירון, ווילאם בלייק ועוד) ואת המוזיאון והחצר הפנימית.

הכניסה בתשלום. ילדים מתחת לגיל 5 זכאים לכניסה חינם בליווי מבוגר.

איך מגיעים? הכנסייה ממוקמת בכתובת: 20 Dean's Yard Parliament Square. מטרו: תחנת Westminster.

שעות פעילות: ימי שני עד שישי בין השעות 9:30-15:30, ימי רביעי בין השעות 9:30-18:00 וימי שבת בין השעות 9:30-13:30.

אתר האינטרנט הרשמי של כנסיית ווסט מיניסטר.

– 

כיכר פיקדילי (Piccadilly Circus)

כיכר פיקדילי, עתירת שלטי הניאון, היא מסמליה הידועים והאהובים של לונדון. הכיכר קרובה למתחמי הבידור והקניות הפופולריים שבלב אזור הווסט אנד (West End) והיא משמשת כצומת תעבורה מרכזי באזור; כל אלה הפכו אותה למקום מפגש סואן ולאטרקציה תיירותית. הכיכר ממוקמת ברובע ווסטמינסטר  במפגש הרחובות ריג'נט, פיקדילי ושדרת שפטסברי (Shaftesbury) והיא מנקזת אליה תנועת תיירים רבה בזכות מרכזיותה, קצבה המהיר ואופייה הצבעוני והטרנדי. באזור חנויות מותגים, בתי קפה, תיאטראות, פאבים ומועדונים והמון מה לעשות.

כיכר פיקדילי הוקמה בשנת 1819 והיא מחברת את הדרך המובילה לפיקדילי – אתר שהיה בעבר שוק פתוח. מקור השם בשמו של בית שהיה שייך לרוברט בייקר בשנת 1626. בייקר היה חייט שייצר ומכר צווארונים גבוהים שהיו אופנתיים בתקופה, ונקראו "פיקדילי"; הצווארונים היו אביזר חביב במיוחד בו התהדרו הגנדרנים שהרבו לפקוד את האזור בתקופה זו. בהמשך הפך המונח "פיקדילי" לכינוי לכל סוגי הצווארונים. לפני שקיבלה את השם פיקדילי, נקראה הדרך לכיכר בשם "דרך פורטוגל" על שם קתרינה מברגנזה, אשתו של המלך צ'ארלס השני.

הכיכר תוכננה במקור בצורה עגולה על ידי האדריכל ג'ון נאש. בשנת 1886 השתנתה צורת הכיכר כאשר נבנו לידה שדרות שפטסברי. ב-1906 נפתחה מתחת לכיכר תחנת הרכבת התחתית "כיכר פיקדילי", שבה עברו קו פיקדילי וקו בייקרלו. התחנה בפיקדילי היא הייחודית מבין תחנות הרכבת התחתית של לונדון, בהיותה כולה מתחת לפני האדמה, בלי אף מבנה מעל פני הקרקע. התחנה נמצאת מתחת לכיכר ונחשבת אתר שימור היסטורי בשל ייחודה. בשנת 1928 נבנתה התחנה מחדש הואיל ולא עמדה בעומס הנוסעים הכבד.

בשל קרבתה לאזור הסוהו הפכה הכיכר מקום מפגש להומוסקסואלים של לונדון ולאזור של זנות. אלפרד קינזי ביקר במקום ואמר שלא ראה זנות רחוב גלויה כל כך בשום מקום בעולם, למעט הוואנה שבקובה. בשנת 1910 הוצבו בכיכר שלטי הפרסומת החשמליים העיקריים, שהפכו בהמשך לסמלה של הכיכר (היום נשארו שלטי הניאון על בניין אחד בלבד). בפינת הכיכר מצוי ה'שפטסברי ממוריאל' (Shaftesbury Memorial) שהוא פסל דמוי מזרקה המכונה בטעות "ארוס" על שם המלאך שבראשו.

בסביבתה של הכיכר יש לא מעט דברים לראות ומקומות לבקר בהם. ביניהם, ישנו ה'לונדון טרוקדרו' (London Trocadero), בניין בן 6 קומות בו יש שפע של חנויות, מסעדות, מתחם בידור ובילוי עם מתקנים ומשחקי וידאו. בכיכר אפשר לראות את אתר ההנצחה של הלורד שפטסברי – מזרקה שבראשה פסל מאלומיניום של גבר עירום. הפסל הוא לזכרו של הנדבן אנתוני אשלי קופר – הרוזן משפטסברי.

תיאטרון קריטריון הוותיק משנת 1874 גם הוא נמצא בקרבת מקום, ובו מוצגים מחזות של להקת לסר שייקספיר קומפני שהידועה בהצגותיה הייתה ה"קומדיה", מעין הנוסח המקוצר של כל מחזות שייקספיר. וגם ביתן לונדון ממוקם בכיכר, מבנה משנת 1859 ששימש אולם קונצרטים במקור. מאוחר יותר שימש כבית קולנוע ובהמשך נהרס רובו והוא הפך לקניון.

איך מגיעים? הכיכר נמצאת במפגש הרחובות ריג'נט, פיקדילי ושדרת שפטסברי. במטרו: תחנת Piccadilly Circus.

 –

כיכר טרפלגר (Trafalgar Square)

כיכר טרפלגר, הכיכר הגדולה ביותר בלונדון, נחשבת בעיני רבים כלב הפועם של לונדון ועוד מימי הביניים, שימשה מקום מפגש מרכזי עבור התושבים המקומיים.

במרכז הכיכר ניצב העמוד של נלסון, זקוף וגבה קומה. עמוד זה נבנה כדי להנציח את נצחונו של האדמירל הוריישו לורד נלסון (Admiral Horatio Lord Nelson) על פני הפליטים הצרפתים במסגרת קרב טרפלגר ב-21 באוקטובר, בשנת 1805. נלסון נפצע אנושות במהלך הקרב המפורסם שהתחולל על חופיה של ספרד. גופתו הוחזרה ללונדון והלווייתו נערכה בקתדרלת סנט פול, שם ניתן לבקר בקברו. שנים ספורות לאחר מותו תוכנן הגן על ידי ג'ון נאש והקמתו נמשכה כ-20 שנה.

כיכר טרפלגר כוללת מספר פסלים ושתי מזרקות שנוספו בשנת 1939 על ידי סר אדווין לוטיינס (Sir Edwin Lutyens). מבנים יפהפיים רבים מקיפים את הכיכר, ומן הצד הצפוני שלה ניצב המבנה הנאו-קלאסי שבו נמצאת הגלריה הלאומית, אשר נבנתה בין השנים 1834 ל-1838. בגלריה הלאומית שוכנות יצירות אמנות קלאסיות ובין 2300 הפריטים נמצאות עבודותיהם של ואן גוך, רנואר, לאונרדו דה וינצ'י וקלאוד מונה.

בפינה הצפון-מזרחית של כיכר טרפלגר נמצאת הכנסייה הקהילתית סנט מרטין, אשר מתהדרת בצריח לבן וגדול, ונבנתה בשנת 1721 על ידי ג'יימס גיבס. כנסייה זו הייתה מודל לחיקוי עבור כנסיות רבות אחרות שהוקמו אחריה, בעיקר בארה"ב.

אין כל ספק כי כיכר טרפלגר היא צומת מרכזית עבור אוהבי ההיסטוריה, התרבות והאמנות, כיאה לאחד האתרים המתוירים והפופולאריים ביותר באחת הערים היפות ביותר בעולם.

איך מגיעים? במטרו: קווים Bakerloo (החום) ו- Northern (השחור) לתחנת Charing Cross. באוטובוס: קווים 3, 6, 9, 11, 12, 13, 15, 23, 24, 53, 77A ,88, 91, 139, 159, 176, 453.

הגלריה הלאומית (The National Gallery)

הגלריה הלאומית הינה מוזיאון לאמנות שנפתח ב-1824 בלונדון, צפונית לכיכר טרפלגר, ומוצגים בה פריטי אמנות מהמאה ה-13 ועד המאה ה-19 באוסף שכולל כ- 2,300 יצירות.

יצירות האמנות בגלריה השתייכו במקור לאוסף המלכותי, אך לאחר דיונים פרלמנטריים רבים החליט השלטון הבריטי לאמצן ולייסד את הגלריה הלאומית, כפי שמקובל בארצות אחרות באירופה.

המוזיאון הפך למוסד ציבורי כשממשלת בריטניה רכשה לראשונה 36 תמונות מאדם פרטי, אוסף שהלך וגדל במהלך השנים. מרבית היצירות במוזיאון נתרמו, אך חלקן נרכש על ידי מנהליו.

במשך שלושים השנים הראשונות לפעילות הגלריה, רוב היצירות שנרכשו היו פרי מכחולם של אמנים איטלקיים גדולים מהמאות ה-15 וה-16. בשנת 1851 מונה מנהל הגלריה הראשון כדי לשפר את איכות ומגוון האמנות והוא רכש יצירות רבות מרחבי אירופה, חלקן מבריטניה עצמה, אך למרות שיצירות אלה מצאו חן בעיניו, חבר המנהלים לא אהב אותן. ברבות השנים, התרחב האוסף משמעותית ונוספו לו מספר רב של יצירות בסגנונות שונים ומתקופות שונות בהיסטוריה, במטרה לאפשר לקהל מפגש בלתי אמצעי עם האמנות הגדולה.

הראשון שהציע תוכנית לבניית המוזיאון היה ג'ון נאש שחשב להקימה במקום בו עמדו קודם האורוות המלכותיות, אולם בסיומה של התחרות האדריכלית לתכנון הגלריה שהתקיימה ב-1832, הפסיד נאש ואת המבנה הניאו-קלאסי בו היא נמצאת כיום בנה לבסוף, וילקינס ויליאם. הגלריה נבנתה והורחבה במשך שנים רבות בהתאם לצרכים המשתנים ואף ספגה ביקורות רבות על הסגנונות הארכיטקטוניים השונים, על חוסר הפונקציונאליות של המבנה ועל עיצובו, שנתפס בעיני רבים כבלתי הולם. מחלוקות עלו גם בנוגע לשיקום ושימור היצירות. בד בבד, גדל אוסף היצירות, מה שחייב בנייתו של מבנה גדול ומרווח.

עם הקמתה של גלריית טייט (Tate), מרבית היצירות החדישות נדדו אליה כיוון שהגלריה הלאומית הייתה קטנה מדי מכדי להציג את כל האוסף הקיים ולכן, הציגו ב"טייט" את רוב יצירות האמנות שנוצרו בידי אמנים בריטיים לאחר 1790 ובגלריה הלאומית נותרו הקלאסיקות הישנות יותר כגון: יצירות של ואן גוך, ליאונרדו דה וינצ'י, ורמיר, רמברנדט ועוד.

במהלך מלחמת העולם השנייה הועברו יצירות הגלריה ל"מַנוֹד קְוורִי" (Manod Querry) כדי להגן עליהן.

הגלריה הלאומית של לונדון פעילה בתחום החינוך בבריטניה מתוך מטרה להעלות את המודעות לאמנות ולצריכת תרבות, ובכך לאפשר לאמנות להמשיך להתפתח. כמו כן, הפכה לאתר מבוקש לצילומים של סרטי קולנוע, האחרון מבניהם "סקייפול" (Skyfall) מסדרת ג'ימס בונד.

הגלריה הלאומית בלונדון הינה אתר תיירותי חשוב, והיצירות הרבות שבו, כמו גם המבנה הניו-קלאסי שלו מהווים אתר מעניין ומרכזי בלונדון.

הכניסה חינם (המבקרים מתבקשים לתרום דמי כניסה). הכניסה לתערוכות מתחלפות בתשלום ומומלץ לרכוש כרטיסים מראש.

איך מגיעים? הגלריה ממוקמת בכתובת Trafalgar Square, London,  WC2N 5DN. בטיוב: קווים District, Circle או Jubilee לתחנת Westminster או קווים Bakerloo, Piccadilly לתחנת Piccadilly Circle.

באוטובוס: קווים , 6, 9, 12, 13, 15, 23, 88, 138, 159, 453, לתחנת Cockspur St. קווים 24, 29, 175 לתחנת Trafalager Suare

שעות פעילות: ימי שבת עד חמישי בין השעות 10:00-18:00, ימי שישי בין השעות 10:00-21:00.

אתר האינטרנט הרשמי של הגלריה הלאומית.

 –

קוֹבֶנְט גַרְדֶן (Covent Garden)

קובנט גרדן הוא אחד ממוקדי התיירות המושכים ביותר בלונדון. האזור המקיף את מבנה הזכוכית, אשר שימש בעבר כשוק ירקות, תמיד הומה אדם, בעיקר בסופי השבוע ובימי הקיץ.

קובנט גרדן ידוע בזכות בתי הקפה, שמציעים אירוח באוויר הנעים, וכן בזכות המסעדות, הפאבים, דוכני השוק וחנויות הבוטיק. בנוסף, מופיעים במקום אמני רחוב רבים שמבדרים את העוברים והשבים לאורך המדרחוב.

בעבר פעל במקום שוק פרחים שוקק, אך כיום מוצב במקום מוזיאון התחבורה של לונדון. מחוז קובנט גרדן הוא גם ביתן של מספר תיאטראות ושל בית האופרה המלכותי (Royal Opera House).

בתחילה המאה ה-17 הסמיך פרנסיס ראסל, הרוזן הרביעי של בדפורד, את הארכיטקט איניגו ג'ונס לפיתוח האזור ולהפיכתו לשכונת יוקרה. ג'ונס, אשר הושפע רבות מהכיכרות האיטלקיות, יצר את הכיכר הציבורית הראשונה של לונדון, שהייתה מוקפת במבנים מרשימים ונשלטה על ידי כנסיית סנט פול.

לאחר שנחרבו שווקי העיר, עם פרוץ השריפה הגדולה בלונדון, עסקים רבים העתיקו את מוקדיהם לקובנט גרדן. התרחבותו של השוק המשיכה והוא השתלט על מלוא שטחה של הכיכר.

בתחילת המאה ה-19 נבנה מבנה הסחר המרכזי, במרכז הכיכר. גגות הזכוכית על גבי המסדרונות התווספו בשלב מאוחר יותר, ראשית בשנת 1875 ובהמשך בשנת 1889. בשנת 1904 הושלמה בנייתו של השוק כולו.

כבר בתחילת המאה ה-20 החליט הממשל שמקומו של השוק אינו הולם ומפתחי נדל"ן רבים תכננו להרוס את הבתים הריקים סביב הכיכר, וכן את השווקים בקובנט גרדן.

אלא שההחלטה הסעירה את הרוחות ומתנגדיה – רובם תושבים מקומיים – הביאו לעצירת התהליך ומנעו את הריסת השווקים. התכניות שונו והמבנים שוחזרו. המעבר למרכז הקניות והבילויים כפי שהוא מוכר לנו היום היה מוצלח ביותר וכ-30 מיליון מבקרים מגיעים לקובנט גרדן מידי שנה, כדי להתרשם מהכיכר היפהפייה, מהמבנים המרשימים המקיפים אותה ומשפע הקניות והבילויים המוצעים להם בשכונה המלהיבה ומלאת החיים.

איך מגיעים? במטרו: קו Piccadilly או קו Northern לתחנת Covent Garden.

שעות פעילות: קובנט גרדן פתוח לאורך כל שעות היממה. החנויות פתוחות בדרך כלל בימי ראשון בין השעות 11:00-16:00 ובימי שני עד שבת בין השעות 10:00-19:00.

אתר האינטרנט הרשמי של קובנט גרדן.

– 

העין של לונדון – לונדון איי (London Eye)

'העין של לונדון' הוא כינויו של גלגל הענק שמוצב בגני היובל בעיר. הגלגל, שהוא בין הגדולים בעולם, הינו אטרקציה מיוחדת במינה שנבנתה ונפתחה לקהל לכבוד חגיגות שנת ה- 2000 וקבלת המילניום החדש. ביקור בו יכול להיות נקודת פתיחה טובה מאד למבקרים בעיר מכיוון שממנו נשקף מראה מרהיב של העיר כולה ושל כל האטרקציות העיקריות שבה.

על פי התכנון המקורי היה אמור הגלגל להיות פעיל רק 5 שנים אבל בעקבות הפופולאריות הרבה לה זכה הוא יהיה פעיל עד שנת 2025. גובהו של הגלגל הענק, המכונה גם גלגל המילניום, הוא 135 מטר, ועד 2008 הוא היה הגלגל הענק הגבוה בעולם.

האטרקציה התיירותית, הממוקמת על הגדה הדרומית של התמזה, נפתחה ב-31 בדצמבר 1999 לרגל חגיגות המילניום כאמור, ובשנתיים הראשונות להפעלתה זכתה למספר העצום של כ-8.5 מיליון מבקרים. כדאי מאוד לעלות למתקן השעשועים הגרנדיוזי ולהתרשם מהנוף עוצר הנשימה הנשקף מתאיו דמויי הבועה.

כמה עובדות טריוויה מעניינות על הגלגל הענק, הלונדון איי:

– המקום זוכה לביקורם של כ3.5 מיליון אנשים כל שנה

– העבודות על בניית הגלגל על כל מה שהיה כרוך בהן נמשכו שבע שנים

– משך הנסיעה על הגלגל אורך כשלושים דקות

– מהירות הנסיעה היא 1.5 קמ"ש כך שאנשים יכולים לעלות ולרדת מתאי הגלגל ללא צורך בעצירה מוחלטת

– בגלגל 32 תאי נוסעים שבכל אחד מהם יש מקום ל- 25 אנשים

– משקלו של כל תא בועה שכזה הוא 10 טונות

– הגלגל מופעל על ידי חברת התעופה בריטיש איירוויס

בשל העובדה שהעלייה לגלגל מבוקשת כל כך, מי שרוצה להגיע ולא לחכות בתורים אימתניים לזכות לעלות לסיבוב באחת הבועות, כדאי לו כי יזמין מראש כרטיסים. אך גם אם לא עשיתם זאת – ההמתנה בתור משתלמת בהחלט, מומלץ ביותר!

הכניסה בתשלום. בני 5 ומטה זכאים לכניסה חינם. הנחה בהזמנה מראש דרך האינטרנט.

רוצים לדלג על התור בכניסה? רכשו כרטיס "דלג-על-התור" לגלגל הענק London Eye.

איך מגיעים? הגלגל הענק ממוקם בכתובת: Bridge Road, London SE1 7PB. ניתן להגיע במטרו: תחנת ווטרלו (אבל גם התחנות הבאות במרחק כמה דקות הליכה – ווסטמינסטר, צ'רינג קרוס).

שעות פעילות: פתוח מדי יום. שעות הפתיחה משתנות בהתאם לעונה. מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט הרשמי באשר לשעות המדויקות.

אתר האינטרנט הרשמי של גלגל הענק לונדון איי.

 –

המוזיאון הבריטי (British Museum)

המוזיאון הבריטי הוא מהמוזיאונים הגדולים והמפורסמים בעולם ומהפופולאריים ביותר בלונדון, המארח יותר מחמישה מיליון מבקרים בשנה. ייתכן שחלק מכובד מהפופולאריות שלו טמון גם בעובדה שהכניסה אליו חופשית ואינה כרוכה בתשלום בכלל. המוזיאון נמצא בשכונת בלומסברי (Bloomsbury) ברובע קמדן בלונדון ונוסד בשנת 1753 על ידי סר הנס סלואן, מדען ופיזיקאי שתרם את אוסף הספרים, התחריטים והעתיקות שלו, שכלל עשרות אלפי פריטים. המוזיאון נפתח לראשונה לציבור בינואר 1759.

במוזיאון הבריטי אוספים מהמאות ה- 18 וה- 19, ממצאים ארכיאולוגיים ומסמכים עתיקים; ובין מוצגיו הידועים ציורים והדפסים של אלברכט דירר, מומיות מצריות, שרידי עתיקות ועוד. בסך הכול מציג המוזיאון יותר משבעה מיליון מוצגים. פריטים רבים הגיעו לידי המוזיאון במסגרת ההתרחבות הקולוניאלית של האימפריה הבריטית והימצאותם של כמה מהם על אדמה בריטית. עובדה זו מעוררת מחלוקת עד היום ויש הקוראים להשיב אותם לידי מדינות המוצא שלהם, אולם המוזיאון סירב לקריאות אלה, בטענה שהדבר ירוקן את המוזיאון הבריטי מאוספיו.

בנוסף למוצגים הרבים במוזיאון, נפתחו בו במהלך השנים ספריות רבות, וספרים וכתבים רבים עדיין מוצגים בספריית המוזיאון, כמו ספרי הספרייה הקוטוניאנית  (The Cottonian Library)  ואוסף הספרים של הספרייה ההרליאנית (The Harleian library) – שהיא אוספי הרוזנים מאוקספורד. כמו כן, בין הכתבים המעניינים למביני התחום ישנם כתבי קודש עתיקים ואת העותק היחיד הקיים של ביאוולף (Beowulf), אפוס מפורסם ועתיק באנגליה הכולל הרבה שירה שנכתבה בשפה אנגלו-סקסונית עתיקה.

בין המוצגים המפורסמים במוזיאון, ישנם כאמור אבן הרוזטה (Rosetta Stone) – אבן גרניט, שהתגלתה על ידי חיילי נפוליאון ב-1799 במצרים והועברה לידי הבריטים אחרי המפלה שנחל נפוליאון. על האבן חרוט צו מלכותי בשלוש שפות: כתב חרטומים, שפה מצרית קדומה ויוונית. עובדה זו סייעה בפיצוח ופענוח כתב החרטומים במהלך ההיסטוריה. הפריט העתיק מתוארך למאות שנים לפני הספירה.

עוד במוזיאון, אפשר לראות את פסלי הפרתנון ממקדש הפרתנון באתונה המתארים סצנות מהמיתולגיה היוונית. מוצג מרכזי נוסף המושך אליו תשומת לב הוא המומיה של קתבת (Mummy of Katebet) –  שהיא מומיה של אישה, ששימשה זמרת בארמונו של המלך תות אנך אמון במצרים. ממנה ניתן ללמוד רבות על דרכי החניטה שהיו נהוגות בעולם הקדום.

בשלב מסוים הוחלט להעביר את הספרייה הענקית של המוזיאון, ובעקבות כך הוחלט להרוס את כל המבנים בחצר ולבנות מעליה תקרת זכוכית שתסגור מעין חצר גדולה. החצר הגדולה, על שם המלכה אליזבת השנייה, נפתחה לראשונה לציבור בשנת 2000. החצר היא החצר המכוסה הגדולה ביותר באירופה ותקרתה מורכבת מ-1,656 לוחות זכוכית שצורתם עוצבה במיוחד. במרכז החצר נמצא חדר הקריאה של המוזיאון, שהיה בעבר חדר הקריאה של הספרייה הבריטית.

מפאת גודלו של המוזיאון ועושר המוצגים שבו רצוי לתכנן היטב ומראש את הביקור בו ומומלץ להצטייד במדריך הקולי במוזיאון, אשר יסייע להתמצא ויספק לכם הסברים במהלך ביקורכם. משפחות עם ילדים ישמחו לדעת שמפה המיועדת לילדים וערכות יצירה מחולקות חינם בכניסה, לצד ערכות אינטראקטיביות בתשלום סמלי.

איך מגיעים? המוזיאון הבריטי ממוקם ברחוב Great Russell Street. ניתן להגיע במטרו: לתחנות   Tottenham Court Road, Holborn, Russell Square, באוטובוס: קווים 1, 7, 8, 19, 25, 38, 55, 98, 242 עד ניו אוקספורד סטריט.

שעות הפעילות: ימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 10:00-17:30, ימי שישי בין השעות 10:00-20:30.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? לפחות שלוש שעות.

טלפונים ליצירת קשר: 44-20-7323-8181, 44-20-7323-8299.

אתר האינטרנט הרשמי של המוזיאון הבריטי.

– 

גן החיות של לונדון (London Zoo)

גן החיות של לונדון הוא גן החיות המדעי הוותיק ביותר בעולם. גן החיות נפתח לראשונה ב-1828 ונועד לשמש כאוסף בעלי חיים למטרות מחקר מדעי. לציבור הרחב נפתח רק ב-1847. הגן מנוהל על ידי האגודה הזואולוגית של לונדון והוא ממוקם בקצה הצפוני של ריג'נטס פארק (Regent's Park), דרומית לתעלת ריג'נטס בעיר. הגן ממומן מתרומות ומדמי הכניסה לגן וללא עזרה ממשלתית, בניגוד לגנים רגילים. גן החיות היה הראשון בלונדון שפתח בית זוחלים, אקווריום (הראשון בעולם ב-1853) ובית חרקים. כמו כן גן החיות היה הראשון שהקים גן חיות לילדים.

הגן מכיל היום מעל 15,100 בעלי חיים, השייכים למעל 750 סוגים וזנים. עד 1902 האמינו כי בעלי חיים טרופיים לא ישרדו באקלים הקר של לונדון, ולכן כל בעלי החיים הטרופיים הוחזקו בתוך מבנים. אולם בסופו של דבר עם תחלופת ההנהלה, נערך ארגון מחדש של מבני גן החיות, והחלו להוציא את בעלי החיים ממבנים סגורים למתחמים פתוחים, תוך הסתמכות על הניסיון של גן החיות של המבורג. לבסוף ב1931 נפתח הגן מחדש כפארק זואולוגי פתוח, הראשון מסוגו בעולם. כיום משתף גן החיות פעולה עם גני חיות ברחבי העולם להרבייתם של 130 מינים שונים.

בשנות ה-90, אחזקת מספר בעלי החיים הרב הקשתה מאוד על ניהול הגן והוא נקלע לקשיים כלכליים, שהובילו להכרזה על סגירתו. הכרזה זו הביאה לפעילות ציבורית נרחבת לתמיכה בגן, והתרומות הרבות אפשרו את שיקום הגן והמשך פעילותו המצליחה, עד היום.

הגן מחולק למתחמים רבים, כאשר בכולם השאיפה להגיע לתנאי מחייה הקרובים ביותר לטבע, כפי שקבוצת בעלי החיים צריכה. בין המתחמים השונים בגן אפשר לראות את מתחם 'ספארי הציפורים האפריקאי', מתחם 'פגוש את הקופים', מתחם 'לתוך אפריקה' (הכולל ג'ירפות, זברות, זאבים טלואים ועוד), מתחם 'גן העדן לפרפרים', מתחם 'ממלכת הגורילות', מתחם 'יער הגשם' ועוד.

אחד מסודות קסמו של גן החיות הזה, הוא מיקומו בתוך ריג'נטס פארק, שמאפשר את המרחבים הענקיים של המתחמים השונים והמגוון העצום של הזנים. בגן ישנו עד היום מתחם חווייתי לילדים, הכולל מפגש עם חיות ופינות ליטוף. מומלץ מאוד לבקר בגזע הנסתר שמתוכו ניתן לעקוב בטלסקופ אחר קופי הסנאי הבוליביים. וכדי שהביקור יהיה מושלם – אפשר לאכול בדוכן הפיש אנד צ'יפס שליד תצוגת החרקים ולקנות למזכרת שובר אימוץ (בשלט רחוק) של צ'יטה, דוב, פיל או היפופוטם.

הכניסה לגן החיות בתשלום. הנחה למזמינים דרך אתר האינטרנט של גן החיות.

איך מגיעים? גן החיות ממוקם בכתובת: Outer Circle, Regent's Park. ניתן להגיע במטרו לתחנה Camden Town – יציאה צפונית.

שעות הפעילות: גן החיות נפתח מדי יום בשעה 10:00. שעות הסגירה משתנות בהתאם לעונה. מומלץ להתעדכן בשעות הפתיחה המדויקות באתר האינטרנט הרשמי.

כמה זמן מומלץ לבקר בגן החיות? לפחות שלוש שעות.

טלפון ליצירת קשר: +44-722-207-3333.

אתר האינטרנט הרשמי של גן החיות של לונדון.

– 

גלריית טייט בריטניה (Tate Britain)

עבור שוחרי אומנות, גלריית טייט היא סוג של מקדש. מדובר בגלריה הלאומית של בריטניה, ומוצגים בה גדולי האומנים של הממלכה משנת 1500 ואילך. לנוכח כמות הפריטים האדירה, האוסף פוצל לארבעה מוזיאונים, שהראשי בהם הוא "טייט בריטיין" (Tate Britain). ישנו מתחם נוסף בתוך לונדון המתמקד באומנות המודרנית (1900 ואילך) ונקרא "טייט מודרן" (Tate Modern). שני המוזיאונים האחרים נקראים "טייט ליברפול" ו-"טייט סנט אייווס". האוסף המוצג ב"טייט בריטניה" כולל עבודות של אמנים בריטים גדולים כמו הוגארת', גיינסבורו, בייקון ורבים אחרים.

המוזיאון הוא מהאיכותיים והמוערכים ביותר בעולם. אוספיו כוללים עבודות של אמנים חשובים כמו פאבלו פיקאסו, סלבדור דאלי ואנדי וורהול. הציורים תלויים באופן כרונולוגי, כאשר התצוגה משתנה מפעם לפעם. התצוגות המתחלפות נמצאות במרתף.

בגלריית הפיסול נמצא אחד הפסלים המפורסמים של רודן – "הנשיקה". עוד תמצאו בקומות המוזיאון יצירות אמנות עכשווית ותערוכות מתחלפות, בהן מושם דגש על אמנות המאה ה–21. בכך, למעשה, הגלריה מקבעת את מעמדה כמוזיאון לאמנות מודרנית המוביל בבריטניה.

המוזיאון עצמו שוכן במבנה תחנת הכוח של סאות'וורק (Southwark), שתכנן האדריכל סר גיילס גילברט סקוט. בשנת 2000 הוסב המבנה למוזיאון בתכנון האדריכלים השווייצרים, ז'אק הרצוג ופייר דה מרון, ואדריכלות הפנים והחוץ הינה חלק בלתי נפרד מחוויית הביקור במקום. בקומה הרביעית של המוזיאון נמצא אספרסו בר נעים במיוחד, אשר ממנו תוכלו לצפות על הנוף היפהפה של נהר התמזה והסביבה.

הכניסה בחינם. הכניסה לתערוכות מתחלפות בתשלום.

איך מגיעים? ניתן להגיע לגלריה באמצעות המטרו: עלו על קו Victoria ורדו בתחנת Pimlico, שנמצאת במרחק כ-600 מטרים מהגלריה. באוטובוס: עלו על קו 87 ורדו בתחנת Millbank. ישנה אפשרות לעבור בסירה מגלריית טייט מודרן; הסירה פועלת בתדירות של כל 40 דקות.

שעות הפעילות: מדי יום בין השעות 10:00-18:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בגלריה? בין שעתיים לשלוש שעות.

אתר האינטרנט הרשמי של טייט בריטניה.

 

גלריית טייט מודרן (Tate Modern)

גלריית טייט מודרן נפתחה בשנת 2000, והיא מציגה אמנות מודרנית מהמאה ה-20, ממיטב היוצרים המודרניים בעולם. בין המוצגים בתערוכה הקבועה: דאלי, פיקאסו, טרנר, ואן גוך, רותקו, מאטיס, דה קונינג, פרנץ קליין, מונדריאן, מירו, ג'קסון פּוֹלוֹק, ג'וסף בּוֹיס ועוד רבים ומוכשרים. הגלריה מציגה בנוסף תערוכות לפי נושאים ופותחת במה ליוצרים צעירים ומבטיחים, שאינם תמיד מפורסמים. הגלריה ממוקמת מדרום לתמזה, באזור בנקסייד (Bankside), ומשקיפה על גשר המילניום ועל קתדרלת סנט פול.

הגלריות במוזיאון מאורגנות לפי נושאים. הקומה השלישית מאופיינת בעיקר באומנות מופשטת ואקספרסיוניזם, ובקומה החמישית מוצגות יצירות אמנות קונספטואליות ומינימליסטיות. בתוך הגלריה עצמה נמצאות מגלשות כסופות שחוסכות זמן המתנה למעלית או ירידה במדרגות, ואפשר לגלוש בהן עד לקומה התחתונה.

הכניסה בחינם. הכניסה לתערוכות מתחלפות בתשלום.

איך מגיעים? הגלריה ממוקמת ב-Bankside 53. ניתן להגיע באמצעות המטרו: הגעה לתחנות  Southwark  ו-Blackfriars. באמצעות האוטובוס: קווים RV1, 45, 63, 100, 381, 344. ישנה אפשרות לעבור בסירה מגלריית טייט בריטן. הסירה פועלת בתדירות של כל 40 דקות.

שעות הפעילות: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 10:00-18:00 וימי שישי ושבת בין השעות 10:00-22:00.

טלפון ליצירת קשר: 44-207-887-8888+.

אתר האינטרנט הרשמי של טייט מודרן.

מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו (Madame Tussauds)

בלונדון קיים סניפו הראשי של מוזיאון מאדאם טוסו, המציג את דמויותיהם של אישים מפורסמים ממגוון תחומים, כולם מפוסלים משעווה. למוזיאון יש גם סניפים בערים כמו אמסטרדם, פריז, הונג קונג, ברלין, לאס וגאס וניו יורק. המוזיאון הפופולארי הוא אחת מהאטרקציות התיירותיות המושכות ביותר עבור התיירים המגיעים ללונדון והוא ללא ספק המפורסם ביותר מסוגו בעולם. המוזיאון נפתח בשנת 1835 ברחוב בייקר (Baker) בעיר ובשנת 1884 הוא הועבר למשכנו הנוכחי, בדרך מרילבון (Marylebone).

מוזיאון מאדאם טוסו קרוי על שמה של אנה מרי טוסו, שחיה בשנים 1761- 1850; אנה מרי נולדה בצרפת והייתה ידועה בפיסול בשעווה. את מקצועה למדה מרופא בפריז, בביתו גרה עם אמה, שעבדה אצל הרופא. היא עסקה במלאכה שנים רבות ואף ירשה מהרופא את האוסף שלו, אותו הציגה בהמשך. היא השיקה את מוזיאון השעווה הראשון בלונדון, שמושך היום יותר משני מיליון מבקרים בכל שנה, מה שהופך אותו לאחת האטרקציות הפופולאריות ביותר בבריטניה. במשך יותר מ- 200 שנים ריתקה מאדאם טוסו את המבקרים עם דמויות השעווה של אישים מפורסמים.

במוזיאון תערוכות רבות המתמקדות בנושאים שונים: בתערוכה אחת מוצגים המקורות וההיסטוריה של מאדאם טוסו ושל המוזיאון, בתערוכה אחרת מסיבת הגן שמכילה סלבריטאים מתקופות שונות, וקיים גם "חדר הזוועות", בו מוצגות סצנות מפחידות ומזעזעות ודמויותיהם של פושעים ורוצחים מפורסמים. כל החדרים מכילים אפקטים מיוחדים של תאורה ושל מוסיקה.

וגם היום, פַּסלי השעווה שלמדו את עבודתה של מארי טוסו ממשיכים לפסל דמויות עכשוויות, דבר המושך אנשים רבים למקום, להצטלם עם הדמויות. בעוד שבעבר פוסלו בעיקר פוליטיקאים ושחקנים ותיקים, כיום ניתן לראות בין הדמויות המפוסלות סלבריטיז צעירים ממגוון תחומים, כמו בריטני ספירס, בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי, חברי להקת הביטלס ועוד רבים אחרים. התערוכה מתעדכנת תדיר ושומרת על רלוונטיות עם השינויים בעולם.

הבובות במוזיאונים השונים במדינות השונות אינן זהות, ובכל מקום ניתן למצוא בובות המתאימות לרוח המקום, וכן בובות של ידוענים או פוליטיקאים מקומיים, שאין להם מקום במוזיאון במדינה אחרת. בלונדון למשל, נקנה הסניף על ידי מיליארדר סעודי, שדאג להוציא משם דמויות כמו יצחק רבין ושמעון פרס בשל עמדותיו האישיות בכל מה שקשור לישראל וליהודים.

אטרקציה נוספת שנמצאת במתחם מוזיאון מאדאם טוסו היא הפלנטריום של לונדון (ה-Star Dome""). לפלנטריום היסטוריה מכובדת: הוא נפתח במקור בשנת 1958 על חורבותיו של בית קולנוע ישן, שנחרב בהתקפות הבליץ במלחמת העולם השנייה. הפלנטריום מציג תצוגת חלל מרהיבה, מדויקת ואמינה ופרוס על פני שלושה מפלסים: מפלס השיגור, מפלס כוכבי הלכת ומפלס החלל. מקום מעניין ונחמד בעיקר לחובבי אסטרונומיה, אך לא רק.

הכניסה בתשלום. הנחה למזמינים דרך אתר האינטרנט הרשמי.

איך מגיעים? המוזיאון ממוקם ברחוב Marylebone Road. ניתן להגיע במטרו אל תחנת Baker Street Station או אל תחנת Marylebone. באוטובוס: בקווים 13, 18, 27, 30, 74, 82, 113, 139 ו- 274.

שעות הפתיחה: משתנות בהתאם לעונה. מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט הרשמי באשר לשעות המדויקות.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין שעתיים לארבע שעות.

טלפון ליצירת קשר: 79356861-020+.

אתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון מאדאם טוסו בלונדון.

האקווריום של לונדון (London Aquarium)

האקווריום של לונדון נבנה בשנת 1997 כאחד מ-28 האקווריומים של הרשת האירופאית "Sea Life" ונחשב לאחד המרשימים שבהם. מגוון רחב של דגים ושל חיות מים מאכלסים את מכלי המים הענקיים (סך של 2 מיליון ליטר מים), שמדמים סביבות חיים שונות, בהן אוקיינוסים, נהרות טבעיים ואגמים.

בין היצורים הימיים המאכלסים את האקווריום של לונדון נמנים לווייתנים, כרישים, דולפינים, סרטנים מסוגים שונים, אריות וכלבי ים, ריף אלמוגים מרהיב, צמחי מים ודגים מזנים שונים ובצבעים מגוונים.

בעת הכניסה למתחם מומלץ להביט מטה, אל הרצפה השקופה שתחתיה שוחים כרישי ענק ולהסתכל לצדדים, שם משייטים דגים שונים ומשונים. כמו כן, ניתן להאכיל את הדגיגונים ואת חתולי הים בבריכה הפתוחה. המסלול מרתק ובמהלכו ניתן לפגוש פינגווינים מקפצים, משחקים אינטראקטיביים מדליקים, סרטים ואטרקציות מגוונות אחרות.

האקווריום של לונדון, הממוקם במרכז העיר, סמוך ללונדון איי (London Eye), מרשים ביופיו ובמגוון בעלי החיים וצורות החיים השונות המוצגות בו ומעניק למבקרים הצצה ייחודית לעולם המים על שלל גווניו.

הכניסה בתשלום. ילדים בני 3 ומטה זכאים לכניסה חינם. מחיר מוזל למגיעים אחרי השעה 15:00 באמצע השבוע, כמו כן, ניתן  לרכוש כרטיס המשלב את האקווריום עם אטרקציות נוספות בעיר ובנוסף, ניתן לקבל 1+1 למציגים "כרטיס רכבות" (National Rail).

איך מגיעים? האקווריום ממוקם בכתובת: Country Hall, Westminster Bridge Road, London SE1 7PB, UK. ניתן להגיע באמצעות המטרו: קווים Circle, Jubilee, District לתחנת Westminster Northern line; קווים Waterloo ו-Bakerloo לתחנת Waterloo. באוטובוס: קווים 211, 341, 12, 53, 59, 76, 148, 159 לתחנת  Westiminster Bridge Road, קווים 77, RV1  לתחנת Belvedere Road, קווים 211,77, 381 לתחנת York Road, קווים 172, 176, 188, 243, 507, 638, לתחנת Waterloo Road.

שעות הפתיחה: ראשון ושבת בין השעות 9:00-19:00, ימי שני עד שישי בין השעות 10:00-19:00.

כמה זמן מומלץ לבקר באקווריום? לפחות שעתיים וחצי.

טלפון ליצירת קשר: 44-871-663-1678+.

אתר האינטרנט הרשמי של האקווריום של לונדון.

– 

קמדן טאון (Camden Town)

ישנם אזורים פעילים ומלאי חיים בלונדון, אך קמדן טאון הוא ככל הנראה הבולט מבין כולם. השכונה, אשר הוקמה בשלהי המאה ה-18, סומנה מראש כמרכז הקניות והבילויים, ואין כל ספק שעמדה בציפיות שהוטלו על כתפיה, על אף היותה הצעירה שבשכונות לונדון.

עם השנים, כאשר התפתח מערך הרכבות בעיר ולצדו גם רשת התעלות, קיבלה השכונה משנה חשיבות בשל מיקומה המרכזי. אלא שעם פרוץ מלחמת העולם השנייה, ניזוקה השכונה באופן משמעותי בשל ההפצצות על בריטניה, מה שיכול היה לבשר רעות עבורה, אך קמדן טאון שוקמה במהירות מפתיעה והשכונה חזרה להיות שוקקת ומשמעותית.

בין האטרקציות ומקומות הבילוי העיקריים ניתן למצוא בשכונה מספר בתי קולנוע, פאבים, מועדוני לילה ואולמי הופעות שונים, שהמפורסם בהם הוא תיאטרון ה"ראונדהאוס" (Roundhouse Theater). לצד אלה פועלים בשכונה שווקים רבים, אשר שיוו לשכונה את השם "קמדן מרקט" – "השוק של קמדן". בשווקים רחבי הידיים מוצעת למכירה סחורה מגוונת למדי – פריטי אמנות, בגדים משומשים, אוצרות מן המאה ה-20 ודוכני אוכל רבים. השווקים הם חלק בלתי נפרד מהשכונה המיוחדת, שהביקור בה הוא חוויה בלתי נשכחת.

איך מגיעים? ניתן להגיע במטרו: עלו על קו Northern לתחנות Chalk Farm, Mornington Cresent או Camden Town. באוטובוס: קווים 24,27,29,31,46,88,134,168,214,253,274,C2,N5,N20,N29,N31,N134 N253,N279 ל- Camden Town.

אתר האינטרנט הרשמי של קמדן מרקט.

פורטובלו מרקט Portobello Road Market

לונדון ידועה, בין היתר, בזכות שווקי הפשפשים הנגישים כמעט בכל פינה, ופורטובלו מרקט נחשב למצטיין שבהם וללא ספק – למפורסם ביותר. השוק ממוקם ברחוב שעל שמו הוא קרוי, רחוב פורטובלו (Portobello), באזור ששימש כחווה גדולה עד המאה ה-19, אז החלו לצוץ בו דוכנים המציעים אוכל טרי.

במאה ה-20 הוקמו דוכנים נוספים, אשר הציעו מגוון רחב של מוצרים – עתיקות, אופנה ומוצרי יד שנייה. דוכנים אלה מצטופפים על פני שטח של קילומטר אחד והופכים את השוק לאטרקטיבי במיוחד, גם בקרב המקומיים וגם בקרב התיירים. בשנים האחרונות הפופולאריות שלו גברה אף יותר, לאחר שבמקום התקיימו צילומי הסרט המפורסם "נוטינג היל".

מלבד השוק, ניתן לבלות בבתי הקפה ובמסעדות הקיימות לאורך רחוב פורטובלו.

איך מגיעים? ניתן להגיע באמצעות המטרו: עלו על קווים Central, Circle או District לתחנת Notting Hill Gate. באוטובוס: קווים 7,12,23,27,28,31,52,70,328 לתחנת Portobello Market (חלק מן האוטובוסים עוצרים בתחנות בעלות שם אחר, כדאי לשאול את הנהג היכן לרדת).

אתר האינטרנט הרשמי של פורטובלו מרקט.

–  

הגנים הבוטניים המלכותיים בקיו Royal Botanic Gardens, Kew

גני קיו המפורסמים שבלונדון פרוסים לאורך גדות נהר התֶמְזַה בין ריצ'מונד לקיו. גנים אלה הם בין הגנים הבוטניים היפים ביותר בעולם והגדולים מכולם. הגנים, בני 250 שנה, נשתלו במקורם עבור המוסד המלכותי ובהמשך נפתחו לציבור הרחב. בגנים ניתן למצוא למעלה מ-30,000 זני צמחים, פרחים, עצים ושיחים מכל רחבי העולם ואפילו מספר בעלי חיים.

הגן הוקם במקור בשנת 1759 עבור הלורד קייפל ג'ון, בעיירה טוקסברי שבגלוסטרשייר, משום שחשק בגנים פרטיים אקזוטיים, אך באותה העת השתרע הגן על פני 36 דונם בלבד. הנסיכה אוגוסטה מווילס הרחיבה את הגן ובנתה בו מספר מבנים, שאחד מהם הוא "הפגודה הסינית", שעוצבה בידי האדריכל הסקוטי ויליאם צ'יימברס ב-1761 וקיימת עד היום.

ג'ורג' השלישי העשיר גם הוא את הגנים בסיועו של סר ג'וסף באנקס שהפך למנהל הרשמי הראשון של הגן. ג'וסף שלח אספנים לרחבי העולם כדי שיאתרו עבורו צמחים מיוחדים והגנים הורחבו.

בתחילת המאה ה-19 נהרסו גני קיו הישנים, ועשרות שנים חלפו בטרם נרכש השטח הסמוך, "בית הולנד", על ידי ג'ורג' השלישי. בשטח זה נמצא כיום "ארמון קיו".

בשנת 1840 הגנים הפכו למוסד מכובד ומפורסם ומשפחת המלוכה החליטה לנתקם מאחוזת ריצ'מונד, להעבירם לבעלות המדינה ולהכריז עליהם כעל "הגן הבוטני הלאומי" של הממלכה המאוחדת.

האדריכל דֶסִימוּס בּרטון ויצרן הברזל ריצ'רד טרנר בנו יחד את יער הגשם הטרופי "חממת הדקלים", שבנייתו החלה בשנת 1844 ונמשכה ארבע שנים.  זהו המבנה הראשון בקנה מידה גדול שנעשה מברזל יצוק ושמשותיו עוצבו מזכוכית בניפוח עבודת יד. לקראת סוף המאה ה-19 נבנה "הבית הממוזג", הכפול בגודלו מהחממה, שנחשב לחממת הזכוכית הוויקטוריאנית הגדולה בעולם.

במרוצת השנים הורחבו הגנים לשטח של 75 דונם והגן הבוטני ל-270 דונם, ומאוחר יותר הורחב עוד יותר לגודלו הנוכחי – 300 דונם.  בשנת 2003 הוכתרו הגנים כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

בשטח הגנים ניתן למצוא ארמונות מפוארים, ארבע חממות זכוכית מהגדולות בעולם, ביתנים מקושטים, חוות פרפרים, גלריות, פגודות, פסלים ומקדשים. כמו כן, בנק הזרעים הגדול בעולם, מעבדות מחקר וחינוך בוטניים לשימושים כלכליים ורפואיים בצמחים. בשטח קיימת גם ספריה עצומה המכילה ספרי בוטניקה רבים ואין ספור איורי צמחים.

גני קיו מרהיבים ביופיים ופורשים בפני המבקרים את אחד האוספים הגדולים של צמחים בעולם. זהו מקום שקט ומרתק בזכות הארכיטקטורה המיוחדת והנוף האנגלי הנדיר.

הכניסה בתשלום. ילדים בני 16 ומטה זכאים לכניסה חינם בליווי מבוגר.

איך מגיעים? הגנים ממוקמים בכתובת: West Park Road, Richmond, Surrey TW9 4DA. ניתן להגיע במטרו באמצעות קו District לתחנת Kew Gardens, או באוטובוס באמצעות קווים 65, 391 לתחנת Kew Gardens Victoria Gate (Stop R) .

שעות פעילות: מדי יום החל מ-10:00 בבוקר. שעות הסגירה משתנות בהתאם לעונה. מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט הרשמי לשעות פתיחה מדויקות.

כמה זמן מומלץ לבקר בגנים? בין שעתיים לארבע שעות.

טלפון ליצירת קשר: 44-208-332-5000.

*מומלץ לבקר באמצע השבוע בחודשי האביב והסתיו (אפריל גשום).

אתר האינטרנט הרשמי של הגנים הבוטניים המלכותיים בקיו.

להלן מדגם מצומצם נוסף של כמה אתרים תיירותיים פופולאריים בלונדון:

-תאטרון השייקספיר גלוב- צפו באחד ממחזותיו של שייקספיר בתאטרון שהוא שיחזור יפהיפה של התאטרון המקורי בו הוצגו מחזותיו.

-מוזאון צ'רצ'יל וחדרי המלחמה של הקבינט- ממול לפארק סיינט ג'יימס במרכז לונדון, במרתף בניין, נמצאים חדרי המלחמה המשומרים, היכן שמפות ומסמכים עדיין משתלשלים מן הקירות, והחדרים נשמרו מרוהטים בדיוק כפי שהיו בזמן מלחמת העולם השנייה. מוזאון צ'רצ'יל מאפשר צעידה כרונולוגית דרך חייו של ווינסטון צ'רצ'יל, עם תצוגה של תמונות, מסמכים וחפצים.

-מוזאון מלחמת האימפריה- אוסף של נשק צבאי, רכבים ואייטמים פונקציונאלים ממלחמות בריטניה.

-מוזאון לונדון- 2000 שנה של ההיסטוריה של לונדון, מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ימינו. הרגישו איך זה היה להיות בלונדון בזמן מלחמת העולם השנייה, צפו בלונדון בזמן השרפה הגדולה וכיוצא בזאת.

-מוזאון שרלוק הולמס- הכתובת המפורסמת של רחוב בייקר 221B למעשה ממוקמת ברחוב בייקר 239. רובעי המחיה של הולמס, מלאים בחפציו, הספרים והמקטרות שלו וכל יתר האייטמים המוכרים מספריו של סר ארתור קונאן דויל.

מוזיאונים

בלונדון שלל מוזיאונים מעניינים לכל גיל ובמגוון מאוד גדול של נושאים ותחומים. בין המוזיאונים נמצאים גם כמה שנחשבים לחשובים בקנה מידה בינלאומי. למי שמתעניין במוזיאונים, מומלץ לקנות מראש את ה"London Pass", כרטיס המאפשר כניסה אל אתרים רבים בעיר כולל מוזיאונים, אשר חוסך כסף ולפעמים גם תורים.

אחד המוזיאונים המפורסמים בעיר איננו דווקא מתחום האמנות. מדובר במוזיאון השעווה מאדם טוסו (Madame Tussauds Museum); זהו הסניף המפורסם מכל רשת המוזיאונים. במוזיאון מוצגות דמויותיהן של אישים מפורסמים במגוון תחומים, כולם מפוסלים שעווה. המוזיאון קרוי על שמה של מארי טוסו, שהייתה פסלת שעווה מוכשרת.

מוזיאון צ'רציל וחדרי המלחמה של הקבינט (Churchill Museum and Cabinet War Rooms) הינו מבנה תת קרקעי ששימש כמקלט עבור וינסטון צ'רצ'יל וראשי הצבא בזמן מלחמת העולם השנייה. במקום ניתן לערוך סיור ב- 19 חדרים, ביניהם חדר הישיבות, חדר התקשורת שבו שידר צ'רצ'יל את נאומיו, חדר המפות וחדרים המשמשים כמוזיאון עם פריטים אישיים של צ'רצ'יל ומכתבים שכתב.

המוזיאון היהודי (The Jewish Museum) מציג תערוכות קבועות ומשתנות על ההיסטוריה המרתקת של היהודים בבריטניה. המוזיאון, שנוסד בשנת 1932, שוכן כיום במבנה ויקטוריאני בקמדן טאון  (Camden  Town). למוזיאון סניף בשכונת פינצ'לי שבצפון העיר, בו מסופר על חיי היהודים באיסט אנד של לונדון.

הגלריה הלאומית (National Gallery) היא אתר חובה לחובבי האומנות. הגלריה, שנחשבת ליצירת אומנות שאין כמותה, היא מוזיאון פופולארי מאד שאסור לפספס. במהלך השנים, כשאוסף האומנות בגלריה גדל, נבנה מבנה ייעודי במיוחד להכילו. המבנה בו שוכנת הגלריה כיום הוקם ב-1832 והוא מיוחד ומרשים בפני עצמו; בחזיתו כיכר טרפלגר הידועה. במקום מעל ל-2000 יצירות אומנות קלאסיות מהשנים 1250-1900, שנוצרו ע"י אומנים ידועים ממדינות רבות (הולנד, איטליה, צרפת ועוד).

מוזיאון המדע (Science Museum) הוא מוזיאון מעניין שכולל גם פעילויות בתחומים שונים במדע שמיועדות גם למבוגרים וגם לילדים, ונחשב לאחד הטובים בלונדון. מוזיאון נוסף שמתאים מאוד לביקור עם הילדים הוא המוזיאון להיסטוריה של הטבע (Natural History Museum), אחד הגדולים בתחומו בעולם. באולם המרכזי שלו אי אפשר לפספס את שלדי הדינוזאורים הענקיים. המוזיאון מציג אלפי מוצגים בתערוכות שונות.

מוזיאון לונדון (Museum of London) מציג ומתאר את ההיסטוריה ואת תולדותיה של העיר מימי רומא העתיקה ועד היום עם אלפי פריטים, מוצגים ארכיאולוגיים, דגמים, תמונות ותרשימים בתצוגות קבועות ומתחלפות. המוזיאון נמצא במרכז הסיטי של לונדון, והוקם על שרידי מצודה רומית. המוזיאון הימי הלאומי של בריטניה (National Maritime Museum) הוא מוזיאון הממחיש את עוצמתה הגדולה של בריטניה כמעצמה ימית בעברה. המוזיאון נחשב למוזיאון הימי המוביל בעולם ומציג אוסף עצום של פריטים ימיים – דגמי ספינות, אביזרי ניווט, מפות, כלי נשק ועוד.

המוזיאון הבריטי (The British Museum) גם הוא בין הידועים והחשובים. במוזיאון כשבעה מיליון מוצגים ומבקרים בו כחמישה מיליון איש מידי שנה. המוזיאון מציג בעיקר עתיקות ואוספים משלל תרבויות ומקומות. אחד ממקורות הגאווה של המוזיאון היא "אבן הרוזטה", שהביאה לפענוח כתב החרטומים. עוד במוזיאון, המרשים מבפנים ומבחוץ, נמצאת החצר המכוסה הגדולה ביותר באירופה. תקרתה של החצר מורכבת מ-1656 לוחות זכוכית בצורה מיוחדת.

אוכל ומסעדות

העובדה שלונדון היא עיר קוסמופוליטית שבה נפגשים אנשי עסקים, סוחרים ותיירים בשילוב עם מהגרים רבים שנמצאים בעיר, הופכת אותה לחגיגה של טעמים ושל ריחות.

האוכל הבריטי המסורתי מבוסס על בשר בקר, טלה, חזיר, עוף וסוגים רבים של דגים ומוגש לרוב עם תפוחי אדמה וירק נוסף. בנוסף ראוי לציין את מגוון הקינוחים הגדול בו מתאפיין המטבח הבריטי ואת העובדה שאוכל צמחוני ואורגני הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות. בין המאכלים המזוהים עם לונדון, ובריטניה בכלל, אפשר כמובן להזכיר את הדגים והצ'יפס (פיש אנד צ'יפס) וגם נקניקיה עם בצל בלחמנייה והבוטנים המסוכרים. בנוסף, ברחבי העיר ישנן הרבה חנויות המוכרות סנדוויצ'ים ומרקים במחירים נמוכים, שלא לדבר על שווקי האוכל מלאי המטעמים.

לונדון מצטיינת מאוד בתחום האוכל היוקרתי. למי שמחפש מסעדות שקיבלו כוכב מישלן, שם נרדף לאיכות ויוקרה קולינאריים, ימצא לא פחות מ64 כאלה בעיר! ולמרבה הפלא לא כולן יפערו חור ענק בארנק. ביניהן אפשר למצוא את כל שחפצתם – אוכל בריטי, הודי, יפני ,סיני, איטלקי, חדשני, יצירתי, צרפתי וכו', על שלל הפרשנויות שיכולים המטבחים האלה להציע.

בענייני ארוחות בוקר, לבריטים יש טעם מיוחד. אם תרצו לחוות ארוחה מסורתית, נשלח אתכם למשל לבראסרי שנקרא 'בוב בוב ריקארד' (Bob Bob Ricard) לארוחת בוקר אנגלית טיפוסית. המקום מעוצב כמו קרון ברכבת ויש בו אווירה קסומה למדי ממנה תיהנו בזמן שתלגמו תה ותטעמו חביתיות בריבת מי ורדים. עוד מקום מרענן, שמציע מטעמי בוקר בריטיים אמיתיים, הוא ארמון התה (Tea Palace), בו תוכלו ליהנות מכמות גדולה מאוד של סוגי תה משובחים. הביקור כאן הוא חוויה יוצאת דופן, במיוחד עבור חובבי המשקה.

ובנושא מאכלי עמים, בלונדון בה הקהילה היא כור היתוך, יש שפע של מסעדות עם אוכל ממדינות אחרות ולהלן כמה דוגמאות בולטות:

  • Princi (בכתובת 135 Wardour Street) היא מסעדה עם אוכל איטלקי פשוט, טרי ומהיר. במקום אין מלצרים אלא רק כאלו שמפנים צלחות וכדומה. המסעדה מחולקת לשני חלקים: האחד, בו ניתן לראות את האוכל, להזמין ולשלם ובחלקה השני יושבים בשולחנות ארוכים במשותף עם שאר הסועדים או על הבר.
  • מסעדת Pho (במגוון נקודות בלונדון) מתמחה באוכל רחוב ויאטנמי מסורתי ומתגאה בעיקר ב- Pho, מנת הדגל של ויאטנם, מרק שהוא ארוחה שלמה, עם אטריות אורז, בשר עוף/בקר/חזיר או שרימפס, בתוספת צלחת נבטים, צ'ילי אדום ועלים ירוקים.
  • Chapters (בכתובת 43-45 Montpelier Valem Blackheath Village) הוא בראסרי צרפתי, המהווה סניף שני למסעדת Chapter One המפורסמת, שאף זכתה בכוכב מישלן. האוכל מתובל בהשפעות אנגליות וים תיכוניות, והמסעדה מציעה תפריט גדול בעל מחירים הוגנים. המסעדה מתמחה בצליית בשרים על האש ועוד מנות טעימות ואיכותיות. Mango & silk היא מסעדה הודית אותנטית, המציעה אוכל הודי מסורתי. בתפריט תוכלו למצוא מנות כמו קארי רייס, דאל ועוד לצד מאכלים מכל רחבי היבשת: אוכל בנגאלי, מזון מראג'סטן, טנדורי, אוכל מצפון הודו ועוד.

שעות הפתיחה של Chapters: ארוחת צהריים מוגשת בימי שני עד שישי בין השעות 12:00-15:00 וארוחת ערב מוגשת בימי שני עד חמישי בין השעות 18:00-22:30.

קניות ושווקים

ללונדון הנהדרת יש הרבה מה להציע בתחום הקניות והיא לא סתם נחשבת בירת הקניות של אירופה. בעיר ניתן להשיג הכל מכל וכל, בטווח מחירים גדול ומגוון אם כי יחסית לישראל די יקר.

בלונדון חנויות, שווקים ומרכזי קניות מגוונים; שלל השווקים בעיר מתעוררים לחיים בעיקר בסופי שבוע והם מלאי אווירה וסחורות וכן אומני רחוב שונים. אך זכרו גם כי כמו בערים מתויירות רבות, גם כאן צריך להיזהר מכייסים רבים שמגיעים ולשמור את כספכם צמוד לגוף. וזכרו – אין על לונדון בעונת הסיילים! פעמיים בשנה: בתחילת יולי, ואחרי חג המולד בדצמבר ובינואר, ההנחות מגיעות גם ל- 50% ויותר, ככה שבתקופה זו ניתן למצוא קניות משתלמות ממש.

הגדול והמפורסם ביותר באזורי הקניות הוא כמובן רחוב אוקספורד (Oxford Street), רחוב הקניות הראשי. ברחוב ריכוז עצום של חנויות ובתי כלבו עם אינסוף חנויות, וממנו מסתעפים עוד רחובות קניות שנחשבים ליקרים יותר, כמו בונד סטריט, סאות' מולטון סטריט, וסיינט כריסטופרס פּלייס. רחוב בונ  (Bond Street) למשל, מחולק לרחוב ניו בונד ו-אולד בונד, ובו חנויות אופנה מפוארות לצד חנויות עממיות.

אזורי קניות שנחשבים יותר ל"צעירים" שבינינו, הם קובנט גארדן (Covent Garden) –  בו חנויות עם סחורה המתאימה יותר לצעירים ובו גם שוק מקורה, אמני רחוב ועוד. וגם רחוב רדצ'רץ (Redchurch Street) – הנמצא במזרח הצעיר של לונדון ובו קניות נחמדות וגם הרבה ברים שווים, גלריות, ואוכל. אמרתם נעליים? אמרתם רחוב ניל (Neal Street). רוצים רהיטים ואלקטרוניקה? גשו לדרך טוטנהאם קורט (Tottenham Court Road) –  רחוב קניות מוכר מאוד בעיר.

שעות הפעילות של חנויות לונדון הן לרוב מ-9:00 עד 18:00. חנויות כלבו וחנויות גדולות אחרות פתוחות כל היום ברציפות. בחנויות הקטנות יש לפעמים הפסקת צהריים. ברביעי ובחמישי רוב החנויות פתוחות עד מאוחר יותר. בימי ראשון מרבית החנויות הקטנות סגורות ורק חלק מהגדולות פתוחות, בעיקר באזורי התיירות.

ישנם גם קניונים ובתי כלבו רבים וטובים ברחבי העיר. בין המרכזיים והידועים הוא מרכז הקניות החדשני והענק ווסטפילד (Westfield), בן שלוש קומות ואחד הגדולים באירופה. המבנה, הגודל, הפאר, מגוון החנויות והמסעדות משאירים את הקונים נפעמים. הקניון הוא ללא ספק ה-מקום לחובבי שופינג בלונדון ומהווה מקום מפלט אטרקטיבי בימים גשומים.

חנות הכלבו הרודס (Harrods) גם היא אחד ממעוזי הקניות האהובים בלונדון. המחירים לא זולים, אבל ביקור בו הוא בכל זאת תענוג. בלו-ווטר (Bluewater) מציע לא רק קניות אלא גם פעילויות נוספות; ממוקם ליד אגם ובעל נוף משגע. אחרי הקניות אתם יכולים ללכת לשוט באגם, לשחק גולף או לרכב על אופניים.

ואי אפשר לדבר על שופינג בלונדון מבלי לספר על המליס (Hamleys) ברחוב רי'גנט, חנות צעצועים ענקית וחלומית, אחת המפורסמות מסוגה בעולם. שש קומות עם כל המשחקים והצעצועים שרק תוכלו לדמיין לשעות של שיטוטים. חלוקת הקומות היא לפי נושאים, ותוכלו למצוא משחקי וידאו, צעצועים רכים, אבני משחק, צעצועי פעוטות, בובות, משחקי חשיבה ומשחקי ספורט.

העיר מציעה שפע גדול של שווקים – חלקם מקורים, חלקם פתוחים; חלקם עתיקים וחלקם מחודשים. אל תפספסו את שוק אולד ספיטלפילד (Old Spitalfields Market), השוכן בצלה של כנסיית ישו בלב העיר ומציע אין ספור מוצרים במאות דוכנים. יש בו גם שוק אורגני עשיר לבשר, גבינות, פירות, ירקות ועוד.

שוק בורו (Borough) הוא שוק אוכל ענק הקיים מאז ימי הרומאים, ובו המוני דוכנים עם מגוון מאכלים.

אם בא לכם לנבור בעתיקות ולנסות את מזלכם במציאת פריטים מפתיעים, גשו לשוק פורטובלו (Portobello Road Market), שהוא שוק העתיקות הגדול בעולם ואחד השווים באירופה. שוק קמדן (Camden) מציע גם הוא חפצים עתיקים לצד פריטים יד שנייה, ספרים, תכשיטים ועוד. בקובנט גרדן תמצאו עוד שוק מקסים, שוק הפירות והפרחים. השוק מקורה ומציעה סחורה צבעונית משגעת ממאות חברות שונות.

בילויים וחיי לילה

לונדון ידועה כאחד ממרכזי התרבות המרכזיים בעולם ונמצאים בה מרכזי התרבות של בריטניה כולה. כבר בדרך לאחד ממוקדי הבילוי בעיר ניתן להתרשם ולראות כי העיר המוארת נראית פשוט מדהים בלילה. אווירת בילויים מורגשת בכל מקום וישנם צעירים רבים שבאים במיוחד לעיר כדי לבלות ולחוות את חיי הלילה של לונדון. טיול לילי בעיר הינו בגדר חובה והוא דרך נפלאה לספוג מאווירת העיר הקסומה.

בילוי לילי יכול להיות באחד ממאות המועדונים והבארים, אבל יכול להיות גם צפייה במופע מוזיקלי, במופע מחול או בתיאטרון. לחובבי התיאטרון תהיה בעיר עדנה רבה, שכן לונדון היא מרכז תיאטרון עולמי ובה עשרות תיאטראות עם עשרות הצגות, מופעי מיוזיקלס ומופעי פרינג'. רוב התיאטראות מרוכזים באזור ה"ווסט אנד" ברובע וסטמינסטר שבמרכז העיר.

בין התיאטראות הידועים והמומלצים ישנו התיאטרון המלכותי הלאומי של לונדון (Royal National Theatre), ובו שלושה אולמות הבנויים בשלושה סגנונות שונים ומציגים מחזות קלאסיים, מודרניים ומחזות זמר, למעל 2000 צופים. תיאטרון הגלוב של שייקספיר הוא שיחזור של תיאטרון גלוב המקורי (The Globe Theatre), שפעל במאות ה-16 וה-17 ואליו השתייך לא אחר מויליאם שייקספיר. כיום ניתן לערוך סיור בתיאטרון בעל הרקע ההיסטורי המעניין ולראות בו מחזות של שייקספיר. מי שמעדיף מיוזיקל משובח, מוזמן ללכת לצפות באחד מהרבים המוצגים בעיר כמו "פנטום האופרה", "קאטס", "שיגעון המוסיקה" ועוד.

מתחמי הבילוי העיקריים בלונדון נמצאים באזור Clerkenwell אזור ממזרח לרחוב Fleet. הסוהו החדש של לונדון ובו שלל בארים, מסעדות ומועדונים. הבּריק ליין (Brick Lane) – אזור אופנתי אשר בבוקר יש בו שווקים ובערב פאבים ומועדונים רבים. מתחם הסוהו הותיק נמצא דרומית לאוקספורד, בשטח שבין רחוב Regent ל- Charing Cross  ודרומה עד כיכר פיקדילי.

סצנת המוזיקה בלונדון משובחת במיוחד. בעיר התחילו את דרכם כמה מהאמנים ומהלהקות הגדולים בהיסטוריה האנושית, כמו אואזיס וקולדפליי. תוכלו לבקר בקונצרטים ענקיים, במועדונים עם מוזיקה חיה, במועדוני ג'אז אינטימיים או במועדוני אנדרגראונד נחשבים.

בין הדוגמאות למועדונים מעניינים במיוחד, אפשר לציין את מועדון ה'קוקו' (Koko) בשכונת קמדן מלאת החיים. כבר מהכניסה אליו המקום מרגיש נוצץ ומסקרן. ל"קוקו" במה רחבה ומערכת סאונד מרשימה, הפונות אל רחבה גדולה במיוחד. ה"קוקו" מציג מגוון מוזיקלי רחב של הופעות אמנים מהשורה הראשונה, במגוון סגנונות בין פופ, אלקטרוניקה וצ'יל אאוט, ועד הרכבי אינדי אלטרנטיביים.

ואיפה למשל התחילו כל הגדולים? אקדמיית בריקסטון הרוויחה בצדק את מעמדה האייקוני בקרב מועדוני ההופעות שבלונדון. הבניין המפואר בדרום לונדון אירח במרוצת השנים את כל השמות הגדולים בסצנת המוזיקה הבריטית. בשנות ה-80 הפכה האקדמיה למועדון הבית של אמני ענק כאריק קלפטון, הדייר סטרייטס ופוליס, ובכך מיתגה עצמה כאחד מהמועדונים החשובים והמשפיעים ביותר בעיר. המועדון הפך ליעד מועדף להקלטות כשפרנץ פרדיננד, גרוב ארמדה, דייויד גריי, דיידו ועוד רבים וטובים הקליטו בו את יצירותיהם.

אם בא לכם מועדון ג'אז משובח בקרו ב-רוני סקוטס ג'אז קלאב (Ronnie Scott's Jazz Club), אליו מגיעים הטובים באמני הג'אז מכל העולם לנגן. מועדון הבארפליי בקמדן (The Barfly) אירח גם הוא לא מעט כוכבים כמו להקות אואזיס, קולדפליי והסטרוקס הרבה לפני שפרצו והפכו לשמות מוכרים.

מקום שמארח מוזיקה אלקטרונית יותר, וידוע בעיקר כמקום התהוותו של סגנון ה'דאב סטפ' (Dub step) שכבש את העולם, הוא מועדון הפלסטיק-פּיפּל. לצד אמני 'דאב-סטפ' מובהקים, המקום מארח גם יוצרים מובילים בז'אנרים אלקטרוניים אחרים. חשוב לציין שהמועדון ידוע בהפתעות שהוא מארגן למבקריו, כך שעם קצת מזל תוכלו למצוא את עצמכם לפתע במרכזה של הופעה אינטימית ונדירה של ת'ום יורק מרדיוהד.

=

לונדון – אפליקציות שימושיות למטיילים בעיר

אפליקציות מומלצות למטיילים בלונדון (London)

London Pass – Travel Guideכרטיס "London Pass" הושק לקהל הרחב ב-1999 ומאז משמש כאחד מכרטיסי המעבר האהובים על המטיילים בלונדון, שעוזר להם להוציא את המרב מהטיול שלכם, הן מבחינת זמן והן מבחינת כסף. אפליקציית הכרטיס תספק לכם מידע שימושי אודות האטרקציות המקומיות, מזג האוויר והחגים הציבוריים. כמו כן, האפליקציה מספקת מפות מפורטות של העיר. ואם אתם מחזיקים בכרטיס "London Pass", האפליקציה תדאג לעדכן אתכם על כל המבצעים העומדים לרשותכם. הכניסו לאפליקציה את מספר הכרטיס שלכם ותקבלו גישה להצעות מיוחדות במסעדות, חנויות, בתי קולנוע ומקומות רבים אחרים ברחבי העיר.

האתר הרשמי של האפליקציה: London Pass- Travel Guide.

הורידו את London Pass- Travel Guide דרך App Store.

הורידו את London Pass- Travel Guide דרך Google Play.

Bus London – Live Countdown and Bus Routesאם אתם מתכוונים להתנייד ברחבי לונדון באוטובוסים, מומלץ להוריד את האפליקציה הזו, שתספק לכם מידע אודות למעלה מ-20,000 תחנות אוטובוס ו-1,400 מסלולי נסיעה בשידור חי. באמצעות האפליקציה, תוכלו בין היתר לדעת מתי האוטובוס הקרוב יוצא מהתחנה הקרובה אליכם או, אם הלכתם לאיבוד, תוכלו לדעת היכן ממוקמת התחנה הקרובה ביותר ולקבל הוראות הגעה אליה. כשתהיו על האוטובוס, תוכלו להפעיל שעון מעורר שיתריע בפניכם כשתתקרבו אל תחנת הירידה.

הורידו את Bus London – Live Countdown and Bus Routes דרך App Store.

הורידו את Bus London – Live Countdown and Bus Routes דרך Google Play.

London- PocketGuideבמדריך הטיולים הזה, מבית היוצר של "PocketGuide", תוכלו ללמוד על כל האטרקציות המרכזיות בלונדון, המסעדות המומלצות והברים השווים ביותר. האפליקציה תאתר את מיקומכם על המפה ותספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על הסובב אתכם. האפליקציה פועלת גם ללא חיבור לרשת.

האתר הרשמי של האפליקציה: London- PocketGuide.

הורידו את London-PocketGuide דרך App Store.

הורידו את London-PocketGuide דרך Google Play.

London Free WiFiעם האפליקציה הזו, תוכלו למצוא מסעדה או בית קפה קרוב, שבהם תוכלו לשבת ולהתחבר ל-WiFi בחינם.

הורידו את London Free WiFi דרך App Store.

הורידו את London Free WiFi דרך Google Play.

London Official City Guide Appבאפליקציה הרשמית הזו, שהוכנה על ידי visitlondon.com ו-What Now Travel, תוכלו למצוא מגוון טיפים שימושיים במהלך ביקורכם בלונדון, כמו רשימה של אטרקציות מובילות, דברים שכדאי לעשות ומסעדות מומלצות בעיר. האפליקציה כוללת, בין היתר, מפות עירוניות שפועלות גם ללא חיבור לאינטרנט ומאפשרות לכם לקבל הוראות הגעה למקומות המעניינים אתכם, אפשרות ליצירת מסלולי טיול בעיר מותאמים אישית לכם והמלצות למקומות שכדאי לבקר בהסתמך על מזג האוויר והשעה של היום. האפליקציה – חינם.

הורידו את London Official City Guide App לאייפון.

 —

Citymapper Londonאם אתם מסתבכים בדרכים, אנו ממליצים בחום להוריד את האפליקציה הנהדרת הזו, עטורת הפרסים, שתספק לכם מידע מדויק אודות מיקומם של כלי התחבורה הציבוריים וזמני ההגעה שלהם אל התחנות הקרובות ביותר אליכם. האפליקציה יכולה גם לתכנן בעבורכם את המסלול המהיר והנוח ביותר אל היעד הבא שלכם. בנוסף, תוכלו למצוא באפליקציה מחירים משוערים של הנסיעות שלכם ואפילו לספור באמצעותה את מספר הקלוריות שאתם שורפות בהליכה או ברכיבה על אופניים ברחבי העיר.

הורידו את Citymapper London לאנדרואיד או לאייפון.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של Citymapper.

 –

London Official Events Guideגם זו אפליקציה פופולארית שמופעלת על ידי visitlondon.com. זוהי אפליקציה מושלמת לאלה מכם שאוהבים לקחת חלק באירועים המהנים והמיוחדים ביותר בעיר. באמצעות האפליקציה תוכלו לראות אילו אירועים מתקיימים בלונדון בזמן אמת או צפויים להתקיים בעיר בזמן הקרוב ולמצוא אותם על המפה, כולל הוראות הגעה.

הורידו את London Official Events Guide לאנדרואיד או לאייפון.

 

Regent Street Appאם אתם חובבי קניות, אתם וודאי תשמחו לגלות שמרכז הקניות ברחוב Regent השיק אפליקציה במיוחד בשבילכם. באמצעות האפליקציה, תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש אודות הדברים שמעניינים אתכם במרכז: חנויות האופנה האהובות עליכם, המסעדות התואמות ביותר לטעמכם וההופעות החיות שבהן מתנגנת המוזיקה המועדפת עליכם. אם תרצו, האפליקציה אף תוכל להתריע לכם על הנחות ומבצעים שווים באזור.

הורידו את Regent Street App לאייפון.

 –

London for Lessאם אתם מעוניינים לחסוך בכסף בזמן טיולכם בלונדון, אתם יכולים להוריד את האפליקציה הזו, שפועלת גם ללא חיבור לרשת האינטרנט, ולנסות את מזלכם. בעזרת האפליקציה, תוכלו לחסוך עד ל-40£ מדי יום ביותר מ-120 אטרקציות ומסעדות ברחבי העיר. כמו כן, האפליקציה תאפשר לכם למצוא מקומות מעניינים הקרובים אליכם, תספק לכם מידע שימושי ומעניין אודות האטרקציות המובילות בלונדון ותציג בפניכם את המפות המפורטות של התחבורה הציבורית בעיר, בפרט של הרכבת התחתית. האפליקציה כרוכה בתשלום.

הורידו את London for Less לאייפון.

 –

גשו לקישורים הבאים המשווים מחירי טיסה

אני מעדיף לחפש בגלל אמינות גבוהה
http://www.flights-seeker.com 
סוכנות אנושית עם אתר אחד מעולה ב-66 שפות עם מחירים מצוינים. כרטוס, צ'ק אין ( בלאו קוסט ) עם תמיכה ואחריות סביב השעון במקרה של עיכובים, איחורים וביטולים של חברות תעופה.
אתר זה נמצא גם אצל סוכני הנסיעות

כל הקישורים האחרים זולים לעיתים אך יש להם חסרונות וזה לשיקולכם

עיכוב של מעל 3 שעות או ביטול טיסה הוא דבר מאד מתסכל, אבל גם יכול להיות מאוד משתלם! ולהרוויח יותר מעלות הכרטיס או הפסד יום שלם. למי שהזמן חשוב לו, אני ממליץ להיעזר בשירות מעולה של חברת אמריקאית מהמובילות בעולם שגם מתווכים ישראלים משתמשים בה > איך לתבוע חברות תעופה לאחר שתמלאו את הטופס, תצרפו צילומי דרכונים, כרטיס בורדינג. ולבסוף גם תחתמו ( חתימה דיגיטלית -תקפה ), תקבלו הערכה מסוימת, כמה מגיע לכם כפיצוי. לאחר כמה שבועות, תקבלו ישר לחשבון הבנק שלכם פיצוי ( בניכוי העמלה ). מרגע שתסיימו יעדכנו במייל על ההתקדמות. אפשר לתבוע פיצוי של עד 5 שנים האחרונות על הזמנת יתר, עיכובי טיסה וביטולים. לצורך זה אתם מתבקשים לתת מספרי טיסות או לתת גישה למייל על מנת הם יסרקו ולאתר את הטיסות. לאחר מכן תקבלו חוות דעת האם אתם זכאים לפיצוי וסורק את כל התיבות כדי לאתר מספרי טיסות מהעבר, ולעדכן אתכם האם יש מקום לדרוש פיצוי.

מדריך שכתבתי על רכישת טיסות זולות 

שירותי תיירות בלונדון – מדריכי טיולים, הסעות, מסעדות < לחץ כאן

חסוך זמן וכסף לא תמצא כזה מחיר, באינטרנט או בכל מקום אחר! לא תהיה מאוכזב כשאתה מזמין מקום מראש, מובטח לך שלא תהחמיץ סיורים ופעילויות פופולריים. לנסוע בביטחון דרך ספקים מובחרים, בטוח ואמין, כך שאתה תמיד מקבל מה שאתה משלם עבור:

ספרים ומפות לטיולים באנגלית על העיר לונדון < לחץ כאן

משלוח חינם. מגיע תוך שבוע!!!!!!!!

ספרים על טיולי משפחות בלונדון < לחצו כאן

פינת הילדים: עובדות מפתיעות, חידות מאתגרות וציורים מצחיקים – הדרך הכיפית ביותר לחבר את הילדים אל האתרים שבהם תבקרו

מוציאים אנרגיה: לצד כל אתר נסקרים אתרי פיקניק או מקומות שבהם יוכלו הילדים לשחרר קיטור ולהתרוצץ אחרי הביקור. (

איפה לאכול, איפה לישון, איפה לקנות: סקירת המקומות הכי מתאימים והכי ידידותיים לילדים

מפות מפורטות: כוללות את כל האתרים המתוארים במדריך, ואינדקס רחובות מפורט – להתמצאות קלה ומהירה

פינת התכל'ס: כתובות, טלפונים, דמי כניסה וקווי תחבורה ציבורית יש בכל מדריך. אבל כאן תמצאו גם המלצה לאיזה טווח גילאים מתאים האתר, עצות איך לקצר את התורים, הערכת הזמן הדרוש לביקור, הפניה לבית השימוש הקרוב

לינות בלונדון

השוואת מחירי לינות בלונדון – ברגע זה!

=

מלונות מומלצים לפי אזורים בלונדון:

מלונות מומלצים לפי שכונות בלונדון:

מלונות מומלצים ליד נמלי תעופה בלונדון:

מלונות מומלצים באזורים תיירותיים בלונדון

מוקדי עסקים

מוקדי בידור

מוסדות

אתרים דתיים

מרכזי קניות

נקודות עניין

דברים לעשות

מלונות מומלצים קרוב ללונדון

ערים

מאמרים נוספים באתר זה

אטרקציות ובילויים ברובע האמרסמית' ופולהאם (Hammersmith and Fulham), לונדון

אטרקציות ובילויים ברובע קנזינגטון וצ'לסי (Kensington and Chelsea), לונדון

אטרקציות ברובע הסיטי של וסטמיניסטר (City of Westminister), לונדון

אטרקציות ברובע בארקינג ודגנהאם (Barking and Dagenham), לונדון 

אטרקציות ובילויים ברובע טאוור האמלטס (Tower Hamlets), לונדון

אטרקציות ובילויים ברובע הסיטי של לונדון (City of London), לונדון

אטרקציות ובילויים רובע וולטאם פורסט (Waltham Forest), לונדון

אטרקציות ובילויים ברובע וונדסוורת' (Wandsworth), לונדון

אטרקציות ובילויים ברובע סאות'וורק (Southwark), לונדון

אטרקציות, ובילויים ברובע לואישהאם Lewisham, לונדון

אטרקציות, ובילויים ברובע הילינגדון Hillingdon, לונדון

אטרקציות, ובילויים ברובע האונסלו Hounslow, לונדון

אטרקציות, ובילויים ברובע הארינגיי Haringey, לונדון

אטרקציות ובילויים הרובע ברומלי (Bromley), לונדון

אטרקציות, ובילויים ברובע קרוידון Croydon, לונדון

אטרקציות ובילויים ברובע האקני Hackney, לונדון

אטרקציות, ובילויים ברובע מרטון Merton, לונדון

אטרקציות, ובילויים ברובע הארו Harrow, לונדון

אטרקציות ובילויים ברובע ברנט (Brent), לונדון

אטרקציות ברובע רדבריג Redbridge בלונדון

אטרקציות ובילויים ברובע איזלינגטון בלונדון

אטרקציות ברובע למבת' (Lambeth), לונדון

אטרקציות ברובע סאטון (Sutton), לונדון

אטרקציות בילויים ברובע אנפילד בלונדון

אטרקציות ובילויים ברובע בקסלי בלונדון

אטרקציות בילויים ברובע בארנט בלונדון

אטרקציות ובילויים ברובע אילינג בלונדון

 

תאטרון, אופרה וקונצרטים בלונדון

 

מסעדות זולות בלונדון, מבלי להתפשר על האיכות

מסעדות לכל המשפחה, בלונדון

מסעדות צרפתיות בלונדון

מסעדות איטלקיות בלונדון

מסעדות כשרות בלונדון

 

אטרקציות בלונדון במקומות פתוחים ונגישים לכולם

יום טיול נגיש בגריניץ שבלונדון, לבעלי מוגבלויות

מסלול טיול יומי בעקבות שרלוק הולמס בלונדון

יום טיול של כייף משפחתי עם הילדים בלונדון

פעילות ופנאי בפארקים המלכותיים בלונדון

יום פעילות בפארקים הפתוחים של לונדון

מסלול טיול בעקבות פיטר פן בלונדון

יום טיול רומנטי בריצמונד שבלונדון

יום טיול במסלול ספורטיבי בלונדון

מסלול טיול לחובבי אופנה, בלונדון

יום מסלול טיול של יוקרה בלונדון

יום משפחתי בלונדון ב-40 פאונד

חנויות נגישות למטייל בלונדון

מסלול סיור מוזיקלי בלונדון

יום טיול גסטרונומי בלונדון

טיולי אמנות רחוב בלונדון

יום טיול תיאטרלי בלונדון

יום טיול משפחתי בגריניץ

יום סיור מלכותי בלונדון

טיולי גנים בלונדון

אטרקציות בתשלום בעולם אטרקציות מומלצות בחינם בעולם אטרקציות מומלצות בעולם אטרקציות מומלצות בעלי ענין בעולם אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים בריטניה הגדולה טיפים והמלצות של יאיר בר זוהר לונדון מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו''ל שימושון תיירותי - הדפס ושמור אטרקציות בלונדון, ביג בן, גשר לונדון, העין של לונדון, טירת ווינדזור, לונדון, מסעדות בלונדון, שופינג בלונדון

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות