• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לקניית (כולל טיפים) מחסלי יתושים

דף הבית » מדריך לקניית (כולל טיפים) מחסלי יתושים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

מלבד החום הנורא והלחות הבלתי נסבלת, הקיץ הישראלי מתאפיין למרבה הצער בשני מטרדים איומים לא פחות – בים שורצות המדוזות ומרחיקות את הרוחצים; ביבשה, בעיקר בשעות הערב והלילה, תוקפים אותם היתושים.

במדוזות אין כל דרך להלחם. הן נעות בלהקות ענק לאורך החופים וכל שנותר לנו הוא להמתין שתחלוף הלהקה. אבל במכת היתושים דווקא אפשר להילחם ואף לנצח.

ככלל, כמו בכל מלחמה כמעט, מניעה היא הדרך הטובה ביותר למנוע או לצמצם את נוכחותם של היתושים בחיינו. אבל כיוון שלא תמיד הדבר אפשרי ולא אחת אין המצב נתון בשליטתנו, כדאי להכיר כמה מוצרים יעודיים המצויים בשוק ומסייעים להרחקת החרקים המטרידים.

במאמר זה נציג לפניכם את ארבעת האמצעים המוכרים, הפשוטים והיעילים ביותר להרחקת יתושים:

  • השיטה הטבעית
  • תכשירים למריחה
  • הדברה חשמלית
  • טבליות הדברה ונוזלים

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים מותגים בוואלה שופ

לחץ כאן > לקניית קוטלי יתושים ב KSP

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים מותגים בגרופון

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים בעלי באבא

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים מותגים באמזון

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים בעליאקספרס

לחץ כאן > לקניית קוטל יתושים בבנגווד

השיטה הטבעית

השיטה הטובה ביותר לצמצם את נוכחותם של היתושים בקרבתנו היא לנקוט אמצעי מניעה. יתושים נמשכים למים ומתרבים בהם ולכן הדרך הטובה ביותר היא מניעת מקורות מים עומדים וריכוזי מים כגון גיגית או בריכה בחצר, מרזב שלא התרוקן, ריכוז מים בגג ואף שלוליות בסמוך לבית. הדרך היעילה ביותר לצמצמם את נוכחותם של יתושים היא לנקוט באמצעי מניעה. באזורים הסובלים ממכת יתושים כדאי להתקין רשתות בדלתות ובחלונות וכילות בחדרי השינה.

תכשירים למריחה

מוכרים שני סוגים של תכשירים נגד יתושים למריחה על הגוף: תכשירים המכילים חומר כימי, ותכשירים המכילים חומר טבעי. החומר הכימי הבולט בתכשירים למריחה הוא לרוב חומר המכונה “דיט” (Deet). זהו חומר יעיל בדרך-כלל למניעת עקיצות. התכשירים מן הסוג השני מכילים לרוב ציטרונלה, רוזמרין, למון גראס וצמחים דומים, הידועים כצמחים הדוחים יתושים ומרחיקים אותם. עם זאת, יעילותם בהרחקת יתושים מוטלת בספק ולכן כדאי לנסותם בעצמכם ולגלות את יעילותם.

יתרונם הגדול של תכשירי המריחה הוא היותם קטנים, ניידים ואפשר להכניסם לתיק ולקחת אותם לכל מקום כגון חיק הטבע, חוף הים או חצר הבית. מרבית התכשירים מגיעים בצורת שפופרת רול-און למריחה על העור ולעתים הם מגיעים כתרסיס או במגבונים.

הקפידו היטב על הוראות השימוש ובדקו שלתכשיר יש רישיון ממשרד הבריאות.

https://youtu.be/fcsVuLxQsRY

הדברה חשמלית

קטלן היתושים החשמלי מורכב מרשת מתכת נושאת זרם חשמלי ונורה על-סגולית. חרקים מעופפים רבים, ובהם היתושים, נמשכים אל האור הסגול המופץ מהנורה ומתקרבים אליה. כשהם מגיעים אל הרשת החשמלית – הם מתחשמלים למוות בשבריר שניה.

קטלנים חשמליים מסוימים כוללים מאוורר אשר שואב את היתושים אליו ולוכד אותם בתא חד-כיווני המונע את בריחתם.

יעילותו של הקטלן החשמלי גבוהה. הוא מציע פתרון מיידי, נקי, נטול חומרים כימיים או רעלים ואינו מצריך כל פעולה פיסית.

יתרונו של הקטלן החשמלי הוא בנוחות השימוש בו: אפשר להציבו בכל חדר, בכל גודל ואף במרפסת או מחוץ לבית, ובלבד שישנה תקרה. עם-זאת, כדאי להתאים את גודל המכשיר לגודל החלל. טווח הקטלן משתנה ממכשיר למכשיר ונע בין 20 מטרים לכ-150 מטרים במכשירים איכותיים במיוחד בעלי נורה בהספק גבוה במיוחד.

מחבט קוטל יתושים: כמו הקטלן הנייח, גם המחבט החשמלי מכיל גוף חשמלי המחסל את היתושים בן-רגע. ואולם בניגוד לקטלן הרגיל, את המחבט יש צורך לאחוז ביד ולחבוט באמצעותו את היתוש. המחבט החשמלי מופעל בסוללות ומתאים לגינה, לחצר או בחיק הטבע וכן לשימוש בבית שבו נוכחות מועטה של יתושים.

 

נוזלי הדברה וטבליות הדברה

זהו מכשיר פשוט להפעלה ומתאים לחללים קטנים ובינוניים. אלה התקנים קטנים המחוברים לשקע בקיר ובתוכן טבליות הדברה או נוזל הדברה. עם החיבור לחשמל פועלים מנדפים המצויים במכשיר והם מחממים את החומר הפעיל בטבליה או בנוזל. החומר נפלט, מתפשט בחלל החדר ומתפזר בו באופן שווה. הוא מבריח יתושים או מונע את כניסתם לחדר ואם הם שוהים במחיצתו זמן ממושך, החומר מנטרל אותם ולפעמים קוטל אותם, אם יש ריכוז די גבוה באוויר.

לכל טבלייה ישנו זמן פעילות יעיל המצוין על גבי האריזה. ישנן טבליות שמשנות את צבען כשהן מתרוקנות מחומר פעיל.

משך שימוש מרבי בכל פעם נע לרוב בין 6 ל-8 שעות רצופות בעת חיבור לחשמל. ישנם דגמים המכילים מנגנון ניתוק אוטומטי המכבה את המכשיר בתום שימוש רצוף מרבי.

טבליות ונוזלים להדברת יתושים פועלים על ידי חימום שלהם באמצעות מנדפים – התקנים חשמליים קטנים המתחברים לשקע בקיר. חומר ההדברה נפלט מהם בצורה מדודה ומתפזר בחלל החדר. החומר מונע את כניסת היתושים ואם הם נחשפים אליו במידה גבוהה – החומר מנטרל ואף קוטל אותם, תלוי בריכוז החומר בחלל. שיטה זו יעילה לשימוש בתוך הבית ובחדרים קטנים ובינוניים, זמן הפעילות האפקטיבי של הטבליות או של הנוזל מצוין על גבי האריזה. אינדיקציה נוספת לתום הפעילות היא שינוי צבע הטבליות (למשל מכחול ללבן) או התרוקנות הנוזל. שימו לב שקיימת מגבלה לשימוש רצוף של מספר שעות, על פי רוב 8-6 שעות בתוך השקע החשמלי. דגמים מסוימים כוללים מנגנון ניתוק אוטומטי כשהם מגיעים למספר השעות הרצוף המרבי.

כיוון שמדובר בחומר רעיל, הוראות הבטיחות מחייבות להשתמש במכשיר רק כשהחלון בחדר פתוח ולשמור על מרחק של לפחות 2 מטרים מבני אדם.

הרחקה באמצעות בעירה: לרוב אלה מוצרים כימיים, נרות או לפידים המוצבים בשטח פתוח ופולטים בעת בעירה חומר דוחה יתושים ממקור טבעי, לרוב ציטרונלה. יעילותם מוגבלת והיא אף הולכת ופוחתת ככל שחולף זמן מתחילת השימוש בהם. עם זאת, הלפידים עשויים בדרך-כלל מבמבוק שמאפשרים מילוי חוזר.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות