• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך מקיף לבחירה וקנייה של מחסלי יתושים יעילים ומונעי התרבות

דף הבית » מדריך מקיף לבחירה וקנייה של מחסלי יתושים יעילים ומונעי התרבות

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

קרדיט לתמונה ראשית: Егор Камелев  Pixabay 

מניעה היא הדרך הטובה ביותר למנוע או לצמצם את נוכחותם של היתושים. אבל לא תמיד הדבר אפשרי כי לא תמיד ניתן לשליטתנו. לכן, שווה להכיר כמה מוצרים המצויים בשוק ומסייעים להרחקת היתושים המטרידים.

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים מותגים בוואלה שופ

לחץ כאן > לקניית קוטלי יתושים ב KSP

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים מותגים בגרופון

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים בעלי באבא

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים מותגים באמזון

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים בעליאקספרס

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים בבנגווד

במאמר זה נציג לפניכם את ארבעת האמצעים המוכרים, הפשוטים והיעילים ביותר להרחקת יתושים:

השיטה הטבעית

תכשירים למריחה

הדברה חשמלית

טבליות הדברה ונוזלים

השיטה הטבעית

כידוע, יתושים נמשכים למים ומתרבים בהם ולכן להימנע מקורות מים עומדים (שלוליות, גיגית או בריכה בחצר, מרזב סתום שלא רוקן את ריכוז מים בגג). הדרך היעילה ביותר לצמצמם את נוכחותם של יתושים באזורים הסובלים ממכת יתושים, פשוט להתקין רשתות בדלתות ובחלונות וכילות בחדרי השינה.

תכשירים למריחה

ישנם שני סוגים של תכשירים נגד יתושים למריחה: תכשירים המכילים חומר כימי, ותכשירים המכילים חומר טבעי. החומר הכימי הבולט בתכשירים למריחה הוא לרוב חומר המכונה Deet. שיעיל בדרך-כלל למניעת עקיצות. התכשירים הטבעיים מכילים לרוב למון גראס, ציטרונלה, רוזמרין, וצמחים הידועים כדוחי יתושים ומרחיקים אותם. יעילותם התכשירים הטבעיים מוטלת בספק ולכן כדאי לנסות ולגלות בעצמכם את יעילותם.

תכשירי המריחה קטנים, ניידים ואפשר להכניסם לתיק ולקחת אותם לחיק הטבע, חוף הים או חצר הבית. רוב התכשירים מגיעים בצורת שפופרת רול-און למריחה על העור או כתרסיס ו/או במגבונים.

הקפידו היטב על הוראות השימוש ובדקו שלתכשיר יש רישיון ממשרד הבריאות.

הדברה חשמלית

קטלן היתושים החשמלי ידוע ביעילותו הגבוהה. הוא מציע פתרון מיידי, נקי, ללא חומרים כימיים או רעלים. קטלן חשמלי מורכב מרשת מתכת עם זרם חשמלי ונורה על-סגול שחרקים מעופפים ובהם היתושים, נמשכים אליו. כשהם מגיעים לרשת החשמלית – הם מתחשמלים בשבריר שניה. יש קטלנים שכוללים גם מאורר ששואב את היתושים המתים לתא פנימי.

כדאי להתאים את גודל הקטלן יתושים לגודל החלל שמשתנה ממכשיר למכשיר ונע בין 15 מטרים לכ-100 מטרים במכשירים בעלי נורה על-סגול בהספק גבוה במיוחד.

ישנו גם את המחבט החשמלי מכיל גוף חשמלי המחסל את היתושים באלפית השנייה. החיסרון שלו: יש צורך לאחוז ביד ולחבוט באמצעותו את היתוש. המחבט החשמלי מופעל בסוללות וטוב לחיק הטבע.

נוזלי הדברה וטבליות הדברה

זהו מכשיר פשוט לתפעול המתאים לחללים קטנים עד בינוניים. מדובר במכשירים קטנים שמתחברים לשקע בקיר ומכילים טבליות הדברה או נוזל הדברה. בחיבור לחשמל, המנדפים במכשיר עובדים והם מחממים את החומר הפעיל בטבלייה או בנוזל. החומר הפעיל, מתפשט על פני חלל החדר ומפזר אותו באופן שווה ודוחה יתושים או עוצר את כניסתם לחדר, ואם הם נשארים במחיצות לאורך זמן, החומר ינטרל ולעיתים יהרוג אותם אם הריכוז באוויר גבוה מספיק.

זמן הפעילות האפקטיבי מצוין על האריזה של כל טבליה. חלק מהטבליות משנות את צבען כאשר החומר הפעיל מתרוקן.

טבליות ונוזלים להדברת יתושים פועלים על ידי חימום שלהם באמצעות מנדפים – התקנים חשמליים קטנים המתחברים לשקע בקיר. חומר ההדברה נפלט מהם בצורה מדודה ומתפזר בחלל החדר. החומר מונע את כניסת היתושים ואם הם נחשפים אליו במידה גבוהה – החומר מנטרל ואף קוטל אותם, תלוי בריכוז החומר בחלל. שיטה זו יעילה לשימוש בתוך הבית ובחדרים קטנים ובינוניים, זמן הפעילות האפקטיבי של הטבליות או של הנוזל מצוין על גבי האריזה. אינדיקציה נוספת לתום הפעילות היא שינוי צבע הטבליות (למשל מכחול ללבן) או התרוקנות הנוזל. שימו לב שקיימת מגבלה לשימוש רצוף של מספר שעות, על פי רוב 8-6 שעות בתוך השקע החשמלי. דגמים מסוימים כוללים מנגנון ניתוק אוטומטי כשהם מגיעים למספר השעות הרצוף המרבי.

טבליות ונוזלים דוחי יתושים פועלים על ידי חימומם – המכשיר חשמלי קטן מתחבר לשקע בקיר. חומרי הדברה הנפלטים מהם מפוזרים בכל חלל החדר. החומר מונע כניסת יתושים, ינטרל או אפילו יהרוג אותם, בהתאם לריכוז החומר. שיטה זו יעילה בחדרים פנימיים וחדרים קטנים ובינוניים, וזמן הפעילות האפקטיבי של הטבליה או הנוזל מצוין על גבי האריזה. אינדיקציה נוספת לסיום הפעילות היא שינוי בצבע הטבליה (למשל מכחול ללבן) או התרוקנות הנוזל.

מכיוון שמדובר בחומר רעיל, הוראות הבטיחות מחייבות את השימוש במכשיר רק בחדרים עם חלונות פתוחים ובמרחק של לפחות 2 מטרים מאנשים.

הרחקת יתושים בבעירה: לרוב מדובר במוצרים כימיים, נרות או לפידים (מבמבוק שמאפשר מילוי החומר מחדש) המונחים בשטחים פתוחים ובעת השריפה פולטים חומר דוחה טבעי, לרוב ציטרונלה. יעילותם מוגבלת ואף פוחתת עם זמן השימוש.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם